Twee jaar geëist in de Schager verduisteringszaak <5$5> LSANOSTOL De Unie-conferentie heeft geleid tot volledige overeenstemming mt Najaarsvergadering Federatie V.V.V/s P.O.A. n.v. Komt de Tuinbouw in nood? XV00R IEDERE HUISVROUW! De malversaties in Oudewater faags kopert lerichten Naklanken van tentoonstelling Een jaarlijkse loterij? Jaarverslag Veiling-commissie Verdediger gispt de directie en het vroegere bestuur De meest voze van alle voze zaken Resultaten op financieel en economisch terrein n DIESEL ZELFWERKEND WASMIDDEL ADELAAR HUISHOUDZEEP bent Uniet tevreden ovei'Uiv sdvjfmdiinel ^üJhfpkte kwekt ALKMAAR WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 VACHTING or het K.N.M.I. ig van Woens- Donderdagavond. SWOLKT ïwolkt met aan- enkele buien, in de Noorde van het land. 1 langs de kust irde wind tussen oord-West. Iets iptijden waren sdag: 10.19—10.29; 13.20—13.30; lOOIE EFFEN 1EMDEN f 8.95 rtentie) LTSINGEN 'OLITIE Ingaande 1 De- .en verplaatst: de kl. R. J. Wols van i naar de Parket- te Wachtmeester le t van de Parket- laar de Groep en De Wachtmeester van de Verkeers- aenenboom van de naar naar de Groep >e Wachtmeester R. le Groep en Post Groep Enkhuizen. C. Heikamp van st Heiloo naar de terdam; De Wacht- Oostcrop van de •gen naar de Groep irkhout. ITING EN JING VAN VGRONDEN te Delft de eerste ran het seizoen ge- seerd door de Ne- uwraad. Op deze dere aandacht be- agstuk van de ver ging van onze tuin- at vooral bij de inemerland in het nelangstelling staat, wordt veroorzaakt ing van de rivier- v van grotere slui- rijdende vervuiling ;er. De verdroging len geweten aan de voor de drinkwa- Dr. L. G. de Bak- erwerp behandelde, in maatregelen in :eds is grote schade eeg de tomaten- en uid-Holland in 1949 an ruim twee en 'n den te verwerken verzouting. 25 JAAR Voor de receptie ende DOVES be- voor de beide •ote belangstelling bloemen sierde de van sprekers na- ebestuur, vereni- uraties hun geluk- n aanbieden. KOOPUUR KMANN 1.30—2.30 (Adv.) 4000 kipeieren deneieren 11; Vee totaal 666 stuks, n 190—270; 192 gel- 5; 88 melkkoeien ;n 350—525; 14 stie- graskalveren 175 kalveren v. d. sl. rarkens v. d. sl. 1.60 magere varkens 35 ■35; 766 vette scha rnieren 6095; 35 1050; 27 paarden ugen 115300; lieren 2756. 5800 oude kippen en rode) 2.102.50 loll. bl. hennen 5— ige en oude eenden 100 konijnen 17 p. 12 p. st.; 80 kalkoe- >EK, 28 Nov. ipelen; Koopm.bl. r 9.Ö0—10.20; 4500 .50—5.90; 8000 kg 10—6.70; 1500 kg -20.70: 4000 kg ■9.20, B 6.40; 6000 8.208.30, groot 10 st. bloemkool B -35, C 11—20, CI1 •20. 28 Nov. 15.500 ucc, 44.10; 10.700 —11; 4000 kg gele 3500 kg uien; 0, gew. 67.70, 1, nep 1212.50; >n: rond I 9.50 .50, lang 6.70—7.10 34, III 27; 11.700 0—4.70, III 5.10— .90. IZEN kool 55.90; 8500 1—11.10: 14000 kg 0,40; 2500 kg an- 1.50. 29 Nov. 4000 kg .50: 2000 kg gele 1000 kg uien 500 kg bieten A groene kool 5 ode kool 59,70; kool 4, Succes 125 kg gele kool kg witte kool HARWOUDE. 29 m 6.30, drielingen 500 kg blauwe 10; 5000 kg rode 1300 kg groene I kg witte kool. .10, Deense witte 000 kg andijvie De Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noord- xeekanaal hield gisteren te Egmond aan Zee haar najaarsver gadering, welke door nagenoeg alle afdelingen was bezocht. De voorzitter, mr. D. Breebaart, verwelkomde in zijn openings woord in het bijzonder de vertegenwoordiger van 't gemeente bestuur van Egmond aan Zee, wethouder de Graaf, de vertegen woordigers van de A.N.V.V. (de heer v. d. Gronden) en van de Prov. V.V.V. (de heren Jhr. Six van Hillegom en de directeur, de heer van Gink), alsmede de burgemeesters van de subsi diërende gemeenten. De tentoonstelling Hierna kwam in behandeling het voorlopig verslag van de deze zomer gehouden tentoonstelling „Van de Wadden tot het Y"; na dat de afgevaardigde van Heiloo bestuur en directie hulde had ge bracht in dit verband, vroeg de heer de Groot (Beverwijk) naar het rapport van de Gemeentelijke Accountantsdienst van Alkmaar, Dit was echter volgens de voor zitter een interne Alkmaarse aangelegenheid, waarop de heer Groot vroeg dit rapport t.z.t. in een huishoudelijke vergadering te bespreken; hem was nl. ter ore gekomen, dat er van Alkmaarse zijde critiek was gegeven, doch hij meende, dat men daar de hand eens in eigen boezem moest steken; immers, indien Alkmaar geen bezwaar had gemaakt tegen het doen houden van een Luna park op de tentoonstelling, zou dit het bezoek ongetwijfeld ge stimuleerd hebben. De Voorzitter repliceerde hierop, dat hem van critiek van officiële Alkmaarse zijde niets bekend was en dat men, met het oog op de kermis bezwaar had gemaakt tegen een lunapark; dit had wellicht finan ciële consekwenties voor Alk maar; maar daarom is dit een beleidskwestie, die Alkmaar aan gaat. Vervolgens bracht de voor zitter allen dank, die aan de voor bereiding en organisatie van de tentoonstelling hun beste krach ten hadden gegeven, in het bij zonder het driemanschap, dat de dagelijkse leiding had, de heren Dinkelberg, De Groot en De Munk; aan de heer De Groot, die belangeloos zijn beste krachten had gegeven, werd namens de Federatie een fauteuil aangebo den. Ook aan de pers in Noord Holland bracht dr. Breebaart dank voor de verleende medewer king, terwijl hij tevens het ge meentebestuur van Alkmaar en de takken van gemeentedienst, als politie, Gemeentewerken en Lichtbedrijven, alsmede het PWN in dit dankwoord betrok; speciaal bracht spr. ook hulde aan Alc- maria VW, dat door het kaas marktspel zo'n voortreffelijke attractie aan de Tentoonstelling had verbonden; het spreekt van zelf, dat hij alle medewerkenden aan dit kaasmarktspel in dit dankwoord betrok, alsook de K.v.K., die het bezoek aan de Tentoonstelling had gestimuleerd. Spr. hoopte, dat de Tentoonstel ling voor het gehele gewest van grote propagandistische waarde mocht blijken en dat alle VVV's daarvan mede zouden profiteren. De begroting over 1951 werd na ampele discussies vastgesteld op f 17.229.17 in on tv. en uitga ven. De heer v. d. Garde besprak de door de Federatie gebruikte reclamemiddelen en zou wel eens iets anders willen zien dan de Verkeerskrant en de Gids: hij voelde meer voor reclame in de vorm van folders en advertenties in de bladen, waarop de voorzit ter antwoordde, dat dit meer op de weg lag van de plaatselijke VVV's. Loterij. Den penningmeester, de heer Schneiders uit Hoorn, deelde me de, dat de Tentoonstellingverlo ting een batig saldo van 15 a 16.000 gulden had opgeleverd en stelde namens het bestuur voor een jaarlijkse Groot-Noord-Hol- landse Loterij te organiseren, uit de baten waarvan de plaatselijke VVV's zouden profiteren, al naar gelang zij 'n aantal loten wisten te plaatsen; spr. schatte de op brengst op f 10.000, waarvan dan 20 a 25 pet. aan de plaatselijke VVV's ten goede zou komen. Schoorl en Alkmaar verklaarden zich geen voorstander van een loterij, terwijl burgemeester Schelhaas van Langendijk, in antwoord op de heer Van Gink, die de loterij een vaderlandse „deugde" noemde, sprak van een vaderlandse „ondeugd"; waarop de voorzitter repliceerde, dat het ook wel eens aardig is wat ondeugend te zijn. Na enige discussie werd beslo ten het bestuur te machtigen naar bevind van zaken te han delen, nadat de kwestie in de werkvergadering van de afdelin gen besproken zou zijn. De heren B. C. Ooms, Zaandam en P. de Boer, Schagen, werden als bestuurslid herkozen. Van Alcmaria VVV was een schrijven ingekomen, waarin de wens te kennen werd gegeven, dat deze afdeling zich gaarne in het Federatiebestuur vertegen woordigd zag, zoals voorheen steeds het geval was. De voorzit ter gaf deze wens aan de verga dering ter overweging, erop wij zende, dat ingevolge de Statuten geen afgevaardigden van afdelin gen zitting hebben, doch dat er naar gestreefd wordt de meest- gesehikte personen in dit bestuur te krijgen. De heer Arntz vroeg namens Alcmaria de vergadering met de geuite wens t.z.t. rekening te willen houden. De afd. Alk maar, Heiloo en Schoorl werden in de fin. commissie benoemd voor het nazien der rekening over 1950. De heer v. d. Gronden (ANVV) bracht bij de rondvraag de Fede ratie hulde voor de gehouden ten toonstelling, die hij geslaagd noemde. Hij deelde mede, dat de door de ANVV uitgeschreven Tul- pentoers voortaan ook uitgestrekt worden tot Noord-Holland-Noord, welk gewest ook in de Benelux- tours zal worden opgenomen. Hij bracht hulde aan de VVV-Eg- mond aan Zee voor de aangebo den Gids, doch gaf de afdelingen in overweging hun gidsen te la ten registreren, daar zij anders niet via de ANVV kunnen wor den verspreid. De heer Van Gink (Dir. Prov. WV) was juist teruggekomen van een studiereis naar de Scan dinavische landen en gaf in over weging ook gidsen in de talen van die landen uit te geven; er bestaat daar een grote toeristische belangstelling voor Holland, die op deze wijze kan geactiveerd worden. Getracht zal ook worden de route van de Scandinavische reisbureaux naar Parijs via het Westen van Nederland te laten lopen. Vervolgens kwam ter sprake het voornemen van het Gemeen tebestuur van Amstredam, om de tarieven van het IJ-pont te verhogen; (auto's zullen dan i.p.v. 50 ct. f 1.moeten betalen). De heer Scheffel gaf het bestuur in overweging hiertegen, in sa menwerking met de Prov. VVV te protesteren bij het gemeente bestuur van Amsterdam. Men was algemeen van opinie, dat deze tariefsverhoging het vreemdelin genverkeer in Noordelijk Noord- Holland zal aantasten, zodat het bestuur toezegde in deze diligent te zullen zijn. De voorzitter sloot hierna met een dankwoord aan de ontvangende afdeling de ver gadering. NIEUW RUSSISCH PROTEST OVER VLIEGTUIG THOREZ BERLIJN. Generaal Tsjoei- kof, het hoofd van de Sovjet- Russische controle-commissie in Duitsland, heeft in een tweede brief aan de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Mc Cloy, opnieuw geprotesteerd tegen de beweerde aanval door een Amerikaans vliegtuig op het toestel, waarmede Maurice Thorez naar de Sovjet-Unie' ge bracht werd. In deze brief ver klaart Tsjoeikof dat de Ameri kaanse autoriteiten volledig op de hoogte waren van de voor genomen vlucht van het Rus sische toestel en zelfs de weg aangaven, die het volgen moest. Deens koninklijk paar te Parijs aangekomen PARIJS. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Dene marken zijn gisterenmiddag te Parijs aangekomen voor een statiebezoek van vier dagen. TSJOEPHAISON GING VOOR FRANSEN VERLOREN HANOI. Opstandelingen van de Vietminh hebben de grenspost Tsjoephaison, ongeveer 35 kilo meter ten zuidwesten van Mon- cay. op de Fransen veroverd. De post is met de grond gelijk ge maakt. De grote Franse aanval tegen verschillende bataljons van de Vietminh bij Tahibinh in het zui delijk deel van de Tonkin-delta verloopt, naar verluidt, gunstig. Britse atoomgeleerden onder leiding van de Nobelprijswinnaar prof. C. E. Powell, zijn van plan op 32 km hoogte in de stratosfeer onderzoekingen te doen, waarbij men aanwijzin gen hoopt te verkrijgen omtrent de mysterieuze krachten, die de atoomkernen binden. Geleerden van de Universiteit van Bristol hopen binnenkort een ballon met een diameter van 30 meter te laten opstijgen. Aan de ballon worden een miniatuur radiozender, fotografische platen eneen gewone wekker bevestigd. Bij het aflopen van deze wekker wordt een electrische kring gesloten, waardoor de parachutes, welke de fotografische platen bevatten, los laten. Links de minia tuur zender, op de tafel de wekkerinstallatie (liggende in het midden). Het jaarverslag van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, dat dezer dagen is verschenen, is wat betreft de realiteit van de laatste maanden, in tegenstelling met de pessimis tische geluiden ,die men aller- wege in de tuinbouw weer hoort. Want hoewel het verslagjaar, lo pende van Juni 1949 tot Juni '50 over het algemeen goed is ge weest, een feit is het dat de wij zers van de veilingklokken de laatste maanden geregeld door draaien. Uit het jaarverslag, waarin deze feiten nog niet tot uiting konden komen, omdat het in een betere periode werd op gemaakt, bleek, dat de omzet aan de exportveilingen stijgende was, doch dat die bij de fruit- en consumptie-veilingen over het al gemeen een dalende tendenz ver toonden. De natuur was de tuinder gun stig. Grote droogte in Centraal Europa deed de vraag naar onze producten stijgen en door de mislukte oogst in Frankrijk ont stond er van die zijde vooral een grote behoefte aan tuinbouwpro ducten. Ook Duitsland was een goede afnemer, alhoewel met dit land verscheidene moeilijkheden moesten worden opgelost. Met de kool is het niet helemaal goed gelopen, 5 millioen kg. witte kool draaide door en grote partijen kroten vonden evenmin afzet. Het blijkt steeds, dat dit laat ste product voor de export aller minst geschikt is. Hoewel de ex port in het afgelopen jaar geen reden tot klagen geeft, mag men er niet op rekenen, dat dit zo zal blijven, want de natuurlijke af- l| FLACONS a fï.65e^ fS.25 (Advertentie) Voor de Alkmaarse arrondissementsrechtbank stond Dinsdag middag terecht de heer C. T. uit Schagen, verdacht van oplich ting tot een bedrag van f 32.000.ten nadele van de Vlees keuringsdienst en destructor Barsingerhorn, gevestigd te Schagen. Verdachte maakte een rustige indruk. De President, mr. v. Regteren j de Prov. Griffie, gaf een toelich Altena verifieerde de tenlaste- ting op zijn rapport en verklaarde legging met verdachte, die het geheel in grote trekken beves tigde. Vanaf zijn in functie treding in Mei 1945 zouden bedragen tot een bedrag van f 32.000.zijn verduisterd door middel van het opnemen van sommen van de giro, welke niet worden geboekt, het plaatsen van een valse hand tekening onder een brandstoffen- nota, het niet boeken van ont vangen keurlonen, het in reke ning brengen van hogere som men voor machineleveranties e.d. door het uitschrijven van nieuwe fa.cturen etc. Verdachte had het totale bedrag becijferd op f 19.000. Getuige Orts, accountant van Ter R.T.C. was overeengeko men, dat Nederland en Indonesië op handelspolitiek gebied zouden Precies een week, nadat de agenda van de conferentie van de Nederlands-Indonesische Unie was opgesteld, kon gisteren in een vergadering van de volledige delegaties worden mede gedeeld, dat heel deze agenda is afgewerkt, en dat op alle punten daarvan overeenstemming is verkregen. Wij vestigen de aandacht op enige van de bereikte resultaten, in het bijzon der op economisch en financieel terrein. samenwerken tegenover de lan den in Europa. Deze samenwer king zal in gewijzigde vorm worden voortgezet. In beginsel zal iedere partij zelfstandig optreden, tenzij an ders gewenst is tegenover de lan den in Europa. Voor het rechtstreekse handels verkeer tussen de beide partners is een handelsovereenkomst afge sloten, lopende van 1 October 1950 tot 1 October 1951. In deze overeenkomst is de Nederlandse uitvoer naar Indonesië geraamd op pl.m. 320 millioen gulden C.I.F. en de Indonesische import in Nederland op pl.m. f 435.000.000 F.O.B. Bij aankoop van 2 pakken a 39 ets. per pak, geeft iedere leverancier U bovendien gratis 1 dubbel stuk i WOfiMERVEER Fensioenen en achter stallig dividend. Er is een nieuwe regeling ge troffen ten aanzien van de eigen pensioenen van voormalig over heidspersoneel. Deze regeling geldt voor gepensionneerden, wo nende in Nederland en elders buiten Indonesië, maar slechts voorzover deze personen niet de Indonesische nationaliteit bezit ten of van Aziatische afkomst zijn. Zij die onder deze regeling val len, krijgen hun pensioen tot het nominale bedrag, alsmede duurte en kindertoeslagen, uitbetaald in Nederlands courant. De verbeterde deviezenpositie van Indonesië geeft thans gele genheid tot afwikkeling van de verplichtingen, die de R.I. heeft uit hoofde van het lopende beta lingsverkeer over de periode van 10 Mei 1940 tot 1 Augustus 1946. Binnenkort zullen door het De- viezeninstituut voor Indonesië vergunningen worden afgegeven voor de overmaking uit Indone sië van gelden, waarmede derge lijke schulden van Indonesische deviezeningezetenen aan Neder landse deviezeningezetenen kun nen worden afgedaan. Slechts in dien de schuld in Indonesische courant luidt, ontvangt de Ne derlandse schuldeiser nog een derde gedeelte van het hem toe komende. Transfers. In het algemeen zal met ingang van 1 Januari 1951 aan natuur lijke personen, deviezeningezete nen van Nederland, vergunning voor transfer van lopende in komsten worden toegestaan tot een maximum van f 5000 Ned. crt. per jaar. Voor houders van z.g. I-rekeningen is de datum 1 Jan. 1950. Ten aanzien van de thans gel dende bepalingen met betrekking tot het overmaken van winsten en afschrijvingen geldt nu, dat voor winsten, behaald in boek jaren vanaf 1 Juli 1950 het z.g. basisjarencriterium niet langer van toepassing zal zijn en dat dit criterium overigens zeer soe pel zal worden toegepast. Lening. De leningsovereenkomst, die tijdens de eerste Ministersconfe rentie tussen Nederland en Indo nesië werd afgesloten, wordt zo danig gewijzigd, dat door Indo nesië tot 1 Januari 1952 i.p.v. 1 Juli 1951 op het f200 millioen- crediet kan worden getrokken. Tenslotte werden de financiële gevolgen van de in Indonesië tot stand gekomen scheiding tussen Kerk en Staat onder het oog ge zien en werd t.a.v. deze gevolgen een kostenverdeling tussen de beide Uniepartners tot stand ge bracht. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Th. V.. zedendelict, uitspraak: 1 dag gevangenisstraf met ter beschik kingstelling van de regering. L. N. Anna Paulowna verduiste ring eis: 8 maanden uitspraak: 4 maanden met aftrek. A. M. en C. S. Uitgeest, valsheid in geschrifte, eis: 3 maanden, uit spraak; vrijspraak omdat niet bewe zen is dat nadeel kon ontstaan door het gebruik van het formulier. C. v. d. H. Beverwijk, diefstal, eis 1 jaar, uitspraak: 1 jaar en 6 maan den door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. J. D. zedendelict, uitspraak: 4 maanden, terwijl D. ter beschikking van de regering blijft. J. de L. vrijspraak. EEN FLORA 1953 De Alg. Vereniging voor Bloem bollencultuur treft momenteel reeds voorbereidingen om in 1953 opnieuw een bloemententoonstelling van zeer grote allure te organiseren. Evenals in 1935 zal de tentoonstel ling in het wandelbos Groencndaal te Heemstede worden gehouden. Deze manifestatie van bloemen en planten duurt van 14 Maart tot 14 Mei en zal zowel in kassen als in de openlucht te bezichtigen zijn. desgevraagd, dat een deei dezer posten bij nauwkeurige controle niet maar het grootste déél wél gevonden had moeten wor den. Het tekort op de giroreke ning in elk geval. Getuige v. Dijk. opperwacht meester van de Rijkspolitie te Schagen, bevestigde het proces verbaal met de verklaring, dat alles werd bekend. De zaak was aan het rollen gebracht door Burgemeester Wognum. Of deze dan lid was van de kleine com missie (dag bestuur)? Neen, vroe ger wel lid geweest van de grote commissie. Kolenhandelaar Stuyt had hem er in gemengd in zijn functie van burgemeester. Getuige P. Blaauwboer, bur gemeester van Barsingerhorn, thans voorzitter van de kleine commissie, verklaarde dat hij op 7 Juni mededeling van de féiten had ontvangen van Directeur De Boer. Hij kende verdachte slechts oppervlakkig omdat hij pas per 21 Jan. 1950 in het Dag. Best. kwam. Verdachte werd gecontro leerd door accountant de Vries, welke de omschreven feiten niet heeft geconstateerd. Directeur De Boer had de da gelijkse leiding onder verant woordelijkheid van de kleine commissie. Deze zou echter geen zeggenschap over de administra tie hebben gehad. Get. Bestevaèr, de tegenwoor dige administrateur, deelde ech ter positief mede, dat de Direc teur wel degelijk verantwoorde lijk was voor de administratie, evenals de Kl. commissie. Dat stond ook in de instructie en het was altijd zo geweest. Get. De Vries, accountant be weerde op onregelmatige tijden, meestal maandelijks controle te houden. Het verwonderde de president, dat Get. wel na 1 Mei 1950, maar nimmer daarvóór fal sificaties had ontdekt en be treurde deze nalatigheid, die daardoor de handelingen van verdachte ook mogelijk had ge maakt, en in elk geval niet on derdrukt. Die giropost van 8000 gulden in 1947, had get. altijd moeten ontdekken. Get. De Boer, Directeur van deze dienst, had ook nooit eerder tekorten ontdekt. Hij schetste de beklaagde als ..gemakkelijk, slordig en kinderlijk". Verdediger Mr. Bondam ,.ls hot waar dat door deze boven- gemeentelijke instelling voor zwarte bedragen aankopen wer den gedaan Get. „Voorheen wel, later niet meer." - Er werd ook veel verkocht voor zwarte prijzen, wie had het zgn. vetpotje in beheer? en werd daar een administratie van bij gehouden. Get.: Ik. Er was geen admi nistratie van. Getuige ontkende dat diermeel en andere produc ten zwart waren verkocht of geruild werden voor boter, kaas en eieren. De President nam het be klaagde hoogst kwalijk dat hij deze onregelmatigheden niet had gerapporteerd. Doordat hij dit niet deed, is hij van kwaad tot erger vervallen en heeft alles daarom aan zichzelf te wijten. Overigens heeft men hem epn gelegenheid geboden, waar zijn zwakke natuur niet tegen be stand was. Beklaagde erkende dit, en ook meer uitgaven gedaan te hebben dan van een salaris van f 2000. per jaar verantwoord was. Het requisitoir van mr. Meisch- ke ging allereerst uit van het feit, dat alle salarissen van het personeel der Vleeskeuringsdienst werden verhoogd, doch alleen dat van beklaagde niet. Directeur De Boer ging omhoog van f 4600 tot f 7000.—, maar T. behield zijn f 2000.Dat was een veel te lage beloning en het bevreemdde hem dat hij niet op salarisverho ging had durven aandringen. Desondanks en ondanks het slechte voorbeeld van de kleine commissie en de directeur had hij zich nimmer mogen vergrijpen aan iets wat hem niet toebehoor de. Bepaald onvergefelijk is ech ter dat hij die practijken niet aan het licht heeft gebracht, laat ko men wat wil, toen die zaak een maal voor de Economische Rech ter diende. Daar het wettig en overtuigend bewijs was geleverd eiste hij een straf van 2 jaar on voorwaardelijk met aftrek. Desgevraagd verklaarde bekl. nog, dat zijn jongste buitenlandse reis dienende was tot het bezoe ken van eert pleegkind en het aanknopen van handelsrelaties voor zijn schoenenzaak. ..Een rare en vreemde zaak" De verdediger. mr. Bondam, vond deze eis buitengewoon ex orbitant hoog en in geen ver houding tot de normale straf maat. Teneinde de rechtbank echter enig in; icht te geven in de om standigheden die T. tot zijn da den had gebracht, gaf hij een uitvoerig maar desalniettemin uitdrukkelijk zeer gematigd ex posé van de gang van zaken bij de Vleeskeuringsdienst te Scha gen, „de meest voze van alle in het voze naoorlogse Nederland bestaande zaken". Welk een rare boel het daar in Schagen was. moge blijken uit het oude dossier 10 cm hoog, tegen zaak T. 4 cm., welks hernieuwde behandeling hij de Officier met aandrang ern stig in overweging gaf. Hier ligt nog altijd een grote taak.... Zonder de achtergrond van dit oude dossier is deze zaak een on ding. Na 1945 waren het uit bur gemeesters bestaande bestuur en de directeur naar hartelust bezig met het handelen tegen de zwart ste prijzen. En dat voor èen over heidsinstelling, werkende met gemeenschapsgeld. Zo was er b.v. een zwarte pot, beheerd door de directeur, die gevormd werd door de verkoop van het vet van kruiskoeien aan leden van de grote commissie, hoofdambtena ren en vrienden. Nu en dan werd er wel eens een beetje ingeleverd voor normale distributie. De eige naren zagen er bitter weinig van terug. Koeien werden pas na slach ting gewogen, zodat men op fou tieve gewichten uitbetaalde. Technisch vet ging zonder gelei- debiljet naar een zeepfabriek te Amsterdam en die zeep vond zijn weg weer naar allerlei bevriende relaties. Diermeel, door de dienst gefabriceerd, kwam dikwijls niet in normale distributie, doch werd verruild tegen eieren of andere artikelen. Huiden werden dik wijls zwart verkocht. Kalveren voor de vrijbank werden geruild voor kaas en boter, wat weer ge bruikt werd voor andere ruil- transacties. Vet dat vernietigd nemer, Duitsland, verscheen maar matig aan de markt en het was eigenlijk de mislukte Franse oogst, die er de oorzaak van was, dat Frankrijk flinke voorraden af nam. De veelbesproken Benelux blijkt weinig voordelen voor de tuinbouw te bieden en de export naar andere West-Europese lan den heeft zich in zekere mate ge stabiliseerd. Veel verwacht men van de vrijmaking van de handel in West-Europa, al is er dan con currentie. De minimum-prijzenfondsen heb ben in de afgelopen periode goed gewerkt. De totale uitvoer uit Noordhol land bedroeg ruim 100.000 ton. Het leeuwenaandeel daarvan ging naar Frankrijk, n.l. 40.000 ton. Verder komen Duitsland met 30.000 ton en België met 11.000 ton op de tweede en derde plaats. Naar de producten gerekend ne men witte kool met 28.000 ton en rode kool met 15000 ton wel de voornaamste plaats in. Ook aan uien, 15500 ton, is eep behoorlijk kwantum uitgevoerd. De exploitatierekening over het boekjaar 19491950 sluit met een bedrag van f19491,27. waarbij een batig saldo van f 709.83. De begroting voor het komen de jaar sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f17.300. PAYGLOP Telefoon K 2200-3892 (Advertentie) moest worden werd omgezet in zeep. In die voze sfeer trad het jonge mens T. binnen. Hij kreeg b.v. ook tot taak tekorten wegens zwarte aankopen, die slechts ten dele uit de zwarte pot werden bestreden, weg te werken. Dat heeft deze zwakke figuur totaal verpest. Alles had voorkomen kunnen worden indien er goede controle was geweest. Zelfs de gemeenten accepteren accountant De Vr. niet meer. T. moet hels geweest zijn, dat uitgerekend zijn salaris niet werd verhoogd. Waar om hij niet om verhoging durfde vragen zou wellicht een psychia ter kunnen vertellen. Nu is zijn schoenenzaak in een N.V. omge zet, met een deskundige uit Haar lem als bedrijfsleider, zodat be klaagde niet meer met geld zal kunnen omgaan, dat zijn gezin toekomt. Vijf jaar heeft'hij moe ten knoeien, liegen en bedriegen onder een voortdurende angst voor ontmaskering. Wat b.v. te zeggen van de viering van het 25-jarig jubileum van de Vlees keuringsdienst dat 1300 gulden kostte en waarvan T. maar f 300 mocht verantwoorden? Die angst is al een verschrik kelijke straf geweest en ik kan u President zwart op wit de belofte geven, dat deze man hier nooit terug zal komen. Daarom vraag ik u in overeenstemming met 't reclasseringsrapport als straf op te leggen 6 mnd. onvoorw. met aftrek, onmiddelijke invrijheid stelling plus een flinke voorw veroordeling. In de dan volgende discussie raadt de verdediger de Officier nogmaals aan, de vorige maal economisch- berechte zaak ook nog eens strafrechterlijk op de korrel te nemen. Dan wordt het onderzoek ge sloten en de uitspraak bepaald over 14 dagen. Ongeveer een jaar geleden ge raakte geheel Oudewater in rep en roer, toen allerlei malversaties aan de Oudewaterse Bank ont dekt werden. Oudere nynsen za gen plotseling hun inkomen be dreigd, grote zwendel kwam aan het licht en allerlei instellingen zagen zich in meerdere of min dere mate benadeeld. De op schudding werd teweeg gebracht door de arrestatie van de direc teur mr. C. H. V., die gisteren met oen viertal bank-employé's te Rotterdam terecht stond. De Oudewaterse Bank maakte na 1929 moeilijke tijden door. Ef fecten, die in depot waren gege ven, werden geleidelijk aan ver kocht, maar tegelijk werd langs illegale kanalen op geblokkeerde gelden behoorlijk verdiend en steeds kregen alle aandeelhou ders hun dividend. Door deze zwendel was de si tuatie .zo hopeloos geworden, dat een nieuwe bron voor geldmid delen moest worden aangeboord. De N.V. Alg. Handel en Import maatschappij, een fantasiepro duct van de directeur, werd op gericht met hoofdzakelijk de in- woners van Oudewater als aan- zich eisen deelhouders. Ook door deze Mij. werd regelmatig dividend uitge keerd. Het gevolg was 'n schrik barend kastekort. Toen begin 1949 een accountant kwam con troleren werd de man per auto uit Utrecht gehaald, maar eerst reed een bediende langs de Ne derlandse Bank, waar f 100.000.- werd opgenomen. Terwijl de ac countant zijn jas uittrok werd het bedrag in de kas gedeponeerd en zo klopte bij het onderzoek alles. De ontvangst van f 33.000.- van een Utrechtse zwarthande laar gaf V. toe, evenals de mal versaties met de Algemene Han del- en Importmaatschappij, waardoor een bedrag van f 14.860 geblokkeerd geld naar een vrije rekening kon worden overge boekt. Verd. ontkende echter enige honderden effecten te hebben doen verdwijnen. Aan de gedupeerden is nog geen uitkering gedaan, daar bo vendien de belasting nog een be drag van f 400.000.vordert. Heden wordt de behandeling voortgezet. Tegen de handbedien de J. E. werd 8 maanden geëist met een proeftijd van drie jaar en tegen rle bedienden N. A. en G. de J. 6 maanden voorw, met dezelfde proeftijd. De adjunct directrice V. H. v. d. V. hoorde vier maanden met aftrek tegen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3