Aardappelmoeheid Vleesoorlog woedt in de Veenkoloniën Feeërie Friezen en Hollanders leverden slag in Broek Enkolon-fabriek in Emmen Januari 1952 in bedrijf? HET KLQKKENPALEIS Fa. J. E. IBINK Moet er 'n dee! van de witte kool worden opgeruimd? Mr. J. Linthorst Homan over internationale samenwerking YPMA, de leverancier van de betere merken Fa. J. de Euyier Zonen Duizen naar tovei Veiling-weekoverzicht Basis ligt in de dorpsgemeenschap Kees van Eikeren de sterkste In Stadskanaal fl. en f 1.40 per pond De oliewinning in Nederland Marktberichten CAFé met inventaris slagersbediende SCHILDERS tulbanden en rozijnenbroodjes Schilders Banketbakkerij Rusland vers zijn mar Rumoer ronc aanbested PAGINA 4 WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 LANGEDIJK Na de strenge nachtvorst en de natte sneeuw van Donderdag 7 en Vrijdag 8 December vreesde men dat het met het product andijvie wel ge daan zou zijn. Dit is echter niet het geval geweest en de af ge lo pen week werd aan „de Noorder Marktbond" nog pl.m. 2' wagon verhandeld. De prijzen of schoon iets teruglopend moch ten er ook nog zijn. De allerbeste andijvie wat toch evengoed 2e kwaliteit was bracht rond f 20 op. De afwijkende kwaliteit va rieerde van f 15 tot 19 en het stek (meestal kropjes van enkele blaadjes) varieerde van f 5 tot f 9 per 100 kg. De aanvoeren werden deze week wel steeds minder,, zodat het in de lijn der verwachtingen ligt dat er in de komende week wel niet veel meer zal komen. De tijd is voorbij Het product uien was niet erg gewild. Ruim 22 ton werd ver handeld. Vele partijen waren echter niet voor export geschikt. Deze partijen werden vanzelf sprekend verhandeld voor de laagste prijzen. Grove uien no teerden van f 5.50 tot f 7.mid del uien van f 4.— tot f 6. drielingen (export geschikt) van f 7.50 tot f 8.50 en nep (export geschikt) van f 11.90 tot -f 13. Bieten werden zeer sporadisch aangevoerd. De prijs lag erg hoog. Voor A-bieten (mooie kleine ronde bieten) noteerden we f 9.- tot f 9.60. Voor B-bieten (gro vere) f 6.60 tot f 7.en voor modio (te kleine bietjes) f 4.60 per 100 kg. Rode kool Deze week werden de aanvoe ren iets groter. In totaal werden deze week pl.m. 9 wagons ver handeld. Mooie 'partijen van 2 a 3 pond brachten de hoogste prijs op f 12.per 100 kg. Goede zware kool (67 pond) bracht rond f 5.50 per 100 kg. op. Over het algemeen werden goed' door schot en afwijkende partijen aan geboden. Behoudens de hele klei ne kooltjes (stort) werd alles af genomen. De prijs voor de afwij kende partijen varieerde van f 4 tot f 7.en voor het doorschol van f 5.tot f 9.50. Gele kool Dit product werd heel spora disch aangeboden. Over de gehe le week ongeveer 1 wagon. De prijs liep van f 4.50 tot f 7.— per 100 kg. Er was ook nog wat veld- gele kool, maar deze werd drie dagen achtereen opgehouden. De vierde dag, ontdaan van hun win terjas in casu de overtollige bladen weden ze in colbert jasje verkocht voor f 7.per 100 kg. Groene kool Ongeveer 1' wagon werd ver handeld. Aanvankelijk hoge prij zen f 10.per 100'kg. In het midden van de week beduidend lager, f 5.tot f 7.20. Op het einde der week 'n herstel. Toen bracht de mooiste nartij kilo's goed weer f 9.90 pér 100 kg. op. Ook voor dit product is de tijd zo goed als voorbij. Witte kool „Lest best" zegt het spreek woord. De witte kool was het grootste in de aanvoer. Ongeveer 35 wagons werden verhandeld. Hoofdzakelijk werd de witte kool gekocht door de zuurkoolfabrie- ken. Slechts enkele wagons wer den verladen voor export: Oos tenrijk. De prijzen waren heel goed en bewogen zich in stijgen de lijn. De aangevoerde partijen Succes witte kool werden verhan deld voor f 4.— tot f 5.40 (hoe zwaarder hoe duurder) en de Deense witte kool bracht de laat ste dagen allemaal boven f 5. per 100 kg. op tot f 5.60. Het is te hopen dat de zuurkoolfabrie- ken nog menig wit kooltje kun nen inmaken, want er zijn er ge noeg. Blijkens de inventarisatie zijn er bij de Noordermarktbond ongeveer 1250 wagons voorradig. Het vorig jaar waren er op 1 Dec. 970 wagons, waarvan de 'helft in de maand December werd ver kocht. Op 1 Jan. 1950 hadden we dus nog 'n 450 wagons witte kool maar thans zijn, er op 1 Januari nog 1200, dus 2' maal zoveel. Velé verbouwers vragen zich dan ook met ernst af, of het geen zaak is, om thans, nu het product nog gewild is bii de zuurkoolfa- brieken, 'n bepaald kwantum te ruimen. SYMBOLISCH VISSERSFEEST TE AMSTERDAM De Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam bestaat 80 jaar, welk feit o.m. ge vierd wordt met een sym bolisch vissersfeest. Tot dat doel is het gebouw der Academie door de leerlingen onder leiding van de professoren her schapen in een enorm .diepzee-bassin'". Op smaakvolle wijze is alles wat met de visserij en de bewoners der zee in ver band staat uitgebeeld Ook „Zeepaarden" beho ren tot de have van het bassin. HAVELTE Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Volkshogeschool „Overcinge" te Havelte heeft mr. J. Linthorst Homan, door wie dit landgoed ter beschikking van de Volksho geschool werd gesteld, een rede gehouden over „Internationale samenwerking. Mr. Linthorst Homan wees er op, dat er een schrille tegenstel ling bestaat tussen de huidige internationale verhoudingen en de idealen van internationale sa menwerking, welke men gedu rende de tijd na de bevrijding had gekoesterd. De onderlinge gesprekken in de bezettingstijd liepen dikwijls over de vraag: of men op dit gebied realist of idea list moest zijn, doch de werke- WINKELSLUITING FEESTDAGEN ALKMAAR. Op 24 December zijn alle winkels gesloten behalve brood-, banket-, suikerwerk-, chocolade-, bloemen- en plantcn- zaken. Deze lahtste mogen van 8 tot 6 uur open zijn. Op 25 Dec. mogen alle winkels open zijn tot 6 uur. Op 26 December mogen alle winkels open zijn tot 24 uur. Op 22 en 23 December mogen de zaken open tot 21 uur. Op 30 December eveneens tot 21 uur. Op Zondag 31 December zijn al leen weer de bovengenoemde zaken open, als brood-banket enz. De Nieuwsjaarsdag geldt als een normale werkdag. De brandweer trekt uit ALKMAAR. Morgenavond zal de Alkmaarse brandweer in volle wapenrusting uittrekken. Ditmaal niet om brand te blussen, maar om branden te voorkomen. Huis aan huis zullen de brand weerlieden een folder bezorgen, waarin men tien geboden zal aantreffen ter bestrijding van het brandgevaar. De manschappen trekken uit in uniform en met vijf wagens, die hun bellen zullen laten klinken. Eén ploeg blijft met één wagen in de kazerne achter, „waaks", zoals we dat van de Alkmaarse brandyveer gewend zijn. Wij vestigen de aandacht op deze actie, die uitgaat van de Noordhollandse Prov. Brandweer- bond. Het is in ieders belang dat de Alkmaarse gezinnen zorgvul dig kennis nemen van de folder, die men morgenavond in de brie venbus zal vinden. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ru- dolf J. A., z.v. H. A. J. Biemans en A. M. Gaarthuis; Alida M. A„ d.v. H. M. Kuijper en A. M. van Straalen. Gehuwd: Gerrit Spaans en Maartje van Lienen; Fredericus B. Koopman en Tecla M. Hoog land; Dirk Molenaar en Neeltje Jimmink. Overleden: Maria Plas, oud 39 jaar, gescheiden van E. C. Bilars. Denk om de gladheid ALKMAAR. Volgens artikel 184 van de Algemene Politiever ordening is ieder verplicht bij gladheid van de weg een meter voor zijn huis zodanig te be strooien, dat de gladheid geheel is verdwenen. Wij vestigen hier, bij de tegenwoordige weersom standigheden, nogmaals de aan dacht op. BROEK De ijsclub „Sud- wide" te Broek bij Joure, welke vorig jaar de primeur had. zag vele cracks uit Holland en Fries land aan de start verschijnen. Zo'n eerste treffen heeft altijd iets bekoorlijks over zich, omdat men van te voren niet weet wie de sterkste is. Wel was het be kend dat de Hollanders beter ge traind waren. De lijst bevatte niet minder dan 14 rijders waar onder bekende Hollanders, als Kotgans van Den Oever (kampi oen van Nederland in vorig sei zoen), A. Nagel, Zwammerdam, en Kees van Eikeren van Bad hoevedorp. Drie rijders van naam die ieder voor zich zeker nog wel meer van zich zullen laten ho ren. Ook onder de Friezen waren bekende rijders zoals Sioerd Zeldenthuis en Jac. Slof van Joure. Beide rijden nog een goede streek; nu troffen de beide Jousters het bar slecht met de loting omdat zij dadelijk tegen de beide sterkste Hollanders moesten. In de eerste omloop sneuvelde J. Poepjes» van Delstrahuizen tegen H. J. Smid van Oosterzse een rijder die ook wel iets voor de toekomst belooft. Kemme van Joure won gemak kelijk doordat Pomper van de lijst was afgevoerd. Jac. Slof van Joure moest direct tegen Rotgans van Den Oever en dit was de veteraan te zwaar. H. de Vries van Vinkega, ook een goed rijder had weinig moeite met K. Smid van Delstrahuizen. terwijl P. Kerkstra van Echten zijn plaatsgenoot W. Smid in 2 ritten klopte. Nagel van Zwammerdam had het tegen H. Brink van Broek gemakkelijk terwijl Kees van Eikere-n van Badhoevedorp vrij gemakkelijk van Sjoerd Sel- denthuis won Om de prijzen moesten ten slotte kampen van Eikeren. Smid Nagel en Rotgans. Van dit viertal wist Kees van Eikeren van Smid te winnen terwijl Nagel en Rotgans een harde strijd leverden, welke met miniem verschil door Rotgans werd gewonnen. Rotgans is ster ker. doch Nagel vlugger, zodat de derde en vierde prijs esp waren voor Nagel en Smid. ""er- wijl tussen Kees van Eikeren en Rotgans om prijs en premie moest worden gereden. Beide rijders gaven elkaar seen duimbreed toe er. na "ele valse starts ging het eindeliik los. Tot aan de laatste meters lagen beide riiders in volle kracht naast elkaar, doch toen schoot van Eikeren met een ge weldige spurt naar voren en won de eerste rit met gering verschil. De tweede rit was niet minder spannend doch de kampioen van het vorige jaar moest ook nu weer in van Eikeren zijn meer dere erkennen. De totaal uitslag is: le f100.Kees "in E'keren, Badhcvedorp; 2e f60.N. Rot gans. Den Oever: 3e f40.— A. Nagel. Zwammerdam: 4e f20. H. .T. Smid Oosterzee; 5e en 6e oriis ieder f10.H de Vries (Vinkega) en P Kerkstra (Ech ten). In Terhorne werd een wed strijd voor mannen gehouden. De overwinning werd behaald door J. Trompetter uit Wieringen; 2. J. Smid en 3. J. Jongert. Rijderij Jubbega (vrouwen): 1. R. Kooi, Wieringen; 2. T. de Vries te Kortezwaag. Nu de ..keien" Ike Nienhuis. Lien van der Mei en Joke en Coba Hoekstra dit seizoen niet on de iisbaan zullen uitkomen, is het vermoeden gewettigd. dat Rina Kooi. die haar eerste over winning al in de zak heeft, een hartig woordie zal mee spreken, tenzii nieuwe sterren zullen op dagen. Bolsward houdt Donderdag 'n rijderij voor mannen: er is voor f 300.— aan prijzen uitgeloofd. MOHAMMEDAANSE LEIDERS IN ARREST TE SINGAPORE Karim Gani, de voorzitter van de Mohammedaanse Liga te Sin gapore, die mee vijf andere Mc hammedaansa leiders is gearres teerd in verband met de ongere geldheden te Singapore in de af gelopen weck, zijn naar Saint Johns eiland overgebracht. SNEEUW IN TREIN MOTOREN De laatste dagen moesten door in stuiving van sneeuw in de motoren' vele electrische treinstellen buiten dienst gesteld worden. Doordat men gedurende de nacht in de revisie- loodsen met dubbele ploeg heeft ge werkt was bij de 'aanvang van de dienst de achterstand meestal ingelo pen, doch niet geheel. Hierdoor moesten verschillende treinen in kleinere formatie dan normaal in dienst gaan. Eierveiling Alkmaar Aanvoer van 1116 Dec. be droeg: 174025 stuks kipeieren. pri,js per kg f 2.60. Zoals bekend houdt de Wet Be strijding Aardappelmoeheid o.m. naast een verbod voor het telen van aardappelen; tomaten; bloembollen- bewassen; boomkwekerij gewassen; kool planten, stekbieten en dergelij ke voor distributie bestemd voort- plantingsmateriaal, dat met aanhan gende grond wordt verspreid een verplichte vruchtwisseling in, het geen neerkomt op een toegestane aardappelteelt van 1 maal in de 3 jaar. Evenzo biedt dezelfde Wet onthef fingsmogelijkheden, indien hiertoe echter gegronde aanleiding bestaat en mits de uitvoering ervan niet in strijd komt met het doel van de Wet. Op deze basis werd indertijd dan ook voor het vroege aardappelgebied van Noord Holland een algemene ontheffing gegeven, welke de moge lijkheid biedt jaar op jaar aardappe len te verbouwen, mits deze zijn ge rooid vóór de 20ste Juli. Begrijpelijk heeft elke verandering t.a.v. de 1 op 1 verhouding conse quenties voor de telers. Echter heeft de Plantenziekten- kundige Dienst gemeend een langer toestaan van de ontheffing (dus de voorlopig toegestane 1 op 1 verhou ding) niet langer te kunnen verant woorden. Het exportbelang loopt in deze parallel met de belangen voor de aardappelteelt als zodanig. Om deze reden heeft men dan ook nieuwe regelingen getroffen. Deze nieuwe regelingen houden in, dat voor het gehele ontheffingsge- bied van Noord Holland met ingang van het volgend jaar zal gelden, dat 1 maal in de 2 jaren aardappelen mogen worden verbouwd. De rooidatum van 20 Juni blijft hierbij van kracht. Echter wordt getracht voor een gedeelte van het ontheffingsgebied alwaar de aardappelteelt op de meest intensieve wijze-wordt uitge oefend de oude ontheffing te doen behouden. Daar aardappelmoeheid practisch alleen door middel van grondmon- steronderzoek kan worden aange toond, heeft een uitgebreid onder zoek aldaar plaats, waarvan de uit slag beslissend zal zijn voor de uit spraak v. d. Plantenziektenkundige Dienst. STADSKANAAL - In een deel van de Groninger veenkoloniën woedt sedert enige weken een vleesoorlog. De klanten zijn hier door in de gelegenheid te Stads kanaal vlees te kopen voor f 1. per pond. Al geruime tijd ver kocht de slager D. te Stadskanaal beneden de prijzen der andere slagers. Het vlees kost bij hem f 1.40 per pond, terwijl andere slagers de prijs vastgesteld hiel den op f 1.80 per pond. D. zag zijn klandizie geleidelijk sterk toenemen en twee andere slagers in de onmiddellijke nabijheid za gen de toestand met lede ogen aan. Deze beide slagers. B en K., verlaagden daarop ook hun prij zen tot f 1.40 per pond. Het ge volg was, dat de andere plaatse lijke slagers in het geweer kwa men en dat de inwoners van plaatsen in de omgeving hun vlees te Stadskanaal gingen be stellen. Tengevolge daarvan weer zagen de slagers te Wildervank zich ge noodzaakt ook hun prijzen te ver lagen tot f 1-40 per pond. Toen het zover gekomen was, en de inwoners van Veendam op hun beurt hun inkopen in Wildervank gingen doen, waardoor de Veen- dammer slagers zich voor moei lijkheden gesteld zagen, staken de Veenkoloniale slagers de hoof den bijeen. De volgende week waren de prijzen weer normaal, d.w.z. vast gesteld op f 1.80 per pond, met uitzondering van slager D„ die rustig doorgaat met te verkopen voor f 1.40 per pond en de sla gers B. en K. Laatstgenoemde slagers verkopen het vlees nu voor de somma van f 1.per pond. Zij zijn hiertoe in staat ge steld door de organisatie en de bedoeling is, de slager D. er vol komen uit te werken. Tot nu toe geiukt dit echter met zo bijzon-der vlot. D. weet zijn klanten vast te houden, door hen te garanderen, dat hij zijn prijs van f 1.40 per pond ook in de toekomst zal handhaven, terwijl men wel weet, dat de lage prijzen van de slagers B. en K. slechts van tijdelijke aard zijn. Intussen hebben deze slagerszaken te Stadskanaal een enorme afzet en heeft D. al plannen gemaakt voor uitbreiding van zijn zaak. Is deze gunstig dan blijft voorlopig voor dit gedeelte, bestaande uit een drietal gebieden, de oude ontheffing (1 op 1 verhouding) van kracht. Is de uitslag niet gunstig dan zol ook voor dit gedeelte de 1 op 2 verhou ding ingaan. Het gedeelte is het ontheffingsge bied dat we om verwarring te voor komen het uitzonderingsgebied zul len noemen, wordt begrensd door; Gebied Medemblik-Enkhuizen om grensd door de lijn: Medemblik, Noorderkoggerzeedijk, Noorderweg, dorpsweg Twisk, hoek Almersdorpervveg, Twiskerdijksloot kruising Cavesloot, Cavesloot, sloot bewesten Lichtewaterpolder, Veer stoot, kruising Boomsloot, Boom sloot, De Brander, Egboet, Egboet- water, Westerkeursloot, dorpsweg Zwaagdijk, gemeentegrens Hoogkar- spel, dorpsweg Hoogkarspel, Nieuwe weg" van Hoogkarspel naar den Hout Torenweg, Oude trambaan (in Zuid richting), Leekerweg, 'Zuiderdijk, Wederstoot, Waterlozing, Lakeman- sloot, Kerkewater, Kerkeweg, Buurt, IJsselmeerdijk, Zuiderdijk, Enkhui zen (Westerpoort), Westeinde, Bok- kesloot, Fluithoek, Oosterdijk (IJs selmeerdijk) tot Medemblik. Gebied Obdam—Hensbroek, om grensd door de lijn: Kruising Kagerdijk. Spierdijk. Lut- kedijk, Ringsloot ten Oosten van de Berkmeer, Obdammerdijk, Ringvaart ten Westen van polder Hensbroek, Ringsloot tussen Polder Hensbroek en polder Wogmeer, denkbeeldige lijn vanaf polder Wogmeer tot krui sing Kagerdijk, Spierdijk. Gebied Langedijk, omgrensd door de lijn: Handelskade (Noord Scharwoude), dorpsstraat Nrd. Scharwoude, dorp straat Zd. Scharwoude, Bruggesloot, Dempsloot, Ringsloot ten Westen en Zuiden v. Daalmeer, Slaatsloot, 1ste Kruissloot, de vaart tot kruising Spoorlijn, Spoorlijn, Ringvaart ten Westen polder Heerhugowaard, dijk Nrd.-Scharwoudepolder, Handelska de Nrd.-Scharwoude. Men doet verstandig in 1951 een zodanige oppervlakte met aardappe len te betelen (in elk geval niet bo ven 50»/o van de bouwgrond) dat zonder bezwaar aan de gestelde eis: „1 maal aardappelen in de 2 jaar", kan worden voldaan. Met de mogelijkheid dient voorts rekening te worden gehouden, dat aan een ontheffing voor het uitzon deringsgebied en misschien ook voor het ontheffingsgebied in den vervol ge een grondmonsteronderzoek zal dienen vooraf te gaan. Nadrukkelijk geadviseerd zich in te stellen, op: 1. Regematig grondmonsteronder zoek. 2. Geleidelijke overgang tot vruchtwisseling. De olie-productie van het veld, dat de Bataafse in samenwerking met de Standard Oil in exploita tie heeft in Schoonebeek (Z. O. Drenthe) bedraagt 700.0000 ton. In 1947 was de productie slechts 200.000; de thans bereikte jaar lijkse productie is voorlopig on geveer de rendabele maximum productie, welke in de eerstko mende jaren verwacht kan wor den. Kwantitatief dekt deze hoe veelheid ongeveer dertig procent van de Nederlandse behoefte maar dit geldt niet in kwalitatief op zicht door de vele olie-soorten. Wat de technische ontwikkeling betreft, men kan thans boren tot zesduizend meter, waar men eni ge tijd geleden verheugd was met een boring tot 800 meter. De verbeterde productie-metho den gingen gepaard met het ont dekken van nieuwe velden. Olie oppompen is een kostbare bezig heid. Een boorpomp kost een mil- lioen. EMMEN Aan de Enkalonfabriek, waar de Algemene Kunst zijde Unie uit Arnhem Nederlandse nylongarens zal gaan pro duceren, wordf op het ogenblik hard gewerkt. Op het 70 ha. grote terrein zijn o.m. al een kantoorgebouw en enkele fa briekshallen verrezen, waarbij speciale voorzieningen werden getroffen met het oog op de bijzondere eisen, die bij het fabri- cage-proces aan het vochtigheidsgehalte van de lucht worden gesteld. Men hoopt de eerste gebouwen omstreeks Juli 1951 te kunnen betrekken en in Januari 1952 met de productie te beginnen, Dan zullen behalve de productiehallen en de kan toorgebouwen ook de cantine, het ketelhuis, het laboratorium, de magazijnen en het polymerisatiegebouw gereed moeten zijn. De laboratoria van de A.K.U. hebben reeds vele jaren aan de ontwikkeling van dit product ge werkt, maar vooral om octrooi- strijd te vermijden werd in No vember van het vorig jaar een overeenkomst aangegaan met de grootste nylonproducente ter we reld, de Amerikaanse firma Du- pont te Nemours. Enkalon zal worden geprodu ceerd in de vorm van Enkalon- garens en Enkalonvezel. Het ga ren is niet alleen geschikt voor dameskousen (katoen, natuur- en kunstzijde hebben in de Noord- Amerikaanse kousenindustrie ge heel afgedaan) maar ook voor tri cotages (vooral ondergoed en blouses, costuums, regenjassen e.d.) scheepstrossen, visnetten en verschillende soorten borstels. Enkalonvezel zal, naar men ver wacht, vooral toepassing vinden ter versterking en vervanging van wollen garens in sokken, jongenskousen, kamgaren stoffen etc. Een groot proefbedrijf in Arnhem stelt de toekomstige af nemers in de gelegenheid thans reeds met Enkalon té experimen teren. De fabriek in Emmen zal draaien voor de export en de Beneiux-markt. Amerika. Enge land en Frankrijk hebben ieder één dergelijke fabriek, Duitsland een paar. Van de zijde van de A.K.U. re kent men, op grond van verschil lende toezeggingen van over heidswege,op verbetering van de verkeersverbindingen, terwijl voor directieleden en stafpersoneel nieuwe woningen ter beschikking plegen te worden gesteld, ge middeld in een verhouding van een woning op de tien binnen een jaar na de inbedrijfstelling uit de gemeente Emmen aan te stellen arbeidskrachten. Het personeel zal rond tien in genieurs en administratieve krach ten voor de topleiding, veertig middelbare technici, 150 vaklie den en voorts ongeschoold perso neel omvatten. De A.K.U. zelf verzorgt de opleiding van mk- werkers. Jongens van Je am bachtsschool krijgen een zgn. He- metel-opleiding. De Enkalon-fa briek zal continu werken. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR. Gisteren reed op de Kanaalkade in de richting van de Helderseweg een vracht auto waarachter een handwagen was bevestigd; daarop lagen zes bossen betonijzer, van 12 meter lang. Op de handwagen zaten twee mannen. De chauffeur, die onbekend was met de situatie ter plaatse, wilde eerst de Geester singel oprijden, doch reed daarna rechtdoor. Hij maakte zodoende een S-bocht, waardoor de hand wagen begon te 'slingeren. De handwagen sloeg om. Een der twee mannen sprong er af, doch de ander, de 26-jarige 't Kok uit Oudkarspel, kwam te vallen en kwam terecht onder de hand wagen en het betonijzer. Hij klaagde over hevige pijn in zijn rechterbeen. Hij is vervoerd naar het huis van dokter Kolk en bleek een ernstige bloeduitstorting in zijn rechterkuit te hebben ge kregen. AUTOBOTSING BERGEN. Gistermorgen kwam de heer J. K. uit Bergen met zijn personenauto in botsing met een bus van de Naco in de Schermer. De heer K. liep een ernstige hoofdwonde op en werd naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht De bus werd licht beschadigd; de personenauto daarentegen kreeg ernstige schade. De toestand van de heer K. was hedenochtend redelijk. lijkheid is nog bitterder gewor den dan de somberste realist heeft geacht. Het is noodzakelijk, aldus spr., dat een ieder beseft dat het beeld van de samenwer king in de mensheid ook van hem afhangt, want er is een recht streeks verband tussen de sa- menwerkinge in de kleine en in de grote kring. Noemt men de wereldsamen- werking in de organisatie der Verenigde Volkeren de top van de pyramide, dan vindt men van boven naar beneden: de Atlanti sche gemeenschap, de Europese samenwerking in Parijs en Straatsburg, de Benelux, onze volksgemeenschap, ons regiona lisme en onze dorpsgemeenschap. De basis maakt evenwel de kracht uit en niet de top, en zo doende hangt alles af van de vraag, hoe de mensen in de ba sis samenwerken en hoe dpze sa menwerking steeds verder naar de top wordt doorgezet. Er zijn drie wegen naar wereld- samenwerking, aldus spr.: de weg der Veren i ede Volkeren, de weg der wereldfederatie en de weg der regionale federatie en het is goed dat alle drie hun voorstan ders vinden. Ieder onzer heeft 'n taak in deze, ieder dient goed sa men te werken met zijn buren, ieder dient er zorg voor te dra gen dat zijn eigen stands- en vakorganisatie krachtig ijvert voor internationale samenwer king. Men dient hierbij wel te bedenken, aldus spreker dat te leurstelling en tegenslag in het internationale leven evenzeer als in het persoonlijke leven beproe ving betekent, die wij moeten po gen te doorstaan. En juist voor ons volk bestaan er duidelijke taken, in en buiten Europa, mits onze jeugd de moed er in houdt en niet achterblijft. Onze staats lieden zullen realist moeten zijn, doch op ons ligt de taak een stroom van idealisme voortdurend naar boven te stuwen, aldus mr. Linthorst Homan. Voorts werd een overzicht van het volkshogeschoolwerk te Ha velte gegeven door de voorzitter, de heer J. C. Witmans te Meppel. Door de „Drenten in verstrooiing" met name de in Den Haag woon achtige Drenten, werden verschil lende liederen gezongen. Bevordering Rijkswerf DEN HELDER. Te rekenen van 1 October 1950 af werd bij de Rijkswerf de machinebank werker A: B. Vader bevorderd tot commandeur. WARMENHUIZEN 2150 kg uien 6.20—6.30; grove 6.50—6.80; 15.000 kg rode kool 611.40; 9000 kg witte kool 55.50. N. SCHARWOUDE. 400 kg aardappelen, grote alfa 9; 4400 kg uien 3,804,80; grove 5,406; nep 11,40; 18500 kg rode kool 6 —12,30; 2500 kg gele kool 5,50— 7,40: 4800 kg groene kool 7 10,80; 41000 kg witte kool, succes 55,30deense 56. LANGEDIJK, 20 Dec. 3000 kg bieten A 10,30; B 6,40; 2500 kg uien 3,905; grove 5,806,50; 600 kg peen n 6,40: 12000 kg groene kool 713,10; 14000 kg gele kool 5,506,90; 10000 kg rode kool 6 10,10; 30000 kg witte kool, suc ces witte 5,60; deense witte 5,10 5,90; doorgedraaid 200 kg groe ne kool; 2500 kg gele kool; 1500 kg rode kool; 1000 kg witte kool. SPECIALE KERST- EN NIEUWJAARSAANBIEDING van MOLENSTRAAT C 30 - SCHAGEN PROFITEERT VAN DEZE AANBIEDING 500 gr. metworst en 500 gram Haagse Lever worst voor f 1.50; Gehakt half om half f 1.10 per 500 gram, en voor de .oliebollen blank paardenvet, per 500 gr. f 0.70, p. 27' kg. f 3. BESTELT VROEGTIJDIG UW ROLLADE Prima jong blank PAARDENVLEES per 500 gram LAPPEN v.a. f 1.20 ROLLADE v.a. f 1.40 yOSBIEF v.a. f 1.40 BIEFSTUK v.a. f 1.75 Heerlijke rauwe ROOKWORST per 100 gram f 0.29 Prima RUND-, VAR KENS- en SCHAPEN VLEES tegen de laagste prijzen. Dik vet gerookt spek per 500 gr. f 1.60, per 2''i kg. f 1.50 per 500 gram. Mager gerookt :|>ek per 500 gram f 1.70, per 27' kg. f 1.60 per 500 gram. Voor de BOTERHAM per 200 gram GEK. HAM fl— PROCUREURSPEK f 0.90 ONTBIJTSPEK f0.80 ROOKVLEES PEKELVLEES ROLLADE HAMWORST BOTERHAMWORST f 0.60 TONGWORStT f 0.50 f 0.80 f 0.75 f 0.75 f 0.70 Te koop aangeboden; en voll. vergunning, en 6 bootjes. Alles tegelijk m. perceel voor f 11000.- Bij de koop te aanvaar den. J. VAN SCHOTEN, Weiver 9 Westzaan Wordt gevr.: een flinke Fa. C. EEKEN, Oude gracht 223, Alkmaar AGENTSCHAP v. thee aageb. voor verkoop aan part. Spec, geschikt voor dames, ruime ver dienste. Br. onder' no. 6377 bur. van dit blad. in ALKMAAR biedt U naast zijn grote collectie PENDU LES vanaf f50.-, WEKKERS vanaf f 8.50 en luxe wekkers OOK NOG TROUW- en VERLOVINGS RINGEN vanaf f40per stel LAAT 187 t.o. R.K. kerk.. Met de feestdagen mogen beroemde en overheerlijke op geen enkele Kersttafel ontbreken. Weihnachtstollen extra fijn recept. Kerst timpen een heerlijk broodje, 10 ct. per stuk. Luxe broodjes met melk bereid, 5 ct. per stuk. Kerstkransen f 2.— en f 3.—. Kerst kransjes f 0.65 en f 0.85 per 250 gram. Fijn Kerstgebak. P.S. We hebben voorradig diverse soorten zoutjes. Stationsweg 6 ALKMAAR Telef. 2132 J2URGEMEESTER V( op weg ts dezelfde voorganger Max, heef Nieuwjaar de Belgiscl „ingewijd". Binnenska past, met champagne drank bij uitnemendhc maar des te meer kc schouwspel van een de lichtstad, er niet Een zee van electris de bontste kleuren, versmelten tot een monisch geheel, strekt door de hoofdstad uit re du Nord via de verr Neuve en de Boulevai Max naar de Place de en de Boulevard Ansp de Beurs. Schitterer overspannen de brede de grote gebouwen zi; nok ge-illumineerd fantastische fonteinen zende stralen van gekl neerdalen. Alle kleurt regenboog zijn tiend dig vertegenwoordigc baadt eenvoudig in ee dend meer, dat door den neonreclames va cooppaleizen, hotels huizen een fascineren maakt. „Féerie de Brux heet dit fc*st, dat twe leden op bescheiden het eerst werd gehoud 3 Km lanen verlicht Aanvankelijk waren de winkeliers der Rue luxueuze winkelstraat Noordstatie, die aan feest meededen. Het werden ook de Boule' phe Max en de Place er overspannen met landes, lampjeskronen slingers en ait jaar zijr der dan 3 km straten omgetoverd tot een van zelfs de schoonste met durven spreken. Nee, Parijs, waar tijd op „lichtrantsoen aan deze pracht en meer tippen. De Parijz LONDEN, 20 Dec. Volgens de jongste in Engeland verschijm catie „Jane.s Fighting centreert de Sovjet- de uitbreiding van die reeds veel groter normale behoeften defensie. In dit gezaghebben boek, waarin een geven wordt van de de marine van alle wereld, staat vermei Russisch slagschip ton in Juni van h in dienst gesteld W( terschip werd in water gelaten, en ee groter schip, zou zijn. Geschat wordt zestien zware kruise derd torpedojagers boten heeft of weid ben. Het aantal Russisch wordt geraamd op gereed zijnde en 1! zijnde. Er zou ne lyorden om voor I 1000 duikboten in ben. Onbetrouwbare ALKMAAR. In proces-verbaal opgei een makelaar wege ding van het Huurp: 1940. De man had van 500.aan sleuf dongen. „OPZETJE" ZWART PURMEREND beweren dat het aanbestedingen van wel eens eigenaard Er worden dan wel jes" gemaakt. De van is dat men vepl werk voor ding maken voor verrichte werk sc den gesteld. Men dat is op zich zelf ook al erkent men in die opzetjes altiji schuilt voor te grot heid in dat opzicht, gevaar dat er aanne er op gaan lopen, bestedingen „afreiz „wat van mee te veelal van die oi gemaakt is een puoiie Maar de betrokkenen altijd nog onder de houden. In Purmerei dagen een publieke plaats, waar het me satie van de opzet was n.l. een aanne enveloppe welke voor het inschriji kladje insloot waai ganisatie van de gerekend. Dat be: schrijvers zich bij deze enveloppe schrokken" laat Dat de betrokken wier namen „zwart handen zijn ook vai in een moeilijk pari te verkeren, laat begrijpen. Allerwege en de bouwwereld is hoe deze kwestie lopen. Van deskun namen wij dat de van Wederopbouw op het standpunt nemers die aan op voor minstens zev< uitgesloten van aanbestedingen aan gesubsidiëerde werl tegenwoordig 80% ken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4