»Liever Westerse gejaagdheid dan Oosterse rust om lrian« Mevrouw Hertogh voelt.zich niet meer veilig te Singapore Laatste U.N.O.troepen verlieten Pjongjang Waar het om zal gaan te Washington Tsjechische kloosterlingen worden verbannen Zetelverdeling in West-Berlijn Evacuatie in IndoChina Geen Oosterse rust! Moh. Roem voor Nw-Guinea-confer entie: Zal vóór Oudejaarsavond de beslissing vallen? .Vreedzaam en redelijk Critieke situatie bij Tsjosin-bekken 24 uur opgesloten Adibi moet op 9 Januari vooi- Bredase rechtbank komen Bergen op Zoom in feeststemming Rode Kruis-hulp voor Ambon Scheepsramp onder Franse kust Weer een ontsporing Dieseltreinen op Zwolle-Coevorden Philippijnen in staat van beleg Als dwangarbeiders naar Rusland Hands up Scheepsberichten HET FEIT Abonnementsprijs t4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd.. Inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 et, per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A s H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 5 December 1950 46e Jaargang No. 12035 Kantoren: HOORN. Draafsingei 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 R 2290; ALKMAAR Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), R 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. lel 459 K 2240 De gebeurtenissen op de Nieuw Guinea Conferentie, welke Maandagavond in de Trèves-zaal te 's-Gravenhage begon en waarop de nieuwe status van Irian behandeld zal worden, hebben zich tot nu toe slechts beperkt tot de vriendelijke toespraken van de Ministers van Maarseveen en Roem, de voorzitters van de Nederlandse en Indonesische delegaties. Zoals reeds bekend, zou ten opzichte van de toekomstige status van Irian vóór de laatste dag van het jaar de beslissing moeten vallen. Of men dus met Westerse gejaagdheid dan wel met Oosterse rust te werk moet gaan, zal geheel van de vol gende ontmoetingen tussen de beide delegaties afhangen ervan gesproken, dat de bespre kingen niet in een jachttempo behoefden plaats te vinden en wanneer hij moest kiezen tussen Oosterse rust en Westerse ge jaagdheid zou hii het eerste pre fereren. Hij achtte het niet uit gesloten. dat beide delegaties al thans op dit punt tot een syn these zouden komen. Maar Roem verklaarde, dat hij hoopte nog binnen de 23 dagen tot een over eenstemming te kunnen komen en hii zou het in het geheel niet betreuren met Westerse gejaagd heid te werk te moeten gaan. Hij wilde daarmee zeggen, dat er binnen 23 dagen veel zou kun nen gebeuren: .,in de huidige wereldconstallatie betekent een Minister van Maarseveen zeide reeds, dat deze opdracht van de R.T.C. wel niet meer ten uitvoer zou kunnen worden ge legd. Sprekende over de toekom stige politieke status van Nw. Giunea zeide de Minister, dat de middelen die tot de oplossing van de tegenstellingen tussen de beide delegaties moeten leiden, vreedzaam en redelijk moeten zijn, zodat geen van beide par tijen de ander iets te verwijten zóu hebben. Dit geschiedde ook ter Ronde Tafel Conferentie, toen wij het onderwerp Nw. Guinea, dat een al te groot strui kelblok bleek te zijn. ontweken, in de wetenschap echter, dat wij het weer zouden tegenkomen. De Minister wilde op de vraag, hoe tot een oplossing te komen, niet vooruitlopen, doch hü be toogde, dat het probleem Nw. Guinea ondanks het feit dat het het welslagen van de R.T.C. in de weg dreigde te staan, verre onderdoet voor die, welke des tijds ter tafel waren gebracht. „Laten wij hopen, dat wij sla gen. nu wij beginnen aan een werk, dat op het wereldgebeuren van invloed kan zijn. terwijl de vlammen, die een wereldbrand kunnen veroorzaken, aan alle kanten oplaaien: ten voorbeeld aan de wereld, hoe een belang rijk conflict kan worden opgelost door mensen van goede wil aldus besloot de Minister zijn toespraak, welke door minister Koem in bloemrijke woorden werd beantwoord. Westerse gejaagdheid Minister van Maarseveen had OFFICIëLE CIJFERS De voorlopige verdeling der zetels in de West-Berlijnse ge meenteraad is als volgt: Sociaal-democraten 61; Chris ten-democraten 34; Vrije demo craten 82. De officiële uitslagen van de grootste partijen zijn: Soc.-dem. partij: 653.974 (44.7 procent); Chr. dem. partij: 360.829 (24.6 procent); Liberalen 337.477 (23 procent). De Sociaaldemocratische partij is wel de sterkste partij in West- Berlijn gebleven doch heeft de absolute meerderheid in de ge meenteraad verloren. ROEM HEEFT ONTZAG VOOR KONING WINTER Toen minister Roem tij dens de Nw.-Guinea Confe rentie sprak over de. uitste kende verzorging, die de In donesische volksvertegen woordigers in Nederland ondervinden, zei hij ervan overtuigd te zijn dat hij en de zijnen dank zij de goede zorgen van Nederlandse zijde slechts het mooie daar van zullen ervaren. ,J)e natuur van Uw land dat heden onder sneeuw be dekt ligt, is schoon voor onze ogen. Voor ons is het de eerste maal in ons leven, dat wij dit ervaren. Wij zijn onder de indruk van deze winterse pracht. periode van 23 dagen een lange periode waarin zelfs beslist kan worden of er oorlog zal zijn of niet...." Wijzende op het feit, dat Indo nesië sedert een jaar als onaf hankelijk land bestaat, vertrouw de Roem erop, dat ter conferem tie slechts zakelijke argumenten zouden gelden. „Moge het ons gegeven zijn, een bevredigende oplossing te vinden", zo besloot Roem. Pjongjang, de voormalige Noord-Koreaanse hoofdstad, staat grotendeels in brand. De laatste troepen der V. N. hebben gisteren de stad via pontonbruggen over de Taedong verlaten. Hieronder bevindt zich het Amerikaanse achtste leger, dat zich tracht te onttrekken aan de dreigende omsingeling door Chinese eenheden op 50 km ten Zuidoosten van de stad. Een in allerijl gereorganiseer de Zuid-Koreaanse divisie heeft hier het gevecht met de tegen stander opgenomen. Er woedt hier een verbitterde strijd. Bij het Tsjosinbekken in het centrale front pogen 10.000 man Amerikaanse infanterie en ma riniers zich een weg te banen door de omsingeling. Alle be schikbare vliegtuigen nemen hier deel aan de bestrijding van de Chinese colonnes, het ravi tailleren van de eigen troepen vervoer van de gewonden. 1700 gewonden wachten hier in felle koude op transport. Amerikaanse wapens De Chinese communisten heb ben bij de tegenaanval op de troepen van generaal MacArthur van nieuwe Amerikaanse wapens gebruik gemaakt, zo verklaren militaire functionnarissen te Washington. Onder meer gebruikten zij de nieuwste 8.89 cm. bazooka's. Naar men meent zijn deze ver overd, toen de Amerikanen het bruggehoofd van Poesan verde digden. De berichten over ande re wapens zijn niet volledig, doch volgens genoemde functionnaris sen zijn de Chinese communisten voor een groot deel aangewezen Aan Z. K H. Prins Bernhard werd in een der zalen van het restaurant „Royal" in Den Haag de gouden J. C. Snijders- medaille, die de Prins voor zijn „meeslepende, veelzijdige medewerking aan de Nederlandse luchtvaart" door het be stuur van het Generaal Snijdersjonds werd toegekend, door dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het bestuur der Stich ting, uitgereikt. op wapens, gemaakt in Amerika, doch eveneens in de Sovjet-Unie, Japan en China zelf. In feite werden alle Ameri kaanse wapens op de Chinese nationalisten veroverd, toen deze het vasteland verlieten. HANOI IN STAAT VAN VERDEDIGING De Franse autoriteiten hebben Maandagavond medegedeeld, dat zij in verband met de interna tionale toestand alle gezinnen van Franse soldaten eh burgers uit de Tonkin-delta zullen eva cueren. In gewoonlijk betrouwbare Franse kringen wordt gezegd, dat alleen al in de hoofdstad van Tonkin, Hanoi, minstens 4.000 personen onder deze maatregel vallen. De berichten over een bedrei ging van Hanoi, een stad van 150.000 inwoners, nemen hand over hand toe. De Fransen heb ben thans een verdedigingslinie ter lengte van 50 km. om de stad gelegd. IN 120 METER DIEPE SPELONK Vier jonge grotkundigen uit Namen, die Zondag te Mont Godinnes in de „Trou de Re- nard", een 120 meter diepe grot, waren afgedaald, werden op hun onderaardse tocht plotseling ver rast door een watenpassa, die in de toegangsgalerijen was door gedrongen en die de speleologen van de buitenwereld afsloot. Een van hen slaagde er in. na vele uren met het water gewors teld te hebben, uit de spelonk te geraken. Hij waarschuwde onmid dellijk de hulpdiensten te Namen en de brandweer te Dinant, die na vele uren werken aan het wa ter, dat in de toegangsgaanderij was gevloeid, een nieuwe loop te geven. Des avonds om 7 uur kon den de drie jonge1 mannen, na 24 uur afgesloten te zijn geweest van de buitenwereld, eindelijk wor den bevrijd. TYPHUS AAN BOORD VAN NOORS SCHIP IN VLISSINGEN Het Noorse schip „Bessa" ligt voor Vlissingen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uit gebroken. De kapitein en vijf leden van de bemanning zijn op genomen in het ziekenhuis te Vlissingen. De sneeuw, die in de afgelopen dagen is gevallen, werd door de ouderen met gemengde gevoelens begroet. Alleen de jeugd kon het witte koude goedje waarderen en de meest voort varenden onder haar hadden al spoedig zo goed en zo kwaad als het ging een sneeuwman geïmproviseerd. Minister-president Attlee van Engeland is Maandag met zijn adviseurs in een speciale strato- cruiser op een militair vliegveld te Washington aangekomen. Hij werd verwelkomd door president Truman en minister Acheson. Aan het einde van de bespre king van gisteravond tussen Tru man en Attlee die bijna twee uur duurde, is een gemeenschap pelijk communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat gene raal Bradley op verzoek van Tru man „teneinde minister Attlee op de hoogte te stellen van de laat ste inlichtingen over de ernstige militaire situatie der troepen van de V.N. in Korea', een overzicht van de situatie gegeven heeft. De Britse regering heeft Maan dag in het Lagerhuis verklaard, dat Generaal Mac Arthurs strate gie in Korea in overeenstemming Bertha's pleegmoeder Aminah begaf zcih gisteren met een taxi naar het pensionaat te Singapore, om Bertha te bezoeken, doch van de zijde der politie werd haar medegedeeld, dat mevrouw Hertogh niet wilde, dat zij elkander spraken. Mevr. Hertogh zeide naderhand: „Ik voel me niet meer veilig. Ik moet er niet aan denken Bertha voor een minuut weer te verliezen. Ik zal haar niet uit het oog verliezen". Bertha speelde gisteren met een pop, die zij van haar moeder cadeau had gekregen. Mevrouw Hertogh vertelde, dat zij deze pop 's nachts mee naar bed had genomen. nieuws uit Singapore wachtte. Van alle kanten stroomden in het afgelopen weekend de ge lukwensen binnen in de woning aan het Emmaplein. Er was zelfs een Rotterdamse touringcaronderneming, die spon taan een autobus ter beschik king stelde om 38 personen, die de eer zullen hebben Bertha met haar moeder te verwelkomen, te vervoeren. Het is intussen nog lang niet zover. Eerst moet het beroep van de onderwijzer Adibi behandeld worden, dat deze heeft ingesteld tegen het vonnis van j.l. Zater dag. Een kloosterzuster deelde nog mede, dat Bertha nog „kleine uitbarstingen van boosheid" had. „Ze heeft dit jaar te veel mee gemaakt, om zich direct met haar nieuwe leven te kunnen verzoe nen." De officier van justitie te Bre da heeft een dagvaarding uitge bracht tegen Mansoer Adibi, om dat hij heeft getracht met Bertha Hertogh te trouwen. Deze dag vaarding, die reeds uitgebracht was voordat het vonnis van Sin gapore bekend was, gelast Adibi op 9 Januari voor de Bredase rechtbank te verschijnen.. Voorts is een dagvaarding uit gebracht tegen Adibi in verband met een klacht van Bertha's ouders. Schok in Bergen op Zoom Er was een schok door Bergen op Zoom gegaan ,de stad, waar het echtpaar Hertogh woonachtig is en waar de vader op het Zaterdagmiddag om twee uur daalde op het vliegveld Laha op het eiland Ambon het Rode Kruisvliegtuig, dat door het In ternationale Rode Kruis te Ge- nève was uitgezonden om le vensmiddelen en medicamenten aan de noodlijdende bevolking van Ambon te brengen. De la ding van het vliegtuig werd di rect gelost en het toestel is nu weer op weg om nieuwe voorra den te halen. 7 PERSONEN VERDRONKEN. 5 ZWAAR GEWOND. 4 VERMIST Een Frans vissersvaartuig met 16 man aan boord is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezon ken, nadat de stuurinrichting on klaar was geraakt. Zeven mensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn In ernstige toe stand in een ziekenhuis opgeno men. Vier opvarenden worden nog vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. BIJ AMSTERDAM Een electrische trein, die gis teravond uit Haarlem te Amster dam moest binnenkomen, is door tot nu toe onbekende oorzaak even voor het Centraal Station ontspoord. Noch het verkeer in de richting Haarlem, noch dat in de richting Zaandam werd ver sperd. Wel werd aanvankelijk met enige vertraging rekening gehouden. Inmiddels is komen Vast te staan, dat de oorzaak niet is gelegen in een verkeerde wisselstand of het rijden door een onveilig signaal. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, zullen met in gang van de nieuwe dienstrege ling op 15 Mei 1951, dieseltreinen worden ingelegd op de lijn ZwolleCoevorden. Zoals thans op de lijn WestNoord zullen straks op het traject Zwolle Coevorden de stoomtreinen wor den afgewisseld met Dieseltrei nen. De aanwezigheid van het olie- gebied in Zuid-Oost Drente is aan deze welkome verbetering niet vreemd. President Quirino heeft voor 'n gezamenlijke zitting van het Phi- lippijnse parlement de staat van beleg afgekondigd „in verband met de dreiging van een wereld oorlog en de binnenlandse on lusten". NIEUWE AARDBEVING IN NIEUW-GUINEA? Volgens mededeling van de Fordham-Universiteit te New- York is een „vernietigende" aard beving geregistreerd in Nieuw- Guinea. De seismograaf van deze universiteit registreerde Maan dag om 16.46 en 16.48 uur twee hevige aardschokken op ongeveer 14.000 kilometer ten Zuidwesten van New-York, in de omgeving van Nieuw-Guinea. DE BENELUX EN DE POLITIEKE CRISIS De regeringen van België, Ne derland en Luxemburg hebben Frankrijk doen weten, dat haar opvattingen over de toestand in Korea en de wereld „zeer dicht staan" bij de Frans-Engelse hou ding, aldus wordt uit Belgische regeringskringen vernomen. CHINA'S AGGRESSIE VOOR DE V.N.? De leiders van de delegaties van Cuba, Ecuador, Frankrijk, Noorwegen en de Verenigde Sta ten hebben Maandag in een te legram aan de secretaris-gene raal Trygve Lie verzocht de kwestie over „interventie in Ko rea van de centrale volksregering van de volksrepubliek China" op de agenda van de huidige zitting der algemene vergadering te plaatsen. VATICAANSTAD (KNP) De jongere leden van de orden en congregaties, die in Tsjecho- slowakije ziin opgeheven, wor den als dwangarbeiders naar de Sovjet-Unie gevoerd. Het trans port geschiedt in beestenwagens. Zii krijgen tijdens het transport noch te eten noch te drinken, terwijl hun kleding zeer onvol doende is. Er bevinden zich bij elk transport talrijke zieken. Aldus vertellen volgens Radio Vaticana Tsjechoslo waakse vluch telingen. De Vaticaanse Radio voegt er aan toe, dat de verkla ringen der vluchtelingen niet al tijd betrouwbaar zijn, omdat zij onderling soms verschillen of be langrijke bijzonderheden missen. Ditmaal echter stemmen de ver klaringen der verschillende vluchtelingen volkomen overeen. Volgens dezelfde verklaringen is het uiterlijke godsdienstige le ven in Tsjechoslowakije geheel verdwenen. De gelovigen hebben geen gelegenheid meer hun gods dienstplichten na te komen, om dat er bijna geen priesters meer zijn. Met de weinige priesters die nog zijn overgebleven, is con tact onmogelijk gemaakt. Naar de buitenlandse radio, in het bij zonder naar Radio Vaticana, kan men niet luisteren,omdat de communistische stoorzenders elk geluid overstemmen. Radio Vaticana verneemt ver der nog uit Praag, dat de commu nistische regering van Tsjecho slowakije een nieuwe perswet heeft uitgevaardigd, waardoor het recht van publicatie uitslui tend wordt voorgehouden aan de regering, aan de communistische partij en aan aanverwante orga nisaties. De nieuwe bond van journalisten heeft tot taak erop toe te zien, dat de leden voldoen aan de eisen, die gesteld kunnen worden aan hen, die meehelpen aan de opbouw van de volksde- mocratische staat. „Hands up", hoorde een 18- jarige verkoopster van een bak kerswinkel in Rotterdam zich Zaterdagavond tegen sluitings tijd toeroepen door een klant, die zijn woorden kracht bijzette door haar met een revolver te dreigen. Zij vluchtte naar een collega in het magazijn achter de winkel en direct waarschuw den zij de politie. De man moest de benen nemen maar vond nog de tijd om een bedrag van zestig gulden mee te nemen. Zondagmiddag werd de dader, de 20-jarige kellner J. H. H., bij een vriend thuis aangehouden. Een bedrag van f 15.was nog in zijn bezit en hij legde een be kentenis af. De revolver, een zg. toneelrevolver, had hij in een warenhuis gestolen. Hii werd toen op het politiebureau opge sloten. is geweest met de richtlijnen van de V.N. Te Washington werd gezegd, dat berichten volgens welke de President en de premier een be sluit over „oorlog of vrede" zou den nemen, overdreven waren. Zij gaven echter toe, dat de staats lieden zich bezig hielden met het vinden va# een weg om te voor komen, dat het Koreaanse conflict zich tot een derde wereldoorlog zal uitbreiden. Gedurende militaire en poli tieke besprekingen te Washington, waaraan om beurten werd deel genomen door President Tru man, Minister Dean Acheson, de raadsman van de President Ave- rell Harriman, en de militaire en parlementaire leiders, is het vol gende gebleken: 1. De militaire leiders hopen, althans gedurende enige tijd, een linie te kunnen handhaven, die iets ten Noorden van Seoel zou lopen. 2. Indien men er in slaagt een linie te stabiliseren, zou Generaal Mac Arthur kunnen wachten op hetgeen de Ver. Naties in zake de Chinese agressie zullen be slissen. Zo China er van wordt beschul digd de aanvaller te ziin, zou Ge neraal Mac Arthur Mandsjoerije kunnen bombarderen. EXPORT NAAR U.S.A. GROTER DAN OOIT De orders van de Amerikaanse warenhuizen voor West-Europese geschenkartikelen hebben een nieuw na-oorlogs record bereikt. De E.C.A. meldt, dat de komen de handel in kerstgeschenken een climax zal betekenen in de ex portcampagne, welke West-Euro pa dit jaar heeft gevoerd ter ver mindering van het dollartekort door de verkoop van zo veel mo gelijk goederen op de dollar- markten. AMERIKAANSE GELEERDEN BESCHULDIGD Twee geleerden, die aan de atoombom gewerkt hebben en twee als oud-communistische or ganisatoren geïdentificeerde per sonen zijn Maandag in staat van beschuldiging gesteld wegens on gehoorzaamheid aan het Ameri kaanse congres. De twee geleer den waren werkzaam op een la boratorium van de universiteit van Californië. De betrokkenen weigerden vragen van de com missie voor on-Amerikaanse ac tiviteit van het Huis van Afge vaardigden te beantwoorden. In Zweden wordt gedurende de Kersttijd ook aan de vo gels gedacht en naast ver schillende kerstboomversie ringen vindt men in de win kels en kraampjes op de Kerstmarkt in de Zweedse hoofdstad haverschoven, die men tegen een gering bedrag kan kopen. Deze schoven plaatst men buiten het raam, zodat de diertjes zich aan de kostelijke graankorrels tegoed kunnen doen. Mataram, Djakarta-Rotter dam, 4 December te Bela- wan. Cyrenia, Surabaja-Marseille, 3 December 360 mijl O.Z.O. Guardafui. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, 3 December 500 mijl Z.O. Dondrahead. Grote Beer, Amsterdam-Nw. Guinea, 3 December van Singapore naar Sorong. Langkoeas, Djakarta-Rotter dam, 3 December van Port Sudan naar Suez. Tabinta, Djakarta-Amster dam, passeerde 3 December Malta.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1