Straatsburg spreekt zich uit voor de vorming van Europees leger V.N. troepen naderen communistische linie Prins Bernhard naar de Middellandse Zee Amerikaans zevende leger naar Europa HONDERDEN LONDENAREN DEDEN KONINKLIJK PAAR UITGELEIDE Zitting Europese Assemblee CHINESE COMMUNISTISCHE DELEGATIE in New York aangekomen Moorden in het Sukabumische geschenken 12™ 8™ 85c LKMAARHOORN ikslederwaren r hand el ECHTIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN West-Duitsland inbegrepen Uitspraak voorbehouden Voorstel van V. S. inzake Japan Duitse troepen te leveren Vrees voor Amerika Moest de melkprijs wel omlaag? Drama in India Voor bezoek oan de „Karei Doorman Eens de legendarische strijdmacht van wijlen pantsergeneraal Patton Scheepsberichten Koningin en Prins weer „thuis" Glansrijke dagen eindigden in sobere af scheidsplechtigheid RUSTIG WEEKEND met korte mouw, <|Q75 truitjes, met lange <750 se kleuren, vanaf chort, met rits- dessins 1" nespyama, met 4490 rersch. kleuren 11 a wis, een prachtige 95 en ruiten, vanaf Z pyama, een nuttig lie kwaliteit, streep- in diverse kleuren snachthemd, in fantasie-garnering ers, een geweldige in de nieuwste des- leuren, vanaf iemen, prima-leer. keuze in modellen n, vanaf 975 145 imgaren Rokje, ipgarnering, maten ^^75 gum uw kind plezier...! .intens genot* EEN AUTOPED een .STERKE" OP KOGELLAGER? LOPENDE AUTOPED VAN 3 SCHOOLTASSEN :hooltassen 9.75 chooltassen 4.45 loltasscn, prima 7.35 ;t voortassen 14.35 ooltassen 5.45 ritssluiting v.a. 5.49 issen, Canadian ver rundleer 17.85 raid, vanaf 0.59 ndersriemen 1.95 8, met compas 0.98 uiten 0.98 monnaies in 37 1.58 irtemonnaies al- vanaf 0.38 mes en heren, •r in 16 diverse 2.35 takken. Broek- waliteiten voor vanaf 1.45 kAT 4 - ALKMAAR Nieuw Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.— familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands DacrLlad 8 Buiten God. is 'I nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 25 November 1950 46e Jaargang No. 12027 Kontoren: HOORN. Drocrisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. leL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER Keizerstraal 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenslraal 52, teL 459 K 2240 STRAATSBURG, 24 Nov. (Reuter) De Europese Assemblee heeft Vrijdagavond laat een motie aanvaard, met 83 van de 109 stemmen, waarin zij zich uitspreekt voor de vorming van een gemeenschappelijk Europees leger met deelneming van Duitsland. De motie werd aangenomen met 83 tegen zeven stemmen bij negentien onthoudingen. De leden van de partijen, die deelnemen aan de West-Duitse regeringscoalitie, stemden voor, de Westduitse socialisten tegen. De Britse labourafgevaardig- den en sommige Scandinavische en andere leden onthielden zich van stemming. Wijziging Op het laatste ogenblik was nog een ingrijpende wijziging van de tekst nodig, teneinde de bezwaren van de vertegenwoor digers van de Duitse regerings partijen te overwinnen en met de hulp van hun stemmen de nodige tweederde meerderheid te verzekeren. De Duitsers had den voornamelijk aanstoot geno men aan de passage, waarin ge zegd wordt, (jat Duitse militaire ZAAK BERTHA HERTOGH SINGAPORE, 24 Nov. (Reuter) In de zaak Bertha Hertogh heeft de rechter zich heden zijn uit spraak voorbehouden, Aminah, de baboe van Bertha Hertogh verklaarde heden voor het Hoge Gerechtshof, dat zij het kind toestemming had gegeven om met Adabi te trouwen, daar zij de gevoelens van Bertha niet wilde kwetsen. Het meisje was groot geworden en had de puber teit bereikt. Het was haar eigen wens met Adabi te trouwen. „Ik dacht, dat het in haar belang was", aldus Aminah, die hieraan toevoegde, dat zij aan Bertha ge zegd had deze stap goed te over wegen. GROTE VIER ZULLEN MOETEN BESLISSEN OVER FORMOSA WASHINGTON, 24 Nov. (Reu ter). De Verenigde Staten hebben in een plan voor een Ja pans vredesverdrag voorgesteld, dat de Sowjet-Unie, China, En geland en de Verenigde Staten zullen beslissen over de toekomst van Formosa. Blijft de beslissing binnen één jaar uit dan dient de zaak te worden voorgeleid aan de V.N. Een geheim memorandum, dat aan een twaalftal landen is toe gezonden, bevat tevens een voor stel, dat Amerikaanse en „mis schien strijdkrachten van andere landen" na het verdrag de ver antwoordelijkheid voor de veilig heid van Japan op zich nemen, zo maakte het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken Vrijdag bekend. Antwoord telegram Koning George v. Engeland LONDEN, 24 Nov. Rtr Koning George VI van Engeland heeft aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard het volgende antwoordtelegram gezon den: „De Koningin en ik zenden U beiden onze diepgevoelde dank voor Uw vriendelijke bood schap bij het verlaten van onze kusten. „Het doet ons groot ge noegen te weten, dat Uw bezoek behalve dat het onze beide landen nader tot elkaar bracht, geluk kige herinneringen bij U achterlaat, zoals bij ons zelf. „Allen in dit land wa ren, samen met ons, blij U in onze hoofdstad te verwelkomen en van de gelegenheid gebruik te maken de vanouds be staande toegenegenheid te tonen, die wij voor Uw Familie en Uw Volk ge- voélen. George VI." deelneming voor de democrati sche opinie in Europa slechts aanvaardbaar zou zijn binnen het Europese defensie-orgaan. In plaats daarvan kwam te elfder ure de vaststelling, dat geen discriminatie tussen de deelne mende mogendheden mocht wor den gemaakt. De Noorse socialist Moe motiveerde zijn onthouding met de opmerking, dat hij in de resolutie geen oplossing zag en niet wenste vooruit te lopen op de beslissing, die de regeringen binnen enkele weken te Brussel zullen moeten nemen. Alle Ne derlandse afgevaardigden stem den vóór de aanbeveling. Slotwoord van Spaak Na middernacht heeft Spaak de zitting gesloten en de aanbe veling van de Assemblee ten aanzien van de defensie een historische gebeurtenis genoemd. Er was ondanks het feit, dat het werk der asssmblee door te veel redevoeringen en te veel papier overladen was geweest, volgens Spaak geen reden om ontmoe digd naar huis te gaan. De beste Europeanen waren nu eenmaal niet zij, die Europa in een paar weken wilden maken, doch zij die nooit de hoop zouden opge ven. LANGERE DIENSTPLICHT IN FRANKRIjK PARIJS, 23 Nov. (Reuter). De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdagavond het wets ontwerp betreffende de verlen ging van de dienstplicht van twaalf tot achttien maanden defi nitief goedgekeurd, met 420 tegen 175 stemmen. ADENAUER BEREID: BONN, 24 Nov. (Reuter). West-Duitsland is bereid een troepencontingent te leveren, wanneer wordt overgegaan tot de oprichting van een West-Europees internationaal leger, aldus in een memorandum van Adenauer, dat aan de geallieerde autoriteiten is overhandigd. De bondskanselier heeft tevens verzocht het bezettingsstatuut op te heffen en dit te vervangen door een veiligheidsovereenkomst. 16 millioen dollar voor Joegoslavië's leger WASHINGTON, 24 Nov. (Reu ter). President Truman heeft het Amerikaanse Congres Vrijdag medegedeeld, dat hij 16 millioen dollar heeft uitgetrokken voor voedsel voor de Joegoslavische strijdkrachten. Honderdduizend man troepen der V.N. zijn volgens de laatste berichten onder dekking van een groot aantal vliegtuigen gisteren gestadig opgedrongen in het Nie- mansland in Noord-West-Korea, op sommige plaatsen ongeveer 16 km. Verwacht wordt, dat de troe pen der verbondenen binnen 24 uur de hoofdlinie der communis ten zullen bereiken. Generaal Mac Arthur is na een bezoek aan het front, in Tokio teruggekeerd. De generaal had tevoren in ziin par ticuliere Constellation een inspec- tievlucht gemaakt van 320 km langs de Jaloe. Het vliegtuig van MacArthur werd geëscorteerd door straaljagers. Enkele uren voor het offensief der verbondenen maakte de Noord-Koreaanse premier, Kim Ir Sen, bekend, dat de terugtocht der Noordelijken „slechts de voorbereiding van een beslissend tegenoffensief" was. Het dagelijks bestuur van de Stichting van de Landbouw heeft om een onderhoud verzocht met de Raad voor Economische Za ken uit de ministerraad. De Stichting heeft ernstige be zwaren tegen de jongste verla ging van de melkprijs. Zij ziet hierin het opofferen van het alge mene boerenbelang aan de loon- en prijspolitiek van de regering. In het bijzonder aan de boer op de zandgronden, die ongeveer de helft van de melk levert, wordt practisch de gehele onder nemerswinst ontnomen. Het ver trouwen van de zuivelproduce- rende bevolkingsgroep tegenover de regering is, zo betoogt de Stichting, in ernstige mate ge schokt. 15 BEDEVAARTGANGERS LEVEND VERBRAND NIEUW DELHI, 24 Nov. (AFP) Bij een brand te Garhmoek- tesjwar (een heilige stad op on geveer 100 km ten noordwesten van Delhi) is een vijftiental In dische bedevaartgangers levend in de vlammen omgekomen. Vrees voor Amerika Volgens een bericht van een Russisch omroepstation verklaar de Kim in een speciale boodschap aan de Noordelijke strijdkrachten, dat „volkslegers van de wereld ons helpen" en dat „Chinese vrij willigers inderdaad aan de strijd hebben deelgenomen met uitste kende resultaten". De commu nisten trokken zich terug voor de totale mobilisatie van het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht „de machtigste ter wereld". Opnieuw Amerikanen in Korea vrijgelaten SEOEL, 24 Nov. (Reuter). Wederom zijn 30 Amerikaanse krijgsgevangenen door de Chinese communisten vrijgelaten. Gistermiddag zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard per vliegtuig van Londen in Nederland teruggekeerd. De regerings-Dakota, waarmee de reis werd gemaakt, werd door Z. K. H. Prins Bernhard presoonlijk bestuurd. Prins Bernhard zal in zijn func tie van Inspecteur-Generaal der Koninklijke Marine op 28 en 29 November a.s. een bezoek bren gen aan Hr. Ms. „Karei Doorman" welke bodem thans tezamen met Hr. Ms. „De Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zwaardvis" en „Tijgerhaai" onder commando van kapitein ter zee C. W. Slot oefe ningen houdt in de Middellandse Zee, waaraan ook eenheden der Britse marine deelnemen. Aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" zijn o.a. ingescheept een eskader „Fire-Fly"-vliegtui- gen onder commando van luite nant ter zee vlieger tweede klasse P. J. Leedekerken en een eska der „Seafury"-vliegtuigen onder bevel van luitenant ter zee vlie ger eerste klasse A. Bruinsma. DINSDAG EINDE UNIECONFERENTIE In delegatiekringen verwacht men, dat de conferentie van mi nisters der Nederlands-Indonesi sche Unie op Dinsdag 28 Novem ber zal kunnen worden gesloten. De conferentie over de status van West Nieuw Guinea zal, naar verwacht wordt, kort daarna be ginnen. Over de juiste datum van deze conferentie wordt nog over leg gepleegd tussen Mr. Moh. Roem en zijn regering in Dja karta. De Prins wordt gedurende dit bezoek, behalve door officieren van zijn persoonlijke staf, verge zeld door de chef van de marine staf, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, terwijl als gast der Ko ninklijke Marine ook de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-ge neraal I. A. Aler meegaat. De Prins zal op verzoek van de Koninklijke Marine de vliegtuig- maker-electromonteur eerste klas se A. J. de Mots, die wegens ziek te niet met Hr. Ms. „Karei Door man" kon vertrekken, in zijn vliegtuig vervoeren, zodat deze alsnog een deel van de oefenreis zal kunnen meemaken. HEIDELBERG, 24 Nov. (Reuter) Generaal Thomas T. Handy opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft vandaag vanuit zijn hoofdkwartier te Heidelberg bekend gemaakt, dat het Amerikaans zevende leger weer in Europa zal worden gestationneerd. Het zevende leger zal onder be vel staan van luitenant-generaal Manton S. Eddy, bevelvoerder van het Amerikaanse leger in Europa en tijdens de oorlog be velhebber van de negende Ame rikaanse infanterie-divisie en na derhand bevelhebber van het Amerikaanse 12de korps. Het hoofdkwartier van het ze vende leger zal in Stuttgart (Amerikaanse zone) komen. De sterkte van de V.S. waarover ge neraal Manton S. Eddy momen teel het bevel voert is 100.00 man groot. De bekendmaking van generaal Handy wordt beschouwd als de eerste belangrijke practische maatregel om de operationele doeltreffendheid van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, met name in Duitsland, te ver hogen. Zij valt samen met de aankomst hedenmorgen te Berlijn van het tweede contingent Amerikaanse troepenversterkingen. Deze man schappen maken deel uit van het Waterman, heden met re patriërende militairen uit Indonesië te Rotterdam gearriveerd. Empire Brent, Djakarta-Rot terdam, passeerde 23 Nov. Malta. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, 23 Nov. 160 mijl Z.W. Ques- sant. NEW YORK, 24 Nov. (Reuter) De Chinese communistische de legatie naar de Verenigde Naties is Vrijdagochtend vroeg op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen. Generaal Woe Hsioe-Tsjoean, de leider der delegatie, verklaar de bij zijn aankomst: „Ik hoop dat de klacht van mijn regering door de Veiligheidsraad op recht vaardige wijze zal worden be handeld. Indien dit geschiedt. NORTHOLT AIRPORT, elf uur precies. Iedere maal accen tuerend met slagwerk speelde de band van de Royal Air Force het Wilhlemus, H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ten afscheid. Nauwelijks waren de klanken van ons Nationale Volkslied weggestorven of de lucht werd vervuld met het geluid van de motoren van de Dakota, waarmede Hare Majesteit en de Prins naar het Vaderland terugkeerden, na drie volle dagen de gasten te zijn geweest van het gastvrije Engelse volk. Tegelijkertijd met de Dakota stegen van het R.A.F.-station Odiham achttien Vampires op, die op het ogenblik, dat de Prins, die het vliegtuig zelf bestuurde, koers, zette naar Nederland, boven Northolt verschenen en het Ko ninklijk Paar gedurende veertig minuten in formatie, tot zestig KM buiten de Engelse kust be geleidden. Alleen het viermotorige En gelse Lancaster toestel, van de zee-opsporings- en reddings dienst van de Marines van ver scheidene landen, begeleidde de Dakota, waarin ook de Minister U. Stikker, naar Nederland terug- van Buitenlandse Zaken, mr. D. keerde, tot Soesterberg. De klok wees acht minuten over tien toen de Koningin en «de Rr-ins van het Buckingham Palace vertrokken en zich op weg begaven naar het vliegveld. Koning George en Koningin Eli sabeth hadden daar reeds af scheid van hun Gasten genomen. Onnieuw een zeeetocht. De tocht naar het vliegveld begon wederom als een triomph- tocht. Weer was er de wachtende menigte, welke de Koninklijke auto, die de standaard van het Huis van Oranje voerde, en werd voorafgegaan en geëscorteerd door de Londense Motorpolitie, en gevolgd door zes auto's, waar in een deel van het gevolg, dat het Koninklijk Paar naar het vliegveld Northolt begeleidde, met luid gejuich begroetten. De laatste plechtigheden. Op het vliegveld geschiedden de laatste plechtige gebeurtenis sen. Precies kwart voor tien arri veerde de stoet op het vliegveld, waar het Koninklijk Paar werd verwelkomd door Air Chief Marshal Ralph Cochrane en Air Marshal Warne-Browne. Daarna inspecteerde de Koningin de ere wacht, welke bestond uit drie officieren, honderd vliegers van de Royal Air Force en de Central Band van de R.A.F. Boven Nederland. Tijdens de vlucht van het Ko ninklijk Paar over de Noordzee cirkelden boven de Residentie, onder het laaghangende wolken dek een escorte van negen spit fires, die onmiddellijk koers naar het westen zetten, toen de Da kota van het Prinselijk Paar bo ven Nederlands grondgebied ar riveerde. Het was vi.if minuten voor half twee toen het escorte met de Dakota contact maakte; op vrij geringe hoogte vloog de DC 3 naar Soesterberg, gevolgd door het Engelse Lancaster toe stel en geëscorteerd door de negen spitfires, die tijdens de landing van de Dakoto om tien minuten over half twee, boven het vliegveld rondcirkelden en daarna verdwenen. H.M. de Koningin en de Prins werden verwelkomd door de waarnemende Commandant van het vliegveld, Kapitein R. v. d. Heuvel. Terstond na aankomst op het vliegveld begaf het Ko ninklijk Paar zich per auto naar het Paleis Soestdijk. zal de uitwerking ervan gunstig zijn voor de vrede en veiligheid in het gebied van de Stille Oce aan." Zoals gemeld, zal de Chinese communistische delegatie voor de Veiligheidsraad verschijnen in verband met de beschuldiging van haar regering dat de Vere nigde Staten Formosa hebben „aangevallen". In bevoegde Britse kringen verluidt, dat de V.N.-delegatie van de Chinese communistische regering voornemens zou zijn de volgende voorwaarden te stel len voor het voeren van bespre kingen over Korea: 1) dat de Verenigde Staten elke hulp onthouden aan de Chi nese nationalistische strijdkrach ten, die naar Formosa zijn ge vlucht en 2) dat de V.N. een vertegen woordiger van Nieuw-China te Lake Success aanvaarden. Vredesbeweging van Rogge PRAAG, 24 Nov. (Reuter) John Rogge, vice-voorzitter van de Amerikaanse progressieve partij, die tegen het manifest van het vredescongres van War schau stemde, heeft op doortocht te Praag tegenover Reuters cor respondent verklaard, dat hij er over denkt „een werkelijke vre desbeweging in de Verenigde Staten te stichten, die zich niet in de handen der communisten bevindt". zesde Amerikaanse infanterie- regiment, dat onlangs, in over eenstemming met het besluit der Westelijke geallieerden om de Westelijke sectoren van Berlijn „koste wat het kost" te behouden, voor Berlijn werd bestemd. De vorige week arriveerden tien Britse Centurion tanks in Berlijn. Wijlen generaal Patton werd in Juli 1943 bevelhebber van het zevende leger. Het zevende leger heeft deelgenomen aan de ope raties op Sicilië en in Normandië. EUROPEES PERSONEEL TREKT ZICH TERUG DJAKARTA (Aneta). Em ploye's van ondernemingen onder beheer van de firma D. M. en C. Watering, in het Sukabumische hebben hun ondernemingen ver laten en zijn naar de hoofdplaats Sukabumi gegaan, nadat een Indonesische employé, een chauf feur en een hoofdmandoer van de onderneming Dinawati van de firma waren vermoord, toen zij in een auto van de in aanbouw zijnde fabriek Pamitra kwamen. De aanvallende bende gebruikte handgranaten. Dezelfde avond werden ook een Chinese employé en twee Indonesiërs van de onderneming Bantargadung bij een aanval ge dood. Voorts werd het emplace ment van de onderneming Suka- karet door een bende gerampokt. Uit betrouwbare bron vernam Aneta, dat in dit gebied ten zui den van Sukabumi thans ook leden van de „Darul Islam" ge signaleerd zijn. Tezamen met de aanwezige benden oefenen zij een zodanige bedreiging op de ondernemingen uit, dat sommige maatschappijen overwegen, al het personeel van de Europese staf terug te trekken. De onderne- mingswachten zijn bijna allen te ruggetrokken, waardoor er niet voldoende bescherming bestaat. De toestand wordt zeer critiek genoemd. Ondanks de winterstormen in Noord-Korea gaan de operaties van de' Amerikaanse Marine vliegers onverminderd voort Goed beschermd tegen de kou de en de hevige sneeuwstorm trekt een lid der bemanninp van een Amerikaans vliegdek schip aan de schroef van eer jager, om de motor op gang t brengen. (Van onze weerkundige medewerker) Gelukkig is het weer de laatste dagen wat rustiger geworden al kwamen nog steeds enkele buien voor die gisteren zelfs gepaard gingen met hagel. Daar de barometer vrij laag blijft zal het velen misschien juist verwonderen dat het de laatste dagen zo stil is. Daar toch altijd een lage barometerstand geacht wordt gepaard te gaan met harde wind. De oorzaak hiervan ligt echter in de omstandigheid dat de luchtdrukverschillen in onze omgeving klein zijn. Gisteren verenigde zich een storing die over Engeland lag met een andere van de Pyreneën afkomstig, om samen naar Scandinavië weg te trekken. Ook ten noorden van de Azoren heeft zich weer een deel van de aldaar gelegen depressie afgesplitst en dit gedeelte trekt nu naar Zuid Frank rijk. Het K.N.M.I. echter veronderstelt dat dit niet van invloed op het weer in ons land zal zijn. Ten zuiden van Groenland ligt nog steeds een machtig hogedrukgebied dat een grote belemmering is voor de Oceaandepressie op hun weg naar het oosten. Toch is het nog een storing gelukt om ten noorden van dit hoog langs te trekken en het ziet er naar uit dat het front hiervan ook nog enige lichte regen kan veroorzaken. Men moet er dan ook op rejcenen dat het rustige weer met nu en dan enige lichte neerslag nog zal aanhouden waarbij de temperatuur iets zal dalen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1