>EREEN Een poortgebouw als pendant van de Waag Tuinbouw kreeg zware klappen, maar wil zichzelf redden Kon Subsidie voor Vios en de lisclub VEEL NIEUWS in weinig woorden AKKERTJES lingen in het -n Haarlem ef ze 'n e" verrassing!, Beschouwingen rond het marktvraagstuk Het Waagplein vraagt een afsluiting aan de Noordzijde Inbraak te Hem is opgehelderd Naar wij vernemen Gemeenteraad Warmenhuizen 'jj.wflAï. v. tb Duuwkii wutfci mu POOPTH5ÖUV. ^.TCVEBMtPC'- IWJ?UM,TE SLOPEN Terugkerende militairen rillerig lusteloos, Een inleiding van Jac. Groen Azn. Sanering met deskundigheid en steun aan noodlijdenden VERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Maandag- dinsdagavond: ÏER WIND! ik matice. later vrii wind uit zuidelijke In de nacht noe hier ist. moreen overdag 1 zwaar bewolkt met ste nlaatsen eniee notreeen. Vannacht ezelfde temperatuur lonen nacht, morgen leideliik iets zachter. van 22 Dec. 1950 heeft Bisschop van Haarlem verleend aan de Z.E. F. Meijsing, als Pastoor hie van de Goede Her- naar. van 22 Dec. is aldaar aenoemd de Z.E. Heer panje, diocesaan Direc- Katholieke Actie voor ke jeugd en algemeen irecteur van het man- :rk in het bisdom Haar- fokken konijnen!!! Door de verken- reeds lange tijd ko et, welke tegen Kerst oor de pan zullen zijn. ten wegen nu reeds idper exemplaar. :rst een niet te ver- ij e. De bedoeling van rij is om begin Dec. te houden. Tegen die hen zien trekken van is. Geheel in de geest 'eging, n.l. door eigen hun eigen boontjes i kwartje kunt u in :omen van zo'n mals ,aat u niet onbetuigd, of meerdere kwartjes illeen reeds, verdiend it en waardering. Op er heeft de_ trekking pt loten vóór ze uit- jn. enoemingen (ND. De heer P. er die directeur-orga- s R. K. Kerkkoor was, gecombineerde func- :n en is nu benoemd terwijl tot directeur rerd de heer Jn Zutt gedurende lange tijd a waarnam. een zangverenigng? ^ND. Naar wij ver- taan alhier ernstige tot de oprichting van Gemengde ZangVereni- nen. Dat dit niet over- lijkt wel uit het feit, llende dames en heren irochie, in een andere Is lid van een dusda- ging zijn. Wij twijfelen niet aan, dat in onze parochie een bloeien- -eniging zou kunnen Degene die interesse zang kan zich reeds i'bii de koster, de heer Jnz. AND—FRANKRIJK \R. Een zich respec- erlander acht zich wel *te van het existentia- ier nu bepaald de werken van een Sar- Merleau-Ponty te heb- in. Evenzo geniet het een Malreaux, een Ca- ie Montherlant bij het ;e romanlezende pu- neer of minder soliede Maar anders is de si- opzichte van de meest cultuurproblemen, de doorsnee-Nederlan- lij, wiens geest op de :uur is gericht, b.v. van vat de hedendaagse ,gd beroert of veront- bestuur van de afd. van het Genootschap —Frankrijk is ten nkbaar dat a.s. Dins- vember, om 8 uur des Victory Hotel, een al- 'oégde spreekster juist •werp „La Jeunesse Actuelle" zal inleiden, iies voor deze uit de aak zeer actuele lezing jgbaar bij de secreta- C. Andriessen, Steijn- f 's avonds aan de zaal. VDERLIJKE BERM ORN Een zware oeder geladen Bed- van de fa. Bos uit akte Zaterdag tijdens ijkmanoeuvre in de plotseling in de berm chauffeur kon het iet meer baas. Het ge- echter dat de lading verloren ging, en de anwagen van de fa. uit Schagen te hulp len. om de truck naar van de fa. Mol en Judkarspel te slepen. De Noordzijde van het plein biedt helaas een weinig-fraai aspect. De hoge blinde muur van het kaaspakhuis van de N.C.Z., met daarvoor het pretentieloze gebouwtje van de Kleine Waag, vormt een verre van waardig pendant van het waaggebouw aan de Zuidzijde. Deze ontsiering van het Waagplein aan de Noord zijde wordt nog geaccentueerd door de rommelige zijgevel aan de Marktstraat van het winkel pand van de fa. Zaadnoordijk. Men bezie de hierbij afgedrukte foto van dit geheel. Ook de be bouwing, gezien vanaf de Voor- dam in de richting van de Ka naalkade heeft niet meer die ka rakteristieke schoonheid, die dit gedeelte in vroeger eeuwen heeft gehad. De Oostelijke gevel van de uit 1647 daterende brouwerij ,.De Boom", waarin in de 19e eeuw een vellenploterij gevestigd was en dat sinds 1846 dienst doet als kaaspakhuis, is in de loop der jaren ontluisterd door het aan brengen van een drietal ramen en het slopen van het aan de Zuidzijde ervan staande pakhuis, waarvoor een ander, zakelijk en van alle architectonisch schoon gespeend gebouw in de plaats is gekomen. Ook de aardige trap- geveltjes op de achtergrond men zie de reproductie van een oude prent uit het gemeente archief zijn verdwenen. Met het slopen van al deze gebou wen. gaat derhalve weinig moois verdwijnen. Pendant van de Waag. Het Waagplein vraagt echter ook aan de Noordzijde een afslui ting in de vorm van een gebouw, dat een waardig pendant ge noemd kan worden van het Waaggebouw. Het voorstel van de commissie tot onderzoek van het marktvraagstuk hield wèl in het slopen van de panden tussen Waagplein en Peperstraat, waar door het Waagplein een smalle uitloper zou krijgen in Noorde lijke richting, die de intieme be slotenheid van het plein verloren zou doen gaan, doch voorzag niet in de stichting van een gebouw, dat het plein 'aan deze zijde zou afsluiten. Ook ons voorstel, gelanceerd in onjs artikel van 20 October, tot stichting van een poortgebouw aan de Noordzijde van de Peper straat, ging aan dit euvel mank en bij nader inzien zijn wij dan geveer op de plaats, waar nu de Kleine Waag staat. Wij konden een dergelijk ge bouw slechts zien in onze ver beelding, doch wilden ook onze lezers een idee geven van deze oplossing. Wij verzochten daar om het architectenbureau van de heren Bierlee Alten a en Drees te Amstelveen, waarvan wij wis ten dat zij de sfeer van oud- Alkmaar in het algemeen en van het Waagplein in het bijzonder juist aanvoelen. (Zij restaureer den o.m. het perceel van Sidonius de Jong op de Mient en een oud woonhuis van Jan de Vries op 't Fnidsen) om voor ons een scnets te tekenen ven de situatie, die hier zou ontstaan, wanneer een poortgebouw, zoals wij ons dat dachten, ter plaatse zou zijn ver- rezen. Wij vroegen daarbij deze ting bijdragen. architectuur evenmin verant woord werd geacht. Er moest dus naar een compromis tussen oude en nieuwe architectuur ge zocht worden. Naar onze mening zijn de heren Bierlee Altena en Drees hierin zoals uit de hierbij afgedrukte tekening van het eventueel te stichten poortgebouw moge blij - Het Waagplein vraagt aan de Noordzijde een afsluiting in de vorm van een gebouw, dat een waardig pendant vormt van het Waaggebouw aan de Zuidzijde. In ons artikel van 20 October over bet verkeers vraagstuk in verband met de veemarkt op het Waagplein opperden wij Het denkbeeld, om na de reeds eerder door ons voorgestelde sloping van alle percelen tussen Waagplein en Kanaalkade, ter plaatse een poortgebouw te stichten, omdat anders de intieme besloten heid van het Waagplein, dat dan aan de Noordzijde geheel open zou komen te liggen, verloren zou gaan. Het Waagplein, omringd door oude gevels en aan de ene zijde gemarkeerd door het karakteristieke waaggebouw, is meer dan een Alkmaars bezit; het is een plein van nationale betekenis, èn om zijn architectonische schoonheid, èn door het bezoek van de ontel bare vreemdelingen, die in het zomerseizoen het schouwspel van de wereldberoemde kaasmarkt komen zien. Aan het stads bestuur van Alkmaar de taak, de schoonheid van dit plein te bewaren en zo mogelijk te verhogen. ook tot de conclusie gekomen, dat het poortgebouw meer zuid waarts zou moeten verrijzen, on kleine hoekgebouw aan de Noord zijde van de Dijkbrug behouden blijven; dit zou de omgeving niet onaardig accentueren. Wij vertrouwen, dat dit seri euze, ook uit stedebouwkundig oogpunt verantwoorde plan de belangstelling zal krijgen, die 't verdient. Wil men een oplossing van het verkeersvraagstuk rond de markt door sloping, dan mag men niet nalaten de daardoor ontstane ontluistering van ons Igooie Waagplein, weer ongedaan te maken: daarvoor is dit plein van typisch oud-Hollandse schoonheid een te kostbaar stads- kleinood. Er. O. 111.000.— ONDER DE GROND Precies een week nadat bii de heer Boots te Hem werd inge broken, is de dader ontmaskerd. Dit gebeurde dank zij knap werk van de groepscommandant van de Rijkspolitie te Groote broek, de heer Kleji en wacht meester Botman te Hem. De dader is de 21-jarige tuin dersknecht J. M. die Vrijdag werd aangehouden maar tot gis terenmiddag bleef ontkennen. Toen waren de bewijzen zo overstelpend dat hij moest toe geven. Het bedrag van plm. hl.000 had hij in jampotten on der de grond gestopt. Alles kon worden achterhaald. (Advertentie) GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Dit was Zaterdag: 12.301.30 heeft de Commissie Nationale Herdenking zich tot alle kerken in Nederland gewend met het verzoek op Zondag 24 Dec. a.s. een biddag te houden voor de vrede is in Den Haag een 68-jarige gepensionneerd H.B.S.-Ieraar, wiens bed te dicht bij een kachel stond, waardoor de dekens gin gen schroeien, door ernstige brandwonden om het leven ge komen werden in de afgelopen week in Den Haag 176 verkeersonge vallen genoteerd, waardoor 12 personen zwaar en 34 licht wer den gewond werden Zaterdagmorgen in het Groot-auditorium van de Leidse Universiteit twee glas-in-Iood- ramen onthuld ter nagedachtenis van alle leden van de Leidse universitaire gemeenschap, die in de oorlog door toedoen van de vijand het leven lieten vierde Zaterdag de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tand- hygiëne „Het Ivoren Kruis" haar 40-jarig bestaan. Te Rotterdam werd een tentoonstelling gehou den. Staatssecretaris dr. P. Mun tendam deelde daar mede, dat de ere-voorzitter, de heer Backer Dirks, directeur van de lande lijke schooltandverzorging, is be vorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau zal de oeververbinding over het Twente-Rijnkanaal bij Almelo in de spoorlijn Deventer-Enschede weldra worden verbeterd, waar door verkeer over twee enkel- sporige bruggen, ook met electri- sche tractie, mogelijk wordt vergaderde Zaterdag het lei dersconvent van de Nederlandse Padvinders te Utrecht, o.m. over de grieven, die door een aantal leiders in de brochure „Ten einde raad" waren samengevat. Men kwam na uitvoerige discussie tot een vergelijk. „Aangezien gebleken is dat de normale inkomsten toereikend zijn om de normale uitgaven te dekken, doch de financiële moeilijkheden veroorzaakt zijn door het bouwen van een nieuw kleedlokaal stellen wij voor, om aan de R.K. Sportvereniging VIOS voor eenmaal een subsidie te verstrekken van f900. Met het aldus toegelichte voor stel dat Burgemeester H. Nolet in de raad van de gemeente Warmenhuizen deed, kon de ge hele raad zich verenigen. Overigens muntte deze eerste werkvergadering in het ver nieuwde raadhuis, tenminste voorzover het 't openbare ge deelte betrof, nu juist niet uit in belangrijkheid. Van Burge meesters wens. dat de raad in dit vernieuwde gebouw zich met hernieuwde moed van haar taak ten dienste van de gemeenschap zal kwijten, en de bij de offici ële opening gebezigde wensen in vervulling zuilen gaan, nam men echter gaarne acte. De commissie land- en tuin bouwtentoonstelling Alkmaar, kreeg vervolgens evenals vorig jaar een subsidie van f25.toe gewezen. Gevraagd was f50. SIS komt tekort De IJsclub SIS vroeg in ver band met de noodzakelijk geble ken verbetering van de kaden om het ijsbaanterrein een sub sidie van f500.Gebleken is dat deze kaden veel lekkage ver tonen en dat de bèplanting in cte hongerwinter plaatselijk is uitgeroeid. De ijsclub heeft zelf echter onvoldoende kasmiddelen om de totale kosten (f770.— bij uitvoering in DUW-werk) te be strijden. Verder werd besloten om: een rekening-courant aan te gaan met de N.V. Bank van Nederl Gemeenten tot max. flOO.OOO. het aangaan van kasgeldlenin gen tot max f180.000.ter fi nanciering van kapitaals uitga ven; het wijzigen van de veror dening op de Personele belas ting en van de Grondbelasting op grond van de daarin verscho len administratieve ongerechtig heden. De heren G. Biersteker, J. F. Dekker, A. Nannes. J. Spaans en Jb. Westra werden herbenoemd tot leden van de adviescommissie voor woon ruimten. Hoewel de gemeenterekening blijkens de overgelegde beschei den sloot met een nadelig slot van f316.50. onthulde de heer Mink in zijn rapport dat de commissie een netto batig saldo van f5756.98 had aangetroffen. Warmenhuizen zit dus niet zo slecht als het wel lijkt. De reke ning werd goedgekeurd. De R.K. Jongensschool Het R.K. schoolbestuur had gemeentelijke medewerking ge vraagd voor het aanschaffen van nieuwe leermiddelen nieuwe banken en nieuw meubilair. B. en W. konden zich. gehoord het advies van de Inspecteur, niet geheel met dit verzoek vereni gen. Tegen de leermiddelen hadden zjj geen bezwaar, maar tegen het hulpmiddel: een film projectie-apparaat, wèl. Het aan kopen van nieuwe banken en ander meubilair achtte het col lege zelfs ongewenst in verband met de door dit schoolbestuur reeds ingediende aanvraag voor het bouwen van een nieuwe school. Conform besloten. De heer Vergaay kreeg nog de toezegging, dat aan de politie gevraagd zal worden om op te treden tegen de tuinders die met hun motorboten veel te hard door de bebouwde kom varen en daardoor gevaar opleveren voor de kunstwerken en de gebouwen aan de waterkant. BESTEMMING MIDDELEN BURGERWEESHUIS ALKMAAR Het bestuur van 't Burgerweeshuis heeft besloten, een eventueel batig saldo aan te wenden ten gunste van de z.g. voogdijkinderen afkomstig uit de gemeente Alkmaar en de z.g. on georganiseerde jeugd te Alkmaar B. en W. kunnen zich met die bestemming volkomen verenigen Zij stellen de raad voor een wij ziging aan te brengen in de ver ordening op het bestuur van het Burgerweeshuis zodat er in wordt voorzien, dat batige saldi na goedkeuring door B. en W. kun nen worden aangewend voor een liefdadig doel. KOELHUIS SLACHTHUIS ALKMAAR B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aanschaffing van een compres sor voor het koelhuis, inclusief condensatoren en drie centrifu- gaalpompen, tot aanschaffing van een automatische schakelinstal latie, alsmede tot de bouw van een nieuwe machinehal voor het Slachthuis en daarvoor een cre- diet van f 82.400 toe te staan. De bebouwing "van dit gedeelte, zoals die in de 17de eeuw, gezien vanaf de Voordam in de richting van de Kanaalkade was; van deze schoonheid ts niet veel overgebleven. ken uitstekend geslaagd. De sterk horizontale geleding van het poortgebouw en de verticale geleding vgji het hoofdgebouw zullen ongetwijfeld tot het ver krijgen van een goede pleinafslui- De situatie, zoals die thans is; de blinde gevel van het kaas pakhuis en die van het winkelpand aan de Marktstraat vormen geen waardige afsluiting van het Waagplein. architecten het oorspronkelijk doel: een verkeersweg van vol doende breedte, van het Waag plein naar de Kanaalkade, niet uit het oog te verliezen. Zij wa ren mèt ons van mening, dat een afdoende verbetering van de verkeerssituatie ter plaatse al leen verkregen kon worden door het slopen van de pakhuizen lus sen Waagplein en Kanaalkade. De architectuur van het te ont werpen poortgebouw gaf echter grote moeilijkheden, omdat een gebouw met een architectuur van deze tijd de sfeer van het Waag plein allicht geweld zou aandoen, terwijl een copiëren van de oude Een situatieschets van de verkeersverbetering, na de stichting van het poortgebouw en de amovering van de tussen Waagplein en Kanaalkade gelegen pakhuizen Een Hotel-plan Grenzend aan het water van de Voordam is een lang, smal, drie verdiepingen, 20 tot 25 M. hoog gebouw ontworpen, ter breedte van 10 meter, dat ge dacht is als hotel. Tussen dit hoofdgebouw en aansluitend te gen de bestaande gevel van het winkelpand van de fa. Zaad noordijk is het eigenlijke poort gebouw ontworpen, ter breedte van 20 M. en o'i M. diep, met twee doorrijpoorten van ong. 6 M. breed voor het grote verkeer en twee kleinere poorten voor het voetgangersverkeer. Boven dezè poorten is een verdieping van het hotel geprojecteerd, ge schikt voor een grote zaal of een aantal kamers. Een balcon van anderhalve meter breedte accen tueert dit brede poortgebouw. De pui van de winkel van de fa. Zaadnoordijk zou naar de zijde van de Marktstraat verplaatst moeten worden, hetgeen tevens een verfraaiing van deze straat betekent. Voor het hotelgebouw, dat 40 tot 50 kamers zou kunnen be vatten, benevens zalen voor di ners en grote bijeenkomsten, is een verhoogd terras, met erboven een luifel, ontworpen, plaats bie dend aan circa 100 personen. Het komt ons voor, dat een hotel als dit in onze stad, die nu niet bepaald over veel hotel ruimte beschikt, geen overbodige weelde zou zijn: gezien de gun stige ligging met het front op het Zuiden en aan een plein, waar dés zomers tienduizenden vreem delingen komen, lijkt een derge lijk hotel ons ook wel exploitabel. De verkeersweg, die onmiddel lijk achter het poortgebouw circa 14 M. breed is. zal na amovering van de bestaande gebouwen voor bij de Peperstraat 12 M. en bij de Kanaalkade 10 M. breed zijn. Langs de waterkant aan de Kaar- semakersgracht zou op een schuin aflopend grasgazon enige beplan ting kunnen Worden aangebracht, terwijl enige verbreding van de Dijkbrug toch nog gewenst zal blijken. 'Wellicht kan ook het Met het m.s. Tabinta verm. aankomst 9 December a.s. repatriëren de volgende militai ren: Hoorn: Sold. D. Bart. Keern 20; Sold. P. J. de Greeuw, Jan Haringsteeg 6. Enk huizen: Sold. M. Bruyn. Noorder Boerenvaart 16; Kapt. G. J. Thiele. Exterpad 20 Bergen: Sergt. B. Henne- man, St. Antoniusstraat 58; A.O.O. P. Beeldman, Lindenlaan 10. Nieuwe Niedorp: Korp. P. Nobel. C 17. Slootdorp: Sold. T. Uiter dijk. Brink 27. Wervershoof: Sold. I J. v. Dijk, Dnrosstr. A 300. Den Helder: Sold. E. L. Friskus, Niasstraat 6. Alkmaar: Sold. J. Scnor- tinghuis Nieuwesloot 10: Korp F. Kaandorp, Polderstr. 3. Hoogwoud: Sold. P. J. Kreuk, Burg. Hoogboomlaan C 29. (Advertentie) Neem U toch toch in acht bij de eerste verschijnselenBestrijdt dadelijk dje opkomende griep! Neem één of twee AKKERTJES"en ga vroeg naar bed!| helpen direct ST. NICOLAASFEEST ALKMAAR Wij maken onze leden er op attent dat heden de inschrijving sluit voor deelname aan ons St. Nicolaas-feest, geor ganiseerd voor de kinderen van onze leden. Inschrijvingen welke later dan Dinsdagavond in ons bezit zijn, kunn'en niet meer geaccepteerd worden. Het belooft weer 'n pret tige middag te worden. Daarom iedere middenstander, met zijn kinderen op receptie bij St. Nico- laas, a.s. Zondagmiddag i'n het Victory-Hotel. Wijziging bouwverordening ALKMAAR Er is een voor stel van B. en W. tot wijziging van de bouwverordening inzake de hoogte van vertrekken van woningen. Vólgens de bouwver ordening moest de hoogte van woningvertrekken minstens 2.70 meter bedragen. Volgens het in gediende plan van de woningen, die de R.K. Woningbouwvereni ging „Goed Wonen" gaat bouwen is de hoogte slechts 2.60 meter. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wil de hoog te der vertrekken over het alge meen brengen op 2.60 meter om de bouwprijs te verlagen en daar door de woningbouw te bevor deren. Daarom doen B. en W. hun voorstel. (Van onze redacteur) De tuinbouw heeft dit jaar een weinig opwekkend beeld te zien gegeven. En nu gaat het nog niet in de eerste plaats om het cijfer van de hoeveelheden doorgedraaide producten, dat op zichzelf al ontstellend is. Maar nog meer gaat 't om de tuinders die de zwaarste klappen hebben gekregen en voor wie de voor zieningen om de klappen te kunnen opvangen, niet voldoende waren. sel voorziet, maar die bovendien dit jaar reeds f 28.000.000 aan de viezen opbracht. En deze „indus trie" kan geen verwaarlozing lij den, van welke zijde dan ook. Bedrijfsregelingen. Tegenover bedrijfsregelingen staat de tuinbouw niet afwijzend. Maar wat bedoelt de katholieke organisatie momenteel 20.000 man sterk in de Tuinbouwvak- bond van de landelijke organisa tie hiermee? Niet anders, dan wat met de P.B.O. bedoeld yordt: regeling en ordening In het bedrijf, uit gevoerd door het bedrijfsleven zelf. Dat kan, nu contact gelegd is met alle tuinders en fruittelers in den lande. En in de Hoofd afdeling Tuinbouw van de Stich ting van de Landbouw wordt in deze richting hard gewerkt. 'n Andere kwestie is, of de regering juister gezegd: het Departement van Landbouw de waarde van de Stichting er kent. Men zou bepaald met ge mengde gevoelens achterblijven, wanneer men ervaart, dat in de hele onlangs verschenen Memorie van Antwoord met geen woord melding wordt gemaakt van de samenwerkende organisaties en en dat het woord „Stichting" in het geheel niet wordt genoemd. Zijn de Stichting en de samen werkende organisaties, zo vroeg de heer Groen zich af. dan lucht? De nood van velen Vele tuinders verkeren momen- Aldus leidde hedenmorgen de voorzitter van de Vakgroep Tuin ders van de L.T.B., de heer Jac. Groen Azn., de algemene jaarver gadering van deze vakgroep te Haarlem in. Overigens niet, zon der te wijzen op de „verzachten de omstandigheden" in de trieste situatie van het moment. De tuinbouw is nu eenmaal een bedrijf waaraan een bijzonder risico is verbonden. De weers omstandigheden maken en bre ken deze productiesector. En bo vendien: wat dit jaar gebeurde, kwam al vroeger voor. Zelfs vóór de crisistijd in de dertiger jaren Toen echter kwam het onver koopbare product niet in de cij fers tot uiting, omdat het niet werd aangevoerd. Niet elke vergelijking gaat dus op. En nu mag men aanvoeren, dat ongeacht de exportmoge lijkheden een regelmatige af zet toch al steeds moeilijker wordt, dat er hoognodig maatre gelen moeten worden getroffen' tegen clandestiene teelt men moet onder de indruk van het afgelopen jaar niet te ver gaan. Tuinbouw inkrimpen? Daar zijn er, aldus de heer Groen, die roepen om een in krimping van de tuinbouw. Ver geten zij niet, dat ons volk in 1950 voor het eerst eens niet te klagen heeft gehad over te wei nig en te dure groenten? Sanering? Best, maar dan met kennis van zaken. Deskundigen raamden indertijd de pootaard- appel-export voor 1949 op 200.000 ton. Nu werd 1949 een zeer droog jaar en de vraag' naar poters steeg. 313.000 ton is er geëxpor teerd: gelukkig waren die er nog. ondanks de sanering. Dit jaar hebben wij er tekort Als in de loop der jaren alle adviezen waren opgevolgd, zou den er bedrijven zijn verdwenen, die nog altijd aan vele harde werkers een goed stuk brood leveren endie in de oorlog tallozen voor de honger hebben behoed. Zelf doen. De tuinder moet echter zélf met beleid te werk gaan. Niet gedachtenloos overschakelen op een product, dat het 't seizoen tevoren „zo best" gedaan heeft. Wel trachten de totaal-teelt zo veel mogelijk over het jaar te spreiden. En eventueel de teelt te beperken van die producten zoals b.v. vroege sluitkool die reeds enige tijd een surplus hebben gegeven, 'n Kleine beper king kan al aanzienlijke verbete ringen geven. Ik geloof, aldus de heer Groen, dat de regering voor de tuin bouw als zodahig een open oog heeft. In wezen gaat het hier om een industrie, die niet alleen 10.000.000 landgenoten van voed- Op de scheimarkt in Purmerend is vorige week één koe aange voerd. Het dier vond gelukkig een koper, en daarmede was de markt voorbij. In datzelfde Purmerend wordt deze week het grootste busstation van Neder land geopend. Dicht in de buurt zag de heer G. Draaijer in Kwadijk zowaar een witte mus. Een schaap van de heer de Hoop in Willige Langerak bij Schoonhoven heeft inmiddels reeds de lente in het hoofd. Het wierp vorige week twee lamme ren. Een beverrat, zeldzaam in ons land, is met een welgemikt schot neergelegd aan de oever van 't A'dam-Rijnkanaal onder Wijk bij Duurstede. Op verzoek van minister Rutten zal de Zaanse architect Jb. Schipper, winnaar van de Prix de Rome 1943, een rapport maken over de Zaanse houtbouwkunst, alsmede over de mogelijkheden om de Zaanse houtgeveltjes en molens te be- teel in nood. Had men indertijd naar onze vraag om een mini mumprijzenstelsel en om een pro- centische heffing voor de fonds vorming geluistord, dan was het zover niet gekomen, betoogde de vakgroepvoorzitter. Nu de brokken er echter een maal liggen, mag de regering niet aarzelen. Zij, die nu de klappen kregen, waren niet in staat iets opzij te leggen voor de kwade dag. Zij deelden niet in de ge zinspolitiek van de regering om dat zij zelfstandig waren. En. zij betaalden trouw hun zware belastingen. Ook het kleine, eco nomisch verantwoorde bedrijf moet in stand gehouden worden, al was het alleen maar omwille van het landsbelang. De regering zou en 't gaat hier om een vraag, die al van 1947 dateert moeten deelnemen in de minimumprij zenfondsen. Dat helpt de noodlijdenden van vandaag wel niet, maar het zal een herhaling van 'n noodtoestand als die, welke momenteel bestaat, voorkomep. Volgens de bestaan de plannen zouden de bedrijfs- genoten tot een zeker plafond de stoot zelf opvangen, mits de re gering bereid zou zijn daarboven een aanvallend bedrag beschik baar te stellen tot een maximum van f 2.500.000. De regering heeft echter, zo besloot de heer Groen, nooit iets gedaan, in de mening dat het voldoende zou zijn eerst bij een algemene nood in te springen. Maar geldt niet nog altijd dat voorkomen beter is dan gene- Na deze inleiding van de vak groepvoorzitter stond de deur wijd open voor de discussies. Daarop komen wij morgen terug. SPEELTERREIN TUSSEN BOEZEMSINCEL EN DIJKGRAAFSTRAAT ALKMAAR. Om te voorzien in de behoefte aan speelterreinen komt het B. en W. wenselijk voor een zodanig terrein aan te leg gen tussen Boezemsingel en Dijk graafstraat. Het is de bedoeling er 'n zayl- bak van 120 M2 te doen aanbren gen, voorzien van betonnen ran den en omringd door een beplan ting. De kosten worden geraamd op f 1750.—. De op het speelterrein aan de Tienenwal geprojecteerde zand bak kan hierdoor vervallen, zo dat het voor dit speelterrein toe gestane erediet met f 285.kan worden verminderd tot f 2505. Eckmann Corsctfabriek wordt N.V, ALKMAAR. Met een maat schappelijk kapitaal van f 450.000, verdeeld in 21 prioriteits- en 429 gewone aandelen, elk van f 1000, is opgericht H. Eckmann Corset- fabriek N.V. te Alkmaar. Doel is de vervaardiging van en de han del in corsetten, bustehouders, damesonderkleding, bad- en strandkleding enz als voortzetting der zaken, gedreven onder de naam H. Eckmann Corsetfabriek. Geplaatst zijn alle prioriteits- en 129 gewone aandelen, vol te storten door inbreng van boven genoemde fabriek en van f 5000 in contanten. Directeur is de heer H. Eckmann. (Advert.'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3