HIMIST Nieuw Gebruik van atoombom overwogen sinds uitbreken der vijandelijkheden in Korea President Truman veroorzaakte opschudding met zijn verklaring Tanks en modern geschut voor onze defensie Engeland wil een oorlog met China vermijden DE KRACHT DER COMMUNISTISCHE AANVALLEN IS AFGENOMEN Attlee naar Washington K'^ mms voor alkmaar, hoornden helderschagen lichte ontspanning in korea t Ifeifcedeti A-bom: consequentie? Opschudding in Lagerhuis Machtiging voor het gebruik echter niet gegeven Sovjet-veto Gedeeltelijke mobilisatie Voor overleg inzake gebruik van de atoombom Amerikaanse en Turkse eenheden zijn afgesneden AKINC Alkmaar en \1 te Haarlem ak-installatie NHD 'n Sherman kost f 350.000! Scheepsberichten Herziening van bezettingsstatuut Jordaanse invasie in Israël Eén opperbevel in Europa Engelse stafchefs bij kabinetszitting De bedoelingen der roden....? Koninklijke gift aan Londense armen De verkiezingen in West-Berlijn anneecheti„Metropole- mkpacrooQ van veenig k. fn gtoed. In Seas. ;rrein reikt toe in alle lienst voor Landbouw- haar kantoren: r 1950 en 1 Januari 1951 Eventuele inlichtingen len verstrekt door het iienst voor Landbouw- in 5 te 's-Gravenhage I 1700-554970. CHE PIJNEN J MET iI MENT naf f 52. f 22.50 briefkaart of tele- :n wij U bezoeken. LE i, Medemblik secrde verkeer van ;er een grote, glan- Een twaalfcylinder ie blijkbaar in de >as kwam voorrang n smidje Verholen. de smid toeterde e laat! Klats! Pats! :lap vlogen de twee een feit te zijn, dat Duwden dan tegen- de schrik bekomen eefgezakte lantaarn ere auto? Hoe was laar op het plaatje. ;rsoon uit de over- mngend op smidje Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f V.SS per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.SO; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4: familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder!. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET EEIT s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 1 December 1950 46e Jaargang No. 12032 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Leden van de Defensiecommissie uit de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal werden door de Minister van Oorlog, Mr. H. L. S. s'Jacob, in de gelegenheid gesteld Amerikaans wapenmateriaal op het terrein van de Nieuwe Frederikskazerne in Den Haag te bezichtigen. De ministers 's Jacob, Lief- tinck en Götzen hebben gister morgen in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur Sel- den Chapin in de nieuwe Frede rikskazerne te Den Haag wape nen en militaire uitrustingsstuk ken bezichtigd, die Amerika krachtens het „wederzijds hulp programma" aan ons land heeft gegeven. Het tentoongestelde omvatte o.m. zes „Sherman"-tanks (32 ton), zes „Chaffee"-tanks (18 ton), houwitsers van resp. 105 en 155 mm, afweergeschut van 40 en 90 mm, trucks, terugsslagloze vuurmonden, mortieren, bazoo ka's, geweren en machinegewe ren. De meeste van deze wape nen zijn nieuw voor ons leger. De aanschaffinskosten van de tanks zijn 'zeer aanzienlijk. Een „Sherman"-tank kost ruim 3% ton, een Chaffee" 2Vz ton. De plaatsvervangende chef van de generale staf, luitenant- generaal M. R. H. Calmeyer, verklaarde, dat het tentoonge stelde moet worden gezien als een voorloper van het te ver wachten materieel voor drie divisies. Ondanks het nog niet aan wezig zijn van de volledige Amerikaanse uitrusting, wordt thans beginnende met de dienst- Êlichtigen van de lichting 1949- L die in October j.l. wederom onder de wapenen zijn gekomen, de Amerikaanse organisatie toe- istplichtigi ingen zul en van vroe- gepast. De diensi gere lichtingen zullen bij hun herhalingsoefeningen in het ko mende jaar eveneens volgens de Amerikaanse organisatie worden ingedeeld. Zolang deze troepen nog niet over voldoende Ameri kaanse wapenen beschikken, zullen zij met EngelsCanadees materiaal worden geoefend en uitgerust. President1 Truman heeft gisteren de wereld in opschudding gebracht door tijdens een pers conferentie mede te delen, dat het gebruik van de atoombom in Korea in actieve over weging" is genomen. De president deelde verder mede, dat hij het Congres zal verzoeken om grote aanvullende bedragen voor de strijdkrachten en voor de commissie voor atoom energie. In een officiële verklaring van het Witte Huis werd enige uren later gezegd, dat de president geen machtiging heeft gegeven voor het gebruik van de A.-bom- In feite, zo zegt deze verklaring, heeft de mededeling van de president geen verandering in de stand van zaken gebracht. Cameronia (rep.) Djakarta- Rotterdam, 29 November 400 mijl W. Djakarta. Empire Brent, 3 Dec. te 2 uur 's nachts verwacht te Hoek van Holland uit Dja karta. Kota Agroeng, Djakarta Rotterdam, 29 November bij Enggano EiL Langkoeas, DjakartaRot terdam, 29 Nov. bij Guar- dafui. Mataram, DjakartaRotter dam, 27 November van Singapore. Indrapoera, DjakartaRot terdam, 30 November te Suez. DR. ADENAUER VRAAGT Dr. Adenauer, de Westduitse Bondskanselier, heeft Donder dag in een toespraak tot de Chr. Democratische Parlementsfractie er op aangedrongen, dat de ge allieerden „hun politiek herzien'' als zij willen, dat Westduitsland „schouder aan schouder met hen deelneemt aan de West-Europese verdediging". Hij verklaarde, dat hij Vrijdag opnieuw aan de Hoge Commis sarissen zal voorstellen om het bezettingsstatuut te vervangen door een „Veiligheidsovereen komst". TOESTAND „ZEER ERNSTIG" Volgens een Israëlische woord voerder zijn Jordaanse strijd krachten Woensdag op Israëlisch grondgebied doorgedrongen en hebben zij o pde weg van Beer- sjeba naar Eilath een versperring opgeworpen, waardoor de ver binding met de Golf van Akaba verbroken is. De militaire autoriteiten be schouwen de toestand, die door deze actie van Jordanië gescha pen is, als zeer ernstig. I Winston Churchill heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat de V.N. met alle hun ter beschikking staande middelen dienden te verhinderen, dat zij onvermijdelijk in een oorlog met China betrokken zouden worden. ,,Wij bevinden ons zeer zeker in gevaar, doch het gevaar is niet nieuw", zei zeide Churchill verder. Wel is medegedeeld, dat als een machtiging zou worden gegeven en dit kan volgens de wet slechts door president Truman zelf geschieden de militaire commandant te velde belast zou zijn met het tactische gebruik van het wapen. Het gebruik van de A.-bom is reeds overwogen van het uitbreken der vijandelijkheden af. Dit is het geval met het gebruik van alle andere wapens de kernreactie-bom niet hoefde te worden gebruikt. De Verenigde Staten zullen de huidige crisis in Korea tegemoet treden door in de V.N. naar een gezamenlijke actie te streven om de agressie tot staan te brengen, door de Amerikaanse militaire macht te vergroten en andere vrije landen te helpen bij de versterking van hun defensie. President Truman deelde bo vendien als zijn persoonlijke mening mede, dat hij hoopte, dat Churchill zeide te hopen, dat de Westerse landen tot een ver gelijk zouden kunnen komen met de Sovjet-Unie „voordat zij een voorraad atoombommen zou heb ben gevormd, voldoende om de vrije wereld te terroriseren, zo niet te vernietigen". Hij was van mening, dat indien er een nieuwe oorlog zou zijn, deze zou komen op het ogenblik van Rusland's keuze. Als laatste spreker verklaarde Attlee, dat de Britse regering de gedachte van een gedemilitari seerde zone in Korea had geop perd. Indien de Chinezen, zoals hij hoopte, bereid zouden blijken vredelievende middelen in plaats van geweld te baat te nemen, zou de suggestie van een derge lijke zóne onderwerp van bespre kingen kunnen uitmaken. Tijdens het debat gaven spre kers van alle partijen bezorgde commentaren op de verklaring van Truman, welke een gewel- AMERIKA VOORBEREID James Wadsworth, waarnemend leider van de burgerlijke verde diging in de Verenigde Staten, heeft verklaard, dat elk strate gisch doel en elke gemeente in Amerika tot het uiterste zal wor den verdedigd in geval van een bombardement. AUTOBOTSINC KOSTTE EEN MENSENLEVEN Kort na het middernachtelijk uur is heden te Roosendaal een kleine 4-persoons DKW-auto op een stilstaande truck met opleg ger gereden. Van de drie inzit tenden van de DKW werd de 42-jarige gehuwde kapper F. Heesbeen uit Roosendaal op slag gedood. Een 40-jarige begrafenis ondernemer liep zeer zware ver wondingen op en werd in bewus teloze toestand naar het zieken huis Charitas te Roosendaal ver voerd. De bestuurder van de DKW, de heer Johan van Over- veld, liep slechts lichte verwon dingen op. Prinses Wrlhelmina bezocht de wereldomroep H.K.H. Prinses Wilhelmina bracht gistermorgen een kort be zoek aan de wereldomroep te Hilversum. De Prinses arriveer de ca. 10 upr aan het gebouw aan de 's-Gravelandseweg, waar zij een onderhoud van ongeveer een half uur had met de direc teur van de Wereldomroep, de heer H. J. van de Broek. Het bezoek had een strikt par ticulier karakter. dige opschudding heeft teweeg gebracht in de wandelgangen. Meer dan honderd Labour-le- den presenteerden de premier een brief, waarin wordt verzocht, dat de Britse troepen uit Korea zullen worden teruggetrokken, indien het besluit om de atoom bom te gebruiken aan generaal Mc Arthur zou worden overge laten. De president was zijn verkla ring begonnen met op te merken, dat de strijdkrachten van de V.N. niet voornemens zijn hun zen ding in Korea op te geven. Even eens verklaarde Truman, dat de samenwerkende strijdkrachten in Europa thans nodiger dan ooit onder een onmiddellijk te vor men opperbevel moeten worden gebracht. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA De Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog zijn Don derdag tot 31.028 gestegen 1.032 meer dan een week ge leden aldus is heden te Was hington bekend gemaakt. In het totale aantal zijn be grepen: 5.307 doden en 3.954 vermisten. Van enige critiek op generaal Mc Arthur wilde Truman niets weten. De generaal had altijd goed werk gedaan, meende hij. Senator Brien McMahon. voor- zitter van de commissie voor kernenergie, verklaarde na een vergadering van de commissie met gesloten deuren, dat de pre sident geen nieuws verteld had. Hij was er van overtuigd, dat bij het aanwenden van de A.- bom rekening gehouden zal wor den met factoren van militaire, diplomatieke en psychologische aard. MOORDEN EN ROOF IN INDONESIË De administrateur van de on derneming Pasir Bungur van de Pamanoekan- en Tjiasemlanden de heer Koolhaas Revers is Dinsdag vermoord. Een bende die een roofover val pleegde op de thee-onder- r.eming Medim, in de omgeving van Bodja. heeft een Indone sisch employé uit een hinder laag doodgeschoten en 84.000 rupiah en enige wapens geroofd. OVER VOORSTEL TOT TERUGTREKKING CHINEZEN LAKE SUCCESS, 30 November (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Donderdag in de Veilig heidsraad haar veto uitgesproken over de door zes mogendhe den ingediende resolutie, waarin terugtrekking van de Chinezen uit Korea wordt geëist. In het debat verklaarde de Britse afgevaardigde, dat, indien de vertegenwoordigers van de centrale (Chinese) volksregering naar rede konden luisteren, „ik hun zou verzoeken te luisteren". Jebb verklaarde verder, dat de toekomst van Formosa niet vreed zaam zou kunnen worden gere geld zolang communistisch-Chi- nese troepen strijd leverden te gen de V.N. De Engelse minister-president Attlee heeft de Engelse stafchefs opgeroepen om de kabinetszit ting over de toestand in Korea bij te wonen. Admiraal Lord Fraser (vloot), veldmaarschalk Sir William Slim (leger) en maarschalk Sir John Slessor (luchtmacht) bespraken met het kabinet de laatste be richten uit Washington en Korea over de Chinese interventie op grote schaal in het Verre Oosten. OUDE MAN GEDOOD Een 72-jarige man, die gister avond in de Clercqstraat te Am sterdam van een vluchhteuvel stapte, is door een auto gegrepen en gedood. De auto wilde linksaf de Elisabeth Wolfstraat ingaan en passeerde daarom aan de lin kerzijde de vluchtheuvel. ALDUS MARSHALL De V.S. hebben „een lange pe riode van spanning en een ge deeltelijke mobilisatie in het vooruitzicht", aldus heeft de Amerikaanse minister van defen sie, George Marshall, verklaard. De gedeeltelijke mobilisatie moest op een dergelijke wijze worden uitgevoerd, dat zij „auto matisch en bijna onmiddellijk in een algehele mobilisatie kan wor den gewijzigd, indien dit nodig is", aldus Marshall, die algehele mobilisaite op het ogenblik niet raadzaam achtte. LIEVER TEXTIEL DAN EEN AUTO Te Vlijmen had e en textiel handelaar bij een 'zijner kennis sen in de garage te Vlijmen zijn wagen met textielgoederen ge stald. 's Nachts hoorde de echtgenote van Van H. gerucht, waarop haar man eens poolshoogte ging nemen. Het bleek dat wagen met inhoud verdwenen was. De textiel goederen vertegenwoor digden een waarde van naar schatting 6500.De politie heeft direct een uitgebreid on derzoek ingesteld, met het resul taat, dat de gestolen auto in Tilburg is teruggevonden. De goederen waren echter verdwe nen. De Britse premier, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat, naar de mening van de Britse regering, een besluit van dergelijk ernstig belang als het gebruik van de atoombom, niet kon worden genomen zonder volledig overleg met de leden van de Verenigde Naties, die deelnemen aan de huidige politie-actie in Korea. Premier Clement Attlee heeft president Truman thans voorge steld dat hij Washington zal be zoeken om ide toestand in Korea te bespreken. President Truman ging met dit voorstel onmiddel lijk accoord. Ambtenaren van het Witte Huis hebben meegedeeld, dat zij ver wachten, dat de bijeenkomst tus sen Attlee en Truman in of nabij Washington zal worden gehouden. Men meent te weten, dat de Britse regering een zo gevaarlijk wapen als de atoombom liever niet zonder meer in de handen van een zo voortvarend en door tastend strateeg als generaal Mc Arthur ziet. Attlee zei, dat hij zijn voorstel aan de president had gedaan, •~1CART0-50192 CHINA i.,\ HdPrjOfiq" ÜS S.R Tatfsiorw' RESS*> «PUJONT^^engvif» *1 Tokhjon s- z »v' w Sowjiin c Tstangwri 'inPoeklyorxr h«on Soenteiprpï^# #Mdpn^An Hamhoeng f PopkKiSrt^5 „.„o Sinhyang Soenan Hoenqna- - h'"" s^SmKjangni Tsongn, Songfsion j #Jortgpjong •- Het ontredderde Amerikaanse achtste leger in het westen is thans geheel afgesneden van het tiende corps, dat in het oosten vecht. De verbindingen zijn slechter geworden. De communisten vallen aan met een dergelijke onverschilligheid voor verliezen, dat sommige verdedigers schieten van achter opgestapelde lijken van de tegenstander, aldus wordt gemeld. wel wat manschappen als mate riaal betreft, geleden in 't noord westen, maar in officiële kringen blijft men zwijgzaam. De snel vorderingen makende communistische strijdkrachten hebben gisteren in Noord-West- Korea de druk van hun aanvallen verminderd, blijkbaar in afwach ting van aanvoer. De tweede Amerikaanse divisie 0 KM 100 Minstens zes Chinese legers mogelijk 250.000 ervaren soldaten zijn thans in Noord-Korea ge ïdentificeerd. De troepen der V.N. hebben naar gemeld in de afge lopen dagen zware verliezen, zo en de Turkse brigade in Korea zijn ten zuidoosten van Koenoeri omsingeld, nadat zij honderden doden en gewonden hadden ver loren bij een poging om aan de Chinese omsingeling te ontsnap pen. Ongeveer 1500 man deden een wanhopige poging om langs een nauwe weg door een barrière van machinegeweervuur en mor tieren te ontsnappen. Zij moesten honderden doden en gewonden en al hun materiaal achterlaten, voordat zij in veiligheid waren. Sommige militaire deskundigen waren van mening, dat het ver minderen van de communistische druk moet worden verklaard als het begin van een rustperiode, nu de Chinezen de tanden heb ben laten zien. Zij menen, dat het rode offensief wellicht be doeld is geweest om kracht te zetten achter de argumenten van de Sovjet-Chinezen te Lake Suc cess. Belgisch Korea-defachemenf verf rekt 15 December De opleiding van het Belgische bataljon vrijwiillgers voor Korea is thans vrijwel geëindigd. Het bataljon zal op 15 December a.s. scheep gaan aan boord van de „Kamina een Belgisch troepen transportschip. Het schip zal eind Januari in Korea aankomen. „GEEFT U OVER, AMERIKANEN!" Vliegtuigen van de communis ten hebben achter de linies der V.N. in het Engels gestelde pam fletten uitgeworpen, waarin de Amerikaanse troepen worden aangezet zich over te geven. Tot deze actie werd overgegaan kort nadat de Chinese communisten met hun tegenoffensief waren begonnen. LONDEN (Reuter) Koning in Juliana en Pins Bernhard hebben aan de Lord Mayor van London een cheque van 300 pond sterling (ongeveer 3.000 gulden) gezonden voor verdeling onder de armen van Londen. De che que werd door de Nederlandse Ambassadeur in Londen over handigd. DE LUCHTMACHT IN ACTIE BOVEN KOREA In een communiqué van het hoofdkwartier van generaal Mc Arthur wordt Vrijdag medege deeld, dat de Amerikaanse jagers en bommenwerpers „Donderdag een hunner grootste dagen boven het Koreaanse front beleefden". Bij ongeveer 400 aanvalsvluchten werden ruim 1200 man commu nistische troepen gedood of ge wond. De vijand verloor ongeveer vijftig voertuigen. Elf geschut- stellingen der communistische troepen zijn vernietigd, evenals 275 gebouwen, waarin troepen waren gehuisvest en voorraden opgeslagen. Vliegende reuzenforten hebben 64 bommen van een gewicht van ongeveer 1800 kilogram elk uit geworpen op de brug over de Jaloe bij Tsjongsonjin, in Noord- West-Korea, die hierdoor is ver nield. „opdat wij op vertrouwelijke wijze een groot aantal problemen, waarmee wij thans te maken hebben, in ogenschouw kunnen nemen". „Ik geloof, dat een dergelijke uitwisseling van meningen van voordeel zou kunnen zijn voor beide landen en voor de zaak van de vrede", aldus Attlee. In diep qepeins verzonken wandelt de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Er- nest Bevin, na de bijeenkomst van het Kabinet in Downinq- street 10 te Londen te hebben bijgewoond, naar het Foreign Office. Het pad eens Ministers van Buitenlandse Zaken schijnt waarlijk niet over rozen te gaan. RUSSEfo WILLEN SABOTEREN De West-Berlijnse overheid heeft de oprichting gelast van speciale stemhokjes voor die West-Berlijners, die in de Russi sche sector van Berlijn werken De maatregel is genomen, nadat inlichtingen waren ontvangen, dat de Oost-Berlijnse spoorwegen van plan waren de employé's, die in West-Berlijn wonen, a.s. Zon dag, wanneer in West-Berlijn ge stemd wordt, de gehele dag te laten werken. Andere Oost-Ber lijnse instanties zouden hetzelfde willen doen om zoveel mogelijk West-Berlijners te verhinderen, hun stem uit te brengen. De spe ciale stemhokjes, die in geheel West-Berlijn zullen worden op gericht, zullen geopend zijn var middernacht tot 7 uur des mor gens. Voor de andere West-Ber lijners gaan de stemlokalen te 8 uur open.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1