Oud Alkmaar" in het zilver Hoe zal de gemeenteraad in 1953 eruit zien? Nachtelijke inbraak berecht ALKMAAR EN OMSTREKEN 40.000 inwoners: 27 raadsleden De veertiaduizendste Het Röntgenkwartet Auto reed bij De Kooy te water Een koffiemaaltijd in oude trant Oud-Hollands gebak Marktoverzicht Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 ALKMAAR De geboorte van de 40.000ste ingezetene van Alk maar heeft nog andere conse- kwenties dan de verhoging van 't salaris van burgemeester, secreta ris en ontvanger, welke verhoging echter eerst na twee jaar in wer king zal treden, in verband met de mogelijkheid, dat er intussen weer een daling van het inwoner tal kan zijn ingetreden. De 40.000 ste oefent zelfs invloed uit op de politieke samenstelling van de Gemeenteraad immers, bij een inwonertal van 40.001 t/m 45.000 wordt het aantal raadsle den van 25 op 27 gebracht en daar de jaarlijks gepubliceerde gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek hier be slissend zijn, mag aangenomen worden, dat bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezing - 1953 - de nieuwe gemeenteraad uit 27 leden zal bestaan. Er zullen tegen die tijd dus weer twee nieuwe zetels bij moeten ko men, hetgeen 'n probleem schept t.a.v. de in de raadszaal beschik bare ruimte. E-en andere vraag is, aan welke partijen zullen die twee nieuwe zetels ten deel vallen. De cijfers van de in 1949 ge houden gemeenteraadsverkiezing in aanmerking nemend, hebben wij- becijferd, dat in dat geval wanneer dus in 1953 de verschil lende partijen eenzelfde aantal stemmen zouden behalen als in 1949 de KVP en de P. v.d. A. elk één zetel meer, dus 10 zetels zouden toegewezen krijgen en de overige partijen op hetzelfde aan tal zouden blijven. Bij de eerste verdeling -ver kregen door de deling van de kiesdeler (20.207:27 748) op de stemcijfers der verschillende lijs ten zou de KVP direct 9. de P. v.d A. 8, de WD en CPN elk twee zetels toegewezen krijgen en de A.R. en CHU elk 1, zodat nog te verdelen bleven 4 zetels. Hiervan zouden achtereenvol gens, voor het grootste, eerste gemiddelde bij toekenning van 1 zetel méér, dé WD (744 1/3). de P. v.d. A. (735 1/3) en de KVP (726,7) elk nog een zetel toege wezen kregen: de laatste restze tel zou toevallen aan de PvdA. wiens tweede gemiddelde (661.8) groter zou zijn dan het eerste gemiddelde van een der overige partijen, waarvan de A.R. een le gemiddelde had van 597 1/2. Hieruit zou bliiken, dat de P.v. d.A. voor haar 10 zetels gemid deld 661.8 stem zou hebben be taald en de KVP voor haar tien zetels gemiddeld 726.7; een wel zeer onvoordelig verschil. Bij de verdere becijfering bleek ons, MIDDELPUNT DER BELANGSTELLING ALKMAAR. De geboorte van een tweede dochtertje heeft bij de familie de Leeuw-Kröger in de Spoorstraat no. 6 heel wat meer drukte gebracht, dan anders bij dergelijke gebeurtenissen ge bruikelijk is. Want na de ont vangst op het stadhuis, waar de heer de Leeuw zijn dochter bij de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer C. Schoorl aangaf, bij welke gelegenheid de burge meester de vader een spaarbank boekje aanbood, heeft de familie de LeeuwKroger ook van vele ingezetenen belangstelling onder vonden. Verscheidene zaken ga ven van hun medeleven blijk en zo ontving mevrouw de Leeuw reeds iets voor haar baby-uitzet en bloemen. De heer de Leeuw, assistent accountant bij het kantoor van de fa. de Waal, die ondanks ziin verblijf van enkele jaren in Haarlem op en top een Alkmaar der is, vertelde nog. dat hij wel over de mogelijkheid gedacht had, dat zijn dochter de veertig duizendste zou kunnen zijn. De kleine is thuis geboren en dr. Lourens met de hoofdzuster Scheers van het Witte Kruis ver leenden de nodige huln. Het kindje is in goede handen bij de verzorgster mej. Klopper. Van de Noord-Hollandse Le vensverzekeringsmaatschappij NV van 1891 't Hooge Huis ontving de 40.000ste een gratis polis, waarbij een bedrag van f 400, •'zijnde 40.000 centen n.l. 1 cent per inwoner) verzekerd werd, uit te betalen op haar 25ste verjaar dag. dat wanneer de KVP slechts 14 stemmen méér zou behalen, zij boven het tweede gemiddelde van PvdA zou uitkomen en dus de laatste restzetel in de wacht zou kunnen slepen. Zij zou dan gemiddeld 661.9 per zetel heb ben betaald. Er is dus gezien de cijfers van 1949 voor de KVP niet veei voor nodig, om de 11e zetei veilig te stallen. Men bedenke echter, dat de samenstelling van de be volking en dientengevolge van 't kiezerscorps in 1953 wel eens an ders zou kunnen blijken te zijn dan in 1949. Een nadere beschou wing over de gevolgen van de nieuwe politieke verhoudingen in de Raad kunnen wij dus ge voeglijk uitstellen tot 1953. Uit een en ander blijkt echter wél, dat 'bij de volgende gemeen teraadsverkiezing de 11e zetel voor de KVP in het bereik ligt, zoals in 1949 de 10e zetel in het bereik lag. Moge het bestuur van de afde ling der KVP hiervan de conse- kwenties tijdig onder ogen zien. St. Nicolaas bij Olympus ALKMAAR. Dat Sint Nico laas ook de sport weet te waar deren kwam tot uiting toen wij getuige waren van zijn bezoek bij de dames en heren leden van Olvmpus. Direct na aankomst liet hij ver scheidene personen voor zich verschijnen en deelde naast enige berispingen ook met gulle hand zijn bekende moppen uit. Zijn zwarte knecht assisteerde hem voorbeeldig. Daarna gaven de verschillende leden enige schetsen ten beste, en met een wals en samba kwam op genoeglijke wijze een einde aan deze in alle opzichten ge slaagde avond. Alkmaarse Schaakclub V.V.V. ALKMAAR. Voor de com- netitie van de N.H.S.B. werden Maandag twee wedstrijden ge- sneeld en wel tegen Caïssa 2 uit Hoorn en Schaaklust 2 uit An- diik. Hoewel V.V.V. 2 met vier reserve-spelers moest uitkomen voor de laagste borden, was dat geen bezwaar om een grote over- waning te behalen (82). Hier volet de volledige uitslag: V.V.V. 2—Caïssa 2: ,T. vpisJ. de Wolff 1—0 C. MeverP. Laneeherg V? D. Appel SrD. Redding 10 G. Groene woudP Stigter 10 D. E HelderC. Moeyes 10 A. 'T'egelB. van Wees 10 A. BchaansTT Hendriks VzVz •T, MeiboomP. Hartog 01 N. de .TongE. Hildama 10 B. VeltmanD. de Boer 10 AGENDA St. Adelbertsvereniging: Dr. J. C. Witte S.J. uit Gronin gen spreekt over de ver draagzaamheid der Katho lieken" in het Victory- hotel om 8 uur. FILMS: Harmonie: De goede Aarde, 14 jaar; Victoria theater: Wilde pracht, 14 jaar; Rex: Leve de Koning, afgekeurd; Cinema Ameri- cain: Ten Zuiden van Tahiti 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 3 uur. Matinee: in het Rex- theater om 2.30 uur. APOTHEKEN: De nacht dienst neemt waar apo theek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. TAXI's: De nachtdienst rijdt Koopman, Lindengracht 43 tel. 3916. Een misdaad voor de vrijheid De Amsterdammer C. v. d. K., had zich op 22 November naar Alkmaar begeven om een fiets te stelen. Hij deed dat ook. Hij nam een fiets weg, die voor het hotel „de Nachtegaal" in de Langestr. stond, nadat hij het fietsslot ka pot gemaakt had. Verdachte, die tengevolge van een vroegere voorwaardelijke veroordeling genoodzaakt was in een inrichting te Amsterdam te verblijven, heeft zich door deze diefstal, via de gevangenis, weer de volledige vrijheid willen ver werven. De Officier van Justitie vorder de 6 maanden met aftrek. Hij stelde in zijn requisitoir in het licht, dat de kok van het huis van bewaring een beter vakman schijnt te zijn, dan die in Am sterdam. Daarom heeft de man zich naar Alkmaar begeven om zijn misdaad te plegen. Mr. Thijs verdedigde v. d. K. en pleitte clementie. Op 21 December zal de uit spraak zijn. Het was van het Bergen's Kun stenaarscentrum een uitstekende gedachte om ook dit jaar weder om dit sublieme Nederlandse strijkkwartet te laten optreden. Gezien het grote succes van ver leden jaar hadden we een nog grotere belangstelling verwacht, hoewel de opkomst toch zeer be vredigend kon worden genoemd. Het Röntgenkwartet speelde deze keer een verzoekprogramma. Welnu de verzoeken bleken een fijne smaak te hebben gehad. We kregen te horen Haydn, Debussy, Ravel. Begonnen werd met het kwartet op 76 no. 5 in D. van Joseph Haydn, de schepper van deze kunstvorm, wiens invloed op de kwartet-literatuur nog steeds geldende is. Dit werk werd door het kwartet prachtig van klank, en met volkomen homo geen ensemble uitgevoerd. Hierna volgde het beroemde kwartet van Debussy. Het draagt de titel „Pre mier quatuor" en is geschreven in 1893. Debussy heeft het echter bij het eerste kwartet gelaten, maar dit is dan ook een van zijn meesterwerken geworden. Deze componist heeft hier de Cyclissche vorm toegepast, gelijk ook dit César Franck reeds deed, n.l een kerngedachte, 'welke het gehele werk beheerst,. We kunnen de prestatie van het kwartet het beste waarderen, door te verkla ren dat ze dit werk, zeer fijnzin nig in echt Franse geest, hebben gerealiseerd. Minder diepgaand, maar meesterlijk en modern ge schreven is het kwartet van Ravel. Debussy zeide hiervan: In naam der goden en van mijzelf, veran der geen noot in de partituur. Nog volkomender dan verleden jaar werd dit werk ons voorgespeeld. Individuele prestatie's te bespre ken heeft bij een kwartet geen zin. Want het geheel hehoort hier meer te zijn dan de delen en dat was het ook in hoge mat" Zo heeft het Bergen's Kunste naars Centrum ons weer een avond geboden van artistieke standing. Het Röntgenkwartet had een zeer enthousiaste en welver diende hulde in ontvangst te ne men. De kwartetspelers, zeide prof. Carl Flesch, hebben het mu zikale hemelrijk. In dit rijk zijn we door dit ensemble twee volle uren binnengevoerd. W. Schreurs ONTWIKKELINGS-CURSUS VOOR MEISJES ALKMAAR. Op de ontwik kelingsavond voor meisjes a.s. Donderdag 14 December zal ko men spreken Pater Toebosch uit Heiloo, bij allen wel bekend. Door onvoorziene omstandighe den kan de les van mr. Smit uit Utrecht, met als onderwerp: „Werken is Zalig", niet door gaan. Deze les zal naar een an dere datum worden verschoven. De les van a.s. Donderdag wordt dus extra ingelast. MOOI JUULTJE VAN VOLENDAM ALKMAAR. Op Zaterdag 16 December a.s. geeft de Alk- maarse toneelvereniging O.N.A., in het Gulden Vlies te Alkmaar voor de laatste maal een opvoe ring van het prachtige toneel stuk: „Mooie Juultje van Volen- dam", van Jan Lemaire. Mooie Juultje, een eenvoudig Volendams meisje, tracht in de grote stad geluk te vinden, maar wordt daar door zogenaamde vrienden bedrogen. Na vele we derwaardigheden ontdekt ze ten slotte, dat voor haar het ware geluk slechts te vinden is in het dorp dat zij zo trots heeft ver laten, in Volendam. Een verhaal vol ontroering en geestigheid met alleraardigste Volendamse liedjes Het geheel is een gang naar het Gulden Vlies volkomen waard. Men late deze gelegenheid om dit mooie toneelstuk te zien niet voorbijgaan. Onder leiding van regisseur Jan Dogger, wordt hard gewerkt om ook deze opvoering weer tot een succes te maken. Een extra stimulans: deze op voering wordt gegeven ten bate van de Stichting 19401945. INZITTENDE GERED DEN HELDER. Hedenmor gen om ong. kwart voor negen is ter hoogte van de brug bij de Kooy een lichte Skoda bestel wagen in het Noordhollands Ka naal gereden. De bestuurder, de heer J. Dunselman uit Den Hel der, haalde een voor hem rijden de vrachtauto in. Door de glad heid van de weg raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed in het water. Met behulp van omstanders, die het ongeluk zagen gebeuren, is de heer Dun selman uit de wagen gekomen. Hij kwam gelukkig met de schrik vrij en had slechts een paar natte benen opgelopen. De bestelauto werd door een takelwagen van de fa. Boontjes uit Schagen op het droge gehaald. Loop der bevolking SINT PANCRAS. Ingeko men: N. J. Droog, van Barsinger- horn naar Benedenweg 66; B. Kooy, van 's Gravenhage naar Benedenweg 15; M. J. Boudestijn en vrouw Olie, van Velsen naar 't Vennetje 107a; KI. Keizer, van Apeldoorn naar Twuyverweg 168; M. Wagenaar, van Bennebroek naar Benedenweg 53; KI. Kloos terboer van Rhenen (U.) naar Benedenweg 52; G. Eenkhoorn, van Batavia naar Bovenweg 274. Vertrokken: E. Meijer en gezin, van Daalmeerpad 89 naar Koe dijk; R. Harreveld, van Boven weg 226 naar Langediik (Zuid- Scharwoude); J.. ten Wolde en vrouw Govaerts, van Beneden weg 119b naar Langedijk; J. Goesinne, van Achterweg 301 naar Amersfoort; M. Vos en vrouw van Willegen, van Bene denweg 47 naar Kapelle (Z.); KL Kloosterboer, van Beneden weg 52 naar Bergen (N.H.) 8—2 V.V.V. 3—Schaaklust 2 (Andiik) •T. C. de MuitmT. Vriend P. v. d Struiis—T. Bouw 10 .T. de WaalS. Keesman 10 H. DageletS. de Vries 44 P. GroenenbergS. Zwagerman •T. Schuurman-S. Pasveer V?V. m HriocbP Schenk 01 V TTnl,T. Prins 01 o TTni+mer,v Prouwer 01 F. v. VlietW. Zwagerman 10 41/,4% Deze uitslag is ■"onrlopi"*. Uet eerste bord De MuiterVriend moet arbitrair ".orden beslist De stand voor V V V. is iets hetor. zodat de eindnit-lao honebik 5Vz 4% voor V.V.V. 3 wordt.. Bakker J. W. Randshuizen, telg uit een oud bakkersgeslacht, had voor deze gelegenheid de ve£~ worvenheden der moderne tech niek afgezworen. Zijn kunst was voor ditmaal een edel handwerk geworden, zoals zij dat was in de tijd, waarin de burgers en de burgeressen van Alkmaar zich de Duivekaters op Sinterklaas, op Kerstmis en op Pasen lieten smaken, toen de blinde- en de krenten-tulbanden prijkten op elke feesttafel, toen men op ker mis spouwers at en toen de lui- lakbollen op de Zaterdag voor Pinksteren gegeten werden. Al UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER H. D„ Beemster, het door schuld veroorzaken van lichame lijk letsel van een ander, eis: 6 weken met een 'half jaar ont zegging van de rijbevoegdheid; uitspraak: 14 dagen hechtenis met 6 maanden ontzegging der be voegdheid motorrijtuigen te be sturen. C. S., Bergen, diefstal en bo vendien vernieling en verduiste ring, eis: 9 maanden en 3 dagen: de rechtbank wees de eerste zaak terug naar de instructie voor het inwinnen van een psychia trisch rapport. De tweede zaak werd aangehouden. P. S., Leende, diefstal, eis: 1 jaar met aftrek; uitspraak: 12 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht en op legging van bijzondere voor waarden, w.o. opname in een kolonie. C. R., Heiloo, verduistering, uitspraak: 3 maanden met aftrek. D. K„ zedenmisdrijf, uitspraak: 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Oplegging van bijzondere voorwaarden, waar onder reclasseringstoezicht. P. B„ zedenmisdrijf, uitspraak: 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Oplegging van bij zondere voorwaarden, waaronder reclasseringstoezicht. Eierveiling Aangevoerd werd op de Eier- veiling te Alkmaar van 4 t. m. 9 Dec. 1950: 157.876 stuks kip peneieren. Prijs per kg. f 2,70. M. B. uit Assendelft en P H. uit Krommenie stonden gisteren voor de Alkmaarse rechtbank terecht wegens diefstal. In de nacht van 28 op 29 Sep tember waren zij naar N. Schar- woude getogen, waar H. een winkelruit indrukte en waar beide jongelieden daarna een greep in de etalage deden en daarbij verschillende horloges stalen. Deze twee jongelieden bleken voor de rechtbank een paar zware jongens te zijn. die teza men al het een en ander aan in braken op hun geweten hebben. Ze bleken elkaar in de boosheid zelfs niet volkomen te kunnen vertrouwen. Ze „benne tot 't feit over ge gaan om rede dat 't slecht weer was". De officier van justitie eiste tegen B. die al 5 maal veroor deeld is, 1 jaar en 6 maanden met aftrek en tegen H„ die er al acht vonnissen op heeft zitten. 1 jaar met aftrek. Mr. Mulder verdedigde de beide inbrekers, voor wie hij nog kansen zag wanneer ze on der goede leiding staan. Voor werk en voor goede leiding, uit gaande van regeringswege, pleitte de verdediger. Aan het eind van zijn uitste- ZIE GINDS BIJ R.K.A.F.C. ALKMAAR. De AFC-club- avond was deze keer een bij zondere. De pick-up speelde vol op Sint Nicolaas-liedjes en de stemming was er spoedig in. Een imitatie-podium op de plaats van het biljard toonde aan dat er officieel bezoek verwacht werd en toen om pl. m. 9 uur het „zie ginds" werd aangehe ven, kwam de Sint met zijn zwarte knecht binnen. Nadat de Sint hartelijk welkom was ge heten en het zich gemakkelijk had gemaakt in zijn zetel, stak hij direct van wal met een ge- rolde zij hem twee bankbiljetten val over ezels en een gebit. Dat Zwarte Piet handig is, bleek wei uit de apparaturen, die hij uit zijn zak diepte, klompen, ver band, een hart, enz, enz. en al les vond een goed onthaal. Al les in bijzonderheden te vermel den zou te ver voeren. Tot slot sprak St. Nicolaas een gloedvolle speech tot de aanwezigen, met een aanmoediging om de Geel- blauwe kleuren te verdedigen. Een grote verloting, vrije wed strijden om mooie prijzen met kaarten, was de verdere omlijs ting. De zaal van Hotel Victory, waar de vereniging „Oud Alkmaar gisteravond haar vijfentwintigjarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst vierde, was geïllumineerd met levend licht. Op blinkende kandelabers lichtten de kaarsen temidden van de oud-vaderlandse heerlijkheden, die op de smetteloos gedekte tafels voor een tweehonderdtal van de 360 leden van „Oud Alkmaar" waren gereed gezet. Langs de wanden van de zaal leefde het licht der tientallen vetpotjes, welke daar door de goede zorgen van de directie van „Victory" waren neergezet. Obers in oud-Hollandse kledij, met staartpruiken, jabots en kanten lubben, bedienden, met de hoofsheid van het voorge slacht, de vele feestgangers, die de jubileumbijeenkomst van de 'populaire Alkmaarse vereniging inzetten met een koffie maaltijd in oud-Alkmaarse trant. deze lekkernijea prijkten op de tafels, die „Oucf*- Alkmaar" voor haar gasten had doen aanrichten. En er was het Driekoningenbrood (de Hoornse Broeder), er waren Zwitsers, die wel een weeklang vers blijven, er waren profeten- broodjes en schootjes en dat alles had die Alkmaarse bakker naar oude trant en met ouderwetse degelijkheid voor de feestgeno ten van „Oud Alkmaar" gebak ken. Huldiging der oprichters. In zijn welkomstwoord wees de voorzitter, de heer H. Ringers, op het doel der vereniging, de schoonheid uit het verleden, in Alkmaar en omgeving aanwezig, zoveel mbgelijk te bewaren, eer te betuigen aan het voorgeslacht en hulde te brengen aan de oude Nederlandse geest. Hij iiuldigde de oprichters van de vereniging, enkelen van hen helaas posthuum en hij noemde daarbij de namen van de heren v. Foreest, v. Reg- teren Altena, Maas Geesteranus, Belonje en Moens, die het initia tief namen tot de stichting van ..Oud Alkmaar". Tevens her dacht hij het zilveren jubileum, dat de secretaris van de vereni ging, de heer W. F. Slinger, met zijn „Oud Alkmaar" meeviert. De stadsarchivaris, de heer Th. Wortel, vertelde tijdens de koffie maaltijd het een en ander over de broodsoorten, die ter tafel prijkten. Algemene vergadering. Tussen koffiemaaltijd en thee salet werd de kortstondige jaar vergadering van „Oud Alkmaar" gehouden. Aan het jaarverslag van de penningmeester ontlenen wij de volgende cijfers: Saldo '48: f 1409.45: saldo '49: f 1809.23. Aanwezig bedrag voor de klokketoren f 13.390.95. Namens de kascommissie ver klaarde de heer Lind het finan ciële beleid van de penningmees ter in orde en hij deed dat bo vendien op een geestige manier. De stijl in ons leven. Toen de voorzitter de jaarver gadering gesloten had. werd de zaal van Victory voor de fantasie herschapen in een oud-Alkmaars theesalet. Maar het was geen fantasie, dat daar breiende bur geressen en uit lange gouwenaars rokende burgers van Alkmaar te genieten zaten van thee en saf fraan en van de lieverkoekjes, die ook al naar oud-vaderlandse trant voor deze gelegenheid ge bakken waren. Velen zijn er geweest, die op dit feest het woord hebben ge voerd. In alle toonaarden werd de lof van „Oud Alkmaar" en haar uitstekend bestuur gezon gen, in dicht en ondicht. Mr. A. D. van Regteren Altena, een der medeoprichters van de vereniging, nam als eerste het woord. Hij wees op de betekenis van het landschap voor de mens die daarin geworteld staat en die zoekt in het nieuwe iets van 't oude te bewaren. Niet als laudatores temporis acti,, aldus spreker, staan wij hier, maar als eerbewijzers aan een eerbiedwaardig verleden. Hij getuigde van zijn dankbaarheid voor wat „Oud Alkmaar" begon en hij huldigde het beleid van de eerste twee voorzitters van de vereniging, de heren v. Foreest en P. A. de Lange/terwijl hij het bestuurswerk van de heren Moens, Hofstee en Slinger prees, node missend de heren Belonje en Maas Geesteranus. „Oud Alk maar" leeft en mag repraesenta- kend pleidooi vroeg pleiter voor B. een kans en voor H. een psy chiatrisch onderzoek. Voor B. vroeg hij een gecom bineerde straf, voor H. pleitte hii subsidiair clementie. Op 21 December zal de recht bank uitspraak doen. P. H. had trouwens nog meer op zijn geweten. In Uitgeest had hij 's nachts 10 fototoestellen ge stolen en in De Rijp had hii 40 gouden ringen en nog verschil lende andere ringen uit een eta lage gestolen. Er waren overi gens nog meer dossiers, nog meer inbraken maar die bleven buiten beschouwing. De officier eiste voor deze twee gevallen 3 jaar gevangenis straf, Mr. Mulder refereerde zich aan zijn eerder gehouden plei dooi en verzocht nogmaals om een psychiatrisch onderzoek. BOER RAAKTE ZIJN GELD KWIJT De officier van Justitie bij de Alkmaarse Arrondissements rechtbank eiste Dinsdagmiddag tegen de café-houdster O. de J.- H. uit Alkmaar, die een bezoeker twee maal had beroofd en in totaal een bedrag van f 250, afhandig had gemaakt, een ge vangenisstraf van 8 maanden. De vrouw, die nog geen jaar in het bedoelde café zat, had de 70-jarige boer S. K. bij de af rekening van de vertering eerst twee briefjes van f 25,afhan dig gemaakt door haar voet op de bankbiljetten te zetten, toen deze uit de portefeuille van haar bezoeker vielen. Toen de boer een week later, de 25ste Novem ber, terug kwam, en in verre gaande staat van dronkenschap verkeerde, heeft zij de man nog een paar biertjes gegeven en toen hii in slaap was gevallen, tief heten voor Alkmaars bur gerij. Wijzend op het spel-element dat zo vaak ten grondslag ligt aan grootse prestaties en daarbij verwijzend naar de homo ludens van Huizinga, duidde hij op de zin van deze oud-vaderlandse avond. van f 100,Met een vriendin, mej. B. V.. is zij toen inkopen gaan doen. Terzitting bleek, dat alhoewel de inlichtingen over verdachte niet onverdeeld gun stig waren, de caféhoudster ei genlijk hier in een verkeerde omgeving terecht was gekomen. De verdediger, Mr. Dr. C. Berkhouwer vroeg de rechtbank een voorwaardelijke straf aan verdachte op te leggen, gelijk aan de tijd van detentie en ver der 'n voorwaardelijke. Uitspraak 21 December a.s. Met een beroen on de leden van ..Oud Alkmaar", om o» de bres te staan voor een waarach tige stiil. die hii in onze dagen meer en meer teloor zae gaan tengevolge van een snel evo luerende techniek, wekte hii on. een verleden in ere te houden, dat een vereniging als Oud Alk maar" missen kon en dat niette min stiil bezat, ondat bii het voortgaan on de ingeslagen wee, bereikt wordt, dat er geen onder scheid meer zal ziin tussen oud en nieuw Alkmaar, dat dan een eenheid zal vormen in de schone stad. die wii zo biizonder lief hebben. Gelukwensen in dicht en ondicht Mej. W. v, d. Voort droeg een ge lukwens op rijm voor. De heer Chr. Knaap toverde zijn gehoor een his torisch theesalet voor ogen. Mr. A. Schenkeveld sprak als buitenstaan der en bracht een dronk uit op voor zitter Ringers, secretaris Slinger en penningmeester Lutjeharms, want intussen waren de boerenjongens en de hijlikmakers ter tafel gekomen, zoals dat in een oud-vaderlands ge zelschap passend is. De heer Honig, nestor op oudheidkundig gebied, oprichter en conservator van het Zaanlands oudheidkundig museum, uitte in een speech vol plezierige wetenswaardigheden, zijn gelukwen sen en die van de Zaanlandse oud heidkundige vereniging „Jacob Ho nig Jansz. Jr". Zijn oudste herinnering aan Alk maar dateerde van ruim 75 jaar ge leden. De heer R. Bankert bracht, in een berijmde historie van de zilve ren vereniging, het bestuur zijn hul de en de heer G. Grondsma, de Stem van Alkmaar, als wij het zo mogen zeggen, vertolkte op de hem eigen wijze een vers van de heer H. van Drunen ,die op een iro nische wijze daarin de actuele ver keersproblemen 'onzer stad had be zongen. De zoon van de heer Slinger verhaalde iets uit de familiehistorie van de actieve secretaris en de heer A. Elte verhaalde van de herdenking van Alkmaars ontzet in de historie van onze stad, waarna tenslotte de heer Grondsma „De Dijk" van de dichter Jan Engelman declameerde. Met vedel en fluit Al deze gelukwensen en feestora- ties werden op gelukkige wijze ge lardeerd met muzikale prestaties. Mej. A. C. M. van Beek, piano, mevr. Fot-van Regteren Altena, fluit en de heer Mr. A. D. van Regteren Altena, viool, voerden op zeer muzikale wij ze een trio uit van de in 1687 te Alk maar geboren componist, Willem cie Fesch. Door alle aanwezigen werd 't ter gelegenheid van het zilveren ju bileum der vereniging door mej. Maartje Zwaan gedichte feestlied gezongen. De heer H. de Winter speelde op een ouderwetse blokfluit -op muzi kale wijze een sonate van Handel, aan de piano begeleid door de heer S. Marwitz. Allen zongen het toepas selijke ..De gilde viert" en enkele andere vaderlandse en „stadse" lie deren, die W. Ligthart aan de piano begeleidde. Vele prominenten Die zorgde trouwens ook voor de andere muzikale intermezzi. Onder de tweehonderd aanwezigen merkten wij zeer vele prominente Alkmaar- ders op. De burgemeester was tot zijn spijt, door uitstedigheid verhin derd aanwezig te zijn .De echtgeno te van hem, die de eerste voorzitter van de vereniging is geweest. Mevr. van Foreest-Beets, was op de feest- Burgerlijke Stand O. NIEDORP Geboren Jo hannes F. zv N. P. Ruiter en A. A, de Boer. Gehuwd: Adriaan L. Aalbregt- se, 46 jr., landarbeider en Dirkje van Ettekoven, 42 jr., huishoud ster, beiden alhier. Overleden, Pieter Groen, 72 jr., zonder beroep, echte. van A. Wa terdrinker; Wilhelmus Ligthart, 32 jaar, timmerman, zv G. Ligt hart en C. E. Slijkerman. avond van „Oud Alkmaar" tegen woordig. Tot slot van de zeer geanimeerde en uiterst stijlvol gehouden jubi leumbijeenkomst, die van de vroege avond tot liet middernachtelijke uur duurde, herdacht de heep Ringers in zijn slotrede de clandestiene activi teit van „Oud Alkmaar" tijdens de Duitse bezetting van ons land. Hij dankte allen die aan de feestavond hadden meegewerkt en stelde voor, de bijeenkomst met het Wilhelmus te besluiten. Toen de plechtige klanken van de vaderlandse hymne verklonken wa ren, sloot de voorzitter het feest van de zilveren vereniging en haar zil veren secretaris, een stijlvol feest, dat vele Alkmaarders zich nog lang zullen heugen. Koning Bridge heerst op het Handelskantoor WARMENHUIZEN Zater dag j.l, hebben op hét handels kantoor ratelende schrijfmachi nes 't veld moeten ruimen voor een 16-tal bridgers, die 'n fraaie wisselbeker uitgeloofd door de gastheer J. P. Beemsterboer - trachtten te bemachtigen. Twee ploegen (bestaande uit 't personeel van de heer Beemster boer Sr. en dat van J P. Beem sterboer) bekampten elkaar in 'n sportieve en op hoog peil staan de drive. Jammer was het, dat een der beste spelers van de „J.P.B.- ploeg" door ziekte genoodzaakt was zijn bridge-intelhgentie aan zijn teamgenoten te onttrekken. Niettemin slaagde de JPB-ers er aanvankelijk in om stand te hou den, ja, zelfs enige voorsprong te nemen. Allengs werd hun voor sprong evenwel kleiner en ten slotte mocht het de heren van Beemsterboer Sr. gelukken om de zo begeerde trophee in han den te krijgen. Een door de heer Stam vernuf tig uitgewerkt systeem stelde de drie heren, die zich met de ad ministratie belast wisten, in staat om na elke tafel (4 spelen) nauw keurig de stand weer te geven, hetgeen niet weinig tot de span ning bijdroeg. Huldiging door de schooljeugd OUDORP. In verband met het 12%-jarig priesterfeest van kapelaan Brinkman waren Maandagmorgen om 10 uur alle leerlingen van de R.K. Meisjes- en Jongensscholen in het Verenigingsgebouw verzameld. Toen de jubilaris in gezelschap van de pastoor der parochie in de zaal had plaats genomen, sprak het hoofd der Jongensschool mede namens het onderwijzend personeel van de Meisjesschool een kort welkomst woord. Hierna werd door alle kin deren gezongen het lied ..Die God ons zond". De jubilaris ontving van de kinderen vier mooie boeken, waarmede hij bijzonder ingenomen was. Vervolgens werd door de heer Sprinkhuizen en enige meisjes en jongens een alleraardigst toneelstuk je getiteld: „Aan de Hemelpoort" opgevoerd. Het was een tdekomst- spel, want de- jubilaris verscheen als oud-pastoor aan de Hemelpoort, waar hij als pleitbezorger voor zijn parochianen optrad. Nadat de kinderen het mooie lied „Het was 'n dag vol gouden vreugd" op uitstekende wijze hadden gezon gen sprak de jubilaris hen toe en uitte zijn dankbaarheid. Hij vroeg hen veel voor de priesters te bidden. Met een ,,Lang zal hij leven" werd dit mooie kinderfeest besloten. Voor dat de kinderen vertrokken werden zij alle nog op een flinke taaipop verrast. Een woord van lof komt ze ker toe aan het onderwijzend perso neel, dat deze morgen alles zo keu rig en doeltreffend geregeld had. ERNSTIG MOTORONGELUK 't ZAND. Zondagmiddag reed de heer B. uit St. Maartensbrug met zijn vrouw op de motor door de Bosweg alhier, toen het 3- jarig zoontje van de heer W. P. spelenderwijs de weg overstak en pardoes tegen de motor aanliep. Motorrijder en duo-passagiere kwamen in de belendende sloot terecht, doch bekwamen verder hoegenaamd geen letsel. Het kind liep een schedelbasisfractuur op en werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De motorrijder trof geen schuld. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De B'ilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: TIJDELIJK SNEEUW! Vanavond en vannacht opkla ringen en on vele plaatsen lichte vorst. Daarna toenemen de bewolking met sneeuw, in de kustprovincies later wellicht overgaand in regen. Aanvanke- liik zwakke. later matige en aan de kust tiïdeliik krachtige wind. hoofdzakelijk uit zuide- liike richtingen. Temneraturen overdag om het vriesnunt. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Nicolette A. M., dv W. Schotten en M. M. van der Vrande; Johannes C. zv C. Blankendaal en W. van Leeu wen. Ondertrouwd: Arie C. Schou ten, 26 jaar, te Alkmaar en Ca- tharina Kops, 27 jaar te Bergen. Getrouwd: Johan P. Stekelbos, en Geesien Drenthen te Bergen. Overleden: Antoinette M. van Bylevelt, 71 jaar wed. van Jaco bus W. L. Meertens. PURMEREND De handel in de vette koeien was in de vroegte heel goed, maar door de nogal aanhoudende aanvoer werd het later wel iets kalmer; alleen de prima dieren hielden zich goed op prijs. Het kleine aanbod van de verse melkkoeien kon er geen gang in brengen; daar was en bleef 't stil. Ook in de gelde koeien was de keuze niet groot en bovendien waren de meesten niet van al te beste kwaliteit. In de pinken was weer een kalme gang. Met de graskalveren scheen het wel iets vlotter te gaan. Voor de nuchtere kalveren was het weer een grage boel; ze werden vlug en voor hoge prijzen genomen. De wölveemarkt was weer goed bezet. Wanneer men wekelijks deze aanvoer ziet, vraagt men zich wel eens af, of er wel vol doende voor het volgend jaar zal overblijven. Het natte weer, dat nog steeds aanhoudt, en de prijzen brengen wel extra veel aan de markt. De handel in schapen was kalm, maar die in lammeren was min der goed en de prijzen lager. Maar daar heel zware beesten aangeboden werden, bleef de no tering nogal hoog. Met de bokken en geiten was het beter gesteld; zij werden vrij vlug verhandeld. Op de vette varkensmarkt liep het ook mis. Het aanbod was te groot. Werd er in de vroegte voor enkele beste beesten nog f 1.78 besteed, dit liep al heel gauw een paar centen terug en zullen de meesten wel voor f 1.70 per kg verkocht zijn; de afloop was dan ook niet te best. Ook met de biggen was het mis; ook hier was het aanbod te groot, zo dat de prijzen lager waren; maar er waren hele zware biggen on der. Met de fokzeugen was het ook weer een stugge gang. Met de paarden was het ook al mis, Er zit in die handel in 't geheel geen muziek meer, daar het enkel de dode dieren zijn die 't nog wat doen. De pluimveemarkt was aardig druk en de prijzen, vooral van de konijntjes, waren beter. GROOTEBROEK, 12 December i500 kg Blauwe Eig. 9.309.40; 4000 kg gele kool 3.505.40; 1000 kg rode kool 5.10—10.60; 35000 kg groene kool 46.60; Chinese kool 7.50; 4000 kg witte kool 4 4.40; 1000 kg andijvie 513.80; 4000 kg uien 3.805.80, grof 6 40 driel. 8.10—8.30; 55000 st. Bloemkool, B 17—31. B II 8—18, stek 89 AVENHORN, 12 Dec. 550 kg spruitkool 2734; 15800 kg witte kool. Succes 44.50; 15500 kg rode kool 411.10: 15600 kg gele kool 3.505.20; 5500 kg groene kool 55.50; 7000 kg Uien, grove 6.407.90 gewone uien 3.80 6.20. driel. 7.20—8.70, nep 11.40 13.10: 22500 kg Bieten rode 9.50 —10.80 II 7.60—8.80. lang 6.50— 7.00; 11600 kg Peen. II 2.70— 3.10, III 5.40—6.30. IV 3.80—4.40 per 100 kg. PURMEREND. 5000 kipeieren 13.5015.50 per 100 stuks; 2000 een deneieren 12 per 100 stuks. Veemarkt Runderen totaal 607 st. 282 vette koeien 1.952.80 per kg. kalm; 149 geldekoeien 400625 matig 84 melkkoeien 675900 stil; 52 pin ken 325—525 kalm; 16 stieren 650 1250 stug..; 24 graskalveren 170 200 matig; 242 nuchtere kalveren v. d. si. 45110 vlug; 269 vette varkens v. d. slacht 1.681.78 per kg. stug; 968 magere varkens 4060 zeer stug biggen 2540 zeer stug; 1135 schapen weiderij 70120 kalm; lammeren 65 —110 stugger; 38 bokken en geiten 1060 vlug; 31 paarden 450—750 stug; lo fokzeugen 200—325 stug. Pluimveemarkt; 4300 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.252.50 per kg.; 400 (blauwe) 2.302.60 per kg.; 100 Nrd. Holl. bl. hennen 5.50 8 per st.; 3300 jonge hanen (blauwe) 1.753.10 per kg.; 600 "jonge eenden 1.752.75 per st.; 900 konijnen 1 10 per st.; 1140 ganzen 1113 per st.; 8o kalkoenen 1523 per st. WARMENHUIZEN, 13 Dec. 700 kg groene kool 7,80; 3400 kg gele kool 3,507,20; 12000 kg rode kool 4,4011,30; 21000 kg witte kool 4,705,10. N. SCHARWOUDE, 13 Dec. 5000 kg uien 4,505,70; grove 5,506,60: driel. 8; nep 13: 1500 kg aardappelen, eigenh. 8,80; 6700 kg andijvie 8.6020,60; 2000 kg groene kool 6,307,20; 1600 kg gele kool 3,606,50; veldgele kool 4,80; 500 kg rode kool 6,40 7,10; 78000 kg witte kool, suc ces witte 45,30. N. SCHARWOUDE. Inven tarisatie per 2 Dec.: 660 wagons rode kool, vorig jaar 836; 417 wagons gele kool, vorig jaar 313; 1217 wagons deense witte, vorig jaar 968; 239 wagons uien, vo rig jaar 85; 117wagons peen, vo rig jaar 61; 15 wagons bieten, vorig jaar 31. LANGEDIJK, 13 Dec. 6000 kg uien 3.406,20; grove 6,20— 6.60; drielingen 7,60; nep 9,60; 1200 kg bieten A 8,90—9.80; B 6.206,50: 400 kg peen C 5,20; 4500 kg andijvie 10,8015,30: 1200 kg groene kool 56.70: 8000 kg gele kool 4.505.30; 10000 kg rode kool 510,10; 25000 kg wit te kool succes 4,205,20; deense 4,905.20: 120 stuks bloemkool B 16: 1350 kg gele kool doorge draaid: 1500 kg rode kool door gedraaid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2