Hogere tarieven voor het gebruik van de IJ-ponten? KINDERBIJSLAG IS ONVOLDOENDE Internationaal Congres van de Katholieke Actie Danslessen belasting-vrij L.T.B.-vergadering kring Haarlem Verdwijnende cultuurgrond Vandaag belangrijke beslissing in Amsterdamse Raad Kamer van Koophandel komt op voor de niet-Amsterdammers Temperatuur blijft om het vriespunt Lekenapostolaat in studie Voor de Alkmaarse rechtbank Aanrijding berecht De in- en uitvoer in October Gemeenteraad van St. Maarten Treinstagnatie door stroomgebrek PAGINA 4 m WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 (Van een onzer verslaggevers) In de middagbijeenkomst' van de te Haarlem gehouden L.T.B.- Bondsdagvergadering kwamen allereerst enkele voorstellen van organisatorische aard aan de orde. N.a.v. een voorstel-Delft zal het H.B. zich beraden over de vorming van het H.B. uit vertegenwoordigers der vakgroepen, waarbij tevens de regio nale vertegenwoordiging verzekerd is; op de volgende Bonds vergadering kan een meer concreet advies verwacht worden. Het contact met het H. B. zal verlevendigd worden door stu diedagen terwijl, indien dit fi nancieel mogelijk zal zijn de dienst zal worden uitgebreid. In antwoord op vragen van de kringen Kennemerland en Lan- gendijk, om de vakgroepverga deringen in Jan. of Febr. te hou den zei het H.B., dat het met het oog op omstreeks Kerstmis te verwachten beslissingen om trent landbouwpolitiek (jaar prijzen kamerdebatten enz.) de organisatie vóór die tijd haar standpunt moet hebben bepaald. Het advies van de Kring Hoorn-B aan het adres van 70- jarige functionarissen, om zich niet meer herkiesbaar te stellen, zal als een nuttige wenk be schouwd worden; het H.B. voel de er niets voor dit imperatief voce re schrijven. Ingevolge een vraag van Ju- lianadorp zal het H.B. via de KNBTB er bij de KRO op aan dringen, dat de landbouwvoor lichting in het omroepprogramma haar deel krijgt. Credietbeperking Vervolgens kwam een aantal voorstellen van sociaal-economi sche aard ter tafel. Met de KNBTB zal overleg gepleegd worden inzake de nieuwe maat regelen tot credietbeperking voor de Land- en Tuinbouw. De kring Westland drong aan on meer actieve handelspolitiek; Delftland waarschuwde tegen bevordering van de industriali satie ten koste van de landbouw en vestigde de aandacht op het streven van sommige werkne merskringen, naar paritaire ver tegenwoordiging in de komende bedrijfschappen. Blijkens het prae-advies van het H.B. is er een compromis gevonden in de pariteit van het bestuur van het Landbouwschap, terwijl in de afdelingen (nevenbesturen, com missies e.d.) dispariteit is aan vaard. Met de Kring Delft was het H.B. voorts van mening dat in dien de Regering verhoging van kwaliteit en kwantiteit van agrarische productie wil stimu leren, zij mede het risico dient te nemen en maatregelen dient te bevorderen, waardoor reser vering en investering mogelijk worden gemaakt. Kinderbijslag Een punt dat eigenlijk in de politieke organisatie, de KVP, thuis hoorde, de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen maakte de tongen even los. Een drietal kringen, w.o. Hoorn (T) had deze kwestie aan de orde gesteld. De heer De Goede betoogde, dat de noodvoorziening ten enenmale ontoereikend was, het geen het kamerlid Groen be aamde; dat echter het principe reeds was aanvaard vond de heer Groen al een winst. Toen de Kamer aan de mededeling, dat de uitkering de 15 millioen niet te boven mocht gaan, geen houvast meende te hebben (im mers zou de uitkering aldus kunnen variëren van 1 tot 15 millioen) en om opheldering vroeg nam de Regering in over weging de uitkeringen hoger te stellen dan aanvankelijk de be doeling was. Deze week verga dert de Commissie van voorbe reiding uit de Kamer over dit onderwerp. Met de opvatting van de heer Groen, dat men de uitkering, hoe gering ook. (het geen niet aan de KVP of LTB zal liggen), moet accepteren, ging de vergadering accoord. Een aantal andere voorstellen beoogde .het streven naar ver eenvoudiging en verlichting der sociale lasten: het HB zegde toe diligent te blijven en te zullen streven naar een zo laag moge lijk houden van de sociale lasten voor het agrarisch bedrijfsleven. Verdwijnende cultuurgrond Ook ten aanzien van het grondverbruik stond er een aan tal voorstellen op de agenda. Een drietal kringen, w.o. de Duinstreek en Kennemerland wezen op de onttrekking van cultuurgrond aan de land- en tuinbouw tengevolge van uit breidingsplannen en drongen aan op volledige schadeloosstel ling. De afgevaardigde van Cas- Iricum wees erop, dat het vooral de pachters zijn. die de dupe hiervan worden. Het H.B. advi seerde de kringbesturen in deze diligent te blijven en concrete gevallen aan het Bondsbestuur voor te leggen. Ook t.a.v. het toewijzen van kleine bedrijven in de N.O.-polder aan katholie ken blijft het HB diligent; de KNBTB is trouwens vertegen woordigd in het orgaan dat de directie van de NO-polder advi seert en heeft reeds veel in deze bereikt. Watervoorziening Een voorstel Kennemerland, om de voorgenomen bevloering van Kennemerland door het P.W.N. ook dienstbaar te maken aan de watervoorziening van groenten- en fruitteeltbedrijven ir, Kennemerland, werd ter ver dere afdoening in handen ge steld van de Commissie Grond gebruik van de prov. Stichting van de Landbouw in Noord-Hol land, waarbij verzocht wordt het kringbestuur van de L.T.B. in te schakelen. Voorts zal het H.B. er naar bli.jven streven om ook de quar taire wegen in de subsidiëring uit het Wegenfonds op te ne men. Een voorstel van de Kring Alkmaar, waarin aangedrongen werd op opheffing der classifica tie werd door het H.B. ter ken nis gebracht van het bestuur van de K.V.P. Ook in het Hoofdbe stuur en Dag. Bestuur zal dit onderwerp nog eens bekeken worden. De heer Van Saase. H.B.-lid vroeg vooral de oudere leden, om de Landelijke Rij verenigin gen van de L.T.B. te stimuleren en te activeren; het H.B. wil naar vermogen hierin helpen. Bij een bespreking over het Landbouw-onderwijs drong de heer Jac. Groen er bii de leden op aan, hun zoons toch vooral naar katholieke landbouwscho len te zenden, ook al vroeg dit een offer van tijd en afstand; alleen dan bereikt men dat er waar nodig, nieuwe landbouw scholen worden gesticht. In zijn slotwoord bood de WARENHUI SDI EVEN ONTMASKERD De Amsterdamse recherche heeft na moeilijk speurwerk twee huisbedienden, 23 en 32 jaar oud, van een warenhuis in het cen trum aangehouden, wegens dief stal van enige honderden paren nylonkousen, ongeveer 60 heren horloges en 'n grote partij bijou terieën. Een van de mannen slaagde er in overdag de reserve sleutels te ontvreemden en des nachts keerden de beide mannen op het terrein van hun dagelijkse werkzaamheden terug. Voor de deur parkeerden zij een auto voor het vervoer van de goede ren, die de mannen reeds voor een groot deel hadden verkocht. Voorzitter de leden de beste wensen aan voor de komende feestdagen en de jaarwisseling. De Contributieverhoging De discussie over het voorstel inzake de verhoging der contri butie was nogal verward, omdat verschillende afgevaardigden van verschillende afdelingen en kringen er het woord over voer den. zonder dat vanaf de be stuurstafel duidelijk werd aan gekondigd, wie er nu eigenlijk aan het woord was. Zodoende heeft uw verslaggever enkele afgevaardigden woorden in de mond gelegd, die zij beweren beslist niet gesproken te hebben. Zo heeft b.v. de heer Slijkerman uit Zwaag de contributieverho ging niet bepleit doch juist aan gedrongen op verlaging; ook was het niet de afgevaardigde van Oosterblokker, die beweerd heeft dat hij wel 50% verhoging wilde betalen, mits daar dezelfde so ciale voorzieningen tegenover stonden, die de werknemers ge- rieten. Wie die woorden dan wel gesproken heeft dat kan Uw verslaggever zo achteraf niet meer precies vertellen: maar gezegd zijn ze: neemt u dat van hem aan. Bepakt en bezakt met hun schaarse bezittingen vluchten Noord-Kor eaanse vrouwen en kinderen voor de nog steeds oprukkende Chinese communisten. De vluchtelingen op de foto zijn zo „gelukkig" een plaatsje op een militaire trein te kunnen bemachtigen, waarmee zij, op en tussen het oorlogs materiaal gezeten, verder naar het Zuiden gebracht zullen worden, waar zij althans in vrede verder hopen te kunnen leven. Het Kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordholland, om vattende Hollands Noorderkwar tier en West-Friesland, heeft een adres gericht aan de gemeente raad van Amsterdam, in verband met het voorstel tot verhoging van de tarieven voor de IJ-pon ten. Dit voorstel komt in de raadsvergadering van heden aan de orde. In dit adres spreekt het Kan toor van de K. v. K. zijn ernstige bezorgdheid uit over het door B. en W. aan de Amsterdamse Raad gedane voorstel om te ge raken tot differentiëring van de tarieven voor personen- en vrachtauto's e.d. bij het gebruik van de ponten over het IJ door niet-ingezetenen van Amsterdam, in het algemeen neerkomende op een belangrijke verhoging van de bestaande tarieven. (Van onze weerkundige medewerker) Een randstoring van een uitgebreid lagedrukgebied voor de Noorse kust bracht ons gisteren regen-, sneeuw- en hagelbuien. Nog steeds wordt koude lucht aangevoerd afkomstig van Spits bergen. Hoewel deze lucht aanvankelijk zeer koud is, wordt zij voor ze ons bereikt, bij haar tocht over het relatief warme zee water, zozeer verwarmd, dat de temperatuur hier om het vries punt ligt. 's Nachts echter daalt het kwik bij heldere hemel weer enkele graden beneden nul. Deze gang van zaken is wel zeer lastig voor het verkeer, daar de wegen, die overdag vochtig zijn, 's avonds plaatselijk spiegelglad worden. Niets wijst er op het ogenblik nog op, dat de vorst in het algemeen echter zal doorzetten. Op de Atlantische Oceaan is weer een diepe depressie ontstaan die gisteren ten Westen van Ierland lag, maar deze zal vermoe delijk langs ons land via West-Frankrijk naar het Zuid-Oosten trekken. Het nu heersende weer zal dan ook nog aanhouden, hetgeen dus wil zeggen af en toe buien in de vorm van sneeuw, hagel of regen en een temperatuur om en nabij het vriespunt, waarbij 's nachts en in de vroege ochtend nog vorst zal optreden. (K.N.P.In de eerste helft van 1951 zal te Rome het Internationaal Congres van het Lekenapostolaat worden ge houden. De belangstelling voor dit congres is boven verwach ting groot. Uit alle delen der wereld komen niet alleen be tuigingen van instemming binnen, doch, wat veel belangrijker is, een zeer groot aantal desiderata betreffende de onder werpen, die op dit congres zouden moeten worden behandeld. Het secretariaat van het congres heeft het daarom nodig ge oordeeld van 15 tot 19 December a.s. een conferentie bijeen te roepen om het oorspronkelijke programma te wijzigen aan de hand van de binnengekomen verzoeken. geschiedenis als de Paus van de aan passing v.h. apostolaat a. 't moderne leven. Evenzeer als 't Congres der Religieuzen, dat ondanks tegen spraak inderdaad blijkt te zijn een podium voor vrije gedachtenwisse- ling over de herzieningen en hervor mingen, die de H. Stoel voornemens is binnen niet al te lange tijd door te voeren, zal ook het Congres van het Lekenapostolaat van zeer grote en mogelijk verrassend constructieve aard zijn. UITSPRAKEN IN DE ZAAK „OUDEWATERSE BANK" De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 61-jarige mr. C. H. V., ex-directeur van de N. V. Oudewaterse Bank tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek, wegens verduistering, overtreding van het besluit herstel rechtsverkeer en valsheid in geschrifte. De eis was drie jaar met aftrek. De 45-jarige procuratiehouder J. E. kreeg conform de eis acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De kantoorbedienden, de 38- jarige H. A. en de 35-jarige G. A. de J. uit Oudewater werden ieder wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Tegen hen was zes maanden voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar. Tenslotte werd de 44-jarige ad junct-directrice V. H. v. d. V. uit Oudewater conform de eis tot vier maanden met aftrek veroor deeld, eveneens wegens valsheid in geschrifte. Aap deze conferentie zal worden deelgenomen door afgevaardigden van verschillende landen. Voor Ne derland zullen daaraan deelnemen de voorzitter en de secretaris van de Landelijke Leiding der Katholieke Actie, Dr. Ir. F. Ph. A. Tellegen en Mr. A. Diepenbrock pr. De bedoeling is, dat reeds tijdens deze voorbereidende conferentie te Rome zal worden gesticht de Fédé- ration internationale de 1'Action Catholique, de internationale federa. tie der Katholieke Actie. Tijdens deze conferentie zullen de deelnemers in een speciale audiëntie door Z.H. de Paus worden ontvan gen. Met het Congres van de Religieu zen en met de verschillende pause lijke documenten, waarin Pius XII getuigenis aflegt van Zijn bijzondere aandacht en zorgzaamheid voor het apostolaat, is ook dit congres ken merkend voor het pontificaat van onze tegenwoordige Paus, Die onge twijfeld genoemd zal blijven in de Er behoeft hier wellicht niet herinnerd te worden, aldus het adres, aan de landelijke actie, welke omstreeks de dertiger ja ren gevoerd is om te geraken tot een algehele afschaffing van de tollen in ons land. Zozeer bleek het algemeen gevoelen in deze richting te gaan, dat geconstateerd mag worden, dat deze verkeers- belemmeringen in de loop der jaren vrijwel alle zijn verdwe nen en de materiële last, welke daarvan in ruime mate het be drijfsleven ten deel viel, is op geheven. Het is daarom teleurstellend, dat uw Raad in plaats van te be sluiten tot een algehele afschaf fing van de IJ-pontrechten, het geen in de lijn der ontwikkeling zou liggen, een voorstel te be handelen krijgt, waardoor deze tarieven nog een aanzienlijke verhoging zullen ondergaan. De IJ-pontcn vormen een ver lengstuk van de openbare wegen van de gemeente Amsterdam op dié plaatsen, waar het water ten gerieve van de scheepvaart niet is overbrugd of afgedamd. De ponten kunnen dus beschouwd worden als openbare weg en zo als het communis opinio is, dat een gemeente van niet-ingezete nen geen tolrechten meer heft voor het gebruik van de haar in eigendom toebehorende wegen, komt het ohs voor, dat het een stap terug zou betekenen, indien Uw Raad zou besluiten om te komen tot een differentiëring der bestaande IJ-ponttarieven, welke in wezen een verhoging inhouden. Wellicht ten overvloede moge hier gewezen worden op de extra last, welke hierdoor vooral op het bedrijfsleven wordt gelegd, een last, welke door degenen, die verplicht zijn van deze ponten gebruik te maken, door de con currentie met hen, die deze ver plichting njet hebben, moeilijk op de verbruikers is te verhalen en daardoor een zeer onbillijke werking heeft. Bovendien wijzen wij U er op, aldus het adres, dat de meeste niet-ingezetenen uwer gemeente, die van deze ponten gebruik ma ken, zich naar Amsterdam bege ven voor besprekingen met zake lijke relaties aldaar, het doen van inkopen, het aanbrengen en afhalen van goederen e.d. Zij helpen dus allen daadwerkelijk mede aan de opvoering van de bedrijvigheid in uwe gemeente en zij vormen een deel van het koopkrachtig publiek van uwe zaken en winkels. Alleen al met het oog hierop ware het ontac tisch tot de invoering van het gewraakte tarief te geraken. Tenslotte wijst het adres op de belangen van het vreemdelingen verkeer, welke naar beide zijden door deze tariefsverhoging zul len worden geremd en geschaad. Het adres vraagt de Raad, ge zien de hierboven ontwikkelde bezwaren, met klem, niet tot de voorgestelde tariefswijziging te willen besluiten. DE VERDUISTERINCS- AFFAIRE TE SCHAGEN De Alkmaarse arrondissements rechtbank heeft gisteren, zoals wij reeds hebben gemeld, uit spraak gedaan in de Schager ver duisteringsaffaire. Wij hebben medegedeeld, dat de administra teur van de Vee- en Vleeskeu ringsdienst Barsingerhorn, geves tigd te Schagen, G. T. tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden is veroordeeld, zonder dat de tijd die hij in voor arrest heeft doorgebracht, op deze straf in mindering wordt ge bracht. Dit is echter niet geheel juist. G. T. werd veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar en onder oplegging van bij zondere voorwaarden. T. zal zich na het uitzitten van zijn on voorwaardelijke straf, waarbij inderdaad het voorarrest niet in mindering wordt gebracht, onder toezicht moeten stellen van de reclassering. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Rector van het Aloysius-Gesticht te 's Gravenhage de Weleerw. Heer A. J. Leenders en tot Con rector van dit Gesticht, de Wel eerw. Heer H. M. J. Brans, die tevens benoemd is tot Algemeen Diocesaan-Directeur van het Mannelijk Jeugdwerk in het Bis- aom Haarlem. Ook generaal Scheffelaar naar Nederland DJAKARTA (Aneta) In aan sluiting op het bericht omtrent het aftreden van generaal-majóor P. Alens, verneemt Aneta nader, dat ingevolge regeringsbeslissin gen ook generaal-majoor J. A. Scheffelaar en kolonel M. H. P. J. Paulissen binnenkort hun functies zullen neerleggen en zul len repatriëren. De luit.-kolonel A. van Santen, thans commandant van het Ne derlandse rayon te Semarang, zal worden belast met het commando van de nog resterende K.L.-troe- pen, terwijl naast dit commando een afwikkelingsbureau ex-KNIL werkzaam zal zijn. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers be droeg de waarde van de totale invoer (dus incl. pakketpost en diamant) in October f751 mil lioen en van de totale uitvoer f 575 millioen. Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank, gepresideerd door mr. A. D. van Regteren Al- tena stond gisteren C. van O. uit Waarland terecht, die op 17 Augustus met zijn Ford in Zijpe een aanrijding heeft veroorzaakt. Toen hij bij een kruispunt met een snelheid van pl.m. 35 km links af wilde slaan, zag hij zich plotseling tegenover een tegen ligger geplaatst. Het uitzicht, zei verdachte, was belemmerd door een voor hem uit rijdende auto. Volgens verdachte reed de tegen ligger midden op de weg. Een der getuigen verklaarde, dat verdachte rechts reed, dat hij tijdig zijn richtingaanwijzer uitstak en dat hijzelf, rijdend achter verdachte, de aankomen de wagon evenmin had gezien als verdachte. Hij concludeerde daaruit, dat verdachte had moe ten wachten met linksaf slaan tot zijn uitzicht vrij was. De botsing had plaats toen de voorwielen van verdachte's wagen op het linker weggedeelte waren. De heer A. H. uit Egmond aan Zee, was degene die de aange reden wagen bestuurde. Hij ge raakte bewusteloos tengevolge van het ongeval, waarvan hij zich niets meer herinnert. Zijn snel heid was 65 a 75 km. In Juliana- dorp had deze man een oude klare gedronken. Acht weken lang heeft hij in het ziekenhuis Jaarbeurs te Utrecht. gelegen. Aanvankelijk dacht men, dat H. onder invloed van sterke drank verkeerde. Dat bleek ech ter niet het geval. Toch hield de president getuige H. voor, dat zelfs één borrel misschien nood lottig kan zijn voor een auto mobilist. Bij onderzoek bleken voet- en handrem van verdachte niet helemaal in orde. Vóór de aanrijding waren de remmen goed, beweerde verdachte. De getuige-deskundige was er van overtuigd, dat uitsluitend on oplettendheid de oorzaak was van de aanrijding en geen technische onvolkomenheden van de wagen. De officier van justitie, mr. C. J. V. Meischka, eisten tegen van O,, die nooit eerder een ongeluk heeft gehad, 100.of 40 dagen. Mr. de Lange uit Alkmaar ver dedigde verdachte. Volgens plei ter was de reactie-snelheid van H. door het alcoholgebruik ver minderd. Hierdoor zou deze bot sing zo ongelukkig zijn aangeko men. Hij betwistte dat het licha melijke letsel van H. aan ver dachte is te wijten. Hij conclu deerde daarom tot vrijspraak, subsidiair pleitte hij clementie. De rechtbank zal op 21 Decem ber uitspraak doen. Technische Dienst Jaarbeurs HEERHUGOWAARD. genoot, de heer N. Onze Kieft, ulöclts26 is met ingang van 1 Januari 1951 benoemd bij de technische dienst van de Koninklijke Nederlandse De laatste vergadering die de gemeenteraad van St. Maarten in 1950 hield, was hoofdzakelijk gewiid aan de behandeling van de begroting 1951 en alles wat daarmede verband houdt. Vooraf werd echter door bur gemeester Korver medegedeeld, dat de heer Bliilhout te St. Maar ten laagste inschriiver was voor het laatste dub.ele woonhuis dat nog dit iaar voor de gemeente wordt gebouwd. De inschrijvingssom f 19.945.36 is ruim f 1000.hoger dan het vorige soortgelijke gebouw, we gens de gestegen materiaalkosten en wegens een ietwat verbeterde indeling. Verder i/ aan D. Kruit te Schagen opdracht verstrekt tot het beplanten van de tuin rond de nieuwe O.L. School. Tegen het voteren van f 600.— als gemeentelijke bijdrage in het exploitatietekort van het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar had men geen bedenkingen en even min tegen het uitkeren van een voorschot aan het gemeenteper- soneel conform de 5 pet. salaris verhoging. In de nieuwe verma kelijkheidsbelasting verordening werd de bepaling opgenomen, dat voortaan belasting geheven zou worden over de bedragen die ontvangen zijn na aftrek van de belasting, terwijl danslessen voortaan zijn vrijgesteld. De caféhouders zullen daarentegen voortaan meer moeten betalen, want de raad keurde een verho ging van het verlofsrecht van f 25 op f 45 en van het vergunnings recht van f 100.op f 175. per jaar goed. Tot armvoogd in de vacature A. Kossen benoemde de raad de heer P. Jonker te Eenigenburg. Burgemeester Korver sprak woorden van diepe erkentelijk heid aan het adres van de heer Kossen, welke zijn functie van armvoogd in de wijk Eenigen burg gedurende meer dan 16 ja ren met voorbeeldige ijver heeft vervuld. Rekening 1949. Het nadelig saldo van f 6354.19 op de gemeenterekening over '49 leek volgens rapporteur O. Koe dijk erger dan het in werkelijk heid is. Dit cijfer is wegens tal rijke achterstallige posten wat geflatteerd, terwijl de gemeente bovendien een reserve van rond f 40.000.achter de hand hoeft. De kapitaaldienst sloot met een batig saldo van slechts f 30.80. Alle rekeningen met inbegrip van die van het Burgerlijk Armbe stuur, werden goedgekeurd. Het bedrag dat per leerling voor het Vrouw aan brandwonden overleden Maandagochtend geraakten de kleren van mevrouw Dekker te Goes in brand, toen zij, waar schijnlijk een sigaret rokende, be zig was met wasbenzine enig goed te reinigen. Hoewel op het hulpgeroep van mevrouw D. de vlammen direct werden gedoofd, was zij toch zo zwaar gewond ge raakt, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. He denmorgen is zij overleden. SPELREGELAVOND WAARLAND Onze plaatse lijke voetbalver, geeft dit jaar wederom een .spelregelavond voor haar junioren, senioren en supportersleden Deze avond zal gehouden worden op Maandag 18 Dec. bij de Wed. G. Stoop. Neem ieder een vulpen of pot lood mede, want er is evenals vorig jaar een testgedeelte aan verbonden. De heer D. van Vel- zen uit Ni-Niedorp zal met zijn medewerkers evenals vorig jaar, een interessante en leerzame avond bezorgen. Training WAARLAND Deze week wordt er op Woensdagavond om 8 uur getraind. De laatste weken is de opkomst dalende, wat juist in dit voetballoze tijdperk de verkeerde kant opgaat. Laten vooral de le en 2e elftalspelers trouw ter training komen, want er wachten ons tw^e zware thuis wedstrijden n.l. Vesdo en DTS. MOEILIJKHEDEN BIJ WONINGBOUW H. HUGOWAARD. Oorspron kelijk waren er bij het gemeen tebestuur van Heer-Hugowaard plannen in bewerking voor het bouwen van woningen voor jong gehuwden. Dit zouden dan klei ne woningen zijn met subsi diëring van het Rijk. Een en an der was zo ongeveer gebase.erd op het bekende plan „Bussum". Voor onze gemeente zijn deze plannen thans van de baan. De woningen zouden een veel klei ner volume hebben, dan de tot nu door de gemeente gebouwde woningen. Daarentegen zou de huur in vergelijking te hoog wor den, wat consequenties zou heb ben. Bovendien was de gemeen te nog niet aan de beurt, er stonden n.l. nog 3000 van derge lijke aanvragen te behandelen. Het gemeentebestuur wenst graag te bouwen, doch momen teel verkeert men in de onmo gelijkheid om tot bouwen over te gaan. Het enige uitzicht blijkt te zijn de toewijzing van het bouwvolume 1951 af te wachten. Ook blijkt het voor de gemeen te een handicap te zijn, dat in dustrie-centra, zoals b.v. Velsen en Beverwijk in deze provincie voorrang genieten. Inmiddels gevoelt men terde ge met het wachten steeds ver der van huis te geraken, waar voor b.v. de houtprijzen maar genomen behoeven te worden, die met de dag stijgen en nu al ver boven de f 200,liggen. Verkeersbord „school" H. HUGOWAARD. Nu bij de nieuwe wegenverkeerswet de maximum snelheid is opgeheven ligt het in de bedoeling van B. en W. verkeersborden te doen aanbrengen met het opschrift: „school" bij de diverse scholen in deze gemeente waar dat nut tig en nodig geoordeeld wordt. Dit bord bedoelt uitsluitend 'n waarschuwing voor de automo bilisten en motorrijders te zijn, het verplicht niet snelheid te be perken. Openbaar onderwijs beschikbaar is gesteld werd vastgesteld op f 16.44, d.i. ruim f 1.méér dan was geraamd. De schoolbesturen hebben dus nog wat tegoed. De heer Paarlberg kreeg op een desbetreffende vraag ten ant- wocvrd, dat bij het vaststellen van dit cijfer wel degelijk rekening gehouden is met het beroep van de schoolbesturen; want nu zijn de van gemeentewege verrichte diensten daarin verwerkt. Subsidies. De navolgende subsidies wer den vastgesteld: f 10.per jaar voor „Pro Juventute" te Alk maar, voor het Kon. Wilhelmina- fonds te Amsterdam en de Proef- schooltuin Westfriesland te Hoorn f 15.per jaar voor V.V.V. St. Maartenszee, 20 cent per inwo ner voor de Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid. Afgewezen werden de verzoe ken van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau, de Bond te gen het vloeken, het Noord-Holl. Landschap en het Instituut Steunt Wettig Gezag. Begroting 1951. Bijzonder sterk zag de begro ting voor 1951 er met slechts f 1717.79 voor onvoorzien niet uit. Toch had de heer Koedijk grote lof voor de zeer deskundige op zet en hij verwachtte daarom, dat het uiteindelijk saldo wel groter zou zijn dan de post onvoorzien bedraagt. De begroting voor het B.A. werd vastgesteld op f 20.108.50, met een, volgens de heer Koedijk volledig verantwoord bedrag van f 6500.aan gemeentesubsidie als sluitpost. De heer Paarlberg was zeer tevreden over het per leerling uitgetrokken bedrag voor het lager onderwijs van f 21.35. Dit bedrag benadert dichter de wer kelijke uitgaven dan in vorige jaren, zodat de penningmeesters der bijzondere scholen nu minder in geldverlegenheid zullen ver keren. De heer Koedijk be vreemdde het echter, dat het schoolgeldcijfer gehandhaafd werd op 2, terwijl het Rijk door een verlaagd tarief voor het hoger onderwijs toch een heel ander voorbeeld geeft. Hij stelde voor dit cijfer terug te brengen tot 1.75. om tenminste de goede wil van de ragd te demonstreren. Volgens de burgemeester was de begroting nu eenmaal met behulp van het cijfer 2 opgezet. Een wijziging stuurt alles in de war. Bovendien zit de gemeente wegens de bouw van de nieuwe school met hoge rente en aflos- singskosten, die op een andere wijze moeilijk gevonden kunnen wórden. Het voorstel Paarlberg werd verworpen, nadat de voor zitter de toezegging had gedaan, dat hij eventueel het volgend jaar een verlaging onder ogen zou zien. Nieuwe brandspuit. Hierna kreeg de heer Schuijt nog te horen, dat de meuwe brandspuit in Januari vermoede lijk wordt gekeurd en in Februari afgeleverd. De brandweergarage is bereids in de gewenste zin ver nieuwd en uitgebreid. De heer Paarlberg mocht ver nemen, {lat B. en W. het PEN zullen verzoeken om de straat verlichting ook 's morgens te la ten branden. Tegelijkertijd zal men wijzen op het euvel, dat de lichten 's middags om 3 uur al branden, terwijl 5 uur meer dan vroeg genoeg is. Na een uitvoerig resume van alle belangrijke raadsbesluiten gedurende het jaar 1950, sloot de Burgemeester de vergadering met het uitspreken van de beste wensen voor het komende jaar. Dinsdagmiddag tussen 17.00 uur en 18.30 uur is de stroomlevering uitgevallen voor de bediening der wissels en seinen van een groot deel van het Noordelijk stations emplacement te Utrecht, waar door wissels en seinen in de lij nen naar Gouda en Amsterdam niet konden worden bediend. Dit veroorzaakte grote vertra gingen op deze beide lijnen. In middels is een voorlopige nood voorziening getroffen door middel van batterijen, waardoor de ver traging is opgeheven. Nog steeds wordt gezocht naar de oorzaak van het uitvallen van de stroom, die gelevei-d wordt door de Prov. Utrechtse Electriciteits Mij. Als de Kerstdagen naderen, wordt de vraag naar pluimvee groter en de prijzen gaan dienovereenkomstig stijgen. Op het Engelse platteland wilde het nog wel eens ge beuren, dat ongewenste ele menten tegen Kersttijd des nachts een aanslaq pleegden op de pluimveestapels van. de boeren. Om dit euvel tegen te qaan, betrekken de boeren de wacht en wee de onverlaat, die zich aan de malse boutjes zou willen vergrijpen! Gewa pend met een jachtqeweer, bewaakt deze Britse landman in de omgeving van Bristol zijn kostbaar pluimvee.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4