L0J ORT De Paus bidt Plechtige Academische zitting van de Nijmeegse Universiteit Z.H. de Paus las Nachtmis voor de wereldvrede KRIJGEN OOK MINST-DRAAGKRACHTIGEN COMPENSATIE VAN HUURVERHOGING? besfiar&tg in de winter!a tberichten APONNEN Zondagsevangelie De burgerlijke verdediging Pater Lombardi zet zijn kruistocht voort Regering zal er komende week nader over spreken Minister wil bouw rationaliseren Mgr. Beran thans in de gevangenis? Maria's Ten Hemelopneming Feestelijke getuigenis van Katholiek Nederland Dodelijke aanrijding te Hensbroek Truman en Attlee waren het eens ivertentie) VERWACHTING door het KNMI ..te ldig van Zaterdag- ondagavond. IENDE VORST id droog weer met ewQlking en plaatse- vakke en in '1 Noor- aatigc. Zuidelijke tot jke wind. Vannacht en van 't land tem- het vriespunt. In lichte vorst. Morgen de meeste plaatsen enkele graden ho- HANOBALBOND friet Noord nstandigheden zijn 'zo aar we vernemen, de ing heeft besloten het Dor a.s. Zondag gewoon aten vinden, en. de ter- an de consuls over te gramma van deze Zon- ns bezit is, kunnen Wij voorbeschouwing ge- ist troepenschip Tabinta" ipenschip „Tabinta" ig 10 December tegen oor IJnmiden ver- onjscheping van de zal onvoorziene den voorbehouden December te 9 uur de haven van Am- uren B. en W. R De Burgemees- -vethouders zijn ver- Maandag 11 Dec. a.s. ks spreekuur te hou- IARWOUDE, 9 Dec. en 4,105,70: grove irielingen 7,207,60; 4,10; 18000 kg andij- 70; 700 kg bieten A 26000 kg rode kool 00 kg gele kool 5,40 kg groene kool 5,60 100 kg succes witte deense witte 4—5. IK, 9 Dec. 4000 9,10—9,80; B 5,70— uien 57,40; grove drielingen 5,608,50; 1,80; 17000 kg andij- 20; 50000 kg groene 15000 kg gele kool 000 kg' rode kool 5 kg witte kool suc- -4,90; deense witte 00 kg gele kool 1200 kg witte kóól cliënten reeds nu garderobe tegen PRIJZEN aan te keuze!! WJESCONFECTIE gestr. 42, Alkmaar IN GOEDE VORM :kman heeft gister- baan te Hamar de cgen het horloge af- tiid van 4 min. 56,6 lie tijd voor het be- seizoen, vooral .als dat zijn persoon- op deze afstand 4 is. Zijn vorm is rden. Men acht hem orestaties in staat op ampioenschappen te inuari en op de we- nschappen te Davos MONTE CARLO llye de Monte Carlo Januari a.s. zullen listen deelnemen. 31 zijn Oslo, Stock- Carlo. Glasgow. Palermo. In Néder- tijdcoritroles te Am- Hengelo en route- Venlo en Den Haag. EUROPA BEKER hockey-competitie om uropa Beker staat de shockeyplub momen met 8 punten uit j.j den, gevolgd door met 5 punten uit 3 Amsterdam staat- op olaats en Tilburg op resp. met 4 uit 3 KAMPIOENSCHAP eede dag van het bil- inschap tweede klas- lburg, leidt Corne- gewo.nnen partijen delde.van 14,63. De erder: Storm 617, 6—13,80; Bakkér 5 ng 3—10,30! Heyt- Hodvmans S-^IO, 0—8,14. ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 PAGINA 3 2de Zondag van de Advent GODSVERTROUWEN Er bestaat een groot verschil tossen de geschiedenisboeken van de H. Schrift (of de Bijbel) en de boeken waarin het wereldge beuren beschreven wordt In te genstelling met de laatsten komt God in de eersten telkens naar voren als Regent die daadwer kelijk de gang van zaken leidt en regelt God laat de Joden ne derlagen lijden, omdat zij zich van Hem hebben afgekeerd. God geeft overwinning, zelfs al zijn er een handjevol soldaten, wanneer God dit goeddunkt; Jericho valt in de handen der Joden alleen door er omheen te trekken; met 300 man verslaat Gideon een le ger van duizenden; David ont komt telkens aan de machtige greep van Saul; de Macchabeeën voeren een succesvolle strijd. Hoe sterk ook de vijand is, 't heeft niets te betekenen als de Joden maar goed staan met God. Nu kan men zeggen: de Hei ïige Schrift verhaalt de geschie denis van het uitverkoren volk. Omdat uit het Joodse volk God zou geboren worden, moest dit foed zijn en goed gehouden wor- en, ook op de meest bijzondere manier. Van dat doel was alles afhankelijk. Vandaar die tegen slagen: ze moesten de Joden op het rechte pad houden of bren gen Alles hing af van dat grote doel. Daarbij merkt men op dat het Joodse volk al het gebeuren di rect aan God toeschreef, waar wij met onze ideeën hoogstens zouden gewagen van een „toelaten" van God. Waren de Joden zo dom een onbekwaam veldheer te benoe men, dan volgde vanzelf een ne derlaag. Dat is onze visie. De Bij bel mengt er God onmiddellijk in. Zo zou men kunnen redeneren en de conclusie zou kunnen zijn, dat, daar het geweldig gebeuren van de eerste Kerstnacht voorbij is, nu de Verlosser uit het Jood se volk naar Zijn wil is voortge komen, m.a.w. nu dat hoge doel niet meer bestaat. God zich ook minder met het gewriemel der mensen te bemoeien heeft. Het is nu niet meer zo nodig. Chris tus is geboren en ten Hemel op gestegen. 't Is voorbij. En dan: wij zijn objectief. Wij weten precie de oorzaken aan te geven waarom bijv. de tweede wereldoorlog bijna zes jaar ge duurd heeft om welke politieke, sociale, economische, militaire, cultuur-historische en andere re denen de As-mogendheden ver loren en de geallieerden gewon nen hebben. In onze geschiede nisboeken komt God als bepalen de en leidende Factor niet voor. Hoogstens komt men Zijn Naam tegen in de hoofdstukken over de religieuze stromingen. Alleen vrome verhaaltjes-boeken leggen verband tussen bijv. Napoleon's aanval op Paus en Kerk, en zijn roemloos einde op St. Helena, en spreken van Gods straffen en van wonderbare redding. Er is schijnbaar iets vreemds in het feit dat de H. Schrift, die on der ingeving en met medewer king van de H. Geest geschreven is, zó dat zij geen onwaarheid be vat en Gods Boek mag genoemd worden, voortdurend op God wijst als de daadwerkelijke lei der van de geschiedenis en het feit, dat louter-mensenboeken, objectieve weergaven van het wereldgebeuren, nooit naar God verwijzen, en dit ook niet kun nen .juist omdat zij objectief wil len zijn. God openbaart niet meer hoe dit of dat gebeuren moet be schouwd worden. Maarmen maakt een ontzaglijke fout, een levensfout, als men daaruit zou afleiden dat God zich minder zou bekommeren om Zijn kinderen dan om de onverloste mensheid? Dat God de mensen, de ge meenschap, die leven als 't ware gedesemd door 't gist van Gods welbehagen .die God ziet in Zijn Goddelijke Zoon, onze Heer Je zus Christus, zou vergeten en ver waarlozen? Is het niet absoluut zeker dat de Schepper mense lijkerwijs gesproken meer ple zier heeft aan deze wereld die door het Kostbaar Bloed van Zijn Goddelijke Zoon gereinigd is én vrii gekocht! Daarenboven is God oneindig rechtvaardig d.w.z. Hij beloont het goede en straft het kwade. Alleen na de dood? Het heeft geen zin dit te veronderstellen. En al verbiedt God bij tegenslag en liiden zo maar de oorzaak er van te stellen in zonden, eens bedre ven dat blijkt duidelijk uit het leerrijke verhaal van Job ze ker is evenwel, dat God het kwaad vaak reeds op aarde straft en hier het goede beloont. Ook dit duidt op een Goddelijke daad wc i-t.-cl üke belangstelling. Het Epistel van de tweede Zondag van de Advent spoort ons aan de H. Schrift te lezen „opdat wii door het geduld en de troost die daarin te vinden ziin zouden versterkt worden in Godsvertrouwen". Die troost be staat ook in de nawijsbare leiding van God» in het wereldgebeuren van vóór en rond Christus' komst. Nó« leidt en bestuurt God de wereld als toen. Laten wij dit zeker weten. Laat niets ons dat vaste geloof ontnemen. Godsver trouwen is een deugd, een moei- liike deugd nu de tijden donker en dringend ziin. God bestuurt de wereld. Ook als aan de radio de angst over ons heen slaat, omdat hetgeen we allen als het ver schrikkelijkste kennen, op ons neer komt. Dan blijven geloven in Gods vaderliefde die het beste 'md ons voor heeft. De wens van Sint Paulus zij in alle harten: „God op Wie onze hoop gericht is, vervulle u met alle vreugde en vrede door het bezit van het geloof, opdat uw hoop overvloedig moge toenemen door de kracht van de H. Geest". (Epistel). P. C. de Haas, O.F.M. In het gebouw van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis te Den Haag zijn Donderdag be sprekingen gevoerd over de bur gerlijke verdediging in oorlogs tijd. Hoge militaire en burger lijke autoriteiten waren aanwezig, evenals vertegenwoordigers van medische instanties. De bespre kingen waren van vertrouwelijke aard. Nieuw Sovjet-eiland Tengevolge van de uitbarsting van een onderzeese vulkaan is in de Kaspische Zee deze week een eilandje van 800 meter leng te, 90 meter breedte en 2 meter hoogte aan de oppervlakte ge komen, aldus meldt Tass Bakoe. EN DE KATHOLIEKE WERELD BIDT MEE WEL ZEER BIJZONDER was de uitzending van de radio Vrijdag avond tusen zeven uur en half acht. De biddende Paus, door de radio met mïllioenen katholieken rond héél de wereld verbonden, zette met de Rozenkrans de Kruistocht van gebed „voor vrede en gerechtigheid" in. Op de feest dag van de Onbevlekte Ontvan genis van Haar, wier glorie de Heilige Vader pas bekroond heeft met de Dogma-verklaring van Haar ten-Hemel-opneming. Een gebeurtenis, welke haar weerga in de geschiedenis niet vindt. De Paus bidt, en de gehele katholieke wereld, verbonden door het technische wonder van de radio, bidt mee. Zelden hebben Wij zo schoon, zo sereen, zo in dringend en ontroerend de „pa ternoster's" en de „Avé's" van het Rozenhoedje horen bidden. De Paus heeft pas een dringende oproep voor de vrede gedaan en de ernst van de toestand niet verheeld, maar Hij koos voor zijn overweging bij dit universele ro zenkransgebed de glorievolle geheimen, die ons verdiepen in de mysteries van de Hemelopne ming van Maria en Haar Kroning tot Koningin van alle Engelen en Heiligen. De Paus bidt. Na de Rozenkrans, het Salve Regina en de Litanie van Loretto. Een hemel bestormend gebed, dat ons vertrouwen in de waakzaamheid der Voorzienigheid versterkt. Het katholieke volk bad met zijn Heilige Vader. Eén groot, mondiaal, biddend gezin. „Zulk volk kan niet vergaan." Over zulk een wereld zal Onze Lieve Heer zich ontfermen. Klonk niet als een Act van Geloof der mil- lioenen de vredeswens, waarmee Radio-Vati cana de uitzending besloot? „Laudetur Jezus Christus" „Geloofd zij Jezus Christus". ROME (K.N.P.) Donderdagnacht, op het eerste uur van de achtste December, feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen, heeft de H. Vader in Zijn huiskapel een stiile H. Mis opgedragen tot intentie van de algemene wereldvrede. Op hetzelfde uur werden in alle 24.000 parochiekerken van Italië H.H. Missen opgedragen tot dezelfde intentie. Voorafgaande aan de H. Mis hield pater Lombardi een rede tot het Italiaanse volk onder de titel „De grote nacht", die het besluit was van de eerste reeks radio-preken, die Pater Lombardi van 1 Decem ber af dagelijks bij wijze van volksmissie tot het hele Italiaanse volk hield. In zijn rede deed pater Lom bardi een vurig beroep op de Christenheid, om door bidden en daden van liefde de vrede te bevorderen, welk beroep hij be sloot met een ontroerend gebed tot de H. Maagd, de Middelares van de Vrede. Daarna begon de H. Vader de H. Mis, die door alle Italiaanse zenders werd uitgezonden. In drukwekkend was de eenvoud en overtuiging, waarmede de H. Va der, enkel maar geassisteerd door een priester als misdienaar, de gebeden duidelijk en met zielvol begrip uitsprak. Meer nog dan de grootste manifestaties van dit Heilige Jaar was dit simpele en waarachtige bidden een diepe be levenis van de bovennatuurlijke macht, die voor de Kerk gecon centreerd is in de Plaatsbekleder van Christus op aarde. Om tien uur gistermorgen be gon pater Lombardi zijn tweede reeks radio-preken onder de al gemene titel „De nieuwe wereld", wat ook het onderwerp was van zijn eerste toespraak. Deze reeks duurt tot 12 December. Te be ginnen op 21 December zal hij (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de Huurwet aanvaardde de Tweede Kamer met algemene stemmen een motie-van Vliet (K.V.P.), waarin o.m. de wens werd uitgesproken, dat ook de minst draagkrachtigen een compensatie voor de aanstaande huur verhoging zullen krijgen. Er zijn groepen, die geen inkomsten belasting betalen (rentetrekkers en sommige grote gezinnen) en die dus ook niet van de inmiddels aangenomen belasting verlaging kunnen profiteren. Wekte de regering, bij monde van Minister In 't Veld, toen de indruk, dat aan deze wens. wel in enigerlei vorm voldaan zou worden, later werden de ant woorden van regeringszijde echter heel wat minder positief, totdat de minister-president tenslotte bij de algemene be schouwingen kwam mededelen, dat het nu eenmaal niet moge lijk was om iedereen voor elke verhoging een compensatie te geven. Met deze voorgeschiedenis was het begrijpelijk, dat de Kamer de behandeling van het begrotings hoofdstuk van „Wederopbouw en Volkshuisvesting" aangreep om andermaal op deze toch wel zeer belangrijke kwestie terug te ko men. De heer van Vliet herin nerde de bewindsman aan de en kele maanden geleden aangeno men motie, en betoogde dat het nu tijd werd om te weten of er nog éen compensatie zou komen, en zo ja, in welke vorm. Ook de heren ten Hagen (PvdA) en Bieuwenga (A.R.) spraken in deze gggst. Uit het antwoord van Minister In 't Veld kon gelukkig worden opgemaakt, dat het kabinet in middels blijkbaar tot de conclu sie is gekomen, dat de Kamer niet bereid zou zijn om het bij de mededeling van de ministerpre sident te laten. Hij deelde althans mede, dat de zaak nog in behan deling is en dat de behandeling van het hoofdstuk „Sociale Za ken", waarschijnlijk volgende week, een goede gelegenheid zou bieden om er op terug te komen. Wij nemen dus aan, dat er een regeling op komst is, wellicht in de vorm van huurtoeslagen 20% huurverhoging? Bij de behandeling van de huur wet is de regering ook gevraagd om alsnog de mogelijkheid te overwegen van een verdergaande huurverhoging tot 20%. De heer van Vliet erkende, dat deze aan gelegenheid inmiddels nog moei lijker is komen te liggen. Deze verder gaande verhoging zou im mers ook weer verdergaande compensaties noodzakelijk maken, en dat, terwijl de toestand van 's lands financiën als het ware met de dag verslechtert. Ander zijds is het echter zo, dat ook de onderhoudsprijzen stijgen, zodat de 15% nu wel beslist onvoldoen de is. De heer v. d. Feltz (C.H.) dacht er niet anders over. In zijn antwoord legde minister In 't Veld ook de nadruk op de ver slechterde omstandigheden, al verklaarde hij zich bereid om het hele vraagstuk aan de Soc. Eco nomische Raad voor te leggen. en minder naar de individuele woning laten uitgaan. Aan deze zienswijze, wellicht onvermijdelijk in de huidige om standigheden. zitten echter meer algemeen gezien zeer zeker ge vaarlijke kanten. Nog duidelijker treedt zulks aan het licht wanneer het om de grootte van de woning gaat. Over dit punt kruiste de heer Andries- sen met de minister de degen. Woningen gemiddeld te klein Hi| wees er op, dat in Neder land 1.163.000 gezinnen zijn, die minimaal drie slaapkamers nodig hebben. Kan met deze cijfers voor ogen, wel met een gemid deld bouwvolume van 247 m2 worden volstaan? Hij wilde wel erkennen, dat dit gemiddelde voorkomt uit grote, middelgrote en kleine huizen, maar dan blijft nog altijd de vraag, hoe nu eigen lijk wat dit betreft de verhou dingen liggen. De minister kon deze cijfers niet direct geven, maar hij zegde toe, dat deze in de maandelijkse mededelingen van zijn departement gepubli ceerd zouden worden. De lonen in het bouwbedrijf achtte de minister voldoende. Hem was gezegd, dat een bouw vakarbeider in Amsterdam f 70 „schoon" verdiend. Hogere lonen zou betekenen duurdere wonin gen en de minister verwachtte, dat de bouwvakarbeiders er be grip voor zouden hebben, dat de woningen, die zij bouwen, meest al betrokken moeten worden door arbeiders met lagere inkomens. Een gunstiger regeling voor de kleine gemeenten, die met 1 of 2 nieuwe woningen hogere kosten hebben, een wens van de heer Andriessen, wilde de minister in studie nemen. De DUW Het slot van de middag werd besteed aan een discussie over de „Dienst Uitvoering Werken", waarbij de heren Bieuwenga (A. R.), v. d. Ploeg (KVP), Haken (Com.), Suurhoff (PvdA) en Rit meester als woordvoerders op traden. In zijn antwoord stelde de minister zich op het standpunt dat de werkingssfeer van de DUW beperkt zal moeten blijven. De lonen dienen in de Centrale DUW-Commissie te worden be keken. De directeur, ir. de Kat, gaat per 1 Jan. heen. Zijn opvol ger zal dr. ir. Mansholt zijn, nu hoofdinspecteur in de inspectie Groningen. De artikelen van de begroting werden z.h.s. aangenomen, met uitzondering van die, welke ver band houden met de topsalaris sen. Dinsdag zal de Kamer niet vergaderen. Woensdag komt „Ju stitie" en daarna waarschijnlijk „Sociale Zaken" aan de orde. Advertentie kippÉN?PUROL nog vier dagen iedere dag een preek houden als onmiddellijke voorbereiding op het Kerstfeest „voor hen, die willen meewerken om de nieuwe wereld te bouwen',' als slot waarvan hij op Kerstmis zelf een rede zal uitspreken; ,,'t Is Kerstmis! Ga met God!" Al deze toespraken worden over alle Italiaanse zenders gerelayeerd zodat allen aan deze nieuwe vorm van missie kunnen deelnemen. De H. Vader zelf wil van deze laatste dagen van het Heilig Jaar, waarover nog de gloed ligt van de plechtige dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming en die de onmiddellijke voorbe reiding zijn van het Kerstfeest, een hoogtij maken van massaal en vurig gebed om de vrede, die in deze dagen zo wankel is en aan alle zijden wordt bedreigd, van God af te smeken. Zoals de H. Vader het gehele Christelijke volk had opgeroepen om samen Nachtmis en de Rozenkrans des avonds om zeven uur mee te bidden, zo heeft Hij ook gevraagd de novene voor Kerstmis samen met Hem te houden tot intentie van de wereldvrede. PRAAG (KNP) Naar Tsjecho- slowaakse vluchtelingen uit Praag berichten, zou de aartsbisschop van Praag, Mgr. Josef Beran, door de Tsjecho-slowaakse staats politie naar de Pankraz-gevange- nis te Praag zijn overgebracht. De geheime politie heeft gedu rende de laatste maanden in dit verband verscheidene arrestaties verricht en talrijk „bewijsmate riaal" verzameld, dat werd over handigd aan de Minister van Justitie en aan de leider van het Bureau voor Kerkelijke Zaken, Cepicka. Dit „materiaal", alsme de verklaringen der beschuldig den in het laatste proces tegen kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders te Praag vormen de bouwstof voor de aanklacht tegen Mgr. Beran. Het K.N.P. heeft van deze nieuwe gewelddaad nog geen bevestiging ontvangen. De arrestatie van Mgr. Beran zou overigens geheel in de lijn der verwachtingen liggen. De laatste twee jaar was hij reeds zo goed als een gevangene in zijn eigen paleis, daar hem elke bewegings vrijheid was ontnomen. Blokkenbouw Over de vooruitzichten van de woningbouw hadden de heren Andriessen (KVP) en Ritmeester (VVD) zich zorgelijk uitgelaten. De prijzen van de bouwmate rialen stijgen onrustbarend. De heer Ritmeester verweet de mi nister, dat hij altijd een te opti mistische kijk had gehad. De minister wees dit verwijt van de hand. Wel erkende hij, dat ook zijn kijk in de loop der jaren iets meer nuchter was ge worden. Dat de toekomst er niet rooskleurig uitzag, was hij intus sen onvoorwaardelijk met beide woordvoerders eens. Juist nu, al dus de minister, zullen wij ech ter moeten tonen wat wij kun nen. Kon huurverhoging en gro tere subsidiëring niet mogelijk zijn, dan moest de nadruk nu meer dan ooit vallen op 'n sterk doorgevoerde rationalisatie. Groningen bouwde duizend huizen overal in de provincie voor slechts f5600 per stuk. De uit I architecten moesten hun belang stelling meer naar het complex NIJMEGEN (KNP). Vrijdag 8 December, op het feest van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, werd in de Aula van de Katholieke Universiteit van Nijmegen een academische zitting gehouden ter viering van de dogmaverklaring van de Tenhemel opneming van Maria, welk leerstuk op 1 November l.l. door Z.H. Paus Pius XII tot dogma werd verklaard. De zitting, waarbij ook Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch, tegenwoordig was, werd geleid door de rector- magnificus van de Universiteit, Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee. Naast de professoren, docenten en studenten van de universi teit, waren ook de geestelijken der stad alsmede de oversten van verschillende orden en congregaties en vele katholieken aanwezig om voor Katholiek Nederland getuigenis af te leggen van het oprecht geloof in Maria's heerlijkheid en van bewuste volgzaamheid aan het Oppergezag der Kerk. De gezangen, uit gevoerd door de „Dr. Alphons Diepenbrock-Vereniging", gaven aan deze bijeenkomst een feestelijk karakter. Na een inleiding, uitgesproken door de rector magnificus, waar in deze de betekenis van de dog maverklaring voor de Katholieke intellectueel bijzonder, uiteen zette, alsook de betekenis van deze zitting, waardoor Nederland zich aansluit bij de vele Katho lieke universiteiten, die juist vandaag ook de dogmaverklarnig vieren, verleende hij het woord aan de eerte spreker, Prof. Mag. Dr. G. Kreling O. P., die sprak over de theologische gronden en de historische ontwikkeling van dit dogma. Veel beroering rond de dogmaverklaring De dogmaverklaring van de Tenhemelopneming van Maria was voor de Katholieken geen onverwacht verschijnsel. Zij wa ren van ouds met dit leerstuk vertrouwd dat door het buiten gewoon gezag van de Kerk als geloofswaarheid werd vastgesteld. Buiten de Katholieke Kerk ech ter verwekte deze dogmaverkla ring veel beroering. Men bracht daarbij de Maria-verering in haar geheel in het geding. Allerlei motieven tot deze dogmaverkla ring werden genoemd, die aan de Katholieke Kerk ten enenmale recht op onze bijzondere aan dacht door Haar goddelijk Moe andersdenkende ligt vooral hier in, dat de Katholieke Kerk daar mede niet tevreden is en na het dogma van Maria's Moederschap nog andere dogmata belijdt, die betrekking hebben op allerlei bij zondere voorrechten als Haar Maagdelijkheid, Onbevlekte Ont vangenis en lichamelijke tenhe melopneming. Hun vraag is nu, hoe de Ka tholieke Kerk dit geloof kan ver ontwaarden en waar Zij die dog mata in de openbaring vindt. Door enkele algemene beschou wingen kan het dogma in een- helder licht worden gesteld waar bij moet worden opgemerkt, dat dit leerstuk voor de Katholiek niet moeilijk te accepteren is. De moeilijkheid ligt hierin, dat de grondstellingen niet dezelfde zijn bij de Katholieken en de an dersdenkenden. Onze geloofs-opvatting De Katholiek is er van over tuigd, dat het Woord der Open baring niet als een ephemere verschijnsel tot de mensen is ge komen, ook niet, dat het vast gelegd is in de H. Schrift om te worden overgeleverd aan de wis selvalligheid van de individuele mens. De Openbaring, ook de H. schrift is in de handen gelegd van de Kerk, en door Haar pre diking van het Woord de waar- dersehap, doch het bezwaar van heid voor het volk te bewaren en te behouden. De Kerk, bezield door de geest van Christus, is afgestemd op de stem van Chris tus. Zij garandeert Gods Woord, Zij legt zich niet op, Zij luistert gehoorzaam, maar Zij hoort on feilbaar zuiver. Als de Kerk Zich in geloofszaken uitspreekt, kan de Katholiek die uitspraak alleen met een amen bevestigen. Zo is de dogmaverklaring in het ge heel van de Openbaring en van de Katholieke geloofsopvatting geplaatst. Is het dogma in de Openbaring vervat? Tegelijk is daarmede de weg geopend voor een bezwaar, waar toe deze dogmatische resolutie aanleiding geeft. Als de Kerk teert op de door Christus en de Apostelen tot ons gekomen open baring hoe kan Zij dan als dogma voorstellen, wat niet in de Open baring is uitgedrukt? De Katho lieke theologie weet inderdaad, dat de verklaring van het nieuwe dogma geen beroep doet op uit drukkelijke apostolische traditie noch op de uitdrukking van het dogma in de H. Schrift. Toch is hiermede aan een dogmaverkla ring de pas niet afgesneden. Christus immers spreekt tot ons in menselijke taal; het menselijk woord is het armzalig hulsel, waarin Gods geheim aan ons ver schijnt. Het woord in de Open baring is vervuld met een rijk dom van goddelijke zin, die het niet geheel tot uitdrukking kan brengen; het bevat, meer dan di rect wordt uitgedrukt. Hoe kan de gelovige die bedekte zin vin den? De ontwikkeling van het dogma is niet het werk van wil lekeurige fantasie, maar van voorzichtige wijsheid waarbij de Kerk bijgestaan wordt door het licht van de H. Geest. Maria's Moederschap uitgangspunt Het proces van de ontwikkeling van het dogma van de Tenhemel opneming van Maria is een com plex geheel. Rondom een cen traal punt convergeren alle ge gevens namelijk het Moederschap van Maria. Het Katholicisme is niet tevreden met een brute al te simpele opvatting van dit Moe derschap het is een geheim van goddelijke liefde uitverkiezing om begenadiging. Het gaat niet minimaliseren als de engel haar met een eigen naam „De Begena digde" noemt. Met deze opvat ting van het Moederschap op de achtergrond heeft zich het Maria- dogma ontwikkeld tot aan het dogma van Maria Tenhemelop neming. Het nieuwe dogma in het Christelijke Oosten Na deze uiteenzetting van Prof. Mag. Dr. G. Kreling hield Prof. Dr. Zacharias O.F.M. Cap. een beschouwing over het nieuwe dogma en het Christelijke Oosten. Hij toonde aan hoe in de Oosterse Kerk sinds de dogmaverklaring van het goddelijk Moederschap van Maria op het Concilie van Ephese in 431, het leerstuk van Maria's Tenhemelopnemnig ge stadig groeit. Allereerst in de apocriefe verhalen, die vooral aandacht besteden aan Haar on bedorven lichaam; in de zevende eeuw vindt het feest een snelle verspreiding onder de titel „Dies Natalis" Geboortedag), waar bij theologen en redenaars vooral aandacht besteden aan het feit, dat Maria lichamelijk niet zou verscheiden zijn en verheerlijkt in de hemel is. Hieromheen ont wikkelde zich de volledige leer, berustend on zekere gegevens van de openbaring, van Maria als Moeder .als de nieuwe Eva naast de' nieuwe Adam. Het zijn de theologen van de negende eeuw, de H. Damascenus. de H. Germa- nus van Constantinopel H. Theo- dorus Studita, die de leer ont wikkelden, die trouw en volledig zonder toevoegsels d<oor de Oos terse Kerk vooral in Rusland werd bewaard. In Rusland ook werden vele oude kerken aan Maria's Tenhemelopneming toe- gewiid. Alhoewel niet zo zuiver bleef zij ook bewaard bij de an deren als Kopten Armeniërs, Etbiopiërs enz. Met dit levendig overzicht werd de zitting na enkele dankwoorden en toepasselijke gezangen beslo ten. (Van onze correspondent) HENSBROEK Vrijdagavond te ongeveer half zeven is de 42- jarige heer W. J. Leegwater te Hensbroek nabij zijn woning op zijn rijwiel met hulpmotor in aanrijding gekomen met de luxe auto van de landbouwer P. Ko ning te Midden-Beemster, met het gevolg dat de heer Leegwa ter bijna op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Waarschijnlijk is het ongeval te wijten aan een samenloop van omstandigheden. De auto van de heer K. werd door de verkeers politie in orde bevonden. De heer K. was met zijn auto op weg naar Obdam om arbeiders huiswaarts te brengen. De heer L. was vertegenwoordiger van de Coöp. Malerij „De Goede Ver wachting" te Heerhugowaard en secr.-penningmeest.er van de plaatselijke Tuinbouwver. „Ons Belang" te Hensbroek. BUITENLANDS OVERZICHT De verwachting in ons vorig over zicht reeds uitgesproken op grond van de verlenging van het verblijf van Attlee in Washington, dat de overeenstemming tussen hem en Truman niet zo vlotte, als aanvanke lijk wel werd gesuggereerd, is gis teren bevestigd, door betrouwbare geruchten. Nog altijd blijft de hoop leven, dat de Chinese legers tenslot te toch de 38ste breedtegraad niet zullen overschrijden, omdat zij van mening zijn, dat door de bezetting van Noord Korea, de Chinese be langen in Mandsjoerije voldoende beveiligt en Peking ten volle heeft bereikt wat het wenste n.l. „veilig heid". Maar de mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat de Chinezen na hun succesvolle tocht door Noord Korea, hun ingenomen machtspositie wil len uitbreiden en zullen trachten ook Zuid Kórea te bezetten, wat dan zou betekenen, dat men de ge allieerde legers uit -geheel Korea zou verdrijven. Nu is deze militaire kans niet zo heel groot, want in de dagen, dat de Noord Koreaanse legers nog een geweldige overmacht hadden, zijn zij er ook niet in geslaagd, de Ame rikanen in zee te drijven, zoals het toen in de communistische pers werd voorspeld. Nu is de Chinese overmacht mo menteel veel groter, maar hoe ver- der zij Zuid Korea binnen trekken hoe langer en moeilijker de verbin dingslinies worden, wat dubbel ge vaarlijk is, waar de Amerikanen on miskenbaar een grote overmacht in de lucht hebben. Bovendien: een bruggehoofd met een belangrijke aanvoerhaven in de rug, zoals Poesan, kan door een klei ne groep goed bewapende verdedi gers gemakkelijk verdedigd worden, tegen welke overmacht ook. omdat men hiertegen maar een bepaald maximum aan troepen kan inzetten en de rest als reserve toeschouwer moeten dienst doen. Dat deze positie Mao erg zou kun nen aanlokken, lijkt niet bepaald aannemelijk .Het is echter wel heel goed mogelijk, dat de regering in Peking het verder oprukken in Zuid Korea als een middel, wil gebruiken om daardoor een belangrijke vuist- pand in handen te krijgen, teneinde de Ver. Naties te dwingen, aan China belangrijke concessies te doen. Zoals we gisteren reeds zeiden, eist China, alvorens het de wapens wil .strijken, ook de overdracht van Formosa aan de communisten en vol ledige erkenning van communistisch China in de organen van de Ver. Naties. Amerika staat hier scherp afwij zend tegenover, terwijl Attlee be reid zou zijn hier concessies te doen. En hier loopt dan de scheidingslijn tussen de opvattingen van Washing ton en de Europese regeringen. Het communique van gisteravond heeft dat bevestigd, maar tegelijk stelden beiden vast dat dit verschil van inzicht „geen problemen zal moeten vormen voor de verenigde poging ter ondersteuning van de ge meenschappelijke doelstellingen". Van een verwijdering tussen beide partijen kan men dan ook gelukkig niet spreken. Zij zou nog een veel grotere ramp hebben betekend, dan de ongelukkige gang van zaken in Korea en het anti-communistische front zo aanzienlijk hebben ver zwakt. dat de mensheid practisch weerloos aan verdere communisti sche agressies zou zijn uitgeleverd. Wel mag worden aangenomen, dat de overeenstemming, welke gister avond werd- bereikt, nadat de be sprekingen tot tweemaal toe 24 uur moesten worden verdaagd, niet zo vlot tot stand is gekomen. Dat er tegenstellingen te overbruggen wa ren is op zich zelf niet zo vreemd. Want het ligt voor de hand. dat de Amerikanen de beveiliging van hun belangen iets anders zien, dan de West-Europeanen. Wij hebben het de laatste weken bij de Duitse verkiezingen nog heel duidelijk gemerkt, dat de Duitsers, die de Russen als buren hebben, de Russische bedreiging veel sterker aanvoelen, dan hun landgenoten die in het Westen veel verder van de Russische grenzen zijn verwijderd. Het is daarom natuurlijk, dat de Amerikanen, die in veel nauwer contact staan tot het Oosterse com munisme. de bedreiging van daar uit veel sterker aanvoelen, dan de Rus sische bedreiging van Europa. Men zal dan ook aan beide zijden wel water in de wijn hebben gedaan en als zodanig heeft het bezoek van Attlee zeker grote betekenis gehad. Het schijnt nu wel juist te zijn, dat wanneer Mao zijn opmars verder* in Korea voortzet, de Ver. Staten aan de Assemblee van de V.N. zul len voorstellen, communistisch Chi na economisch volledig te boycotten en elke scheepvaart van en naar China te beletten. Ook schijnt wel vast te staan, dat indien China over de 38ste breedte graad oprukt, de Ver. Staten niet be reid zijn met hen in enig overleg te treden. Het is niet uitgesloten, dat deze duidelijke en krachtige houding in Peking enige indruk zal maken en alsnog Mao zal doen besluiten, aan de 38ste breedtegraad halt te houden waartoe ook door de Aziatische landen grote druk wordt uitgeoefend. Maar ook mogen wij vertrouwen hebben in de kracht van het gebed dat gisteravond op zulk een ontroe rende wijze, door heel de kath. we reld waarbij de Paus zelf voorbad, ten Hemel is gezonden. NED. BBC-BULLETIN OM ZEVEN UUR LONDEN. 7 Dec. (ANP) Met het oog op het verzoek aan de Nederlandse luisteraars, geen ge bruik van hun radiotoestellen te maken tussen 7.30 en 9 uur, heeft de BBC besloten haar ochtend bulletin voor Nederland, dat nu in de genoemde periode valt, vroeger uit te zenden, en wel te 7 uur Nederlandse tijd. De wijziging gaat in op Zon dag 10 December en blijft van kracht zolang de Nederlandse radio zelf niet tussen 7.30 en 9 uur uitzendt. Ondernemingsgebouwen platgebrand Het emplacement van de onder neming Pasir Maoeng bij Bogor is drie 'dagen geleden door een tal rijke bende overvallen en plat gebrand. Na een schietpartij moesten de planters vluchten voor de overmacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3