Priesters van het H. Hart vieren hun gouden jubileum FRIEDLAND, vergaarbak van ellende en tragedie Bezoek aan het Nederlandse hulpbehoevende kind Hongaarse kloosters 5 Dec. ontruimd lingen in het n Haarlem rkiezingen sst-Berlijn tberichten Het Juvenaat bestaat op 6 December vijftig jaar Feestklanken te Bergen op Zoom ONTHEEMDEN KEREN TERUG Op enkele meters: het land van de angst en de terreur Bij een 25-jarig jubileum Tegen Kerstmis: zilveren zegels Intrigues van Mgr. Berestoczy 'ERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Maandag- insdagavond. DAN BUIEN, bewolking met nu a, vele met hagel of ,ige, voornamelijk in ijk krachtige wind IVest en Noord-West. en ochtend op vele te vorst. In de na- veer dezelfde tempe- ;andaag. de Bisschop van ïft benoemd tot Ka- aarlem (O.L.Vr. van rten) de Weleerw. Baletra tot Kapelaan i (Chritus Koning) Heer J. B. M. Schoo it Kapelaan te Velsen Veleerw. Heer G. D. INCIDENTEN 90 procent van de srs bleek zijn stem ïitgebracht, toen de ;e 18 uur werden ge- bedreigingen van :he zijde, dat de ver- juden worden ver- er geen ernstige in- irgevallen. ie voorlopige totale sociaal-democratische rkste gebleven. Er .945 geldige stemmen )p de volgende wijze ijen verdeeld: ten 652.005 44,6 iten 361.003 24,7 -aten 337.323 23,07 en 12.006 53.884 ipartij 31.904 lemocr. 9.751 unie 4.182 emocr. burgemeester tiijn, professor Ernst ft de verkiezingen icces niet alleen van ook van de westelij- jenoemd. REMT DE BOUW- 1TIVITEIT «IHAGE 2 Dec. De Wederopbouw en ting, heeft bij be paald, dat van 4 De- tot 1 Januari 1951, idkeuringen voor het i woningen mogen trekt. 'olge zal de afdoe- plannen van degenen keuring hebben aan- f voornemens zijn enkele weken ver- rvinden. jemeentebesturen is schikking kennis ge- minister heeft deze itroffen, omdat het tvoering zijnde wo- te laatste maanden, agelopen, dat hier- rerbelasting van het jaraat in de bouw- Deze afremming is chts tijdelijk. Zoals ;kking blijkt, zal van .s. af de mogelijk- sgoedkeuring te ver- r worden openge- 4 Dec. 76 vette koeien ïuchtere kalveren 30 schapen 65130; 196 1,84 p. kg. 4 Dec. 3500 kg grove 7.607.80; drie 10; nep 10,70—11,70; ie 19.40—25.70, 6500 kg —7,80; 7000 kg gele i; 7000 kg rode kool witte kool 4.succes 275 kg groene kool KI kg gele kool door rode kool doorgedr.; sool doorgedr. ROEK 2 Dec. 3000 kg I3.90; 6000 kg groe- 20; 2000 kg andijvie, 5000 kg uien 5.50 7—9.20; nep 13.80; lemkool B 2244; B 8-14; stek 8-12. 1HARWOUDE 4 Dec. 4.406.10 grote 7.50 60; nep 14; 1400 kg 09.80; 800 kg groe- 4200 kg andijvie 70.000 kg witte kool k 44.40; Deense .30.' Aardappelen Beve- Koopipans blauwe 9 lonken 4684; Witlof kool 826; Rode kool kool 610; Spruitkool ;ool 1017; Spinazie 6Andijvie 032; Ro ll Gare bieten 1417; Winterpeen 6; Waspeen 19; Uien drielingen 3 ep 9; Prei 813; Drui- \ppels: Bramley Seed- x Orange Pippin 26 tte 13—34; Groninger Jonathan 1643; Pre- land 12—32; Ster-appel lampagner 10—27; Pe- airgeau 1043; Boere- ïtesse de Paris 1239; —31; Emlle d'Heyst 10 Wildeman 1634; Kam- St. Germain 1824; 13—32; Williams in ter jan 834; IJabout [rechtse Wijnpeer 17 2 Dec, 1950. Sprult- )00 kg; 5000 kg Witte i,10; 17300 kg Rode 4— Gele kool 3,50—4.80: e kool 5,30—7,30. 4000 i 7.30—8,40; Gewone 8000 kg Ronde bieten Bieten II 8,50—9,10; II 2,50—3.50; Peen ni 10—3,80. JIZEN, 4 Dec. 4200 4—6,20; 1500 kg witte MAANDAG 4 DECEMBER 1950 PAGINA 3 Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom in vogelvlucht. De stichter Pater Dehon S.CJ. ben in de kleine klaslokalen les gekregen, kwamen er met het doel priester te worden. 457 van hen traden in de Congregatie en 94 traden elders in. Men mag zeg gen, dat 38 pet. van de studenten hun roeping kon volgen en pries ter werd. Zij zijn over heel de wereld verspreid. Er waren en Achter een lage bakstenen muur, waarboven onttakelde boomtakken in hun winter tooi, ligt aan de Antwerpse Straatweg te Bergen op Zoom, als een bastion, het Juvenaat van de Priesters van het H. Hart. Een groot complex van gebouwen en terreinen, waar over deze week feestklanken zullen worden gehoord. Want. als een merkwaardig St. Nico- laasgeschenk uit 1900, viert het Juvenaat op 6 December zijn 50-jarig bestaan. Op die dag zullen de priesters van bet H. Hart (S.C.J.) een halve eeuw in Nederland werkzaam zijn, want de stichting van het Juvenaat was het begin van de glorie van Pater De- hons congregatie in ons land. ..Een fraaie, geurige bloem." „Te midden der distels en doornen, welke in onze tijd in ruime mate overal opschieten, is te St. Quentin. Bisdom Soissons, in het jaar 1877, een fraaie, geu rige bloem ontloken, de Congre gatie van de Priesters van het H. Hart van Jezus, wier leden aan alle aardse genegenheden verzakend, zich zonder voorbe houd aan het H. Hart toewijden", aldus schreef Paus Leo XIII in 1888 over de toen nog jonge con gregatie door Pater Dehon ge sticht. Met dit prachtige testimonium is meteen het eerste do^l van de Priesters van het H. Hart aan gegeven: eerherstel te brengen aan het H. Hart. De Franse pater Dehon, aan de Sorbonne gepro moveerd in de rechten, te Rome in de Philosophie. theologie en het kerkelijk recht, wilde deze eersterstel-gedachte verwezen lijkt zien i\ het werk van zijn geestelijke zonen: opvoeding der jeugd, missionering, sociale ar beid. Frankrijk was dus de ba kermat van deze congregatie. Van daaruit verbreidden de pa ters zich over België en eindelijk ook over ons land. Geen kinderen! Het was in de zomer van 1900, dat de paters G. Kusters, als mis sionaris werkzaam in Frankrijk, en W. Triebeis, rector te Leuven, opdracht kregen „ergens" in ons land een Juvenaat van de con gregatie te stichten. Zij namen, nadat aanvankelijk plannen had den bestaan om zich in de Bis dommen Haarlem of Roermond te vestigen, contact op met Mgr. P. Leyten, Bisschop van Breda en deze gaf reeds enkele dagen later toestemming tot vestiging. Breda als bisschopsstad kwam niet on aanmerking, Roosendaal was reeds twee kloosters rijk en Bergen op Zoom werd toen uit gekozen. In de Wouwsestraat werd een klein burgerhuis ge huurd van een heer in Brussel. Ge hebt toch geen kinderen, vroeg deze voor zijn huis be duchte Brusselaar aan de paters. „Nee, kinderen hebben wij niet", was het antwoord. Hoe vreemd keek dit heerschap, toen hij bij zijn eerste bezoek zes welgescha pen jongens zag, priesterstuden ten, die inmiddels in het huis waren opgenomen. Maar kinde ren, nee, die hadden de paters niet! Dat op 19 Maart 1903 aan de Antwerpsestraatweg de eerste steen kon worden gelegd voor 't grote Juvenaat, zoals we het nu kennen, was te danken aan een achtenswaardige familie, die het benodigde kapitaal zonder borg stelling tegen 4 pet. wilde lenen. 19 Juni werd „de Mei" gvplant en 29 Sept. namen paters en stu denten deze een dag later eigenlijk hun intrek. De eer ste 50 bewoners. Sindsdien heeft men steeds gebouwd tot op dc dag van vandaag. In 1913, in 1924 19 Maart werd de nieuwe ka pel ingewijd in 1925, toen de derde vleugel voltooid werd, in 1930, het eeonomaat en vergro ting van het broederhuis, in de loop der jaren veranderingen, die verbeteringen bleken te zijn en in 1949. De laatste nieuwbouw van na de oorlog, sluit aan Je achterzijde het gebouwencomplex af. Priesters nodig! Vijftig jaar Juvenaat. In de zich steeds uitbreidende gebou wen woonden paters en broeders en zusters en studenten. Onge veer tweeduizend jongens heb- zijn grote figuren onder hen, uit stekende priesters en geleerden, harde werkers. Het aantal roe pingen is na de oorlog in ons land teruggelopen. Thans is er 'n tendenz tot verbetering merk baar. De wereld heeft veel pries ters nodig, de Congregatie ook. Deze immers en hier betre den we weer het rijk met feiten bezaaide terrein van de Congre gatiegeschiedenis heeft zich vanuit Bergen op Zoom over ge heel Nederland verbreid en is als Nederlandse provincie in ver schillende missies gaan werken. Ot> 13 April 1911 keurde het hoogste kerkeliik gezag coed dat er„een afzonderlijke Nederlandse nrovincie van de Congregatie zou komen, nauweliiks tien jaar na de vestiging in Bergen on Zoom. Pater van Halheek werd de eer ste Provinciaal. Vóór dit heug lijke feit had men reeds lang de behoefte gevoeld aan een Neder lands noviciaat en in 1908 werd dit in Asten bii Helmond ge sticht. In Princenhage werd in 1912 het Groot-Seminarie gebouwd, in Nijmegen kwam in 1927 een stu diehuis, tot 1930 voor Universi teitsstudenten, na 1930 voor theo loganten, tot stand en andere stichtingen vonden plaats in Heer, Maastricht, Amsterdam. Rotter dam, Delft en elders. De oplei ding van priesters, zielzorg en sociaal werk. waren de hoofd schotels van het gedegen arbeids- menu van de Congregatie en zijn dit nog. En dan zijn er de ver schillende missiegebieden: Noord- „pakjesavond" 5 De cember, beginnen de feeste lijkheden in het Juvenaat, met het inhalen van de H.E. Pater Generaal, W. Govaert, die speciaal uit Rome over komt. En dat is zo 'n won der niet, want Pater Go vaert is oud-student en oud-rector van 't Juvenaat! Op 6 December wordt het Gouden Feest in eigen kring gevierd. Op 8, 9 en 10 Dec. wordt er in Bergen op Zoom een grootscheepse tentoon stelling gehouden waarop het werk van de congrega tie in de gehele wereld in beeld zal worden gebracht. Op 9 Dec. vindt de vie ring voor de buitenwereld plaats. Op die dag zal Mgr. Baeten 'n pontificale Hoog mis opdragen. Als genodig den zullen aanwezig zijn geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit stad en ge west, alsmede een deputatie van de oud-studenten. Van 12 tot 1 uur is er een recep tie. Op 10 December wordt 'n Hoogmis vanuit het Juve naat uitgezonden door PCJ De Schola Cantorum voert de Missa „Te Deum hauda- mus" uit van Pater Van der Peet. SCJ. Op 11 Dec. ivordt aan genodigden uit Bergen op Zoom een zang- en toneel avond aangeboden in het Luxor-theater. Op Tweede Kerstdag ko men honderden oud-stu denten nog eens naar het Juvenaat terug voor een reünie, die te baat zal wor den genomen voor het op richten van een oud-studen ten-bond. Brazilië, voorbehouden voor de Nederlandse provincie, waar 55 Nederlandse priesters werkzaam zijn, de Belgische Congo, het Vi cariaat Stanley-Falls, waar vijftig priesters van de Nederlandse pro vincie werken, Argentinië, waar 35 priesters missioneren, Finland, Zweden, Zuid-Sumatra etc. Na de bevrijding zond de Ne derlandse provincie 100 missio narissen uit, een indrukwekkend aantal. In Canada begonnen tien paters een stichting ter beharti ging van de zielzorg onder Ne derlandse emigranten> Dan is er nog een macht werk in Neder land te verrichten. Het St. Fran- ciscus Liefdewerk, zielzorg in parochiekerken, binnenlands mis siewerk en meer, dat zich niet in kort bestek laat opsommen. Dit alles groeide min of meer, uit de eerste stichting in Neder land: het Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom. Aan de Ant werpsestraat ligt het als een bas tion, als een bolwerk van gebed, als een bron van geestelijke kracht. Het St. Franciscus Lief dewerk, voortgekomen uit de Paulusconferentie van de St. Vincentiusvereeniging, is een prachtig werk, de bevordering van de H. Hart-devotie geschiedt met niet aflatende ijver, waar nodig wordt door de paters as sistentie verleend, op velerlei ge bied zijn zij werkzaam aan net zielenheil, direct of indirect. Bergen op Zaam mag trots zijn op dit Juvenaat, Nederland op deze Congregatie. (Van een medewerker) Op enkele kilometers van de Duitse universiteitsstad Göttingen ligt, op de grens van de Russische en Engelse bezettingszone, het doTpje Friedland. Tot voor enkele Jaren was bet een onbe duidend nest, maar nu is het door geheel Duitsland bekend als een der openingen in het ijzeren gordijn, waardoor lange kolon- nes Duitse krijgsgevangenen, troosteloze stoeten oude mensen en kinderen, die verdreven werden uit de Oostelijke gebieden, het vaderland hervonden. Telkens was dat een parade van ellende en tragedie in ontelbare variaties, waaraan geen einde schijnt te willen komen; want nu in het zesde vredesjaar stromen de ontheemden en de krijgsgevangenen en de verdrevenen nog dagelijks hier binnen, als wrakken, die de haven worden bin nengesleept. komt het ook wel op de aange geven dag. maar het uur, waar op het arriveert is altijd onze ker. De Engelse kampleiding met de Duitse helpers begeven zich dan naar de slagboom van de zonegrens en wachten tot het transport aan komt. Achter de Russische kant van de zonegrens (op een paar honderd meter van ae Engelse zijde) steekt dan de Russische wachtpost de arm omhoog ten teken, dat de En gelse officier het transport in ontvangst kan nemen. Bij de slagboom Op een druilerige morgen in November stonden we in gezel schap van de katholieke kamp- ealmoezenier, die deze vreemde parochie tot domein kreeg aan gewezen, te wachten bij de slag boom. Diep stonden we in onze kraag gedoken, want de wind was kil en vanover de heuvels in de verte kwamen zware regen wolken aangedreven, die zwak oranje kleurden in de spaar zame morgenzon. Op deze verlaten landweg, die doodloopt tegen de zonegrens is geen verkeer en niemand heeft dus hinder van de diepe kuilen vol vuil regenwater. Zou de stil te straks verbroken worden door de stap der terugkerende groe pen en door dc vreugde om het .veerzien? -We stonden daar. onzeker; we huiverden in de kille morgen en wachtten. Wat een dwaasheid, zo rede neerde ik tegen mezelf, om een land in twee delen te splitsen en dat zonegrens te noemen; dwars door een volk heen. door een provincie of gemeente, door een .ellende en tragedie.. Ook de Nederlanders, die en kele weken geleden uit Russi sche krijgsgevangenschap terug keerden, kwamen over Fried land terug en vertoefden enkele dagen in het grote kamp, dat hier is ingericht, om al die „Heimkehrer" te ontvangen. Wanneer er een transport op komst is. wordt dit tevoren door de Russische autoriteiten aan de Engelsen doorgegeven; meestal parochie loopt deze grens, die als een ijzeren gordijn wordt be stempeld. Maar toch ook weer begrijpelijk, want hier, op het grondgebied van een ander sto ten twee ideologiën, twee we reldmachten op elkander. Na zes vredesjaren misschien nog ver- betener dan in het begin. Na zo veel jaren stonden wij hier nu en wachten op terugkerende krijgsgevangenen. Daarginds op enkele honderden meters van ons af begon het land van de angst en de terreur en de poort, die de Sowjet soldaten als een ereboog boven de slagboom ge bouwd hadden knn do bekende vermaning van Dante's Inferno dragen, om alle hoop te laten varen. Zo stonden we in de drui lerige Novembermorgen, pein zend in onszelf, kijkend in de verte en wachtend Centrale van de nood Tot er opeens beweging kwam rond de schildwacht een grauwe groep, die aangroeide en warem pel, de arm ging omhoog als te ken dat het transport er was. De aalmoezenier had me Fried land betiteld als de centrale van de nood van het Duitse volk en toen ik de groepen krijgsgevan genen, de vrouwen, die in Rus land gewerkt hadden, de kinde ren, die uit de Oostelijke gebie den waren verdreven voorbij zag stromen, werd ik nog stiller vanwege zoveel ellende. Niet dat de ir.nnnen er onder voed uitzagen. Men verzekerde mij, dat de voeding de laatste paar jaren in de Russische kam pen beter was geworden en dat sterke mannen, die in staat wa ren, hard te werken, daardoor zich ook verschillende zaken konden kopen. Later openbaarde me de kamparts, dat er velen terugkeren met hartaandocnin- gen en t.b.e. door de opge schroefde arbeidsprestaties en onregelmatige voeding. Maar deze jongemannen had den nu zes of meer jaren door gebracht in Russische kampen, waren tevoren jaren soldaat in een verschrikkelijke oorlog; de meesten hunner wisten niet eens of hun familie nog in leven was. Bij de vrouwen, die uit de Russische kampen achter de Oeral nu weer het vaderland be reikten, had men moeite te ge loven. dat de meesten de 25 nog niet bereikt hadden zozeer had het overmatig zware werk en andore belevenissen zijn invloed doen gelden. Nee, de meesten hadden niets vrouweh.iks moer. Toen we zo weer tussen de ba rakken van het kamp Friedland dwaalden, stootten we op twee kle'ne meisjes, die schuchter op een bankje zaten, en die alleen hun voornaam kenden; ze wa- De instellingen in ons land, die het hulpbehoevende kind de hand reiken, zijn talloos en dat mag men verheugend noemen. Minder gelukkig is het, dat vele van haar grote financiële zorgen hebben. Om aan de geldelijke behoeften tegemoet te komen, wordt er elk jaar een serie fleurige kinderpostzegels gemaakt en ten bate van deze honderden instellingen verkocht. Zo rondom Kerstmis doen de zegels hun intrede en het zal ditmaal voor de 25ste keer zijn, dat zij in de winkels en postkantoren verschijnen. Wii eeven deze zilveren ze sels gaarne de wens mee. dat zii ook dit jaar vele harten zul len verbliiden. De laatste keer kon er een bedrar van f 718.000 onder de diverse inrichtingen worden verdeeld. Honeliik boekt het comité voor kinderpostze gels. uitgaande van de Nationale Federatie de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming. ook tians mooie resultaten. Een tocht langs enkele van deze in stellingen. deze week georgani seerd. deed de liefde voor het hulnbehoevende kind. en het res pect voor hen. die het verzorgen nog eens toenemen. Een van deze inrichtingen was het Christelijke instituut „Bar- timeus" te Zeist. Het bestaat uit een internaat en twee scholen, een voor het lager- en een voor het MULO-onderwijs. Toen wij door de gangen wandelden, was het er rustig als in elke school „op volle toeren", maar plotse ling weerklonk er pianomuziek. In een van de vertrekken stond een vleugel en daar studeerde een jongen een wals van Chopin in. Hij had van het gewone mu ziekboek over moeten stappen op het braille schrift, omdat zijn gezicht steeds slechter werd. Nu is hij blind en moeten zijn vin gers zelf hun weg over de toet sen vinden. Eerst tast hij met zijn hand over het braille schrift, dat de noten en tekens aangeeft, dan leert hij maat voor maat van bui ten; de klanken zullen zijn goed geoefend gehoor vertellen, of het zo goed is. Het werk van deze jongen hoort natuurlijk niet tot het scnoolonderwijs, 'het betrof hier een opleiding voor een be trekking en zo zijn er meerdere. De jonge mensen kunnen bijv, lessen krijgen in Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse Han delscorrespondentie. Ook kan men hen opleiden tot steno typiste, telefonist, organist of pianostemmer. De jongen, die wij hoorden pianospelen, wil eerst organist worden en dan concertorganist. Zijn spel wekte eerbied en ontroering tegelijk, trouwens, overal waar men rond keek, kwamen deze gevoelens boven. Wat een prestatie is het niet, dat de kleintjes zich zelf weten te helpen bij het leren van de 'rekentafels ook weer met be hulp van braille en zo geestig een versje opzeggen. Deze kin deren zijn in hun mimiek zeker zo expressief als ziende jongens en meisjes. Druten. „Huize Boldershof" te Druten is voor meisjes bedoeld en ook deze inrichting, een katholieke, bestaat reeds 100 jaar. Zij wordt geleid door de Congregatie van de Filles de la Sagesse, Dochters der Wijsheid, die de grootste liefde en toewijding voor haar patiëntjes hebben. Er wonen oner. 550 meisjes in ..Boldershof", te verdelen in kin deren. die karakterziek ziin en kinderen, die in min of meerdere mate zwakzinnier ziin. Vooral in de laatste erroep treft men pa tiëntjes aan. die lichamelijk ge brekkig ziin. Haar vernleerine eist veel van de Zusters. GRONINGER KUSTVAARDER WAS ZOEKGERAAKT Het 240 ton metende Groning se motorkustvaartuig „Texel", dat Zaterdag als vermist werd opgegeven, is door de Duitse reddingsboot „Lubeck" bij de Oost-Friese eilanden aangetrof fen. Volgens de kapitein van de „Lubeck" heeft de Nederlandse bemanning geen letsel opgelo pen. Sinds Woensdag was niets meer van het schip vernomen. Twee Duitse reddingsboten wa ren uitgevaren, nadat het schip bericht had uitgezonden, dat het zijn anker had uitgeworpen we géns storm op de Noordzee ren enkele maanden geleden meegekomen uit Oost-Pruisen Zou er niet ergens een vader of moeder naar hen zoeken? Zo zouden we door kunnen gaan met het beschrijven van de ellende en dc tragedie, die Fried land in zich vergaart. Het enig licht hierin is de christeiiike charitas, die ook hier dat leed tracht te verzachten. Maar dacht u dat het aan deze opgewekte nonnetjes te merken is? Als men ze in de speel- of ziekenzalen tegenkomt, schijnen zij onvermoeid. Hier zetten zij een mooie pop neer, daar een gekleurde bal en zij gaan op in de kleinste vordering, die de kin deren in het spel maken. Elk vertrek, dat zij inrichten, is fleu rig en deze vrolijkheid ziet men ook terug in de kleertjes van de meisjes. Toen het bij zessen was stak al elk kind in een ge zellig pyamapak, bekroond door een grote strik, die ter ere van het bezoek nog even pronken mocht. Het is wonderlijk, zo blijmoe dig als de Dochters der Wijsheid in „Boldershof' alles vervullen. Men zou haar zorgen voor de meisjes het beste kunnen karak teriseren met het volgende voor beeld. Op gezette tijden is er ook voor de 58 religieuzen gelegen heid een' beetje op verhaal te ko men. Maar zodra zij op vacantie zijn verlangen zij alweer met ongeduld terug naar de kinderen van „Boldershof'. De Zusters worden geassisteerd door 28 meisjes, die het huishoudelijk werk verrichten en tevens voor verpleegster studeren. Op de school voor buitengewoon onder wijs, die aan het huis verbonden is, werken gediplomeerde krach ten aan de mogelijke ontwikke ling van elk kind. De meisjes volgen eventueel huishoudelijk onderwijs en verder maken zij borduurwerk en houtsnijwerk. Een van de patiëntjes. een meisie van ongeveer 21 iaar. heeft speelt pianostukjes., die zii maar eenmaal gehoord heeft. Muziek les heeft zii nog nooit gehad. zo dat alle in tie inrichting, de psy chiater dr. F. ,T. Hellemond in cluis. voor een groot raadsel staan. De wachtlijst van ..Boldershof" bevat en schat dat er in 't hele land nog ong. 5000 kinderen wachten om in dergelijke huizen te worden opgenomen. Van de kinderen in ..Boldershof' kan slechts 1^6 gedeelte alle kosten betalen. 20 zijn er, die nog geen instantie vonden welke de kosten voor haar konden betalen. Men ziet dat ook hier de beste bedoe lingen gepaard gaan met grote financiële moeilijkheden. Aan ons allen de taak om de zorgen van de instellingen te be schermen van het kind te ver kleinen en aldus het geluk van velen tè vergroten. WENEN, K.N.P. Naar de Hongaarse correspondent van het Oostenrijkse weekblad „Der Volksbote heeft gemeld, zijn de huidige hoofdpunten in de Hongaarse kerkvervolging, die syste matisch en in snel tempo verder gaat, allereerst een bepaling van de regering, dat op 5 December alle kloosters ontruimd moeten zijn; verder, dat onder redactie van de geëxcommuni ceerde priester Itsvan Balogh een crypto-communistisch blad is verschenen en ten slotte, dat op alle mogelijke manieren ge poogd wordt, de Katholieken van het kerkbezoek af te houden. Slechts 75 religieuzen van de enkele orden en congregaties, die hun werk voorlopig nog mogen blijven uitoefenen, vallen niet onder het op 22 September gege ven verbod dat kloosterlingen hun religieuze kleding niet meer mogen dragen, ook met binnens huis. Op 5 December moeten alle kloosters zijn ontruimd; de lege kloosters worden in beslag geno men, dikwijls op de dag zelf van het vertrek der religieuzen door organisaties van de commu nistische partij Zij worden inge richt voor volkscolleges van de communistische propagandisten of gebruikt voor militaire doel einden als bijvoorbeeld het Ca- pucijnenklooster te Boeda. Kloos terkerken, die nog nodig zijn voor de zielzorg, blijven voorlopig nog vrij; doch in welingelichte krin gen is reeds bekend, dat er plan nen bestaan om ook deze kerken voor profane doeleinden te ge bruiken, voorzover men niet de bedoeling heeft hen zonder meer te vernietigen door ze op te bla zen. Aanval op leerkrachten Vele religieuzen, die onderwijs- bevoegdheden hebben, werd een aanbod gedaan om een leerstoel aan de staatsscholen te aanvaar den. Men heeft zelfs voorgesteld om in dienstzijnde leraren te ontslaan en in hun plaats de goedwillende religieuzen te be noemen. Het is de regering ken nelijk niet te doen om de meer dere bevoegdheid van deze reli gieuzen; de regering ziet hierin enkel maar een aanlokkelijk mid del om de religieuzen in haar kringen te betrekken en onder controle te houden. Dit plan is echter mislukt, omdat de reli gieuzen, die gedwongen werden hun klooster te verlaten, het re ligieuze kleed af te leggen en zonder middelen van bestaan overal verspreid leven, zo goed als niet op dit aanbod hebben gereageerd. Mgr. Beréstoczy aan de communistische zijde. Zeer droevig is de zekerheid, die nu betreffende de figuur van Mgr. Miklós Berestoczy bestaat. Berestoczy werd op 5 Juni van dit jaar na het overlijden van Mgr. Dr. J. Drahos onder zware druk van het communistische re gime door het Kapittel benoemd tot tijdelijk Administrator van het aartsbisdom Esztergom, de zetel van Kardinaal Mindszenty. De candidaat van het Kapittel werd door de recering gesabo- Gemiddeld nog geen 25 jaar.. teerd, die de candidatuur van Berestoczy steunde. Midden September greep het Vaticaan in en benoemde met voorbijgaan van Mgr. Berestoczy de bisschop van Csanad, Mgr. A. Hamvas tot Apostolisch Administrator vail Esztergom. Zelfs toen nog lag er een waas van geheimzinnigheid over de persoon van Berestoczy. Was hij niet opgewassen tegen de moeilijkheden, of was hij een instrument in handen van de communistische regering. Dit laatste blijkt nu, jammer genoeg, waar te zijn. Patriotten-priesters Miklós Berestoczy staat nu aan het hoofd van de „Beweging der patriotten-priesters Deze bewe ging verkondigt een Christendom met communistische tendenzen en kiest de zijde van de commu nistische regering in het verzet tegen Rome. Deze beweging is het werk van de in 1949 geëxcommu niceerde priester Istvan Balogh, die na veel vergeefse pogingen er eindelijk, te beginnen met No vember, in is geslaagd een eigen weekblad uit te geven. Naast Balogh is Miklós Berestoczy de voornaamste medewerker met nog drie andere priesters, Paragi, Horvath en Sandor Dénes. EMIGRATIE-WEEKENDS Op Kath. Volkshogescholen Op de volkshogescholen Dra- kenburgh te Baarn en het Witte Huis te Borne zullen een reeks oriëntatiebijeenkomsten voor be langstellenden in de emigratie, en voorbereidingsweken voor hen die reeds tot emigratie hebben besloten, worden georganiseerd. Als deelnemers aan de oriënta tiebijeenkomsten wordt in het bijzonder gedacht aan personen uit de middenstand en arbei derskringen. Kerstpakketten voor de „Everfsen" Er bestaat in beperkte mate gelegenheid kerstpakketten tegen speciaal tarief per luchtpost naar opvarenden van Hr. Ms. „Evert- sen' 'te zenden. Maximum ge wicht is 500 gram. De pakjes moeten uiterlijk 4 Dec. ter post bezorgd worden. Adressering be hoort te zijn: rang, kwaliteit, naam, stamboeknummer, a.b. Hr. Ms. „Evertsen", Amsterdam, Schiphol Marine. WEER APPELEN NAAR WEST-DU ITSLAND Door de West-Duitse regering is het invoerverbod voor appe len in West-Duitsland opgehe ven. Deze appelstop was inge gaan op 18 September i.l. Deze opheffing houdt in, dat Nederlandse exporteurs op oude invoervergunningen, die tussen 16 October en 1 Nov. j.l. zijn uitgegeven het betreft hier ongeveer 10.000 ton appelen naar West-Duitsland kunnen ex porteren. De sterkte van onxe koopvaardijvloot Het C.B.S. deelt mede, dat per 1 Januari 1950 de koopvaardij vloot onder Nederlandse vlag groot was 1107 schepen, meten de 2.929.199 br.t. Per 1 Jan. 1940 bestond deze vloot uit 1153 sche pen, metende 2.869.813 br.t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3