Nieuw Bertha Hertogh naar Nederland Nieuwe dreiging voor V.N.-troepen in Korea IMIST Voorstel „Staakt vuren" heeft voorrcsnq Verstarring van bouwprijzen doorbroken, Rijk bespaart drie millioen TING Onlusten duren voort Eisenhowers benoeming i bieding EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bertha Donderdag thuis De melkprijs Donderdag thuis Scheepsberichten Alles wel bij Nederlands detachement Westen wil met Moskou confereren Duitsers in het Atlantisch leger Kroniek en Kritiek Balans van een jaar goedkope" bouw Minister heeft niets tegen Kath. woningbouwverenigingen EINDHOVEN <9 IESTR. 30-32 ALKMAAR e glans 1 er in geslaagd sworden driftig roots, werkelijk erwerp ontgaat renner!" zei nu een troost zijn, stelt een godin i bron der ver een godin die r. de Wael, het iraag dertigdui- Slechts dertig ge niet menen! I. „Nou goed! sprak Mr. de veertig biljetten an het rokende droevig, maar srk van kunste- kende slijk der Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f U55 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aiie edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpet. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank Noordhoflands Dagblad M Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FBrr A s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 13 December 1950 46e Jaargang No. 12042 Kantoren: HOORN. Draafaingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lifnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE HALVE CENT verlaging van de garantieprijs voor melk is tot een „cause celebre" geworden, als nooit eerder te voren, en dat wil wat zeggen, gelet op 't feit, dat er heel dikwijls over die melk prijs het nodige te doen is ge weest. Maar meestal beperkte de actie soms agitatie zich tot de kringen der naast-belangheb benden, in dit geval de melk veehouders. Thans echter is dit onderwerp zelfs doorgedrongen tot de kolommen van de hoofd artikelen en de radiocommen taren, en, de politiek spreekt er een woordje in mee. Dit laatste moet natuurlijk zo veel mogelijk uitgeschakeld wor den. Want als de politiek in de melk gaat roeren, wordt ze al gauw zuur. Het gaat dus niet aan, om, zoals in Friesland gebeurd is, de minister, en de regering, kwa de trouw te verwijten, evenmin is het nodig, de verlaging van de melkprijs te verdedigen met een beroep op het vele, dat minister Mansholt voor de boeren heeft geda#n. Zijn algemeen beleid, ze ker niet critiekloos, maar respec tabel staat buiten de vraag, of de prijsverlaging gemotiveerd is, hetgeen op de eerste plaats een kwestie van algemeen, sociaal- economisch beleid is, in de tech nische orde. Een merkwaardig feif is het nu, dat het niet de eerste keer is, dat de minister zich niet houdt (niet stoort?) aan de objectief- technische gegevens van het L.E. I., het landbouw-economisch in stituut, een instelling, die door Overheid en Bedrijfsleven is in gesteld, en zich op wetenschap pelijke basis plaatst. Natuurlijk wenst het L.E.I. zich niet in de plaats van de minister te stellen en het kan dus niet ver langen, dat de regering altijd zijn adviezen zonder meer overneemt, maar het mag toch wel méér be langstelling voor zijn werk ver wachten, dan de regering nu en dan te kennen geeft.... Waarom zou verzwegen moeten worden, dat de landbouw vreest, dat het objectieve, veelzijdige en wetenschappelijke werk van het Instituut doorkruist wordt door andere belangen, wier werk niet zo algemeen te controleren valt op zakelijke objectiviteit? Bij het herhaalde overleg tus sen de regering en de Stichting van de Landbouw is nu vastgesteld dat nader overleg de betekenis van bepaalde technische verschillen van mening zal onderzoeken; dit houdt ten minste de erkenning in, dat die verschillen er zijn en dat ze ook door de jongste beslissing niet zijn opgelost Aan destructieve krachten kun nen wij het overlaten, te propa geren, dat de opperste gemeen schappelijke landbouwleiding in de Stichting, de beslissing van de regering goedkeurt, terwijl die Stichting, natuurlijk, alleen maar weigert, tot onwettige acties over te gaan, zoals men van be paalde zijde wel graag zou zien; die afbrekende krachten hebben wij ook de regering echter tegemoet te treden met redelijke argumenten en goedé voorlich ting. De overtuiging, dat de ver laging van de melkprijs onafwijs baar nodig was, heeft nu nog niet in afle kringen in voldoende mate post gevat en dat is een gevaar voor onwelwillende critiek en verder! Ondeskundigen zeggen graag: wat een drukte om die halve cent. Maar zij vergeten dat het hier gaat om millioenen halve centen, wat een heel bedrag uitmaakt en de inkomstenvermindering van gemiddeld 150 gulden in duizen den gevallen dat maakt 3 gul den per week moet niet ge ring geteld worden in een tijd, waar, terecht, zoveel doening ge weest is over een loonsverhoging van 5% voor loontrekkenden, wat vaak ook 3 gld. in de week uitmaakte. En dan zijn die geval len nog niet gelijk. Want er is nog een merkwaar dig ding naar voren gekomen in de verdediging, zoals minister Mansholt die o.a. op de befaamde vergadering te Zwolle gegeven heeft. Daar sprak hij van gemid delde boeren-inkomens van 4000 tot 4500 gulden, een niveau dus, dat ligt beneden de grens voor de sociale voorzieningen voor alle loontrekkenden. Maar de zelf standige boeren, die wel dus beneden die grens blijven en dus wat dat betreft, voor diverse so ciale voorzieningen in aanmerking zouden komen, profiteren er niet van; ze betalen echter wel voor hun personeel in de lasten. De veelbesproken gelijkberechti ging tussen de landbouw en het overige bedrijfsleven is dus nog niet bereikt en dreigt door maat regelen als de melkprijsverlaging, niet voldoende gemotiveerd verder scheef getrokken te worden Op de foto zien wij Ber tha met een van de zus ters in het klooster van „De Goede Herder" te Singapore, kort voor haar vertrek. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, passeerde Kaap Sint Vincent. Cyrenia (rep.), Djakarta- Marseille, 12 December te Piraeus (blijft twee dagen) Tabian, Surabaja-Amsterdam, 12 December te Suez. Cameronia, Djakarta-Rotter dam, 9 December te Aden. Willem Rnys, Djakarta-Rot terdam, 11 December van Belawan. Langkoeas, Djakarta-Rotter dam, 11 December bij Gi braltar. Talisse, Djakarta-Amsterdam, 11 December van Makallah naar Aden. SINGAPORE, 12 Dec. (Reuter). Bertha Her togh en haar moeder xijn uit Singapore vertrokken op weg naar Nederland. Zij werden door de poli tie begeleid naar 't vlieg veld van Kallang, waar het vliegtuig wachtte. Er is wel aan te nemen, dat het vliegtuig de PH-TDO „Maastricht" van de K.L.M. is. Zij kunnen dan Donderdagavond om streeks half acht op Schiphol worden ver wacht, tenzij de route van de dienstregeling afwijkt, of mevr. Hertogh en haar dochtertje voor die tijd het vliegtuig verlaten. Volgens de dienstregeling moest de „Maastricht" vandaag (kwart voor zeven Ned. tijd) Djakarta verlaten en om om streeks 12.30 uur Ned tijd in Bangkok aankomen. Daar het toestel een tussenlanding te Singapore heeft gemaakt, is de machine mogelijk niet voor 14 uur Ned. tijd te Bangkok aan gekomen^ Alle vliegtuigen van de K.L.M. op de thuisreis naar Nederland blijven in Bangkok een nacht over. Het toestel zou Donderdag middag om drie uur in Genève arriveren en om kwart over vijf in de middag op Schiphol. Dat zou dus het grote moment zijn, waarop mevr. Hertogh en haar dochter weer voet op vaderlandse bodem zetten. Het ogenblik waar iedere Neder lander, die met het gezin Her togh meeleeft, naar heeft uit gezien. De onlusten in Singapore duren nog steeds voort. De politie heeft het vuur moeten openen op een kleine groep van demonstranten, ondanks herhaalde waarschuwin gen. Er vielen dan ook slacht offers. Tot nog toe is bekend geworden, dat er meer dan 200 gewonden zijn, waaronder 30 Europeanen en 12 doden. Evenals gisteren moest de politie gebruik maken van traangas, terwijl ge vechtswagens voortdurend door de stad reden. Per helicoptère werden vanuit de lucht aanwijzingen gegeven, waar samenscholingen werden aangetroffen en de politie werd dan naar de bedreigde plaatsen gezonden. Een sterke wacht begeleidde Sir Henry Gurney, de Hoge Com missaris van de Maleisë federatie en generaal Sir Harold Briggs, de leider van de acties tegen de benden, van het gouvernements huis naar het vliegveld. De po litie verdreef op hetzelfde ogen blik een menigte, die zich ver zameld had in de buurt van het gemeentehuis. Gewapende escor tes trekken geregeld door de stad om de orde te handhaven. Uit de laatste berichten is gebleken, dat de autoriteiten de toestand meester beginnen te worden. Van Britse officiële zijde is er op ge wezen, dat alle machtsmiddelen zullen worden aangewend en desnoods een zeer scherp optre den, indien de demonstranten zich niet van de straten zouden verwijderen en hun gewelddadig optreden menen te moeten voort zetten. Singapore in Lagerhuis Winston Churchill heeft in het Lagerhuis gevraagd, of de Chi nese communisten ook de hand in het spel hebben. De minister van koloniën, Griffiths, deelde mede, dat de regering over der gelijke aanwijzingen niet de be schikking had. RADIOREDE VAN TRUMAN WASHINGTON, 12 Dec. (Reu ter). President Truman zal Vrijdag- of Zaterdagavond een radiorede tot het Amerikaanse volk houden. Hij zal spreken over de wereldsituatie en de binnen landse maatregelen, die de Ver. Staten met het oog op de oorlogs dreiging naar zijn mening zullen moeten nemen. TOKIO, 12 Dec. (Reuter). Bommenwerpers en gevechts vliegtuigen der verbonden legers hebben in Noord-West Korea een zware aanval ingezet na de terugtocht uit het Tsjosin- bekken in het Noord-Oosten te hebben gedekt. Aan de Oost kust is echter een gevaarlijke nieuwe dreiging door vliegtuigen gesignaleerd. Even ten Zuiden van de 41e breedtegraad is een Chinese ge mechaniseerde colonne waarge nomen, die van de haven Songd- jin uit naar het Zuiden trekt. Volgens een communiqué van het Amerikaanse tiende leger corps zal het „heldhaftig optre den" van de Engelse en Ameri kaanse troepen, die zich 100 km. vechtend terugtrokken uit het ge bied van het Tsjosin-bekken, als „een van de opmerkelijke opera ties in de militaire annalen op getekend worden. Mongolen in de strijd. Twee divisies snelle Mongoolse cavallerie hebben zich bij de Chi nese legers in Noord-Korea ge voegd, waardoor het aantal Chi nese divisies tot 27 gestegen is, dat is meer dan 250.000 man, al dus maakt het hoofdkwartier van MacArthur bekend. De Mongoolse cavallerie, af. stammelingen van die van Dsjen- gis Khan, volgde dezelfde route langs de Westkust, waarlangs Dsjengis Khan 750 jaar geleden, Korea veroverde. Deze cavalle rie, tegen de winter gehard en licht bewapend, bevindt zich op 't ogenblik 30 a 80 km ten Noorden van de nieuwe verdedigingslinie der V.N. Volgens het communi qué van MacArthur omvat elke divisie tussen de 4000 en 7000 man Nederlanders in goede conditie. Op 10 December j.l. heeft de tijdelijk waarnemende vertegen woordiger van Nederland in de Korea-commissie der Ver. Naties, E. J. Baron Lewe van Aduard, een officieel bezoek aan het Ne derlandse detachement gebracht. In een rapport spreekt Baron Lewe van Aduard met grote te vredenheid over zijn bevindingen De geest in het detachement is uitmuntend. OVER DUITSE HERBEWAPENING PARIJS, 13 Dec. (Reuter). De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdagavond in de Franse Nationale Vergadering- medegedeeld, dat Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten overeen zijn gekomen 't vraag stuk ener Duitse herbewape ning met de Sovjet-Unie te bespreken. KLEIN AANTAL RESERVE-OFFICIEREN WORDT OPGEROEPEN Een klein aantal oudere reser- verofficieren, die met groot ver lof zijn en die sinds 1945 uitslui tend hier te lande hebben ge diend, zal medio Februari tot eind Maart 1951 in werkelijke dienst worden opgeroepen, teneinde, i.v.m. de oefeningen in de orga nische verbanden van de lichting 1949 II, deel uit te maken van de oorlogs-encadrering van de ge noemde lichting. 7 MILLIOEN VOOR TOERISTENVERKEER De EC A-autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht, dat er van het saldi der speciale reke ning (tegenwaarde), behoudens goedkeuring van de Nederlandse wetgever f 7000.000 wordt ge bruikt voor uitbreiding van 'het hotelwezen, waarvan f 500.000 voor maatregelen ter bevordering van het tourisme in Nederland. DEFINITIEVE OVEREENSTEMMING BEREIKT LONDEN, 12 Dec. (Reuter). De militaire commissie van het Atlantisch Pact heeft Dinsdag avond bekend gemaakt, dat zij definitieve overeenstemming heeft bereikt over de militaire plannen om Duitse gevechts-eenheden in het Atlantisch Pact op te nemen. Te Bonn houdt men rekening met de mogelijkheid, dat reeds eind December de kwestie van het Duitse aandeel in de Europese verdediging officieel aan de Bondsrepubliek zal worden voor gelegd. In gezaghebbende krin gen wordt verklaard, dat het Duitse standpunt niet verènderd is. West-Duitsland blijft absolute milit. gelijkgerechtigdheid eisen. De politieke commissie van de Assemblee der V.N. heeft gis teren met 48 tegen 5 stemmen, bij 4 onthoudingen, besloten het plan van de dertien landen om te komen tot een staken van het vuren in Korea voorrang te geven boven de resolutie van zes landen, waarin wordt aangedrongen op het terug trekken van de Chinese troepen uit Korea. Wij moeten een ernstige poging in deze richting doen". De Amerikaanse afgevaardigde heeft meegedeeld, dat hij voor de resolutie tot staking van het vuren zal stemmen. De politieke commissie is tot morgen uiteengegaan zonder dat werd gestemd over de inhoud der resolutie van 13. DEZE WEEK VERWACHT LONDEN,'•12'Doe.' (Reuter). - Te Londen werd Dinsdag uit ge zaghebbende bron vernomen, dat generaal Eisenhower waarschijn lijk nog deze week tot opperbe velhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa zal wor den benoemd. Tegen stemde de Sovjet-groep. Ecuador, Turkije, China en Thai land onthielden zich. De voorrang is verleend op verzoek van de Indische afge vaardigde Sir Benegal Rau, de voornaamste auteur van het plan. Sir Benegal Rau zei verder: „Bijna een generatie lang is China door oorlogen geteisterd en het is gemakkelijk in te zien, waarom het Chinese volk geen nieuwe oorlog wenst en een pe riode van vrede zou toejuichen. Aan de andere kant moeten wij bedenken, dat de verschrikke lijke beproevingen, waaraan de Chinezen hebben bloot gestaan, hen sterk achterdochtig hebben gemaak* Zij ''rezen agressie waar die niet bestaat. In feite schijnen zij naar een Monroe- leer voor China toe te gaan". „Hoe het ook zij, wij hebben thans de verzekering, dat China sen vreedzame regeling wenst. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN. Bijna een jaar geleden ontplofte in de bouwwereld een door wethouder Bouma van Bussum vervaar digde bom, zijnde een plan tot het bouwen van goede arbeiders woningen tegen een lagere dan de toen normale prijs. Het geluid van deze explosie klonk als muziek in de oren van minister in 't Veld, die tot dan toe met gering succes, o.a. middels een lange reeks circulaires aan de gemeentebesturen, had gepoogd de gemiddelde bouwprijs omlaag te krijgen. Het plan-Bouma opende ook voor minister Lieftinck aantrekke lijke perspectieven. De mogelijkheid lokte, de Rijksbijdragen in de exploitatiekosten van nieuwe woningwetwoningen, die varieerden van f300.tot f400.per woning per jaar. terug te brengen tot f 100. Zonder aarzelen wierpen toen de excellenties verleidelijk lok aas de gemeenten toe: woningen die gebouwd zouden kunnen worden met die verminderde Rijksbijdrage, zouden mogen worden gebouwd buiten 't reeds aan de gemeente toegestane bouwvolume om. Geen wonder dat talrijke ge meenten toehapten. Het regende ten departemente „goedkope" bouwplannen, bij welke kwali ficatie het goed is in het oog te houden, dat met „goedkoop" niet op de eerste plaats op de toe komstige huren werd gedoeld. Er kwamen zoveel plannen, dat de ministeriële toezegging later werd beperkt: gemeenten die be reid waren hun gehele toegestane bouwvolume op basis van „goed kope" plannen te verwerken, zouden de helft meer woningen mogen bouwen dan haar volume telde. Afgelopen Thans is de tijd gekomen om de balans van deze „Bouma- stunt" op te maken. De minister heeft nl. besloten, zeer binnenkort de afzonderlijke regelingen inzake het toekennen van „normale" en „verminderde" bijdragen voor woningwetbouw te vervangen door één bijdrage regeling, waarin als basis zal zijn opgenomen een „normale" bij drage, die aanzienlijk lager is dan totnogtoe gold (nl. rond f170.tot f180.waar boven uit dan hogere bijdragen kunnen worden verleend, al naar gelang de plaatselijke omstandigheden gedifferentieerd. Naar de mening van de minis ter zullen echter tal van ge meenten met een bijdrage van rond f 170.tot f 180.de ex ploitatie van hun nieuwe woning wetwoningen sluitend kunnen maken. „De resultaten van een jaar „goedkoop" bouwen hebben dat aangetoond", zo zeide hii gis teren te Leeuwarden tot een aan tal journalisten, dat gedurende twee dagen op uitnodiging van het departement die resultaten in zeven gemeenten in de drie Noordelijke provincies in ogen schouw had genomen. Ruim 15.000 Er zal dus in de toekomst geen goedkeuring voor nieuwe plannen tot het bouwen met „verminder de" bijdrage worden gegeven. Tot 1 December j.l. was voor 346 plannen machtiging tot gunning verleend. In totaal omvatten deze plannen 15.344 woningen. Voor de tot 1 October j.l. goedgekeurde 8888 woningen bedroeg de Rijks bijdrage gemiddeld f 116.48, bij een gemiddelde bouwprijs van f 6900.In dezelfde periode be droeg de gemiddelde bouwprijs voor normale woningwetwoningen in laagbouw f 9050.en in hoog bouw f9760. De voornaamste winst van dit alles is, zoals de minister het formuleerde, het doorbreken van de verstarring, die in de bouw kosten geleidelijk was opgetre den. Aan alle kanten is er ge werkt om te komen tot zuiniger oplossingen. Dat is ook voor de toekomst van belang. Wij zullen ook bij de woningbouw met grote moeilijkheden te kampen krij gen, enerzijds door de stijging van de materiaalprijzen (in korte tijd liep b.v. het hout 50 procent omhoog), anderzijds door het toe nemen van de problemen rond het sluitend maken van onze be talingsbalans, die ook de woning bouw niet ongemoeid zullen la ten. Het is van het grootste be lang. dat de Rijksbijdragen voor dit doel per geval zo laag moge lijk kunnen worden gehouden, waardoor van de 540 millioen, die voor 1951 zijn uitgetrokken, zo groot mogelijk profijt zal kun nen worden getrokken. (Vervolg op pag. 5) Hoe zit dat? (Sm). In de Tweede Kamer is weer van twee kanten gebleken, dat het „niet goed zit" met onze principiële opvattingen in de be staande verhoudingen. De minis ter van Landbouw enz. gaf te kennen, dat hij niet geneigd was, nog meer Katholieke land- en tuinbouwscholen toe te staan, de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft verklaard, niet te voelen voor de erkenning van nog meer nieuwe Katholieke en Prot.-Christelijke Woning bouwverenigingen. Dat zijn twee merkwaardige feiten, die ons tot nadenken stemmen. Wij willen dergelijke zaken niet graag op de spits drijven, maar wij vragen ons wel af, of hier van een opkomend systematisch verzet tegen ver worven rechten moet worden ge sproken. (Wij denken daarbij aan het verzet, nu al enige jaren lang, in verschillende grote, en ook wei in verschillende kleinere gemeen ten, tegen pogingen, om bijzon dere nijverheidsscholen op te richten). Maar, wat de houding van de ministers in het bijzonder betreft, nemen wij aan, dat deze gebaseerd is op zakelijke overwe gingen. Niettemin moeten wij dan toch zeggen, dat wij die houding onjuist en onaanvaardbaar ach ten. En als zakelijke overwegin gen tekort doen aan verkregen principiële rechten, dan past ver zet. Het klinkt misschien wat „astrant", maar, ondanks forme le bepalingen, is het niet het de partement van Landbouw, dat beslist of hier of daar een Katho lieke land- of tuinbouwschool no dig is, maar dat wordt beslist door de feiten. Wij weten na tuurlijk heel goed, dat de laatste cijfers over de verdeling van het aantal scholen voor land- en tuinbouw er voor de Katholieken gunstig uitzien, maar dat is op zichzelf geen reden, te zeggen dat de Katholieken er dus geen meer mogen krijgen. De vraag is maar en de vraag is alleen of de Katholieken er krachtens de ge bleken behoefte in bepaalde stre ken e.d., recht op hebben, om nog meer van die scholen te krij gen. Wij dachten, dat dit allés duidelijk genoeg vaststond, maar het schijnt nodig, het nog eens naar voren te brengen. En dan de kwestie van de Woningbouwver enigingen. Wij hebben werkelijk in onze onschuld gedacht, dat aan h'èt' récht vari het beslaan van Katholieke en Protestants-Chris telijke Woningbouwverenigingen niet meer getornd zou worden, maar minister in 't Veld schijnt daar anders over te denken. Tot onze verbazing en tot begrijpe lijke ergernis o.a. van de pas ge houden vergadering van de KAB in het Aartsbisdom, die er zich nogal kras over uitgelaten heeft. Wij achten het niet nodig, thans al die argumenten te herhalen, zij spraken en spreken voor zich zelf. Wij houden het er maar op deze minister is een vriende lijk en humaan, maar ook een humanistisch! man dat hij het niet zo kwaad bedoeld heeft. Maar dan zal hij er toch niet on deruit kunnen, of hij moet zijn voor de Katholieken onaanvaard bare verklaring intrekken, of al thans laten blijken, dat hij in het debat met ons Kamerlid van Vliet laten we zeggen de zaak verkeerd begrepen heeft. Want de Katholieken hebben recht op er kenning van hun eigen vereni gingen, ook op het gebied van de woningbouw en de volkshuisves ting en dat recht laten zij zich zo maar niet. op een achtermid dag. door een democratisch mi nister in een land, dat totalitaire verhoudingen verafschuwt, ont nemen. N.B. Zoals het verslag elders in deze editie vermeldt heeft minis ter In 't Veld te Leeuwarden ver klaard, te dezer zake in de Kamer een veel milder standpunt te heb ben ingenomen dan uit de Ka merverslagen in de dagbladen is gebleken, waarvan acte. BERTHA HERTOGH VOOR HAAR VERTREK NAAR NEDERLAND Een gelukkig lachende Bertha Hertogh met twee vriendinne tjes tijdens haar verblijf in het klooster van „De Goed, Herder" te Singapore in afwachting van haar vertrek naa Nederland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1