Nieuw ERKENNING VAN GOD EN ZIJN WETTEN Speciale aandacht te besteden aan de buitenlandse politiek Politieke, sociale en kerkelijke wanverhoudingen verstoren rust en orde Zuid-Koreanen fusilleerden vrouwen en kinderen Naar een groter aantal buitenlandse deskundigen De politieke toestand schijnt minder gespannen De huurwet EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN NHD Het Episcopaat vermaant DE WEG DIE NAAR VREDE LEIDT: Komend Kerstfeest bezinning op hoogste maatstaf goed en kwaad Adabi geeft de moed niet op Chinezen nog niet over de breedtegraad Amsterdamse Pers vijftig jaar Oekrains seminarie opgeheven Buitengewone Partijraad K.V.P. Prepareer de kringen alvast Het Plan-Schuman Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Maandag 18 December 1950 46e Jaargang No. 12046 Kantoren: HOORN, Dracdsmge] 59, ieL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 „DIEPE DROEFHEID" over de noodlottige ontwikkeling van het wereldgebeuren heeft onze H. Vader de Paus er onlangs toe gedreven zich opnieuw in een herderlijk rondschrijven te richten tot alle Bisschoppen der wereld, om hen deelgenoot te maken van zijn ernstige bezorgdheid en ongerustheid. Hij spoort hen aan „om de hun toevertrouwde zielen op te wek ken, vurige gebeden te richten tot God, en werken van boet vaardigheid te doen, om de Goddelijke Majesteit te verzoenen, die door, zowel in het openbaar als in het persoonlijk leven, bedreven zonden, zo zwaar beledigd wordt." Maar bovendien moeten de Bisschoppen opnieuw in herinnering brengen, welke de grondslagen zijn voor een rechtvaardige en duurzame vrede en langs welke wegen men de vrede moet nastreven; aldus beginnen de Hoogw. Bisschoppen hun herderlijke brief, welke gisteren in de kerken is voorgelezen. En dan vervolgen zij: Het begrip vrede wordt door St. Augustinus omschreven als de rust der orde, dat is derhalve de rust, die het gevolg is van een juiste schikking der verschil lende delen, toegepast op de menselijke samenleving de rust, die de vrucht is van een harmonieuze ordening van heel het openbare leven. Als dus de vrede in gevaar is, dan wil dat zeggen, dat de juiste maatschappelijke orde verstoord is, althans dreigt verstoord te worden. Er kan alleen dan van een rechtvaardige en duurzame vrede sprake zijn, als in de veel vormigheid van het maatschap pelijk leven elk onderdeel de hem toekomende plaats inneemt. Elke ernstige verstoring der juiste maatschappelijke verhou dingen betekent oorlog, onver schillig of deze met geweld van wapenen of met andere minder gewelddadige middelen wordt gevoerd. Wanverhoudingen oorzaken van oorlogen Er is een tijd geweest, dat men de geschiedenis onderwees door een opsomming van de gevoerde oorlogen, afgewisseld door kor tere of langere perioden van vrede, althans van uiterlijke rust. Maar bij het naspeuren van de oorzaken dier oorlogen, zal men altijd weer opnieuw tot de bevinding komen, dat de eigen lijke oorzaken moeten gezocht worden in bestaande wanverhou dingen hetzij op politiek, hetzij op maatschappelijk, ja zelfs op kerkelijk terrein. Maar waar het in vroegere tijden mogelijk was, dat in een bepaald land of in een bepaald werelddeel een oorlog werd ge voerd, zonder dat daardoor de vrede in andere landen of we relddelen in gevaar kwam, in onze dagen zijn tengevolge van het tntense en snelle wereldver keer de belangen van alle vol keren der gehele wereld zo nauw met elkander verstrengeld, dat een ernstige wanordelijke toe stand in een bepaald land of werelddeel onmiddellijk en blij vend voelbaar zijn weerslag heeft op heel de rest der wereld. Van daar dan ook, dat een oorlog, waar ter wereld ook ontbrand, in onze dagen een acute vredes- bedreiging betekent voor heel de rest van de wereld. Geen wonder dus, dat de H. Vader bij het zien van de jongste wereldgebeurtenissen zijn de, waarmee iedere mens ter we reld komt, is het hem in feite onmogelijk blijvend weerstand te bieden aan de verlokkingen van het kwaad. Gods Zoon overwon de zonde. God heeft echter uit barmhar tig mededogen met de ongeluk kige mensheid Zijn Eniggeboren Zoon Jezus Christus gezonden, om de zonde te overwinnen. Door zijn lijden en dood uit liefde tot de mensen heeft Hij de vriehd- schapsband met God hersteld, en alle mensen geroepen tot het bo vennatuurlijk Kindschap Gods. Daarmee is in beginsel hersteld de juiste verhouding tot God, door de zonde van Adam verlo ren gegaan, en daarmee ook is de grondslag gelegd voor de vrede tussen de mensen onder ling. Wanneer alle mensen God er kennen als hun Heer en Schep per, en als hun Vader in de he mel en zich inspannen om te leven naar Zijn Wil en Wet, en derhalve God liefhebben boven allen en hun evennaaste als zich zelf, dan zal er vrede zijn op aarde. (Vervolg pag. 3) ernstige bezorgdheid uit, en her innerend aan de verschrikkingen van de moderne moorddadige en onmenselijke wapenen, de hoop uitspreekt, dat „door de krachts inspanning van allen, vooral van de regeerders der volken, de dreigende wolken zich mogen verwijderen." Want inderdaad, donkere wol ken verduisteren de hemel: de politieke en sociale tegenstellin gen spitsen zich tot het uiterste toe, de wereldvrede is in gevaar. „En velen", aldus de H. Vader, „discussiëren, schrijven en praten over de methoden, om eindelijk tot de zo zeer gewenste vrede te geraken; doch er zijn er, die de beginselen, die daartoe de hechte grondslag moeten leggen, ver onachtzamen of zelfs openlijk afwijzen." Alle mensen snakken naar vrede; zelfs als zij oorlog voeren, dan zeggen zij nog, dat zij dat doen om de vrede. Zij roepen: vrede, vrede, en er is geen vrede, omdat zij de weg des vredes niet kennen. Welke is dan de weg, die tot vrede leidt? Dat is de erkenning van God, en van de door God gegeven wetten. Zodra de mens weigert zijn le ven te ordenen naar Zijn Wil en Wet, gaat de vrede verloren, om dat dan de orde wordt verstoord, welke immers het wezenselement uitmaakt van de vrede. Vandaar dan ook, dat alleen in het aardse Paradijs een tijd van volmaakte vrede heeft geheerst. Adam's op stand tegen God betekende een verstoring van de ordening Gods en vanaf dat ogenblik dateert het treurspel der mensheid, dat in onze dagen wederom een zo dramatisch hoogtepunt heeft be reikt. Iedere zonde van de mens betekent een opstand tegen God, iedere zonde dus is een doorbre king van de door Hem geschapen en gewilde ord en betekent een bedreiging van de vrede. De zonde is dan ook de eigenlijke en laatste oorzaak van iedere oorlog. Wil de mensheid de oorlog uitbannen, dan zal zulks alleen kunnen geschieden door te strij den tegen de zonde. Uit eigen krachten echter kan de mens de zonde niet overwinnen. Gezien zijn geneigdheid tot het kwaad, die een gevolg is van de erfzon- pen jonan hebben bezet, 13 km Naar het A.N.P. verneemt -"in zeer spoedig enige algemene maatregelen van bestuur te ver wachten, houdende nadere uit voeringsvoorschriften van ae huurwet. Deze voorschriften zui len tegelijk met de huurwet in werking treden. Een Koninklijk Besluit, waarbij de datum rm inwerkingtreding op 1 Januari a.s. zal worden vastgesteld, is onmiddellijk te verwachcen, wanneer in de loop der vol'go" - de week de Eerste Kamer de aanhangige belastingontwerpen zal hebben goedgekeurd. Mansur Adabi, wiens huwelijk met het meisje Hertogh ongeldig werd verklaard, heeft zijn mede leven geuit met de slachtoffers van de onlusten te Singapore, die hij sterk afkeurde. Hij koesterde zeide hij, de overtuiging dat hij en het meisje Hertogh spoedig zullen worden herenigd. De gouverneur van Singapore, Sir Franklin Gimson, heeft de Engelse regering verzocht „zeer krachtige stappen" bij de Neder landse regering te doen, opdat deze haar belofte gestand doet, dat Bertha Hertogh naar Ma- lakka zal mogen terugkeren, in dien zij dat wenst of het Hof van Beroep te Singapore dit gelast. (Reuter) Zuidkoreanen hebben Vrijdag 34 burger-gevangenen, o.w. vrouwen en kinderen, gefusilleerd. De terechtstelling vond plaats in de buitenwijken van Seoel. De terechtgestel- den waren door een Zuidkoreaans militair gerechtshof ter dood veroordeeld, omdat zij „communistische sympathieën" hadden. Bepaalde feiten waren hun niet ten laste gelegd, ter wijl er geen recht op hoger beroep was toegekend. De terechtstelling werd bijge woond door Britse soldaten (le den van de Northumberland Fu siliers) die evenwel niet bij machte waren in te grijpen. Nader wordt nog gemeld, dat een Amerikaanse patrouille een Zuid-Koreaanse vrouw voor de dood door de kogel wist te be hoeden,zij was echter te laat om de terechtstelling van de 26 an deren te verhinderen. Onder de ze 2o bevonden zich drie vrou wen, een meisje van .13 en een jongen van 9 jaar, kinderen van de ter dood veroordeelde vrou wen. De jongen was het zoontje van de geredde vrouw. De terechtstelling is geschied door leden van de „Jeugdbond ter verdediging van Korea" een organisatie die de Zuid-Koreaan se militairen en politie helpt, bij het bewaren van de orde. Dé Amerikaanse mililtaire politie heeft, n.a.v. de mededelingen van de geredde vrouw, zeven leden dezer organisatie gearres teerd en ter beschikking van de Geallieerde militaire politie ge steld. Aan het -front Een woordvoerder van het Zd. Koreaanse leger heeft medege deeld, dat NoordKoreaanse troe ten Zuiden van de 38e breedte graad aan de Westkust. Vijftien km ten N.W. van Tsjoentsjon in Centraal Korea, iets ten Zuiden van de breedtegraad, doen Zuid- Koreaanse troepen tegenaanval len. Het is betrekkelijk rustig aan de fronten. De Chinese strijdkrachten zijn Zaterdagmiddag de stad Harii- hoeng via de Noordwestelijke voorsteden binnengedrongen, ter wijl de verbonden troepen over de brug van de grote weg ten Zuiden van de stad wegtrokken. De Chinezen doen nog steeds geen poging om de 38e breedte graad te overschijden. NACHTELIJKE WINTER- SCHOONHEID Dit sprookjesachtige beeld strekte zich uit voor de eenzame automobilist, die, na de sneeuwval, door de nacht reed. De schijn werpers van de auto werpen een schitte rend licht op de be sneeuwde bomen en de weg, die als een zilveren lint onder hem doorglijdt. '>*4 Zaterdag heeft president Truman te Washington de nationale noodtoestand in de Verenigde. Staten afgekondigd. De presi dent tekent de proclamatie, waarin op alle Amerikanen een beroep wordt gedaan om gezamenlijk de strijdkrachten van het land op te bouwen. Door de ondertekening is tevens een aantal wetten, welke de president buitengewone bevoegd heden verlenen, in werking getreden. Radiofoto-A.N.P.) Zaterdag werd het 50-jarig be staan gevierd van de club van Amsterdamse journalisten, „De Amsterdamse Pers", die ter ge legenheid van dit heuglijke feit reeds een herdenkingskrant had uitgegeven, het z.g. „Nieuwe Zijdje" Uit de handen van de Staats secretaris Mr. Cals ontving de voorzitter van de A.P., de heer J. J. F. van den Bergh (die be slist niet anders wil aangespro ken worden dan met „Jan") de decoratie van het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Ook gewerd Jan van den Bergh een nieuwe voorzittershamer. De oude was n.l. doormidden gebro ken. Der, avonds was er een feest avond in het Victoriahotel. De optredenden oogstten een der mate hevig applaus, dat 'n groot deel der hotelgasten beslist wak ker moet zijn geworden. De ga rage was omgetoverd tot een knusse bar, waarvan de muren waren beplakt metoude kranten. De Apostolische Visitator voor de Oekraïnse Katholieken 'r. West-Europa Mgr. Buczko, heeft een dezer dagen officiëel net Oekrains seminarie voor de op leiding van priesters te Cuiem- borg opgeheven. Door steun van het Apostolaat der Hereniging werd het seml narie dat gevestigd was bin "-n de stille muren van het kloos+ar der Paters Augustijnen te Cu- lemborg. mogelijk gemaakt om het werk van hét seminarie te Lemberg in de West-Oekraïnc voort te zetten Veertig priester studenten volgden in Culemborg hun opleiding: tien van hen werden tot priester gewijd en twee tot diaken. De twee laat- sten zetten hun studies thans in Zwitserland voort. De andere studenten zijn of naar Duitsland of naar Canada vertrokken om hun studies af te maken. Mgr. Buczko heeft in een ra diorede. die door de K.R.O. werd uitgezonden zijn dankbaarheid uitgesproken voor de Neder landse natie, in het bijzonder voor de Katholieken, die door hun daad niet, genoeg- te waarde ren diensten hebben bewezen aan de Oekraïnse Kerk.1 (Van onze parlementaire redacteur) De Partijraad van de Katholieke Volkspartij, die Zaterdag te Utrecht vergaderde, heeft zich beraden over de suggesties, die op de Kaderdagen van Weert waren geuit. Wat de activiteit op het gebied van de buitenlandse politiek betreft wordt reeds een reor ganisatie van de Buitenlandse Commissie der Partij doorgevoerd. Het werk zal nu verdeeld worden over kleinere secties, die zich elk met een bepaald object kunnen bezig houden, b.v. Benelux, Spanje, Korea, Atlantisch Pact enz. In elke sectie zal ook een jongere worden opgenomen. Deze aangekondigde reorganisatie vond algemene instemming. Ook werd de conclusie van de com missie, die een voorlopig rapport over de suggesties van Weert had uitgebracht, onderstreept inzake het aantal buitenlandse des kundigen van de K.V.P. fracties. nieuw artikel in de Grondwet, dat de bereidheid van Neder land uitdrukt om een deel van de eigen souvereiniteit aan su- pra-nationale organen over te dragen. K.A.B. en Partij De suggesties van drs. Hor- bach over de verbetering van de eigen organisatie en de voorlo- Het is noodzakelijk dat dit aantal wordt uitgebreid. „Pre pareer er de geesten in de Krin gen reeds nu op" aldus dr. Houben (Tilburg), „dat straks meer zetels beschikbaar worden gesteld voor buitenlandse spe cialisten." Een nota van deze strekking zal aan de Kringbestu- ren worden gezonden. Parti.i- voorzitter Andriessen deelde mee, dat hem reeds de suggestie was gedaan, dat bij een uitbrei ding van het aantal Kamerzetels acht zetels van de „.winst" voor de buitenlandse sector zouden moeten worden bestemd. De Partijleiding zal niet nalaten bij deze aangelegenheid leiding te geven voor zover zij dit althans kan en mag. De Partijvoorzitter stelde in dit verband wel de vraag of de invloed van de Par tijleiding op de samenstelling van de fracties wel evenredig is aan het belang dat er mee ge moeid is. Bij de discussies over de acti viteit op het gebied van de bui tenlandse politiek juichte dr. Jos de Boer (Den Haag) de uit breiding van het aantal commis sies toe. Hij riep de Partij op om vooral de dingen, die in Neder land op cultureel gebied zijn verworven, in de wereld te pro pageren en met name dacht dr. de Boer hier aan ons bizonder onderwijs. Activiteiten als deze zouden ook de belangstelling van de katholieke kiezers kunnen versterken. Namens de Jongerenraad pleitte de heer Verhejj voor een pige kanttekeningen en conclu sies, die de commissie-Alberts en het Partijbestuur daarnaast had den geplaatst, riepen in tegen stelling tot het voorafgaande grondig van elkaar verschillende reacties op. De heer de Jong (Den Helder) wilde de stelling dat „leden van K.A.B en andere sociale organisaties groepsbelan gen nastreven", onderschrijven. De heer De Groot (Amsterdam) kantte zich echter fel tegen deze stelling. Met name de K.A.B had steeds door daden getoond, dat zij het oog gericht hield op het algemeen welzijn. Z.i. dien de de omstreden passage te ver vallen. Volstaan kon worden me: het uiten van de wenselijkheid ciat ,het Vormingsinstituut de leden meer partij bewustzijn zai moeten bijbrengen". Mr de Vrieze (Bussum) bekeek deze zaak, in een sympathiek betoog, meer van de wijsgerige kant. Gebrek aan partij bewustzijn leidde er onwillekeurig toe dat sterker levende standsgevoelens soms de voorrang kregen. Drs. Horbach verweerde zich met er de nadruk op te leggen dat de omstreden stelling geenszins ge neraliserend bedoeld was. Wei wilde hjj er aan vasthouden, dat cr inderdaad in bepaalde geval len, binnen het Partijverband, groepsbelangen werden nage streefd. (Vervolg op pag. 3) De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft op een persconferentie op het Franse schip „Liberté", waar mede hij na de verdaging van de algemene vergadering der V. N. uit New York naar huis is vertrokken, verklaard het met president Truman eens te zijn, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Clement Attlee ,de Britse mi nister-president, heeft Zaterdag avond in een radiorede tot het Britse volk verklaard te geloven, dat de Verenigde Naties binnen kort in staat zullen zijn over Korea te onderhandelen, aange zien hun militaire positie daar beter werd. Veel waarnemers te Lake Suc cess beschouwden de mogelijkheid op een compromis inzake Korea verder verwijderd dan ooit. Men gelooft, dat zowel van Chinees- communistische als van Ameri kaanse zijde de houding ten aan zien van een staakt het vuren in Korea onverzettelijker is gewor den. Op een persconferentie te Lake Success heeft de leider van de delegatie van Peking, Woe Hsioe- Tsjoean, verklaard, dat zijn re gering bereid is te pogen de Chi nese vrijwilligers te adviseren de militaire operaties, die zij ge noopt zijn geworden te onder nemen, spoedig te beëindigen. ZESMOGENDHEDEN- CONFERENTIE VERDAAGD De Zesmogendhedenconferentie over het plan-Schuman voor de fusie van de steenkool- en staal industrie is Zondag tot Januari verdaagd, aldus heeft de leider van de Franse delegatie, Jean Monnct, bekend gemaakt. 5

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1