Emigratie is geen arbeidsbemiddeling Vergadering van Kath. Zangverenigingen in Noord- en Zuidholland Drie maanden wachten en dan pas naar profclubs Prijsverlaging vernietigt arbeidslust van de boer Het electriciteitsverbruik moet worden beperkt De bisschoppen op hun post Abe Lenstra en Roosenburcj naar Italië? De melkprijs Stem van de organisaties Het Heilig Jaar op de film Een motor voor de Missie Indonesisch kabinet komt weer bijeen Vereniging Bloembollencultuur Ten gerieve van spelers en clubs Bondsconcours 1951 te Haarlem Op straffe van distributie Zeer hoge bedragen aangeboden De Centrale Stichting Land- bouw-emigratie. die zich bii haar werkzaamheden niet uitsluitend beDaalt tot behartiging van de belangen van de landbouwers, doch ook tot die van middenstan ders en industrie-arbeiders, staat blijkens de uersconferentie, die zii gistermorgen heeft gehou den nogal sceptisch tegenover het beleid, dat de Minister van Sociale Zaken denkt te gaan voe ren ten opzichte van de emigratie. Zoals ook reeds uitvoerig is gebleken uit het rapport-Schilt- huis, dat dezer dagen is gepubli ceerd, ziet de overheid emigratie als internationale arbeidsbemid deling, terwijl de organisaties als het enige juiste uitgangspunt emigratie beschouwen als een ze delijke daad van de vrije burger in een democratisch land. De organisaties, samengebun deld in de Centrale Stichting Landbouw-emigratie ontkennen niet, dat de overheid 'n belang rijke taak bij de emigratie heeft. Dit betekent echter niet, dat de Rijksarbeidsbureaux een plaats bij de voorlichting, voorbereiding en uitvoering van de emigratie moeten innemen. De selectie van de emigranten moet gericht zijn op het belang van de mens. Het is een verkeerd standpunt wel of niet bevorderen van emigratie te laten afhangen van de arbeids markt, hetgeen in het verleden en ook thans het geval is. Iedere man moet kunnen emigreren, in dien hij daarvoor de geschiktheid heeft. Het mag bijvoorbeeld niet voorkomen, dat financiële hulp aan een emigrant wordt gewei- Naar het K.N.P. verneemt heeft de Culturele Dienst te Tilburg de 20th Century Fox Film over het Heilig Jaar 1950 in exploi tatie genomen om deze te ver tonen speciaal voor Katholieke organisaties en instellingen. Deze film, waarvan de Engelse tekst wordt gesproken door pater Ro bert I. Gannon S.J., geeft de hoogtepunten van het Heilig Jaar weer: de opening van het Heilig Jaar, de plechtigheden op Pasen gevolgd door de indrukwekkende Pausmis en tenslotte ook de plechtige dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming. n Dat was 1923. Een week later vertrokken we naar onze bestemming. Onze grote bagage zou pas later aankomen dus mql onze handkoffers etc. ging de reis nu weer verder. Enige uren varen langs de kust van het Vic toria Meer bracht ons naar het kleine „stadje" Jinja, omstreeks zes uur zonsondergang. Geluk kig bracht een Mohammedaan, geboortig uit India en vriend van de pastoor, ons in zijn auto naar de op bijna 80 km gelegen missiestatie. Anders hadden we het moeten lopen en één van de algemene regels van dit land bleek te zijn: in het donker lopen we niet. De volgende dag zag ik mijn eerste verkeersongeluk in Afrika. Een motorfiets kwam uit een zijweg met een vaartje van 18 km en reed pardoes tegen een auto die 24 km aan het doen was. Ik stond er vlak bij. Ik zag ze beiden aankomen, zij zagen elkaar en toch: krats!.... De motorrijder vloog in een on sierlijke boo> over de neus van de auto en Kreeg enige scheuren en schrammen bij het vallen op de weg. Spatbord erg verbogen. Wederzijdse verontschuldigingen. Hoe was het mogelijk dacht ik toen. Ik weet het nu. Motor of auto is het enige verkeersmid del in het binnenland en zo doende gebeurde het wel, dat ais iemand een reis moest maken, hij een motorfiets leende, of zich aan een auto waagde, of schoon hij met die dingen niet helemaal vertrouwd was. Dit herinnert mij eraan hoe ik enige jaren later mijn „rijbewijs haalde Father Kruyer. toen pastoor te Soroti en ziekelijk, zei eens tegen mij: „Zeg, ik moet voor zaken naar de Resident en hier staat een auto. Ik kan niet sturen. Wil je me er even heen brengen. Dan zullen we meteen om een rijbewijs voor je vra gen." 6 km! Mijn eerste rit een auto. grijs van ouderdom. We kwamen er. „Een rijbewijs voor auto. zegt u? U heeft die auto zelf hier heen gereden is het met? Nu, dan hoef ik niet te vragen of u rijden kunt. Op uw rijbewijs voor motorfiets zal ik even bij schrijven „en voor elke sooi't van auto". En zo gebeurde het. Nadat de zaken afgedaan waren, reden we weer behoedzaam weg. Een paar honderd meter verder bleef de wagen, vlak voor de enige garage stil staan. „Waar om rijd je niet door?" vroeg Father Kruyer. „Ik wil wei, maar hij wil niet" was mijn ant woord. Een versleten onderdeel had de geest gegeven en een nieuw moest uit Engeland ko men. Ik heb die auto nooit meer gereden. Maar dat rijbewijs, ..geldig voor motorfiets (met of zonder zijspan) en elke soort van auto" is nog steeds geldig. Nu vraag ik u, wat heb ik aan een rijbewijs zonder voer tuig? En wat zal Ik aan Mon seigneur antwoorden ingeval hij mij" bij aankomst in Oeganda weer vraagt of ik een motor fiets ,Een rijbewijs, zegt u? Nu dat alleen zal u ook niet veel...." Ssst! Beste lezer, ik bid u. help me aan de benodigde 1500 gulden, zodat ik Monseigneur een antwoord kan geven dat hem tevreden stelt. Giften kunt u zenden aan de redactie, pater A. W. Hendrik- sen Ramen 26. Hoorn of op giro 203157 ten name van J. Rutten- berg. Hoorn. gerd op grond van het feit, dat er geen overcompleet wordt ge vreesd in de bedrijfstak, waarin hij werkzaam is. De emigratie stichting voert voorts verder aan, dat het overdragen van bevoegd heden aan de particuliere orga nisaties tot niet onbelangrijke be zuinigingen bij de overheid zal leiden. De Stichting is het tenslotte niet eens met de subsidiëring van de particuliere organisaties. (Reuter) Paus Pius XII heeft alle katholieke Bisschoppen ter wereld opgedragen hun post ge durende de huidige crisisperiode niet te verlaten, zo wordt in ge woonlijk welingelichte kringen ten Vaticane verklaard. Men gelooft niet hieraan de be tekenis te moeten hechten, dat het Vaticaan een onmiddellijke oorlog verwacht, doch men ziet het eerder als een onderdeel van de campagne van de Paus om de 400 millioen katholieken der we reld in gebed voor de vrede te verenigen. DJAKARTA, 19 Dec. (Aneta). Na afloop van de speciale vergadering van het Indonesische kabinet op Maandagavond over de kwestie Nieuw-Guinea ver klaarde minister Moh. Roem: „Ik heb verslag uitgebracht over de Haagse besprekingen." De bij eenkomst duurde drie uur. Hedenavond zal het kabinet wederom over hetzelfde onder werp beraadslagen. Vice-president Hatta en advi seur Yamin woonden de bijeen komst, waarvoor van de zijde van de pers de grootste belang stelling was, bij. Premier Natsir antwoordde desgevraagd dat tot nog toe geen verandering in het voornemen van Moh. Roem, om Woensdag wederom naar Neder land te vertrekken gekomen was. Roem herhaalde dat een impasse niet onvermijdelijk was. Premier Natsir zeide, dat de regering in de vergadering van Maandag ook de ontslagaanvraag van de minister van Defensie, Halim, die wegens gezondheids redenen bedanken wilde, had aanvaard. Natsir zal voorlopig als minister van Defensie ad in terim optreden. HEREN BOT EN TIMMER LEDEN VAN HOOFDBESTUUR In de gisterenmiddag te Haar lem gehouden vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn geko zen tot leden van het hoofd bestuur de heren J. Bot uit Lutjebroek en J. G. Timmer uit Breezand. Na enige discussie werd het voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen het nodige te verrichten om tot stand te brengen een verbouwing en ver betering van het verenigings gebouw „Het Krelage Huis" en daarvoor aan te wenden de toe gezegde aanbieding der gemeen te Haarlem 70.000.en de voor het verder benodigde be drag een obligatielening te slui ten benevens een hypothecaire lening met 236 tegen 110 stem men aangenomen. De bouwkos ten worden geraamd op 270.000 gulden en tie vernieuwing van de verwarmmgs- en ventilatie- inrichting op 85.000 gulden. De vergadering verenigde zich ver der met de voorstellen van het hoofdbestuur tot contributiever hoging en l/it vaststellen van de begroting 1951. DE EIEREN-EXPORT NAAR ENGELAND In verband met de handelsbespre kingen met Engeland, welke binnen kort zullen plaats hebben, is de Pluimveecommissie van de Stichting voor de Landbouw van oordeel, dat ook dit jaar geen contract met En geland tot het leveren van eieren moet worden gesloten. Alleen indien dit land 'n prijs zou willen betalen, die de producent een prijs van 11V2 cent garandeert, zou de overheid mo gen overgaan tot het afsluiten van een contract. -/ - - 1 L Moge de vrij zware sneeuwval al stagnatie veroorzaakt hebben in het verkeer op de weg, het luchtverkeer ondervindt er niet zoveel hinder van Vrij geregeld starten en landen de vliegtuigen op de ludhthaven. Mocht de sneeuwval te erg worden, dan is er nog altijd de moderne ,,sneeuw-blazer" die de startbanen weer in prima conditie brengt. In verband met de onderhandelingen van Nederlandse spelers met buitenlandse clubs heeft het bestuur van de K.N.V.B. de termijn van overschrijving van één maand op drie maanden gebracht, het geen inhoudt dat, wanneer de contracten getekend en de aan vragen om overschrijving van de betrokken buitenlandse bond ontvangen zijn, de K.N.WB. nog drie maanden zal wachten al vorens toestemming te verlenen. De K.N.V.B. acht dit beslist in het belang van de spelers, die zodoende meer bedenktijd krijgen, en ook van de clubs die voortaan hun diensten zullen moeten ontberen. Gedurende de wachttermijn van drie maanden zullen de spelers nog voor hun oude club mogen uitkomen. Onder bevredigende belangstelling hield bovengenoemde R.K. Zangersbond Zondag te Amsterdam haar jaarvergadering. Bondsvoorzitter Spigt memoreerde in zijn openingswoord het welgeslaagde bondsconcours in Heiloo. Het gehele verloop kenmerkte zich daar als een echt bondsfeest, waar de prettige sfeer, de Zangersbond eigen, weer op verheugende wijze op de voorgrond trad,. Daarenboven waren de muzikale prestaties van bijzonder goed gehalte, zodat men in dezelfde geest veilig door kan werken. Hulde bracht de voorzitter nogmaals aan het uitvoerend comité van Nieuw Leven te Heiloo, dat het concours met bijzondere zorg omringd had. De notulen uitgebracht door de heer Swart Alkmaar werden onder dank goedgekeurd. HET JAARVERSLAG van de Bondssecretaris E. J. Groot te Groo tebroek, was wederom omvangrijk, en zeer attractief. Spr. ging in op de verhouding tussen verenigingen en Bond en concludeerde dat het wel zijn van beide ten nauwste met ei kaar verbonden is. Spr. wees op de moeilijkheden waarmede tegenwoor dig vele verenigingen hebben te kam pen, niet alleen door de wisseling van koorleden maar vooral ook dooi de te weinige belangstelling welke 't publiek aan de dag legt voor goe de koorzang. Gelukkig echter kent de Bond nog vele koren, waar de zang als een groot geestelijk bezit wordt gezien en waar bestuur, direc teur en leden een vaste eenheid vormen om tesamen de lasten te dra gen maar om ook tesamen de echte vreugde te genieten in de vorm van een bloeiend koorleven. Naast verliezen door opheffing van een vijftal koren, trad ook weer een zeven-tal koren tot de Bond toe nl. „Canticum Novum" uit Venhiuzen, „Onder Ons" te Velsen, R.K. Gem Koor té Hoorn; „Willen is Kunnen" te Edam; R.K. Dameskoor „Arti et Amiciae" te Hoogkarspel, het R.K. Mannenkoor „Zaandam" te Zaandam het dameskoor „La Vita Nuova" te Den Haag en het Gem. Koor „Vocaal Contact" te Delft. De Bond telt nu 52 aangesloten verenigingen. Fina.ntiecl verslag. De Bondspenningmeester de Hr. Warnik te Hoorn kon mede delen dat ook de finantiën van de Bond kerngezond zijn. Het Bondsconcours te Heiloo met een ontvangst en uit gaaf van f 3000 leverde nog een ba tig saldo op, terwijl de Bond zelf een voordelig saldo heeft van f 1525. De finantiële commissie rappor teerde zeer gunstig over haar bevin dingen waarna de penningmeester decharge werd verleend. De Heer. Warnik gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van de bi bliotheek waaruit bleek dat deze 'n waardevol bezit is van de Bond, waarvan veel gebruik wordt ge maakt. Voor alle moeite en zorgen werd ook deze functionaris gehul digd. BESTUURSVERKIEZING. De af tredende heren E. J. Groot Groote broek en P. W. A. Zeitsen Den Haag werden beiden herbenoemd als le den van 't Hoofdbestuur. De Bonds- contributie werd voor 1951 bepaald op 30 ets. per koorlid met een mini mum van f 7.50 per vereniging. DE BONDSWISSELPRIJS werd met een toepasselijk woord van ge lukwens van de voorzitter thans voor de tweede maal uitgereikt aan „Zang en Vriendschap" te Bovenkerk. DE PROMOTIE DER KOREN. Op voorstel van de Bonds Adviseur werd de promotie der verschillende koren voor 1951 bekend gemaakt. Hieruit bleek dat thans reeds 22 ko ren zijn geplaatst in de eerste afde ling. 10 koren in de afdeling Uitmun tendheid. 3 koren in de Ere afde ling en 4 koren in de Superieure af deling. De andere koren zijn ge plaatst in lagere afdelingen. BESTUURSVOORSTELLEN. Be sloten werd de toonkunstenaar Si mon Terpstra voor twee jaar te be noemen als muzikale adviseur. Hem werd 't voorzitterschap der jury op gedragen. De andere jury-leden zullen door het Bondsbestuur wor den uitgenodigd. Besloten werd toe te treden tot de federatie van Nederlandse Zan gersbonden. Vervolgens werd beslo ten het Bondsnieuws voortaan we derom te plaatsen in Euphonia en den. voor elk koor hierop een abonne ment te nemen. Nadrukkelijk werd besloten het reeds eerder genomen besluit te handhaven waarbij een vereniging uiterlijk twee maanden voor het con cours een gemotiveerde aanvraag kan doen om op een bepaalde dag te mogen optreden. BONDSCONCOURS 1951. Een stemmig werd besloten om 't Bonds concours te houden op 24 Juni en 1 Juli te Haarlem in het Concertge bouw. Zulks ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van St. Caecilia al daar. Het Streker Mannenkoor te Grootebroek hetwelk een voorstel had gedaan om het concours in Mei of Juni te houden verenigde zich met bovengenoemde datum. De muzikale adviseur de Heer Terpstra uit Nij megen kreeg tijdens de vergadering gelegenheid zijn visie te geven over het concours te Heiloo. de verplichte werken en het critisch verslag. Bij de RONDVRAAG werd door meerdere leden met klem aange drongen op het aangaan van een collectief contract met BUMA. Op een vraag van Grootebroek betref fende het opgeven van twee vrije nummers werd besloten daaraan de hand te houden. De Geestelijk advi seur de Hoog Eerw. Heer Deken P. C. L. v.d. Meer uit Hoorn sprak tot besluit een aanmoedigend woord tot de vergadering, waarbij hij wees op de goede geest welke deze vergade ring wederom kenmerkte, waarbij ieder het zijne kon zeggen, zodat de Bond ook werkelijk een levende or ganisatie is. Hij hoopte dat 1951 on der Gods zegen weer een vrucht baar jaar voor de Bond mocht wor- On een vergadering van het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw met vertegen woordigers der provinciale stich tingen en der gewestelijke orga nisaties is de vraSfe gesteld, hoe men de boer het hem toekomende deel van het nationale inkomen kan verzekeren. Naar de mening van prof. Hor- ring moet men er niet toe over gaan de landbouw een vaste por tie uit het nationale inkomen toe te kennen. Men moet hem een zeker minimum garanderen om wille van de bestaanszekerheid, maar verder moet men even als zulks bij de industrie ge schiedt de landbouw de moge lijkheid laten te profiteren van een hoogconjunctuur. Indien men het jongste verleden nagaat, blijkt dat de akkerbouw per HA meer verdiend heeft dan de veehou derij, omdat de uitloopmarges van de prijzen bij de akkerbouw gro ter zijn. Het is economisch onjuist tel kens weer de prijzen te verlagen, als de kostprijzen tengevolge van de inspanning van de boer ge daald zijn. Op deze wijze ont neemt men de boer elke prikkel om zijn aandeel te leveren in de hoogste economische productie. Anderzijds is het niet verkeerd in de prijzen een prikkel te leg gen tot verbetering van het be drijf, want er heerst hier en daar in de landbouw nog een grote mate van traagheid om tot be- drijfsverbetering over te gaan, aldus prof. Horring. De sterk gestegen vraag op de internationale kolenmarkt als ge volg van toenemende industriële bedrijvigheid, maakt het moeilijk met zekerheid de omvang van de import van de kolensoort nootjes IV en V vast te stellen. Gezien het feit, dat de electriciteitscen- trales voor circa 75 pet. in haar behoefte aan brandstoffen op deze kolensoort zijn aangewezen, is het noodzakelijk gebleken met het gebruik van de thans nog beschik bare voorraad voorzichtigheid te betrachten. Een beschikking is uitgevaar digd. waarbij het met ingang van 19 December 1950 verboden wordt electriciteit te gebruiken voor lichtreclames en buitenverlichting die hoofdzakelijk voor reclame doeleinden wordt gebruikt. Te vens wordt hierbij het electrici teitsverbruik voor straatverlich ting beperkt tot 80 pet. van het normale verbruik in de overeen komstige periode van het vorig jaar. Voorts doet de regering een dringend beroep op de bevolking om zich ook buiten de piekuren vrijwillig beperkingen bij het electriciteitsverbruik op te leggen. Indien in de gezinnen en bij het bedrijfsleven in al zijn scha keringen aan deze oproep ter stond gevolg wordt gegeven, zal REVOLVERBANDIET IN ACTIE De noordwestelijke buitenwij ken van Philadelphia (U.S.A.) worden onveilig gemaakt door een geheimzinnige schutter. In de zes weken, dat de sluipschutter van zich doet spreken, zijn zeven per- .sonen door onverwachts „uit het niet" op hen afgevuurde schoten getroffen. De eerste zes werden niet ernstig gewond, doch nu is er een dode te betreuren. Een 2S- jarife huisvrouw werd. terwijl zij in de keuken van haar ouders bezig was eetgerei te wassen, do delijk gewond. De politie te Philadelphia is met man en macht bezig de onverlaat op te sporen. het weder instellen van een elec- triciteitsdistributie kunnen wor den voorkomen. Overigens ver trouwt de regering er op. dat de moeilijkheden bij de kolenvoor- ziening der electriciteitscen trales van tijdelijke aard zullen zijn. De aandacht werd er nog op gevestigd, dat bovengeschetste situatie t.a.v. de voorziening met nootjes IV en V geen stagnatie bij de huisbrandvoorziening met zich mede brengt. COMMANDO-OVERDRACHT MARINE IN DE WEST Op het terrein van de marine basis Parera had Vrijdag j.l. in aanwezigheid van de waarnemend gouverneur van de Nederlandse aintillen, mr. F A. Jas (de gou verneur en mevrouw Peters be vinden zich voor een korte va- oantie in Venezuela j, de over dracht plaats var. het commando over de Koninklijke Marine in de Nederlandse Antillen en over de marinebasis door de scheidende commandant, de kapitein-ter-zee M. M. Merens, aan de nieuwe commandant, de kapitein-ter-zee B. Hessing. Kolonel Merens ver trekt binnenkort naar Nederland. AMBONESE MILITAIREN NAAR NIEUW GUINEA? Het bureau Zuid-Mo! ukken deelt mede, dat de leiding var. de Ambonese militairen te Surabaja heden telegrafisch bericht heeft, dat zij protesteert tegen afvoer naar door de A.P.R.I. (Indonesi sche strijdkrachten) bezet -ebied en vraagt om overbrenging naar Nieuw-Guinea. VRIJSTELLING VAN LUISTERBIJDRAGE Zij, wier inkomsten een door de directeur-generaal der P.T.T. in overleg met de minister van. So cial Zaken vast te stellen bedrag niet overschrijden, kunnen van de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage worden vrij gesteld. Hiervoor geldende nor men worden met ingang van 1 Januari verhoogd. Aanvragen om ontheffing kunnen per formulier E, dat kosteloos op een postkan toor verkrijgbaar is, bij de bur gemeester van de plaats van in woning worden ingediend. Onze sportredactie tekent hier bij aan: Even tiid voor een Caravellis. Het bondsbestuur was altijd erg met de spelers die aan emi gratie denken, begaan. Het ver leende steeds alle medewerking aan het tot stand komen van de nieuwe baan en verschafte gratis, zoals het een royale oom betaamt alle gewenste inlichtingen. Dit was prachtig en ieder was er ten zeerste mee ingenomen. Of nu het tempo van de emi gratie de heren van het bonds bestuur naar het hoofd is geste- Nadat enige tiid geleden ge ruchten over de mogelijkheid dat Abe Lenstra en Roosenburg als nrof naar Frankrijk zouden gaan door de twee voetballers zelf met klem naren tegengesproken, ziin beiden nu in onderhandeling ge treden met de Italiaanse profclub „Florentina". Abe Lenstra heeft een aanbod gekregen van „Florentina". Over het transferbedrag wilde hij zich niet uitlaten. Er wordt in som mige bladen een bedrag genoemd van f 100.000.maar dit is niet juist, hoewel de som wel hoog is. Heden valt de beslissing. Abe Lenstra zegt zelf dat de kans groot is, dat hij vertrekt. Roosenburg heeft een aanbie ding gekregen van dezelfde club. Wii vernemen nog dat Roosen burg gisteravond per auto naar Italië is vertrokken voor het voe ren van onderhandelingen over huisvesting etc. ..Florentina" heeft hem aange boden een handgeld van f 100.000 een salaris van f 550.per maand, ongeveer f 350.ner maand aan premies, en een contractueel vastgelegde vacantie van 2 Vi maand ner iaar. MINISTER KON DE STICHTING NIET OVERTUIGEN Bij de behandeling van de be groting van Landbouw in de Tweede Kamer heeft de minister van Landbouw de motieven mee gedeeld, op grond waarvan de regering zegt gekomen te zijn tot het verlagen van de basisprijs voor de melk tot 17>/2 cent. Bij het onderhoud met de mi nister-president en de ministers van Economische Zaken, van Fi nanciën en van Landbouw, heeft de Stichting voor de Landbouw deze gelegenheid aangegrepen om de motieven, in de Kamer ge noemd, aan een onderzoek te on derwerpen. Zij zijn toen welis waar niet tot in alle details be handeld, doch de minister van Landbouw heeft de stichting niet ervan kunnen overtuigen, dat zijn motieven juist zijn. gen of dat ze zich door de som bere vooruitzichten van ons voet bal niet kiplekker meer voelden, weten we niet. Wat we wel weten is, dat er stemmen in onze hoog ste voetbalinstanties zijn opge gaan, om de vlucht van de „on trouwen" wat te stuiten. Ir. Hopster voelt er zelfs veel voor om deze kwestie bij de FIFA aanhangig te maken. Oprechte zorgen? Als argumenten voor bovenstaand besluit worden aangevoerd, dat de spelers dan in de gelegenheid worden gesteld rustig na te den ken en de verenigingen de kans krijgen het eerste elftal op hun gemak anders te formeren. Op het eerste gezicht liikt dit alles ontroerend mooi. Zo onge veer als de vaderlijke zorg voor een nog onmondige zoon. Het wil er echter bii ons niet direct in. dat onze spelers een dereeliike bedenktijd nodig heb ben om te weten of ze geen kat in de zak konen. Per slot van zaken ziin het geen onmondige kinderen. „Even tijd voor een Caravellis" was vroeger de slagzin van een bekende sigarettenfirma. Mis schien heeft het bondsbestuur hieraan gedacht toen ze tot het besluit kwam om de „candidaten" de tijd te gunnen om rustig na te denken. Naar ons gevoel heeft het er echter meer van weg dat de heren dermate de schrik om het hart is geslagen, dat naarstig naar een rem is gezocht, om het tempo tenminste te vertragen. Wij kun nen best vrede hebben met de wens van de K.N.V.B. om het amateurisme te handhaven, maar dan zullen ook de consequenties moeten worden aanvaard. Dit wil dus zeggen dat we ons met een figurantenrol in het internationale voetbal tevreden moeten stellen en dat men spelers, die als ama teurs gaan en staan kunnen waar ze willen, geen beperkende be-' palingen want daar gaat het op lijken moet gaan opleggen. Hoofdklasse schaken De uitslagen van de wedstrij den, gespeeld voor de hoofdklasse competitie van de K.N.S.B. lui den als volgt: KralingenDe Pion 6V23V* D.D. 2Middelburg 63 (voorl.) WeeninkB.S.G. 2 Va7'/a PhilipsHeerlen 4—6 Hilversums Sch.g.De Dom 6-4 Haagse Chr. S.V. Nieuwe Rott. S.V. 73 PhilidorMax Euwe uitgest. 90 MOYENNE KADER 47/2 VAN GABRIELS In de halve finale van een bil- jarttournooi kader 47/2 dat te Gent werd gespeeld, maakte Ga- 'oriëls in zijn partij tegen van Mechelen de 450 vol in 5 beurten, dus met een gemiddelde van 90. Zijn hoogste serie was 384. In de finale won hij van Vervest en kwam daardoor in het bezit van de beker van de „Union de billard". 104-JARICE De oudste inwoner van ons land, „Opa Rei ling" te Drou- wenermond. hoopt op Don derdag 21 December a.s. in goede gezondheid zijn 104de verjaardag te vieren. Het nieuwe turbine-passagiersschip „Rijndam" van de Holland Amerika Lijn op de werf van de Dok en Werf Mij. Wilton- Feyemoord N V. te Schiedam. De „Rijndam" wordt heden te water gelaten. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevrouw C. Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer-Marburg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3