Nieuw Een kind keerde naar huis terug Kans op oorlog 1 op 50 SLLE'S IIMIST „Maastricht" met ^erfrha Hertogh en haar moeder A(r> Schiphol Geen overeenstemming op de Irianconferentie NELLE'S E - PITTO e" (f 0.90) help" (II..) U kopen bij - PITTO EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD 't Is Bertha voor en na Wensen na vijf jaar Enorm grote belangstelling uit de gehele wereld Autobus sloeg om Voor September 7957; Mist boven de vliegvelden Assemblee volgend jaar in Europa Personenauto botste tegen trailer Scheepsberichten a gelukkig «leen jvervisje" en mderschelp" r de plaatje» epunten van es plaatje» [rdepunten. 3 punten. es plaatje» trdepunten. 3 punten. 'el. 4983 gezicht de drie- t het? Onze tijd geven niet om nlijk een maat- 'as. Dan zouden leven. Het werk igt ons en grijpt verken door de duidelijk wordt, Maar geld belangrijk!" t sigaar en hij t", dacht smidje el dat geld van om en bij de ader leiding van st al dat moois, Toen reed de ;midje Verholen, het brikje van >or de smid die Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mod., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad I Buiten God ts 't nergens veilig. Vondel HET FEIT A s H VAN HEDEN Pag. 1 en 4 Vrijdag 15 December 1950 s 46e Jaargang No. 12044 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR Ritsevoort 56. tel. 2046. (2 lijnen). E 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 MORGEN houdt de Katholieke Volkspartij een buitengewone Partijraad, om een bespreking te wijden aan het rapport van een commissie, die heeft nagegaan welke „suggesties" vd Kaderdagen te Weert voor verwezenlijking in aanmerking komen. Die Partij raadsvergadering heeft plaats ongeveer terzelfder tijd dat vijf jaar geleden op 22 Dec. 1945 de oude R.K. Staatspartij be sloot tot heroprichting van de zelfstandige politieke partij der katholieke Nederlanders op enigszins nieuwe grondslag. Niet alleen de naam werd veranderd, maar ook de grondslag: voortaan zou de partij ook voor niet-katho- lieken toegankelijk zijn. Het wordt morgen dus een lustrum-herdenking, maar niet temin geen feest-, doch een werk vergadering. De partijvoorzitter zal niettemin een lustrumrede houden en daarin dan wel een en ander memoreren. Misschien hoe hij ondeugende speling van de evolutie der gebeurtenis sen hij, die een der voornaam ste tegenstanders was van ge noemde principiële wijziging, thans voorzitter van de nieuwe KVP is. Overigens zal de geschie denis van de ontwikkeling van de politieke partijen na de be vrijding later geschreven worden en het aantal niet-katholieke le den van de partij zal wel te tel len zijn op de vingers van één hand, waarbij dan nog niet alle vingers zullen worden benut. De K.V.P. zal morgen wel de nadruk leggen op de toekomst. Het zal een werkvergadering zijn, men zal vooruit moeten zien. De K.V.P. heeft zich over het algemeen gunstig ontwikkeld en behoorlijk geconsolideerd, maar zij is nog niet waar zij wezen moet. Dat is o.a. op de Kader- dagen in Weert, in Juli van dit jaar, duidelijk gebleken en de partijvoorzitter heeft, na de vele wensen en wenken en critische opmerkingen en verlangens te hebben gehoord, verklaard, dat de verwezenlijking daarvan wel enige jaren in beslag zou nemen. Hij sprak dan ook van de moge lijkheid. dat het Partijbestuur een vijf-, of tienjarenplan zou opstellen. Dit is tot nog toe niet gebeurd. Er is een rapport van de Weertse verlangens opgemaakt, dat heeft het P.B. besproken, toen is er een commissie benoemd, onder leiding van de Partijpenning meester, hetgeen aantoonde, dat het voor een belangrijk deel een financiële kwestie was en die commissie heeft gerapporteerd. Tot veel concreets is zij niet kun nen komen. Nu zal de wetgevende, verga dering van de partij alles morgen nog eens bekijken, het P.B. heeft in een prae-advies een viertal dringende punten aanbevolen, die f 50.000.meer zullen ver gen van het partij-budget en die halve ton hoopt men te winnen door het werk van een nieuwe functionaris, die de penningmees ters van de afdelingen „achterna zal rijden". Verder heeft het Par tijbestuur het idee, weer eens een nieuwe commissie in te stel len, die de zaak nog weer eens zal bekijken op grond van wat de Partijraad in het midden brengt. Er zal dus later een tweede bedrijf spelen en zover het dan zal gaan om de financiële uitvoer baarheid van verschillende za ken, zal beslist moeten worden, waar het benodigde geld zeker nog eens een halve ton van daan moet komen. O.i. zal het onmogelijk zijn de contributie te verhogen, zodat het gevonden zal moeten worden in uitbreiding van het ledental. Daar behoeft echter niet op gestudeerd, te wor den, want de ledenwervingsactie is in verschillende kringen al in gang. Of zij slagen zal, is geen geldkwestie alléén. Ook tal van andere wensen zijn te verwezen lijken zonder geld. Nog meer dan aan nieuwe leden nieuwe con tribuanten, hoe nuttig ook heeft de Partij behoefte aan ac tieve leden en aan mensen, vooral in het kader, die bereid zijn iets anders te betalen, nt. .j. r11 Ir+ftauriinin^. (Van een onzer SCHIPHOL, Donderdagavond. Er was voor wat er omging in die eenzame kieine man in landingsplatform gespannen stond uit te zien, één minuut over half negen: een zakelijke toestel via Cenève uit Djakarta veilig was ge einders van de luchthaven, waar een zoeklicht flitsend baken piloot Roozenburg van de PH- zijn instrumenten te landen. Het grondzicht uur eerder had men nog ernstig overwogen, de Drie minuten verstreken. Toen priemde van rechts uit het aardedonker een felle bundel schijnwerperlicht, die haastig nader kwam: rood en groen de lichten van staart en vleugels: een Constellation, dè Constellation, in een grote snelle boog taxiënd» tot vlak voor het stationsgebouw, zo dichtbij dat de linkervleugel als over ons hoofd scheerde. De „Maastricht" hield stil. Vader Hertogh keek en wachtte. Achter de tweede patrijspoort linksvoor had hij zijn kind gezien. In dat ondeelbaar ogenblik heeft wellicht in hem de herinne ring aan al wat nu voorbij was, nog eenmaal verdicht tot een ne vel van leed en bitterheid: de doorwaakte nachten, het gebed en de tranen, de machteloosheid, het verzet en het onvervuld verlan gen. Hij moet niets liever hebben gewenst dan in het volgende ogen blik alleen te zijn geweest met het geluk van een thuiskomst, zo bitter bevochten, zozeer een pri vilege voor deze ouders en dit kind alleen. Maar dat mocht niet zijn. Geen kind stond waarschijnlijk ooit zo zeer in het brandpunt van de ac tualiteit van het wereldnieuws dan het zijne. Het gezin Hertogh moest hieraan zijn tol betalen. Het bedierf de pure menselijkheid van dit ogenblik. Schiphol had nog nooit tevoren 'n zo overweldigende publiciteits- invasie beleefd. Er waren verslag gevers en correspondenten uit en voor Amerika, Australië, Enge land, Zweden, Zwitserland, Bel gië, Frankrijk. Er was voor het restaurant een tribune geïmprovi seerd vanwaar tientallen fotogra fen hun plaatjes schoten. De Daily Mirror" had een speciale man gezonden om tele-foto's te maken. Een batterij schijnwer pers diende de filmjournalen; po- litie-motoren ronkten voorbij, talrijke agenten in uniform en re chercheurs in burger waakten rondom. Op alle balcons van de stationsgebouwen verdrongen zich de mensen rijen-dik; op het plat form dromden links en rechts vliegveld-personeel en passagiers van andere toestellen. Een trap werd aangereden. Een stroom passagiers verliet het toe stel. Er werd gejuicht voor wat men meende, dat mevr. Hertogh was. Maar het duurde tot het laatste eer zij en haar kind in de deuropening verschenen. Het scheen dat alle rumoer op dat ogenblik weg-ebde. Misschien was er toch iets van schaamte in ieder die toezag, omdat men wist ongenode gast te zijn bij de inti miteit van mensen, zo weinig voor publiciteit geschikt, zo eenvoudig een moeder, een vader en een kind, die het minst van alles heb ben gewenst, dat hun lotgevallen voorpagina-nieuws zouden worden over de gehele aardbol. En dat was ieders plotselinge indruk: hoezeer nog een kind, dit meisje, dat jonger leek zelfs dan haar 13 jaar en dat aarzelend bo ven aan de trap stond in het licht van schijnwerpers en tientallen verslaggevers) ons gevoel een trieste wanverhouding tussen de bruine winterjas, die even vóór ons op het en al wat er rond hem geschiedde. Het was vrouwenstem had zo juist omgeroepen, dat het land. Niemand zag het nog: nevel verhulde de recht omhoog in de wolken scheen en een TDO „Maastricht" Waarschuwde, slechts op was op de grens van de veiligheidsmarge: een „Maastricht" naar Eindhoven te loodsen. blitzlampen. een eenvoudig rood bruin manteltje aan, een bruine muts op, met een broche van twee witte margrieten, onder de rech terarm een trommeltje geklemd, dat blonk in het licht. Haar moeder legde de arm om de schouders van het kind en zo daalden zij de treden af en kwa men naar vader toe. Die toefde nog even, en sloeg dan in een breed gebaar zijn armen rond bei den. Zo stonden zij een ogenblik. Toen gingen zij gedrieën naar de ontvangsthal. Bertha de ogen naar de grond geslagen tussen haar ouders in en slechts even het ge laat wendend naar waar blitzlam pen oplichtten. (Vervolg op pag. 4.) NEDERLANDSE ARBEIDERS IN BELGIë GEWOND BRUSSEL, 14 Dec. (A.N.P.). Woensdagmiddag is een autobus van een firma uit Maastricht met Nederlandse arbeiders die werk zaam zijn in de metaalbedrijven te Parayon, omgeslagen op de hoofdweg Luik-Verviers, nabij Chaudfontaine, nadat de chauf feur had geprobeerd uit te wij ken voor een wagen die voor hem reed en plotseling van rich ting veranderde. De 25 inzitten den zijn gewond, verschillende ernstig. De reusachtige verzekeringsmaatschappij Lloyd's heeft het risico op een algemene oorlog vóór September 1951 gesteld op één op vijftig, aldus werd Woensdag door de Canadese minister-president Louis St. Laurent medegedeeld, die tevens aan deze mededeling toevoegde: „Ik ben even optimistisch als zij". Laurent, die deze verklaring tegenover de pers aflegde, heeft onlangs een bespreking gehad met Attlee na diens confe rentie me> Truman Een zware mist hing boven de Nederlandse vliegvelden toen 't toestel waarmee Bertha Hertogh en haar moeder naar Nederland zouden komen, werd verwacht. Men vreesde aanvankelijk dat een landing op Schiphol niet mo gelijk was en dat een uitwijkha- ven moest worden gekozen. Met deze mogelijkheid moesten uiter aard ook dé krantenredacties re kening houden want het zou wel erg teleurstellend zijn geweest, wanneer de .Maastricht' op een ander vliegveld zou landen en daarom geen een journalist of fotograaf zijn indrukken kon vastleggen. Een van onze verslaggevers bevond zich op het vliegveld te Leeuwarden en onze correspon denten hielden nauw contact met de vliegvelden Einhoven en Twente. In Leeuwarden had men de volste verwachting, dat 't vlieg tuig hier zou landen, wanneer dit op Schiphol onmogelijk was. Om ongeveer half negen, op het moment dat de „Maastricht" bo ven Amsterdam cirkelde was het zicht in Leeuwarden ruim 314 km, dat in Eindhoven 3 km. Twente 400 meter en Schiphol 1400 meter. Men verkoos Schiphol alhoe wel op instrumenten geland moest worden. Ook Brussel wachtte nog bericht af, want ook hier achtte men het niet onwaar schijnlijk, dat bij slecht zicht uitgeweken zou worden. FLUSHING MEADOWS, 14 Dec. (Reuter). De algemene ver gadering van de Ver. Naties heeft vandaag besloten haar zitting van 1951 in Europa te houden. 2 DODEN, 3 GEWONDEN Gisteravond reed in de Baron van Nagelstraat in de gemeente Barneveld een personenauto met vijf inzittenden in volle vaart op een stilstaande trailer. De 28-jarige verloofde van de chauffeur, die voorin zat werd op slag gedood. Van de drie perso nen die achterin zaten, werden een dame, die gisteren 60 jaar werd, en haar 16-jarige dochter zeer ernstig gewond. Een andere inzittende en de chauffeur werden licht gewond. De dame stierf tij dens het vervoer naar het zie kenhuis te Ermelo. Het gezelschap was voor ziekenbezoek op weg naar Salem. De auto werd volko men vernield. Alle slachtoffers in RarnevcVi De K.L.M. Constellation' PH-TDO „Maastricht", met aan boord o.a. mevrouw Hertogh en haar dochter, is gisteravond op Schiphol, waar honderden belangstellenden aanwezig waren, om het meisje te verwelkomen, geland. Boven: mevr. Hertogh en Bertha onder aan de landingstrap; onder: in het restaurant op Schiphol, v.l.n.r. Bertha Hertogh, mevrouw Hertogh en de heer Hertogh. Dc Nederlandse delegatie der Nieuw Cuinea-conferentie heeft gisteren in een schriftelijk antwoord aan de Indonesische delegatie o.m. medegedeeld: De Nederlandse regering moet tot haar leedwezen constateren, dat er inzake de souverei- niteit over Nieuw Guinea, op dit ogenblik, nog geen overeen stemming tussen Nederland en Indonesië bestaat. De Nederlandse regering heeft de aandacht van de Indonesische delegatie gevestigd op het feit, dat ter Ronde Tafel Conferentie Nieuw Guinea uitdrukkelijk van A IJ II J.C6Ö CtiiVACJ. £3 «p- --li met hun persoonlijke toewijding, zoals de Fransman bet zegt; „payer de sa personne Zonder twijfel is het belang rijk, dat de Partij meer interesse gaat tonen voor de buitenlandse voorlichting en de bestudering van internationale zaken. Dat ae propaganda nog meer modern wordt ingesteld en de „Opmars nog meer aantrekkelijk wordt gemaakt, valt toe te juichen en dat vierde actuele punt net jaarlijkse congres weer in ere wordt hersteld, achten wij een goede greep. Maar er valt, gelei- delijk-aan, nog meer te doen. Geleidelijk-aan. Wanneer men alles tegelijk wil aanpakken, zou de activiteit overspannen kunnen worden, vooral in de toch al overbezette leiding en het nog altijd ónder-bezette Partijbureau. Dat moet zeker spoedig wor den voorzien, al is het ook weer niet doeltreffend, teveel cen traal te willen regelen. Inte gendeel, bij goede centrale leiding een tactische decentralisatie van het werk, via de achttien krin gen, dat zal bij een zo intensief georganiseerde partij als de K.V.P. het beste zijn. Er zijn nog meer wensen, na vijf jaar. Daarover morgen. EEN GELUKKIG GEZIN BERTHA IS THUIS! r. li» de overdracht der souvereiniteit over Indonesië werd uitgesloten. Indien derhalve het Indonesische volk op de overdracht van de souvereiniteit ook over Nieuw Guinea wacht, dan kan dit niet gegrond zijn op de ter R.T.C. gemaakte afspraken. Nederland bewijst voortdurend de ter R.T.C. gesloten accoorden volledig en oprecht te willen verwezenlijken. Moh. Roem vertrekt Na afloop van de vergadering ter Nieuw Guinea-conferentie deelde mr. Moh. Roem tijdens een bespreking in kleine kring mede, dat hij besloten had op Vrijdag 15 December naar Dja karta te vertrekken, teneinde met zijn regering overleg te plegen. Roem verwacht Vrijdag 22 Dec. in Den Haag terug te zijn. In verband hiermede werd besloten de volgende bespreking vast te stellen op Zaterdag 23 December elf uur voormiddag. Inmiddels zal tijdens de afwezigheid van mr. Roem de vice-voorzitter van de Indonesische delegatie, dr. Leimena, de leiding op zich ne men. Zo nodig kunnen beide dele gaties derhalve tijdens de afwe zigheid van mr. Roem contact onderhouden. DEFECTE KABEL VEROORZAAKTE STAGNATIE Zoals is gemeld, is Dinsdag in de namiddag stagnatie ontstaan op de spoorlijnen UtrechtAm sterdam en UtrechtGouda, doordat de stroomlevering aan het noordelijk stationsemplace ment te Utrecht uitviel. De Spoorwegen delen thans mede dat de oorzaak hiervan was een defect aan een kabel van de Nederlandse Spoorwegen, tussen een transformatorhuisje en post A op het emplacement Langkoeas, heden 17 uur ver wacht te Hoek v. Holland. Tawali, Surabaja-Amsterdam, 13 December van Djakarta. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, passeerde 14 Dec. Aden. Talisse, Djakarta-Amsterdam, 14 Dec. te Port Sudan. Tabian, Surabaja-Amsterdam, 13 Dec. van Port Said.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1