Nieuw President Truman proclameert nationale noodtoestand De communisten overschreden de 38ste breedtegraad Nederland wil agrarische export veilig stellen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER. SCHAGEN Schaduw vooruit Amerikaanse volk op weg naar de oorlogseconomie 'n Bureau voor defensie-mobilisatie Scheepsberichten Truman vraagt bijna 20 milliard De moeilijkheden met Duitsland Zware sneeuwval in hef- land CHINEZEN OF PARTISANEN? 06061. veld zullen worden gebracht. Noord-Koreanen Britse vliegers na noodlanding gered De Nachtmis op Nieuwjaar Er kwam 'n kogel gevlogen.... Om het vriespunt Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; 'm alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad fl Buiten God ls 't nergens veilig. (Vondel) A Zaterdag 16 December 1950 46e Jaargang No. 12045 Kontoren: HOORN. Draafsmqel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 UIT HET LIJSTJE van „de sug gesties van Weert", dat vandaag in de Partijraad van de K.V.P. ter sprake komt, min of meer onder het motto: „Hoe maken we de Partij beter?", blijkt wel dege lijk, dat de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer, al is die pas in de zomer van 1952, haar scha duw in het partij leven al voor uit werpt. Dat is niet alleen het geval, omdat uit de Weerter in leiding van pater dr. Beaufort O.F.M. gedistilleerd is, dat er meer deskundigen, met name voor buitenlandse aangelegenhe den, in de Tweede Kamer moeten komen hetgeen wij dringend nodig achten maar ook, omdat drs. Horbach o.m. heeft gepleit voor bepaalde wensen ten aan zien van het befaamde Kiesregle ment voor de Kamercandidaat- stelling, ènomdat op het ogenblik een wijziging van de Grondwet wordt voorbereid, welke zo goed als zeker zal in houden, dat het aantal Kamer leden wordt verhoogd van 100 op 150. En dit niet alleen: maar, naar wij hoorden, en onlangs heeft „De Linie" er in dit ver band ook iets over medegedeeld, ligt het nu al in de bedoeling nu al, maar de tijd gaat vlug en regeren is vooruitzien! om bij de candidaatstelling voor de ver kiezingen van 1952 met die uit breiding rekening te houden. De nieuwe, uitgebreide Kamer, na de Grondwetsherziening, zal van honderd tot honderdvijftig leden worden opgevoerd, aan de hand van de candidatenlijsten, welke voor de stemming van 1952 wor den vastgesteld. En aangezien de partijen al in de loop van 1951 met de voorbereiding van die candidaatstelling beginnen, ter wijl 1951 voor de deur staat, ach ten wij het aan de ene kant te verklaren, dat er ook in de KVP nu al met de straks te openen mogelijkheden rekening wordt gehouden en aan de andere kant gaat hèt hier om een kwestie, welke geëigend is, om de zo ge wenste bredere belangstelling voor het partijleven aan te moe digen met practische en attrac tieve argumenten! Het is natuurlijk niet mogelijk en ook niet gewenst, thans diep in te gaan op de kwestie van het Kiesreglement, dat, als wij het goed begrepen hebben, in de a.s. gewone voorjaarsvergadering van de Partijraad aan de orde komt. Maar wel lijkt het nuttig, er nu al op te wijzen, dat van een be vredigende regeling van de voor bereiding der candidaatstelling veel afhangt voor het bevorderen van een gezond partijleven, in brede en veelzijdige kringen van ons katholieke volk en daar ging het toch, in het kort gezegd, ook om bij de menigte der „Weer ter suggesties"! Nog altijd zal men dus, bij de beslissende kwestie van de rege ling der groslijststemming en de regeling van het aanwijzen van z.g. deskundigenzetels e.d., moe ten uitgaan van het beginsel, dat er evenwicht moet zijn tussen het gezag van de partij leiding en de vrijheid van de leden-kiezers. Het moet zo zijn, dat de leiding een deskundig- samengestelde en goed-geoutil- leerde fractie kan verzekeren, in dien de vrijheid van de leden het belang daarvan over het hoofd zou zien. Maar ook moet het zo zijn, dat de leiding niet zóveel invloed krijgt op de can didaatstelling, dat de vrijheid van de leden tot een aanfluiting wordt en de reglementair-schoon geformuleerde democratische rechten meer schijn dan wezen zijnOok dat behoort bij de verdere uitwerking van de sug gesties van Weert, welke vandaag wordt ingeluid, in overweging te worden genomen. Er moeten meer deskundigen m de fractie'komen. Voor Buiten landse Zaken, voor militaire za ken (Marine!;, voor binnenlands bestuur en juridische aangelegen heden enz. Envoor agrari sche zaken evenzeer! Er schijnt tegenwoordig moed voor nodig, om in het huis van de politieke gehangene over deze „belangen- strop" te spreken. Hoewel wij geenszins ontkennen, dat er van agrarische zijde t.a.v. dit punt wel overdreven wordt, schijnt het ons toe, dat er ook van an dere zijde denkfouten worden gemaakt. Ten eerste is het on juist het verdedigen van een goede agrarische politiek stee vast denigrerend in de hoek der groepsbelangen" te dringen, als of het hier niet om grote natio nale belangen van hèèl ons volk gaat! Ten tweede ziet men bij hot voortvertellen van het fabel tje der zo talrijke boeren-afge- ■vaardigden over het hoofd, dat het hier voor een belangrijk deel mensen betreft, die zeer wel op kun plaats «in als vertrouwens mannen van hun streek. Ten 51r(je vergeet men daarbij dat meeste leden van de. KVP op „lattelanci woonachtig zijn en 5- een sterke - ook om an- redenen, elders zo bepleite. hand bestaat tussen die kiezers deze gekozenen. Het is .volko men onjuist en ondemocratisch ™aen h" standpunt uit te gaan, j t de Tweede Kamer Volks vertegenwoordiging, en dus ver tegenwoordiging van het volk! „ver alle linies uitsluitend vol- SmrfnDt moet worden met allerlei deskundigen („deskundigen zijn het nooit eens!!), terwijl men hpt element van het vertrouwen dat tussen kiezer en afgevaar digde moet bestaan, zou uitscha kelen. Dit element, dat nationaal zo belangrijk is, moet eerder wor den aangemoedigd. En de groe- „TAXI MENEER?' „Amerikanen zijn practi sche mensen", moet deze Koreaanse'burger hebben gedacht; hij spande zijn os voor een slee en opende een „taxi-dienst" Het één „osse-kracht" sterke voertuig vond gre tig aftrek bij de Ameri kaanse militairen, zoals deze soldaat van de 7e Infanterie Divisie. De voerman geldt tevens als taxa-meter en claxon....! President Truman heeft in zijn radiorede van de afgelopen nacht tot het Amerikaanse volk de nationale noodtoestand geprocla meerd. Het volk van de Verenigde Staten zal zich zware op offeringen moeten getroosten om in verhouding mede te werken het oprukkende wereldcommunisme een halt toe te roepen. het gevaar van agressie elders in de wereld negeren. Er is een toe stand van feitelijke oorlog in het Verre Oosten, maar Europa en de rest van de wereld verkeren eveneens in groot gevaar". „Wanneer wij samenwerken hopen wij een nieuwe oorlog te kunnen voorkomen". Truman verklaarde, dat sedert de communisten Korea binnen vielen de Amerikaanse strijd krachten waren gebracht van 1.500..000 mannen en vrouwen op 2.500.000. „Onze volgende stap is het ver groten van het aantal mannen en vrouwen in actieve dienst tot bijna 3.500.000". De president zeide, dat „agres sie een militair voordeel heeft Hoge Amerikaanse functiona rissen deelden gisteravond mede, dat de president na zijn rede een order zou uitgeven, waarbij een bureau voor defensie-mobilisatie onder leiding van Charles Wilson wordt ingesteld. De president zei: „Onze haard steden, onze natie, alle dingen waarin wij geloven, verkeren in groot gevaar. Dit gevaar is ge schapen door de heersers van de Sovjet-Unie". De heersers van de Sovjet-Unie doen een meedogenloze aanval op de Amerikaanse pogingen om een blijvende vrede tot stand te bren gen, aldus de president. Hij zei vervolgens, dat „de Chinese communisten, door hun legers in Korea in de strijd te werpen tegen de vrije landen, hadden getoond, dat zij thans bereid zijn de wereld in de rich ting van een algemene oorlog te sturen, teneinde te verkrijgen, wat zij willen". President Truman vervolgde: „Hoewel de huidige toestand zeer gevaarlijk is, geloven wij niet, dat oorlog onvermijdelijk is. Er is geen conflict tussen de wettige belangen van de vrije wereld en die van de Sovjet-Unie, welke niet door vreedzame middelen opgelost kunnen worden. Wij willen alle eervolle stappen, die wij kunnen, blijven doen om een algemene oorlog te vermijden, maar wij willen geen politiek van toegeeflijkheid volgen". Feitelijke oorlog ,,Bjj de behandeling van de Koreaanse crisis zullen we niet Camcronia (rep.), 23 Dec. om 22 uur te Rotterdam ver wacht van Djakarta. Cyrenia (rep.), 16 December te 14 uur verwacht te Mar seille. Dorsetshire, 17 December te 7 uur verwacht te Hoek van Holland. Maloya, Djakarta-Amsterdam passeerde 14 December Port Sudan. Volendam, 15 December te Djakarta van Sydney. 19 December van Djakarta naar Rotterdam. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 14 Dec. Point Degalle. Langkoeas, passeerde 15 Dec. Quessant. Door 't slechte weer in de Golf van Bis- caye vertraging. Arriveert nu hedenmiddag 12 uur te Rotterdam. Zuiderkruis, Djakarta-Rotter dam, 14 December 1000 mijl O.Z.O. Guardafui. pen, die vrezen, dat zij daarvan de dupe worden, met hun stellig belangrijke belangen, kunnen daarvan óók „profiteren".....,, indien zij meer belangstelling tonen voor het partij leven, als dit deze en dergelijke zaken straks weer intensief behandelen gaat! In de schaduw van 1952. bereikt in Korea" en hij zou niet trachten dit te verbergen of weg te redeneren. Hij deelde mede, dat hij heden een proclamatie zal uitgeven waarin verklaard wordt, dat er een nationale noodtoestand be staat. Hierin zou op iedere bur ger een beroep worden gedaan zijn persoonlijke belangen opzij te zetten voor het welzijn van het land. VOOR OORLOGSMATERIAAL President Truman heeft het Congres gisteren 18.034.911.000 dollar gevraagd voor de voorraad- vorming van meer strategisch en belangrijk schaars materiaal. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het pro gram voor voorraadvorming in sneller tempo moet worden uit gevoerd in verband met de hui dige toestand in de wereld. De leider der Duitse handels delegatie, welke de besprekingen over een nieuw handelsverdrag met Nederland voert, dr. Mueller- Graf, sprak gisteren de hoop uit, dat de Maandag in Den Haag te hervatten onderhandelingen nog vóór Kerstmis tot resultaat zul len leiden. Hij meende daarbij echter bijzondere nadruk te moe ten leggen op het feit, dat de besprekingen tot dusverre uiterst moeilijk zijn geweest en soms zelfs tot een gespannen sfeer hebben geleid. De Duitse delegatie betreurt het volgens de leider zeer, dat Nederland meent met uiterste nauwgezetheid ervoor te moeten waken, dat het tegenover Duits land geen ogenblik in het passief geraakt. Nadat Duitsland in de afgelopen veertien maanden de invoer uit Nederland zodanig heeft vrijgegeven, dat het een VERKEER BELEMMERD Als gevolg van sneeuw- en regenval werken vrijwel door het gehele land de wissels en seinen der Ned. Spoorwegen moeilijk. Dit geeft aanleiding tot ernstige vertragingen. Zo zijn op de lijnen naar en van Amsterdam in alle richtingen vertragingen van 40 tot 50 minuten geconstateerd. In West-Zeeuws-Vlaanderen waren de dorpen Hoofdplaat en Waterlandkerkje tengevolge van de sneeuw gisteren geisoleerd wat betreft de openbare middelen van vervoer. Talrijke auto's in Zeeuws Vlaanderen zijn als gevolg van de gladheid in sloten langs de weg terecht gekomen. In IJzen- dijke zelfs drie achter elkaar en in Sint Jansteen twee na elkaar. Gelukkig liep niemand enig let sel op. Ook elders is het land, o.a. te Gouda, ligt het busverkeer stil. Naar gisteren door personen, die in nauw contact staan met het hoofdkwartier van generaal Mc Arthur, werd gemeld, zouden communistische eenheden de 38ste breedtegraad zijn overge trokken. Zuid-Koreaanse functionarissen deelden officieel mede, dat de communisten Haedjoe, ongeveer 13 km ten noorden van de breedtegraad hebben bezet en daarop doorstootten naar Kaesong, ten zuiden van de parallel. r I. gedeelde Noord-Koreanen in het De evacutatie van de troepen Het staat echter nog niet vast, voortgang, dat het hier om onderdelen gaat, die behoren tot de georganiseerde Chinese strijdmacht uit Mandsjoe- rije. Te Seoel was men geneigd aan te nemen, dat de communis tische troep uit Noord-Koreaanse partisanen bestaat. Volgens be richten van het Moskouse radio station rukken eenheden van het „Volksleger" over het gehele front naar het Zuiden op en trekken de geallieerden zich te rug op de 38ste breedtegraad. Het staat intussen wel vast, dat de Chinese communisten nage noeg gereed zijn gekomen met hun hergroepering ten Noorden van de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Men verwacht bin nen enkele dagen het begin van een groot offensief, waarbij wei nig minder dan 300.000 Chinezen plus negen divisies opnieuw in- Brand aan boord van de „Nigersfroom" BORDEAUX, 15 Dec. (AFP) - In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich, waarschijnlijk door onvoorzichtigheid met een brandende sigaar of sigaret een brand voorgedaan in een der ruimen van het Nederlandse schip „Nigerstroom", dat momen teel te Bordeaux ligt. HET KIND EN DE „DEMOCRATIE" De Oost-Duitse Volkskamer heeft bepaald, dat Oostduitse kinderen geen West-duitse of West-Berlijn- se scholen meer mogen bezoeken. Volgens de nieuwe wet zijn alle Oost-duitse kinderen verplicht de scholen in Oost-duitsland te be zoeken. De Graaf en de Gravin van Harewood met hun zoon Da vid Henry George, die bin nenkort qedoopt zal worden. De Graaf van Harewood, een neef van de Engelse Koning, en zijn gemalin zijn vurige muziekliefhebbers. Hij speelt een belangrijke rol in het internationale muziekleven. Zijn vrouw was voor haar huwelijk zeer bekend als de pianiste Marion Stein, een Oostenrijkse van geboorte. Het kind zal de eretitel van Burggraaf Lascelles dragen. DOOR CHINESE COMMUNISTEN De bemanning van twee Chi nese communistische kanonneer boten heeft Vrijdag de driekop pige bemanning en de Chinese eigenaar van een Britse Cata- lina-vliegboot, die bij de Portu gese kolonie Macao een nood landing op zee maakte, gered en het vliegtuig naar land getrok ken. Later is aan de Britse consul- generaal te Kanton verzocht de Chinese autoriteiten te bedanken voor hun houding en om toe stemming voor de voortzetting van de vlucht te vragen. Volgens een regeringswoordvoerder is het „een raadsel", hoe de Catalina bjj Macao kwam te landen. Amerikaanse senatoren f'G Dlalcartn DJAKARTA 15 Dec. (Aneta) - De Amerikaanse Senatoren Theo dore Green en Homer Ferguson, hebben op doorreis van Australië naar Amerika Vrijdag een bezoek aan Djakarta gebracht. Zij heb ben aldaar besprekingen over de algemene wereldtoestand gevoerd met de Indonesische vice-presi dent, drs Moh. Hatta. schuld van honderd millioen dol lar heeft opgelopen, meende hij van Nederlandse zijde meer soe pelheid te mogen verwachten. Naar aanleiding van deze mede delingen deelt mr. S. Th. J. Tep- pema, als voorzitter van de Ne derlandse delegatie, het volgende mede: „Sinds de Europese betalings unie voor het betalingsverkeer tussen Nederland en Duitsland geldt, is de betalingsbalansver houding tussen de beide landen practisch volkomen in evenwicht. Aan Duitse zijde heeft men begin September een liberalisatielijst afgekondigd voor de invoer in Duitsland, op grond waarvan slechts ongeveer 30 procent van de lopende Nederlandse invoer in Duitsland onder het vrije regiem valt, terwijl dit voordien onge veer 75 procent bedroeg. Het is dus voor Nederland zaak voor het overgrote deel van zijn uit voer naar West-Duitsland, welke voornamelijk in de agrarische sector valt, de nodige zekerheden te verschaffen. Het begrip ontbreekt evenwel aan Duitse zijde, aangezien men wel bereid is een theoretische overeenkomst af te sluiten, welke met deze opzet rekening houdt, doch na overleg bleek het dat een dergelijke overeenkomst ook zal worden nagekomen. DRIE WAGONS ONTSPOORD Gisternacht zijn op de Nassau- kade te Rotterdam drie ledige goederenwagens van een trein, welke uit 28 wagons bestond ontspoord. Tijdens het rijden was de wissel op onverklaarbare wij ze omgeslagen. Een der ontspoor de wagons reed in de richting van de Koningshaven en bleef op de kademuur hangen, zodat een derde deel van de wagon zich boven het water bevond Een houten veiligheidshek dat aan de waterkant stond, werd vernield-. (KNP). Naar aanleiding van de vele vragen die ons bereikten aangaande de Nachtmis op 1 Ja nuari 1951, betreffende de ker ken, waar deze Nachtmis zal mo gen worden opgedragen en welke voorwaarden zijn gesteld voor 't communiceren tijdens deze H. Mis geven wij hierbij de desbe treffende woordelijke tekst van het decreet, waarbij Paus Pius XII aan alle plaatselijke Ordi narii welwillend de faculteit ver leent om: „in al de kerken van hun diocees zowel de kathedrale, collegiale, conventuele en paro chiële kerken, alsook in de voor namere kerken en bidkapellen, ook als zij aan religieuzen zijn toevertrouwd, waar gewoonlijk veel gelovigen komen, de huiska pellen uitgezonderd, op het mid dernachtelijk uur, dat ligt tussen het einde van het jaar 1950 en het begin van het jaar 1951, een H. Mis. ook plechtig, te laten op dragen. Tijdens deze H. Mis of onmid dellijk na afloop daarvan kunnen de gelovigen, die in goede ge steltenis zijn, de H. Communie ontvangen, als zij van midder nacht af nuchter zijn en mits zij gedurende minstens twee uren de tijd vun het celebreren van de H. Mis mee inbegrepen zich wijden aan gebed tot God en de Allerzaligste Maagd Maria opge nomen ten Hemel, volgens het verlangen en de wens van Z. H. de Paus, met inachtneming ove rigens van alle voorwaarden en onder garantie, dat ieder gevaar voor oneerbiedigheid en profa natie wordt weggenomen". SURINAAMSE LANDMACHT CONTRA DE MARINIERS PARAMARIBO 15 Dec. (ANP) De Surinaamse landmacht be toont zich niet geestdriftig over de komst van mariniers naar Su riname. Zij zond een delegatie naar de Gouverneur. Ook zond de landmacht een telegram naar Den Haag, waarin werd medegedeeld dat de militairen zich ingesteld hebben op de positieve toezeggin gen van de commissie-Sjoerdsma en zich in hun toekomst bedrf voelen. Vlak na haar aankomst te Bergen op Zoom, verscheen Bertha tussen haar zusjes en broertje voor het open raam van de bovenverdieping, waar zij de luide toejuichingen van het publiek, dat bij duizenden was samengestroomd en haar spontaan hulde bracht, beantwoordde met een lach en een armzwaai. Een familie, die in de Schie- straat in Den Haag op een tweede etage woont, werd verrast met een kogel, die naar binnen werd geschoten. De familie vond het geen leuke verrassing en haalde de politie erbij. Deze is er, door een onderzoek van de kogelbaan, nu achter waar die baan begon. Namelijk in het Mauserpistool van een 18-jarige jongeling, die tegenover de Schiestraat, woont. De jongeman had dat pistool al sinds 1945 en hij vond het nu tijd worden om het eens uit elkaar te halen. Kwaad kon het niet, want het ding was toch niet ge laden. Dacht hij tenminste. Maar dat was, naar uit het vooraf gaande reeds blijkt, een misver stand. - (Van onze weerkundige medewerker) Dat het ook met temperaturen om het vriespunt toch winter kan zijn bleek gisteren weer eens, toen een flinke sneeuwlaag ons verraste. Boven Engeland nl. zette een storing koers in de richting yan het Kanaal, daarbij stormen veroorzakend, die heel wat zeelieden in moeilijkheden deden verkeren. Hier aange komen echter gaf zij er de voorkeur aan haar koers in noord oostelijke richting te veranderen en zo veroorzaakte zij in Noord- West-Frankrijk regen, welke later boven ons land overging in sneeuw. Dat vooral het verkeer ingenomen was met deze koers wijziging, kan niet bepaald gezegd worden. Vandaag trekt een nieuwe storing langs ons land en achter deze storing wordt koude lucht aangevoerd. Daar deze lucht onstabiel is, zal buien vorming optreden, zodat men op flinke sneeuwbuien moet blijven rekenen. Over het algemeen genomen ziet het er dan ook naar uit, dat het weèr met temperaturen om het vriespunt tot enkele graden hier beneden zal aanhouden. 60.000 K.A.B.-ERS NAAR FEIJENOORD-STADION Op 15 Mei is het zestig jaar ge leden dat Paus Leo XIII zijn so ciale encycliek „Rerum Nova rum" de wereld inzond. Het is dan tevens twintig jaar geleden, dat Paus Pius XI in zijn ency cliek „Quadragesimo Anno" de consequenties uit de lering van zijn voorganger doortrok tot in deze tijd. Ter gelegenheid daarvan heeft de Katholieke Arbeiders Bewe ging het plan op Zaterdag 26 Mei 1951 in het Feijenoord-stadion te Rotterdam 60.000 van haar leden te verzamelen om daar deze his torische feiten te gedenken. ZWARE STRAFFEN VOOR TE HOGE PENSION PRIJZEN Gisteren heeft de economische politierechter te Amsterdam, Mr. C. H. Plug, verdachten die te ho ge kamerhuren en pensionprijzen hadden berekend, straffen opge legd, die variëren van drie maan den hechtenis tot vier weken voorwaardelijk met terugbetaling van het teveel ontvangene (be dragen van plm. 2000 gulden) en geldboeten van minimaal f 250. „KONINGSHAVEN" KWAM ER GOED AF De sleepboot der Franse Marine „Implacable" is er Vrijdag in de voormiddag in geslaagd het Ne derlandse vrachtschip „Konings haven" te bereiken, dat reeds sinds Donderdagavond in de Golf van Biscaye om hulp van een sleepboot had verzocht. Beide schepen zijn thans op weg naar Brest. Er zijn geen slacht offers aan boord van de „Konings haven," die in een hevige storm heeft moeten varen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1