UNTER ig tussen Beneiux-unie in gevaar? Hr.Ms. Evertsen vaart weer langs de Koreaanse kust Kamerlid Hermans gaat drie maanden achter slot Doolhof van moeilijkheden DE ONTVOERING Cl eerlek Grote Nederlandse schuld RADIO terjubilea i Haarlem gewapenden Idden zich De Waal staat abnormaal hoog Vonnissen in desertie-zaak BEURSOVERZICHT Naar wij vernemen HOEST Montgomery was op bezoek door Heralth WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 PAGINA 3 ERWACHTING door het KNMI te ,ig van Woensdag- nderdagavond. t MINDER KOUD log enkele opkla- et Zuid-Oosten van jrigens overwegend ;t met tijdelijk eni- ige tot krachtige en later harde wind en Zuid-West. Ge ler koud. ember vieren hun iesterfeest; H. P. Ba- laan te Rotterdam g), deze week be- tapelaan te Haarlem Zeven Smarten); J. kapelaan te Haarlem P. Th. Brinkman, Oudorp; G. J. P. v. laan te 's Hage (H.H. ders); Dr. J. A. E. v. professor Theologi- nd; H. C. M. de Goe- i te Voorburg (O.L. P. C. Groenendijk, zenicr Staf T-Briga- iarang; C. P. Groot- daan te Delft (H. Sa il N. M. Hammann, ilillegom (H. Jos); Heyden, kapelaan te n (H. Ant. Abt.); J. !oo"gte, Bondsadviseur r Amsterdam (Maag- l. H Huyboom, Ass. ez. A'dam, Stadhou- G. W. Lemmers, ka rn Helder (O.L.Vr. O. an Nobelen, kapelaan m (H. Aignes); J. Th. kapelaan te Haarlem ozenkrans); F. A. H. leraar Hageveld C. J. A. Schoon- <ap. te Amsterdam, llibrordus binnen de P. M. Schoone- aan te A'dam (O.L. I. van Stee, kapelaan (H. Hart); Th. H. J. raar Hageveld Heem- A. Velzeboer, kape- ige (H.H. Engelbew.); ster, rector te Leiden A. C. v.d. Voorn, e Hillegersberg (H. MPLANTDAG VIERINCERMEER ERWERF. Op Za- g 9 December a.s. Wieringerwerf een ig gehouden, georga- de woningbouwver. rt", in samenwerking atsbosbeheer. De bur- al de 55 deelnemende ie alle een dennetje uin krijgen, na afloop e herinnering uitrei- CTOVERZICHT END, 5 Dec. De a runderen en vooral te koeien viel, gezien weer en de gladde tegen, en de handel /roegte vooral met de ten, heel goed. Later verd het wel stroever, met het kwaliteitsvee. en zullen dan ook in wel iets boven de no- :komen zijn. Met de n was het een stugge de verse melkkoeien, n niet te groot aanbod iet ook kalm aan. In sn in de graskalveren 't leven ook niet zo te zijn, alleen de bes- 'S vinden nog wel af- de nuchtere kalveren ter, zij werden graag vlug en voor hogere gezet. Ofschoon er al markten die goed be- net wolvee zijn gehou- edenmorgen het aan- n niet tegen. De gang schapen was heei ir die van de lamme- ter, daar werden weer n voor uitgelegd. Het jod van bokken en cht daar geen verbe- ie gang. Op de vette kt was het beter, daar ok minder aanbod en ior de besten zette in Waarschijnlijk zullen er i paar centen meer op- ebben. Voor iets lich- e priis f 1.68 tot f 1.70, andel liep goed door. biggen was de gang zodat ook daar van de on aantrekken. Met de was het nog heel stug, I kooplust. Op de Daar liet men voor 't leven steeds niets gebeuren, kei steeds slachters die rat leven geven. Op de arkt was weer aardig prijzen bleven vrij ild, dat van alle door litie opgemaakte pro- laal onverwijld aan fschrift wordt toege- lorts is aan de districts- nt der rijkspolitie op- op regelmatige wijze eenmaal per kwartaal irgemeesters in hun :d overleg te plegen uitvoer van de politie- de betrokken gemeen- ACTIE OP JAVA olg van de actie tot g van de veiligheid iOO man zich met hun i Midden-Java gemeld, nheid voor aanmelding in 28 November tot 4 Over de aanmeldin- ndere gebieden is nog ;nd. Van gezaghebbende zijde te Brussel wordt bevestigd, dat de Beneluxconferentie, die op 14 December a.s. in Den Haag zou worden gehouden, uitgesteld zal moeten worden. In dit verband wordt in het licht gesteld, dat omstreeks half December in het kader van het Atlantische Pact uiterst belang rijke besprekingen zullen worden gehouden, waaraan de ministers van buitenlandse zaken moeten deelnemen. De ondertekening van de overeenkomst betreffende de Benelux-Unie, die zou geschieden tijdens de bijeenkomst der Ne derlandse, Belgische en Luxem burgse ministers, dreigt op het allerlaatste ogenblik door een moeilijkheid te worden ver traagd. Deze moeilijkheid ont stond door het aandringen van Nederland, dat de credieten, die elk van de drie landen zal ont vangen in het kader van de Europese betalingsunie, in een „Beneluxpool" gebracht zouden worden en naar gelang van de behoeften voor elk der landen beschikbaar zouden zijn. Naar vernomen wordt dringen de Ne- I Dank van de K.L.M. aan Jhr.. van Weede Als blijk van waardering voor steun welke de KLM gedurende het Heilige Jaar heeft ontvangen van H.M. Gezant bij de Heilige Stoel Jhr. Mr. M. W. van Wee- de is hem Maandagmorgen j.l. in het gezantschap te Rome uit naam van de directie van de K LM 'n Delfts blauw herinnerings bord aangeboden. (Advertentie) PROGRAMMA DONDERDAG 7 DECEBMER Hilversum II, 402 meter, 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed en liturg, kalender, 7.30 zenderslui ting. 9.00 nieuws, 9.10 voor de huisvrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 gram.muz., 9.40 schoolradio, 10.00 gram.muz., 10.15 morgen dienst, 10.45 orgelconcert, 11.00 12.00 angelus, 12.03 gram.muziek, voor de zieken, 11.45 schoolradio, 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen, 12.33 gram.muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en ka tholiek nieuws, 13.20 pianovoor dracht, 13.45 gram.muz., 14.00 promenade-orkest en solisten, 14.45 voor de vrouw, 15.30 vocaal ensemble, 15.45 bijbellezing, 16.30 zendersluiting, 18.00' voor de jeugd, 18.30 „De stem van de chr. vakbeweging", 18.45 orkest van het Leger des Heils, 19.00 nieuws- en weerberichten. 19.15 „Levensvragen van allerlei aaiil", 19.30 „In dienst van het vader land", 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radio-schaakwed- striid NoorwegenNederl., 20.06 gevar. programma, 22.00 piano recital, 22.15 buitenlands over zicht, 22.45 kerkkoor, Bachkoor, orpe! en solist, 22.45 avondover- denking, 23.00 nieuws, 23.15 we- reldschaaktournooi, 23.2024.00 gram. muziek. Hilversum II 298 meter, 7.00 —24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., morgenwijding, 9.25 gram.muz., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 antwoord-man", 10.45 gram.muz., 9.30 amusmentsmuziek, 10.30 „De muz., 11.45 „Buffalo Bill", cause- 10.50 voor de kinderen, 11.00 gr. rie. 12.00 zang en piano, 12.30 land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 Avro-allerlei, 13.20 metropole orkest, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 reportage, 14.00 voor de vrouw, 14.30 gram.muz., 15.00 voor de zieken, 16.00 dans- orkest, 19.00 voor burger en mi litair, 19.10 orkestconcert, 19.45 „Opvoeding tot staatsburger" causerie, 20.00 nieuws. 20.05 ra dio-schaakwedstrijd Noorwegen- Nederland, 20.06 actualiteiten, 20.15 Avro-allerlei, 20.20 radio- philharmonisch orkest en soliste, 21.25 „(35 - 34) 943. 0-408", hoorspel, 22.35 accordeonmuziek, 23.00 nieuws, 23.15 sportactuali- teiten, 23.3024.00 gram.muziek. Brussel 324 meter: 12.00 gram.muz., 12.15 lichte mu ziek. 12.30 weerber., 12.33 voor de landbouwers, 12.40 lichte mu ziek, 13.00 nieuws, 13.15 gram. muz.. 14.00 voor de jeugd, 15.00 Engelse les, 15.15 dansmuziek. 15.40 Franse les, 16.00 en 16.25 gram. muz., 16.30 causerie, 16.45 gram.muz., 17.00 nieuws, 17.10 gram.muz., 17.15 voor de kinde ren, 18.15 syndicale kroniek, 18.25 Schotse dorpsdansen, 18.30 voor de soldaten. 19.00 nieuws, 19.30 zang en piano, 19.50 politieke causerie, 20.00 verz. programma, 21.00 klankbeeld, 21.30 piano-re cital. 21.45 actualiteiten. 22.00 nieuws, 22.15 kamermuziek. 22.55 pianospel, 23.00 nieuws, 23.05 24.00 gram. muziek. Brussel 484 meter: 12.05 omroeporkest, 13.00 nieuws. 23.30 amusementsmuziek. 15.00 onera-muziek, 16.30 pianospel, 17.10 dansmuziek. 18.30 gram.mu ziek. 19.00 omroeporkest, 10.45 nieuws, 20.00 hoorspel. 22.00 nieuws. 22.15 dansmuziek, 22.55 nieuws, 23.00 klass. muziek, 23.55 nieuws. derlanders ook aan op de vor ming van een pool voor alle goud- en dollarreserves, welke elk der drie landen thans indi vidueel heeft. België en Luxem burg wijzen de Nederlandse voorstellen van de hand op grond van het feit, dat de eco nomie hunner landen niet in staat is de huidige grote Neder landse schuld mede te dragen. In gezaghebbende kringen te Brussel verklaart men, dat de Belgische regering ondanks alles de totstandkoming van de econo mische unie van kapitaal belang acht. De overdracht van de „Tjerk Hiddes" DJAKARTA Naar Aneta ver nam wordt de torpedoboot jager „Tjerk Hiddes," die zich thans in Nederland bevindt, in Februari in de Indonesische wateren ver wacht. Mogelijk zullen enkele officieren van de ALRI (de In donesische zeemacht) de reis van Nederland naar Indonesië mee maken teneinde het schip, dat zal worden overgedragen aan de In donesische marine, te leren ken nen. De Waal is door de hoge wa terstand bij Nijmegen bijna 400 meter breed. Het water staat van kruin tot kruin aan de dijken. De beide kaden in Nijmegen zijn overstroomd. Het auto- en weg verkeer aan de kaden is ver sperd. De gemeente Nijmegen heeft tussen de openingen in de beschermingsmuren in de bene denstad keerkaden geplaatst om het water uit de benedenstad te weren. Daar van de Boven Rijn nog meer was gemeld wordt, vreesde men, dat binnen enkele uren de Waal voor Nijmegen 12 meter boven NPA zal staan. In de Trevezaal te 's Gravenhage is de conferentie tussen Nederland en Indonesië betreffende de status van West Nieuw Guinea plechtig geopend. De beide delegatie voorzit ters aan het hoofd van de tafel. Links de Minister van Bui tenlandse Zaken van Indonesië, Z. Exc. dr. Moh. Roem; rechts de Nederlandse Minister van Overzeese Gebiedsdelen Mr. J. H. van Maarseveen. Na twee maanden In reparatie te hebben eeleeen. patrouilleert Hr. Ms. ..Evertsen" thans weer laners de kusten van Korea. Zo als men zich zal herinneren is deze Nederlandse torpedoboot- iaeer in September i.I. tijdens een actie voor de kust van Korea od een rif eelonen. De daardoor onaelonen averil dacht men aan vankelijk in de Japanse haven stad Saseho te kunnen herstellen. Dit bleek echter niet mogelijk. Aangezien het schip toch in on derhoud moest, voer men toen medio September op eigen kracht naar Hongkong, waar onderhoud en reparatie gelijktijdig konden gebeuren. Als een sprookjestuin strekte zich Dinsdag een lange rij besneeuwde bomen langs een grote verkeersweg uit. De mollige accentuering is een lust voor het oog; behalve dan misschien voor de automobilisten, die hun aandacht nu zéker aan de weg moeten schenken. De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het desertiege- valVaals. Zoals bekend verdween op 30 Augustus van dit jaar de dienstplichtige soldaat A. R. uit Am sterdam als deserteur naar België, daarbij geholpen door vijf personen, vief uit Vaals en een persoon uit Kerkrade. De rechtbank veroordeelde de 43- jarige schilder P. L. H. van Buren, Lensink uit Vaals tot vier maanden gevangenisstraf (eis 9 maanden), het 52-jarige 2e Kamerlid J. Hermans eveneens uit Vaals kreeg drie maan den gevangenisstraf (eis 6 maanden) en de 6o jarige invalide mijnwerker H. Leenders uit Vaals twee maanden (eis drie maanden). Deze drie verdachten waren gede tineerd. De niet-gedetineerden, de 48 jarige magazijnmeester. P. J. Ber- trand tegen wie 1 maand was ge ëist, kreeg 10 dagen gevangenisstraf en de 46-jarige mijnwerker N. F. J. Bitter uit ChevremontKerkrade werd tot 3 weken gev. straf veroord. (Eis 1 maand). Bij de overwegingen in het vonnis verwierp de recht bank het verweer van de verdedi ging dat een onherroepelijke uit spraak t.a.v. de desertie nodig was om deze verdachten wegens hulpver- POSTDUIVEN OPHOKKEN! In verband met de schade, door tamme duiven toegebracht aan het landbouwgewas, is overeen gekomen, dat de Stichting voor de Landbouw en de postduiven- hlouidersorganisaties, zo nodig met medewerking van de Plan- tenziektenkundige Dienst, voor ieder gebied in Nederland zullen vaststellen, in welke periode van het jaar de duiven moeten wor den opgehokt. Deze periode be hoeft in het algemeen niet langer dan twee maanden te duren en het ophokken zal in grote delen van het land in het geheel niet noodzakelijk zijn. Tijdens het op- hokken zal zoveel mogelijk ge lening aan de desertie te veroorde len. De rechtbank wees hierbij op de zeer uitvoerige bekentenis van de deserteur zelf. Post- voor de „Cameronia" Post, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Cameronia" welke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk op 7 Dec. in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „aan boord van het troepenschip „Camero nia" op thuisreis naar Nederland" De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Hoewel deze Britse Kroonko lonie gedeeltelijk een vrijhaven is zijn de prijzen er bijzonder hoog. Daarom was het voor de Jantjes een- uitkomst, dat de Ne derlandse kolonie ter plaatse voor een gastvrije ontvangst had gezorgd. Hollandse families lie ten de bemanning in haar vrije uren de bezienswaardigheden en het natuurschoon van Wet eiland zien. Ook waren er vrijkaartjes voor bioscopen. Maar het aar digste van alles vond men toch de gezellige familieavondjes, waarop de mannen van de „Evertsen" werden uitgenodigd om hen weer eens in de huiselij ke kring te doen verkeren. De voetballers onder de bemanning hebben van hun verblijf op het eiland nog gebruik gemaakt om 't eerste elftal van de Hongkong Football Club met 2—1 te slaan. Medio November was de repa ratie zo ver gevorderd dat de „Evertsen" zou proefvaren. De roefvaart slaagde volkomen. Iet schip kan weer 30 mijl lopen. Ultimo November is de torpedo- bootjager toen weer in dienst ge steld. Naar wij van bevoegde zijde nog vernemen is er nog niets be kend over een eventuele aflos sing van de „Evertsen", die nu al sinds Januari 1949 van huis is. DE BERLIJNSE ZESDAAGSE Strom-Arnold ver voor Dinsdagmorgen bij de neutra lisatie was de stand van de Ber- lijnse Zesdaagse: 1. StromArnold (Austr.) 131 pt.; 2. Ehmer—Nothdurft (Did.) 117 pt.; 3. MirkePreiskeit(Dld.) 114 pt.; 4. Naeye—Adriaenssens (B.) 99 pt.; 5. Lapebie—Saager (Fr. Did.) 86 pt.; 6. L. Hoermann- Berger (Did.) 69 pt.; 7. Surbatis— Bouvard (Fr.) 38 pt. Het Nederlandse koppel Voo- renLakeman was lie met 104 pt. en 10 ronden achterstand. AMSTERDAM, 5 Dec. Van de betere stemming waarmede gisteren de nieuwe beursweek geopend werd, was vandaag weinig overgebleven. In hoeverre de behaalde koerswin sten verkopers in de markt hebben gelokt, dan wel sprake is van een toegenomen gereserveerdheid bij het publiek, viel moeilijk te beoordelen. De verliezen bleven beperkt en wa ren merendeels iets kleiner dan de gisteren behaalde vinsten, zodat t. o.v. Vrijdag het algemeen koersni- veau niet lager was. De affaire die gisteren bijna f 1.300.000 heeft be dragen, was vandaag weer minimaal. Olies en Unilever waren circa twee punten lager, Philips daarente gen ging twee punten vooruit. Wa ren gisteren claims kabel f 175, het geen een behoorlijke prijs werd ge acht. Vandaag werd op f 160 tot f 165 geadviseerd. De Scheepvaartmarkt vormde een uitzondering. De gisteren behaalde winsten, die vrij behoorlijk waren, konden vandaag voor het overgrote deel behouden blijven. De Indonesische sector daarente gen moest de behaalde winsten bij na volkomen prijsgeven. De verlie zen varieerden hier van 1 tot 4 pun ten. De beleggingsmarkt was stil en nauwelijks prijshoudend. De Ameri kaanse sector was in navolging van Wallstreet 1 tot 3 dollar lager- werd Maandagmiddag op het Damrak te Amsterdam een 76- jarige man door een bestelauto aangereden en vrij ernstig ge wond maakteii de zakkenrollers Maan dag j.l. in Den Haag een goede dag. Zo werd een inwoner van Voorburg een portemonnaie ge rold met 604 gulden en een dol larbiljet, terwijl een Hagenaar een portefeuille met 800 gulden werd ontfutseld overleed in de ouderdom van 76 jaar Mr. Dr. H. Polvliet, oud-lid en vice-president van het Hof van Justitie van Curacao werd de 38-jarige monteur G. C. S. uit Leiden, die in de afgelo pen zomer diefstallen had ge pleegd in Leiden, Schiedam en Groningen, conform de eis, ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf e reed gisterenmorgen de 66-jarige metselaar H. H. uit Doetinchem met zijn motorrijwiel op de Rijksstraatweg tussen Doetin chem en Terhorg tegen de ach terzijde van een melkwagen. De motorrijder werd tegen de grond geslingerd en was op slag dood zal het veertigjarige bestaan der Nederlandse Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen Zaterdag 16 December a.s. des middags in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden herdacht DE GOUDSBERG VERKOCHT Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeflt de Nationale Padvindersraad het bekende kampeercentrum op de Gouds- berg bij Lunteren, waar na de bevrijding o.a. diverse koempoe- lans van de N.P.V. en de Kath. Verkenners gehouden werden, verkocht. Een grote instelling uit het Westen des lands heeft terrein en gebouwen aangekocht met de bedoeling aldaar een vacaptie- centrum voor haar personeel te vestigen. Deense prof gewond De Deep Karl Hansen, die voor de club Juventus speelt, moest gisteravond na een auto-ongeluk in een ziekenhuis worden opge nomen. Hij had een hersenschud ding gekregen en de dokters noemden na een eerste onder zoek zijn toestand ernstig. (Advertentie) Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKER'S (Advertentie) HUNTER! de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. BUITENLANDS OVERZICHT Het is duidelijk, dat er tussen de sombere toestand aan het 'Ko reaanse front en, de spanning in de internationale toestand een onverbrekelijk verband is. Het is mogelijk, dat het optreden van China in Noord-Korea tenslotte geen ander doel heeft, dan door deze geweldige militaire machts ontplooiing waardevolle troeven in handen te krijgen aan het di plomatieke front. Maar het moet toch ook wel voor een ieder dui delijk zijn, dat op het moment, dat de Amerikaanse troepen in Korea met omsingeling en ver nietiging worden bedreigd, Ame rika het zich niet kan veroorloven concessies te doen, die niet alleen zouden worden uitgelegd als een uiting van zwakte, maar ook een premie zouden zijn voor elke agressie. Men moge in Engeland en Frankrijk op dit ogenblik al be weren, dat Korea niet het be langrijkste is en dat de Ver. Vol keren hun kracht moeten bewa ren voor de gevaren in Europa, het is toch ook volkomen duide lijk, indien de verbonden naties, met de Ver. Staten aan het hoofd nu in Korea capituleren voor deze Chinese agressie, het morele prestige van de Ver. Staten en de met haar verbonden naties zulk een morele klap zouden krijgen, dat de kwalificatie „sma delijke nederlaag" niet overdre ven zou zijn. De morele gevolgen hiervan zouden ook voor Europa moeilijk overschat kunnen wor den. Wanneer men nu met de Chinezen ging spreken over de voorwaarden, welke zij thans hebben aangeboden, waarop zij bereid zijn terug te trekken uit Korea en men zou die aanvaar den, dan kon men terecht van een tweede, nu Aziatisch Mün- chen gaan spreken en de gevol gen voor de democratische lan den zouden zeker niet minder noodlottig zijn dan van het eerste Munchen. De communistische agressie had dan een belangrijke bres geschoten in het Geallieerde front en er een belangrijke over winning op behaald. Men kon er dan zeker van zijn, dat het spel in Korea straks elders zou worden herhaald. Dat men dit in de Ver. Staten heel goed begrijpt, is wel duidelijk gebleken uit de toespraak, welke President Truman gistermiddag op het Witte Huis heeft gehouden tot een groep van Amerikaanse jeugdleiders, waarin hij zeide, dat wat zich nu in Korea af speelt, een onderdeel is van de reusachtige worsteling van deze tijden, een botsing tussen de vrije In tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Wïlhelmina is het 80 jarig bestaan van de Rijksacademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam plechtig herdacht. Staatssecretaris Mr. J. M. L. Th. Cals, onthulde een gedenksteen, die in de hall van het gebouw geplaatst zal worden ter nagedachtenis van de in de oorlog gevallen kunstenaars. Foto toont het moment even na de onthulling van de gedenksteen. Links H.K.H. Prinses Wilhélmina. wereld en het communistische imperialisme en dat elke zwak heid hier noodlottige gevolgen zou hebben. Wij staan momen teel tegenover machten, welke er op gericht zijn de wereld te be heersen en de overval op Korëa, waarbij duizenden Amerikaanse jongeren hun leven laten, is de grootste uitdaging die ons volk en onze beschaving ooit hebben gekend. Wij zullen die het hoofd moe ten bieden, om ons overleven als natie te verzekeren." Deze woorden van Truman la ten wel heel weinig mogelijk heid over voor een oplossing van de Koreaanse moeilijkheden door concessies. Trouwens, de stemming in de Ver. Staten is momenteel wel zo, dat een Ame rikaanse regering, welke dit zou proberen, door het Amerikaanse volk zou worden weggevaagd. Dat maakt de poging van de Engelse minister-president Attlee momenteel te Washington zo bui tengewoon moeilijk. Want al verklaart hij wel met nadruk, dat niets het Engelse volk van het Amerikaanse zal kunnen scheiden en dat ook Engeland geen tweede Munchen wenst, maar Attlee is in volledige over eenstemming met Frankrijk, naar Washington afgereisd om de Ver. Staten te bezweren, in Ko rea niet alles op één kaart te zet ten en niet te spelen in de kaart van Rusland, door alles in te zet ten in het verre Oosten, waar door Moskou vrij spel zou krij gen in het Westen. Het gaat niet meer om de vraag of Korea een wereldoorlog waard is. zoals de Engelse en Franse bladen dezer dagen nog schreven, maar het gaat om de vraag, zoals President Truman haar gisteren op het Witte Huis stelde, of men de handschoen heeft op te rapen, welke het we reldcommunisme de democrati sche volkeren thans heeft toege worpen. Op straffe van als zelf standige volkeren niet langer te leven. Er is nog een ander gevaar in het optreden van Attlee, in op dracht van de andere West-Euro- pese staten. Het zou in de Ver. Staten de indruk kunnen ver sterken, dat men in Europa al leen maar bezorgd is voor eigen hachje in Europa en men daar geen voldoende oog heeft, voor de ernstige bedreiging van Ame rika uit het Verre Oosten. Want het moge waar zijn, dat voor ons Europeanen het gevaar het aller eerst en allermeest dreigt uit het midden en Oost Europa, de ge varen voor Amerika liggen voor al in het Verre Oosten. Daarom zou het pogen van Att lee, het ingeslapen isolationisme in Amerika weer nieuw leven kunnen inblazen en dat dit gevaar niet denkbeeldig is, bewijzen reeds de pe-/;stemrrim in Ameri kaanse, vooral republikeinse bla den. En dit zou voor West-Euro pa weinig minder dan noodlottig zijn. Zo is de internationale situatie op dit ogenblik aan alle kanten moeilijk en gevaarlijk. En van de leiders der volkeren wordt momenteel wel de uiterste in spanning geëist, om in dit laby rinth een uitleg te vinden. Veldmaarschalk Montgomery, bevelhebber van de landstrijd krachten der landen, aangesloten bij het West-Europees Pact, ver- toefde gisteren voor een routine- bezoek in Nederland. Hij had een onderhoud met de minister president, dr. Drees. (Advertentie FEUILLETON legenheid worden gegeven tot africhten. Ook zullen de wed vluchten normaal doorgaan. 34 Met grote kinderlijk-ang stige ogen Keek ze de tuin in, waar bomen en struiken wiegel den in de zachte zomerwind. Het was, of een hand naar haar keel greep en onwillekeurig kroop ze in een hoek van de kamer, als wilde zij zich voor de hele we reld verbergen. Robert Wessler en zijn vriend Frans Valentin waren met hun onderzoekingen tot in de stad Mahrenberg gekomen. Daar had den verschillende mensen de au to, die helemaal dik onder het stof zat, wel gezien, maar nie mand kon zeggen, of ze ook ge stopt had. En de richting? Rechtdoor! werd er geantwoord. En dus reden onze twee vrien den ook „rechtdoor" tot ze aan een kruispunt kwamen, waar goede raad duur was. Hier stond een garage, maar niemand wist hun enige inlich ting te geven en toch moest er snel gehandeld worden. „Ik ga in de richting Walburg, rijd jij dan naar Meinzen", be sloot Frans Valtin kort en goed. „Ze hebben hier gelukkig wa gens zonder chauffeur te huur. Jij gaat dus informaties nemen in Meinzen, ik in Walburg en de resultaten telegraferen we naar het hoofdpostkantoor. Afgespro ken?" „Afgesproken!" Een korte stevige handdruk, en het duurde niet lang, of de twee kamaraden waren al kilo meters van elkaar verwijderd. Robert had geluk. Bij een ben zine pomp hoorde hij, dat daar een auto voorbijgegaan was, die aan zijn beschrijving volkomen beantwoordde. Vol opwinding vroeg hij, of de benzineverkoper ook wist, waar deze naar toe ge reden was. Neen, dat kon hij niet zeggen. „Maar ver kon hij nooit ge weest zijn, want die mijnheer liet maar weinig bijvullen, hoe wel zijn benzine toch zo goed als op was. Ik denk daarom, dat ze naar Koerdin moesten. Dat is wel geen grote stad, maar het is toch een aardige plaats. Er is daar allerlei drukte en amuse ment, vooral 's nachts. Hier in de omgeving noemen ze het wel „klein Parijs" Robert voelde zich al zeker van de overwinning. Dit Koerdin moest het misdadige paar her bergen. Hij dankte de man, reed naar het hoofdpostkantoor en deel de zijn vriend het nieuws mede. Hij vroeg om antwoord naar Koerdin, waar hij zou blijven. Spoedig was hij in de stad aangekomen en moest toegeven, dat deze een prettige indruk maakte. In een van de voor naamste hotels „City" geheten, nam hij zijn intrek, want hij dacht bij zichzelf, dat hij „gra vin Merzenstein die hij zich van Reut nog goed herinnerde, alleen in de beste gelegenheden zou aantreffen. Nog diezelfde avond ging hij op onderzoek doch zonder succes. Robert had direct een passend costuum gekocht, want in zjjn sportpak zou hij zeker opgeval len zijn. Hij liep van de ene bar naar de andere, steeds hopend, een spoor te ontdekken, dat hem naar de plaats zou brengen, waar Herta gevangen zat. Want dat het meisje niet vrijwillig in Koerdin vertoefde, doch met ge weld werd vastgehouden, daar van was hij overtuigd. Meer dan eens probeerden jonge of al een tikje oudere da mes met hem kennis te maken, maar Robert keurde hen geen blik waardig. Het begon reeds dag te wor den, toen hij tenslotte naar zijn hotel terugkeerde. Doodmoe wierp hij zich op zijn bed en viel aanstonas in oen uitpe Toen hij zijn ogen weer op sloeg, keek hij recht in het la chende go^icht van zijn vriend Valentin. „Uitgeslapen?" vroeg deze vro lijk. Met beide benen tegelijk sprong Robert uit bed. „Kerel, hoe kom jij hier?" „Met mijn auto", antwoordde de ander in een onverstoorbare goede bui. Robert moest lachen. „Dat je niet te voet gekomen bent, kan ik wel op mijn vin gers natellen. Maar voor zover ik me herinner, neo ik jjurf toch niet laten weten, in welk hotel ik hier zou gaan logeren. Ik ben dus benieuwd, hoe je mij hier gevonden hebt". „Heel eenvoudig! Je telegra feerde, dat ik naar Koerdin ko men moest. Als ambtenaar van politie was het voor mij een klein kunstje, om uit te vissen, in welk hotel je zat je hebt je immers gisteren reeds aange meld. Verbaas je dus maar met, dat ik rechtstreeks naar hotel City gekomen ben, En.... is er nog wat nieuws?" „Helaas niet". „Heb je nog niets onderno men? Bij jouw energie lijkt me dat haast onmogelijk". „Natuurlijk heb ik verschil lende nachtlokalen bezocht, maar zonder resultaat. Noch Herta noch de zogenaamde gravin Mer zenstein lieten zich zien". „En wat kon je van vreemden te weten komen?" Robert keek verbaasd op. „Van vreemden?" „Nu ja. Vooral in nachtloka- (en kun je toch al heel gemak kelijk kennis maken. Je hebt toch zeker wel met een of an dere knappe jongedame gespro ken?" „Dan vergis je je toch. Wel probeerden enkele van die schep sels mijn aandacht te trekken, maar ik heb er natuurlijk niet op gelet". Valentin glimlachte uit de hoogte. „Ja, ja, je vindt jezelf natuur lijk buitengewoon degelijk, niet waar? In werkelijkheid héb je de zaak verkeerd aangepakt". „Hoezo dan?" „Herta is in handen van mensen die zeker in de verschillende bars thuis zijn. Wie weet, hoevelen van de dames, die gisteren zo graag kennis met jou wilden ma ken, het fijne stel kennen en bij de ware naam kennen. Het komt er maar op aan. voorzich tig te informeren, zod^ je geen argwaan wekt. (Wordt vervoiga-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7