jèi irar Nieuuu Europees leger - mèt Duitsers - te Brussel op papier gezet HIMIST Wij hebben genoeg gepraat, laten we aan het werk gaan Meer Amerikanen spoedig naar West-Duitsland Communistische guerilla's verenigden zich i li LEVENS Westelijke Drie waren bijeen Felle brand in de Jordaan WmlpSm üülJÊk ^ÊÈÈËiÈM ïen.' I P in de Vries EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Abe heeft 't hier ook goed Shag en rooktabak wordt ook duurder Alle troepen onder Eisenhower Plaatselijk strenge vorst Prof Gerbrandy wil vragen stellen De „Rijndam" ongedoopt te water Jongen te Veendam verdronken Medische faculteit te Nijmegen 750.000 gulden buit van oplichters Studenten over hun professoren Kroniek en Kritiek De toestand in Korea Scheepsberichten Donen, vele q75 ranaf e goed n gaan. emd, met 2 bele 075 etten cadeau heer- ers, voer Ifs de 195 vanaf is! 1350 cadeau. 5or 6 pers. lein xq écor on verzorgde :el. pper c90 iwerk O feestdagen (im1#j50 uitv. I A d. gezellig kere dagen. keur van slefoon 2875 *fG r AKENS, EN SERVETTEN 1RSEN EN KANDELAARS .angestr. 65 HELGOEDZAAK" AAR acht meetapparaat rde waren. Na een gstellend bij staan raarde Zemelmans, „Ik mag niet lans, alias Verho- ting ergens in Uw r wijst tenminste Iraad verdwijnt in et uit kwam lope waar?" „Juist", en, laten we daar i ruimde nu eerst co naar diens stu- de kant geschoven, een paar planken mid. „Een aardige Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f t .55 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank a Builen God is 'l nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Woensdag 20 December 1950 46e Jaargang No. 12048 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 l«nen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De Ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdagavond te Brussel de tekst van het wes telijk antwoord op het Sowjet- Russische voorstel tot een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland goedgekeurd, zo wordt in gewoonlijk welingelichte krin gen vernomen. De drie ministers hebben in structies opgesteld voor de Geal lieerde Hoge Commissaris in West-Duitsland om de Duitse Bondsregering te benaderen in verband met de plannen voor West-Duitslands deelneming in de strijdmacht van het Atlanti sche Pact. 2000 PRIESTERS IN ARREST IN TSJECHO-SLOWAKIJE Volgens het gezaghebbende blad van het Vaticaan „Ecclesia" zijn na en nieuwe golf van arrestaties thans ongeveer 2.000 van de 7.000 rooms-katholieke geestelijken in Tsjecho-Slowakije gevangen ge nomen. In veel parochies hadden de katholieken dag en nacht ge waakt om arrestatie van hun priesters te voorkomen, aldus het blad, „op verschillende plaatsen, vooral in Slowakije, hebben bloe dige taferelen plaats gevonden". De fabrikanten van shag en rooktabak hebben besloten in verband met de stijging van de prijs der grondstoffen, met ingang van 19 December de prijzen van hun producten te verhogen. De pakjes van 65 cent zullen 70 cent gaan kosten. De duurdere pakjes shag of tabak zullen 10 cent per half ons duurder worden. Gistermiddag is de conferentie van de twaalf Atlantische landen te Brussel geëindigd. In het communiqué, dat werd uitgegeven, wordt gemeld, dat generaal Eisenhower het commando zal nemen over de West-Europese defensie, dat de Amerikaanse en Franse troepen in Duitsland onder één opperbevel zullen komen, dat Duitsland een aandeel krijgt in de gemeenschappelijke verdediging, en dat een productieraad zal worden gevormd, waarvan de chef even grote bevoegdheden krijgt als generaal Eisenhower. Een woordvoerder verklaarde, dat het logisch is, wanneer de aangesloten landen al hun strijd krachten onder Eisenhowerstel len, dus ook die welke voor de binnenlandse bescherming dienen. Generaal Eisenhower zal in het begin van 1951 in functie treden en zijn hoofdkwartier in Europa vestigen. Weer wachten op Albion Bevin heeft verklaard dat er nog geen neslissing is genomen over de vraag of ook de Britse troepen in Duitsland onder 't ge- meenschannr»'ujjg opperbevel ko men. „Wij Britten, zijn erg be dachtzaam". zei hij. De Atlantische Raad heeft een plan goedgekeurd, waarbij mach- (Van onze weerkundige medewerker) Nog steeds is de luchtdrukverdeling over onze omgeving zeer eigenaardig en ziet zij er nog niet erg „winters" uit, hoezeer dit ook in tegenspraak met de feiten lijkt. Immers reeds geruime tijd komt er in ons land lichte en soms matige vorst voor. Deze koude is echter voornamelijk een gevolg van de uitstraling in de koude bovenlucht, en van een hogedruk over Scandinavië is practisch nog geen sprake geweest. Dit is n.L de totale winter- toestand, waar bij koude lucht vanuit Rusland en Polen naar onze omgeving gestuwd wordt. Hoewel het hier vriest, bedroeg de temperatuur in West-Rusland nog plus 6 graden. Ook ten westen van ons land is het echter dooi en zelfs in Zeeland daalde het kwik nog maar weinig onder nul. Zo bedroeg volgens de weerrapporten van gisteravond 19 uur te Vlissingen de tem peratuur 0 graden, terwijl terzelfde tijd Gilzerijen niet minder dan 10 graden noteerde. Hier kwam dus reeds strenge vorst voor. Ook te den Helder was de temperatuur nog 1 terwijl Leeuwarden —7 meldde. Gisteren stegen de barometers belang rijk en het ziet er dan ook naar uit dat het kwik ook overdag beneden het nulpunt zal blijven. Met 's nachts matige en plaatselijk zelfs strenge vorst. Of we dit jaar weer eens een witte Kerst zullen hebben is nog zeer de vraag. tiging wordt gegeven tot de vor ming van Duitse tactische lucht strijdkrachten, die de Duitse le gergroepen in het Atlantisch ver band zullen moeten ondersteunen. Een officiële woordvoerder heeft medegedeeld: „Er zal géén Luft waffe komen". Acheson verklaarde aan het einde van zijn korte rede: „Wij hebben nu genoeg gepraat. Laten we aan het werk gaan". Het communiqué besloot met de woorden: „De genomen be.lis- singen hebben geen ander doel dan de handhaving en de verste viging van de vrede. De Atlanti sche landen zijn vastbesloten deze politiek voort te zetten, tot de vrede zal zijn verzekerd". OVER AFVLOEIING K.N.LL. (Van onze parlementaire redacteur). Bij de -aanvang van de Tweede Kamer-vergadering van gisteren heeft prof. Gerbrandy (A.R.) ver lof gevraagd om op korte termijn, liefst Donderdag of Vrijdag, vra gen tot de ministers van Oorlog en Uniezaken en Overzeese Rijks delen te mogen richten over de w- ze waarop thans afvloeiing van ex-K.N.T.L.-milifpiren en met na me Ambonezen plaats vindt. He den zal over dit verzoek worden beslist. Vorige week is deze aan gelegenheid ook reeds in de Ka mer ter sprake gekomen. De mi nister van Oorlog heeft toen me degedeeld, dat nagenoeg alle Ambonese militairen de wens hebben geuit om naar Ambon terug te keren. Inmiddels heeft de leiding van de Ambonese militai ren te Surabaja. zoals bekend, telegrafisch bericht, dat zij tegen afvoer naar „door de Indische strijdkrachten bezet gebied" pro testeert en om overbrenging naar Ambon verzoekt. Prof. Gerbrand- wil in zijn vragen waarschijnlijk hii dit bericht aanknopen en om nadere opheldering verzoeken. SPOORWEGEN IN DE MIST Het treinverkeer ondervond gis teravond door plaatselijke mist banken vertraging. De banken lagen vooral b;; Amsterdam, Rot terdam, Eindhoven, Geldermalsen, Amersfoort en Utrecht Bij dit laatste station deed zich het feit voor, dat aan een kant een bank lag, terwijl andere zijde vol komen helder was. Bü Eindhoven en Schiedam werd een sein door ijzelvorming tijdelijk buiten gebruik gesteld, waardoor bii de eerste plaats een trein 50 minuten vertraging had. Schiphol zat van 's middags 5 uur af potdicht. AMERIKAANS VLIEGTUIG MET 37 MAN VERMIST Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht wordt tussen Okinawa en de Philippij- nen vermist met 37 man aan boord. Het toestel meldde zich nog 35 minuten voor het tijdstip van aankomst. Men vermoedt dat het in zee is gestort. DEPORTAGE VAN K.N.I.L. NAAR AMBON? Het bureau Zuid-Molukken deelt mede, uit Djakarta het volgende te hebben vernomen: Het hoofdburea1 van de Am bonese ex-K.N.I.L.-militairen te Djakarta heeft van de vertrou wenslieden uit alle kampen der Ambone - militairen op Java een telegram ontvang«m. waarin wordt meegedeeld, dat de Ambonese mi litairen weigeren te worden afge voerd naar door de A.P.R.I. be zette gebieden in de Zuid-Moluk ken. Allen hebben aangevraagd te mogen worden afgevoerd naar Irian. Het eerste transport militairen en gezinnen naar Ambon, ver trokken met de „Oudshoorn", is niet vrijwillig gegaan. COMMENTAAR VAN DR. SCHUMACHER De leider van de West-Duitse sociaal-democratische partij, Dr. Kurt Schumacher, heeft Dinsdag avond aan Reuter meegedeeld, dat zijn partij de te Brussel genomen besluiten zal blijven verwerpen, zolang de geallieerden niet vol doende troépen ter beschikking stellen voor de bescherming van West-Duitsland. Dr. Schumacher noemde het een hersenschim, te geloven, dat een West-Duitse mi litaire bijdrage binnen een jaar haar beslag zou kunnen krijgen. NEDERLAND BOUWT Mevrouw C. Tjarda van Star- kenborgh StachouwerMarburg nam gistermiddag op de werf van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Feijenoord te Schiedam de laatste beletselen weg, welke het 15.000 ton metende s.s. Rijndam verhinderden de rivier op te zoe ken. Dit schip zal 900 passagiers kunnen bergen, aanvankelijk emigranten en later touristen uit de U.S.A. De fles champagne, die voor de doop gebruikt zou worden, brak op het critieke ogenblik van de lijn, zodat het schip in feite on gedoopt, iets naar stuurboord hel lend, de rivier ingleed. Onmiddellijk hierna werd de kiel gelegd voor het s.s. „Maas dam", een zusterschip. OOK 'N DOORLICHTING De Chinese communistische de legatie bij de Verenigde Naties is per vliegtuig uit New York naar Peking vertrokken. Voor het ver trek van het vliegveld hebben detectives van de „bomsectie New York" elk stuk bagage aan boord met röntgenstralen doorgelicht. DOOR HET IJS GEZAKT De 13-jarige Stoffer Lahpor die met twee vriendjes gistermiddag op een der wijken te Veendam aan het schaatsenrijden was is door het ijs gezakt en verdron ken. Pogingen van zijn vriendjes om hem te redden mislukten doordat het ijs steeds afbrokkel de. Twee uur later haalde de politie het stoffelijk overschot op. 99.79 PROCENT Radio-Moskou meldt, dat bij de verkiezingen voor de Sovjet te Moskou 99.99 pet. van het kiezerscorps is op gekomen en dat de candi- daten van de communisti sche partij en van het blok der partijlozen 99.79 pet. der stemmen hebben behaald. BINNENKORT OPGERICHT A.N.P. meldt, dat de St. Rad- houtstichting te Nijmegen bin nenkort zal overgaan tot oprich ting van een medische faculteit. Op 1 October 1951 zal het desbe treffende leerplan in werking tre den. Men overweegt de bouw van een voorlopig onderkomen, dat een laboratoriumruimte en een college-»»! 1 bevatten. De St. Radboutstichting heeft thans aan B. en W. van Nijmegen ge vraagd, om het uitbreidingsplan Heiendaal zo te wijzigen, dat het gebouw voor de medische facul teit daarop zal kunnen verrijzen. B. en W. stellen voor op dit ver zoek welwillend te beschikken. De Haagse recherche heeft we derom een wijdvertakte en geraf fineerde oplichtersbende te Den Haag gearresteerd, die zich gedu rende twee jaar aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame waren hun slachtoffers en werden in de loop van deze twee jaar voor 750.000 gulden door de heren opgelicht, onder voorwendsel van de z.g. financiering van een tapijthandel, het oprichten van fabrieken voor sigarenaanstekers, kinderspeel goed, schenkkurken etc. Deze ge raffineerde opzet gelukte zo goed, dat een van de oplichters op een gegeven ogenblik vier auto's had. 29.579 LEERKRACHTEN Bl| BIJZ. ONDERWIJS In totaal telde ons land op 1 Januari van dit jaar 41.526 onder wijzers en onderwijzeressen. Daarvan werkten 11.947 bij het openbaar onderwijs en 29.579 bij het bijzonder. Deze gegevens wer den door de gemeente- en school besturen verstrekt en in samen werking met de afdeling wiskun de van de pensioenraad verwerkt. Stadsschoen im de winter. Dezer dagen is te Nice in Zuid-Frankrijk een nieuw passage kantoor van de K L.M. geopend. In dit kantoor is een perma nente tentoonstelling ondergebracht van typisch Nederlandse producten. Een Franse politieagent toont belangstelling voor een model van de „Vliegende Hollander" in de etalage van het nieuwe passagekantoor. President Truman heeft gisteren de beslissing genomen, dat met spoed Amerikaanse versterkingen scheep zullen gaan naar Europa. Thans zijn ongeveer 100.000 man Amerikaanse troepen in Duitsland aanwezig, drie eskaders gevechtsvliegtuigen en drie eskaders Superforten van het type B.-29. Het ligt in de bedoeling in West Europa een Expeditionaire Macht te vormen van 50 a 60 divisies, verdeeld over 3 a 4 legergroepen. Generaal Dwight Eisenhower verklaarde gisteren omstreeks 1 TOT IN DE TEMPEL VAN JUSTITIA. De officier van Justitie te Arn hem heeft zekere van R. en V. Z. laten arresteren, die zich in hun functie bij het parket van de officier hebben schuldi° gemaakt aan verduistering. Van R. die 1 Augustus j.l. ontslagen is, was o.a. belast met het terug geven van overtuigingsstukken, nadat de officier van Justitie daarom trent een beslissing heeft geno men. Van het feit, dat de betrok kenen vaak verzuimden de afge geven stukken, waarin vaak geldsbedragen zaten terug te vragen, heeft deze voormalige scbriiver gebruik gemaakt om de stukken af te boeken en ze zelf te behouden. De tweede verdachte V. Z. heeft boetebetalingen niet afgedragen. MOEDIGE GLAZENWASSER Een uit zeven personen be staande Amsterdamse familie is gisteravond dakloos geworden tengevolge van een korte, doch felle uitslaande brand, die haar woning aan de Rozenstraat in de Jordaan, geheel in de as legde. Niemand was thuis, maar men had de kachel flink opgestookt. Hoewel de oorzaak van de brand nog niet kon worden vastgesteld, wordt vermoed, dat de kachel hieraan niet vreemd is. Er vielen geen slachtoffers bij deze brand in de dichtbevolkte straat, doch de glazenwasser H. van Raam, toonde een staaltje van moed, dat hemzelf in groot gevaar bracht. Hij was namelijk naar boven gesneld om een zes tig-jarige bewoner van de derde etage, die met longontsteking in bed lag, in veiligheid te brengen. De rookontwikkeling was eebter zo hevig, dat hij vlak voor de derde verdieping niet verder kon en zichzelf slechts van verstik king kon redden door een ruit in te slaan en zo op het dak te klauteren. De brand _cr wist de zieke een ogenblik later uit de bedreigde woning te halen. Aan het einde van het universi taire jaar zullen de studenten van de universiteit te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, onge tekende rapporten indienen, waarin zij hun professoren zullen beoordelen. In de rapporten zal het gehalte van de gegeven colleges worden beoordeeld. De studenten zullen beoordelingen geven van „de be trachte rechtvaardigheid bij ten tamens en examens, de voorbe reiding door de hoogleraren van hun colleges, de duidelijkheid van hun voordracht, hun vermogen om anderen iets bij te brengen en hun eigen kennis van het ge doceerde. Januari naar het Continent te zullen vertrekken. Op een ver zoek van persfotografen om even te glimlachen, antwoordde hij: „Ik zie in deze tijden niet veel reden tot glimlachen". De generaal zal in Europa ge adviseerd worden door een staf, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de strijdkrachten der At lantische landen. Uit Washington komt voorts het bericht, dat President Truman er niét over denkt zijn ministers van Buitenlandse Zaken en van De fensie, Acheson en Marshall te vervangen. Hierover gingen de laatste dagen geruchten. De Amerikaanse minister van Defensie, Frank Pace, is met de stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Collins, te Frank fort aangekomen om besprekin gen te voeren met de Amerikaan se bevelhebbers in Duitsland. „Ike" (Sm.) Generaal Eisenhouwer keert tot zijn oude liefde terug. Van de wetenschap weer naar bijna hadden wij geschre ven: het slagveld. Maar dat hopen wij niet. Hjj keert terug tot de strategie. Tot de defensie, de verdediging van W.-Europa. De benoeming van Eisenhouwer tot bevelhebber van de West- Europese strijdkrachten van het Atlantisch Pact beteken niet dat wij oorlog willen Maar de harde noodzaak van dreigend gevaar dwingt ons tot vérstrekkende maatregelen op militair terrein en tot de keuze van de beste krachten om de beschikbare macht zo doeltreffend en zo effi ciënt mogelijk aan te wenden. De keuze van Eisenhouwer wekt vertrouwen bij de volkeren van West-Europa. Zij zijn niet mili- tairistisch en voeren geen mili taire kaste maar dat neemt niet weg dat wij onze dankbaarheid uitspreken iegens de man. die zich voor dit grote werk, dat wii als een werk des vredes willen zien. weer beschikbaar stelt. De generaal verdient ons vertrou wen. Zijn terugkomst brengt ons weer zijn roemrijke daden uit het verzet tegen de Duitsers in herinnering. Zijn naam is een symbool van vrijheid. Zijn ver leden is een waarborg voor ons vertrouwen. Alleen: wii vertrou wen niet op militaire kracht al leen. Dat zou ons regelrecht in het avontuur van een nieuwe oorlog storten. Wii vertrouwen ook op de geestelijke krachten van de volkeren en meer nog op destrategie van de Voor zienigheid. die wij om genade en bescherming blijven vragen. Moderne slavernij? (Sm.) Terwijl Truman en Atlee op de frontpagina's heb ben plaats gemaakt voor Abe Lenstra en Roozenburg. twee beroemde voetballers maakt de K.N.V.B. in een bericht betref fende overschrijving van spelers melding van aanvragen .betref- „fende aankopen van spelers". Dat „aankopen" is in dit ver band veelzeggend Het bewijst, hoe de sportbeoefening kan ont aarden. als het geen soort blijft wat met beroepsvoetbal uiteraard niet het geval is. Men sen worden aan de meestbieden de verkocht. Dat noemde men vroeger slavernij met alle con sequenties en risico's daaraan verbonden. En als we de bed za gen lezen, die buitenlandse vere nigingen bieden voor soelers- .materiaal" dan zien we dat het gaat om sommen, waarvoor nor male mensen een geslacht lang kunnen werken. Is hier geen in ternationaal kapitalisme van een slecht soort aan bod, dat een moderne slavernij in de hand werkt? Door de Noord-Koreaanse ra- dio-omroen. die is ondergebracht te Kangie. in het bergachtig Noorden, is omgeroenen. dat ver schillende tot nu toe afzonderlijk onererende guerilleros erin ge slaagd zijn zich te verenigen. Zii zouden thans ODrukken naar de steden Taed.ion. Taegoe en Poe- san. Taedion en Taegoe liggen aan de voornaamste bevoorra dingslinie voor Re verbonden strijdkrachten rondom Seoel, die in Poesan begint. Volgens een schatting van Mac Arthur's geheime dienst bedraagt de sterkte van het opnieuw ge formeerde Noord-Koreaanse le ger 150.000 man. Bovendien wor den waarschijnlijk nog 50.000 man in Mandsjoerije, waar zij veilig zijn voor Geallieerde aan vallen, opgeleid. De toestand aan het front in de omgeving van de 38ste breedte graad is onveranderd. De Chinese hoofdmacht bevindt zich nog steeds ter hoogte van de 39ste breedtegraad, terwijl zich een „niemandsland" uitstrekt tussen de Chinese posities en de Geal lieerde stellingen iets ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. In dit „niemandsland" zijn alleen pa- Drie Europese planters op Malakka gedood SINGAPORE, 19 Dec. (Reuter). Op Malakka werden heden drie jonge Europese planters gedood. Voorts werd een trolleybus door twee Chinezen in het centrum van Singapore in brand gestoken. trouilles in actie. De hoofdmacht der verbonden troepen in dit ge bied heeft reeds sinds ongeveer twee weken geen contact gehad met de Chinese hoofdmacht. Chinese cavalerie is ten Noord- Oosten van Kangje en ten Noord- Westen van Hoengnam gebom bardeerd en met boordwapens beschoten. Vliegers meldden „sterk toegenomen vijandelijke activiteit", rondom Songdjin. 'n ongeveer 160 KM ten Noord-Oos ten van Hoengnam gelegen plaats aan de Oostkust. Joban van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Australië, pas seerde 18 December Kaap St. Vincent. Talisse, Djakarta-Amsterdam, 18 December van Port Said. Grote Beer, 18 December van Surabaja naar Djakarta. Zuiderkruis, Djakarta-Rotter dam, 18 Decembei dwars iaw- Cameronia, Djakarta-Rotter dam, passeerde 19 Decem- Kaap Tc. Cede Djakarta-Rotter dam, passeerde Decem ber Kaap Kota Agocng, Djakarta-Rot terdam, 18 December van Belawan. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 130 mijl W. Mentawei- eilanden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1