De tuinbouw momenteel in de hoek waar de klappen vallen UnmEfli^Ê: DE ONTVOERING RADIO Aanslmting bij de kostprijs een onbereikbaar ideaal? Unie-conferentie verliep vlot Voorhoede als tegen België Teeltrecht wordt misbruikt Naar wij vernemen: Beraad van de „Middengroepen" Wereldschaaktournooi te Amsterdam Scheepsberichten ,Wij waarborgen veiligheid, have en goed van Nederlanders in Indonesië Beursoverziclit Vignal weer keeper door Heralth DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 Geen zelfstandige gaat er zo maar toe over om bij de overheid om steun aan te kloppen. Er wa ren gisteren echter tuinders, die zich uit de grond van hun hart dankbaar verklaarden, dat zij sociale steun hadden kunnen ver krijgen. Die voorts, toen er over bedrijfssteun gesproken werd, op haast aandrongen, omdat zij ook deze winter moeten leven en in het komende voorjaar in staat willen zijn, de nieuwe teelt uit te poten en in te zaaien. Ook zij, die in het afgelopen jaar niet te klagen hebben gehad, lieten hun stem in de discussies horen. Wat nu aan een bepaalde categorie overkwam, kan volgend jaar 'n andere, 't grotere groep treffen. Juist omdat de Tuinbouw zoals gisteren werd betoogd en onderstreept zwevende wordt gelaten, terwijl landbouw en akkerbouw met een muur van beschermende maatregelen zijn omgeven. Minimum- en kostprijs Uit tal van kringen o.m. uit West-Friesland, Langendijk, Pur- merend en Hoorn werd aan gedrongen op verhoging van de minimumprijs. Het is met die minimumprijs een vreemd geval. Die is n.l. niet "ebaseerd op de kostprijs, maar vastgesteld aan de hand van de prijzen tijdens de bezetting. Het gevolg is dan ook en Gouda illustreerde dit met bijna lachwekkende voorbeelden dat de tuinder amper een vier de van de veilingprijs in z'n han den krijgt, wanneer alle heffin gen. transport- en andere onkos ten afgetrokken zijn. 'n Oplossing? Daarover waren de meningen verdeeld, tot ten slotte op basis van het voorstel- v Marwijk (Hoorn) een aanbeve ling kon worden geformuleerd. De kring Hoorn wil uit het 7/10 pct.-afzetfonds een ondersteuning geven aan de noodlijdende fond sen. Pijnacker nami hierbij de suggestie van het bestuur over, dat de regering tekorten zal aan vullen boven een zekere grens. Onder deze grens zal de Tuin bouw zichzelf zien te redden. Uiteraard krijgt de regering hier door een vinger in de pap. Voor zitter Jac. Groen, die meende niet langer dan een jaar nog op de P.B.O. te hoeven wachten, was voor regeringsmaatregelen niet zo bang. Overigens kon iedereen accoord gaan met het bestuursadvies, lui dende, dat een geringe verhoging van verschillende minimumprij- (Van onze verslaggever) ,t „Heden ik, morgen gij" was de gedachte, die gisteren de algemene vergadering van de vakgroep Tuinders van de L.T.B. te Haarlem beheerste. Zoals wij gisteren reeds schreven heeft het afgelopen jaar voor een aantal kleine tuinders resultaten opgeleverd, die de zwaksten muurvast aan de grond hebben gezet. Nu kan de buitenstaander wel zeggen, dat 'n boer altijd klaagt, maar we zouden met deze categorische uitspraak voor zichtig willen zijn. zen op de winkelprijzen slechts geringe invloed zal hebben en derhalve verantwoord moet wor den geacht. Rond het teeltrecht. Behalve de minimumprijs staat ook het teeltrecht momenteel in het brandpunt van de belangstel ling. Het huidige vergunningen stelsel dateert van 1933; nu zijn naderhand wel bijzondere ver gunningen uitgegeven, maar in de vergadering bleek over de toe wijzing en het gebruik van dit bijzondere recht een stevige onte vredenheid te bestaan. Men was in het algemeen voor stander van het handhaven van de bijzondere vergunningen, zo lang het stelsel in zijn geheel niet op de helling gaat. Maar dan moeten er in ieder geval correc ties komen. Grote verontwaardiging beziel de echter de gemoederen over de handelwijze van land- en akker bouw, die naar ter vergadering bekend werd tuinbouwproduc ten verbouwen bij de hectare. Gaat het hier om bijzonder teeltrecht of om clandestiene bouw? Voorzitter Groen durfde hierop geen antwoord te geven. Hij bepleitte echter een scherpere controle, uit te voeren door 'n bij de veilingen aangesteld ambte naar. Het verheugde de afd. de Rijp, dat de economische rechter de laatste tijd hardere maatregelen neemt tegen de grote verbouwers, die met hun clandestiene teelt de kleine man het brood uit de mond stoten. En het valt vol gens deze afd. nog te bezien, of alle maatregelen ten aanzien van prijzen en regeringssteun wel zoveel effect zullen hebben als het onttrekken van de tuinbouw teelt aan de grote bedrijven alléén. Voorzitter Groen sprak zich uit voor hard ingrijpen op dit ter- tein. Hij wees er echter op, dat wat clandestiene teelt betreft, er ook tuinders zijn, die niet met onbesmet blazoen rondlopen. De Tuinbouw is losgelaten Het heeft er alle schijn van, dat de overheid zich aan de tuin bouw maar bitter weinig gelegen ■laat liggen. Deze grief richtte zich op de eerste plaats tegen het ge brek aan beschermende maatre gelen, dat gisteren werd gecon stateerd. En dat, terwijl land- en akkerbouw, die bezig zijn de klei ne tuinder te wurgen, wèl op de belangstelling van hogerhand mo gen rekenen. PROGRAMMA WOENSDAG 29 NOVEMBER HILVERSUM 1 (402 M.): 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10>.gram.muziek; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws- en weerbe richten; 8.10 voor de zieken: 9.30 waterstanden; 9.35 gram.muz.; 10.30 morgendienst 11.00 „Ik worstel en kom boven", hoorspel; 12.00 tenor en piano: 12.30 land en tuinbouwmededelingen; 12.33 strijkkwartet; 13.00 nieuws: 13.15 militaire reportage: 13.20 amuse mentsmuziek; 13.35 gramofoon- muziek; 13.50 regeringsuitzen ding; Jeugduitzending; Lydia BosVergouw: „Een nieuweling in de tropen"; 14.00 tenor en gi taar; 14.15 marinierskapel; 1400 jeugdconcert; 14.45 voor de jeugd; 16.30 sluiting; 18.00 kerkkoor; 18.30 Radio Volksuniversiteit: drs. J. Brummelkamp: „Vraag stukken betreffende de wereld bevolking en wereldvoedselvoor ziening"; 19.00 nieuws en weer berichten; 19.15 discussieclub: 19.30 gram.muz.: 19.40 radiokrant 20.00 nieuws; 20.05 radioschaak wedstrijd JNoorwegen-Nederland; 20.06 alt en orgel; 20.45 „Gezin en school", causerie; 21.05 amu sementsmuziek gram.; 21.35 „In de schaduw van Moskou", cau serie; 21.45 Radio Philh. Orkest en solist: 22.45 avondoverdenking 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO: 10.20 VARA 19.30 VPRO; 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.1.5 ochtendgym nastiek; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 9.12 voor de huisvrouw; 9.22 gram.muziek; 10.00 schoolradio: 10.20 voor de huisvrouw; 11.00 Radio Volks universiteit: de heer Cruys Voor- bergh: „Hoe kleden onze voor ouders zich?"; 11.30 gram.muz.; 12.00 orgel en zang; 12.30 land en tuinbouw-mededelingen: 12.33 voor het platteland: 12.38 instru mentaal kwartet: 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 accordeon orkest; 13.50 gram.; 14.00 „Ge sproken portret"; 14.15 jeugd concert; 15.00 kinderkoor; 15.20 voor de jeugd: 15.50 idem; 16.30 sluiting: 18.00 nieuws; 18.15 Vara- varia; 18.20 propaganda-toespr.; 18.25 sport; 18.35 lichte muziek; 19.00 „De Aziatische mens", cau serie; 19.15 pianoduo; 19.30 voor de jeugd; 20.00 nieuws; 20.05 ra- dioschaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06 politiek com mentaar; 20.15 concertgebouw orkest en soliste; 21.10 „Ik ge hoorzaam, meester", hoorspel; 21.55 gram.muz.; 22.20 strijdsextet 22.45 „Leven en dood", populair- wetenschappelijke causerie; 23.00 nieuws: 23.15 wereldschaaktour- nooi; 23.2024.00 dansmuziek. De heer Steltenpool (Wogntim) wilde het dan ook niet bij inci dentele wijzigingen laten, maar vroeg een complex van maatrege len ter bescherming van deze bedrijfstak, die zijn verplichtin gen jegens de gemeenschap steeds is nagekomen. En de vele hon derden, die nit de L.T.B. bijeen waren gekomen, vielen hem bij. trof men Zondagmiddag te Rot terdam in de ruimen van het Amerikaanse s.s. „Gebbes Lykes" een 19-jarige jongen nit Bremen als verstekeling aan. De Duitser wred door de politie ingerekend; wordt de bekende toneelspeler Jan Musch op 22 December 75 jaar. In Laren-BIaricum, waar Jan Musch woont, is een comité gevormd, dat hem op een in Ham- dorff te organiseren avond zal huldigen; is Zaterdag het Nederlandse schip de „Johan Willem Friso" met de eerste van do drie Cana dese wapenladingen uit Montreal naar Nederland vertrokken. Deze verschepingen hebben een totale waarde van 50 millioen dollar; ontvangt de Nederlandse lucht vaartpionier Marinus van Meel vandaag op zijn 70ste verjaardag de zilveren medaille der Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Van Meel behaalde reeds op 6 Juni 1911 zijn brevet; zijn Zaterdag met de „Veen- dam" 48 Nederlandse landbou wers, die in het kader van het E.C.A.-programma voor techni sche bijstand een langdurig be zoek hebben gebracht aan de Ver. Staten, naar hun vaderland vertrokken; werden bij een groot waren huis in de Kalverstraat te Am sterdam een partij nylonkousen, een partij van zestig dames- en herenpolshorloges en een partij ringetjes en colliers, het geheel ter waarde van 7000 gulden, ge stolen; overleed op 60-jarige leeftijd te Woodmansterne bij Londen de heer Henry Spry Leverton, hoofd vertegenwoordiger der K.L.M. voor Groot-Brittannië en Ierland. De heer Sjry Leverton was reeds sinds 1921 bij de K.L.M. in dienst; is het dit jaar 75 jaar geleden, dat de Spaarbank te Rotterdam het schoolsparen invoerde. Deze spaarbank mag zich er op be roepen het langst het schoolspa ren in practijk te brengen. Zij zagen de tuinbouw de dupe worden van land- en akkerbouw. De Langedi.jk deed de suggestie aan de hand een Minister van tuinbouw aan te laten stellen en die uit eigen zak te betalen. Deze kring was er b.v. helemaal niet over te spreken, dat specifieke tuinbouwproducten, als peen, langzamerhand een geliefkoosde teelt bij de kleine boeren zijn ge worden. Langendijk vroeg de peen terug voor de tuinbouw en wilde dit product opnieuw onder de veilplicht brengen. Zoals bij zoveel punten, kon het bestuur ook hier niet anders toezeggen, dan dat vanuit de tuinbouwbond van de K.N.T.B., de landelijke organisatie, actie zal worden gevoerd. In- en uitvoer. Er is een zekere stugheid in de handel met België. Daar wordt natuurlijk wel aan gewerkt, maar momenteel is het toch zo, dat Nederland b.v. geen appelen mag exporteren. Ondertussen impor teren de Belgen hier in verdub belde hoeveelheden. Het is ove rigens verheugend, dat Duitsland uit de E C.A.-hulp een crediet kreeg toegewezen voor de import van agrarische producten. Ons land moet hier zijn kans grijpen. Het L.T.B.-bestuur zal scherp reageren op het plan om in de Noord-Oostpolder 1500 H.A. met fruit te beplanten. Met aandrang zal overigens worden gewezen op een verder strekkende subsidie verlening aan de tuinbouw. De kleine boeren kregen in het afge lopen jaar vijf en 'n half millioen subsidie, de hele tuinbouw. f250.000.—. De indeling van de percelen in verband met de aardappelmoeheid zo werd tenslotte medegedeeld, is dezer dagen aan de gemeente besturen bekend gemaakt. De organisatie Vakgroepsvoorzitter Jac. Groen Azn. had in zijn woord-vooraf verklaard, dat de Minister hem had medegedeeld te betreuren, dat hij in zijn Memorie van Ant woord de hele organisatie heeft vergeten. Dat gaat de goede kant op De tuinbouwvakbond van de K.N.T.B. zal in Januari vergade ren. Hier heeft de L.T.B. 10 stem men, o.m. verdeeld over West- Friesland 2, Hoorn 1, Langendijk 2 en Kennemerland I. Er bestaat echter voor 50 personen uit de afdelingen gelegenheid om deze vergaderingen met reiskostenver goeding bij te wonen. West-Fries land kan op basis van het leden tal 7 afgevaardigden zenden, Hoorn 5, Langendijk 8, Alkmaar 2, Purmerend 2 en Kennemer land 4. Hoewel een bestuurs- en een voorzittersverkiezing op het pro gramma stonden, kwamen er geen wijzigingen. Ook de heer P. Schipper, die als lid van het hoofdbestuur aftrad, werd her kozen. Vakgroepsvoorzitter Groen, die zijn Kamergenoot v. d. Weijden aan zijn zijde vond, had een drukke dag. Hij had tevoren naar het aantal van 48 voorstellen ge oordeeld, dat de organisatie springlevend is. Achteraf was er bij hèm allerminst aanleiding om deze bewering in te trekken. Op Maandag 27 November j.l. kwam het College van Beraad der KVP bijeen in het Vormingsinstituut te Baarn, waarin met het Dagelijks Bestuur en vertegenwoordigers der Katholieke Tweede Kamerfractie aanwezig waren afgevaardigden van talrijke organisaties der „midden groepen'' uit het katholieke volks deel. Behandeld werd de financieel- cconomische positie dezer „midden groepen", nadat Dr. Lucas deze be sprekingen had ingeleid. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor de grote en grotere gezinnen, voor de positie der ambtenaren en gepensi- onneerden, voor de beoefenaars van de vrije beroepen en hun grote zor gen voor de oude-dag-voorziening, voor diegenen, wier beroep in de in tellectuele- en culturele sfeer ligt. Met nadruk werd gewezen op het probleem der inkomensvorming die met name voor de middengroepen van primair actuele betekenis is. en zeer in het bijzonder op de grote lijn, die moet worden getrokken ten opzichte van het financieel econo misch beleid, met het oog op de toe komst van ons volk. In het raam van hef, tijdig af te werken industrialisatie programma in ons land, is het noodzakelijk, over een vol doende aantal geschoolde arbeiders te kunnen beschikken, die thans worden opgeleid in speciaal daarvoor bestemde scholen, in verschillende plaatsen in ons land. Twee arbei ders bezig met metselwerk op het terrein van de opleidings school in Den Haag. Van de twaalfde ronde van het internationaal schaaktournooi dat in de Amsterdamse Effectenbeurs wordt gehouden luiden de uitsla gen: Euwe (Ned.)v. d. Berg (Ned..) 10 na 23 zetten; Rosso- limo (Fr.)Najdorf (Arg.) remi se na 24 zetten; O'Kelly (Belg) Kottnauer (Tsj. Slow.) 10 na 28 zetten; Kramer (Ned.)Golom- bek (Eng.) remise na 29 zetten; Tartakower (Fr.)Gligoric (Zd. Slavië) remise na 34 zetten: Tri- funovic (Zd. Slav.)van Schel- tinga (Ned.) 10 na 41 zetten, Stalhberg (Zwed.)Reshevsky (Ver. Staten) remise na 42 zetten. De partü tussen Pirc (Zd. Sla vië) en Gudmundsson (IJsland) werd na 41 zetten afgebroken. De partij Pilnik (Arg.)Szabados (It.) na 41 zetten en de partij Foltys (Tsj. Slow.)Donner (Ned.) na 40 zetten. De afgebroken partij uit de elf de ronde tussen Colombek en Rossolimo is na 56 zetten door Golombek opgegeven en die tus sen Kramer en Gligoric is bij de 66e zet door Kramer opgegeven. De afgebroken partijen tussen Reshevsky (V. Staten) en Pirc (Zd. Slav.), Gligoric (Zd. Slav.) en Kramer (Ned.) en die tussen Gudmundsson (IJsl.) en Pilnik (Arg.) zijn alle na 66 zetten op nieuw afgebroken. Tabinta, Djakarta-Amsterdam passeerde 25 Nov. Perim, ca. 11 Dec. te Amsterdam Willem Barendsz, 25 Nov. van Kaapstad naar Pool gebied. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, 26 Nov. 450 mijl OZO Guardafui, ca. 18 Dec. te Rotterdam. Grote Beer, Amsterdam-Nw. Guinea, 26 Nov. 660 mijl WNW Minicoy, half Dec. van Surabaja naar Amster dam. Empire Brent (rep.), Dja karta-Rotterdam, passeerde 25 Nov. Kaap Bougaroni, ca. 3 Dec. te Rotterdam. Cameronia, ca. 28 Nov. van Djakarta, 24 December te Rotterdam. Chitral, ca. 4 Januari van Djakarta, 30 Januari te Amsterdam. Cyrcnia, ca. 16 December te Marseille. Maloya, ca. 1 December van Djakarta, 27 December te Amsterdam. Ormonde, ca. 6 Januari van Djakarta, 31 Januari te Rotterdam. Ranchi, 20 December van Djakarta, 13 Januari te Antwerpen. Sibajak, ca. 13 December van Djakarta, 8 Januari te Rotterdam. Somersetshire, ca. 30 Nov. van Djakarta, 2 Januari te Amsterdam. Volendam, ca. 16 December van Djakarta, 14 Januari te Rotterdam. Na de 12e ronde luidt de stand: 1. Najdorf (Arg) 9% pnt.; 2. Stalhberg (Zwed.) 8% pnt.; 3. Reshevsky (V.S.) 8 pnt. en 1 af gebroken partij; 4. Gligoric (Zd. Slav.) 8 pnt.; 5. Euwe (Ned.) 7% pnt.; 6. RosSolimo (Fr.) 7 pnt.; 7. O'Kelly (Belg) 6% pnt.; 8/9 Tri- funovic (Zd. Slav.) en Tartako wer (Fr.) ieder 6 pnt.; 10/12 Pil nik (Arg.), Pirc (Zd. Slav.) en Gudmundsson (IJsl.) allen 5 pnt. en 2 afgebroken partijen; 13. Donner (Ned.) 5 pnt. eri 1 afge broken partij; 14. van Scheltinga (Ned.) 4% pnt.; 15. Szabados (It.) 4 pnt. en 1 afgebroken partij; 16/ 19 Kramer (Ned.), Golombek (Eng.), v. d. Berg (Ned.) en Kott nauer (Tsj. Slow.) allen 4 pnt.; 20 Foltys (Tsj. Slow. 3% pnt. en 1 afgebroken partij. Voor de 14e ronde worden morgen gespeeld: O'KellyEuwe, Foltys—Kottnauer, Rossolimo van der Berg, KramerDonner, TartakowerNajdorf, Pilnik Golombek, PircGligoric, Stalh bergSzabados, Trifunovic-Gud- mundsson, van ScheltingaRes hevsky. TWEE MAANDEN WECENS „VERDUISTERING VAN STAAT" Twee maanden gevangenis straf kregen de Amsterdammers A. F. P. en A. B. B. Het echt paar P. wenste afstand te doen van een baby, die in Maart 1947 werd verwacht en plaatste voor de geboorte van het kind een advertentie, waarin ouders wer den gezocht. B. ging daarop in en via enkele tussenpersonen werd de afspraak gemaakt, dat het kind na de geboorte onmid dellijk over zou gaan naar de familie B. B. gaf het daarna bij de Burgerlijke Stand aan. als een uit zijn eigen huwelijk ge boren telg. voor handveraorging hij guur weer en huishoudelijke arbeid MR. MOH. ROEM VERKLAART: „De Unie-conferentie heeft een vlot verloop gehad en is in een aangename sfeer gehouden. Za terdagavond is de laatste moei lijkheid uit de weg geruimd. Zij betrof de regeling van verkre gen rechten op verlof en verlofs bezoldiging van ex-K.N.I.L.- leden, voor zover deze liepen over een periode na 26 Juli j.l. Tussen de beide ministers van financiën is overeengekomen, dat Indonesië voor 35 millioen gulden hieraan zou bijdragen", aldus verklaarde de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, mr. Moh. Roem, aan een redac teur van het A.N.P. „De conferentie zal Woensdag morgen gesloten worden. De con ferentie over Nieuw Guinea be gint op 4 December en ik hoop op het eind van diezelfde week naar Indonesië te kunnen terug keren. Van Indonesische zijde zullen minister Leimena en ik zelf de besprekingen leiden", al dus minister Roem, die op 30 LUSTELOZE MARKT AMSTERDAM, 27 Nov. Op gewekt was de Beurs bij het be gin van een nieuwe week in geen geval te noemen. Indonesische fondsen openden 2 a 3 punten lager. Deze verliezen werden veroorzaakt door bescheiden ver kopen. Deli's konden zich van daag nog het beste handhaven en verloren slechts 1% punt, Amsterdam Rubber en H.V.A. waren per saldo 3 punten lager. Aandelen Besoeki en Soeko- wono werden vandaag wat hoger getaxeerd, in verband met het jongste bericht, dat circa 60 pet. van de gehele oogst verbrand is en niet 80 a 90 procent, zoals aan vankelijk verondersteld. De iiidustriemarkt opende goed prijshoudend. Olies stegen zelfs tot 298% dus op ruim 1 punt na werd de driemaal parikoers be reikt. De slotnotenng was 298, bijna 1 punt hoger dan Vrijdag. Unilevers waren vandaag aange boden en verloren 2 punten. Voor het overige was ook hier zeer weinig te doen en bleven de ver schillen beperkt. Hetzelfde kan eigenlijk gezegd worden van de scheepvaartmarkt. Verschillen tot maximaal een halve punt naar beide zijden en bedroevend wei nig handel. De staatsfondsenmarkt was eerder een fractie hoger. Op de Amerikaanse sector werd het agio vandaag op 3 3 l/4 procent wat lager getaxeerd. SWBISSf-'SWK msmrMMm Nog enige dagen scheiden ons van het jaarlijkse St. Nicolaas- jeest. Menig kinderhart zal dan sneller kloppen bij de gedachte aan wat de Sint dit jaar uit Spanje zal meebrengen. De étalages der speelgoedwinkels hebben nu meer dan ooit de aandacht van de jeugd. Maar ook vele vaders bevinden zich onder de kijkers en velen van hen verheugen zich reeds bij voorbaat bij de gedachte, hoe zij hun zoontje bij het geschenk, dat hij straks van St. Nicolaas zal krijgen, „behulp zaam" kunnen zijn. November voor enige dagen naar Londen gaat op uitnodiging van de Britse regering. Met Wysjinski heeft Roem ge sproken over de uitwisseling van diplomatieke missies op ambas sade-niveau tussen Moskou en Djakarta. „Ik heb de heer Wys jinski gewezen op het Indonesi sche tekort aan ervaren krachten voor een ambassadestaf, zodat het tijdstip van de uitwisseling niet nader is bepaald". Ten aanzien van de in Indo nesië hier en daar uitgesproken bedreigingen van boycot tegen Nederlandse belangen in Indone sië, herhaalde mr. Roem zijn uit spraak: „Wij waarborgen de vei ligheid van have en goed der Nederlanders in Indonesië, ook indien onverhoopt de Indonesi sche eis t.a.v. West-Nieuw Guinea voor het einde van dit jaar niet zon worden ingewilligd". Hij verwees in dit verband mede naar recente soortgelijke uitspraken van Hatta en Natsir. Gevraagd naar de mogelijkheid van uitstel ener oplossing inzake Nieuw-Guinea, zeide mr. Roem: „Misschien is er geen andere uit weg, maar wenselijk is dit zeker niet. Wij moeten het bewijs leve ren, dat de samenwerking in Unie-verband iets betekent en dat dus geen enkel probleem on oplosbaar is. Elk redelijk voor stel van een der partijen zal ernstig overwogen moeten wor den en Indonesië heeft een zo danig voorstel, dat voldoende rekening houdt met de financieel- economische belangen van Neder land". HET FRANSE ELFTAL Het Franse voetbalelftal, dal Zondag 10 December a.s. in het Colombès Stadion te Parijs tegen het Nederlands elftal speelt, Is als volgt samengesteld: Poel: Vignal (Racing Parijs). Achter: Huguet (St. Etienne) en Marche (Reims). Midden: Arnaudeau (Stade Francais), Cuissard (St. Etienne) en Ranzoni (Le Havre). Voor: Strappe (Rijssel), Kargu (Bordeaux), Baratte (Rijssel), Flamion (Marseille) en Doyé (Bordeaux). Reserves: Germain (Nice), Alp- steg (St. Etienne) en Garriga (Bordeaux). Van het elftal, dat op 23 April 1949 in het Feijenoord Stadion te Rotterdam met 4—1 klop kreeg van de Oranjeploeg, zijn nog over: Vignal, Marche, Cuissard. Baratte en Flamion. Cuissard speelde toen rechtshalf en fla mion linksbuiten. De mogelijkheid bestaat, dat Flamion, die een blessure heeft opgelopen, niet tijdig genoeg her steld is. Mocht dit het geval zijn, dan zal Alpsteg de rechtsbuiten plaats innemen. Strappe zal dan rechtsbinnen gaan spelen, terwijl Kargu in dat geval naar de links binnenplaats verhuist. Het elftal, dat op 1 November j.l. met 33 gelijk speelde tegen België, zag er als volgt uit: Doel: Ibrir: achter: Garriga en Cuissard; midden: Arnandeau, Lamy en Scotti: voor: Strappe, Kargu. Baratte, Flamion en Doyé. De doelpunten werden gemaakt door Kargu, Doyé en Baratte. Jan de Bruin wint van Claude Ritter Voor ongeveer 3500 toeschou wers heeft de Nederlandse mid dengewicht Jan de Bruin gister avond in de Ahoyhal te Rotter dam een benauwde puntenover- winning behaald op de Fransman Claude Ritter. Het gevecht ging over 10 ronden. FEUILLETON 28. „Wat gebeurd is. kun je niet ongedaan maken," antwoordde de man, „het is nu eenmaal zo en laten we nu liever uitdenken, hoe we de organisatie er buiten kunnen houden. Ze zijn van de vangst natuurlijk al op de hoog te. omdat ik immers Dietrich Merow nodig had om de auto naar Wernern te brengen. Wat zullen we doen, Friederike?" Ludwig Hofner wist heel goed, waarom hij niet doorging met zijn verwijten. Hij wist, dat ze een uitstekende kracht voor de organisatie was voorzichtig, koel berekenend en sluw. Haar gewetenloosheid overtrof die van vele mannen, en dat bete kende in deze kringen heel wat. Haar enige en grote fout was haar opvliegendheid. Doch daar zij zich altijd zolang wist te be heersen, tot de beklagenswaar dige meisjes reddeloos gevangen waren, veroorzaakte dit niet zo heel veel schade. Alleen het transport werd moeilijker en er moesten soms zeer drastische maatregelen genomen worden, om de slachtoffers over de Oce aan te krijgen. Doch tot nog toe was nog geen enkele ongeluk kige er in geslaagd aan de klau wen der meisjeshandelaren te ontsnappen en dat bleef ten slotte hoofdzaak. Daarom kwam Friederike Standike er telkens v/eer met een waarschuwing af. Zij zelf kende haar gebrek en deed haar best het te overwin nen doch tevergeefs. Nooit echter had ze zo'n spijt van haar voorbarigheid als nu in hot geval van Melcher. „Er zijn twee mogelijkheden", sprak zé na enig nadenken. „We kunnen zeggen, dat Herta ont snapt is, of we schuiven een an dere in haar plaats. We hebben er immers nog een gevangen, de kleine Cissy Behrens." „Je bent een handige vrouw, dat wist ik wel. Naar mijn me ning is het beter Cissv Behrens voor Herta Melcher uit te ge ven. want als wij officieel ver klaren, dat juist deze goudvis ons ontgaan is, dan komt de hele organisatie in rep en roer." „Zou me in dit geval wat kun nen schelen! Met de millioenen- erfenis van Herta hebben we genoeg, om voor onszelf te be ginnen." „Zou dat gaan? Ze hebben ons in hun macht." „Wii hen evengoed, dat moet je niet vergeten. Wie van ons beiden zich ernstig bedreigd zou voelen zou zonder veel moeite een aanklacht kunnen indienen. Maar dat wij in dat geval de eersten zijn. daar kun je op re kenen". „Ik bewonder jé, Friederike. Maar we zijn er nog niet." „Wat mankeert er nog aan, Ludwig?" Hij haalde sigaretten en pre senteerde er haar een uit zijn zilveren koker. Ze tastte toe én hij stak eerst haar sigaret, toen zijn sigaret aan. „De andere leden van de or ganisatie zullen dat kranten bericht natuurlijk ook gelezen hebben. Zeker zullen ook zij op die erfenis speculeren want ze weten door onze berichten maar al te goed dat Herta Melcher uit Ilmen bij ons gevangen zit. Nu zullen ze vast van plan zijn het jonge meisje dat vermogen af handig te maken. Maar daar voor moet Herta het eerst zelf kunnen opnemen. Wanneer wij nu Cissy Behrens voor Herta uitgeven, dan kan ze natuurlijk nooit de erfenis innen, want iemand, die uiterlijk zoveel vgn Herta verschilt, kan toch nooit het identiteitsbewijs leveren. In Urnen weet immers iedereen, dat Herta blond en slank is en blauwe ogen heeft. En Cissy Behrens is klein, tenger en don ker. Wat moeten we in zo'n ge val doen?" „Nu ja, eerst strooien we rond. dat een oplichtster er in geslaagd is zich van de erfenis meester te maken natuurlijk alleen in de kringen van onze organisatie. Voor het grote pu bliek komt dit bedrog natuur lijk niet in aanmerking. Wan neer men dan later ontdekt, dat wij het waren, die dit praatje In de wereld schopten, dan zijn we allang ons eigen baas. Met het veranderen van naam en uiter lijk hebben we toch nooit enige moeite gehad!" „Je hebt gelijk, zoals altijd, wanneer je kalm en koel over legt! Maar wat doen we met Herta Melcher?" „Die moet jij trouwen". Ludwig hapte naar adem. „Ik met haar trouwen? Hoe kom je er bij?" Ze glimlachte zich, meester voelend van de situatie. „Omdat je zó op de beste en minst opvallende manier in het bezit van haar vermogen komt. Gemeenschap van goederen in het huwelijk is dat soms iets* bijzonders?" Hij schudde bedenkelijk het hoofd. „Daarmee zijn we er nog niet." Haar welverzorgde linker hand klopte hem sussend op zijn schouder. „Beste Ludwig, je mag blij zijn, dat het levèn mij aan jouw zijde plaatste. Terwijl jii nog met grote moeilijkheden wor stelt. heb ik het plan al kant en klaar in mijn hoofd". Maar hij bleef hardnekkig. „Je weet, Friederike, hoezeer ik je geestelijke meerderheid erken, maar in dit geval heb je het toch bij het verkeerde eind. Waarom zou Herta mij haar ja woord geven? En als wij niet op de gebruikelijke manier trou wen, zullen de autoriteiten ge makkelijk het bedrog ontdek ken". „Herta Melcher zal van .je gaan houden, Ludwig zfj zal je haar jawoord geven en je kunt trouwen, waar je wilt. Op het ogenblik spookt die Robert Wessler nog wel in haar hoofdje, maar als ze hem nooit meer in haar leven te zien krijgt, zal zijn beeltenis wel verbleken Bovendien zal dankbaarheid haar aan jou verbinden, want je moet haar uit mijn klauwer redden". „Beste Friederike. dat gaat werkelijk boven 'mijn pet. Je zult je wat nader moeten ver klaren". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3