Chinees dualisme BALANS VAN HET „BOUMA"-PLAN Attlee legt verklaring af in het Lagerhuis DE ONTVOERING RADIO PASOP UW KEEL V.N. zullen zich in Korea handhaven BEURSOVERZICHT SX 12 Nieuwe dagvaarding Nieuw-Guinea- conferentie ABDUSIROOP Atlantische Raad Montgomery eist: Eerste Kamer Nachtmis tijdens jaarwisseling door Heralth WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 PAGINA S DE MINISTER EN DE WONING BOUWVERENIGINGEN (Vervolg van pag. 1.) Dat niettegenstaande de geste gen grondstoffenprijzen en de loonsverhoging de gemiddelde bouwkosten belangrijk konden worden gedrukt, deed de minis ter de toekomst in ieder geval minder somber lijken. Een eenvoudige rekensom leert overigens ook, dat de bouw van deze ruim 15.000 woningen het Rijk een besparing van rond 3 millioen heeft opgeleverd. De kwaliteit Dat dit alles niet zonder haken en ogen kon worden bereikt, zul len wij aan de hand van voor beelden uit de gemeenten die wij bezochten in een volgend artikel nog nader pogen te illustreren. Naar de mening van de direc teur-generaal van de Volkshuis vesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer, kan de kwaliteit van de „goed kope" woningen zeer wel een vergelijking met de „normale" bouw doorstaan, terwijl hij als voordelen noemde, dat men tot betere plannen is gekomen, waar bij meer werd gewoekerd met de ruimte en beter rekening werd gehouden met de gewenste wo ning-differentiatie, in het bijzon der met de behoefte aan wonin gen voor kleinere gezinnen. Hij gaf overigens toe, dat men lang niet overal naar volle tevreden heid is geslaagd. Uit de rede van de minister stippen wij voorlopig nog aan, dat het niet in de bedoeling ligt in de eerstkomende jaren het extra-contingent „goedkope" wo ningen in mindering te brengen op de normale toewijzingen aan de gemeenten, al zal het op de lange termijn natuurlijk wel een rol spelen, wijl het richtcontin- gent naar de woningbehoefte voor middenstanders e.d, wordt bepaald Het lag evenmin in de bedoe ling, dat aanzienlijke gevolge van de goedkope plannen werd gestagneerd. De „goedkope" bouw heeft het mogelijk gemaakt, het totaal aantal nieuwe wonin gen in 1950 tot dicht bij de 50.000 te brengen, terwijl dit anders de 45.000 stellig niet zou hebben overschreden. Rijkswoningprogram? Zoals de minister in de Kamer al had verklaard, is de totale bouwactiviteit hem „een beetje uit de hand gelopen", zodat op het ogenblik van de „goedkeu ringsstop" niet minder dan 53.000 woningen in uitvoering waren. Dat doet de vraag naar een Rijks woningprogram weliswaar actue ler worden, maar mr. in 't Veld was toch van mening, dat we nog niet ver genoeg zijn om zo'n programma met voldoende kennis van zaken te kunnen opstellen, en dat goede gemeentelijke pro gramma's en woningstatistieken hieraan vooraf moeten gaan. „Kans op grote ongelukken is er voorlopig niet", zo zeide hij, „om dat er aan woningen van iedere categorie voorlopig nog een te kort bestaat". Het K.A.B.-protest Met betrekking tot de protes ten, die op de Zondag te Arnhem gehouden vergadering van de Aartsdiocesane K.A.B. waren ge uit tegen hetgeen de minister in de Kamer over de confessionele woningbouwverenigingen zou heb ben gezegd, gaf hij uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat men niet eerst de Handelin gen had afgewacht teneinde nu eens precies na te lezen wat hij werkelijk had verklaard. „Natuurlijk heb ik geen enkel bezwaar tegen Katholieke wo ningbouwverenigingen", aldus de minister, „maar het gaat mij toch te ver indien er binnen de con fessionele groepen nog weer een verdere splitsing zou worden ge maakt tussen Katholieke woning bouwverenigingen voor arbeiders, voorzien van een centrale instal latie voor verwarming en warm watervoorziening. Het risico van een en ander zal door de geza menlijke verenigingen worden gedragen. „Ten opzichte van deze voor zieningen is Nederland langzamer hand in een uitzonderingspositie komen te verkeren en liggen wij achter bij Engeland, Denemar ken, Zweden, Amerika en Cana da", aldus de minister, die het van groot belang vond, dat de aandacht op dit probleem wordt gevestigd. Berekeningen toonden aan, dat een dergelijke centrale voorziening f 4.50 per woning per week zou moeten kosten, een gulden meer dan wanneer men zelf voor verwarming en warm water zorgt. Het is de moeite waard een proef te wagen. Bij de prijsvraag voor een ideale woning, die weldra zal worden uitgeschreven, zal even eens een niet al te grote woning, bestemd voor kleine middenstan ders en beter gesitueerde arbei ders en met deze centrale voor zieningen toegerust, als onder werp worden gesteld. De minis ter verwachtte, dat er voor der gelijke woningen genoeg gega digden zouden zijn. Tenslotte merkte de minister op, dat logischerwijze de voor keur van het Rijk zal uitgaan naar particuliere woningbouw met premie, bóven woningwet- bouw met de duurdere bij drage, indien tegelijkertijd van uit eenzelfde gemeente zowel het ene als het andere plan zouden worden ingediend. Overigens blijft dan altijd de mogelijkheid bestaan, voor woningwetbouw extra-volume toe te kennen. huurver- schiilen zouden gaan optreden tussen „normale" en „goedkope bouw, in het nadeel van de laat ste. Indien die verschillen er zijn (en dat is inderdaad het geval) zullen zij in de toekomst moeten worden rechtgestreken, hetgeen wellicht kan geschieden bij een eventuele volgende huurverho ging, terwijl het bij de minister ook geen bezwaar zal ontmoeten indien de gemeenten het totaal van de haar toekomende Rijks bijdragen op een andere manier over de verschillende complexen verdelen. De minister zeide voorts, dat de normale bouw zeker niet ten- PROGRAMMA DONDERDAG HILVERSUM 14 DECEMBER I (402 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 slui ting; 9.00 nieuws; 9.10 voor de huisvrouw; 9.30 waterstanden; 9 35 gram.; 9.40 schoolradio; 10.00 gram.; 10.15 morgendienst; 10,45 als en orgel; 11.00 voor de zie ken; 11.45 schoolradio; 12.00 An- gelus; 12.03 gram.; 12.30 en tuinbouwmededelingen; 12.33 gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 neuws en katholiek nieuws; l.3-20 Radiophilh. Orkest en soliste; 14.00 promenadeorkest en solist; 14.45 voor de huisvrouw; 15.30 vocaal ensemble; 15.45 bijbelle zing; 16.30 sluiting; 18.00 voor de jeugd; 18.30 „Actieve midden- standspolitiek", causerie; 18.45 gram.; 19.00 nieuws en weerber.; 19.15 „Levensvragen van „allerlei aard"; 19.30 reportage; 19.40, ra diokrant; 20.00 nieuws; 20.05 radioschaakwedstrijd Noorwe gen—Nederland; 20.06 gev pro gramma; 22.00 gram.; 22 15 bui tenlands overzicht; 22.35 kerk koor en Rachkoor; 22.45 avond- overdenking; 23.00 nieuws, 23.15- 24.00 gram.muziek. HILVERSUM II (298 M.): 7.00- 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgymn. 7.30 sluiting; 9.00 nieuws; 9.10 morgenwijding; 9.25 gram.; 9.30 populair concert; 10.30 „De Ant- woord-man"; 10.45 gram.; 10.50 voor de kinderen; 11.00 gram.; 11.45 „Moderne kunst in de bran ding", causerie; 12.00 gram.; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 zang en piano; 13.00 nieuws; 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 dansorkest; 13.45 U kunt het geloven of niet; 13.50 gram.; 14.00 voor de vrouw; 14.30 bas-bariton en piano; 15.00 „Speelgoed", causerie; 15.10 voor de zieken; 16.00 piano en orgel; 16.30 sluiting; 18.00 nieuws; 18.15 sport; 18.30 instrumentaal kwar tet; 19.05 gesprek met de brand- weerman; 19.15 orkestconcert; 19.50 voor burger en militair; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 AVRO-allerlei; 20.20 om roeporkest en solist; 21.20 inter nationale vraagstukken; 21.50 koor, orgel en solisten; 22.25 „Let op de bel"; 23.00 nieuws; 23.15 sportactualiteiten; 23.3024.00 gram.muziek. BRUSSEL, 324 M.: 12.00 gram. 12.15 zigeunerorkest; 12.30 weer berichten; 12.33 voor de boeren; 12.40 zigeunerorkest; 13.00 nieuws 13.15 gram.: 14.00 muzikale cau serie; 15.00 Engelse les; 15-15 gram.; 15.40 Franse les: 16.00 gram.; 16.30 causerie; 16.45 gram. 17.00 nieuws; 17.10 gram.; 17.15 voor de kinderen: 18.15 gram.; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 zangrecital; 19.5U causerie; 20.00 verzoekprogram ma (gram.); 21.00 klankbeeld; 21.30 pianorecital; 21.45 actuali teiten: 22.00 nieuws; 22.15 kamer muziek: 23.00 nieuws; 23.05—24.00 gram.muz. BRUSSEL. 484 M.: 12.05 gev. muziek: 13.00 nieuws; 13.10, 13.30 en 15.00 gram.; 18.30 kamermuz.: 17.10 gram.; 18.30 idem; 19.00 operettemuziek (opn.); 19.45 nieuws; 20.00 hoorspelen: 22.00 nieuws; 22.15 gram.: 22.55 nieuws 23.00 gram.; 23.55 nieuws. Dit zou leiden tot schade aan de exploitatiemogelijkheden, ter wijl ook een meer gerationali seerde bouw alleen maar kan worden verwerkelijkt bij de bouw van grotere complexen. Ik gevoel aarzeling voor een plan om in de besturen van woning bouwverenigingen alleen maar leden van K.A.B. of C.N.V. toe te staan, en ik heb in de Kamer gezegd, dat ik daarover nog wel eens met de besturen zou willen overleggen". Daarin een beledi ging van de K.A.B. te willen zien achtte de minister in hoge mate overdreven. Centrale verwarming Als de minister zeer verblijdend nieuws, kwam op deze persbij eenkomst het bericht uit de bus, dat Zaterdag door de 9 woning bouwverenigingen, die in Amster dam 1800 huizen in Bosch en Lommer bouwen, in principe is besloten, een complex van 200 woningen bij wijze van proef te Ir. Iwan Markin, lid. van de Sovjet-Russische legatie in Helsinki, Finland, vertoeft thans in Zweden, waar hij als politiek vluchteling asyl heeft aangevraagd. Naast hem de Finse vrouw Aino, die hem tot deze stap heeft bewogen. Sm. Overal in de Noordelijke provincies staan de woningen, die met verminderde Rijksbijdragen goedkoper zijn gebouwd. Dat ze niet minder dan andere behoeven te zijn, tonen de door journalisten bezochte middenstandswoningen (boven) en arbeiderswoningen te Veendam. AMSTERDAM, 12 Dec. Het koersverloop in de oliehoek wek te vandaag veel verbazing ter beurze. De opening op 298 was onveranderd ten opzichte van gisteren. Langzaam brokkelde de koers af tot 296 tegen midden beurstijd en in de laatste tape ging het met sprongen naar be neden toe tot 289%, dus bijna 10 punten lager dan gisteren. Ver scheidene geruchten deden de ronde. Een der hardnekkigste was wel, dat uitstaande obligatie leningen geconverteerd zullen worden. Zonder nadere gegevens is het echter moeilijk uit te ma ken in hoeverre dezè voornemens, indien juist, een baisse-motief kunnen vormen. De Indonesische sector was vandaag zeer flauw. Dat de on derhandelingen niet zijn afgebro ken, achtte men niet ongunstig, maar in sommige kringen staat men zeer sceptisch tegenover de uiteindelijke resultaten en werd tot verkopen overgegaan. H.V.A. zag zich ruim 4 punten ontgaan, Amsterdam Rubber leed een zelfde verlies. Certificaten Deli werden vandaag zelfs op pari verhandeld, waarmede een ver lies van' 3Va punt werd geleden. De industrie-aandelen waren merendeels 2 tot 3 punten lager, met uitzondering van aandelen A.K.U., die zich vrij goed wisten te handhaven. Ook in de scheep vaart-sector liepen de koersen achteruit. Op de beleggingsmarkt heeft het aanbod, vooral in de conver sie-lening i947, de laatste dagen de overhand. Genoemde lening gold 9613/16, tegen gisteren 96 15/16. In navolging van New-York was de Amerikaanse sector van daag vast. LONDEN, 12 Dec. (Reuter). Premier Attlee heeft na een be spreking met het kabinet en Chur chill een bezoek gebracht aan de Engelse Koning. In het Lagerhuis heeft hij gezegd: „Ik heb goede hoop, dat de strijdkrachten van de V. N. zich in Korea zullen handhaven." Over zijn besprekin gen met Truman zei hij: „Wij heb ben vele onderwerpen besproken op politiek, militair en economisch terrein en ik geloof, dat wij op alle punten vorderingen hebben gemaakt. Wij zijn er in grote mate in ge slaagd onze zienswijzen met el kaar in overeenstemming te bren gen. Wij waren het er over eens, dat agressie moet worden tegen gehouden, maar tevens, dat alles moet worden gedaan om uitbrei ding van het conflict te voor komen." Over het verschil in standpunt wat betreft de erkenning van de regering van Peking en de Chi nese vertegenwoordiging in de V. N. zei Attlee: „Wij verwacht ten niet, dat wij dit verschil van inzicht in een paar dagen uit de weg konden ruimen." (Adverten tie Anti-rheumaticum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek, spit, ischias, lumbago, verkoudheden en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20Verkrijgbaar bij apothe-k - en drogisten. Verdediging van het Westen. De verdediging van het Wes ten bleef de eerste taak van alle leden der Atlantische Gemeen schap. De spoedige benoem!» g van een opperbevelhebber in het Westen zou meer dan iets anders de versteviging van de defensie bevorderen. Hoofddoel. Het hoofddoel van de bespre kingen te Washington was ge weest oorlog te voorkomen. TEGEN STAAT DER NEDERLANDEN Het bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat thans een nieuwe dagvaarding tegen de Staat der Nederlanden is uitgebracht waar in ten behoeve van alle op Java verblijvende Ambonnese oud- KNIL-militairen en hun gezinnen afvloeiing en wegvoering naar Nieuw Guinea wordt gevorderd. Protesteert Nederland bij Egypte? CAtRO 12 Dec. Volgens di- nlomatieke kringen in Cairo zou Nederland overwegen om te nrotesteren bii de regering van Egvpte tegen de belemmeringen van de vaart door het Suez- kanaal. België zal leger verdrievoudigen BRUSSEL. 12 Dec. (Reuter). De Belgische minister van Defen sie heeft Dinsdag een wetsont werp ingediend tot vergroting van het Belgische leger tot maxi maal 150.000 man. In 1950 waren gemiddeld 55.000 dienstplichtigen onder de wapenen. STUKKEN WORDEN GEPUBLICEERD Na afloop van de vergadering der Nederlandse en Indonesische delegaties over de kwestie Nieuw Guinea, is het besluit gevallen om de tot nu toe gewisselde stuk ken te publiceren. Uit een toelichting van minis ter Moh. Roem blijkt, dat de In donesische regering bereid is het hangende geschil omtrent de sou- vereiniteit over West-Guinea door middel van overleg tot een uit eindelijke oplossing te brengen, te meer omdat in het huidige sta dium er grote spanningen heer sen in de internationale politiek. Daarom ook is men van Indone sische zijde bereid aan de over dracht van de souvereiniteit over Nw. Guinea aan de republiek op 27 Dec. a.s. te verbinden een overeenkomst, waarin de sociale, economische en culturele ontwik keling gedeeltelijk in handen wordt gelegd van Nederland. Van Nederlandse zijde is o.m. aangevoerd, dat men het betreurt wanneer in Indonesische kringen de opvatting heerst, dat de Ne derlandse activiteit om Nw. Gui nea tot ontwikkeling te brengen, als een vorm van kolonialisme wordt b'liteld. (Advertentie) de keel beginnen enkel» r gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossenae, snelwerkende AKKER S ACHESON KOMT NAAR BRUSSEL BRUSSEL, 13 Dec. (Reuter). De zesde vergadering van de At lantische Raad wordt op 18 en 49 Dec. in Brussel gehouden onder leiding van Paul van Zeeland. Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken der V.S. zou bij de besprekingen in Brussel tegenwoordig zijn. De ministers der Grote Drie zul len daarna afzonderlijk vergade ren. DIENSTTIJD VAN 2 JAAR BRUSSEL, 12 Dec. (Reuter). Volgens een officiële woordvoer der van de Belgische regering heeft veldmaarschalk Montgome ry, voorzitter van de Defensie commissie van de West-Europese Unie, vandaag de eis gesteld dat alle landen van het Atlantische Pact een militaire diensttijd van twee jaar instellen. Eerste Kamer In een vergadering van de Eer ste Kamer heeft de voorzitter gisteren bekend gemaakt, dat Woensdag 20 Dec. een begin zal worden gemaakt met de behan deling van de belastingontwerpen In de vergadering van gisteren werden een wijziging en aanvul ling van de Vleeskeuringswet aangenomen en een wijziging van de begroting 1949 van landbouw. PLEVEN NAAR WASHINGTON? LONDEN, 12 Dec. (ANP). Naar de corresrpondent van het Britse blad „The Times" in wel ingelichte kringen te Parijs ver neemt, zal de Franse minister president Pleven, een bezoek aan president Truman brengen, nadat het Franse parlement de begro ting voor herbewapening heeft goedgekeurd. Het bezoek van Pleven wordt begin Januari ver wacht. NEDERLAND WILDE BENELUX UITSTELLEN Het ANP deelt mede, van be voegde zijde te hebben vernomen, dat het uitstel van de Benelux- conferentie van Nederland is uit gegaan. Tactische redenen, o.a. de Nw. Guinea-conferentie noopten daar- toe.Het voornaamste punt blijft evenwel de betalingsbalans. Zou de Belgische export naar Neder land bv. wegvallen dan zouden er om België grote moeilijkheden ontstaan. BUITENLANDS OVERZICHT Minister-president Attlee heeft er geen gras over laten groeien en nauwelijks met het vliegtuig van zijn bezoek aan Truman te ruggekomen en de Engelse ko ning en zijn medeministers over de resultaten te hebben inge licht, verscheen hij gisterenmid dag reeds in het parlement om daar mededelingen van zijn reis te doen. Overigens kan men moeilijk beweren, dat deze haast ver klaard werd door de sensatione le onthullingen, welke Attlee had te doen, want wat hij zeide bevatte niet alleen weinig nieuws maar hij goot het in een vorm, v/elke ruimte genoeg voor aller lei vragen open hield. Zo zijn verklaring dat hij goede hoop had dat de legers van de Ver. Naties niet uit Korea zouden ver dreven worden. Het enige con crete hierin, is hoogstens de me dedeling dat ook al zouden de Chinese troepen de 38ste breed tegraad overschrijden en met hun geweldige overmacht Zuid- Korea binnenvallen, de geallieer den zich niet uit Korea laten gooien, al zullen ze dan mis schien weer, zoals we enkele da gen geleden hier reeds voor mo gelijk opperden. opnieuw een klein bruggenhoofd rond de ha ven Poesan vormen. Maar de strijd in Korea opgeven zullen ze niet. Deze overeenstemming, bij het onderhoud met Truman bereikt, is in elk geval princi pieel niet onbelangrijk. Verder deelde Attlee mee. dat in Washington volledige over eenstemming was bereikt inzake de politiek, welke in de Ver. Naties tegenover China zal wor den gevolgd. Hoe dit precies rijmt met het reeds eerder ge publiceerde communiqué inzake de diplomatieke erkenning van China in Lake Success, daarvoor zullen we waarschijnlijk tot Don derdag moeten wachten, wan neer Churchill Attlee nader aan de tand zal voelen. Ietwat duis ter was ook Attlee's verklaring, dat overeenstemming was be reikt in het treffen van maatre gelen om de agressie te keren, waaraan hij onmiddellijk toe voegde, dat alles nagelaten zal worden om het conflict in Ko rea uit te breiden. Maar als dus de Chinezen ontzien moeten wor den. hoe zal men dan hun agres sie kunnen keren? Dit was in elk geval wel dui delijk uit Attlee's rede te con cluderen, dat, hoe volkomen de bereikte overeenstemming ook is wat betreft de algemene doel stellingen van hun politieke ge dragslijn beide landen een ver schillend inzicht hebben inzake de Chinese kwestie. Het is de laatste dagen wel duidelijk ge worden dat dit laatste nauw verband houdt met het begrip, dat er tweeërlei communisten zijn, n.l. communisten die slaafs volgelingen zijn van Moskou en er geen eigen opvatting op na durven houden en communisten als een Tito bijv., wier commu nisme een belangrijke nationale inslag heeft. De Amerikanen, die politiek vaak wat emotioneel zijn en daardoor wel eens erg opper vlakkig, oordelen hier meer met het bekende zwart-wit schabloon en scheren daarbij al le communisten over één kam. De Engelsen zien de zaak raak wat diplomatieker en zij hebben zich van de aanvang af de vraag gesteld, wat is Mao, een Chinese communist of een communisti sche Chinees. En vanaf, dat zij de mogelijkheid zagen, dat het laatste juist was, hebben zij een politiek gevolgd om Mao zo on- afhankeliik mogelijk te maken van Moskou. Vandaar dat Enge land bereid was het communis tische China onmiddellijk diplo matiek te erkennen en ook tci te laten in de Ver. Naties en des wege geen enkele scrupule had om de vroegere vriend en bond genoot Tsjang Kai Sjek voor de rode haaien te werpen. De in naam kapitalistische en dus vooral materialistisch den kende Amerikaan stuitte 'n der gelijke realistische politiek meer tegen de borst dan de uiterlijk meer vergeesteliike Engelse so cialistische partjj. Maar ook hier bleek weer, dat de Labours meer Engelsen dan socialisten zijn en „Onbekend voorwerp" boven Londen LONDEN (Reuter) Oogge tuigen hebben verklaard hoog boven Londen een voorwerp in de vorm 'van een sigaar met een lichtende staart te hebben gezien. Het maakte een geluid „als twee zware bommenwerpers". Volgens een persoon zag het voor werp er uit als een dunne zilveren huls. het belang van hun land boven dat van het socialistische begin sel stelden. Overigens moet wellicht er kend worden, dat de Engelsen het toch wel eens aan een goed einde konden hebben. De Chine zen hebben steeds blijk gegeven van een sterk nationalistisch ge voel eji kenners van het Chinese volk. die zelf allerminst commu nistisch zijn, bijv. missionarissen, die lang in China hebben ge werkt, verklaarden, dat er geen sprake van is, dat de Chinezen ook maar enige tijd aan de Rus sische leiband zouden willen lo pen. Bovendien liggen de Russi sche belangen ook in Azië an ders dan de Chinese en tenslotte is ook Rusland voor de Chinezen toch het Westen, d.w.z. een deel van Europa waartegen zij een sterk wantrouwen koesteren. Voeg bij dit alles nog, dat China Japan niet vertrouwt, dat altijd de grote belager was van China, zoals Duitsland dit was voor Frankrijk, en China zich zeker niet wil uitputten, om straks Ja pan al de lachende derde weer naar boven te zien komen, dan is het begrijpelijk, dat de Engel se speculatie, dat ook met een communistisch China nog wel te praten valt, als men het niet door een onpsychologische poli tiek in een verkeerde richting drijft nog niet zo ongemotiveerd is. De Amerikaans-Engelse tegen stelling zal vandaag en morgen ook in Lake Success, nu de reso lutie van de dertien Aziatische landen inzake het Chinees-Ko- reaanse conflict de voorrang heeft gekregen op de agenda, waartoe gisterenavond de poli tieke commissie met 48 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen be sloot. ook nog wel om de hoek komen gluren. En ook in de belangrijke rede, welke president Truman Vrijdag zal lv-uden voor het Amerikaan se volk. over de buitenlandse po litiek. We vermoeden dat hierin nog meer dan in Attiee's betoog ons duidelijk zal worden, waar de Amerikaans-Europese wegen precies en hoever uit elkander gaan. H. VADER VERLEENT TOESTEMMING VATICAANSTAD (KNP), 12 Dec. De H.Vader heeft aan de bisschoppen over de gehele we reld de faciliteit verleend om toestemming te geven, dat in de nacht van 31 December op 1 Ja nuari in alle parochiekerken van hun bisdommen op het midder nachtelijk uur een H. Mis wordt opgedragen. Deze H. Mis dient m worden opgedragen ter intentie van de H. Vader en ter ere van Maria Tenhemelopneming. De gelovi gen die wensen te communiceren, moeten minstens twee uur van te voren zich van spijs en drank hebben onthouden. OOK STOFFELEN NAAR FRANKRIJK? Naar verluid is Joop Stóffelen, aanvoerder van Ajax en oud Captain van het Nederlands elf tal na de wedstrijd tegen de „Racing Club de Paris" met naar Amsterdam teruggekeerd. Hij zou met deze club onderhandelingen voeren over een profcontract. I Jshockey DE WEST-EUROPA-BEKER De stand van de competitie om de West-Eur""=-K=1""- i'«'-i+- Den Haag Brussel Antwerpen Amsterdam Luik Chamonix R. C. de Fra Tilburg Am. Legerte Billancourt KERES RUSSISCH SCHAAKKAMPIOEN Het schaakkampioenschap van Rusland is behaald door Keres met 11 punt uit een mogelijk totaal van 17, Ook in 1947 eindig de Keres op de eerste plaats. Eerder in dit jaar had hij een internationaal tournooi in Polen gewonnen. 5 8 34—15 5 7 41—20 4 5 28—18 3 4 16—14 5 4 31—32 1 2 4—1 2 2 9—15 3 0 6—24 4 0 15—45 Louis gaai1 nog even door Joe Louis heeft verklaard dat hij, alvorens zich voor goed terug te trekken, nog vier wedstrijden zal boksen, en wel achtereenvol gens tegen Freddy Beshore, Tommy Gomez en Pex Layne, en de overwinnaar van Joe Wal- cott. Aan een revanchematch tegen Ezzard Charles schijnt Joe Louis voor het ogenblik niet meer te denken FEUILLETON 40. Zodra ze beloofd heeft, jou vrouw te worden, zal jullie ontvluchtingspoging slagen en over enkele weken kunnen jullie dan al getrouwd zijn". ,En een dag of veertien later ben ik alweer weduwnaar. Maar genoeg nu van die schone toe komstdromen. Kom, dan gaan we nu naar de bar duizend Chi nese wonderen. Cissy, die doodsbleek achter het gordijn stond, hoorde hen na derbij komen. Het was, of haar hart bleef stilstaan. Zou haar „weldoenster" nog een blik in haar kamer werpen? Hoewel ze voelde, dat ze nooit tegen die twee was opgewassen, balde zij onwillekeurig haar vuisten. Neen, zonder poging tot verdediging zou ze zich niet overgeven. Doch Friederike Standike en Ludwig Hofner dachten in de verste verte niet meer aan de klei ne Cissy, die ze immers geheel in hun macht hadden. Ze verlieten de woning nu wer kelijk en Cissy bleef nog een hele tijd wachten, hoewel ze vermoed de, dat het nobele paar ditmaal wel lang zou wegblijven. Merkwaardig genoeg had ze vlugger een plan gereed dan van zo'n onervaren kind kon worden verwacht; een alles-overwinnende energie voelde ze in zich opko men. Eerst zou ze naar Herta Mel- cher gaan, naar het meisje, met wie zo'n schandelijk spel gespeeld werd. Met haar ongeschoeide voetjes liep Cissy over de gang en nu pas viel het haar op, dat de hele woning met dikke tapijten, die alle even sterk en zwaar wa ren, belegd was. Daaronder lag linoleum en toen Cissy er met haar vingers op drukte, voelde zij, dat er nog dikke lagen vilt onder zaten. Vroeger zou ze zulke maatrege len niet begrepen hebben, maar nu doorzag ze alles. De arme ge vangen meisjes konden om hulp kloppen .zoveel ze wilden, nie mand zou haar ooit kunnen ho ren. Na deze ontdekking legde Cissy de tapijten weer goed en ging toen recht naar de deur, die ze daags tevoren gesloten gevonden had. Haar hart jubelde van vreugde: de sleutel stak in het slot. Zonder zich ook maar een ogenblik te be zinnen, draaide zij hem om en gin- naar binnen. Duisternis en een duffe lucht omgaven haar. Haar handen tastten zoekend rond en vonden een schakelaar, zodat ze het licht kon aandraaien. Nu zag Cissv. dat ze in een klein ongemeubeld vierkantig vertrekje stond, blijkbaar zonder vensters: muren, plafond en vloer waren om zo te zeggen in dikke tapijten gepakt, zodat alle woorden, die hier werden gesproken verstikt werden. Hier alleen kon het geheim ver borgen zijn, dat zij wilde ontdek ken. Van hieruit moest ze op een of andere manier bij Herta Mel- rher kunnen komen Ze tastte zo lang rond, tot ze achter een van de tapijten een deur voelde. Ze wilde het tanijt oplichten, trok er aan en vlug en gemakkelijk schoof het onzii en onthulde een bruin-geverfde deur. Cissv had wel kunnen lachen en huilen tegelijk, want.... ook hier zat de sleutel op de deur. Ze wilde echter niet zo maar ineens binnengaan, om Herta niet al te zeer te doen schrikken; daarom klopte ze eerst. „Goed volk, juffrouw Melcher. Iemand, die het goed met u meent". Een korte pauze bleef het stil; toen vroeg een gebroken meis jesstem: „Wat wilt u van mij?" Toen pas deed Cissy de deur open en de twee meisjes stonden tegenover elkaar. Vol Verbazing keek Herta naar de tengere, klei ne gestalte in wit nachtgewaad en het was haar, alsof ze in haar een reddende engel zag. „Wie bent u?" vroeg ze, ter wijl ze uit de duisternis van haar gevangenis in het dufriekende portaaltje kwam, dat vaag ver licht was door een zwakke lamp. Cissy vertelde wat ze wist. Niets verzweeg of verbloemde zij. Ze verhaalde de gebeurtenissen precies zoals ze zich hadden af gespeeld en vergat ook niet het duivelse comediespel van Ludwig Hofner. dat Herta in de waan ge bracht had, dat mevrouw Wessler niets meer van haar wilde weten. De arme Herta sloeg haar han den voor het gezicht en ondanks de vreselijke situatie, waarin ze verkeerde, steeg een juichende vreugde in haar hart op. Robert had zich niet verloofd. Cissv zweeg, om haar niet te storen. Findeliik keek Herta weer on. „We moeten weg, we moeten gebruik maken van de afwezig heid van die twee verschrikke lijke mensen, om te vluchten. Vlug, kleed je aan, Cissy, ik heb mijn kleren nog niet uitgetrok ken, waarin ik met mijn „redder" wilde vluchten. En Ze wilde de gang ingaan, maar haar knieën weigerden dienst. Cissv ondersteunde haar. „Het is maar zwakte", fluister de Herta. „Ik heb al in een hele tijd niet meer gegeten en ge dronken. Friederike Standike heeft me wel wat aangeboden, maar ik was bang dat ze me weer een verdovend middel zou toedie nen, net als in Soben". Snel vertelde Herta nu, wat haar was overkomen. Vol aan dacht luisterde Cissy. „In Soben liep je dus in de val van die gemene misdadigers. Arme Herta. Ik woon ook in de buurt van Soben ik heb er tenminste gewoond", verbeterde ze vlug. „Maar we moeten de tijd niet met onnodig gepraat, vorheu- zelen: kom naar de keuken, dan zal ik wat eten voor ie klaar maken. Terwiil jij dan iets ge bruikt. kleed ik me aan en maak alles gereed en dan weg.... weg van hier!" Cissy vond al gauw wat koffie, melk en koek. Handig en smake lijk maakte ze alles klaar en Herta at zo goed ze kon. Tenslotte dronk ze nog een glas water. (Wordt vervol gdi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5