Nieuw De Eerste Kamer aanvaardde de belastingwetten MIST Mist en ijzel stagneerden het verkeer Amerika maakt zich gereed voor de strijd Stichting van den Arbeid beperkt haar activiteit Kersttijd- srlovingstijd 700.000 gezinnen vrij van loon- en inkomstenbelasting ILARS Zware ijsgang Financiële gelijkstelling voor beroepskeuzebureaux bepleit eetij 90 C -.„ 9o C 35?* EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Belastingwetten zijn er „door" Belastingdruk wordt verder niet verhoogd Compensatie i. v. m. huurverhoging op het IJselmeer Grote Drie bereid tot conferentie met Moskou Het later bestellen van de eerste post Minister van Schaik naar de West Kersttoespraak van Z. H. de Paus Eisenhower stelt staf samen Nieuwe koffiebonnen Nu S.E.R. zijn werk is begonnen Zal de Marshallhulp in Juni eindigen? Wachtend op China's antwoord Scheepsberichten Medische faculteit R. K. Universiteit er <fdel>ng erbliL Pttrti%» ren 50 c /O e 451 KRTS. GOUDEN fGEN v.a. f 17. stuk, alleen bij IOOGSTR. 12 winkelstraat t.o. het Stadhuis 3713 - Alkmaar lop: BE. MANTEL, 46. Prijs f 25. iweg 98 Heiloo lop een i. g. st. z. iz. dubb. DRAAI- .TEN, br. 3 m„ h. 2 m., 8 m. hekken m. 2 m. Smederij Linden, Laat 98 Ikmaar. :p die doek en die net gaan Weer binnen- i de smid. i toen zag de :ijn hand had p het plaatje ofessor Nosco k hij hem de kom jij daar- overslaande an, doch had so tegen me ik misschien iel schoon te Tij! Jij! Stuk it-ie-dat! Zie s.eh. Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) Pagina 1 Donderdag 21 December 1950 46e Jaargang No. 12049 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). E 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 S 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 E 2240 (Van een onzer redacteuren) Minister Lieftinck was gisteren met een doos vol scherp gepunte potloden naar de Eerste Kamer gekomen, waarmede hij te kennen gaf, dat hij een bedachtzaam man is. De Eerste Kamer, die vijf belastingontwerpen in behandeling nam, heeft het de minister echter niet zo moeilijk gemaakt. Zeer terecht stelde de Kamer zich op het standpunt, dat zij bij gebrek aan het recht van amendement, niet op detailpunten moest ingaan. Alleen enkele hoofdlijnen van het belastingbeleid werden aan de orde gesteld, waarbij de meeste nadruk viel op dat ten aanzien van de omzetbelasting. door een eenzijdige tegemoetko ming aan hen, die een midden groot inkomen genieten. Ook de lagere inkomens mogen niet wor den vergeten. De minister werd bijgevallen door de heer v. d Kieft (Arb.), die ook van oordeel was, dat lang niet alle grote ge zinnen in moeilijkheden verke ren. Hij waarschuwde tegen het gevaar, dat het grote gezin in de politieke sfeer wordt ge trokken. Zoals bekend heeft destijds in de Tweede Kamer dr. Lucas een pleidooi gehouden voor verlich ting van belastingdruk op de middelgrote inkomens. Dit heeft geleid tot nader overleg tussen regering en de Kamer, met als resultaat, dat aan de verlangens van dr. Lucas werd tegemoet ge komen. Als prijs daarvoor moest worden genoegen genomen met een verhoging van omzetbelas ting op diensten van 3 op 4 pro cent en verder met een heffing van weelde- en semi-weeldebelas- ting op diverse artikelen. De heer de Wilde (A.R.) noem de de veranderingen die op het laatste moment in de voorstellen zijn aangebracht, lichtvaardig spel met de belangen van het Neder landse volk. Hij werd bijgevallen door een groot aantal andere sprekers, die echter in hun ver oordeling van de gevolgde pro cedure niet zó ver gingen. Minister Lieftinck zeide het te betreuren, dat de Kamer zioh te gen de wijzigingen kantte en voegde eraan toe, dat ook hij lie ver had gezien, dat zijn aanvan kelijk ingediertóe voorstellen on gewijzigd waren aangenomen. Verdere verlichting. De heer Steinkuhler (KA/P) verklaarde zich, mede namens zijn fractie, vóór de wetsontwerpen. Dit betekende niet, dat hij zich met elk van deze volledig kon verenigen. Zijn redevoering was een pleidooi voor een verdere verlichting in de druk op mid- dengrote inkomens en voor een verlaging van belasting voor grote gezinnen. Hij motiveerde de eerst- uitgesproken wens met er op te wijzen, dat zij, die een middel groot inkomen genieten, in staat moeten worden gesteld hun cul- tureel-niveau te handhaven. Mi nister Lieftinck Bracht daar te gen in, dat het zeer gevaarlijk is het zo voor te stellen, dat het cultuurniveau wordt bevorderd WEER DRIE TABAKSLOODSEN AFGEBRAND DJAKARTA Opnieuw zijn in de afgelopen dagen in het Besu- kische drie tabaksloodsen door brandstichters vernield. In geen der schuren hing tabak. EEN ETENTJE De ambassadeur van de Sovjet- Unie in ons land, de heer G. T. Zaitsew, gaf gisteravond op de ambassade een diner aan de ver tegenwoordigers onzer regering. Aan het diner zaten aan de mi nister-president, dr. Drees, de ministers prof. dr. van den Brink, mr. P. Lieftinck en Mansholt en de voorzitter van de Eerste Ka mer mr. R. Kranenburg. Geen nieuwe belasting- ontwerpen. In ziin antwoord deelde de minister mede. dat. zoals de si tuatie thans in ons land is. met de onderhavige belastingontwer- nen kan worden volstaan. De re gering staat ou het standmint. dat een verhoging van de belasting druk verder niet verantwoord zou ziin. Bij voorbaat kondigde hij aan, dat verwerpen van het wetsont werp betreffende de Omzetbelas ting, intrekking door de regering van de overige ontwerpen tot ge volg zou hebben. „Dat is koppel verkoop" wierp de heer Branden burg (Comm.) tegen, doch de minister „lactate eens vriendelijk en met een bevestigend hoofd knikje gaf hij te kennen, dat hij tegen deze kwalificatie geen be zwaar had. In zoverre boekte de minister tenslotte winst, dat bij de eind stemming de WD-fractie in tegenstelling met haar politieke vrienden aan de overzijde van het Binnenhof zich met de vijf ontwerpen accoord verklaarde, Vier van de vijf ontwerpen gingen zonder hoofdelijke stem ming onder de voorzittershamer door. Dat tot verhogen van de Omzetbelastng werd met 26 tegen 8 stemmen (A.R. en C.P.N.) aan vaard. Het wetsontwerp betreffende de verlaging van de loon- en in komstenbelasting zal tot gevolg hebben, dat 700.000 gezinnen van het betalen van deze belasting ziin vrijgesteld. Dit ziin er enkele honderdduizenden meer dan thans het geval is. REGERINGSVOORSTELLEN IN AANTOCHT (Van onze redacteur) In de vergadering van de Eer ste Kamer deelde minister Lief tinck gisten mede, dat er in de boezem van de regering overeen stemming is bereikt over enkele voorstellen voor compensatie van de huurverhoging voor diegenen, die geen compensatie verkrijgen uit de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Deze voor stellen zijn aan de daarvoor in aanmerking komende instanties de Stichting van de Arbeid o.a. overgebracht, die op korte termijn hun adviezen zullen uitbrengen. Binnen enkele weken, aldus zeide de minister, kan publicatie van de compensatie-voorstellen worden tegemoet gezien. MR. v. HEUVEN GOEDHART VERLAAT EERSTE KAMER Nu Mr. G. J. van Heuven Goed hart benoemd is tot Hoge Com missaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingenzaken zal hij als internationaal ambtenaar uit zijn officiële Nederlandse func ties moeten treden, inclusief zijn lidmaatschap van de Eerste Ka mer, met ingang van 1 Januari a.s. Dr. F. Wibaut te Amsterdam staat als eerste op de lijst om hem op te volgen. Terwijl dichte mist de gehele scheepvaart op de Nieuwe Water weg lam legde, zodat sedert Dins dagmiddag geen enkel schip de pieren van Hoek van Holland meer is binnengevaren, en op de Westerschelde de veerdiensten naar Zeeuws-Vlaanderen moesten worden gestaakt, is ook de scheepvaart op het IJselmeer, hier ten gevolge van de vorst, bijna geheel stilgelegd. De over tocht is voor zeilschepen onmo gelijk geworden en alleen sterke motorschepen kunnen het nog wagen. Gistermiddag voer nog een mo torboot met sleep van Urk naar Lemmer. Andere schepen die van Onderdelen van de 25ste Amerikaanse Divisie gaan door het onherbergzame berglandschap bij Sariwon zuidwaarts, naar de nieuwe linies der Verenigde Strijdkrachten bij Seoel. In een eindeloze rij trekken tanks, vrachtwagens, jeeps en andere vervoersmiddelen terug voor de opdringende Chinees-Commu nistische troepen. Amsterdam waren vertrokken, moesten terugkeren. Mede door de N.O. wind gaat veel drijfijs in de richting van Pampus. Het mo torschip „Jan Nieveen" dat Dins dagavond van Lemmer naar Am sterdam voer, had nog weinig vertraging en zou gisteravond pogen terug naar Lemmer te varen. Vermoedelijk door ijzelafzetting brak gistermiddag om half een even buiten het station Schiedam de bovenleiding boven een der sporen van de lijn Rotterdam den Haag. Over enkel spoor werd een pendeldienst gereden; de D- trein uit Parijs werd met een stoomlocomotief uit Delft opge trokken. Te drie uur was de sto ring opgeheven. Ook op de N.Z. H.V.M.-tramlijn Haarlem-Amster dam brak een bovenleiding nabij de Amsterdamse Poort te Haar lem. Hier was het verkeer gister ochtend vier en half uur ge stremd. Acheson, die gisterochtend uit Brussel naar Washington vloog, had door de mist twaalf uur ver traging, terwijl Bevin die gister avond per trein uit Brussel in Rotterdam arriveerde op doorreis naar Hoek van Holland, ruim een uur later arriveerde. De voor hem gereserveerde wagon werd op z'n eentje door een locomotief naar de Hoek gereden. Vele be langstellenden verdrongen zich op het perron in Rotterdam rond Bevin's compartiment, maar sir Phillip Nicholls zijn opwachting maakte. Bevin draaide het raam pje omlaag en lachte opgewekt. Hij verklaarde niet vermoeid te zijn. „Everything is o.k.", aldus Bevin. BRUSSEL Het antwoord van de Grote Drie op de Sowjet- Kussische nota zal Vrijdag op het Russisch ministerie van Bui tenlandse Zaken worden afgege ven. In dit antwoord zou worden verklaard dat de Russische uit nodiging tot het houden van een conferentie van vier zal worden geaccepteerd op voorwaarde dat op de door de Russen vastge stelde agenda alle problemen worden geplaatst, die thans nog hangende zijn tussen de grote mogendheden, en niet de Duitse kwestie alléén. Star en stram staat op het dek van het Amerikaanse slagschip „Missouri", dat in de Koreaanse wateren opereert, een „wacht post". De koude deert hem niet: integendeel. (Van onze redacteur) Een duidelijke uitspraak van de Kamer om de subsidiëring van de bureaux van beroepskeuze van confessionele aard gelijk te stel len met die der Rijksbureaux, welke bovendien onredelijke en oneerlijke concurrentie werd ver weten: dat was gisteravond in de Tweede Kamer de wens van de heer de Kort (K.v.p,) bij de be handeling van de begroting van Sociale Zaken. Ook de heer Sta pelkamp (A.R.) vroeg een der gelijke uitspraak. Beroepskeuze is in de eerste plaats een zaak van de ouders, evenals het onderwijs, zo zeide hij. De Rijks-beroepskeuze-bureaux moeten bovendien de toets van de wetenschappelijke critiek kunnen doorstaan, vulde de heer de Kort aan. Indien dit niet het geval zou zijn, dan dient de bevolking tegen deze bureaux te worden be schermd. En volgens het Ned. In stituut voor Psychologie zijn de rijksadviseurs bij de arbeids- bureaux niet bevoegd, aldus de heer de Kort, die in deze zaak thans klaarheid wenste. Minister Joekes kreeg nog meer krasse taal te horen. Zo van de heer Cornelissen (V.V.D.) die sterk en doelbewust beleid bij deze bewindsman niet aanwezig achtte. Ook de heer Krol (C.H.) betreurde het gebrek aan activi teit van de zijde van het ministe rie, terwijl de plannen van de minister inzake de emigratie niet de steun zullen hebben van de A.R.-fractie, zoals de heer Bie- wenga kwam verklaren. Deze wil de een grotere rol voor de maat schappelijke organisaties voor emigratie, welke niet in de eerste ilaats als internationale arbeids bemiddeling gezien mag worden. De heren Stapelkamp en v. d. Brug (P.v.d.A.) bepleitten betere blindenzorg, de heer v. d. Bron (P.v.d.A.) vond. dat de regering maar rijkelijk laat kwam met haar overwegingen hoe,compen satie van huurverhoging is te vin den en hij spoorde de minister aan, deze zaak breed op te lossen en er „geen armenzorg van te maken". De heer de Kort vroeg voorts de spoedige instelling van een gezinsraad. Bii de behandeling van de be groting der P.T.T. was gistermid dag door verschillende woord- Voor Stalin De West-Berlijnse anti communistische Beweging van „Strijders tegen de on menselijkheid" zal Stalin vandaag voor zijn verjaardag een krans van prikkeldraad zenden. De krans zal plech tig worden gepost. MET STAATSSECRETARIS Mr. v. d. GRINTEN DEN HAAG, 20 Dec. De minis ter zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik, zal op 2 Januari a.s. voor een kort bezoek naar de Nederlandse Antillen vertrekken, vergezeld door de heren mr. W. C. L. van der Grinten, staatsse cretaris van Economsiche Zaken, mr. W. H. van Helsdingen en mr. P. G. Hooghoudt van de afdeling Suriname en de Nederlandse An tillen van Minuor, ter bespreking van de eilandenregeling voor de Nederlandse Antillen. voerders bezwaar gemaakt tegen het later stellen van de eerste bestelling. De heer Lucas (K.V.P.) wees er in dit verband op, dat de P.T.T. bepaalde verplichtingen heeft tegenover het publiek en dat de nadruk niet uitsluitend mag vallen op de rentabiliteit. Hij vroeg de verzekering dat de voorgenomen plannen geen uit voering zulen vinden. De heer Hoogcarsel (com.) had tegen in krimping der postbestellingen eveneens bezwaar. Het werk van de bestellers zou er door worden vermeerderd. Dat werd door mi nister Spitzen bestreden. Het geldt hier een proef, zo zeide de bewindsman, teneinde na te gaan óf het personeel op deze wijze niet doelmatiger kan worden ge bruikt. De belangen van het pu bliek zouden niet bijzonder in het gedrang komen. In de practijk hebben de meeste ontvangers reeds lang vóór negen uur hun huizen verlaten, zodat een of twee uur latere bezorging niet zo heel veel uitmaakt. In Amerika wordt slechts eenmaal per dag post besteld. De heer Lucas verklaarde zich door deze nadere motivering niet bevredigd. ZATERDAGMORGEN 11 UUR Z. H. de Paus zal Zaterdag ochtend te II uur Romeinse 'ijd via de radio een Kerstboodschap tot de wereld richten. Radio Va- ticana zal de rede op de 31.10, 25.55 en 19.84 ik. uitzenden, ter wijl verschillende andere radio stations haar zullen relayeren. Volgens een Noord-Koreaans legercommuniqué staan Noord- Koreanen schouder aan schouder met Chinese „vrijwilligers", aan de 38ste breedtegraad, en zijn alle belangrijke steden ten Noor den van deze lijn „bevrijd". In tussen stromen uit Amerika de berichten binnen, waaruit het beeld van de totale mobilisatie van het reusachtige Amerikaanse potentieel steeds vaster vormen aanneemt. Eisenhower is begonnen met de samenstelling van zijn internatio nale generale staf. Men neemt aan dat hij zijn plaatsvervanger in luchtmachtkringen zal zoeken, waarbij de naam van de Britse luchtmaarschalk Tedder wordt genoemd. Deze was het ook in World War II. De Amerikaan Al fred Grünther wordt Eisenhower's chef van de generale staf. Tru man heeft Eisenhower Dinsdag in een schrijven verzekerd, „dat het gehele land zich van ganser harte achter hem schaart in zijn nieuwe functie" en dat „de ge beden van alle vrijheidslievende volken" hem vergezellen. In de brief is aan Eisenhower het ope rationele commando toevertrouwd van de Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten in Europa en de Amerikaanse vlootstrijdkrach- ten in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee „in de mate die ver eist is voor de vervulling van ziin missie". Amerikaanse schepen en vlieg tuigen mogen geen goederen die onderweg tot potentieel oorlogs materiaal worden verklaard meer lossen in havens van Sovjet-blok landen, noch in Hongkong of Macao. Het Huis van Afgevaar digden nam te Washington een plan tot bescherming van de bur gerbevolking tegen atoombom- Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te s-Gra- venhage heeft bon 487 algemeen IA- en B-kaarten) en bon 495 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 22 December 1950 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Ja nuari 1951. Het rantsoen moet dienen voor 6 weken. De eerst volgende bonaanwijzing zal op 1 Februari 1951 plaats hebben. Er mag ook niets meer. KOPENHAGEN. De Sowjet- Russische gezant Michail Serge- vitsj Vetrov, heeft bij het Deense ministerie van Buitenlandse Za ken een protest ingediend tegen onlangs in de Deense pers ver schenen spotprenten van maar schalk Staiin. Nu de Sociaal-Economische Raad ziin werkzaamheden heeft aangevangen, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid besloten zijn activiteit te beper ken. ter vermiiding van dubbel werk. Niettemin zal de Stichting bliiven functionneren als top orgaan van het vriie overleg tus sen de cehtrale organisaties van werkgevers en arbeiders. Ook de bemiddelende taak van de Stichting zal worden voortge zet, zowel t.a.v. landelijke vraag stukken als van problemen, die in bepaalde bedrijfstakken, c.q. ondernemingen mochten rijzen. Het bestuur van de Stichting verwacht daarbij te kunnen blij ven rekenen zowel op de ver trouwde medewerking van de aangesloten organisaties als van de vakraden, die als onderbouw van de Stichting in verschillende bedrijfstakken werden gevormd. Daarnaast zal de Stichting in voorkómende gevallen van voor lichting en advies blijven dienen. De uitgave van het maandblad „Sociale Voorlichting" zal wor den voortgezet. In verband met de nieuwe op zet is aan prof. mr. B. C. Slote- maker op zijn verzoek ontheffing verleend van zijn functie van ge delegeerd lid van het bestuur, zulks mede omdat hij deze ver antwoordelijkheid moeilijk ver enigbaar achtte met zijn lidmaat schap van het dagelijks bestuur van de S.E.R. Hij is tot buitenge woon lid van 't bestuur benoemd. De secretarissen van de Stich ting. de heren D. W. Ormel en dr. P. S. Pels, zijn per 1 Nov. j.l. in dezelfde kwaliteit overgegaan in dienst van de S.E.R. Dr. Pels zal daarnaast voorlopig als secre taris van de looncommissie van de Stichting blijven fungeren. Aan dr. J. J. M. Veraart is met ingang van dezelfde datum op zijn verzoek eveneens eervol ont slag verleend als secretaris van de Stichting. Hij heeft een functie aanvaard in het vrije organisatie leven. Als secretaris van de Stichting van de Arbeid in nieuwe forma tie zal optreden de heer drs. P. Brandes, tot dusverre aan het Bureau werkzaam als hoofd van de afd. Onderzoek en Voorlich ting. Met het oog op de gewijzigde werkzaamheden heeft de Stich ting een manifest uitgegeven, waarin, na een overzicht over het verleden, werknemers en werkgevers worden opgeroepen tot positieve arbeid ten bate van bevolking en bedrijfsleven. LONDEN (Reuter) Volgens een bericht in de „Financial Ti mes" is men thans van menln-*, dat alle Marshallhulp aan de deelnemende Europese landen in Juni a.s. zal worden beëindigd. Volgens de Parijse correspondent van het blad is dit de mening van vele vooraanstaande inter nationale autoriteiten. Men be seft. dat de nadruk niet langer meer valt op dollars, maar op grondstoffen en manschappen voor de herbewapening. ECA-toewijzing voor Nederland WASHINGTON. De E.C.A. heeft Nederland gemachtigd vlieg tuigonderdelen en grondinstalla- ties, geproduceerd in de Ver. Sta ten, aan te kopen tot een totaal bedrag van 1 millioen dollar. aanvallen aan, waarmede 3.1 mil liard dollar is gemoeid. Een senaatscommissie keurde een toewijzing van 20 milliard dollar goed „ten behoeve van de versnelling van de mobilisatie". De juridische commissie van het Huis keurde de bijzondere vol machten voor Truman goed, die het hem mogelijk maken rege- ringbsureaux te handhaven of op te heffen en regeringscontracten eventueel te wijzigen, teneinde vertraging in de productie te voorkomen. President Truman on dertekende ook een wet. waar door de huishuren tot 31 Maart a.s. „bevroren" blijven. De Eco nomische stabilisatieraad heeft het bedrijfsleven gevraagd, de prijzen van alle goederen en diensten vrijwillig te „bevriezen", waardoor alle prijsverhogingen die de normale winstmarge ver hogen, achterwege zou,den blijven. Waarschijnlijk zullen binnenkort soortgelijke vrijwillige controle maatregelen voor de lonen wor den gevraagd. Ford heeft de aan gekondigde prijsverhoging voor auto's geannuleerd: de „General Motors" weigeren wagens af te leveren zolang de regering niet op haar verbod tot een prijsver hoging voor de nieuwe modellen is teruggekomen. Oud-president Herbert Hoover heeft aan de andere kant Woens dagavond in een radiorede ge zegd, dat West-Europa „geweldige aantallen divisies zelf zal moeten oprichten en uitrusten, eer wij nog een inan of dollar op de West-Europese kust zetten". Ver schillende senatoren van beide partijen hebben zich uitgesproken tegen een snel overbrengen van nieuwe Amerikaanse landstrijd krachten naar Europa. LAKE SUCCESS De Com missie van Drip voor een staken, van het vuren op Korea heeft besloten nog tot het einde van deze week te wachten op een antwoord van Peking op de Za terdag j.l. gezonden boodschap. Uitgeleide gedaan door Malik is de Chinese communistische delegatie Dinsdagavond per vliegtuig uit New York vertrok ken. Woe wenste de Amerikaanse bevolking „een gelukkig Nieuw jaar". De delegatie nam 900 kg. bagage mee w.o. kleren, electri- sche apparaten kleine meubel stukken en vele Amerikaanse technische tijdschriften o.m. alles wat betrekking heeft op de atoombom. In Londen wenste Woe ook Engeland veel heil en zegen. China zou zijn uiterste best doen voor een vreedzame regeling, zo zeide hij. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Australië, pas seerde 20 Dec. Algiers. Tabian, Surabaja-Amsterdam, 20 Dec. van Genua naar Marseille. Kota Gede, Djakarta-Rotter dam, 20 Dec. bij Kaap Degata. Zuiderkruis, Djakarta-Rotter dam, passeerde 20 Dec. Kaap Elba. Bengkalis, Djakarta-Amster dam, 19 Dec. te Aden. Volendam, 19 Dec. van Dja karta naar Rotterdam. EERSTE SPADE GING IN DE GROND NIJMEGEN (KNP). De eerste spade voor de bouw va.n het tehuis voor de medische faculteit van de Katholieke Universiteit van Nijme gen, werd gistermiddag in de grond gestoken op het landgoed Heyendaal door Mgr. Prof. Dr. R. R. Post, de grote stuwkracht voor deze nodige uitbouw van onze Katholieke Uni versiteit. Om in October 1951 met de medi sche faculteit te kunnen starten wordt begonnen met het bouwen der leslokalen, die nu reeds moeten wor den klaar gemaakt om de eerste stu denten bij het begin van de cursus behoorlijk te kunnen ontvangen. Enige tijd geleden werd de benoe ming bekend gemaakt van Prof. Dr. E. C. H. J. Noyons voor de chemische physiologie; hij trad onmiddellijk in functie om het propaedeutisch on derwijs tezamen met andere univer sitaire instanties voor te bereiden. Zeer binnenkort is ook de benoe ming te verwachten van de profes soren in de anatomie en physiologie en lectoren voor scheikunde, natuur kunde en biologie. Door de oprichting van deze nieu we medische faculteit zal ook de no dige verlichting worden gebracht aan de overbezette faculteiten van de andere universiteiten. Het plan van Nijmegen kan dan ook op de 6teun van de overheid rekenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1