Tekort van f6200.- weggewerkt CADEAU-PROBLEMEN 3i/n et niet Bij 7?OOS MlMOSA DAAR IS VOOR IEDEREEN Jonge arbeiders werden ingeleid in het veelomvattend K.A.B.-werk 10 ALKMAAR EN OMSTREKEN j. B. MOESKOPS veertig jaar koorzanger Donateurs-concert Postharmonie Gemeenteraad Heiloo Paters Montfortanen krijgen geen bouwterrein toegewezen Benoemingen in het Bisdom Haarlem Vormingsweekend te Bergen Geef ze 'n „gezonde" verrassing! PAGINA 2 MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 Een van Alkmaars meest-popu- laire koorzangers, de heer Jan Moeskops vierde gisteren zijn 40- jarig jubileum, dat vanzelfspre kend niet ongemerkt passeerde, ïn de kerk, waar hij veertig jaar lang zijn sonoor stemgeluid heeft laten klinken, droeg de Z. E. Heer Pastoor L. Biesta O.P. een plechtige Hoogmis op tot inten tie van de jubilaris, die ditmaal niet tussen zfin zingende mede broeders op het koor stond, doch temidden van zijn huisgenoten op de eerste bank in de kerk had plaats genomen. Pater Marcelis en Pater Bee- rénts assisteerden Pastoor Biesta, resp. als diaken en subdiaken. Het mannen- en knapenkoor zong niet orgelbegeleiding van de heer Kloeg en onder directie van Joh. Kuiper dé feestelijke, driestem mige Missa Secunda van L. Pero- si; ongetwijfeld een keuze naar het hart van de jubilerende vice- voorzitter van het koor. Te zijner ere werd na de Hoog mis nog het „Cantate Domino can- ticum novum", getoonzet door Joh. Kuiper, gezongen. Vervolgens werd de jubilaris in de Francisca Romana-zaal door kerkbestuur en zangkoor gehul digd. Pastoor Biesta sprak als voorzitter van het zangkoor en schetste de jubilaris als een voor beeldig zanger, die nooit zichzelf zocht, doch slechts de eer en de luister van God voor ogen had en die door zijn zang niet weinig had bijgedragen tot stichting der gelovigen. De pastoor verbond hieraan de wens, dat het de heer Moeskops gegeven mag zijn nog vele jaren in goede gezondheid zijn zangers gaven in dienst te stellen van de parochie van St. Dominicus. De heer D. van Dijk, die met de overige leden van het kerk bestuur tegenwoordig was, sprak namens dit college eveneens woorden van waardering; hij constateerde met genoegen, dat de welluidende stem van de jubi- - laris.in de voorbije veertig jaar nog niets aan kracht heeft inge- - boet en nog steeds de hoge ge welven van de kerk weet te vul len; mede aan de jubilaris dankte spr. het, dat de St. Dominicus- parochie zo'n goed zangkoor heeft, ook spr. hoopte, dat de pa rochianen nog vele jaren het geluid van de jubilaris mochten blijven horen en namens het Kerkbestuur bood spr. de heer Moeskops twee kisten sigaren aan. De directeur van het koor, Joh. Kuiper prees de trouw van de jubilaris, die ontelbare malen des Zondags en in de week de kerkelijke diensten opluisterde; van-huis-uit zanger was hij me nigmaal de reddende engel bij plechtigheden in de week; ook de verdiensten van de jubilaris als vice-voorzitter van het koor stelde spr. in het licht, eraan 'herinnerend, dat de geestige toe- -•« spraken van de heer Moskops de goede sfeer in het koor wisten te bewaren. Spr. hoopte, dat dit nog vele jaren het geval mocht blij ven. Namens het koor sprak de heer H. Swart hij herinnerde aan de tijd, dat de jubilaris met zijn zeven broers o.l.v. Vader Moes kops een dubbel-mannenkwartet vormde en sloot zich aan bij de woorden van waardering, door de hem-vooraf-gegane sprekers aan het adres van de heer Moeskops geuit. Mede namens het knapen koor bood spr. naast een fraaie bloemenhulde een klok aan, als stoffelijk blijk van waardering voor de wijze, waarop de jubila ris zich steeds van zijn taak ge kweten had ;spr. besloot met de wens, dat de heer Moeskops nog vele jaren als vice-voorzitter in het midden van het St. Domini- cuskoor mochten fungeren. Diep onder de indruk bracht de jubilaris allereerst Pastoor Biesta dank voor de plechtige luister, waarmee dit feest kerke lijk gevierd was; het kerkbestuur dankte hij voor de woorden en stoffelijke blijken van waarde ring; de heer joh. Kuiper als een goede vrind, met wie hij nimmer kwestie had en zijn medezangers voor de steeds getoonde collegia liteit; hij hoopte nog vele jaren zijn krachten aan het koor te mogen geven en dit koor nog te zien groeien in ledental. Hij gaf allen de verzekering, dat deze dag hem bij zal blijven als de herinnering aan een schoon lied Ten huize' van de jubilaris, waar tal van bloemstukken blijk gaven van waardering en mede leven, kwam het zangersgilde nog even bijeen, om in intieme kring dit jubileum te vieren; ook na mens de zangkoren van de St. Laurentius- en St. Josenhparochie kwamen zangers de populaire ju bilaris hun gelukwensen aanbie den. Moge het hem °n het Domini- cuskoor gegeven zijn zijn gouden jubileum nog eens te mogen vieren. (Advertentie) 5 x DAAGS GRATIS KOPEN BIJ VET De gratis kooptijden waren Zater dag: 9.11—9.21? 10.12—10.22; 12.13 —12.23; 13.14—13.24; 17.44—17.54. Er was een gezellige sfeer in het „Wapen van Heemskerk", waar Zaterdag het eerste dona teursconcert van de Postharmo nie, onder leiding van de diri gent D. Anderson, plaats vond. De Postharmonie heeft zich nog gehouden aan de bestaande ge woonte het tweede gedeelte van de avond meer in amusements- stijl te houden. Het muzikale ge deelte bestond, inclusief de mar sen. uit een zestal nummers. Het was nu direct geen gemakkelijk programma, wat men uitvoerde; de twee tamelijk grote stukken „Les Pécheurs de Perles" en de „Neron", ouverture van Francis Popy maakten de indruk tech nisch wel iets boven de kracht van het ensemble te liggen; voor al in laatst genoemd werk stond men met de stemming wel eens Op gespannen voet. Daar stond echter tegenover, dat de muzikale uitbeelding voortreffelijk was en dit is een verdiende lof voor de dirigent. Anderson laat genuan ceerd en vitaal muziek maken en daarom is hij voor dit korps de juiste man op de juiste plaats. „Versmade liefde" van Paul Lin- cke werd goed gespeeld. We von den het een uitstekende gedachte van de dirigent, om van de com ponist Ketelbey vooral bekend om de „Kloostertuin" nu eens een minder bekend stuk uit te voeren, n.l. „Au Pays Mystique d'Egypte", waarin een zeer fraai klankgehalte viel te waarderen. De marsen o.a. de „Saint-Triphon- mars van Arthur Ney, werden in één woord voortreffelijk gespeeld In het algemeen zijn we het vol komen eens met de zéér waarde rende toespraak, welke de heer Verhagen, referendaris van het Telefoondistrict tot het corps en zijn dirigent hield, en waarbij ook de aanwezige Ere-dirigent G. Anderson, niet werd vergeten. Na de pauze werd de aandacht gevraagd voor het „Cabaret, To neel en Muziekensemble „Rijks postspaarbank" uit A'dam. Dit ensemble is er met succes in ge slaagd het publiek, vaak öp zéér geestige wijze te amuseren in een twaalftal korte sketsjes. De lei der Chr. Oosterwelder weet zijn publiek wel te boeien Vermelding verdient zeker nog de beschaafde entre-act muziek, gespeeld o.l. van W. Boonstra. Ieder der aanwezigen zal het wel met ons eens zijn, dat het eerste donateur-concert van de Postharmonie uitstekend is ge slaagd. De traditionele verloting ontbrak niet. W. Schreurs ALKMAAR KAN EEN MOLEN KOPEN ALKMAAR Onder de inge komen stukken die in de a.s. gemeenteraadsvergadering aan de orde zullen komen, is een brief van het bestuur van de „Een- drachtspolder", waarbij de mo len aan de Kruseman van Elten- wèg aan de gemeente Alkmaar voor een bedrag van f 1,- te koop wordt aangeboden. Sport en sigaren ALKMAAR Naar wij verne men zal de bekende Nederlandse wielrenner Jan Pronk, die thans te Heiloo woont, op het Ritse voort-hoek Oudegracht één siga renzaak beginnen. II Slot. In zijn antwoord aan de verschillende sprekers dankt de voor zitter voor de vriendelijke woorden aan het adres van B. en W. gericht voor de samenstelling van de begroting en voor het werk in het algemeen. Spreker beantwoordt dan de belangrijkste vragen en opmerkingen. Aan arbeiderswoningbouw is niet veel gedaan, daar is men nu pas aan begonnen. Er zal op ge let worden dat de inwoners van de gemeente in de gelegenheid gesteld worden te bouwen. Als spr. goed ingelicht is zal de ver plichte woningbouw van het "te verstrekken bouw-volume voor 't komende jaar afgetrokken wor den Dit is echter nog niet offi cieel. Het weer vorderen van wo ningen is eenvoudig om over te spreken maar zéér moeilijk uit voerbaar. Alle gevallen moeten stuk na stuk bekeken worden. Wat de uitlating „Sociale ex- perimenti" betreft, zeide spr. dat met het woord experimenten hier bedoeld wordt „proeven" dat heeft toch niet lelijks in! De kwestie schoolhuis wil de voorzitter gaarne met de betref fende verenigingen opnemen. De hulp en 't advies van de com- missiën van bijstand zullen zeer zeker benut en indien nodig in geroepen worden, dat is wel in de afgelopen periode gebleken. De Zeeweg is wel slecht be straat maar er gebeuren nog geen ongelukken. Als de' Zeeweg niet wordt gerepareerd kan de raad daar altijd nog anders beslissen. Wat het schrappen van subsidies betreft houdt spr. zich aanbe volen, dit komt de' begroting tén goede. De Zondagskermis kan niet zonder meer worden afgeschaft. We hebben niet het recht ande ren onze mening op te dringen. De begroting welke een gat van f 6200 vertoont moet sluitend ge maakt worden. „Als de raad een sluitende begroting aangeboden krijgt moet zij er voor zorgen dat als U een post wil verhogen een andere post dient bekort te wor den. U moet niet denken dat het Rijk een tekort zal bijpassen. De reserve der gemeente welke f 62.000 bedraagt mag in 30 jaar (dus f 2000 per jaar) worden ge consumeerd". Passen en meten. De heer Bolten wenst de post f 300 voor subsidie aan buurtver enigingen te schrappen. Hiertoe werd besloten. De Voorzitter wil de subsidie van f 875 en f 600 res pectievelijk voor R.K. Gezinszorg en Witte Kruis gezinszorg ver vallen zien. i; De heren Olivier (P.v.d.A.) en Bosma (KVP) willen een gecoör dineerde Gezinszorg. Je hr. Bol ten zegt dat dit uit principiële overwegingen piet gaat. De heer Robert zegt dat als er een gecoördineerde Gezinszorg moet komen er vast en zeker niets komt, daar voelen de R.K. niets voor. De heer Herm. Groot breekt 'n lans voor de subsidies der cultu rele verenigingen. Terugbetalen! Het Wit-Gele Kruis blijkt een „potje" overgespaard te hebben van f 4100. Verschillende raadsle den spraken er hun afkeuring over uit, dat ondanks dat „pot- je" toch steeds subsidie aange vraagd werd. De heer Schuyt licht toe, dat een verkeerd ge voerde administratie hiervan de oorzaak is. Besloten werd de f 4100 minus f 1000 dus f 3100 terug te vor deren. Het voorstel van de heer de Vries om de post Plantsoen- wachten ad f 520 af te voeren, werd aangenomen. Deze bedra gen, precies f 2000, uit de reserve deden oen sluitende begroting vormen. Verbreding Schuine Honds- bosselaan. De heer de Vries vindt verbre ding niet nodig. De gehele weg moet dan verbreed worden. Wij moeten zoveel mogelijk het yerkeer uit het dorp mijden. De heer Groot beweert het te gendeel hoe meer verkeer, te meer kans voor de middenstand om te verdienen. De heer Rus vindt het idee van Groot aantrekkelijk, maar ziet technische bezwaren. De tuintjes moeten verdwijnen en de verbre ding kost f 4100. Dat is nu geen levensbelang. Na enige bespreking werd be sloten niet tot verbreding over te gaan. Hamerstukken. In de Commissie van onderzoek gemeente-rekening '49 werden benoemd de heren Bolten Greeuw en van Nek. Aan de R.K. Jongens school en de Christelijke school werden respectievelijk f 115.20 en 1108^4 verstrekt voor aanschaffing leer middelen en sehookneubelen. Het bedrag per leerling voor gewoon lager en uitgebreid "on derwijs werd vastgesteld op res pectievelijk f 20.33; f 36.59 en vqor het voortgezet lager onder wijs, het bedrag dat geldt voor 't lager onderwijs, verhoogd met f 6- per leerling voor het vak huishoudkunde en f 2.50 voor het vak handenarbeid. Het verzoek der R.K. Stichting voor' Gezinszorg eft afd. Gezins zorg van het Witte Kruis om toe kenning subsidié 1950 werd goed gekeurd. Aanvullende Agjenda. De Christelijke school verzoekt 'n overdekte rijwielbergplaats te "mogen maken; Kósten hiervan zijn f 500. Werd goedgekeurd. De heer Bonsé kocht van de heer Smit de noodschool. B. en W. stellen voor de grond waarop genoemde school staat voor vijf jaren a f 100 per jaar aan ge noemde heer te verhuren. In dé noodschool komt nu een poppen- industrie. Huis, hoek Nic. Beetsweg wordt gesloopt. De gemeente kocht het huis van v. Gemeren om dit te slo pen tep gerieve van verbreding ingang Nic. Beetsweg. De heren Kraakman, Bolten en Schuyt betoogden dat in deze tijd het onverantwoord is een goed bewoonbaar huis te slopen. Dit kan altijd nog en de situatie is op deze plaats nog niet acuut. Ook de voorzitter vindt het on verantwoord. De heer Bosma (C. P.N.) wil het pand van Schoen bijkopen om dan een winkelpand uit twee bovenwoningen te ma ken. Met 7 tegen 8 stemmen werd besloten te slopen. Voor stemden de heren Vahl (chr.), v. Nek en de Jager (WD) Greeuw de Vries Olivier, Rus (P.v.d-A.) en H. Groot (KVP). Paters Montfortanen voorlo pig geen terrein toegewezen voor bouw Missiehuis. Genoemde paters willen 'n stuk grond kopen in plan Oost, groot 5 ha. gelegen aan de Rijksstraat weg, tegenover Kapellaan. De heer Rus vindt het onver antwoord direct te beslissen, ge zien er kans is op een tweede R. K. Kerk. Als deze er komt kun nen deze gebouwen bij. elkaar staan. De heer Olivier (P.v.d.A.) zegt tegen te zijn. Hij wenst ab soluut in West Nederland geen gestichten of tehuizen gebouwd te zien. „Die moeten maar in 't Oosten van 't land gebouwd wor den." De burgemeester zegt dat aan de Hoogeweg ook een bouw terrein van 5 ha. ligt en dat is van de gemeente. Misschien is dat geschikt. De heer Schuyt zegt dat het voor de paters belangrijk is te weten of zij dit stuk grond(aan de Straatweg) kunnen krijgen om te bouwen, dan kunnen zij tot kopen overgaan. Een tweede R. K. Kerk zal zeker niet op deze plaats gezet worden. Bovendien heeft de stedenbouwer, de heer Gouwetor, in een schrijven ken baar gemaakt dat hij geen enkel bezwaar heeft tegen dé bouw op dat punt. De heer Rus spreekt steeds over de tweede R.K. Kerk en vraagt waar die dan moet komen? De heer Robert schiet fel uit zijn slof en zegt dat hij niet helderziende is en ook niets te weten van plan nen voor de bouw van een twee de R.K. Kerk. De financiële toe stand zal dit ook niet toelaten. Spr. beschouwt 't gehele verweer van de heer Rus betreffende de bouw van een tweede R. K. Kerk als een afleidingsmanoeuvre om de toestemming van de raad in zake riredewerking verlenen te torpederen. De heer Rus zegt dit niet te nemen het gaat om een wijziging in het uitbreidingsplan en dat is niet eenvoudig. Met 7 tegen 8 stemmen werd besloten eerst nog eens met de heer Gouwetor te overleggen. De katholieke fractie stemde in haar geheel voor. Tot slot stelde B. en W. voor drie sleufjes-grond aan het einde der Zeeweg groot 66 Are voor f 4200.te verkopen aan de heer Liefting uit Egmond-Binnen. Be sloten werd op voorstel van de heer Schuyt de stukjes grond publiek te veilen omdat er meer dere liefhebbers zijn. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: MEER WIND! Aanvankelijk matiee. later vrij krachtiee wind uit zuidelijke richtingen. In de naoht nog hier en daar mist. morgen overdag overwegend zwaar bewolkt met on de meeste nlaatsen enige regen of motregen. Vannacht ongeveer dezelfde temperatuur als de afgeloDen nacht, morgen overdag geleidelijk iets zachter. Met ingang van 22 Dec. 1950 heeft Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend aan de Z.E. Heer C. N. J. Meijsing, als Pastoor van de parochie van de Goede Her der te Wassenaar. Met ingang van 22 Dec. is aldaar tot Pastoor benoemd de Z.E. Heer H. M. van Spanje, diocesaan Direc teur van de Katholieke Actie voor de mannelijke jeugd en algemeen Diocesaan Directeur van het man nelijk jeugwerk in het bisdom Haar lem. Verkenners fokken konijnen!!! HEILOO Door de verken ners worden reeds lange tijd ko nijnen gefokt, welke tegen Kerst mis klaar voor de pan zullen zijn. Deze konijnen wegen nu reeds 5 tot 9 pondper exemplaar. Met de Kerst een niet te ver smaden hapje. De bedoeling van deze fokkerij is om begin Dec. een loterij te houden. Tegen die tijd kunt u hen zien trekken van huis tot huis. Geheel in de geest van de beweging, n.l. door eigen prestatie, hun eigen boontjes doppen! Voor een kwartje kunt u in het bezit komen van zo'n mals konijntje. Laat u niet onbetuigd, waag een of meerdere kwartjes er aan!!!. De idee alleen reeds, verdiend uw aandacht en waardering. Op 21 December heeft de trekking plaats. Koopt loten vóór ze uit verkocht zijn. Benoemingen WAARLAND. De heer P. Beemsterboer die directeur-orga nist van ons R. K. Kerkkoor was, is van deze gecombineerde func tie ontheven en is nu benoemd als organist, terwijl tot directeur benoemd werd de heer Jn Zutt Jnz., die gedurende lange tijd deze functie waarnam. Komi er een zangverenigng? WAARLAND. Naar wij ver nemen bestaan alhier ernstige plannen om tot de oprichting van een R. K. Gemengde Zangvereni ging te komen. Dat dit niet over bodig is blijkt wel uit het feit, dat verschillende dames en heren uit onze parochie, in een andere plaats reeds lid van een dusda nige vereniging zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat in onze volle-rijke parochie een bloeien de zangvereniging zou kunnen bestaan. Degene die interesse heeft voor zang kan zich reeds nu opgeven "bij de koster, de heer Jn Dekker Jnz. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Adri- anus D. z. van J. J. Bleeker en M. J. Bakkum; Adrianus J. M. z. van N. Leek en J. M. J. Pie- ters; Cornelis H. M. z. van R. A. Dekkinga en A. Smit; Geertruida d. van K. Boek en G. Boon; Ge- rarda C. d. van W. J. van Dijk en M: A. Blom; Cisca d. van G. J. Staa en F. J. Benjamin. Gehuwd: Jacob H. Nieuwen- huis en Jacoba J. den Engels man. Overleden: Martinus Houtkoper oud 73 jr., wednr. van T. Brou wer; Grietje Koelemeij, oud 80 jr. wed. van P. van der Linden van Sprankhuizen. Jan Koppen, oud 85 jr. geh. met E. Heinis. Antje Timmerman, oud 76 jr. wed. van A. Hoekmeijer. AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie; Be tovering, 14 j.; Rex: Win- terbloesem, a.l.; Cinema Americain: Opmars zonder genade; Victoria Theater: Het moment ener grote liefde, 18 jaar. Voorstel lingen: Hedenavond 8 u. MATINEE: Rex theater, te 2 u. 30. APOTHEKEN: Nachtdienst door Apoth.. Mevr. de Wed. C. M. n. Wanna, Mient 11. TENTOONSTELLING: In „De Zeester" Zuidlaan 15 te Bergen: beeldhouwwerk en grafiek, 1012 en 14.30 —17 uur (tot 18 Dec.) R.K. VROUWENBEWEGING Lezing in het Victory- hotel om 8 uur. AANBESTEDING ALKMAAR. Bij de heden morgen door de woningbouwver eniging Rochdale gehouden aan besteding van 59 woningen waren 21 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was de fa. Schoone- wil en Jonker te Alkmaar voor 1' 534.000.—. Vuilnisvervoer B. en W. stellen de raad voor aan P. de Boer, te Landsmeer, ondrhands op te dragen het ver voer van vuilnis gedurende 1951 en '52 voor een prijs van f 1.45 per m3. 25 JAAR COLLECTANT ALKMAAR Gisteren vier de de heer Jan Kuhne zijn 25- jarig jubileum als collectant van de St. Laurentius Parochie. Dit feit is Zondagavond in de kring van het college van col lectanten ten huize van de jubi laris feestelijk herdacht. (Van een onzer verslaggevers) Hef is niet gemakkelijk, vaak zelfs zeer moeilijk, om een grotere groep jonge mensen bij elkaar te krijgen, hen voor enkele dagen uit hun werk te halen en te bezielen voor een ideaal, dat op hoger niveau ligt dan de materie van alle dag. Toch blijkt dat, mits men de jeugd weet te pakken, plotseling een laaiend enthousiasme kan worden losgeslagen. Dat konden wij dezer dagen o.a. ervaren bij een weekend, dat de K.A.B. in het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" te Bergen had georganiseerd met de bedoeling de jonge K.A.B.-ers uit Noord- Holland in te leiden in het werk van de K.A.B., dat steeds meer van betekenis gaat worden in onze samenleving. Het zal voor het bestuur wel een prettig idee zijn geweest, zó velen, er waren ruim negentig jongeren, bij dit weekend te heb ben kunnen begroeten. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werden de deelnemers aan dit vormingsweekend door de paters Redemptoristen op harte lijke wijze ontvangen. Met het „Veni Creator" in de kapel en een toespraak door Rector J. Kraakman werd de eerste bijeen komst geopend. Drie pijlers Na een kort welkomstwoord wees de weekend-leider, de heer A. v. d. Veldt, diocesaan voor zitter van de K.A.B.er aan her innerend, dat er reeds verschil lende weekends op Drakenburgh te Baarn werden gehóuden, op het belang van dergelijke bijeen komsten, die' ten doel hebben het jonge kader van de K.A.B. met nieuwe krachten te versterken. De heer Veldt ging vervolgens terug tot het jaar 1891, waarin Paus Leo XIII de encycliek „Re- rum Novarum" schreef, een werk dat in de arbeiderswereld, ja, in heel onze maatschappij, grote veranderingen te weeg zou bren gen. De huidige K.A.B. put nog voor haar acties uit hetgeen in deze encycliek en in de volgende, die daar logisch op aansluiten, „Quadragesimo Anno" en „Divini Redemptoris" is neergelegd. De misstanden, die een 5t)60 jaar geleden heersten in de arbeiders- wereld, werden in deze Pauselij ke brieven krachtig veroordeeld en de weg, om tot betere toestan den te komen, werd er duidelijk in aangegeven. In de laatste 40 jaar is er op dit punt al heel wat verbeterd en hebben andere be grippen gelding gekregen. Men is de arbeider meer en meer als mens gaan zien en is tot de over tuiging gekomen, dat de leer van Christus óók tot uiting moest ko men in het maatschappelijk le ven. Deze verandering, die nog steeds voortschrijdt, is tot stand gekomen mede door het werk van de K.A.B. Maar nog steeds is er werk te verzetten om de maatschappij te verbeteren en te richten naar de plannen van de Paus, aldus de heer Veldt, Daarvoor zijn vele krachten nodig, specialisten, die uit de gelederen van de K.A.B. naar voren moeten komen. Als de wet op de P.B.O. in uitvoering komt, dan moeten we kunnen beschikken over voldoen de deskundig kader, dat mede kan organiseren en beslissen. Koplopershebben we nodig, geen geleerden, maar mensen ge vormd uit de praktijk van ons eigen leven en werken. Er moet gewerkt worden aan de persoonlijkheid van de arbei der. Daarvoor zijn deze vormings bijeenkomsten, daarvoor zijn ook instellingen als de Ontwikkelings centrale te Doorn, het blad „Le ring en Leiding", het Weten schappelijk Instituut e.d. Gelei delijk aan dringt het begrip tot velen door, dat er gezamenlijk moet worden gewerkt. Dat er al heel wat is bereikt, toonde spr. aan met talloze voor beelden, zoals de stichting van „Berg en Bos", het sanatorium van „Herwonnen Levenskracht". Het verdere deel van de avond werd doorgebracht in een gezel lig samenzijn met zang, decla matie en spel, terwijl de eigenlij ke bijeenkomst met een Lof werd gesloten. De Zondag werd ingezet met een plechtige H. Mis met alge mene H. Communie. De tweede inleiding werd ge houden door de heer F. Keesen, die sprak over de geschiedenis van de zestigjarige K.A.B. Vroeger en nu „Van proletariër tot volwaardig bedrijfsgerioot", dat is een heel lange en vaak zeer moeilijke weg geweest, een weg vol strijd en ontberingen, die vooral de oude ren aan den lijve hebben onder vonden. Uit die strijd haalde spr. talrijke voorbeelden aan. Hij schetste de ontwikkeling van de klassenstrijd tot 't solidarisme, de samenwerking tussen de standen. Stap voor stap is er een toenade ring tussen werkgever en werk nemer ontstaan, eerst in het klein, later in het groot. Vooral de jongeren kregen door de be zielende woorden van deze wer ker uit de eerste dagen een in zicht in de geschiedenis van de beweging, gepaard aan een ge voel van dankbaarheid voor het geen in een periode van 5060 jaar is gepresteerd, niet alleen op materieel, maar vooral ook op geestelijk gebied. De arbeid van de K.A.B. is, zoals ook de hoogste kerkelijke autoriteiten erkennen, een werk geweest van grote sociale ziel zorg. De liefde tot de evenmens en tot de grote taak, weggelegd voor de werkers in deze wereld, acht te de heer Keesen de grote stuw kracht. die het streven van allen moet bezielen. Want eigenlijk is het werk van iedere K.A.B.-er in wezen toch apostolaatswerk! De weg omhoog Pater Engelbertus O.F.M. Cap. waarschuwde voor het gevaar van isolatie en wees erop, dat men ook een open oog moet heb ben voor de problemen van an deren, teneinde samen met ande re groeperingen te kunnen wer ken aan de verbetering van de maatschappij. Daarbij moeten de goddelijke richtlijnen steeds ge volgd worden, om zowel mate rieel als geestelijk tot grotere volmaaktheid te komen. Over de taak van de katholiek merkte pater Engelbertus op, dat deze niet alleen in de kerk ligt, maar evenzeer daar buiten. De katholiek moet ook zijn roeping op sociaal terrein begrijpen en mag zich niet uit het sociale le ven terugtrekken. De K.A.B. heeft als sociale or ganisatie zeker ook een taak op godsdienstig gebied, want er is geen sociale liefde denkbaar zon der liefde tot de evenmens, die ontspruit uit de liefde tot God. Geloof en werken zijn in de praktijk van het leven niet te scheiden. In de Credo-Pugno-ge- dachte komt dat ,wel zeer sterk tot uiting. De Credo-Pugno-club is het instituut tot geestelijke vor ming van de leden. Pater Engel bertus gaf tal van practische wenken voor de werkwijze van de plaatselijke clubs. Vooral het gezamenlijk contact, de geregel de gedachtenwisseling over prac tische en actuele zaken, achtte hij belangrijk. Ook op deze wijze kan ieder K.A.B.-lid er het zijne toe bijdragen, een goede invloed op zijn omgeving uit te oefenen. Want maar al te veel gaan jon geren in de bedrijven zedelijk ten onder, omdat er geen goede, ge zonde sfeer is geschapen. De tijd, dat ouders hun kinderen met angst naar het werk sturen, moet nu eens definitief voorbij zijn. En nu.... vooruit! De slot-bijeenkomst, Zondag middag, braent, na een korte uit eenzetting van het retraitewerk door pater Veeger, de directeur van het Retraitenhuis, de Alk- maarse voorzitter van de K.A.B., de heer L. van Jaarsveld, op het spreekgestoelte. Deze actieve be stuurder wees op het belang van de culturele vorming en de gees telijke verheffing van de arbei dersstand. Na een zo volmaakt mogelijk beleven van de geeste lijke waarden in ons geloof die nen wij er naar te streven om in alle levensuitingen het schone en goede te ontdekken. Hier ligt nog een groot arbeidsveld open. Op het gebied van ontwikkeling en ontspanning kan er nog veel ver beterd worden. De activiteit der afdelingen moet niet alleen ge richt zijn op het materiële, maar vooral ook op het geestelijk wel zijn. Ook op dit gebied kunnen en moeten de katholieke arbei ders de gelijken worden van de andere groeperingen van ons volk. Ter ondersteuning van deze actie wees spr. op het werk van de culturele dienst en de uitga ven'van de „Lanteern". Ook voor het Werkverband van het Katho liek Amateurtoneel vroeg de hr. van Jaarsveld de aandacht, ter wijl voorts bijzonder de sociaal- economische cursus, die zo hard nodig is, vooral ook in West- Friesland, door hem van harte werd aanbevolen. Deze cursus moet gehandhaafd kunnen wor den. Voor de kosten behoeft men het zeker niet te laten! En met een goed stel gevormde katholie ke arbeiders kan men de moei lijkheden, welke hier in de toe komst liggen, zeker met vertrou wen tegemoet treden. „Maakt, wat er van te maken is", aldus de heer Jaarsveld, die er op vertrouwde, dat deze bezin ningsdagen bij de jonge arbeiders vrucht zouden afwerpen. Met een slotwoord van de heer Veldt werd dit uitstekend -ge slaagde vormingsweekend beslo ten. De verzorging in het Retrai tehuis bleek uitstekend, terwijl ook in de vrije avonduren er vol doende ontwikkeling en ontspan ning voor de deelnemers was. De Alkmaarse Credo-Pugno-club had voor een keurige boekenstand met uitgaven van de Culturele Dienst gezorgd. Dit eerste week end verdient zeker door meerde re gevolgd te worden. BUITENMAN BEROOFD ALKMAAR. Zaterdagavond is een bewoner van een der om liggende gemeenten van Alkmaar wegens openbare dronkenschap in het Bureau van Politie alhier in gesloten. Nadat de man enigszins tot zichzelve was gekomen, ver klaarde hij aan de politie, in een café hier ter stede beroofd te zijn van een bedrag van rond f 200,In verband hiermede heeft de politie een onderzoek ingesteld en de betrokken café houder, zijn echtgenote en een bezoekster aangehouden. Na ver hoor zijn de cafè-houder en de bezoekster op vrije voeten ge steld. De echtgenote van de ca féhouder is voor een nader ver hoor in bewaring gehouden. NIEUWS UIT DE BEEMSTER BEEMSTER. Op de Purmer- enderweg had dezer dagen de derde aanrijding in drie dagen plaats. Op de voorrangsweg reed een luxe auto bestuurd door de heer F. M. Uit Amsterdam toen van een zijweg een vrachtauto van de Coöp. Zaaizaadhandel te Wijdenes naderde. Doordat de vrachtauto geen voorrang ver leende, vond een botsing plaats, die zich gelukkig beperkte tot lichte materiële schade'. De collecte op klaproosdag heeft in de' gemeente Beemster de som van f 205.opgebracht. Het vorig jaar was dit f 261.66. NEDERLAND—FRANKRIJK ALKMAAR. Een zich respec terend Nederlander acht zich wel op de hoogte van het existentia lisme, zonder nu bepaald de zwaardere werken van een Sar tre of een Merleau-Ponty te heb ben gelezen. Evenzo geniet het werk van een Malreaux, een Ca mus, een de Montherlant bij het Nederlandse romanlezende pu bliek een meer of minder soliede reputatie. Maar anders is de si tuatie ten opzichte van de meest brandende cultuurproblemen. Wat weet de doorsnee-Nederlan der, ook hij, wiens geest op de Franse cultuur is gericht, b.v. van datgene wat de hedendaagse Franse jeugd beroert of veront rust? Het bestuur van de afd. Alkmaar van het Genootschap Nederland—Frankrijk is ten zeerste dankbaar dat a.s. Dins dag 28 November, om 8 uur des avonds in Victory Hotel, een al leszins bevoegde spreekster juist dit onderwerp „La Jeunesse Frangaise Actuelle zal inleiden. Introducties voor deze uit de aard der zaak zeer actuele lezing zijn verkrijgbaar bij de secreta resse, mej. C. Andriessen, Steijn- straat 37, of 's avonds aan de zaal. VERRADERLIJKE BERM DIRKSHORN Een zware met veevoeder, geladen Bed ford-truck van de fa. Bos uit Koedijk zakte Zaterdag tijdens een uitwijkmanoeuvre in de Woudmeer plotseling in de berm weg. De chauffeur kon het voertuig niet meer baas. Het ge volg was echter dat de lading goeddeels verloren ging, en de 2Ware kraanwagen van de fa. Boontjes uit Schagen te hulp moest komen, om de truck naar de garage van de fa. Mol en Blom te Oudkarspel te slepen. per grote rol tAüvori.i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2