Begroting 1951 kon met moeite sluitend worden gemaakt Knecht van twee meesters Onverantwoordelijk rijden had ernstig gevolg Het parochie-jubileum te Heerhugowaard De Soeie Soecker G. SOECKER KOF A's GROTE ATTRACTIE gratis kopen bij VET Begrafenisrechten verhoogd huisvuilbelasting ingevoerd DE verrassing voor „HAAR" 'n mooie „Peignoir" Vermakelijk geval van Haagse Comedie Voor de Alkmaarse rechtbank Handelsreiziger stal een tientje ItJWf I ni-.it! vijf gulden waardevol cadeau Marktoverzicht 5 x daags Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 Het samenstellen van de begroting over 1950, die inmiddels door B. en W. aan de Raad is aangeboden, heeft het college verschillende moeilijkheden opgeleverd. Op vrijwel elk gebied openbaarde zich een stijging van uitgaven zowel bij de lonen als de prijzen, terwijl van de andere kant nog niet bekend is, in hoeverre de gemeente kan rekenen op inkomsten uit de belastingheffing en uit gemeentcfondsuitkcringen door het Rijk. Wel zijn terzake bepaalde inlichtingen verstrekt, doch het vooralsnog ontbreken van een wettelijke basis dier inkomsten kan nog tot verrassingen leiden. Het bij de Staten Generaal in gediende wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen t.a.v. de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten heeft het college ernstig teleurgesteld. Dit wetsontwerp komt hierop neer, dat de noodvoorziening zal worden verlengd tot en met 1952 zij het met voor de ge meenten minder aangename wij zigingen en dat aan de ge meenten in die jaren voor het verlies van de ondernemings belasting een zodanige aanvul lende uitkering zal worden ver leend. dat zij, met hetgeen nog over vorige jaren wordt ontvan gen, over hetzelfde bedrag kun nen beschikken als dat van de uitkering wegens ondernemers belasting in 1950. Blijkens de hierbedoelde wij zigingen, zouden de opbrengsten der belastingen, welke in het gemeentefonds worden gestort, en welke tot dusver geheel over de gemeenten werden verdeeld, niet verder tot verdeling ge bracht worden dan tot de oli de begroting van het fonds vast gestelde bedragen, (met een spe ling van 5%), terwijl het ove rige in het fonds zou worden ge reserveerd. Dit betekent voor Alkmaar, dat over de jaren 1948. 1949 en 1950 een bedrag van circa fl.300.000 niet uitge keerd wordt doch in het ge meentefonds bevroren blijft. Ook de compensatieregeling betreffende de ondernemings belasting vinden B. en W. onbe vredigend; terwijl gerekend had kunnen worden op f630.000 voor elk der jaren 1951 en 1952, zal Alkmaar slechts f900.000 uit de eigen opbrengst over voorbije belastingjaren, plus f360.000 als aanvulling uit het gemeente fonds ontvangen. 0 Het principiële bezwaar van het college tegen de nieuw- voorgestelde regeling is dat de uitkeringen, waarop de gemeen ten meenden te mogen reke nen, steeds meer öf worden be vroren, zodat er te weinig mo gelijkheid blijft de stijging van de uitgaven op te vangen door nieuwe middelen, öf afhankelijk worden gesteld van de subjec tieve beoordeling door rijks- instanties, hetgeen een ernstige aantasting is van de door de ge meenten te dragen verantwoor delijkheid voor naar financiëel beleid. Het college blijft echter dili gent en heeft reeds een verho ging van uitkering wegens on dernemingsbelasting over 1950 aangevraagd. Buitengewone maatregel Tengevolge van deze verstar ring in de middelen kon de be groting slechts door een buiten gewone trnatregel sluitend ge maakt worden. Wanneer de post Onvoorzien, zoals gebruikelijk op f70.000 ge steld wordt, vermeerderd met een bedrag van f16.214 tot dek king van nog niet in de begro ting opgenomen uitgaven, en rekening gehouden wordt met Kafh. Arbeidersbeweging te Alkmaar ALKMAAR. Vrijdag a s. 1 Dee. te 8 uur zal de heer Th. Wortel, Archivaris van de gemeente Alk maar, in 't Wapen van Heemskerk, een zeer interessante lezing houden met lichtbeelden over Alkmaar in de laatste twee eeuwen. Een kleine aansporing voor een volle zaal is nauwelijks nodig, wij doen bet slechts als herinnering en voor diegene wiens uitnodiging niet ter bestemde plaatse ontvangen is. En vergeet ook Uw vrouw of ver loofde niet mede te nemen. Kajotters hartelijk welkom! Het Bestuur DAMES PEIGNOIRS. Flanellette. In fraaie dessins f 24,50 DAMES PEIGNOIRS. Zijden tricot m/wol ge voerd. Div. tinten f 33-50 DAMES PEIGNOIRS. Genopte zijde m/flanellen binnenkant. Bordeau/wit, Marine/wit f 35.90 irimui (Advertentie) de invoering van een huisvuil- nelasting, welke f27.150 meer opbrengt dan de emmerretribu tie. alsmede met een verhoging van de begrafenisrechten, welke f15.000 meer op zal leveren, dan resteert nog een ongedekt be drag van f160.000,het college stelt voor tot dit bedrag te be schikken over het batig saldo over 1948, dat naar de kapitaal- dienst is overgebracht. De stad groeit De begroting beantwoordt, zo als die van de laatste jaren, aan de realiteit, welke het gemeente bestuur in een groeiende stad dikwijls voor financiële proble men stelt. Het beleid is gericht op een groei der gemeente, die. naar geschat wordt, in 1960 50837 inwoners zal tellen. Met het odg daarop kan de indiening van een uitbreidingsplan-in- hoofdzaak tegen de jaarwisse ling tegemoet gezien worden. Naast woningbouw, scholenbouw en ontspanningsgelegenheden zal ook de verbetering van het „in dustrieel klimaat" (tot verrui ming van de arbeidsmogelijk heden voor hen, die in de agra rische bedrijven geen werkgele- Banketletters Banketstaven Amandel Speculaaspoppen Gevulde Speculaas Harten en Hammen Bekroonde Marsepain Borstplaat in 15 smaken Luxe dozen Surprises Langestraat 39, Alkmaar Telef. 2485 l Advertentie DETACHERING RIJKSPOLITIE De Wachtmeester le klasse J. Bos van de Groep Wognum, post Sijbe- karspel, wordt ingaande 6 December 1950 bij de Opleidingsschool der Rijkspolitie te Nistelrode gedeta cheerd, teneinde aldaar bij de oplei ding van de jonge Rijkspolitieadspi- ranten als instructeur op te treden. zullen vinden) het doen van genheid meer noodzaken tot grote uitgaven. Het college onderzoekt voorts, hoe dekking gevonden zal kun nen worden voor de enorme kosten van uitvoering van het grote rioleringsplan waarmede een achterstand van jaren moet worden ingehaald. Ook de op lossing van grote vraagstukken, als die van het verkeer in de stad en van de openbare kunst- uitvoéringen, zal nodig zijn. om Alkmaar zijn centrale functie in Hollands Noorderkwartier te doen behouden; ook dit zal fi nanciële consekwenties voor de gemeente met zich brengen, al dus B. en W. in de inleidende beschouwing van hun aanbie dingsbrief. waarop wij nader te rugkomen. POLITIE-VOETBAL ALKMAAR. Onder wel zeer on gunstige weersomstandigheden had Dinsdagmiddag j.l. op het terrein van de St. Willibrordusstichting te Heiloo tussen het Gemeentepolitie- elftal uit Velsen en het Alkmaarse Rijkspolitie-elftal voor dg competitie le klasse van de Nederlandse Poli tie Sportbond, een ontmoeting plaats. De wedstrijd eindigde met een 2-1 overwinning voor Velsen. Kajottersnieuws ALKMAAR. Het patronaat aan 't Veernebroek is vanavond voor alle leden en jonge arbeiders ter beschik king. De aalmoezenier vertelt ons zijn mening over de vrije tijdsbeste ding. Daarna is er gelegenheid voor ontspanning. AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Be tovering, 14 j.; Rex: Win- terbloesem, a.l.; Cinema Americain: Opmars zonder genade; Victoria Theater: Het moment ener grote liefde, 18 jaar. Voorstel lingen: Hedenavond 8 uur. Matinèe: In het Rex-Thea- ter om 2.30 uur. CONCERT; Alkmaarse Kamer muziek Vereniging in het Gulden Vlies 8 uur. Optre den van de pianiste Clara Haskill. St. Adelbertus-vereniging: Le zing over Beroepskeuze in het Victory-hotel om 8.30 u. Ledenvergadering V.V.V. In het Wapen van Heemskerk om 8 uur. APOTHEKEN: Nachtdienst door Apoth Mevr. de Wed. C. M.U. Wanna. Mient 11. TENTOONSTELLING: In „De Zeester" Zuidlaan 15 te Bergen: beeldhouwwerk en grafiek, 1012 en 14.30 17 uur (tot 18 Dec.) Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hannes A., zoon van J. van den Heuvel en Th. W. Brouwer; Dirk G., zoon van D. F. Hoekmeijer en W. P. Harmseii; Pieter, zoon van D. J. Abelskamp en C. C. de Haas; Aloysius, zoon van L. Moors en J. M. Stumpel; Geertruida C. M., dochter van N. Schol en G. C. M. Bek: Allan D. L., zoon van P. J. F. Blankers en C. G. A. van Hoeve. Gehuwd: Everhardus H. C. Janssen en Bertha Grossenber- ger. Overleden: Antonia Bakker, 74 jaar, geh. met J. Duijn. Het blijspel van Carlo Goldoni, „De knecht van twee meesters" is geen nieuw stuk, we hebben het al op verschillende repertoires van toneelgezelschappen zien prij ken als een kostelijke comedie, ook bij het amateur-toneel. En hoewel het eigenlijk een niemandalletje is, heeft de schrijver er toch zoveel beweeglijkheid aan gegeven, dat verschillende regisseurs voldoende gelegenheid geboden wordt de texten, waaronder enkele zeer geestige, naar eigen believen te interpreteren. Dat deed Cees Laesur, wiens groep het stuk dit jaar weer eens speelt, ook. Hij liet genoeg vrijheid aan de speelsters en spelers om van dit stuk naar eigen inzicht een verma kelijk geval te maken. Hoofs amu sant, zo heeft de Haagse Comedie het verhaal van de dwaze knecht, die twee, wellicht nog dwazere, meesters heeft gediend, aan het Pu bliek verteld. Het is dan de reeks van avonturen die Truffaldino meemaakt als knecht van Beatrice, de zuster van een. in het gevecht gevallen edelman, wiens vermoedelijke moordenaar Florindo ter rechter tijd en onder zeer pretti- Mr. A. D, van Regteren Al- tena presideerde de Meervou dige Kamer van de Alkmaarse arrondissementsrechtbank, waar voor gisteren H. A. D. uit Bee.m- ster moest terecht staan wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel aan anderen. D. had met zijn kaduke auto gereden in de gemeente Castri- cum. Toen hii de spoorweg overgang naderde, gingen de sluitbomen neer. Hij had toen, zei hij, geremd. Tengevolge van liet remmen was zijn wiel ge blokkeerd zijn wagen geraakt, waardoor naar links uitweek. De Bever wij kse aannemer. M. H„ die, met zijn vrouw als duo- gassagier, op de motor juist ezig was' D. te passeren kwam door de onverwachte manoeuvre van D. met hem in botsing. Hij zelf werd vrij ernstig gewond en zijn vrouw kreeg een her senschudding. Volgens getuige H. zou er geen spraké ziin ge weest van remmen. D. zou naar links zijn gereden. De auto rijder, die vlak achter D. ge reden had, verklaarde als ge tuige, dat D. plotseling naar links was uitgeweken. Hü zwaaide ongeveer ëeif halve meter naar links, daarna ging hij meteen weer naar rechts. Do getuige-deskundige die gehoofd werd, verklaarde, dat hij de auto van D. in een treurige toe stand had bevonden. Do Stude- baker '32 vertoonde verschillen de ernstige gebreken aan rem, stuurinrichting en wielbevesti- ging. Bij de politie is D, wel bekend, want hij wordt meer dan eens bekeurd. De deskun dige vond het onwaarschijnlijk, dat de wagen naar links trok. Bij proeven bleek de auto in tegendeel naar rechts te trek ken. Zijns inziens was het naar links afzwaaien te wijten aan een correctiepoging vaii D„ toen de wagen naar rechts trok. Ver dachte zei hetzelfde euvel al eens eerder te hebben opge merkt. Hijzelf had het toen ver holpen. De president noemde het onverantwoordelijk met een auto. die in een dergelijke treu rige staat verkeert de weg op te gaan. Ook de Officier van Justitie, mr. C. J. V. Meischke. nam dat verdachte kwalijk. Hij vorderde een gevangenisstraf van 6 weken met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een haif jaar. Mr. de Lange hield een uitstekend pleidooi, waarin hij concludeer de tot vrijspraak, subsidiair een geldboete, omdat hij grove schuld in dit geval niet bewezen achtte. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak- doen. HANDELSREIZIGER STAL EEN TIENTJE Negen maanden geëist De handelsreiziger C. S. uit Bergen stond gisteren terecht, ornaat hij zich aan een tweetal ogenschijnlijk onaanzienlijke mis drijven had schuldig gemaakt. Toen zijn vrouw bezoek had van een buurvrouw, stal hij uit haar mantelzak een portemon- naie met een tientje en enig kleingeld. Het andere misdrijf, waaraan de man zich had schul dig gemaakt, heette op de rol vernieling en verduistering. De man, die een huis huurde van de heer J. de Haan had zonder daartoe vergunning te hebben gevraagd, enkele bomen, die op zijn erf stonden, omgehakt. Het waren dus geen halsmisdrijven, zo te zien, maar ze waren wei tekenend voor een bepaalde mentaliteit. Deze jonge man heeft al vier veroordelingen achter de rug. De laatste maal heeft hij3 jaar gevangenisstraf moeten opknappen, die hij to taal heeft uitgezeten. Hij is dus niet voorwaardelijk in vrijheid gesteld. In Bergen trouwde hij met een vrouw, die hii in de 6 maanden dat hij met haar ge huwd was. f6000,armer wist te maken. Hij ontzag zich zelfs niet f2000,van het spaarbank boekje van haar kind te nemen. Het was hem tegengelopen zei hii en ook voor de diefstal van het geld beriep hij zich op finan ciële moeilijkheden. De officier van justitie eiste 3 dagen voor het omkappen der bomen en 9 maanden voor de diefstal, Mr. Scholten drong in zijn pleidooi aan op een voorlich tingsrapport en een psychia trisch onderzoek. Hii wees erop, dat verdachte lijdt aan epilep sie en dat de man, die meerma len gestraft is, verstoken is ge weest van de leiding van de re classering. De officier vond, nu er al drie of vier rapporten over de man zijn uitgebracht, geen aanleiding voor een nieuw voorlichtingsrapport. Tegen een psychiatrisch onderzoek verzette hij' zich echtér niet. Over veer tien' dagen zal de rechtbank uit spraak doen. ge omstandigheden wordt gevonden. Er zijn tal van misverstanden, die door de dwaze knecht niet worden opgehelderd als hij beide geliefden dienen moet. En in heel die dwaze geschiedenis, in tien kostelijke taferelen verteld, zien we Pantalone, de dwaze huis vader met toewijding gespeeld door Bob de Lange, aan het woord. Daar naast Truffaldino, Jen Retel, die van zijn rol eigenlijk meer maakte dan er in lag. Jos van Loon als de dochter Clarisse, misschien een van de meest aanvaardbare figuren uit dit stuk, een uitstekende Beatrice van Elisabeth Andersen die zowel, haar mannenrol als haar vrouwen rol vlot en charmant wist te bren gen. Verder de ietwat statige, maar boeiende Florindo van Paul Buis, Diny Sprock als een vlotte kame- niet, een wat minder amusante Sil vio van Hent van dér Horst en Ge rard Hartkamp met Johan Valk als de dokter en de herbergier, Een vrijwel uitverkocht huis heeft van de kostelijke grappen en het vrolijke spel. dat in een fraai decor van Jacques du Mónt werd gebracht genoten. L. S. BATH-BRUG BESCHADIGD, ALKMAAR Vannacht reed een truck met oplegger over de Mient in de richting van het Fniclsen, De bestuurder was de weg kwijt geraakt en wilde ke ren. Daarbij is hij in botsing ge komen met de Bath-brug, waar van een pilaar werd beschadigd. Tegen de bestuurder is proces verbaal opgemaakt terwijl hij bovendien 'n proces-verbaal kreeg voor overtreding van 't rijtijden besluit. OPROEP GETUIGEN. ALKMAAR Nog eens roept de politie te Alkmaar getuigen op van de botsing tussen twee auto's die plaats vond op Zon dag 12 November des .avonds om half zes op de hoek van de Rid derstraat en de Oudegracht. Dat kunt U dank zij onze collectie PARAPLUIES EEN WELKOM GESCHENK Model: Tompouce half-lang en Chamberlain, vanaf f 6,90 Opvouwbare parapluies zeer practisch, vanaf f 19.75 A L K M A A ,r_ (Advjrt-' ALKMWM-?C^Eeen huis in de Magdalenonstraathoek Achterstraat, ontstond gister een gevaarlijk ogenblik toen 300 dak pannen tengevolge van de storm begonnen te verschuiven. De weg is ter plaatse met hekken afge zet. Bouw- en Woningtoezicht en de eigenaar van de woning zou den onmiddellijk maatregelen treffen. Woensdag 22 Nov. was het 40 jaar geleden dat de parochiekerk van 't H. Hart te Heerhugowaard Noord in gebruik werd genomen. Zondag is het feest op plechtige wijze kerke lijk gevierd. Door 'n triduum waren de parochianen hierop voorbereid. De Eerw. Pater Mauritius O.F.M. had in een tweetal predicaties het belang en 't nut van 't bezit van een eigen parochiekerk uiteengezet.. Zondags om half tien arriveer de Mgr. Ammerlaan, Vicaris-Gene raal v. h. Bisdom in het vlaggende Noordeind. Om 10 uur werd Mgr. op plechtige wijze ingehaald door mis dienaars en bruidjes, waarna hij de Hoogmis celebreerde, hierbij geas sisteerd door de Hoogeerw. Heer De ken Jacobs, de Zeereerw. Heer Pas toor Hendriks en de Eerw. Heren Duin en Klinkenberg. In een ljorte feestrede feliciteerde Mgr. Ammer laan mede uit naam van de Bisschop pastoor en parochianen met dit 40- jarig jubileum. Hij sprak er tevens zijn vreugde over uit, dat Hij dit feest mede mocht vieren. Hij wenste de parochie Gods rijkste zegen toe voor de komende jaren, zodat het godsdienstig leven in de parochie moge groeien en bloeien. Het parochieel zangkoor dat éven- eens 40 jaar bestaat, luisterde onder dirigent J. Jong de plechtigheden op met de wisselende gezangen uit de Mis Dicit Dominus, terwijl voor de vaste gezangen werd uitgevoerd de 4-stemmige Missa festiva van Philip Loots. Des avonds werd een plechtig .danklof gecelebreerd. Pater Mauri tius hield de feestpredicatie. Hierin toonde bij aan dat het streven naar eenheid de mens is ingeschapen. Deze eenheid wordt verpersoonlijkt in God en door Hem in Zijn Kerk. De parochie als lidmaat der Kerk moet een eenheid vormen rond haar parochiekerk. Een eenheid, die van uit de kerk uitgedragen wordt en doorstraalt in het dagelijkse leven. Dit moet het streven zijn der pa rochianen. Het zangkoor zong Gods lof in de prachtige 4-stemmige Te Deum van J. Nieland, die op sublieme wijze wérd uitgevoerd. In het begin van de middag had de fanfare „Hou en trouw" nog een serenade gebracht, in ontvangst genomen door Mgr. Am merlaan temidden van vele Eerw. Heren en wereldlijke autoriteiten. De parochianen hebben hun kerk een prachtig jubileumgeschenk aan geboden .Het torenuurwerk had in de loop der jaren zeer veel van weer en wind geleden. De wijzerplaten waren vervaagd, een zelfs doorge sleten. Ook het uurwerk zelf toonde ouderdomsverschijnselen, zodat de kerktijd niet meer betrouwbaar was. TWEE MAANDEN TEGEN WARENHUISDIEVEGGE GEËIST ALKMAAR De procureur- generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. J. F. Hoeffel- man, eiste Dinsdagmiddag een gevangenisstraf van twee maan den tegen de Alkmaarse huis vróuw S. G., die zich had schul dig gemaakt aan winkeldiefstal len bij V. en D. te Alk'nvaar in de eerste maanden- van dit jaar. Verdachte, die de .rechters onder tranen smeekte niet tot een gevangenisstraf veroordeeld te worden, stond voor de eerste maal terecht; het was echter niet het eerste misdrijf, dat zij gepleegd had; zij had reeds vele winkeldiefstallen, o.a. in Am sterdamse warenhuizen, op haar geweten en had bovendien in een Alkmaarse bioscoop, waar zij als cassière werkte, op erger lijke wijze gefraudeerd. Voor al déze misdrijven 'echter had zij zich. zoals zowel de procureur- generaal als de verdediger mr. Berkhouwer, tot hun spijt moes ten opmerken, niet aan een ge rechtelijke vervolging moeten onderwerpen. Thans was het échter zover. En nóch de procureur-generaal, nóch de rechters schenen van zins, veel clementie met deze verdachte te hebben, nadat zij zich op alle mogelijke manieren aan andermans goed had ver grepen, terwijl er in haar huis gezin generlei nood heerste.... „Ik heb er spijt van...." was het enige, dat zü kon uitbren gen. Mr. Berkhouwer pleitte cle mentie, zich mede beroepend op het feit, dat verd. zolang haar gang had kunnen gaan. Uit spraak over 14 dagen, ON-ELEGANTE DAME. ALKMAAR Een driewielig motorrijtuig, geladen met 16 kis ten appelen, reed gister van af de Dirkduivelsweg over de Ka naalkade in de richting van het Texelse hek. Bij de Friese brug stonden enige motorrijtuigen ge parkeerd omdat de brug voor het scheepvaartverkeer geopend was. Toen de driewieler daar langs reed, kwam onverwacht 'n luxe auto, bestuurd door een dame, naar het midden van de weg on er was weinig ruimte over voor de driewieler. De bestuurder daarvan week naar rechts uit en kwam in de berm van de Ka naalkade terecht. Zijn motorrij tuig kantelde, de lading rolde langs de berm. Aan de lading werd een schade aangericht van ongeveer f 125,-—. De bestuurster van de auto reed rustig door. Haar autonummer is echter be kend, en proces verbaal zal als nog worden opgemaakt, MATROOS DROSTE DOOR HET WATER ALKMAAR. Op het Zeglis werd gistermiddag te omstreeks vijf uur een 14-jarige jongen aangetroffen, die uit het Noord hollands Kanaal was gestapt. De jongen bleek als matroos dienst te hebben gedaan aan boord van een Rijnaak. Toen het schip door hot kanaal voer op weg naar Den Helder, had hij ruzie gekregen met een andere opvarende. De jongen wilde niet langer aan boord blijven, hij sprong toen overboord en zwom naar de wal. Zijn kleren zijn aan het Politie bureau gedroogd en de knaap is op transport gesteld naar ziin woonplaats Rotterdam. Dit laat ste op verzoek van zijn ouders. De 4 m2 grote wijzerplaten zijn door vakmensen omlaag gehaald en goed onderhanden genomen. Ze zijn op geschilderd en cijfers en wijzers op nieuw verguld. Het uurwerk zelf is ook terdege nagekeken en gerepa reerd. De toren pronkt nu ur^er met 'n mooie klok, die ver in de omtrek zichtbaar is en met een gerust hart kan men zijn horloge weer op de torenklok gelijk zetten. Een mooi en prachtisch geschenk. Buitenkerkelijke viering In het kader der Jubileumviering werd de parochianen Maandagavond in de zaal van Jac. Groenland een mooi toneelstuk aangeboden. Onder leiding van Kap. v. Leeuwen had den enige parochianen ingestudeerd 't toneelspel „De Pastoor van Eiken donk". Op werkelijk voortreffelijke wijze heeft dit toneelgroepje dit stuk naar voren gebracht. Het spel verhaalt van de Pastoor van Eikendonk, die in zijn streven om zijn parochianen te brengen tot naastenliefde wordt tegengewerkt door het eigen belang, de ijdelheid en de misplaatste trots in zijn ove rigens goede dorpelingen. Een woord van lof komt de heer v. Heerbeck toe, die de rol van pas toor met zijn fijn humoristische in slag op waarlijk sublieme wijze vertolkte. Ook het spel van mej. A. Bakker als Aagje, zuster van Roo- gers stak boven de middelmaat uit. De andere spelers vertolkten naar best vermogen hun rol en de ver schillende personen werden juist getypeerd. Er werden natuurlijk fouten gemaakt, maar 't geheel was gaaf. De spelers hebben de toeschou wers een prachtige avond bezorgd. De pauzes werden opgeluisterd door 7 jonge mensen, die met accor deons, gitaar en zang de toehoorders op aangename wijze bezighielden, waarvoor zij menig verdiend ap plausje ontvingen. Bij aankoop vanaf ontvangt men een Hoe meer men besteedt Hoe fraaier geschenk Koopt practische cadeaux uit onze enorme sortering iangcstraat sa a l k m a a d (Advertentie) PSEUDO VOGELPEST IN ALKMAAR ALKMAAR. De Burgemees ter van Alkmaar heeft een aantal beschermende maatregelen moe ten treffen in verhand met het constateren van de gevreesde nseudo vogelnest on een bedrijf aan de Omval. Alkmaar. Hon den. katten en nluimvee van het besmette bedriif. dat van de heer W. Ploeger moeten worden on gesloten, terwijl de toegang tot het bedrijf aan verschillende groenen van nersonen. zoals vee handelaren. marskramers en der gelijke voorloDig is ontzegd. Eierveiling Hollands Noorderkwartier ALKMAAR. De aanvoer van 20 t.m. 25 JNov. bedroeg 129.036 stuks kippeneieren. Prijs per kg f 2.74. PURMEREND Het was met de handel in vet te koeien, vooral de prima bees ten beter, en de prijzen waren hoger. De keuze in prima dieren was dan ook niet te groot, daar later op de dag met de iets min dere soorten, de gang weer iets stroever werd, het aanbod viel tenslotte nog weer mee. Waar schijnlijk door de iets betere gang in de vette koeien, was er iets meer vraag naar geldekoeien, maar ook later ging het maar weer stug en kon tenslotte toch niet alles geplaatst wórden. Het kleine aanbod van verse melk koeien kon ook maar moeilijk kopers vinden, het was een stille boel. Ook met het jonge vee zo als pinken en graskalvercn, welke niet goed genoeg waren voor de slacht, ging het maar heel slecht Ook daarvan is heel wat on verkocht gebleven. Met de nuch tere kalveren was het vooral in de vroegte heel goed. Ze werden vlug en voor hogero prijzen afge nomen, maar het slot daarvan was oak mmder. Met de vette scha pen ging het ook heel kalm aan, men kan ook aan deze beesten zien, dat ze er met die vele re gen niet op vooruit gegaan zijn. Dit is ook .hetzelfde met de lammetjes, maar deze werden nog vrij vlug en voor hogo prijzen genomen, Met de vette varkens was het weer niet beter, de inzet 1,77 welke al minder was dan de vorige week zakt al heel gauw nog 3 a 4 centen in, om nog min der te sluiten. De lichtere soor ten kwamen op f 1,60 per kg te recht en de vette zeugen deden f 1,64 tot f 1,66. Maar ook met de biggen was het erg mis, niet al leen dat de prijzen lager waren, maar ze waren maar slecht te verkopen. En de paardenmarkt gaf al niet veel beters te zien, een stugge boel. Maar de pluim- veemarkt leeft weer op, daar ziet men weer heel wat oude klan ten op hét appèl komen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met aan vankelijk enkele buien, hoofdzakelijk in de Noorde lijke helftvan het land. Krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen West en Noord-West. Iets kouder. De gratis kooptijden waren Dinsdag: 9.03— 9.13; 10.19—10.29; 11.39—11.49; 13.20—13.30; 17.43—17.53. Ontvangen: MOOIE EFFEN OVERHEMDEN 3 kleuren f 8.95 Advertentie) VERPLAATSINGEN RIJKSPOLITIE ALKMAAR. Ingaande 1 De cember a.s. worden verplaatst: de Wachtmeester le kl. R. J. Wols van de Verkeersgroep naar de Parket- groep Alkmaar. De Wachtmeester le klasse A. F. Horst van de Parket- groep Alkmaar naar de Groep en Post' Grootebroek; De Wachtmeester W. van den Berg van de Verkeers groep- en J. Groenenboom van de Parketgroep Alkmaar naar de Groep en Post Heiloo; De Wachtmeester R. van Ingen van de Groep en Post Wognum naar de Groep Enkhuizen. De Wachtmeester C. Heikamp van de groep en Post Heiloo naar de Parketgroep Amsterdam; De Wacht meester D. P. Oosterop van de groep en post Bergen naar de Groep Wognum, post Berkhout. VERZOUTING EN VERDROGING VAN TUINBOUWGRONDEN Gisteren werd te Delft de eerste voorlichtingsdag van het seizoen ge houden. georganiseerd door de Ne derlandse Tuinbouwraad. Op deze dag werd bijzondere aandacht be steed aan het vraagstuk van de ver zouting en verdroging van onze tuin- bouwgronden, dat vooral bijt de tuinders in Kennemerland in het centrum van de belangstelling staat. De verzouting wordt veroorzaakt door de verdieping van de rivier monden, de bouw van grotere slui zen en voortschrijdende vervuiling van het rivierwater. De verdroging moet vooral worden geweten aan de wateronttrekking voor de drinkwa tervoorziening. Dr. L. G. de Bak ker, die dit onderwerp behandelde, zag alleen redding in maatregelen in groot verband. Reeds is grote schade aangericht. 'Zo kreeg de tomaten- en druiventeelt in Zuid-Holland in 1949 een schadepost van ruim twee en 'n half milüoen gulden te verwerken alleen al door verzouting. DOVES 25 JAAR HEILOO Voor de receptie van het jubilerende DOVES be stond, evenals voor de beide feestavonden grote belangstelling Een schat van bloemen sierde de zaal waarin tal van sprekers na mens gemeentebestuur, vereni gingen en corporaties hun geluk wensen kwamen aanbieden. GRATIS KOOPUUR HICLKMANN Dit was Dinsdag 1.302.30 (Adv.) pfjRMEREND. 4000 kipeieren 1315; 150o eendeneieren 11; Vee markt: runderen,totaal 666 stuks. 270 vette koeien 190270; 192 gel dekoeien 425675; 88 melkkoeien 625900; 68 pinken 350525; 14 stie ren 6501200; 34 graskalveren 175 270; 246 nuchtere kalveren v. d. sl. 5095; 273 vette varkens v. d. sl. 1.60 1.70 p. kg.; 736 magere varkens 35 —50; biggen 2035; 766 vette scha pen 80120; lammeren 6095; 35 bokken en geiten 1050; 27 paarden 425650; 7 fokzeugen 175300; Totaal aantal dieren 2756. Pluimveemarkt: 5800 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.102.50 p. kg.; 200 Nrd. Holl. bl. hennen 5— 9 p. st.; 900 jonge en oude eenden 1.752.50 p. st.; 300 konijnen .17 p. st.; 90 ganzen 812 p. st.; 80 kalkoe nen 1418 p. st. GROOTEBROEK, 28 Nov. 50kg aardappelen: Koopm.bl. 8.90, Bevelander 9.Ö0—10.20: 4500 kg gele kool 3.50—5.90; 8000 kg groene kool 5.106.70; 1500 kg andijvie 17.50-20.70; 4000 kg bieten A 8.509.20, B 6.40; 6000 kg uien grof 8.208.30, groot 5.505.80: 95.000 st. bloemkool B 28—51, B II 18—35, C 11—20, CII 8—13, stek 8—20. AVENHORN, 28 Nov. 15.500 kg witte kool Succ. 44.10; 10.700 kg rode kool 411; 4000 kg gele kool 3.505.80; 3500 kg uien: grove 7.807.90, gew. 67.70, driel. 8.10—8.30, nep 12—12.50; 18.800 kg bieten: rond I 9-50 10.80, II 7.80—8.50, lang 6.70—7.10 270 kg witlof II 34, III 27; 11.700 kg peen II 2.90—4.70, III 5.10— 6.20. IV 4.30—5.90. WARMENHUIZEN 1500 kg gele kool 55.90; 8500 kg rode kool 4—11.10; 14000 kg witte kool 410,40; 2500 kg an dijvie 17.3022.50. LANGEDIJK, 29 Nov. 4000 kg andijvie 1921.50: 2000 kg gele kool 4.505.60; 1000 kg uien f7, grove 7.20; 500 kg bieten A 10.10; 3500 kg groene kool 5 6.80; 7500 kg rode kool 59,70; 70000 kg witte kool 4, Succes witte 44.50; 325 kg gele kool doorgedr,; 225 kg witte kool doorgedr. NOORD SCHARWOUDE, 29 Nov. 750 kg uien 6.30, drielingen 7.40, nep 13.50; 500 kg blauwe eigenheimers 9.10; 5090 kg rode kool 6,60—10.30: 1300 kg groene kool 5.80; 14000 kg witte kool. Succes witte 4.10. Deense witte 4.50—4.60: 10000 kg andijvie 17.60—23.90. M!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2