ER WORDT GEBOUWD IN DRENTE Provinciale primeur op „Zes-landen-punt De woningsituatie is hier veruit de slechtste van het land Woningbouw: het beste nieuws voor duizenden gezinnen Hoe verwaarloosde en gemeden uithoek tot vriendelijk tuindorp emancipeert Tekort van bijna 80 procent moet worden ingelopen Naar wij vernemen: Om een miüioenen- erfenis Er wordt stevig slag geleverd aan driedubbel bouwfront Wat wenselijk en mogelijk is WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 PAGINA 3 mm i »- (Van een onzer verslaggevers) SCHOONOORD. Toen een eeuw geleden in zuidoostelijke richting dwars door Drente van Hoogersmilde naar Emmen het Oranjekanaal werd gegraven, stichtten de dijkwerkers en veen arbeiders in het hart van de provincie een nederzetting, die waarschijnlijk wel van een cynicus de naam Schoonoord kreeg. Naar dit „zes-landen-punt", waar de grenzen van de gemeen ten Zweeloo, Westerbork, Rolde, Borger, Odoorn en Sleen samenkwamen, stroomde een bevolking, wier gemeenschap allengs een legendarische naam kreeg, samengedrongen als zij grotendeels was in een geheel van krotten en woonwagens, dat de perken van iedere beschrijving te buiten ging. Van de gedaanteverwisseling, die de Drentse woningtoestanden door het toenemen van de bouwactiviteit ondergaan, levert Schoonoord een boeiend voorbeeld. Goede woningen ver rezen, waar een eeuw lang in krotten was geleefd. Vechtpartijen waren er aan de orde van de dag, er werd stevig gedronken, er heerste veel t.b.c., de zuigelingensterfte was zeer hoog. Toekomstmogelijkheden zag nauwelijks iemand, de jongens gingen van de lagere school direct naar de werkverschaffing. Men kan niet zeggen dat een van de zes gemeenten zich aan deze uit- (Van een onzer verslaggevers) ER WORDT GEBOUWD IN DRENTE. Het is een van de vormen waarin zich de emancipatie voltrekt van een gehele provincie, lang voor de minste onder haar genoten gehouden. Er wordt gebouwd: het is een in het oog lopend tsymptoom van die algemene en krachtige streving omhoog, waarvan vaart en bezieling voortdurend weer treffen wie Drente thans betreedt. Als ge van het Zuiden uit naar Assen komt gereden, dreunen de tankwagens van de DOMO uit Beilen u voorbij, richting Amsterdam. Vier-en-twintig uur nadat Drentse koeien zijn gemolken, staat t.b.c.-vrije Drentse melk bij de Amerikanen in Frankfort op de ontbijttafel. De bouwmassa van de DOMO- fabriek torent hoog boven het oude Beilerdingspil en zij is fonkelnieuw. Zo nieuw staan tientallen andere fabrieken in het Drentse land, en aan vele meer wordt gebouwd Er zit vaart achter de industrialisatie van het Olie Lantschap, en daar over is de laatste maanden heel wat geschreven. Maar niet minder spectaculair en voor de toekomst der provincie en haar ingezetenen van tenminste evenveel belang is de gelukkige vaart die er zit in de verbetering van de volkshuisvesting. Sedert mensenheugenis is Dren te om zijn erbarmelijke woning toestanden, zijn plaggenhutten en keten berucht. Er was onge twijfeld in latere vooroorlogse ja ren een en ander verbeterd. In 1931 werden 743 woningen vol tooid, in 1938, 1210. De oorlog verlamde iedere bouwactiviteit, tot dat uiterste minimum van 1 voltooide woning, dat in 194a werd geteld. En daarna is, bi] de woning- en gezinstelling van 31 Mei 1947, de balans opgemaakt van 'een boedel, waarvan iedere Drent uit eigen aanschouwing de deplorabele staat al kende. Met sobere maat gemeten In alle 34 gemeenten zijn de tellers rondgegaan, secuur en ge wetensvol, langs alle woningen of wat zij daarvoor hielden, aan de hand van de soberste van alle maatstaven, waarmede ,m ons land woningen als zodanig wor den geklassificeerd. Die maatstar n.l. waarmede velen van hen zelt van kindsbeen af, hun huis en dat van de buurman hebben le ren bezien. Als onvoldoende slaapruimte tekenden zij slechts de gevallen op, waarbij in het zelfde vertrek personen sliepen van 12 jaar en ouder van ver schillend geslacht en niet me. elkaar gehuwd. Zij noteerden niets van de vele op uiterst pri mitieve wijze met karton, plan ken of stropakken in een schuur of daarbuiten geïmproviseerde nachtlegers. Ze zwegen van de straat, waarin de zestig tot tach tig jaar oude landarbeiderswo- ningen verkeerden bijna alle met halfsteens muren, zonder noe menswaardige fundering neerge zet. de bedsteden onder het laag aflopende rieten of onbeschoten pannendak, vochtig en bedompt. In hun cijfers vindt men met terug hoe de woninkjes zijn ver zakt die indertijd op nog niet verveend hoogveengebied wer den neergeplant en die nu op terpen staan, waarvan de zachf- verende bodem voortdurend ver der uitdroogt en inkrimpt. Desondanks legde het door hen verzameld materiaal de uitzon derlijke positie van de Drentse volkshuisvesting in de statistiek onwrikbaar vast. Zelfs hun ge flatteerde cijfers toonden aan, dat het percentage alleenwonen de huishoudens „met onvoldoen de slaapruimte" in Drente 8,6 bedraagt, precies tweemaal zo veel als het gemiddelde voor het gehele land, bijna driemaal zo veel als in de provincie Noord holland. Vast kwam te staan, dat in Drente van alle provincies het gemiddeld getal vertrekken per woning het laagst is: 3,71 bij een Rijkspercentage van 3,83 en het gemiddeld aantal bewoners per vertrek het hoogst: 1,31 bij een landelijk percentage van 0,91. De gemiddelde gezinsgrootte (4.25) werd slechts door Lim burg (4,62) en Noordbrabant. (4,74) overtroffen, bij een natio naai gemiddelde van 4,04. Misleidend gemiddelde Dat gemiddelde van 1.31 be woner per vertrek kan gemak kelijk misleiden. Men moet dan weten, dat van de 52.901 Drentse woningen er 17.608 één- en twee kamerwoningen waren, een op iedere drie. In sommige gemeen ten bestaat de helft van alle huizen uit één- en tweekamer woningen. Er waren 177 eenka merwoningen met tussen de 10 en 14 bewoners en nog eens 337 tweekamerwoningen met 'n zelf de getal. Woningen: men moet ze zelf zien om zich te kunnen voorstellen tot welk armzalig minimum aan onderdak, aan be schutting en aan sfeer het be grip „huis" kan zinken tot niets meer dan dat ene vertrek, waar in een viertal dubbele deurtjes de toegang opende tot spelonken van bedsteden, waarin geslapen werd: ouders en drie bij drie de kinderen, jongens, meisjes hef kleinste nog in de wieg, het oud ste negentien. In menig Drentse land- en veenarbeiderswoning, naboot sing in het klein van de oud- Saksische boerenhoeve waar mens en dier en oogst geborgen werden onder eenzelfde dak knort in het aan de kamer gren zend schuurgedeelte het varken, dat -door de gaten in het dak de sterren zou kunnen zien als het er oog voor had. Het komt echter meer voor dat hier nog een kamertje is afgeschoten, waar dan een tweede gezin zijn woning vindt. Er waren 648 Drentse gezinnen van 5 en mee' personen, die samenwoonden en elk over niet meer dan één ka mer de beschikking had. Woningtekort van 79.5 pet. Wie dat alles overweegt, en zich bovendien te binnen brengt, dat er nog honderden gezinnen wonen in keten en hokken, ergens verborgen op ontoegankelijke plaatsen in hei of veen. dat alleen de gemeen te Emmen in 1947 nog 500 van genoemde boven-veen-wonin gen telde, waarvan het lot met een paar jaar bezegeld is en dat er van de in de jaren 19251930 onder onvoldoende bouwtoezicht nieuwgebouwde landarbeiderswoningen nu al weer rijp zijn voor onbewoon baarverklaring, die begrijpt, hoe een kenner van de situatie als de toenmalige hoofdingeni eur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Drente, ir. F. Ottevangers begin 1949 het werkelijk woningtekort in provincie op 28,048 kon ramen bij een woningvoorraad van 35,293. Een tekort van 79,5 net. viermaal hogei dan dat wat uit de officiële statistiek kan blijken. Men mag dan ook zeggen, dat die officiële sta'istiek hoe alar merend op zichzelf overigens al tci.h nog een rem betekent op het inzicht van al die er.or. >r.e van buiten de provincie, Drentse woningtoestanden moeten of wil daarmede tegelijk een handicap voor het werk van hen, die uit alle macht pogen, het Drentse volkshuisvestingsvraagstuk tot 'n zo snel mogelijke oplossing te t: engen. Gedeputeerde over krotopruiming „Het moet u wel bi,jna hope loos lijken" zo zeiden wij m de statige vergaderzaal van Gede puteerden te Assen tot de heer L. C. A. Franken. Maar daarvan wilde hij niet horen, al verheelde hij niet, dat men teleurstellingen ervaart. Daar is b.v. het vijftienjaren plan voor krotopruiming, dat de minister heeft opgesteld. Een vo lume van 75000 woningen zal tot dat doel over die jaren wor den uitgetrokken. „Wij hadden nu voorgesteld", zei Gedeputeer de Franken, en daarbij doelde hij op de samenwerking met de provincies Groningen en Fries land, die er op dit punt even zeer slecht voorstaan, (resp. ge middeld 3,81 en 4,06 vertrekken per woning bii een landelijk midden van 4,93) „van die 75000 allereerst een flink deel, 'n der de, te bestemmen voor de sane ring van de ergste nood: het op ruimen van de een- en tweeka merwoningen beide. Alsdan zou een groter deel van het voor krotopruiming bestemde volume zijn terechtgekomen in de pro vincies, Waar de nood ook het hevigst is. Omgerekend met het oog op de totale bevolkings- en woning-cijfers zouden Drente dan 400. Groningen 500 en Fries land 700 meer woningen tot dit doel kunnen zijn toegewezen, waartegenover een verhoudings gewijze uiterst onbelangrijk of fer van de andere provincies zou hebben gestaan. Dit voorstel is echter van de hand gewezen. Procentsgewijze moge Drente dan nu „officieel" wel aan zijn trek komen: de cijfers waarop dat is gebaseerd, beantwoorden niet aan de werkelijkheid" Daar was dan de handicap die overigens voor het initiatief en de voortvarendheid geen beletsel vormt De ciifers wijzen dat uit Alleen al in de gemeente Emmen zijn nog honderden boven- veenwoningen, die, steeds verder verzakkend op het uitdro gend veenop instorten staan. hoek erg veel liet gelegen liggen. Bij latere grenswijziging kwam Schoon oord geheel tot Sleen te behoren, en de gemeente moet er zich wel danig mee opgescheept hebben gevoeld. Wie er nu komt, vindt hier echter een voorbeeld van gezonde aanpak van een situatie die uitzichtloos scheen, een krachtig accoord in het lied van de opbouw van Drente- Na tuurlijk is men nog niet waar men wezen wil, en niemand bleek daar van meer overtuigd dan burgemees ter S. J. van Royen. telg uit een oud geslacht van magistraten waarvan leden zowel de burgemeesterstitel van Groningen en Zwolle hebben gevoerd, als die van gezant in Was hington thans. In zijn gezelschap stoven we van af het fraaie raadhuis Noordwaarts in die lage donkere Citroën die in deze langgerekte gemeente geregeld overal pleegt te worden gezien waar maar gebouwd wordt. De burgemeester bouwt in het uiterste zuiden, waar Veeiloord on middellijk aan Nieuw-Amsterdam grenst en de noodtoestanden van de Dennenakker en de buurtschap Ma rokko worden gesaneerd. waar prachtig industrieterrein ligt. com pleet met haven spoor en al, en de aardappelmeelfabriek Excelsior met twee- tot driehonderd man op volle toeren draait. Hij bouwt in Zuid-SJ.een oen forensendorp van vriendelijke allure, ver genoeg van Emmen om niet onder de rook er van te liggen en voldoende dichtbij om forensenverkeer mogelijk te ma ken, alsmede en passant een groeps- bureau voor de Rijkspolitie. Maar misschien hangt zijn hart toch wel het meest, aan de dingen die in het uiterste Noorden, in Schoonoord zijn aangepakt, voorbij het uitgestrekte bos, dat er een generatie geleden nog niet was. Hier, waar een bevol kingskern van rond 4000 personen woont, ligt een groot deel van de 60 bunder bouwgrond die de gemeen te heeft gekocht om de woning bouwprojecten te kunnen verwezen- liiken Hier staat ook een primeur voor Drente al een eind boven de funda menten uit: een Groene Kruis-wijk- gebouw met een aangebouwd bad huis, waarin twee baden en zes dou ches zullen worden aangebracht. Vol gend jaar Juli hoopt de burgemees ter dit gebouw te kunnen openen. Weliswaar krijgt ook Coevorden een badhuis. Nu de N.A.M. tot dat doel f 20000,beschikbaar heeft ge steld, maar Schoonoord ligt dan toch vóór, en onder heel wat moeilijker omstandigheden Het wijkgebouw krijgt een kamer voor hoogtezonbe- handeling maar de clou hlijft wel dat badhuis, dat de strijd zal aan binden tegen de vele diensten die de schorteldoek bewijst: zowel om het vaatwerk, het gezicht als de voeten Door de vriendelijke be middeling van de afdeling Voorlichting van 't Minis terie van Wederopbouw en Volkshuisvesting was een onzer verslaggevers in de gelegenheid het pro bleem van de volkshuis vesting in de provincie Drente aan een meer uit gebreide beschouwing te onderwerpen. De resul taten van de gesprekken, die hij met verschillende autoriteiten had, vindt men op deze pagina. De vraag naar meer wonin gen, die natuurlijk ook in alle andere provincies klemt, wordt vooral in Drente vergezeld van een tweede vraag: die naar de manier waarop men de erbarmelijke woningen van het verleden zo snel mogelijk zal kunnen op ruimen en door een mens waardig onderdak vervan gen. Daaraan wordt nu, gelukkig, flink gewerkt. Hoe dat met allerlei an dere problemen samen hangt, hebben wij aan het voorbeeld van Schoonoord pogen te illustreren. af te drogen. Op hygiënisch gebied is er nog veel te doen. Maar dan zal er ook water moeten zijn en niet bruinachtig veenwater, waarmede zovelen het in Drente moeten doen, nu nog maar 26 pet. van de huizen op de waterleiding is aange sloten. Wel: Schoonoord zal een eigen wa terleiding krijgen waartoe de pomp- ketelinstallatie van Beileroord is aangekocht. En er komt riolering, met een moderne zuiveringsinstalla tie. De beide Christelijke scholen zijn het laatste jaar grondig opge knapt; de oude openbare school, zeer aan afdanken toe, is door 'n nieuwe vervangen, die enkele weken gele den werd geopend: een fris en licht gebouw, waar een nieuwe generatie van Schoonoord onder heel wat ge lukkiger en gezonder omstandighe den zal kunnen opgroeien. De be volking bereidde hier haar burge meester een verrassing, en zij liet hem er tot het laatste ogenblik on kundig van, dat deze school zijn naam zou dragen. Daar steekt een verdiend stuk erkentelijkheid in voor wat de laat ste jaren is geschied. In deze uithoek waar de mensen eigenlijk pas voor het eerst de in druk hebben gekregen dat er voor h'en wat gedaan wordt, en graag ge daan wordt. Een vriendelijk, open tuindorp hebben zij voor hun ver baasde ogen zien verrijzen. En waar in de gehele gemeente sedert de bevrijding 200 woningen werden ge bouwd, terwijl 35 in uitvoering zijn; een aanzienlijk deel daarvan staat in Schoonoord, waar stuk voor stuk de woonwagens verdwijnen en waar dr. Bol er in zijn practijk de resul taten van bespeurt, dat de gezonde goede woning het geleidelijk aan gaat winner; van de erfenisisen van een eeuw „wilde" bouw. Schoonoord levert een fascinerend voorbeeld van de manier waarop Drente zijn volkshuisvesting eman cipeert. Wellicht zijn er voor 'n vol gende generatip de woningtoestan den van het verleden nog slechts een boze droom Ex-gencraal-majoor wordt vervolgd BONN, 12 Dec. (Reuter). De Westduitse regering heeft Dins dag besloten een vervolging in te stellen tegen ex-generaal-majoor Remer, de man die in 1944 de aanslag op Hitier verijdelde. Remer zal terecht staan wegens een hem ten laste gelegde ver klaring, dat alle Westduitse mi nisters voor geval van oorlog reeds te Londen plaatsen hadden besproken. heeft de heer P. J. S. Serra- rens, voorzitter van de sociale commissie van de Raad van Europa, op een bijeenkomst in Dordrecht medegedeeld, dat de sociale commissie op het ogen blik een ontwerp in voorberei ding heeft voor een Europees wetboek van sociale zekerheid; is burgemeester mr. W. H. Loeff van 's-Hertogenbosch be noemd tot officier in de Kroon orde van België; zijn ten behoeve van de burger lijke verdediging van rijkswege een honderdtal Amerikaanse mo torspuiten uit legerdumps aan gekocht en gedistribueerd over Amsterdam', I)en Haag en Rotter dam; heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank tegen twee ge wezen firmanten van het effec tenkantoor Kerkhoven Co. te Amsterdam, wegens verduistering, gevangenisstraffen van resp. 2'/s en 2 jaar geëist; heeft mr. Schokking, de burge meester van Den Haag, de „Con- stantijn Huygensprijs" uitgereikt aan prof. Gerrctson en de „Jan Campertprijs" aan de jonge dich ter Michel van der Plas; is benoemd tot secretaris van de hoofdcommissie voor de nor malisatie ir. F. van Teutem; is er een uitgebreid comité be noemd, waarin tal van vooraan staande Nederlanders zitting heb ben, dat sympathie zal trachten te verwekken bij het Nederlandse volk voor de Riebcekherdenking; Louis SchotHng gehuldigd In de lokaliteiten van de Ame rican Business Mens Club te Am sterdam recipieerde gistermiddag de heer Louis Schotting „Oom Louis", die gister zijn 80ste ver jaardag heeft gevierd. Een groot aantal autoriteiten o.a. de burgemeester met vier van de zes wethouders van de hoofdstad en vele collega's kwamen van deze gelegenheid gebruik maken om de nestor van de Amsterdamse journalistiek hun gelukwensen aan te bieden. In 1776 overleed te Wenen de hofschoenmaker Thiery, die een vermogen van 50 millioen kronen naliet. Dit enorme vermogen had hij gedeponeerd op een bank in Venetië, waar het door Napoleon Bonaparte in beslag werd geno men. Na 's mans dood hebben vele werkelijke of vermeende erfgenamen van deze schoenma- ker-in-goeden-doen zich aange meld om de begerenswaardige er fenis in ontvangst te nemen. Doch dit is tot nu toe nog geen van al len gelukt. Ook in Nederland le ven verschillende lieden, die me nen rechten te kunnen doen gel den op de millioenenerfenis van Thiery. Deze Nederlandse adspi- rant-millionnairs hebben reeds jaren geleden een vereniging op gericht „ter behartiging van de belangen van de familie Thiery". Aanstaande Zaterdag zullen de zich noemende erfgenamen van de Weense hofschoenmaker-mil- lionnair in Hotel Oporto op het Damrak te Amsterdam, de zo veelste vergadering houden, die ditmaal wordt aangekondigd als een belangrijke bespreking. Zal een deel der Thiery-millioenen nog eens in Nederland terecht komen? Wij hopen het voor de erfgenamen, maar wij zijn er lang niet zo vast van overtuigd als ve len van hen. Dat alles gaat niet zonder ve lerlei haken cn ogen, zoals men trouwens moeilijk anders kon verwachten. Het aanbesteden ook van normale bouw met me dedinging van aannemers van el ders heeft onder de bouwers uit de provincie kwaad bloed gezet, maar de prijzen gedrukt. Voor en na is echter het bou wen hier zowel als elders duur gebleven, en de huren zijn daar dan ook naar. Zij variëren in de nieuwbouw tussen 3,50 *en 5,50 en dat is, hoewel in vergelijking met huurverhoudingen elders zeker niet overdreven hoog, toch juist in Drente voor velen een aanzienlijke overgang. De een- en tweekamerwoningen, in hoe abominabele staat ze dan ook wa ren, hadden in ieder geval en ook wel op grond daarvan het „voordeel, uiterst lage huren te doen b.v. 75 gulden per jaar. Het „offer" van dat voordeel wordt echter graag gebracht, waar men de kans krijgt een beter onder dak te betrekken. Want hoezeer len beoordelen. Zij betekent I de mens ook geneigd is zich te (Van een onzer verslaggevers) Er zijn in 1949 in dc gehele provincie 2217 woningen gereed gekomen, waarvan uitgebreide complexen montagebouw. Wel- schen- en Airey-woningen, o.m. in de gemeenten Emmen (300), Meppel en Hoogeveen. 500 zogenaamde Keerpunt woningen zijn thans in aanbouw in die drie gemeenten en in Assen. Emmen krijgt er nog eens opnieuw 101 Weischen- woningen bij en twintig gemeenten samen hebben onlangs tegelijk 300 woningen aanbesteed. 1200 woningen zijn er nu in totaal in aanbouw. 955 kwamen er dit jaar tot en met de maand September gereed. gewennen aan de omstandighe den waarin hij leeft, zodat hij al spoedig niet meer zo erg vindt wat een ander verschrikkelijk zou lijken: toch verloochent zich ook zijn hang niet naar een woonstede, die meer in overeen stemming is met de waardigheid van de menselijke persoon. Leed om een goed tehuis Dat goed tehuis waarvan Wim Snitker het loflied zong, dat schrijn van menselijk geluk en van blijdschap om het lot, schiet thans op vele plaatsen in Drente in groten getale uit de grond, en" men behoeft niet over veel fan tasie te beschikken om zich b.v. de vreugde te kunnen voorstel len van die moeder van een ge zin van zes, dat jarenlang in var kenshokken heeft geleefd en nu een frisse zonnige woning in Veenoord heeft betrokken, zo kraakhelder dat men er van de vloer zou kunnen eten. Vader ligt overigens ziek: t.b.c., erfenis van een onderdak dat niets mens waardigs meer had. Het ziin moeders als deze. voor wie de verbetering van de Drentse woningtoestanden het beste nieuws voor iaren zal blij er in de krotten en keten de moed inhouden" Zii doen dat in de meeste gevallen ook: on haar initiatief gaat telkens weer een nieuw behangetje tegen de mu ren die eieenliik al lang hadden moeten ziin afgebroken, en er gens in Exloërmond kwamen wii zelfs in het goede gezelschap van de burgemeester de deur van een tachtig jaar oude bouw vallige maar nor altijd bewoon de landarbeiderswoning niet bin nen. eer er jutezakken waren ge spreid over de nas geschrobde plavuizen, helder rood blinkend. Huizenblokken En de vaders? Stedebouwkun digen waarschuwen er tegen, in Drente op al te ruime schaal ge prefabriceerde woningen in blok ken en rijen te bouwen. Want ook al zijn de woningen dan slecht waarin vele Drenten wo nen: zij zijn toch ten zeerste ge steld op een alleenstaand huisje op een ruim erf, dat meestal niet minder dan 1000 m2 groot is, waar vader in zijn vrije tijd de grond bewerkt en groenten en aardappelen voor gezinsverbruik verbouwt en waar het varken wordt gehouden. Het zal dan niet gemakkelijk vallen, om te scha kelen op een stadstuintje van een 150 m2. Behalve deze soci ale overwegingen, geldt voor de stedebouwkundigen zwaar, dat deze blokkenbouw volkomen in strijd is met het open karakter van de Drentse dorpen. Compromis onontkoombaar Daartegenover moet echter worden gesteld, dat een volledig onen bebouwing on zo grote schaal als nodig is om werkelijk on zo kort mogeliike termijn aan zoveel mogelijk mensen goede woningen te verschaffen, eenvou dig niet te betalen zou ziin. Hoe mooi in theorie het verlangen naar wedse stedebouwkundige vormgeving ook is. de grondkos drukken od de totale bouw- cn huurprijzen. Met het compromis dat tussen het een en het ander werd be reikt mag men intussen, zwer vend b.v. door de kom van Em men, dubbel en dwars tevreden zijn. De B.B.B., Welschen en Airey-woningen en hoe ze ver der allemaal ook mogen heten, staan er in afwisseling met brede groenstroken en opgaand geboom- tete gecombineerd tot een aan trekkelijk geheel, waar het goed wonen is. Zo heeft Coevorden zijn nieuwe Tuindorp-Oost, waar dit jaar 90 Welschen-woningen zijn gereedgekomen,' een stukje moderne stad dat het royaal „doet" in het vlakke land en waarmede o.a. weer personeel zal zijn gebaat van de Ned. Aard olie-maatschappij, die al meer in Coevorden liet bouwen, naast de bouwactiviteit die in Schoone- beek werd ontwikkeld. De gas bron van Steenwijksmoer, nu nog een onaanzienlijk punt in een weiland, zal daaraan niet vreemd zijn. Ook de industrie die de stad heeft aangetrokken in de laatste jaren, Gerritsen en van Kempen, Heemaf, EHCO, alsmede de her- vatting van het verkeer met Duitsland waarheen op 1 Jan. weer treinen gaan rijden, doen burgemeeester jhr. Feith met ver trouwen over de toekomst van Coevorden spreken. Er wordt gebouwd in Drente. Wanneer het werk kan worden voortgezet in het temno dat se dert de bevrijding kon worden bereikt, zullen ook de nieuwe woningen het aanschijn van deze provincie veranderen, zoals in de afgelopen tientallen iaren het aanplanten van bijna 20.000 hec tare bos en het ontginnen sedert 1900 van rond 100.000 hectare heide en veen dat hebben gedaan. De tiid kan niet ver meer zijn, dat de nivuwgewonnen schoon heid. vooral van het zand-gcdecl- te van de provincie, in den lande faam gaat krijgen. Verschillende projecten voor kampeer- en va- cantie-centra staan al op stapel, en uitbreiding van de bestaande hotelcapaciteit zal spoedig een urgente zaak ziin geworden. Aan het driedubbel bouwfront van volkshuisvesting. industrie cn recreatie zal Drente in komende jaren stevig slag leveren. Men kan het Olie Lantschap slechts een overtuigende zege wensen. ven. Want moeten vooral zii niet ten zouden stellig te zwaar gaan Van de prettige open indruk, die de nieuwe woonwijken van Emmen maken, geeft deze straat B.B.B.-woningen een goed beeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3