Niet op alle plaatsen slaagde het „goedkope" bouwen goed Het rapport inzake waterwegen thans bij de regeringen RHEUMIN f3.60 f3.25 f4.45 in kousen ID WORM berichten Ver Hes- en winstrekening van het Bouma-plan Drie hoofdsteden in gevecht tegen het woning-tekort Ook Nederland acht kanaal nodig Duur verdere onderhandelingen wellicht een jaar Haast om de vrede te redden WACHTING or het KNMI te ran Vrijdagavond nd. SNEEUWBUIEN :uwbuien. In het t land aanvanke- matige verander- rigens matige tot i de kuststreken t harde Westelij. eraturen om het ;t binnenland tij- e opklaringen in itend lichte vorst. rtentie wit en bleu iers. zijde, en bleu >broekje. zijde. bleu en wit ALKMAAR audiëntie Bisschop van Haar- sdag 19 Dec. geèn -keuringen ex: „Brief van een rrouw", volw. met rvaring. Cinema De macht van de jaar. Harmonie: oeders vleugels", Victoria: „De gele ïb. De Witte: „Texas' Desperado's 18 jr. ,De blauwe lamp", antieman inbreker" :oria: „Vals geld'.', Winston: „De Witte e leeft. oyal: „De twee we- ir, en „Kareltje in alle leeft. Scala: „De man Itoren", 18 jaar en it dan ben je rijk", en. De Haan: „Bittere Katholieken afge- De man die mij ge- 14 jaar. i: City: „Ik vecht :ld", 14 jaar. jertentie) s, die in pasvorm liditeit niet te m is. verkrijgbaar bij outtil Alkmaar tKT ALKMAAR ierenkaas a f 100 p. I vlot. tOEK, 14 Dec. iene kool 55.80.; ;e kool 44.50; 1500 3.60—5.00; 600 kg 6.60; 3500 kg bieten B 6.607.40; 3500 0—3.70, C 4.70—5.00 sn: grof 4.505.00; 40; driel. 8.60; nep 0 st. bloemkool B 1—18; C 8—13; CU ST, 14 Dec. 650 34—41; 9000 kg acc. 4.304.40; Dene tg rode kool 4.30 kg gele kool 3.60— groene kool 5b.iu, ve uien 4.807.50; -5.20; 13.700 kg bie- 10.20—11.20, II 8.00- g peen II 2.703.50, IV 4.60—5.00. [UIZEN, 15 Dec. ie 18,50; 6200 kg ge il; 27,000 kg rode kl. 200 kg witte kool 4 K. 15 Dec. 4600 —4,10: grove 5,70 50; 2000 kg bieten 1—6; 300 kg witlof kg andijvie 10.10 appelen, elljngton kg groene kool 5 gele kool 4,506,20, ode kool 511,70; te kool succes wit- deense witte 4,10 rode kool doorgedr. VRWOUDE, 15 Dec. ppelen, gr. schotten 8,70; 3600 kg uien 5,606,10: drielin- 60; nep 12,80; 2000 7.80—20,90; 4400 kg ,909; B 6,80—7; de kool 4,3011,80; >le kool 5,40—7,20: ;te kool succes witte ïse witte 4,705,50. VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Aan hel doorbreken van de verstarring van de bouwkosten, die minister in 't Veid deze week in Leeuwarden de grote winst van een jaar „goedkoop" bouwen heeft genoemd, stelde de nuchtere practijk toch enkele grenzen, die nog niet werden overwonnen. De hoge grondprijzen en de bouw in meerdere woonlagen maakten in de Westelijke grote steden het bouwen met verminderde Rijksbijdragen onmogelijk. De plannen van verschillende andere gemeenten moesten van hogerhand worden afgewezen, omdat zij niet te realiseren vielen dan tegen uit eindelijk te hoge huren. Maar verhoudingsgewijze te hoge huren waren óók het gevolg van meerdere plannen, die wèl doorgang vonden of vinden. Het Groninger „duizend-wonin gen '-plan b.v. werd opgezet op een basis-kostprijs van f 5600. per woning bij normale funde ringsdiepte. De werkelijke cijfers die totnogtoe bekend zijn van uitgevoerde of in uitvoering zijn de complexén te Delfzijl, Sappe- meer en Ulrum liggen daar ech ter 250 tot 530 gulden boven. Dat lijkt waarlijk niet zo veel, maar het verhoogt de huur met een kwartje, precies dat kwartje dat het 'm voor de bewoners „doet", wanneer zij met anderen gaan vergelijken. Dat verschil werd b.v. in Sappemeer veroorzaakt door de extra-fundering die nodig was, soms tot drie meter toe. Daar kan de gemeente ook wei nig aan doen: men stuit hier nu eenmaal op een zwak punt in de basis-opzet van de gehele Bouma- stunt, dat men zich bij alle enthousiasme mogelijk niet' altijd voldoende heeft gerealiseerd. „Doorbraak" reëel? Her en der de „goedkoon" ge bouwde woningen in nature aan schouwend. hebben we ons trou wens toch afgevraagd of deze door de minister aangehaalde ..doorbraak'' ook voor het overige wel helemaal reëel mag heten. Wii konden ons nl. niet aan de indruk onttrekken, dat heel wat van deze nieuwe woningen de viiftig iaar waarin zii moeten worden afgeschreven, niet zullen halen zonder dat binnen afzien bare tiid allerlei voorzieningen noodzakelijk zullen bliiken. die niet uit de normale onderhouds- nosten kunnen worden bestreden. Dr. ir. Z. Y. van der Meer zeide zelf ai. dat men lang niet overal is gesinagd. De lezer zal van ons niet \orgen, dat wij ons expert tonen in het opsporen van even tuele verborgen constructie- gebreken. De toekomst zal wel leren, wat er op dit gebied mogelijk voor de dag komt. Maar van verschil lende zuinige oplossingen die met het blote oog vallen waar te ne men. kan zelfs (ie leek niet ge loven. dat zij het vijftig jaar zul len u i thouden. N ar onze indruk waren vooral de bovenverdiepingen er hier en daar nogal bekaaid afgekomen. Skupkamerwanden van board zal iedereen wel als noodoplossing willen aanvaarden, maar over de levensduur daarvan kan men zich moeilijk erg grote illusies maken, evenmin als b.v. over gelijmde Oostenrijkse board-plafonds. Dat grapje van een van onze collega's over de „Bouw Maar Raak"-wo- ningen was stellig te bitter voor eon algemene conclusie, maar bij wijze van verzuchting welde het de meesten van ons op deze rond reis meer dan eens als vanzelf naar de keel Maar als men dan al niet over de gehele linie over de Bouma- stunt kan juichen: wie moeder Wispelwey in haar nieuwe Reits- ma-voning aan de Nachtegaal straat in Drachten heeft horen vertellen hoe zij met haar gezin van negen personen drie jaar in een afgedankte tramwagen heeft gc .voond, realiseert zich opnieuw aan hoeveel onhoudbare toestan den ook door al deze huizen weer een einde is gemaakt. Overigens nog niet aan de méést onhoud bare in de gemeente Smallinger- land, waar men nog altijd met 466 eenkamerworiingen, bijna 10 procent van het totale woning- bezit. zit opgescheept. Voor de meeste bewoners daarvan ligt echter, zoals burgemeester Hop perus Buma ons zeide, een huur van f 6.zoals deze goedkope woningen doen, te hoog.... Het Noorden bouwt flats Niet alleen aan rijenbouw zal men zich in de Noordelijke provincies ook buiten de grote steden moeten gewen nen. In Veendam zagen we een andere geslaagde pri meur voor de Groninger Om melanden: arbeiders- en mid denstandsflats in twee woon lagen met open centrale trap penhuizen, waarop telkens 4 deuren monden, het geheel met verminderde bijdragen gebouwd, de huren resp. f 5.10 en f 8.14, de midden standswoningen met een voortreffelijke woonkamer van 22 M2. Terwijl Leeuwarden weldra eveneens met de bouw van drie woonlagen in nog groter hoogte de oplossing zal gaan zoeken van het probleem van de dure grond (want gebouwd moet er worden, aldus burgemeester mr. van der Meulen, die het Leeuwarder wo ningtekort op 4000 becijferde, ook al zijn er sedert 1945 915 wonin gen bijgebouwd, 229 nu in uit voering en 419 op het verlang lijstje voor 1951 geplaatst), heeft Groningen, naar wethoudster mevr. AarsenJansen vertelde, zelfs een middenstandsflat met tien woonlagen in voorbereiding. Flatgebouwen van zes woon lagen, o.m. een voor artsen, met autoboxen in het sousterrain, practijkruimten op de eerste ver dieping en woningen boven, zjjn onderhanden of inmiddels vol tooid. D" stad nam de duizendste na de bevrijding gebouwde woning op !6 Maart 1949 in gebruik; thans zijn er niet minder dan 960 woningen in aanbouw, w.o. 354 „goedkope" arbeiderswoningen in open blokken en 132 duplex- woningen, die half Januari ge reedkomen. De montage-bouw, volgens het systeem Rottinghuis, bleef beperkt, wijl men voldoen de bouwvakarbeiders had voor traditionele bouw. Inmiddels is het tekort in Groningen nog al tijd 4400 woningen groot Assen, de derde noordelijke hoofdstad, krijgt in blokken van vier, zes en acht, 114 van de goed kope zgn. „Keerpunt"-woningen, waarvan er ook in Meppel, Hoo- geveen en Emmen worden ge bouwd. In Drente's hoofdstad ko men ze op circa f 7268.per stuk, het grondwerk inbegrepen (er moet op een bodem van veen en keileem worden geheid, waar bij men op de zonderlingste ver schillen stuit: palen van drie M. blijken op bepaalde plaatsen an derhalve meter te kort, terwijl zij even verder de helft te lang tonen te zijn.) Vindingrijkheid in het zuinige Wanneer men in enkele dagen on een tiental Dnnten ..goedkope" woningen ziet van telkens andere makelii. kan het niet uitbliiven, zowel dat men vergelijkingen gaat maken over details waarop meer of minder critiek genast Iiikt. als dat men punten ont moet. waaron de vindingrijkheid van bouwer en ontwerper zich hebben gespitst tot het bereiken van zuinige maar goede oplossin gen. Daaraan is dan ook aan alle kanten gewerkt. Zo vindt ge in Assen holle, vrij- dragende baksteenvloeren en plafonds, die de kamertempera tuur vasthouden en b.v. de electr. geliedingen verwerkt in een cen traal dozensysteem. Zo heeft ar chitect Kardol in de Veendammer flats de ganglengte tot een mini mum kunnen beperken en de keukens, door een groeperen van vier bij vier, van centrale af- voerleidingen knnnen voorzien. En zoals burgemeester Hoogkamp zeide, zal men in Veendam voort gaan met de bouw van boven- en benedenwoningen, in de hoop dat de bevolking zich bij de noodzaak van gewijzigde woonzeden zal weten aan te passen. En passant brak hij een lans voor de verbe tering van de verbindingen, die voor de toekomst van de Veen koloniën en de mogelijkheden voor industrialisatie een levens belang betekenen. Gelukkig dat het dreigende gevaar voor het lijntje Zuidbroek—Stadskanaal voorlopig dan weer is afgewend. Winschoten heeft in de 145 goed kope woningen in bet uitbrei dingsplan Bovenburen een dou che-ruimte met modern lavet (zitbad). Voor 65 rent per week méér zal men hier een geyser en warmwatervoorziening heb ben. Zo is er on verschillende plaat sen gewoekerd met de mogelijk heden. die een beperkter opzet bood. Die vindinrsriikheid van bouwers en ontwerpers verdient alle lof. Men mar verwachten dat ook deze winst in de toekomst bewaard blijft. En dan is door de Bouma-stunt in ieder geval ook op dit terrein voortreffelijk werk geleverd. De stad Groningen heeft niet minder dan 354 arbeiders woningen met verminderde Rijksbijdrage in aanbouw. Dat men er ook op andere sectoren van het bouwfront in de laatste jaren niet heeft stilgezeten, beivijst deze foto van een nieuwe woningflat met zes woonlagen. Een flat met tien woonlagen is in voorbereiding. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. Het rapport van de Belgisch-Nederlandse Water- wegencommissie berust momenteel bij de regeringen van beide landen en volgens een verklaring van de heer van Cauwelaert, hoofd van de Belgische afvaardiging, zou op de Benelux- conferentie van IA December j.l. waarschijnlijk dit rapport besproken worden. Vast staat reeds, dat het verslag de punten van toenadering tussen Nederland en België aangeeft, zodat de pessimistische stemmen, welke hier en daar in België klinken, al te voorbarige geluiden zijn. In het rapport immers wordt er van Nederlandse zijde op gewezen, dat een Schelde- Rijnkanaal absoluut nodig is in het kader der economische unie. Nu is dit wel een ander standpunt dan de suggestie der Belgische Waterwegendeputatie, welke liever zou zien, dat de beslissing om het kanaal te graven werd genomen vóór de unie een feit is, doch beide standpunten vormen in elk geval een basis, waarop onderhandeld kan worden. De moeilijkheid voor België om vast te houden aan de eis, dat het kanaal voorop dient te staan, blijkt nog duidelijker, wanneer men er rekening mee houdt, dat de duur van de verdere onder handelingen in bevoegde kringen op ongeveer zes maanden a een jaar wordt geschat. Zo lang kan immers de Benelux, daarvan is men ook in België overtuigd geen uitstel lijden. Zeer reël is dan ook een beschouwing in de „Agence economiqué et financière" waarin gezegd wordt, dat het waterwe- genprob'leem de volledige verwe zenlijking van de Benelux-unie niet in de weg behoeft te st^n, en dat men daarvan zowel in Ne derland als in België overtuigd is. Alleen onderzoek, geen conclusies. Wat het rapport der Water wegencommissie betreft, dient men er rekening mee te houden, dat de gemengde commissie de vraagstukken betreffende 't Schel- aeregime, de ScheldeRijn ver binding, de sluis van Terneuzen en de Stop van Ternaaien slechts behoefde te onderzoeken en alle mogelijke oplossingen aan een diepgaande studie te onderwer pen. De commissie had niet het recht conclusies te trekken, welke de nog te voeren onderhandelin gen in een bepaalde richting zou den drijven. In het rapport, dat slechts zeven bladzijden telt wor den dan ook de diverse oplossin gen slechts opgesomd doch er zijn ge,en concrete voorstellingen aan verbonden. Betreffende 't Schel- de-regime stelt het verslag vist, dat Nederland de commissie niet bevoegd achtte dit probleem te onderzoeken. In het hoofdstuk over de ScheldeRijn-verbinding worden naast de mogelijke op lossingen ook de opwerpingen van Nederlandse zijde weergegeven. De talrijke bijlagen, waarin de oplossingen zeer uitvoerig zijn uitgewerkt, behandelen ook het economisch aspect van de ge vraagde waterwegen. O.m. wordt vermeld, dat er in Nederland twijfel bestaat of een ScheldeRijnkanaal wel nieuw verkeer kan scheppen, terwijl van Belgische zijde wordt uiteen gezet, dat een AntwerpenMoer dijk-kanaal 't bestaande verkeer op de Rijn gemakkelijker en vei liger zal maken. Wel geeft 't rap port het Belgische standpunt weer, dat de ScheldeRijn ver binding gekoppeld moet blijven aan de gevraagde verbeteringen voor Terneuzen en Ternaaien. Arhiprfprt tip I 20 tabletten 45 ets O Het volkslied Voor de opening van een Amerikaanse staal fabriek in Oostenrijk ontbrak de muziek van het Amerikaanse volks lied. Een speciale koe rier moest meer dan 300 kilometer reizen, om het Amerikaanse bezettingsleger in DuiiS- land om deze muziek te vragen. Dat noemen wij nog eens belangstelling tonen voor het volks lied. Met ons volkslied in den vreemde wil het nog niet erg lukken. Bij de voetbalwedstrijd Zwitserland Neder land speelden de Zwit sers het veel te lang zaam, in Deurne (72) veel te vlug. en in Pa rijs kwam ons Wilhel mus er ook vrij bekaaid af. Zou het niet een zaak van de culturele betrekkingen met het buitenland wezen, om daar verbetering in te brengen? De radio brengt niet alleen onze nederlagen, maar ook ons volkslied over de hele wereld! De nullen achter het cijfer HET GELD, dat niet stinkt „pecunia non olet" is de zenuw van alles. Hoe het, vaak met vele nullen achter het cijfer wordt uitge drukt in de meest-ver- scheiden zaken en in de meest-fantastische ver houdingen, is de afge lopen week weer dui delijk geworden in ve lerlei berichten. Daar is het nieuws dat een rijke Fransman, dertien millioen heeft aange wend, om een nieuw college te stichten in het Engelse Oxford en daar profiteren op het ogenblik vijf studenten van.... Daar is de me dedeling. dat de politie Scotland Yard en wellicht straks Paul Vlaanderen! in Am sterdam op zoek is naar de juwelen, welke on langs gestolen zijn van de hertogin van Suther land. Deze dame had voor 600.000 gulden ju welen mee en ze zijn uit haar slaapkamer ge stolen. De actie voor versobering en voor ge lijke verdeling van de zo nodig te brengen offers voor de handha ving van een redelijk levenspeil is blijkbaar nog met tot het rijk van John Buil doorge drongen. Luukse van Dam, zoals de Belgen onze bokskampioen ge zellig in Benelux-stijl noemden, verdiende met zijn nederlaag in Brussel toch nog 40.000 gulden. Wat een pracht gelegenheid voor dema gogie al die nullen achter het cijfer van menig nul vóór het cijfer.... Je moet er soms voorzichtig mee zijn, want het is een wildernis vol valse te- VAN VELE KANTEN betuigde men instemming met onze losse blaadjes en losse praatjes, hetgeen ons niet verwondert, want het mensdom is over het algemeen nog een beetje los! Er zijn ook al verschillende inzendingen ingekomen en de gemeenschappelijke medewerking is al zo groot, dat er al voor meer dan twee week-rubrieken stof genoeg is. Natuur lijk hebben wij verschillende medewerkers, vaste, los-vaste en losse. De laatsten zullen geleidelijk aan in deze rubriek, waarin de losheid hoogtij viert, de boventoon gaan voeren en zij zullen, gelijk het losse medewerkers betaamt, belas tingvrij beloond worden. Zoals wij de vorige maal hebben gezegd en nu herhalen: wie aan deze rubriek wil medewer ken, kan dat doen door de inzending van een geslaagde, originele anecdote of grap of mop; een pittige gedachte, kort samengevat; een puntdicht dat is vanzelf kort een slagwoord of puntig gezegde. Wij nemen dit op of verwerken het in onze rubriek en wat opgenomen of benut wordt, honoreren wij geregeld met één gulden per keer. Adresseer een en ander aan het bureau van dit blad, brief of briefkaart, onder het motto: Losse blaadjes. genstellingen. Ik lees dat er voor een film hut in Hollywood 250 dollar betaald wordt, terwijl de bouw van dertig hutten in de wil dernis van Afrika niet meer dan 72 dollar kostte. En de negers waren nog gelukkiger dan de filmsterren! Maar overigens kost de bouw van 100 huizen hier ongeveer 700.000 gld. en de bouw van een bankpaleis, waar niemand in woont, soms anderhalve ton, dus dat zegt niets. Maar wal vindt u er van, dat een journalist dikwijls "min der dan een derde van een ministers - salaris verdient althans ont vangt terwijl een minister maar op één terrein zeg Binnen landse Zaken of Justi tie of.... zónder porte feuille!, deskundig be hoeft te zijn. en een journalist overal ver stand van moet hebben- Ja, ja, de nullen achter het cijfer staan soms vaak op de verkeerde plaats Top-salaris? Zweden is een merk waardig land. Het heeft een nieuwe koning en deze vraagt nu, volgens een krantenbericht, om verhoging van zijn toe lage! Merkwaardige stijl vindt u niet. Dat gaat bij ons anders. Als het bij ons ook gevraagd moest worden per adres van de konink lijke vakbond bijv. liep de koning de kans, dat een Kamermeerder heid met een „com plex" van top-salarissen, het nog weigeren zou ook.... (Ingez. door J. B. te Gr.). Sneeuw De leden van de In donesische delegatie za gen onlangs voor het eerst met eigen ogen sneeuw, in ons land. Volgens een particulier bericht heeft Roem la ter gedacht: Onze Irian- illusies zullen verdwij nen als sneeuw voor de koperen ploert; pardon, de zon.... (Ingez. door A. M. te Sn.). Afdoende Volgens een spreker op een vergadering in Nederland, een begaafd spreker, op een belang rijke vergadering, moest men ook in ons land bewondering hebben „voor de oplossing van het probleem der gede- mobiliseerden in Ame rika". Dat hebben wij ook temeer, daar de „oplossing" zeer afdoen de blijkt. Het is, gelet op Korea e.d„ eenvou dig een kwestie van h r-demobilisatie, van mobiliseren dus. DE manier om van de ge- demobiliseerden af te komen. De schoonzoon Gehoord van de Ra dio-Brussel: De jonge man, die om de hand van de dochter van me neer van Doveren komt vragen maar weinig succes heeft: „Waarom mag ik uw dochter niet? Er is toch niets op mijn karakter aan te merken." Meneer van Doveren: „Dat is het 'm nu juist, denk je. dat ik mijn hele verdere leven wil horen: Neem een voorbeeld aan je schoonzoon".... (Ingez. door H. S. te H.) De telefoongids Dit kon voor de „Waarheid" bestemd zijn, maar de waarheid wordt in andere kran ten gezegd: Het bewijs, ten overvloede voor de bewering, dat er aan de departementen van oorlog en marine teveel ambten, en functies en instanties zijn, kan men vinden in de intercom munale telefoongids! Het aantal telefoonnummers bijv. van het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschap pen beslaat nog geen zesde deel van een ko lom, die van de depar tementen van oorlog en marine nemen vier kolommen ruimte in beslag. Niet alleen „te veel admiraals en gene raals", maar ook te veel bureaux en teveel tele foonnummers (Ingez. door B. R. te A.) Allerlei Verkopen van onroe rende goederen komen zelden met vette koppen in de krant. Maar deze week kon men in de kranten uit alle delen van de Verenigde Sta ten photos zien van een bescheiden bakstenen boerenbehuizing in de buurt van Gettysburg in de staat Pennsylvanië. Het huis is door een boer, Allen Redding ge heten. verkocht aan een soldaat, die naar de naam Dwight D. Eisen hower luistert. Deze soldaat is de Generaal, die de Geallieerde le gers in 1945 in Europa tot de overwinning voerde. Hij is thans President van de Co lumbia Universiteit ir. New York. Iedereen in de stad Gettysburg was enthou siast over het vooruit- AMSTERDAM VERHOOGT ZIJN PONTGELDEN Aan Amstel en aan Y. Daar doet zich heerlijk open, Zij die als koningin, dé kroon draagt van europe! (Vondel in de 14de eeuw) Aan het Amsterdamse Y, Daar rukt men ruwweg open, De beurzen der chauffeurs. Om 'n overzet te kopen „De vis wordt duur betaald" Zei eens een Heyermans Maar schatten gaan er aan. Als pont ons overhaalt O. wijlen Floris Vos, Gij zijt te vroeg gestorven Niets van uw vrije geest, Heeft Amsterdam verworven. Wat scheldt de boer zijn kip Vanwege het dure ei! Het Y van Amsterdam Kost meer en riekt daarbij! Het riekt naar d' oude tijd Naar burchten, tollen, poorten Naar Gysbrechts tragedie En meer van zulke soorten. C roem van Amsterdam; De vrijheid gaf uw eer Vaarwel, mijn Amstelstad, Ik kom er nimmer meer H. N. S. December 1950 zicht deze voortreffe lijke soldaat tot buur man te krijgen. „Het is een goede wo ning", zeide de voorma lige eigenaar, 's zomers niet te warm en 's win ters niet te koud. Ik denk dat Generaal Eisenhower er een goe de koop aan gedaan heeft." DAT MAC WEL IN DE KRANT! Stel u eens voor ddt u de juffrouw van de ad ministratie was op het bureau van het Noord hollands Dagblad en dat er dan op Maandag morgen, uitgerekend op Maandagmorgen, een dreumes van een meisje binnenstapt en u vraagt om het kwartje dat haar broertje Zaterdag heeft verdiend. En stel u dan voor dat u ganselijk niets zou weten van de verdiensten van dat broertje, dat ziek blijkt te zijn en dat volgens de verklaringen van dat meiske, Zaterdag een pracht van een primeur aan je krant heeft uit geleverd? Wat zou u dan doen? Wij weten niet wat u zou doen. Wij weten al leen wat dié juffrouw van ons deed. Die vroeg het wezentje naar heur naam en die belde haar pa op. Pa deed terstond de dingen uit de doeken. Hier zijn ze dan, die din gen, die primeur. Ma had verteld, dat het eten klaar was en pa had gezegd, zoals veel pa's hatelijkerwijze tot hunne ega's zeggen, dat dit wel in de krant mocht. Het grut had dat in zijn oren geknoopt. Pietje, die" al een jaar- -tje ouder is, had tegen Fransje, zijn onschuldige broertje, gezegd: Jö, dat moet je op het bureau van de krant gaan ver tellen, dan krijg je een kwartje. En Fransje, ras echt middenstandertje in de dop. had zich on middellijk naar dat bu reau van die goedgeefse krant gerept en had daar, het was inmid dels Zaterdagmiddag een van de administra tieve grootheden getrof fen, een vrijgezel, die het jochie tenslotte maar in het riet had gestuurd met het kluitje, dat ie dan Maandag maar dat kwartje moest komen halen, Het jochie kreeg prompt' Zondag de maze len, maar het herinner de zich dat lokkende kwartje nog heel goed en daarom stuurde-n-ie zijn zusje naar de krant om het geld. Wij, van de redactie, weten niet of Fransje zijn kwartje ge kregen heeft. Wij weten slechts, dat wij die pracht primeur van dat eten dat eindelijk eens klaar was. hebben ge mist. En het mocht nog wel in de krant, had vader gezegd. BUITENLANDS OVERZICHT Er wordt momenteel op de bijeenkomsten van de Verenigae Naties onder hoge druk gewerkt en dit is begrijpelijk. Niet ai- leen omdat het is.erst!eest nadert en de gedelegeerden dit gaarne in eigen krmg willen vieren, maar ook omdat de wereld situatie op dit ogenblik zo is, dat elk talmen noodlottig zou kunnen worden. Er heerst mo menteel aan de fronten op Korea een soort gevechtspauze, maar deze pauze is misschien nog meer enerverend, dan wanneer er hard gevochten wordt. Elk ogen blik vreest men, dat er iets ge beuren zal en wat dit „iets" zal zijn, is de grote verrassing. Momenteel staan practised de beide legers aan weerszijden van de 38ste breedtegraad en is er wat dit betreft, door de Chi nezen nog niets onheilspellends gebeurd. Maar elk ogenblik kon deze rode Chinese stoomwals weer in werking worden gezet, om de troepen van de Verenigde Naties verder naar het Zuiden op te rollen en het ligt voor de hand, dat dan de sfeer voor een wapenstilstand veel moei lijker wordt. Het is dus be grijpelijk, dat men zich momen teel in Lake Success haast. Zo is Woensdagavond in de belang rijke politieke commissie een resolutie aangenomen, ingediend door de dertien Aziatische lan den waarin aan de Chinese legers wordt gevraagd bij de 38ste breedtegraad halt te hou den en bereid te zijn een wapen stilstand te aanvaarden. Na aan neming van deze resolutie is een commissie van drie benoemd, die nog gisteren met de Chinese regering hierover zou onder handelen. Ook deze onderhan delingscommissie bestaat uit drie vertegenwoordigers van Azia tische landen, omdat men nu eenmaal uit ervaring weet, dat de regering te Peking een groot wantrouwen koestert tegen het Westen en eerder bereid zal zijn te praten met Aziatische ver tegenwoordigers dan met Wester lingen. Het is wel zeer typerend, dat deze vredesresolutie, welke voor de Chinese communistische rege ring niets denigrerends had en een belangrijke poging was om de vrede in het Verre Oosten te verzekeren, de tegenstand van Rusland uitlokte. De Chinezen zelf stemden blanco, daarmee be wijzende, dat ze in principe geen bezwaar hadden tegen deze be sprekingen. Maar de Rus en zijn vier satellie1»taten, stemden tegen, alle andere voor. Waar uit wel weer heel duidelijk blijkt, dat de Russische vredes wil niet anders is dan politieke propaganda. De Russen willen wel overal vrede, maar alleen als zij die kunnen dicteren en zij dan de macht in handen krij gen. Deze commissie van drie zal echter moeten proberen een vredesbasis te vinden, welke alle partijen zal bevredigen en zij heeft de opdracht gekregen, nog in deze zitting van de Ver enigde Naties, dus vóór Kerst mis, een oplossing aan te bie den. Er moet dus wel met tempo gewerkt worden. De toelichting, dat de commissie opdracht heeft alle partijen te bevredigen, houdt wel in, dat zij ook volmacht heeft de Chinezen te be vredigen. En zoals men weet, gaat Mac Arthur na zijn mili taire successen in Korea nog al hoog te paard zitten. Deze be vrediging zit vooral de Ameri kanen vrij hoog en zij hebben niet helemaal ongelijk, wanneer ze beweren, dat die bevrediging andermaal een beloning is voor een agressie en daarom nieuwe agressies zal aanmoedigen. Hoeveel waars in dit alles ook zit, we hebben te maken met het feit, dat de dictatipirlanden, zowel in Azië als in Europa, ons momenteel met de bewapening een slag voor zijn en dat het enige wapen, waarmee het Wes ten deze voorsprong zou kunnen bedreigen, namelijk de atoom bom, zo iets verschrikkelijks is, dat toen de Verenigde Staten het mogelijk gebruik daarvan maar even liet doorschemeren, het alle Westerse staten de schrik om het hart sloeg en men eenstemmig uitriep: „Als je blieft geen atoombom, want dat be tekent onherroepelijk een derde wereldoorlog." En daar is men in West-Europa nog niet op be reid. Dit heeft men er wel niet aan toegevoegd, maar dat weet iedereen. Het is daarom te hopen, dat de overweging in Godsnaam aan het rode China maar con cessies te doen, om het aller ergste te voorkomen, tevens een stimulans is voor het Westen, om ook met zijn militaire paraat heid nu eindelijk eens wat haast te maken, zodat, wanneer Mos kou het in zijn hoofd zou krij gen, het Chinese voorbeeld hiér in het Westen te volgen, het op een andere en meer warme ont vangst kan rekenen, dan de Chi nese agressors in Korea ten deel viel. En ook hier is haast, want de winter is voor Rusland niet bepaald geëigend voor een suc cesvol optreden. Maar het voor jaar zou wel eens critiek kun nen worden. Gelukkig begrijpt men dit in het Westen. Het Noord-Atlantisch-planbureau, be staande uit de ministers en staf chefs van de landen, welke aan het Atlantisch Pact deelnemen, zijn nu tot volledige overeen stemming gekomen over de poli tieke en militaire aanbevelingen aan de Duitse regering, welke hierop neerkomen, dat zo spoe dig mogelijk 150.000 man Duitse troepen op de been zullen wor den gebracht in een aantal bri gades van 5000 man. ieder on der eigen Duitse militaire lei ding. maar onder het opperbevel- hebberschap van Eisenhower. Hierover zal nu direct bespre kingen met de regering in Bonn gehouden worden. En al zal het daar nog wel even stroef gaan, omdat de Duitsers op geen en kele wijze onder vreemde mili- iaire curatele willen staan, maar in dit onzicht worden zij precies behandeld als alle andere deel nemers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3