Het Beierse Alpendorp Sonthofen kon men nooit meer vergeten NU »Lievei da SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST De Amerikanen doen alles voor onze jongens BOELHUIS N Zal vó de h Zetelverc in West-I ,m ra. Moet U een auto kopen J. van der Mark, Schoorldam De Verenigde M el ksli jters- te Den Helder Philips- en N.S.F. radio Moeyes Hartog Flinke slagers- bediende AARDAPPELEN zonder stof of zond HEROPENEN GERR. WOKKE, Roterstroot t UITSLAG VERLOTING Hoofdprijs lotno. 2408 „Vreedzac redelijk Met een Dreamlinerdoor West-Duitsland PAGINA 6 MAANDAG 4 DECEMBER 1950 Nou* ik weet gehtkkig al Wat ik pappa genen zal. Want ik maakeen heel groot pak Van een pijp en rooktabak. Ik,geef de vrouwen deze raad: Als het om „zijn" cadeautje gaat Dan zult U dankbaarheid beleven Door hem tabak en pijp te geven Ik geef dit jaar-de oude baas Een mooie pijp met Sinterklaas, Daar heeft hij jarenlang wat aan En...kvind het zo gezellig staan. Elke man krijgt aitijd dassen En pantoffels, vilt of trijp; ,k Ga hem nu dit jaar verrassen Met wat beters, 'k geef een pijp! Ik weet dat ik niet mopp'ren-mag Je krijgt veel aardigs op zo'n dagj Maar weet U, wat ik niet begrijp, Waarom krijg ik geen nieuwepijp? (Van een speciale verslaggever) SONTHOFEN, November. Het ,,Sieg Heil" moet in de 500 meter lange en zeker 6 meter hoge zaal van de Burg Kaserne de klank hebben gehad van een naderende orkaan. In deze gigantische ruimte, waarin met gemak een compleet waren huis zou kunnen worden opgeborgen, moet zelfs wijlen Adolf Hitier zich een nietig wezen hebben gevoeld. En hoe vaak zal hij er niet zijn geweest? Want in deze Burg Kaserne aan de grens van Beieren en Oostenrijk, verborgen in de besneeuwde Alpen, werden eens en is dat al zo lang geleden? burge meesters en toekomstige leiders opgekweekt voor de belang rijke taak, die hun wachtte indien het „verderfelijke" Albion onder de Duitse laars zou moeten kruipen. Wij zien in onze gedachten de Fiihrer met koortsfonkelende ogen de marmeren trappen afdalen, de rechterarm omhoog, en wij zien ver knochte aanhangers stram overeind, de laarzen dreunend op het marmer, de monden wijd open: „Sieg Heil, Sieg Heil.....!" En buiten tegen de steile Alpenwanden vluchtten enkele klim- geiten met verschrikte ogen ijlings voor dat onderaardse kabaal. En de burgers van Sonthofen moeten er wel even stil van zijn geweest. Even, want in dit Beierse Alpendorp lacht men graag en houdt men niet van schreeuwen. Over datzelfde marmer gaan nu de schuifelende voeten van Amerikanen. Zij lachen en pra ten, en deze historische omge ving schijnt op hen niet de min ste indruk te maken. Wat kan het hun ook schelen; als zij hier komen hebben zij honger, want deze majestueuze balzaal is thans een doodgewone eetzaal. Kopjes rinkelen, messen kletteren op de borden en er wordt heel oneer biedig om meer koffie geroepen. Wat 'Hitier van deze Burg Ka serne heeft willen maken is thans nog voor iedereen een mysterie. Het telt drie verdiepingen boven de grond, er zijn er vijf onder de hardbevroren bodem. „Maar het gebouw is nooit gereed gekomen" vertelt ons de commandant van deze kaserne, waarin de Ameri kanen thans een artillerieschool hebben gevestigd. .Aan dit ding heb ik een he kel" kregen wij de avond te voren te horen van een tweeling broer van Anton Karas. Hij ci- therde in de nachtelijke stilte; wat, dat wist hijzelf niet „Harry Lime" kwam in elk ge val met geen noot in het getik- keltokkel voor en voor een fijnbesnaard oor moeten de klan ken zelfs iets afschuwelijks heb ben. In deze omgeving klonk de cither echter onwezenlijk roman tisch. De sneeuw lag poeierdik op de straten, de huisjes hier eentje op een bult, daar weer eentje in een glooiing buitel den bijna over elkaar, en tegen de intens donkere lucht kleefden de sterren bij milliarden. Ver aan de horizon was er het matte schijnsel van een maan, welke pogingen deed zich over een Al pentop heen te werken. Sont hofen was weer eei\ van die pa radijsachtige plekjes op deze we reld, waar men zo af en toe toevallig belandt en welke men nooit meer kan vergeten. Ook niet de Hagenaar Van Bo- hemen, die wij veel later aan troffen bij een houwitser op de besneeuwde vlakte aan de voet van de Alpenreuzen. Hij is een van de 26 man sterke groep, wel ke onder leiding van de Ameri kanen in de Burg Kaserne het nodige opsteken over het nieuwe artilleriegeschut. „Ik zou hier best m'n hele leven willen blijven als m'n gezin er ook maar kon komen.en hij moet er zelf om lachen. Ook Jansen (heel gewoon Jansen) uit Bilthoven zal moeilijk van Sonthofen kunnen scheiden. Vier weken geleden wa ren zij er naar toe gegaan onder leiding van twee officieren, de luitenants Hendrik uit Drempt, thans gelegerd in Breda, en Loen- hout uit Oud Gastel, gelegerd in Bergen op Zoom. Voor luitenant Loenhout heb ben de Amsreiaknen al een hele bewondering. Hij heeft het klaar gespeeld om met de wachtmees ters Verheggen. Dielissen en Haagslra de reglementen van de zesweekse cursus een boekdeel zo dik, als alle sprookjes van Moe der de Gans bij elkaar, in twee weken volledig te vertalen in het Nederlands. „Een knap stukje werk" vertelde ons de com mandant. „Ze hebben er per dag 18 uur aan zitten ploeteren". Luitenant Loenhout, een jonge kerel van amper 25 jaar, heeft na 1945 anderhalf jaar in Engeland doorgebracht. Daarna drie jaar in Indonesië. Hij was koud terug of hij kreeg opdracht met de troep instructeurs naar Sonthofen et vertrekken. De luitenant kwam niet uitge praat over de prettige wijze waarop de Amerikanen hun heb ben ontvangen en nu bezig hou den. „Toen zij in de gaten had den, dat wij omelf uur graag koffie wilden, was er onmiddellijk koffie, en toen zij hoorden, dat de Nederlanders gewend waren bij het ontbijt thee te drinken, wel, die thee was er.. En hun spullen zijn dik in orde. Als er een inspectie voor de deur staat, sluit de poort van de kazerne hermetisch en slaat iedereen aan het poetsen. Zelfs de comman dant loopt dan in een overal] rond De oefeningen zijn niet zwaar. De Amerikanen geven hun gasten volop de gelegenheid om van de sprookjesachtige omgeving met volle teugen te genieten. Op de Zaterdagen laten zij bussen aan rukken met stille Duitse chauf feurs aan het stuur. Dan wordt er een tocht naar Garmisch Par- tenkirchen gemaakt of naar een andere wintersportplaats, waar van het hier in de Beiers-Oosten- rijkse Alpen wemelt. „We gaan weer beginnen" roep! itenant Hendriks. De man nen draven door de sneeuw naar de vuurmonden. „Linkerstuk vijf minderklinkt een bevel. „Vuuuuuur Twee uur lang dolen wij achter de commandant door de kazerne. Wij zagen daar een complete zaal voor rolhockey, een tennishal, een gymnastieklokaal, een biblio theek, een knusse leeszaal en een recreatiegelegenheid om van te watertanden. „Het is hier piekfijn in orde" moeten wij nog horen van een Nederlandse militair. „Alleen zouden we wel eens een „Ik heb maar een heel ge woon wagentje, maar m'n korporaal rijdt in een Lin coln", vertelde ons een Ame rikaanse majoor. En dat kan, want Amerikaanse sigaretten en, dollars nog meer, blijken op de Duitse donkere markt nog steeds gretig aftrek te vinden. Het klinkt misschien vreemd, maar daardoor zijn bijna alle Amerikaanse mili tairen van de rang van kor poraal af een eigen wagen rijk. Zo stonden wij ergens doelloos op een kazerneter rein, toen een nogal omvang rijke korporaal ons vroeg of wij hier waren om een „car" te kopen. „Ik heb hier een reuzekoopje, een Kaiser Fra- zer, twee jaar oud en pas 38.000 kilometer gelopen. U kunt hem in dollars en mar ken betalenWij hadden noch dollars, noch marken, en vertelden beleefd, dat deze Kaiser Frazer te veel voor onze draagkracht was. Wij vroegen nog, waarom hij dezè wagen eigenlijk wilde ver kopen. „Ach, het ding ver veelt me, ik wil een nieuwe hebben oordegelijke stamppot voorgezet willen krijgen. Maar je kunt niet alles verlangen. En wat die gehaktballen met krenten aangaan, dat is een leuk fabeltje.Die Amerikanen doen alles voor ons, tot de gewone sol daat toe. Het zijn net grote kin deren. Als ze hun soldij te pak ken hebben, kopen ze prompt de gekste dingen, drinken een ste vige borrel, maken ruzie met elfeaar, slaan er op los, zijn vijf minuten later weer de beste vrienden, zitten aan het eind van de maand huizenhoog op zwart zaad Wat prettig is te horen zijn nog de woorden van de commandant, toen hij ons terloops mededeelde, dat de Nederlanders hier zeer ge zien waren. „Zij komen hier niet voor hun lol, zij weten dat zij hier een plicht hebben. En dat kunnen wij niet van alle gasten zeggen Terug naar de „Dreamliner" troffen wij de tokkelende Anton Karas aan. Hij grijnsde breed, wilde misschien vol trots de eni- tand laten zien, welke hij nog rijk was, en knikte met zijn hoofd uitnodigend naar de muts aan zijn voeten. „Danke, danke, danke, schönmurmelde het vanachter die ene tand. DE PRAWDA OVER DE UITSPRAAK VAN TRUMAN Volgens een te Londen ont vangen Tass-bericht noemt de Prawda de opmerkingen van president Truman op zijn pers conferentie van Donderdag j.l. „De nieuwste oorlogshysterie". In de aanhaling door Tass uit 't artikel van de Prawda werd geen melding gemaakt van Tru- mans verklaring, dat het ge bruik van de atoombom in Ko rea „altijd reeds in overweging was geweest" „We zouden hier wel altijd willen blijven.. Het Bestuur van gemeen Afd. Alkmaar en deelt hierdoor'mede, met ingang van 1 Dec. 1950 als deelnemer- apotheker is toegetreden de heer Langcstraat 1, Alkmaar dat de heer D. Neef, als deelnemer-apotheker heeft bedankt; dat de bij de heer D. Neef ingeschreven verze kerden zich tot en met 16 December 1950 koste loos kunnen doen over schrijven; dat zij, die hiervan geen gebruik maken, ge acht worden de opvolger van de heer D. Neef als apotheker te behouden. wegens emigratie. Notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam, zal op Woensdag 13 Dec. 1950, v.m. 10 uur precies, ten huize en ten verzoeke van de heer Jac. P. Se- venhuysen te Schoorl dam, Kanaaldijk E 67 om contant geld publiek verkopen: 16 stuks rund vee, geheel tbc-vrij met witte verklaringen, w.o. 11 melkkoeien, waarvan 3 gelde- en 8 tijdkoeien, 1 kalfvaars en 4 hokke- lingen; zwart paard, mer rie 5 jaar oud. Harkma- chine, hooischudder, wei- desleep, ketting-egge, ploeg, egge, een in beste staat zijnde 1''= tons ijze ren vlet, verder gereed schappen en enig huis raad en wat voorts ten verkoop zal worden aan geboden. maken bekend, dat a.s. Donderdag, 7 Dec. geen melk zal worden bezorgd, in verband met de te houden vergadering der N.H.C.M.V. te Alkmaar, waarvoor dan Woensdag 6 Decem ber voor 2 dagen zal worden gevent. Vervolgens geven wij hieronder een lijst met de thans geldende prijzen van de melk en melkproducten, met verzoek deze uit te knip pen en goede nota van te nemen. Losse melk, per liter f0.21 Gepast, melk (in flessen) per liter f 0.25 Gesteril. melk (in flessen) per liter f0.26 Karnemelk (in flessen) per liter f0.18 PAP bereid met karnemelk: Gesteril. bloempap in litersfles f 0.24 Gesteril. gortpap in litersfles f 0.24 Gepast, gortpap in litersflesf 0.23 PAP bereid met gestandaardiseerde melk: Havermoutpap in litersfles f 0.31 Rijstpap in litersfles f 0.35 Melkyoghurt in litersfles f0.36 Melkyoghurt in '/i litersflesf 0.20 Slagroom in litersfles f 1.65 Slagroom in litersfles f0.90 Slagroom in 1/8 litersflesf 0.52 Koffieroom in litersflesf 1.75 Koffieroom in litersflesf 1. Koffieroom in 14 litersfles f0.56 Koffieroom in 1/8 litersflesf 0.35 Beschadigde flessen kunnen niet worden teruggenomen, mits ingeleverd met de dop, die bewijs levert, dat de fles bij ontvangst reeds beschadigd was. Het bestuur der Helderse Melk- slijtersver. „De Samenwerking". in ALLE prijzen leverbaar. Oók op termijnbeta ling. Een Philipstoe- stel van f 295.bijv. leveren we U, als U f 60.10 vooruitbetaalt en verder f 3.80 of f5.19 per week. Echter kunt U óók f 36.88 vooruitbetalen en verder f 5.90 per week. HOORN Nieuwsteeg 16 Tel. 4912 Heden ontsliep in ha re Here en Heiland, onze lieve, zorgzame vrouw en moeder, mevrouw, AAGJE VAN DEN BITRG geb. Ten Wolde in de ouderdom van 64 jaar. C. A. v. d. Burg A v. d. Burg en verloofde Th. v. d. Burg en verloofde Alkmaar, 3 Dec. 1950 Kenn.straatweg 94 De begrafenis zal laats hebben a.s. 'onderdag op de ge meente-begraafplaats. Vertrek van huis n.m. 3 uur. Advertentiën Gevraagd: Fa. H. v. d. KAMER, Huigbrouwerstr. 22, Alk maar. WOENDAGSMORGEN 6 DECEMBER wij onze geheel gemoderniseerde en van de nieuwste installaties voorziene zaak. Een nog grotere sortering_ van aard appelen, groenten en fruit ligt voor U tentoorygesielH. Als RSGLSmE: Speciale aanbiedingen TELEFOON 2491 Heden overleed geheel onverwacht, doch tij dig voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, onze in nig geliefde vader, behuwd- en grootva der de heer JOHANNES APPELMAN in de ouderdom van 69 jaar. Dit aller naam, W. Appelman Burgerbrug, 2 Dec. '50 De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Dinsdag 5 Decem ber a.s. 's morgens te 9 uur in de parochie kerk van O. L. Vr. Geboorte te Burger- brug, waarna begra fenis op het R.K. kerkhof aldaar. Alkm. Ver. tot Bestr. der TJ3.C. Deze prijs en de overige 279 prij zen kunnen vanaf heden afgehaald worden bij de heer K C. Oude- jans, Bierkade 11, uitsluitend van 24 uur. ZIE DE TREKKINGSLIJST Abonnementsprijs 4.1 per mnd„ Inclusief In per editie 16 ct- Per bi alle edities 26 ct pe familieberichten 20 ct Bij contract belangrijk E. J. M. Stumpel. Hoo Bankrelaties: Noorderb Kantoren: HOORN De gebeurtenissen Maandagavond in waarop de nieuwe hebben zich tot i toespraken van dc voorzitters van d< Zoals reeds bekei status van Irian va moeten vallen. Of met Oosterse rust gende ontmoetinge Minister vai zeide reeds, dat de van de R.T.C. wel i uitvoer zou kunnen legd. Sprekende ove stige politieke statu Guinea zeide de Mil middelen die tot van de tegenstelling beide delegaties mc vreedzaam en rede zijn, zodat geen var tijen de ander iets zou hebben. Dit ges ter Ronde Tafel toen wij het ond Guinea, dat een al t' kelblok bleek te ziji in de wetenschap ec het weer zouden te{ De Minister wilde hoe tot een oplossin niet vooruitlopen, d toogde, dat -het pr Guinea ondanks het het welslagen van de weg dreigde te onderdoet voor die, tijds ter tafel waren „Laten wij hopen, gen. nu wij begmm werk, dat op het w< van invloed kan ziji vlammen, die een kunnen veroorzake kanten oplaaien: t« aan de wereld, hoe rijk conflict kan wo: door mensen van gc aldus besloot de 11 toespraak, welke dt Roem in bloemrij werd beantwoord. Westerse Minister van Maa: OFFICIëLE C De voorlopige v< zetels in de West-I meenteraad is als vt Sociaal-democratei ten-democraten 34; craten 32. De officiële uitsla grootste partijen zij: Soc.-dem. partij: procent)Chr. 360.829 (24.6 procen 337.477 (23 procent) De Sociaaldemocri is wel de sterkste pi Berlijn gebleven d< absolute meerderheii meenteraad verlorer Familieberichten OPENLIJK DANK aan God voor verkregen gunst door de voorspraak van Maria v. Altijddu rende Bijstand en Joh. Don Bosco. G. C. N. a NKT K MCK. T 41, nöoif i 1 A r> B. Z. c. iuci xv.J*.. JE, 17 jaar, voor de dag. Liefst omg. Heiloo. Br. o. no. 16035, bur. van dit blad. Kuilgraswagentjes met groot laadvlak BRUNIE, afd. Transport, Hoorn gebruikt op luchtbanden 2 a 3 ton. Koopmans, Autosloperij, Breed 1 te Hoorn. ADVERTEREN DOET VERKOPEN Aan Z. K H. Pri het restaurant „Rc medaille, die de medewerking aan stuur van het Gei dr. ir. M. H. Dan, ting, uitgereikt. HihihihiEn ehik zou ook best eens in zo'n mooie auto willen rijden als U daar heeft staan!" „O ja!" zei smidje Verholen. „Dan neem je maar een taxi en dan ga je maar fijn met je vriendin naar die mooie film, beste meid! Ik ga er nu vandoor, want ik heb nog een boel te doen. Dag hoor! Wel bedankt voor de goede zorgen en veel plezier in de bioscoop". En voordat de menslievende dienstbode .van haar verbazing was bekomen, was de smid al in z'n auto'tje gesprongen. Rattattat! Knetterdeboem! Pats! Daar ging hij weer. Maar dat rondrijden beviel hem niet zo erg, want er zaten hem een boel vragen dwars. „De politie hier is blijk baar ook al aangestoken door die vreemde Kludde-ziekte", mompelde ds smid. „Die agent wist tenminste ook al niet meer wat mooi en wat lelijk was. Ik hoef dus niet naar de politie te gaan om hulp te vragen voor de oplossing van het geheim van de Zwarte Kludde en de rare alchimist Weet je, wat ik eigenlijk moest doen? Ik moest eigenlijk maar eens naar de krant gaan. Daar onder de journalisten, heb je pien tere jongens. Daar vind ik er misschien wel eentje, die zijn zinnen nog bij elkaar heeft en nog niet is aangestoken door die Kludde-ziekte. Die kan mij dan misschien wel helpen". 86. Smidje Verholen vroeg zjch af, waar die veranderingen en verbeteringen dan wel uit konden bestaan, doch hij hoefde niet lang op de beantwoording van deze vraag te wachten, want daar kwam de verbeterde en gemoderniseerde tram al aan. „De p.. p.. paa.. paardetramsteunde de smid. „Juist! Dat heeft mijnheer gauw in de gaten!" zei de op-, zichter trots. „Dat zal fijn gaan, hè? Snel, comfortabel en veilig! Geen gehannes meer met kortsluitingen en doorge slagen zekeringen! Wat zegt U daar nu wel van?" Maar smidje Verholen zei er niets van. Hij viel van de emotie in katzwijm en kwam pas bij, toen een menslievende dienst bode hem bijbracht met behulp van wat water en een spons. „Dr.. droom ik of w.. waak ik?" mompelde, de smid. „Ach, lieve man, je droomt niet. Je bent klaar wakker", zei de menslievende dienstbode. „Zo, zo, zo, zo", zei de smid weer. „Ik ben dus w;akker, hè! Is het dan werkelijk waar, dat er zojuist een paardetram voorbij reed?" „Ja, dat is waar", antwoordde de dienstmaagd. „Dat was lyn één, die van hier naar de Grote Markt gaat Op de Grote Markt is ook een bioscoop en daar draait een mooie film. Ik zou er best heen willen, maar ik vind alleen gaan zo vervelend. In prqzcn van f 155.- f475 S 243 A: Een sierlijk ontvang toestel, dat in elk interieur op zijn plaats is. Vier golfberei- ken, waaronder de gespreide 25- en 30-meterband. War me, zuivere geluidsweergave en rustige ontvangst Op dit toestel kan rechtstreeks een grammofoon worden aan gesloten. Prijs f 220.-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6