Lager levenspeil of minder investeren? DE ONTVOERING in weinig woorden Burgemeestersbenoemingen in Tweede Kamer behandeld R 12 Minister s'Jacob deed intocht in de Eerste Kamer VEEL NIEUWS Als er gekozen moet worden Op dit punt lopen de wegen van K.V.P. en P.v.d.A. uiteen RADIO Omzetbelasting op sigaren vervalt Beursoverzicht Naar wij vernemen: Beroep op dr. Drees K.V.P. ontdekt kind met waterhoofd Dreigt opnieuw wereldbrand? Euwe klimt naar vierde plaats door Heralth WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting ver klaarde minister Lieftinck, dat hij, indien hij zou moeten kiezen tussen een verlaging van het levenspeil en minder kapitaal in nieuwe fabrieken, onvoorwaardelijk voor het eerste zou kiezen. Gisteren, bij de behandeling van het hoofdstuk „Economische Zaken", kwam de woordvoerder van de K.V.P., de heer Janssen, op deze belangrijke probleemstelling terug. Ook hij bleek van mening te zijn, dat men slechts in uiterste noodzaak het tempo van investering zou mogen vertragen. Enkele weken terug had de heer Hofstra (P.v.d.A.) reeds duidelijk gemaakt, dat de P.v.d.A. eventueel liever een andere keuze zou doen. Gebruikte de heer Hofstra toen echter nog de vragende vorm, bij het debat van gisteren liet zijn partij genoot Nederhorst zich over dit punt zeer positief uit. Verlaging van levenspeil achtte hij zowel uit sociaal en econo misch als uit politiek oogpunt niet aanvaardbaar. Vanuit sociaal oog punt bezien was het z.i. zo, dat het levenspeil van de arbeider niet lager kon, economisch be schouwd achtte hij het onmogelijk om een verhoogde productie te vragen bij een lager levenspeil. En wat de politieke motieven be treft: de communisten, aldus de heer Nederhorst, proberen een economische crisis te forceren door ons te dwingen tot herbe wapening. Men zou hen wel zeer in de kaart spelen door als gevolg hiervan te berusten in een lager levenspeil. Een vertraging van 't investeringstempo, kwam de heer Nederhorst hee,l wat minder ern stig voor dan zijn ministeriële partijgenoot. Z. i. was er geen sprake van vermindering, wel van verschuiving. Ook voor een ver lenging van de arbeidstijd bleek de heer Nederhorst niets te voe len en hij betreurde dat juist de minister van Econ. Zaken hierop zo sterk de nadruk had gelegd. De heer Janssen liet zich over dit punt voorzichtiger uit. Hij er kende, dat aan een verlenging van de arbeidstijd vele bezwaren kleefden en vooral daarom was het goed dat eerst om advies van de Soc. Economische Raad was gevraagd. Beide woordvoerders gingen er intussen vanuit, dat onze economische positie als ge volg van de gebeurtenisson in Korea zeer zorgelijk is geworden. Nederland moet de grondstoffen duurder inkopen, een prijsstijging die slechts kan worden opgevan gen door verhoging van de pro ductie of door verlaging van het levenspeil. De heer Janssen vroeg zich terecht af of onze export nog wel groter zal kunnen zijn en in elk geval wilde hij rekening houden met de mogelijkheid dat een verhoogde export een verla ging van het levenspeil niet ge heel zal kunnen voorkomen. De heer Nederhorst wilde, zoals reeds gezegd, van deze laatste mogelijk heid niet horen. De heer Janssen stelde bij een verbetering van de productiemethode voorop, dat hier op de eerste plaats een taak lag voor het bedrijfsleven zelf. De overheid zou slechts te grote taken mogen overnemen. De heer Nederhorst legde meer de nadruk op de taak van de overheid in déze. Elke organisatorische fout was z.i. in deze tijd een vergrijp tegen de gemeenschap. De heer Stapelkamp (AR) wil de weten waafom Nederland wat de arbeidsproductiviteit betreft in vergelijking tot andere landen geen beter figuur sloeg. De Middenstand De heer N. v. d. Heuvel (KVP) erkende dat de overheid de laat ste tijd meer aandacht wijdde aan de middenstand. Toch kon tot nog toe niet worden gesproken van een constructief beleid. De afschaffing van de ondernemings belasting was een belangrijk winstpunt, maar er bleven nog verschillende fiscale maatregelen over, die speciaal voor de Mid denstand nadelig ziin. Dat voor het algemeen belang schadelijke prijsafspraken werden tegenge gaan keurde hij goed, de prijsaf spraken, die een gezonde prijs vorming ten doel hadden, moch ten hiervan echter niet de dupe worden. Een wettelijke regeling van het cadeaustelsel bleef hij nodig achten. De heer Cornelissen (VVD) wees een invoering van het be hoefte-element i. d. Vestigingswet af, de heer Schmal (CH) prees de minister dat hij zich ten aan zien van dit punt zeer gereser veerd had getoond. De heer Schilthuis (PvdA was echter van mening, dat de invoe ring van het behoefte-element minder pijn zou veroorzaken dan de overbezetting in sommige be drijfstakken nu oplevert. PROGRAMMA DONDERDAG 30 NOVEMBER. HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 zen dersluiting; 9.00 nieuws; 9.10 voor de huisvrouw; 9.30 waterstanden 9.35 gram; 9.40 schoolradio; 10.00 gram; 1015 morgendienst; 10.45 gemengd koor en soliste; 11.00 voor de zieken; 11.45 schoolradio; 12.00 angelus; 12.03 metropole orkest (12.30-12.33 land- en tuin- bouwmededelingc»)12.55 zonne wijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws 13.20 zang en piano; 13.45 instrumentaal septet; 14,00 gram; 14.45 voor de vrouw; 15.30 vocaal ensemble; 15.45 bijbellezing 16.30 sluiting; 18.00 voor de jeugd 18.30 land- en tuinbouwpraatje; 18.45 Gram; 19.00 nieuws en weerbe richten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard" 19.30 „In dienst van het vaderland," causerie; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 radio schaakwedstrijd Noorwe genNederland; 20.06 gevarieerd programma 22.00 gram 22.15 bui tenlands overzicht; 22.35 psalm zang; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.15 wereldschaak- tournooi; 23.2024.00 gram. HILVERSUM n 298 m. 7.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws 8.10 morgenwijding; 9.25 gram.; 10.30 „De antwoord-man"; 10.45 gram.; 10.50 voor de kinderen; 11.00 gram.; 11.45 „De mooiste jaren van ons leven" causerie; 12.00 gram.; 12.30 land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 „In 't spionnetje," 12,38 pianospel; 13.00 nieuws; 13.15 avro-allerlei: 13.20 dansorkest; 13.45 „U kunt het ge loven of niet"; 13.50 accordeon- spel; 14.00 voor de vrouw; 14.30 cello en piano; 15.00 „speelgoed" causerie; 15.10 voor de zieken; 16.00 gram; 16.30 sluiting; 18.00 nieuws; 18.15 sport; 18.30 orgel- en alt; 19.00 „Gesprek met de brandweerman" 19.10 orkestcon cert; 19.45 maandoverzicht, Ne- derl. luchtmacht; 20.00 nieuws; 20.05 radioschaakwedstrijd Noor wegenNederland; 20.06 actuali teiten; 20.14 avro-allerlei; 20.20 radio philharmonisch orkest en soliste 21.30 „Anthonie van Leeu wenhoek," hoorspel; 22.20 „Let op de bel," 23.00 nieuws; 23.15 sportactualiteiten; 23.3024.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram.; 12.15 lichte muziek 12.30 weerbe richt; 12-33 voor landbouwers; 12.40 Rente muziek; 13.00 nieuws 13.15 gram; 14.00 voor de jeugd; 15.00 Engelse les; 15.15 gram.; 15.40 Franse les; 16.00 gram.; 16.30 causerie over schoolradio; 16.45 -gram; 17.00 nieuws; 17.10 gram; 17.15 voor de kinderen; 18.15 gram; 18,30 voor de solda ten; 19.00 nieuws; 19.30 zang en piano; 19.50 causerie over Oscar Wilde: 20.00 verzoekprogramma; 21.00 klankbeeld over biologie; 21.35 gram; 22.00 nieuws; 22.15 moderne kamermuz. 23,0o nieuws 23.0524.00 gramofoonmuziek. 484 m: 12.05 Omroeporkest; 13.00 nieuws; 13.10 en 15,00 gram 16.35 pianorecital; 16.50 gram.; 17.10 dansmuziek; 18.30 en 19.00 gram 19.45 nieuws 20.00 hoorspe len; 22,00 nieuws; 22.15 dans muziek; 22.55 nieuws, 23.00 klas sieke muziek; 23.55 nieuws. De Tweede Kamer heeft gis terenavond de algemene be schouwingen gehouden over de begroting van Binnenlandse Za ken. De heer Beernink (C.H.) be sprak de benoeming van een R.K. burgemeester van Schoone- beek (Dr.) en zeide, dat de maat waarmede de K.V.P. in Drente wordt gemeten een an dere is dan waarmede de C.H. wordt gemeten; in geen Drente is geen enkele C.H.-burgemees- ter. De heer Maenen (K.V.P.) ver zocht maatregelen opdat de ge meentebesturen geen moeilpk- heden ondervinden bij het af sluiten van kasgeldleningen. Ten aanzien van de samenvoeging van gemeenten dient met de grootste omzichtigheid te wor den opgetreden, aldus spr. De heer Tuin (P.v.d.A.) merk te op, dat er over de centrale gasvoorziening nog geen beslis sing is. Intussen wordt echter aan gemeentebedrijven de ge legenheid onthouden op de juiste tijd en op de juiste wijze her nieuwingen aan te brengen. Spr. vroeg of ter zake geen schade- kon geen worden ge- EERSTE KAMER ACCOORD MET WETSONTWERP (Van een onzer redacteuren) De omzetbelasting op sigaren komt te vervallen, terwijl deze» belasting wordt verhoogd op de duurdere sigaretten. De Eerste Kamer heeft hieraan gisteren middag haar goedkeuring ge hecht. Het betreffende wets ontwerp werd met de wijzigin gen, die hierin hij de behande ling in de Tweede Kamer zijn aangebracht, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vóór 1 December zal de wet in het Staatsblad zijn afgekondigd, zo deelde minister Lieftinck mede. Dit is geheel overeenkomstig de wens, die door de heer Stein- kühler (K.V.P.) was uitgespro ken. Deze afgevaardigde wijdde nog een uitvoerig betoog aan het wetsontwerp, waarin hij de minister erop wees, dat de af schaffing van omzetbelasting op sigaren op den duur geen ver lichting voor de sigarenindustrie betekent. Of er echter in de toekomst ook voorstellen, die een verlaging van de accijns in houden, kunnen worden gedaan, achtte de minister voorshands niet waarschijnlijk. „Roken blijft een luxe", zéide hii, „en het is maar de vraag of de regering aan de sigarenindustrie in haar huidige omvang bestaanszeker heid kan blijven verschaffen." De heer Steinkühler die de verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten in het geheel niet welgezind was, rekende de minister voor. dat de opbrengst van accijns over de gehele linie belangrijk meer is dan de raming, zodat deze extra post omzetbelasting wel gemist kon worden. De minister was echter niet te vermurwen. KOREA DRUKTE DE BEURS De communistische doorbraak aan het Koreaanse front en voor al de verklaring van MacArthur, dat er een nieuwe oorlog nodig zal zijn, waren verontrustend voor de Beurs, die, zoals gemeld, flauw gestemd was, zonder dat dit tot excessen leidde. De gehele middag bleef de deprimerende stemming de over hand houden, zodat de koersen na de latere opening verder af brokkelden en vrijwel op het laagste punt van de dag gesloten werd. Internationale industriepapie ren hadden hierbij de leiding. Olies sloten vier punten lager. Unielever zelfs vijf punten. Ne derlandse kabel reageerde met een verlies van acht punten bp de benarde kopersituatie in ons land. De cultuuraandelen kwamen er vandaag wat beter af. Amster dam-rubber verloor weliswaar ruim drie punten, maar wist dit verlies gedeeltelijk in te halen. Tabak- en suikerwaarden zagen zich gemiddeld ruim één punt ontgaan. De scheepvaartmarkt was even eens minder gunstig gedisponeerd maar de verliezen bleven ook hier beperkt tot een a twee pun ten. Beleggingen waren onder zeer kalme handel zo goed als onveranderd. vergoeding geven. De heer Algera (A.R.) betoog de o.a.. dat in geen enkele gro tere gemeente een A.R. burge meester is. Hij wilde de minis ter met vertrouwen tegemoet treden, maar. deze z.i. ongezonde situatie wenste hij hem ander maal voor te leggen. Van de Commissarissen der Koningin is er geen enkele A.R. Ook de heer Van Dis (S.G.) had tegen de benoeming van een R.K. burgemeester te Schoo- nebeek bezwaar. Minister Teulings was even eens van mening dat bij de samenvoeging van gemeenten grote voorzichtigheid betracht behoort te worden; hii geeft volledig vertrouwen aan Ge deputeerde Staten. Bij de bur gemeestersbenoemingen speelt niet alleen der kerkelijke, maar ook de politieke gezindheid een rol. waarmede rekening moet worden gehouden. De benoe ming te Schoonbeek was vol komen redelijk en gemotiveerd, zeide spr. met verwijzing naar de Memorie van Antwoord. De verhoudingen in Drente komen z.i. wel voor enige verandering in aanmerking. Z.i. is er geen reden voor aan te voeren dat er in grote gemeenten geen A.R. burgemeester en onder de Com missarissen der Koningin geen A.R. zijn. De minister zegde toe, dat hii rekening zal houden met de opmerkingen van de heer Al- gra. Daar er nog over overgelegd wordt wilde spr. geen mede delingen doen over de Begrafe niswet De kwestie van schade vergoeding in verband met de centrale gaslevering zal de mi nister nader bezien. (Advertentie) bestrijdt de rheumatisehe aandoeningen Met R 12 is het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumatiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rheumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen beweren. R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrlchtsrheu matiek, spit. ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharmacologische en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kaarverpakking. inh. 48 tabletten. Gtd. 3 20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. treedt de wet van 9 Nov. 1950 tot verhoging van pensioenen met bijzondere toeslag vandaag in werking; is aan de S.E.R. advies ge vraagd inzake een voorontwerp „Wet Economische mededinging' die in de plaats zal treden van het thans geldende Kartelbesluit en de Ondernemersovereenkom- stenwet 1935; is in Den Haag op de hoek Javastraat-Alexanderplein 'n 63- jarige voetganger, die onvoor zichtig overstak, aangereden en gedood; werd in Amsterdam een wiel- rijdster op de Hobbemakade hoek Stadionweg aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur. Voor haar leven wordt gevreesd; is er nog geen beslissing ge nomen, zulks in tegenstelling met persberichten, over de vestigings plaats van de nieuwe „Hispano- Suiza"-fabriek; bestaat de scheepswerf ,,'s Lands Welvaren" te Viaardingen 300 jaar, waarvan 75 jaar onder de naam Flgee; heeft de gemeente Arnhem een nieuwe brandweerkazarne in gé bruik genomen, die, ultramodern ingericht, drie ton heeft gekost; is de bekende vliegenier Ma- rinus van Meel, die gisteren 70 jaar werd, in Rotterdam gehul digd o.m. met de zilveren me daille van de K.N.V.v.L.; heeft de Eindhovense gemeen teraad medewerking geweigerd aan de stichting van een nieuwe Nutsschool, daar meer dan 122 handtekeningen op een inge diende lijst ongeldig bleken; plegen wilde zwijnen een inva sie in Noord-Limburg, niet alleen oostelijk, maar ook ten westen van de sterk gezwollen Maas. Op de weg Venio-Nijmegen kreeg een automobilist plotseling een kudde voor zijn wielen, die door jagers werd achtervolgd. Hij reed tegen een boom. De evers ont kwamen. Een knap staaltje van die- rendressuur vertoont de domp teur Alexander, die in een circus te Londen met zijn leeuwenqroep optreedt. Eén van zijn dienen laat hij nl. „koorddansen". VAN MIDDENSTANDERS IN INDONESIë De Nederlandse leden van de Algemene Middenstandsbond in Indonesië hebben een telegram aan minister-president Drees ge zonden. Hierin wordt gezegd, dat onder de niet-Indonesische bevolking in Indonesië een steeds groeiende onrust ontstaai in verband met de kwestie- Nieuw-Guinea en dat het de overtuiging van de Nederlandse Ji'iddenstanders is, dat indien de kwestie onverhoopt niet tot een bevredigende oplossing voor In donesië zou leiden, het senti ment bij de bevolking naar een uitweg zal zoeken. De rampspoedige gevolgen daarvan zullen het voortleven van de in Indonesië vertoevende Nederlanders en de exploitatie van de aldaar gevestigde han dels-, cultuur-, scheepvaart- en andere ondernemingen onmoge lijk maken, aldus het telegram waarin verzocht wordt alles in het werk te stellen, opdat de kwestie tot volle tevredenheid, zowel van Indonesië als Neder land zal worden opgelost. Tevens worden maatregelen verzocht tot bescherming van persoon en eigendom indien on verhoopt geen bevredigend resultaat mocht worden bereikt. (Van een onzer redacteuren) Minister s'Jacob heeft gistermiddag in de Eerste Kamer een luisterrijke intocht gedaan. Vergezeld van wel geteld 29 ambtenaren op de tribune en een staatssecretaris zetelde hij achter de ministertafel voor de verdediging van een begroting, die hij zelf niet heeft opgesteld, terwijl hij ook niet verant woordelijk is voor de besteding van die gelden. Met een vrien delijke blik vriendelijker dan men van een defensieminister zou verwachten monsterde hij het hoge college, waarvan vele leden hem de hand kwamen drukken. De kennismaking tussen minister en Kamer werd voortgezet op ander niveau in het debat, dat zich daarna vrijwel les van de begroting over de defensie ontspon. op Oorlog en Marine ook goed worden besteed. Mes in organisatie Over de organisatie van de strijdmacht was Jhr. Ruys weinig te spreken. De toporganisatle is een kind met een waterhoofd, dat dreigt om te vallen, terwijl de onderlinge rivaliteit en het uit vechten van prestige-kwesties tussen hooggeplaatsten de doel treffendheid van het leger in de weg staan. Spr. gaf de minister de raad, die functionarissen te vervangen, wier hoogste doel het is, elkaar vliegen af te vangen. En voor zover het tot nu toe gevoerde beleid ter sprake kwam dat voor een groot deel kabi netsbeleid is was, ter rechter zijde van de minister, dr. Drees gezeteld om zo nodig in de bres te kunnen springen. De K.V.P.-woordvoerder, Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, trok duchtig van leer tegen elke poging om de opbouw van de strijdmacht af te remmen. Hij spoorde de minister aan voort te gaan op de ingeslagen weg van opbouw, maar dan als „snelwan delaar". Deze afgevaardigde sprak zijn veroordeling uit over het ge voerde beleid, dat er steeds op gericht was goedkope oplossingen te zoeken. Jhr. Ruys sprak echter tevens zijn hoogachting uit voor de arbeid van minister Schokking. Hij was van mening, dat deze bewindsman als zondebok de woestijn was ingejaagd, terwij] anderen te weinig geiden voor een afdoend defensiebeleid heb ben toegestaan. Spr. gaf de minister de ver zekering, dat de grootste meer derheid van ons volk graag offers wil brengen om gevrijwaard te worden voor een derde wereld oorlog. Als voorwaarde dient echter vast te staan, dat de gelden Ook de Marine bracht deze af gevaardigde ter sprake. Hij was van mening, dat geen inmenging van buitenaf mag worden geduld. Een dergelijke inmenging moet worden beschouwd als een in breuk op onze souvereiniteit. De Marine heeft in de oorlogsjaren haar bijzondere geschiktheid be wezen. Onze zeestrijdkrachten terugdringen van de zee, zou een ramp voor ons land betekenen, dat hierdoor een zoveelste-rangs mogendheid' zou worden. Als eisen stelde Jhr. Ruys, dat niet langer gepraat zal worden, maar dat met de daad aan de opbouw van een leger zal worden gearbeid. In het bijzonder vroeg hij vaste regels voor duur van de BUITENLANDS OVERZICHT De zeer ernstige wijziging, wel ke zich sinds Zondagmiddag aan het Koreaanse front heeft ont wikkeld, kon, zoals voor de hand ligt, zijn gevolgen aan het diplo matieke front niet ontgaan, waar de situatie zich niet minder ver ontrustend ontwikkelt als aan het militaire front. Het feit, dat de Amerikaanse vertegenwoordi ger Warren Austin gisterenavond in het Veiligheidsraad het com munistische China openlijk van agressie heeft beschuldigd en de raad heeft verzocht, op grond daarvan maatregelen te nemen, opent in al zijn verschrikking het uitzicht op een weg, die op een korte afstand kan leiden tot een oorlog van de verbonden naties met communistisch China. Dat een dergelijke uitbreiding van het conflict ons nog heel wat an ders te zien zal geven dan de oorlog in Korea, niet alleen mi litair, maar ook wat de economi sche ontwrichting betreft, be hoeft geen nader betoog. Dat de Ver. Staten deze ver strekkende consequenties geno men hebben, op het moment, dat een communistische Chinese de legatie eindelijk in Lake Success was aangekomen, waardoor de hoop op een vredelievende oplos sing van het conflict scheen te stijgen, bewijst wel duidelijk hoe gespannen de militaire situatie geworden is. Maar ook, hoe on doorgrondelijk de Oosterse me thoden zijn, waarbij men achter een vriendelijk gezicht de meest sinistre bedoelingen kan verber gen. Wat zich thans in Korea en Lake Success voltrekt roept on middellijke herinneringen op aan de verraderlijke Japanse aanval op Pearl Harbour in December 1943. Ook toen was er een Japan se missie in Washington aangeko men om onderhandelingen te voeren over een oplossing van de gerezen moeilijkheden. Dat bleek echter niets anders dan een huichelachtige afleidingsmanoeu vre te'zijn. Zo valt ook nu, ter wijl een Chinese delegatie is aangekomen om te spreken over vreaesmogelijkheden, een Chi nees leger van meer dan 200.000 man Noord-Korea binnen en be gint een oorlog tegen de Ver bonden Naties, waarmede een de legatie van dezelfde regering thans overleg pleegt. Ook nu was Amerika op deze mogelijkheid niet voorbereid, ge tuige het optimisme van generaal Mac Arthur, dat „de Amerikaan se soldaten met Kerstmis thuis zouden zijn". Die optimistische verwachting vond ook nog steun in het Chinese besluit, om enige tientnllen Amerikaanse gevange nen vrij te laten, met het motief, „dat China niet tegen de Ameri kanen wilde vechten". Het vry- laten van deze tientallen Amen- kanen was de val, waarin de laat ste 48 uur tienduizenden Ameri kaanse jongens geklemd dreigen te raken. Want zoals de situatie gisteravond aan het front was, worden bijna 100.000 man ver bonden troepen met omsingeling bedreigd. Hoe ernstig de situatie is, blijkt ook uit de alarmkreet van gene raal Mac Arthur, die eerlijk be kent, dat hij door de invasie van het rode Chinese leger verrast is en dat hem tegen deze vijande lijke vloed de middelen en be voegdheden ontbreken om af doende op te treden. „Het woord is nu aan de diplo matieke kanselarijen om i mij nieuwe instructies te geven", al dus Mac Arthur. Welke instruc ties dit moeten zijn, kan niet diensttijd, in een wet vastgelegd. In de avondvergadering spra ken ook de heren Algra (A.R.) en Wendelaar (V.V.D.) hun waardering uit voor de persoon en de werkkracht van minister Schokking. De heer Vixseboxse (C.H.) wilde niet achterblijven, maar zijn fractie zou toch wel graag hebben gezien dat mr. Schokking in een vroeger sta dium het been zou hebben stijf- gehouden. Hii hoopte dat de nieuwe minister weerstand zou weten te bieden aan de „hebbe lijkheid" van de Christelijk- Historischen: zich al te gemak kelijk te kunnen verplaatsen in de moeilijkheden van een ander De heer Algra toonde zich tegen stander van linie's. Zijns inziens moesten offensieve kracht en beweeglijkheid de kenmerken van de Westerse defensie zijn. Hii zeide voorts, dat W.-Europa niét afhankelijk mag zijn van een Angelsaksische vloot, het geen de continentale landen zou degraderen tot satellieten van Amprika. De heer Wendelaar vroeg zich o.m. af waarom Den Haag nog een gouverneur van de residentie nodig heeft, nu de stad al jaren geen residentie meer is. Hij achtte een reorga nisatie van de artillerie-inrichtin gen noodzakelijk. Ook bij de Nationale Reserve en Steun Wettig Gezag moet nog veel vevanderd worden. twijfelachtig zijn. De generaal wenst bevoegdheden om met de volle macht van zijn militaire or ganisatie ook aan de andere zijde van de Jaloerivier op te treden en de oorlog nu ook op grote schaal tegen China te beginnen. Inderdaad is de toestand militair volkomen onhoudbaar, daar de vijand, volkomen ongedeerd en beschermd door een welwillende neutraliteit, grote troepenconcen traties kan formeren en direct naar het front kan doorzenden. Van de voorzichtigheid in Lake Success, vooral gesteund door Engelwiü en Frankrijk, om ge vaarlijke complicaties te vermij den, heeft het rode China op misdadige wijze gebruik ge maakt De jongens die in Korea voor democratie en geestelijke vrijheid vechten, plukken daar van nu de wrange vruchten. Intussen heeft de Amerikaanse regering, met de voortvarendheid welke haar soms eigen kan zijn, op dit alles gereageerd en, zoals gezegd, de Veiligheidsraad ver zocht, China als agressor te brandmerken en maatregelen te nemen. Het is intussen de vraag, of de raad hier wel zo snel kan handelen als in Juni j.I. Toen was Rusland afwezig, maar nu is Malik cr wel en zal zeker van zijn vetorecht gebruik maken. Dit kan men dan omzeilen door direct de zaak voor te leggen aan de algemene vergadering, die nog altijd bijeen is, maar dit geeft toch weer uitstel en Mac Arlliur zal snel willen, en moeten, han delen. De wereld maakt andermaal 'n zeer ernstige crisis door. Wij kun nen slechts bidden, dat de goede God alnog een nieuwe wereld brand verhoede. INT. SCHAAKTOURNOOI De uitslagen van de 13e ronde luiden: GudmundssonStalhberg 01 na 22 zetten, Reshevsky Trifunovic remise na 18 zetten, v. ScheltingaO'Kelly remisie na 18 zetten, GolombekTartakower remise na 33 zetten, Donner Rossolimo 01 na 23 zetten, Sza- badosPirc 01 na 43 zetten, KottnauerEuwe 01 na 33 zet ten, v. d. BergFoltys remise na 28 zetten, GligoricPilnik afg. na 41 zetten, NajdorfKramer 10 na 33 zetten door tijdsoverschrij ding door Kramer. Uitslag afgebroken partijen uit de 11e ronde: Gudmundsson Pilnik, driemaal afgebr. en ten slotte 01 na 96 zetten, Reshev skyPirc remise na 80 zetten. Afgebroken uit 12e ronde: Fol tysDonner 10 na 62 zetten. De stand: 1. Najdorf 10% pnt., 2. Stahlberg 9% pnt„ Reshevsky 9 pnt., 4. Euwe 8V2 punten, 5. Gligoric 8 punten en 1 afge broken, 6. Rossolimo 8 punten, 7. O'Kelly 7 pnt., 8. Pirc 6% pnt. en 1 afgebr., 0/10 Tartakower en Trifunovic beiden 6% pnt„ 11. Pilnik 0 pnt. en 2 afgebr., 12. Gudmundsson 5 pnt en 1 afgebr,, 13/15 van Scheltinga, Donner en Foltys allen 5 pnt., 16/17 Golom bek en v. d. Berg beiden 4% pnt., 18. Szabados 4 pnt. en 1 afgebr., 19/20 Kramer en Kottnauer bei den 4 pnt. Vandaag een korte wandeling met Vrouwe Justitia. In Den Haag is een civiele procedure te gen de Staat aanhangig gemaakt door de Stichting „5001000" in zake de behandeling van aan vragen van tijdens de oorlog niet ingeleverde bankjes van 5Ö0 en 1000 gulden. - De advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad heeft ge concludeerd tot verwerping van het beroep tegen het vonnis waarbij de magnetiseur Lemmes te Maasniel wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskun de is veroordeeld tot tweemaal f 100 boete. Wegens meineed is de Haagse koopman B. tot 2% jaar gev. straf veroordeeld. De Utrechtse bankdirecteur M. die terecht heeft gestaan wegens het plegen van valsheid in geschrifte is vrijgesproken. Tot levens lang werd veroordeeld de 26-ja- rige Haagse tuinder B. die zijn echtgenote om het leven bracht en haar stoffelijk overschot ver borg onder de vloer van een huisje in de binnenstad. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is bevestiging gevraagd van het vonnissen van de Krijgsraad West waarbij twee volgelingen van prof. Pootjes, die zich aan uit zending naar Indonesië hadden onttrokken, tot 2 laar gev. straf werden veroordeeld. In Am sterdam is een bromfiets-ver huurder die zijn oude brommers „als nieuw" van de hand deed te- pen betaling van 350 gulden, te gen de lamp gelopen. Nu heeft Justitia een en ander tegen hem te brommen. FEUILLETON 29. „Ja, ja, het is zoals ik zeg: je moet haar redden. Ik heb Ro bert Wessler gezien, ik weet dus wel, hoe hij er uit ziet. Mijn eerste werk moet dus ziln, te zorgen, dat je uiterlijk een beetje op hem lijkt. Dan vindt zij je natuurlijk al direct sym pathiek. Je bent gelukkig groot en hebt van nature grijze ogen en de rest is een kwestie van handigheid. Dat is dus het eer ste. Dan sluip je heimelijk naar haar toe en zegt, dat je mede lijden hebt met haar ongelukkig lot, en bii die gelegenheid kan het geen kwaad dat je mil zo zwart mogelijk afschildert. Noem mij maar een afschuwelijk wijf. Dat zal haar vertrouwen ver meerderen. Gelukkig hebben we nog volop Ujd, voor we ons op de „Zeus" moeten inschepen, zodat we de comedie prachtig kunnen spelen. Kort nadat ie aiet Herta kennis gemaakt hebt „Neem me niet kwalijk, dat ik ie even in de rede val. Frie- derike. Maar denk je niet, dat zij mij zal herkennen als de ont voerder uit het hotel in Soben, als baron Feldern, de broer van gravin Merzenstein?" „In je ware gedaante mis schien wel, al geloof ik niet, dat ze toen in Soben al helder ge noeg was. om je nauwkeurig op te nemen. Ik zal je uiterlijk wel zo veranderen, dat je ais een volslagen vreemdeling voor haar verschijnt. Maak ie daar over maar geen zorgen „Dan is het goed. Maar ga nu verder." „Kort nadat je met Herta ken nis hebt gemaakt, doe je oen poging om haar te bevrijden: deze poging mislukt en ook de tweede mag niet slagen. Na al die opwinding zal ze wel murw geworden zijn, vooral oihdat jij uiterst galant tegenover haar blijft. Ze zal in jou de redder gaan zien en naar ik hoop je als zodanig vereren. Je zegt haar. dat je rijk bent, en stelt haar gemeenschap van goederen voor. Ook dat zal haar ontroe ren, omdat ze zich volkomen arm waant. Ik geloof niet dat z)1 je lang zal afwijzen, wan neer je haar telkens weer ten huwelijk vraagt. De bruiloft moet natuurlijk in alle stilte ge vierd worden om de organi satie niet wakker te maken. Maak haar dat maar wijs, ze zal het wel geloven. Desnoods doe ik nog een poging, haar te ont voeren, om haar voortdurend in angst te houden. En als je ge trouwd bent dan ga je op hu welijksreis. Dan gebeurt er een vreseliik ongeluk, dat hef jonge huwelijksgeluk voor altijd ver nietigt: Herta valt in een af grond of ze verdrinkt. Of wan neer je de voorkeur geeft aan een andere manier van dood gaan mii best. dat laat ik aan jou over. Dan neem je alle do cumenten en gaat naar Austra lië. om ter plaatse zelf je rech ten te doen gelden. Intussen heb ik in Ilmen het juiste adres wel uitgevist. Dan komen we op oen nader overeen te komen plaats samen, en ik geloof niet, dat er dan nog iemand zijn zal, die ons althans jou de zwaar beproefde weduwnaar de uit betaling der erfenis zal weige ren". Bewonderend keek h ij haar aan. „Je bent geniaal, Friederike. Een mislukking van je plannen is bijna uitgesloten. Nog één ding blijft er over: Cissy Beh- rens te bewegen zich voor Herta Melcher uit te geven. Zul je dat gedaan krijgen?" Friederike Stëndike maakte een minachtend handgebaar, „Dat zwakke, kleine ding, dat zich verbeeldt, dat ze me zoveel dankbaarheid schuldig is, zal zich heus niet zo sterk daarte- Sen verzetten. Het is maar goed, at we de organisatie nog niets van haar lieten weten. Zo kun nen we haar gemakkelijk voor Herta Melcher uitgeven, want Dietrich Merow heeft Herta immers niet gezien. Ik zal di rect naar Cissy gaan om het nodige met haar te bespreken'*. Friederike stond op en ver liet de kamer, nadat ze haar collega nog eens vriendelijk had toegeknikt, 0 Cissy Behrens zat in een leuke modern ingerichte kamer te te kenen. Ze bezat werkelijk ta lent, maar ze had nooit kans ge kregen om het te ontwikkelen, omdat men haar de „broodloze kunst" niet wilde laten beoefe nen. Thuis vonden ze iedere cent te veel die voor CiSsy's verdere opleiding uitgegeven werd. Moeder zou zich nog wel hebben laten bepraten, maar haar stiefvader wilde onder geen voorwaarde toestaan dat Cissy „iets leerde". „Werk maar flink in het huis houden dan kunnen we 't dienstmeisje ontslaan, dat ons zo'n hoop geld kost", placht hij te zeggen. „Je bent oud genoeg, om te verdienen en een beetje zakgeld zal ik je niet weigeren Maar verlang niet van me dat ik nog geld ga uitgeven voor je opleiding. Met stille verbittering zag Cissy, hoe hij zijn eigen kinde ren, een meisje en een jongen, alles gaf. wat hun hart maar be geerde. Ze mochten studeren mochten hoewel ze toch jon ger waren dan Cissy sport beoefenen en alles doen, wat ze maar wilden. En als zij zich bii haar moeder beklaagde dan haalde deze de schouders op en zeide: „Och kind, vader wil het nu eenmaal zo, je moet je er maar bij neerleggen". En met verbittering dacht Cissy dan aan de zelfzucht van haar stiefvader, die wel tijd en geld over had voor zijn eigen genoegens. Op zekere dag kwam het tot een heftige scène en in ziin drift wees de stiefvader Cis'sy de deur. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5