Heeft van d( Honderden schoolkinderen maakten gloi 'Heuze intocht mee De Sint bij de zieken D.D.D. Eenrichtingsverkeer over de Bergerweg? F Sneeuw en tegen konden enthousiasme niet temperen gratis kopen bij VET Woningbouw en wegenaanleg eisen meer dan 7 millioen De Unit maar pt Sint Nicolaas in Alkmaar morgen WOENSDAG j 1 uur GEOPEND VROOM 1 DREE^MANN Concert Röntgen Quartet 6 x daags Raad Bergen Trein grijpt auto te Waarland Conferen uitstellei PAGINA 2 DINSDAG 5 DECEMBER 1950 ALKMAAR Nadat Sint Nicolaas, min of meer on-officieel, in het afgelopen weekeinde bij verschillende groepen van Alkmaarse ingezetenen was verschenen, heeft Hij Maandag middag officieel zijn intocht in de stad gedaan. Dat geschiedde natuurlijk, zoals alle jaren, weer per stoomboot, en honderden kinderen hebben er een koude neus en een natte jas voor over gehad, om Zijn intocht niet te missen. Wij trouwens ook. Baggerend door de modder en de natte sneeuw waren wij juist bij de Bierkade aangekomen, toen wij in de verte de contou ren van de stoomboot zich tegen de dreigend-grijze sneeuwluchten zagen afsteken. Precies om half twee meerde de boot aan de kade en de juist neerdalende natte sneeuw en regenbui kon den de enthousiaste kinderen niet weerhouden, de goede Sint hartelijk welkom toe te zingen. Zij werden daarbij gesteund door het muziekcorps Excelsior, dat toepasselijke welkomstmuziek speelde. Te paard en met de politie voorop, trok de Sint toen naar Het Wapen van Heemskerk, waar hij ruim 800 kinderen van de openbare lagere school te woord stond. De schimmel van Sinterklaas had de heilige man van de boot naar de Breedstraat gedragen en in de Breedstraat kwamen alle kinderen van de openbare scho len bijeen in 't Wapen van Heemskerk om er hun Sinter klaasfeest te vieren, terwijl de kleintjes van de Alkmaarse frö- Processen-verbaal ALKMAAR De politie heeft de eerste processen verbaal op gemaakt voor het na Zonsonder gang laten buitenstaan van vuil nisemmers op de Openbare weg. Wielrijder aangereden ALKMAAR Zaterdagmiddag om 5.10 stak een 59-jarige fietser, die ter hoogte van de v. Everdin- genstraat in de richting van de stad reed, onverwachts naar links de ryweg over, waardoi* hij door een hem achteroprijdende auto, waarvan de chauffeur krachtig remde, werd aangereden. De man kwam te vallen en bleef liggen. Hij is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd waar het bleek dat hij een vrij ernstige hoofdwond en een lich te hersenschudding heeft opgelo pen. De personenwagen werd licht beschadigd, het rijwiel is vernield. Dronken man wou motorrijden ALKMAAR In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de po litie in de Houttil een persoon aangetroffen die in kennelijke staat van dronkenschap een mo tor met zich voerde. Het wegrij den is hem door de politie belet omdat hij niet in staat was een motor te besturen. Man en motor zjjn naar het bureau gebracht waar bleek dat de beschonkene niet in het bezit was van c/sn rij bewijs. Vrachtwagen verloor lading ALKMAAR. Gistermorgen heeft een vrachtwagen, beladen met stro, een gedeelte van zijn lading verloren op de Friesebrug. Het verkeer had ongeveer 15 minuten vertraging. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR C.M.I. Botman van Stationsweg 80 naar Blokker; Wed. G. WagemakerSchoen van Laat 34 naar Amersfoort; C. PolSpaargaren van Tweede tuindwarsstraat 29 naar West- zaan; Wed. M.C.P.A. Janssen Ulsamer van Laat 51 naar Rui- geweide; F.J. Zijlstra van Kin- heimstraat 35 naar St. Oeden- rode; M. MantjesGroen van Doelenstraat 19 naar Castricum; J. Hoogland met* gezin van Fore- stustraat 20 naar Amsterdam; C. Kieft van Lindegracht 10 naar Amsterdam; H.W.H. van Hoek van Nassaulaan 5 naar Hilver sum; F. de Hoo van Lindenlaan 13 naar Hattum; H. 't Hooft van Nassaulaan 49 naar Hilversum; H. Pannekeet van Stationsstraat 61 naar Spanbroek; A. Weder m. echtgen. van Paternosterstraat 5b naar Zaandam; P. de Boer met gezin van Omval 32 naar Boven- karspel; N. GeelDegenaar van Wilhelminalaan 2 naar Amster dam; A.M.Th. Joosten van Stati onsweg 58 naar Beverwijk; V. Romeijn Tuindwarsstraat 23 n. Schagen; W.C.J.F. Romeijn van Tuindwarsstraat 23 naar Zaan dam; P.J. Verbeet van Kenne- mersingel 11 naar Groesbeek; M. G.E. Zwart van Bergerweg 144 naar Bergen; G. Bossert met ge zin van v. Everdingenstraat 8 n. Amsterdam; P. de Noordvan Diepen van Laat 208 naar Hoorn; A. Heijmans met echtgen. van Schoutenstraat 24 naar Amster dam; M.A. WieseLodewijk met kinderen van Baanstraat 11 naar Melbourne (Australië); A. van der Mark van Kortenaarkade 14 naar Amsterdam; W.F. de Mopr van Vondelstraat 12 naar Hoorn; J. de RuyterPronk van Een- drachtstraat 4 naar Velzen; P.H. A. de Vos van Baangracht 15 naar Castricum; J.J. Wildeman van Pr. Bernhardlaan 12 naar Twisk; M.H. de Jong van Nas- sauplein 2 naar Velzen; J. Braak van Baansingel 63 naar Den Hel der; C.J. Mors met echtgen. van Nieuwpoortslaan 127 naar Brui- nisse; E. Siekerman met gezin van Rippingstraat 12 naar Hei- loo; A.M. Gijzen van Verdron- kenoord 54 naar Egmond-Binoen; W. Bos met gezin van Vrouwen straat 4 naar Mijdrecht; J. Boon- acker van Stationsweg 29 naar Arnhem; D.D. de Vries van Ei kelenbergstraat 27 naar Esmond Zee; E. Smit van Roemer Visser straat 12 naar Venhuizen; J.J. NieuwenhuisDen Engelsman v. Ie Kanaalstraat 8 naar Krom- belscholen in het Gulden Vlies tezamen waren om het hunne daar te vieren. Toneelstukjes en tractaties in het Wapen van Heemskerk en poppenkast en an dere tractaties in het Gulden Vlies brachten de juiste stem ming onder de jeugd. Sinterklaas en Zwarte Piet waren dan ook graag geziene gasten onder het jonge volkje. De Alkmaarse schooljeugd der openbare scholen heeft een prettige Sint Nicolaas- middag gevierd. De sneeuw of wat er verder uit de trieste hemel viel deed daar niets aan af. K. J. M. V. ALKMAAR Onze wekelijk se bijeenkomst staat dit keer in het teken van „eigen fabrikaat". Er zal namelijk een inleiding ge houden worden door twee van onze leden, in een Fries-West- friese combinatie. Bovendien is er volop gelegenheid tot vragen stellen en het leveren van op bouwende critiek. Vrienden, toont ook nu je be langstelling en zorgt ervoor op tijd aanwezig te zijn. Tot Woens dag a.s., 8.30 uur in „Paviljoen Kinheim". Ka jottersnieuws ALKMAAR Woensdagavond viert de KAJ een van de gezel ligste bijeenkomsten van 't jaar, namelijk het St. Nicolaasfeest. Een ieder zorgt dat hij, bij al les wat hij meebrengt, zijn goed humeur met vergeet.. Aankomst van St. Nicolaas om half negen. Met fiets te water ALKMAAR Gistermiddag is een Alkmaarse jongen van 14 jaar door onoplettendheid in de Voordam terecht gekomen. Omstanders wisten hem op 't droge te brengen. Zijn fiets werd opgehaald door de Gem. Reini ging die daar werkzaam was. 1 In verband met het B I SINT NICOLAASFEEST 1 zullen onze Magazijnen eerst vanaf zijn ALKMAAR ^WIIHIHIIIIHIIWIWIHilitttillllHltiHmHIHIHIilllllllltiHtHltlWIIttliimttlltllili^ ALKMAAR. Sint Nicolaas, die ieder laar weldoende rond gaat bij de kleinen, heeft, al komt hij eigenijk voor de kinde ren, ook dit jaar de zieken niet vergeten. Met zijn onaf scheidelijke knecht. Zwarte Piet, was hij Zondagmiddag in het Sint Elisabeth-ziekenhuis waar hij om klokke drie in de hall verscheen. Daar werd Hij verwelkomd door Moeder-Overste, heren doktoren, eerwaarde zusters, verpleegsters en het huis houdelijk personeel. Ook patiënten, althans lopen de, waren van de* partij. Nadat enige bekende Sinterklaas-liede ren waren gezongen, sprak dr, G. J. Sluimer een kort wel komstwoord, waarna de Heilige Man op pa'd ging, zaal in zaal uit, alle patiënten bedenkend met een verrassing als wat ver snaperingen, een stukje zeep, sigaren of sigaretten. De patiën ten lieten zich niet onbetuigd en ontvingen de hoge bezoeker zelfs met harmonica-muziek. Ook onderling bedachten de pa tiënten elkaar met geschenken. Het grootste deel van de middag bracht de Sint echter door bij de kinderen, waarvan er velen Zwarte Piet met angst tegemoet zagen. Maar het viel allemaal nogal mee en de cadeautjes kwa men al spoedig uit de zak te voorschijn. Alle kinderen werden op een aardige wijze bedacht, zodat ook voor hen de feestdag van de grote Sint, die zij niet thuis konden vieren, prettig is voorbij gegaan. En patiënte, die onbekend wenst te blijven, verzocht ons GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Dit was Zaterdag van 910 uur en Maandag van 12.301.30 uur. (Adv.) haar -dank, en die van alle an deren, aan de Sint over te bren gen. Hetgeen wij bij deze doen, in de hoop, dat de Sint in deze drukke dagen niet vergeten zal, onze krant in te kijken. Brandje ALKMAAR Zondagmiddag om vijf uur is een klein brandje ontstaan in de keuken van een woning aan de Overdiestraat. Een kachelpijp werd daar door een houten schot aangebracht. Dat schot is in brand geraakt. De politie heeft het vuur geblust met een Total-apparaat. Vanavond geen dames congregatie ALKMAAR In verband met het St. Nicolaasfeest, zal er he denavond geen bijeenkomst zijn van de dames congregatie, Sint Laurentiusparochie. NAT PAK GEHAALD ALKMAAR Gisteravond omstresïts vijf uur reed een klei ne luxe auto vanaf de richting St. Pancras naar Alkmaar. In de bocht bij de halvemaansbrug is de auto, vermoedelijk door de gladheid, geslipt en in de sloot langs de weg terecht gekomen. De bestuurder, de heer O. uit Alkmaar bekwam geen letsel doch wel een nat pak. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; 'Man tin zv A. van Lienen en A.W. Peek; Theodorus P. zv W. Wester en C.E. Stadegaard. Overleden: Johannes Holman 53 j., geh. met A. Holman. BERGEN. De getrouwe be zoekers van de kunst-avonden, welke het Kunstenaars-centrum Bergen elke winter pleegt te or ganiseren en het is een sterk groeiend aantal belangstellenden flat telkenmale aanwezig is zullen zich zeker het concert her inneren dat in Februari jl. door het Röntgenquartet te Bergen werd gegeven. Ook dit winter seizoen is het mogelijk gebleken een optreden van hét befaamde quartet te Bergen te organiseren. Op Dinsdag 12 December a.s. om 8 uur zal het concert in de dans zaal van „De Rustende Jager" plaats vinden. Werken van Haydn, Debussy en Ravel zullen worden uitgevoerd. Gaarne wordt op een grote schare muzieklief hebbers gerekend. Wij maken van deze gelegen heid gebruik er de aandacht van belangstellenden op te vestigen dat gedurende de Kerstweek een tentoonstelling, gewijd aan het werk van willen B. Essers zal worden gehouden. Gedurende 't weekeinde van 16 en 17 Decem ber worden de werken tentoon gesteld, welke voor de jaarlijkse aankoop door het gemeentebe stuur van Bergen zijn ingezonden POLDERVERKIEZING BERGEN. Bij de dezer da gen gehouden stemming voor de verschillende polders in deze ge meente werden herkozen de na volgende heren: Voor het water schap de Oningepolderde landen: J. N. de Koning en C. Roskam. Tot voorzitter; Van de Zuur- venspolder: J. A. Ranzi.jn; van de Zuider- en Middenrekerpolder: C. Boon Cz„ Tot poldermeester; van de Damlanderpolder: Th. de Waard; van de Oudburgerpolder: A. Jonker; van de Filisteinsepol- der: C. Paarlberg; van de Noor der Reker en Mangelpolder: A. Delver; van de Sluispolder: C. Blankendaal en in dezelfde pol der inplaats van de heer J. Borst die wegens leeftijdsgrens moest bedanken, de heer A. Apeldoorn. Tot lid van het dagelijks be stuur van de vereniging van Polders en oningepolderde lan den werd herkozen de heer. C. Boon Cz. Burgerlijke Stand BERGEN N.H. Geboren: Johan nes zv J. Schotten en van A. C. Hommert, Kogendijk 23. Ondertrouwd: Bernardus H. A. G. Lohman, oud 26 jaar wonende te Leeuwarden, Molenstraat 5o en Ma ria Catharina Miltenburg oud 25 jaar wonende te Bergen N.H. Bergerweg 78. Getrouwd: Gerrit Krapman en Dirkje Bol, Schagen, Noord A 74; Reinier Dekker en Agatha E. Muijt- jens, Bergen N.H. Zakedijkje 45. Overleden: Trijntje Muntjewerf oud 91 jaar, weduwe Leendert van de Jb. Weijandweg 18. BRANDGEVAAR IS NOG GROOT SINT PANCRAS Reeds ver schillende malen is er van ge meentewege op gewezen, hoe groot het brandgevaar is van verkeerd geconstrueerde schoor stenen. Het is zelfs zover geko men, dat de brandweercomman dant alhier, zich vrijwillig ter beschikking heeft gesteld om de schoorstenen te controleren en nadere aanwijzingen en inlich tingen te geven. Dit alles heeft echter tot heden toe nog niet moge baten. In enkele weken tijd hebben zich in onze ge meente reeds verschillende schoorsteenbrandjes voorgedaan. Meestentijds was de oorzaak de zer branden, het niet vegen der schoorstenen of een foutieve constructie. Vooral bij harde wind, zoals de laatste dagen, zijn schoorsteenbrandjes uitermate gevaarlijk, en als er iets fout loopt, is er niets meer te redden. De meesten zijn zich niet bewust, van het grote gevaar dat hierin schuilt, doch men dient het voor beeld van Wervershoof en Zuid- Scharwoude goed voor ogen te houden. Er kunnen ook mensen levens mee gemoeid zijn, zoals daar is gebleken. Indien men de schoorsteen niet vertrouwt, wende men zich tot de brandweercommandant. A. Schram, Bovenweg 200 alhier, die alle gewenste inlichtingen gratis verstrekt. Handbal ZEEVOGELS I—A. O. G. I 1-0 EGMOND A/D HOEF -- De uitslag geeft niet de verhouding weer voor het spelbeeld op het veld. Het positie- zowel als sa menspel van de A.O.G.-dames was, vooral na de rust beter dan van onze meisjes. Toegegeven moet worden, dat de Zeevogels heneden haar kunnen speelden. De voorhoede had niet de snelle, overrompelende kracht die zij meermalen weet op te brengen. Voor de rust wogen de partijen tesen elkander op. Het zware veld deed veel afbreuk aan het spelpeil. Aanval en tegenaanval golfden over en weer. Een Zeevogel-worp van verre gleed onder de handen van de A.O.G.-doelverdedigster door. Na de rust was het A.O.G. dat de toon aangaf. Menige aanval werd op het Z. heiligdom onder nomen. doch de achterhoede, die goed partij gaf, wist alle aanval len te pareren. Bij een Z. aanval wist, de A.O.G. doelverdedigster vallende een doelpunt te voorko men. Haar collega in het Z.-doel deed niet voor haar onder en wist enkele minder gemakkelijke ballen goed te vangen. Het ge lukte A.O.G. niet. onze hechte verdediging uitepn te scheuren. Door deze gelukkige overwin ning heeft Z. met 4 nnnten voor sprong stevig de l°iding in afd. H van de kring Kennemerland- Zaanstreek. De A.O.G. meisjes toonden zich sportieve verliezers. Aanbeveling gemeentewerkman ZIJPE Voor de benoeming van gemeentewerkman, stand plaats Petten, voor welke functie zich niet minder dan 37 sollici tanten hebben aangemeld, heb ben burgemeester en wethouders de volgende aanbeveling opge maakt: 1. A. Beek te Koedijk; 2. P. van Zweeden te Anna Pau- lowna; 3. Jn. de Jong te Schager- brug. Beplanting St. Maartensweg ZIJPE Gedeputeerde Staten hebben aan het Bestuur vande Zijpe en Hazepolder ontheffing verleend van de desbetreffende verbodsbepaling van het Wegen reglement Noordholland voor het aanbrengen en behouden van een beplanting op de St. Maartens weg alhier. UITSLAG AANBESTEDING KOEDIJK Ten gemeente huize is gisteren te Koedijk de aanbesteding gehouden van het bouwen van drie woningen. Er werd als volgt ingeschreven: (Het eerste cijfer achter de naam van de inschrijvers geldt voor één woonhuis, het laatste voor een dubbel woonhuis.) N. Borst en Zn., Spierdijk, f13.710 en f27.750; P. Buijs, Ou- dorp, f 12.900 en f21.100; A. D. Beeldman, Bergen, f 14.250 en 26.250; C. Noort en Zn„ Bergen, f 13.365 en f27.144; P. Duyn, Ha renkarspel, f 14.260 en f 25.540; Gebr. J. en J. Obdam, Heiloo, f 13.500 en f27.500; A. Rijken- berg, Alkmaar, f 12.597 en f 24.180 L. Pekelharing, Alkmaar f13.950 en f 25.900; J. Dekker. Alkmaar f 12.850 en f23.690; Zeegers en Zn., St. Pancras, f 18.530 en en f 23.984; Blankendaal. Alk maar f12.639 en f25.290;; Wester St. Pancras f13.250 en f21.690; W. Barten, Alkmaar, f 14.220 en f24.420: F. Hes. Koedijk, f13.490 en f20.970; W. Kemper, War- menhuizen f 13.980 en f24.910; D. Boekei, Schagen, f13.940 en 22.820: C. Boekei. Oude Niedorp, f 13.830 en f26.419: .T. de Jone, 't Veld. f 13.880 en f26.500: A. C. A. Boekei, Waarland, f 13.756 en f22.740: J. Zoon, Alkmaar f13.520 en f24.100; C. de Geus en Zn., Laneedijk. f 12.619 en f21.750: D. J. Duin, Bergen, f 14.200 en f 25.300; J. Valkonet en H. Met selaar te Oudkarspel f 13.250 en f23.500. De gunning van de bouw is aangehouden. INDOOR-TRAINING H.H. WAARD NRD. „Houdt het lichaam lenig en fit". Onder dit motto worden alle Hugo- Boys leden aangespoord de we kelijkse training onder de vaar dige leiding van de heer Hart- land te bezoeken. Zij begint reeds om kwart voor 7 en ein digt om 8 uur. Deze tijd is spe ciaal gereserveerd door junioren en adspiranten. dus ook de ad- spiranten worden op deze trai ningsavond verwacht. Houdt dus de Woensdagavond vrij. Van 8 tot 9 uur is de tijd voor senio rentraining. Advertentie Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert do poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en j sterkt de huidweefsels. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgemaakt te 10 uur.) OVERDAG DOOI Wisselende bewolking met plaatselijk nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voorna melijk in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuid- West en Noord-West. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. De gratis kooptijden waren MAANDAG: 9.33— 9.43; 10.47—10.57 12.33—12.43; 13.47—13.57 18.02—18.12; 19.23—19.33 De Raad van Bereen vergader de gisteravond voltallig. Van 'n aantal ingezetenen- automobilisten (41 in getal) was 'n verzoek ingekomen, om de Bergerweg voor eenrichtingsver keer open te stellen. De voorzitter deelde mede. dat er reeds 90 ontheffingen zijn verleend van het verbod over de Bergerweg te riiden en dat zo snoedig moeeliik aan het verzoek zal worden voldaan. Men moet echter zovel moeeliik medewer ken. om het moeeliik te maken, dat hier 'n goede weg komt. De heer Hemelrijk herinnert aan het bestek, waarin bepaald was, dat (e aannemer verplicht was het verkeer uit beide rich tingen mogelijk te maken tijdens de werkzaamheden. Als aan de laagste inschrijver faciliteiten worden verleend, die hiervan afwijken, hebben zowel de automobilisten als de andere aannemers, die ingeschreven heb ben, reden tot klagen. Als het niet kan. dan zegt spr. dat degene, die het bestek maak te, dit had moeten voorzien en als andere aannemers geweten hadden, dat het verkeer omge legd zou worden, dan hadden zij lager in kunnen schrijven. De voorzitter gaf toe, dat het mogelijk is het verkeer doorgang te doen vinden; op de aanneem- som had het geen invloed. Om het verkeer op de Bergerweg te ontlasten, heeft de aannemer op zijn kosten langs de Kogen- dijk uitwijkstroken aangelegd. Het verkeer gaat over de Kogen- dijk en Groeneweg vlotter dan via de Bergerweg, zolang daar gewerkt wordt. Er is geen kwestie van bevoordeling van een aanne mer. B. en W. zullen de situatie nog eens bezien en trachten zo veel mogelijk aan het verzoek tegemoet te komen. Weth. Oldenburg wees er nog op, dat de aannemer 'n deel van zijn werkterrein de oostelijke berm beschikbaar stelt voor het verkeer. De heer Hemelrijk concludeert, dat de bestekvoorwaarden niet worden nageleefd en vraagt de toezegging het verkeer in één richting zo gauw mogelijk toe te laten. Spr. betreurt het, dat het werk over twee winters verdeeld is en vreest, dat Kogendijk en Groeneweg kapot gereden wor den. De heer Ellis had zich er ook over verwonderd, dat de Berger weg voor het verkeer werd afge sloten. De heer Broersma zag gaarne het bestek, dat niet door de Raad noch door de Commissie voor Pu blieke Werken is goedgekeurd, in deze commissie besproken. De voorzitter zegt dit toe en deelt nog mee, dat volgens de verklaring van de heer Blauw (directeur van Gem. Werken) de Kogendijk en Groeneweg niet kapot zullen worden gereden. Dorpshuis. Od 'n vraae van mr. Sluis deel de de voorzitter mee. dat de ee- mecnte nu definitief eigenaresse is geworden van het Dorpshuis. Het geding, tot de kosten waar van de fam. Dekker is veroor deeld. is in hoogste instantie door de gemeente gewonn-in. Tegen het besluit van B. en W., waarbij vergunning werd gewei gerd aan P. Hajonddes van der Meuien om vergunning tot uit breiding van zijn woning aan de Guurtjeslaan, Had adressant be roep bij de Raad aangetekend; B. en W. stelden voor op dit be roepsschrift afwijzend te beschik ken, omdat het ingediende plan onaesthetisch werd geacht. In dien adressant i.p.v. 'n plat dak 'n puntdak had geprojecteerd, "zou het verzoek ingewilligd wor den. Na enige discussie werd con form 't voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Afwijzend werd beschikt op 'n- verzoek van „Riofilms N.V." om vrijstelling van vermakelijkheids belasting voor de film „Maria Goretti". B. en W. adviseerden tot afwijzing, omdat vrijstelling alleen kan worden verleend, in dien ten minste 75 pet. van de onzuivere'opbrengst strekt tot 'n liefdadig doel. Een verzoek van de afd. Ber gen van de R.K. Bond voor het Gezin, om het vermenigvuldi- gingscijfer van 2 op 1 te bren- werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De Politieverordening werd aangevuld met een bepaling, waarbij het verboden is zonder vergunning van B. en W. binnen de bebouwde kom. of binnen een afstand van 150 M. van wegen al dan niet voor het publiek toegankelijk en van gebouwen of erven van gebouwen, een wind buks af te schieten. De heer Ellis, die het verbod wilde beperken tot de leeftijd van 16 jaar, stemde tegen. Bij het voorstel tot goedkeu ring van de 5 pet. loonsverhoging voor het gemeentepersoneel over het 3e kwartaal maakte de heer Ellis er bezwaar tegen, om voor de hoger-gesalarieerden boven de f 180.uit te gaan. De voorzitter wees op de rijks regeling, die er wél boven uit gaat. Met 10 tegen 3 stemmen (Ellis, Wittebrood en Ranzijn) werd conform besloten. De heer Hemelrijk vond de Raad na het Kamerdebat niet de plaats hierover te spre ken. Aan de orde was hierna een voorstel tot het treffen van een regeling betreffende het toeken nen van gemeentewege van een tegemoetkoming in de kosten van vrijwillige ziekenfondsverze kering 'van hen. wier inkomsten zó gering zijn, dat zij de met in gang van 1 Jan. 1949 verhoogde premie bezwaarlijk kunnen op brengen; hierdoor wordt de me dische verzorging van deze per sonen gewaarborgd en wordt te vens voorkomen," dat de kosten van de geneeskundige verzorging ten laste van de gemeente komen. Op 'n vraag van de heer Ellis zei Wethouder den Das, dat de financiële consequenties ervan voor de gemeente nog niet te overzien zijn, omdat niet bekend is, hoeveel aanvragen er zullen komen. De voorzitter deelt mede, dat er f 1000— voor begroot is en dat deze regeling de onvoorziene uitgaven van de vorige regeling voorkomt. In verband met enkele opmer kingen van de heer Ellis over de redactie der verordening werd dit punt aangehouden, teneinde de commissie voor Soc-Belangen in de gelegenheid te stellen de verordening eerst onder ogen te zien. In de vacature J. Slooten werd tot onderwijzer aan de openb. la gere school benoemd de heer L R. Lambeck te Sappemeer. De precario-verordening werd aangevuld met de bepaling, dat de belasting is verschuldigd in twee termijnen, waarvan de eerste vervalt op de laatste dag der maand, volgende op die, waarin het aanslagbiljet is ge dagtekend en de tweede een maand later. In verband met de wetswijzi ging van 7 Juli j.l. werd de ver ordening, regelend de heffing van het vergunningsrecht in dier voege gewijzigd, dat dit recht voor een nieuw bedrijf f 170, i.p.v. f 100,zal bedragen; de verordening, regelend de heffing van verlofsrecht werd aldus ge wijzigd, dat het verlofsrecht werd verhoogd van f 25,tot f 45,per jaar. Besloten werd tot aankoop van de gemeente Alkmaar van 2450 m2 bouwterrein en weg, gelegen tussen Loudelsweg en Dorpsstr. aan de Gasweg voor f 2200, overwogen wordt dit terrein te benutten voor de bouw van vier kleinere woningen in twee blok ken van twee, bestemd voor Ouden van Dagen. Het strand De hoeveelheid puin, restant van de Westwal op het strand te Bergen aan Zee, wordt geschat op 1000 m3; de opruimingskosten worden op f 2,per m2 ge raamd, daar het puin voor fun dering van wegen kan worden gebruikt. B .en W. stellen voor f 1.in de kosten bij te dragen, onder voorwaarde, dat de N.V. Bouw- en Expl.My te Bergen aan Zee eenzelfde bedrag bij draagt. Aldus «besloten. De heer Driessen zae o"k gaarne de veenbanken verwij derd. doch de voorzitter zei. dat Rijkswaterstaat hier bezwaar te gen heeft, omdat de gevolgen hiervan niet te overzien zijn. Overigens willen B. en W. aan het strand doen wat mogelijk is, omdat het van nrimair belang is. Het bestuur van de R.K. Land- bouwhuishoudschool is voorne mens aan deze inrichting een op leiding voor leraressen voor akte N A1X Gandbouwhuishoud-on- derwijs) te verbinden. Daartoe is nodig, dat de gemeenteraad de oprichting en instandhouding hiervan (in streek verband) nood zakelijk verklaart; in dat geval verleent het Rijk 70% van de ex ploitatiekosten, terwijl de ge meenten, waaruit leerlingen de school bezoeken. 20% bijdragen; de St. Josephstichting neemt 10% voor haar rekening. Evenals des tijds bij het R.K. Huishoudonder- wijs het geval was, stellen B. en W. de Raad voor een noodzake lijkheidsverklaring te geven; de gemeente zal zich in dat geval belasten met het verhaal op de buitengemeenten van de bedoel de 20% der gemiddelde exploita tiekosten. Zonder discussie werd conform voorstel van B. en W. besloten. Besloten werd aan H. Beuman te Rotterdam te verkopen een bouwterrein van 1015 m2 aan de Walr/ick Pyrmont-laan voor f 4000,Medewerking werd ver leend aan het bestuur van de R.K. Jongensschool „St. Adelber- tus" voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen, tot 'n be drag van f 1.175,85. Bijdrage ziekteverzekering Aan de orde was hierna een voorstel, om een gemeentelijke bijdrage te verlenen in de pre mie, welke door niet verplicht- verzekerde gemeente-functiona rissen voor hun ziekteverzeke ring wordt betaald. Mr. Sluis maakte er bezwaar tegen deze regeling ook uit te strekken tot ambtenaren, die meer dan f 4750 verdienen. De heer Ellis vraagt naar de finan ciële gevolgen voor de gemeente; spr. wil slechts medewerken als de gemeente-financiën het toela ten, mits de bijdrage niet f 50, wordt, zoals is voorgesteld, doch in verhouding tot de ziekenfonds premie van 80 ct; voorts wil hij de gezinnen tegemoetkomen al- naargelang de grootte. De Voorzitter acht geen budge- taire bezwaren aanwezig. Spr. vindt het niet meer dan billijk, dat de ambtenaren met midden salarissen op dezelfde wijze wor den tegemoet gekomen als de ambtenaren met lagere salaris sen; 'n Groot gezin is volledig gedekt met f 50,Besloten werd het voorstel aaft te houden tot de begroting. Exploitatie woningen B. en W. stelden hierna voor om resp. zes en vier woningen bij wijze van proef en in verhou ding tot het ledental, in exploita tie over te dragen aan de algeme ne woningbouwver. „Bergen" en de R.K. Woningbouwver. „Room se Actie". Op 'n vraag van de heer Taets van Amerongen deelde de voor zitter mede, dat de woningbouw verenigingen deze woningen ook in eigendom overnemen; de toe wijzing blijft echter aan de ge meente. Na enige discussie werd conform besloten. Op 'n vraag van de heer Ellis deelde de voorzitter mee, dat het verboden is woningwetwoningen in huurkoop uit te geven. De heer Hemelrijk wees er evenals de heer Ellis op, dat de woningen in beheer bij wo ningbouwverenigingen, beter be woond worden; bovendien is de gemeente van een zorg ontheven; de heer Hemelrijk juicht het toe, dat B. en W. deze proef willen nemen. De heren Broersma en Swaag vreesden voorkeur bij toewijzing, terwijl de heer Sluis er juist vóór was, dat de woningbouwvereni gingen meer vrijheid werd ge geven, zoals in Alkmaar en Am sterdam. De voorzitter vond de woning toewijzing in Bergen uitermate redelijk geregeld en vond het re delijk, dat woningbouwvereni gingen bij gelijke urgentie 'n lid laten vóórgaan. De Raad ging ermee accoord BESTUURDER GEDOOD Om circa kwart over acht hedenmorgen is een melkauto van de Zuivelfabriek te Haring huizen op de onbewaakte over weg te Waarland door de trein uit de richting Schagen gegrepen en totaal vernield. De bestuurder, de 53-jarige gehuwde heer Lou- rens Kos, wonende aan de Loet te Schagen, werd hierbij vrijwel op slag gedood. Omtrent 'de toedracht van het ongeval vernemen wij nog, dat aan het begin van deze weg aan de Weel een bord is geplaatst in verband met verkavelingswerken in Waarland. Tot even voorbij de overweg is deze weg nog nor maal begaanbaar, doch houdt dan eensklaps op. De bestuurder is met deze situatie blijkbaar niet op de hoogte geweest. Na het passeren van de overweg heeft de chauffeur moeten stoppen, waarna hij terug wilde rijden. Tijdens het achteruit rijden werd de auto door de trein gegrepen en kwam enkele meters verder, totaal vernield, in de spoorsloot terecht. Geestelijke en medische bij stand waren spoedig ter plaatse, eveneens de politie. Het feit, dat de weg doorloopt tot juist enkele me.ters voorbij de overweg is voor het verkeer, vooral bij duisternis, zeer gevaar lijk. Voor het autoverkeer in het bijzonder zou het dienstiger zijn geweest, indien deze weg al voor de overweg gesloten was. NIEUWE BURGEMEESTER VAN WORMERVEER Bij K.B. van 1 December is be noemd tot burgemeester van Wormerveer, Mr. J. C. Lyckla- ma, laatstelijk resident van Djoc- jakarta en Magelang. AANRIJDING H.H. WAARD-NOORD Toen onze plaatsgenoot, de heer A. de G., dezer dagen 's morgens op weg was naar zijn werk in Alk maar, zat hij vanwege het slech te weer en de harde wind wat voorover op zijn bromfiets. Zo doende zag hij niet dat er iemand op de weg liep bii de spoorweg-overgang, alhier. Toen hij dit echter het allerlaatste mo ment bemerkte, was een aanrij ding niet meer te vermijden. Bij deze aanrijding kwamen beide heren met de harde weg in aan raking. De G. liep slechts enkele lichte verwondingen op aan het hoofd, terwijl de aangeredene met de schrik vrij kwam. De sluis zal niet worden gedempt WEST-GRAFTDIJK Naar we vernemen is in een dezer da gen gehouden vergadering van het college van hoofdingelanden van de Eilandspolder besloten, niet tot demping van de sluis te West-Graftdijk over te gaan. Een en ander naar aanleiding van in gediende bezwaren, door enkele veehouders die wonende aan het kanaal hun bedrijf in de Eilands polder hebben. Het zal nu nodig zijn dat de sluis een algehele restauratie on dergaat. Burgerlijke Stand NIEUWE NIEDORP Gebo ren: Antje dv K. Boomsma erf A. Zwaan; Margaretha C. dv J.P. Koenis en C.M. Groot; Louwren- tius J. zv P. Slijkerman en J.C. de Lange. Ondertrouwd: D.J. Biersteker 27 j. en M.A. vd Kommer 20 j.; C. Schoorl 25 j. te Barsingerhorn en J.H. Grin 25 j. Overleden: K. Molenaar 86 j. echtgenoot v. S. Saai; P. Hoek 81 j., echtgenoot v. E. Groot te Winkel. Ingekomen: S. Vlaming en echtgenote van Hoogkarspel; M. 1. Raman van Rosmalen; L. Bak ker van Den Helder. Vertrokken: A. Wit naar Bar singerhorn; B. de Wilde Moor en gezin naar Langedijk; W. Biesheuvel naar Midwoud; T. de Jong en gezin naar Wieringer- meer; W. Hiddema en gezin naar Tietjerksteradeel het voordelig renteverschil van de exploitatie der woningwetwo ningen, na aftrek van de ver plichte bijdragen aan het reserve fonds aan te wenden tot dekking van de negatieve saldi van de onderhoudsfondsen „Kogendijk" en „Zuidergeest". In 6 woningen aan de Kogendijk zullen board plafonds worden aangebracht en zal binnenschilderwerk worden uitgevoerd; dit laatste zal ook geschieden in 12 woningen aan de Jaap Weijandweg. Aan de orde was hierna een voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Juli j.l., waarbij besloten werd het aantal vergunningen met drie te verho gen en de Kroon alsnog te ver zoeken het maximum aantal ver gunningen met twee te verhogen. De voorzitter achtte de kans van slagen in dit geval groter. Con form besloten. Zie vervolg pag 4 Volgens hel blad met bet-rekking to December a.s. te D hoe verontrustender handelsbalans na ee terd is, terwijl me verheelt, in de een België te verlangen. Met betrekking to ren te Brussel geopi rentie der voorzitter commissies, welke bel; het voorbereiden van terconferentie te I schrijft het blad, dat voornemens is tegenoi chanisme van de Eu talingsunie een blok luxlanden te vormer Het blad knopt hiei merking vast, dat nu zijn crediet heeft opg land blijkbaar ook n België en Luxemburg verbruiken. La Libre Belgique artikel met de volgt den: „Het belang maar ook dat der Be dat de ministerconfere op 14 December in moet worden gehoui uitgesteld totdat de ten verbeterd zijn." De ki In een artikel ov< in „Agence Economii nancière" wordt opge het verheugend is te dat men in Nederla: mindere mate dan in overtuiging heeft, dal lux Unie moet wort 100 NIEUWE CA Bij K.M.A. TE I Een honderdtal nie ten werd Maandag te 1 nomen in de geledere ninklijke Militaire Ac nieuwe cadetten en 1 die voor deze dag war digd, kregen gelegenhe nis te maken met de 1 superieuren en met dt waarin de opleiding i den. Er was in de i van de K.M.A., een door de gouverneur c kolonel K. Puffius en van onderwijs. WOENSDAG 6 DEC HILVERSUM 1. 402 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 grar woord voor de dag; sluiting; 9.00 nieuws richten; 9.10 voor de gram. 10.30 morgendic gram. 11.10 „poppenk spel; 12.00 alt en pi land- en tuinbouwmei 12.33 adventsdienst; 13 13.15 reportage 13.20 d tet; 13.40 gram. 14.45 15.15 vocaal ensemble 15.45 voor de jeugd; dersluiting; 18.00 genu 18.30 RVU; „vraagstuk fende de wereldbevolk reldvoedselvoorziening Brummelkamp; 19.00 weerbericht; 19.15 dis 19.30 ten-or en gitaar diokrant; 20.00 nieuw dio-schaakwedstr. No 20.06 kerkkoor en soli „gezin en school", eau amusementsmuziek; 21 21.45 omroeporkest; 22 overdenking; 23.00 nie pianorecital; 23.3024 HILVERSUM 2 7. 10.00 VPRO; 10.20 VA VPRO; 20.00—24.00 Vi 7.00 Nieuws: 7.15 oc nastiek; 7.30 sluiting; en weerberichten; 9. huisvrouw 9.22 gram. radio; 10.20 voor de 11.00 gram.; 12.00 pro kest; 12.30 land- en tu dedelingen; 12.33 voor land; 12.38 orgelspel; 1 der; 13.00 nieuws; 13 kest; 13.50 regeringsi „klanken van Java en nard IJzerdraat; 14.00 portret"; 14.15 jeugdco: kinderkoor; 15.20 vooi 16.30 sluiting; 18.15 V7 18.20 actualiteiten, 18 ensemble; 19.00 „antithi these", causerie; 19.15 voor de jeugd; 20.00 ni politiek commentaar; roeporkest en solist; Stina" hoorspel; 22.25 22.45 sterrenkundige 23.00 nieuws; 23.15 wer tournooi te Amsterdam gelspel; 23.4024.00 gi BiRUSSEL 324 m. 12.30 weerberichten; ensemble 13.00 nieuws phonisch concert 15.45 Belgische muziek; 16. nie orkest; 17.00 ndei gram.; 17.30 klankbee gram; 17.50 boekbespre Vlaamse pianomuziek; de soldaten; 19.00 niet gram. 19.50 radiofeuill „jler tapfere soldat" ope nieuws; 22.15 orgelcon gram.; 23.00 nieuws, 24.00 verzoekprogramrr 484 m. 12.05 licht ensei nieuws; 13.10 gram. 13 idem; 16.30 omroepkooi ten 17.10 pianorecital; 19.00; 19.20 en 19.40 nieuws; 20.00 symphoi en solist; 21.15 en 21 22.15 jazzmuziek; 22.45 22.55 nieuws; 23.00 gr nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2