Berger tram in de i van Provinciale vergadering Staten Een sterk West-Europa is geen agressieve macht DE ONTVOERING HET RADIO PROGRAMMA Reorganisatie gevraagd van Volksgezondheidsdienst Beursoverzicht Provinciale bijdragen voor restauraties Pact van Brussel blijft intact Kinderkerstboek 1950 Wafel bakker werd f17.000 armer De conferentie te Brussel Vriendschappelijke vorming van verdedigingsstelsel door Heralth DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 PAGINA 5 (Van onze redacteur) HAARLEM. In de gisteren gehouden vergadering van Prov. Staten heeft dr. W. Voorthuysen uit Alkmaar (V.V.D.) de belangstelling van Ced. Staten gevraagd voor de tram Alkmaar- Bergen aan Zee. Bergen aan Zee aldus spr. is, meer dan andere badplaatsen, door de oorlog getroffen en loopt thans gevaar haar enige verbinding met Alkmaar, de tram, te ver liezen, die 40 jaar haar taak verricht heeft; de eerste 30 jaar was deze lijn rendabel, doch de laatste tien jaar werd zij door de oorlog onrendabel. Men vergete niet, dat de Spoor wegen hier hun meest-verouderde materieel laten lopen, dat geen snelheid meer kan ontwikkelen. Als Bergen aan Zee weer herbouwd is er weer ruime hotel-accomodatie biedt, zal de tram mits modern materiaal wordt aangeschaft ze ker weer rendabel zijn, aldus dr, Voorthuysen. Bergen aan Zee hangt geheel van deze lijn af; de weg naar zee is niet geschikt voor busvervoer en spr. hoopt, dat Ged. St. nooit zullen toe staan dat de mooie Eeuwige Laan aan het verkeer wordt opgeofferd, De kosten van aanleg en het onder houd van deze weg zouden het defi cit van de tram belangrijk over' schrijden. Spr. vraagt tenslotte Ged. St. zich achter het gemeentebestuur van Bergen te stellen dat poogt de tramverbinding te behouden. De heer Hoytink (AR) sloot zich bij de heer Voorthuysen aan, zoals ook mevr. Hoogland. Replieken. Nadat het lid van Gedeputeerden De Vries een Provinciale verorde ning inzake onkruidbestrijding en voorkoming van vervuiling van het water had toegezegd, als van Rijks wege geen wettelijke voorschriften zouden komen, en gedeputeerde Bouwman de verzekering had gege ven, dat de positie van het verple gend personeel en de geneeskundige verzorging van het hele Provinciale personeel door G.S. onder de loupe genomen zouden worden, begonnen de replieken n.a.v. de algemene be schouwingen in eerste instantie. Mr. de Roos onderwierp de verkie zingspropaganda van de WD aan ernstige critiek; daarbij werden aldus de fractie-voorzitter van de PvdA leugens gedebiteerd t.a.v. VRIJDAG 22 DECEMBER Hilversum I, 402 meter: 7.00 —24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed en liturg, kalender, 7.30 zenderslui ting, 9.00 nieuws, 9.10 gram.muz., 9.30 waterstanden, 9.35 kamer orkest en solist, 10.15 populair concert, 11.00 voor de zieken, 11.40 orgelconcert, 12.00 angelus, 12.03 metropole orkest, (12.30 12.33 land- en tuinbouwmedede- lingen), 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 ac tualiteiten, 13.25 gram.muz., 13.45 voor de vrouw, 14.00 gev. progr., 14.53 gram.muz., 15.00 schoolradio 15.30 gram.muz., 16.00 voor de zieken, 16.30 zendersluiting, 18.00 regeringsuitzending: D. van der Meulen: „Het geboortefeest van Muhammad", 18.10 gram.muz., 18.18 „Katholiek Signaal", Bene- lux-commcntaar en buitenlands overzicht, 18.30 piano-duo, 18.52 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitzending: Een uitzen ding verzorgd door de regerings voorlichtingsdienst, in samenwer king met de departementen van Alg. Bestuur: „Verklaring en Toelichting", 19.35 orgel en tenor, 19.48 „Kath. Signaal" en politiek overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 ra dio-schaakwedstrijd Noorwegen- Nederland, 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 amuse- ments-orkest en solist, 20.40 „Ja, zo was 't...." klankbeeld, 21.40 piano-recital, 22.20 religieuze lie deren, 22.45 avondgebed en li turgische kalender, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram.muz. Hilversum II, 298 meter: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.00 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.13 gram.muz., 7.15 ochtendgymnastiek, 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws en weerber., 9.10 gram.muz., 9.12 voor de huis vrouw, 9.22 gram.muz., 10.00 „Thuis", causerie, 10.05 morgen wijding, 10.20 v. d. zieken, 11.00 voor de vrouw, 11.15 pianovoor dracht, 11.40 radiofeuilleton, 12.00 dansorkest, 12.30 land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 sport, 13.00 nieuws, 13.15 Avro-allerlei, 13.20 orkestconcert, 14.00 voor de vrouw, 14.20 kamerorkest, 15.00 voordracht, 15.20 gram.muz., 16.00 muzikale causerie, 16.30 zender sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 ac- cordeonmuziek, 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 kinder-kerst- dienst, 20.00 nieuws, 20.05 boek bespreking, 20.15 klein koor en orgel, 20.35 „De Godsdienst en het moderne leven", causerie, 21.00 verzoekprogramma, 21.40 „De Ducdalf", 22.00 buitenlands weekoverzicht, 22.15 gram.muz., 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie, 23.3024.00 gram.muz. de PvdA; de VVD nam het niet zo nauw, zoals bleek uit de handleiding voor verkiezingspropagandisten, waarin werd aangeraden te specule ren op de gevoelens van de kiezers, omdat van een suggestief appèl op 't gevoel meer effect werd verwacht dan van een beroep op het verstand. De heer Harinxma (VVD) vond 't niet nodig op deze detailpunten in te gaan; de hoofdzaak was, dat de VVD bezuiniging en belastingverla ging wilde. Bezuinigd kon er hier en daar nog wei worden; zo werd in Sneek een luxueuze HBS gebouwd van ll/j millioen, waarin nog een Steinway- vleugel staat van f 13.000, In antwoord aan de heer Gortzak, die een voor zijn doen zéér nette speech had afgestoken, betoogde Mr. de Roos, dat de praktijk bij de com munisten wel wat verschilt van de theorie. De CPN handelt volgens de Kominform en voert een camouflage taktiek, die niet past in het politieke leven in Nederland. Tot besluit van de replieken ver zekerde Drs. v. d. Donk nogmaals, dat de financiële positie van de pro vincie niet-onbevredigend is; niet al- alleen de inkomsten stijgen, ook de reserves nemen toe. Het college van G.S. richt zijn beleid op een zo zui nig en efficiënt mogelijk beheer en op het voeren van een sociale poli tiek. Zoals gebruikelijk kwamen de com munisten weer met een motie voor 'n kerstgratificatie voor het personeel, welke motie vanzelfsprekend werd verworpen. Dit is een kwestie tussen het G.O. en G.S. aldus de heer Bouwman en als die tot overeenstmming zijn gekomen, dan is in een goedgeorde- dende maatschappij 't laatste woord erover gesproken. De heer v. d. Borne (arb.) had vooraf nog betoogd, dat het personeel reeds 2 pet. toeslag ontvangen had en dat het daarom niet aanging nög eens een gratificatie te geven; de heer De Groot (KVP) sloot zich hier bij aan en signaleerde,, dat deze actie van de communisten van hogerhand verordonneerd is. Mr. Westerman vroeg naar con crete resultaten van de Planologische Dienst. Mevr. Hoogland bracht de tram Alkmaar-Bergen ter sprake; zij ver telde niets nieuws en vroeg naar het standpunt van Ged. Staten. Vervol gens maakte zij er de andere fracties een verwijt van, dat zij zo onvrien delijk zijn jegens de fractie Vrede en Brood zoals de Zondagse naam van de CPN luidt. „Ik ben geen communiste", aldus riep zij uit en toen zij over „achter het IJzeren Gordijn'' begon te praten werd zij door de voorzitter tot de orde geroepen, zodat zij het spreek gestoelte maar verliet. De PvdA kwam bij monde van de heer Faber met een motie, waarin G.S. werden uitgenodigd een Prov. Stichting voor Maatschappelijk werk voor te bereiden, in samenwerking met het particulier initiatief. Dr. Gribling (KVP) sloot zich na mens zijn fractie bij de wens van de heer Faber inzake de bevordering van het Maatschappelijk werk en de gezinszorg aan en zegde zijn mede werking toe; mits voldaan wordt aan de voorwaarde, dat het particu lier initiatief vrij baan wordt gela ten en de Provincie in belangrijke mate steun verleent. Spr. dringt aan op intensieve Malariabemtrijding en geeft als zijn mening te kennen, dat de N.H. Ver. voor de tbcbestrijding meer activiteit kan ontplooien. Noord-Holland raakt achter bjj an dere provincies, op Hilversum na heeft N.H. de slechtst-gehuisveste consultatiebureaux; vooral in Alk maar en Zaandam laat deze huisves ting te wensen over. Het salaris van de longartsen is z.i. te laag. Spr.vraagt de fin. medewer king der Prov. voor verbeteringen. De heer Hoytink (A.R.) dringt aan op een behoorlijke organisatie van de Volksgezondheid in de pro vincie, waaraan f 750.000 subsidie wordt gegeven; spr. adviseert echter daarbij het particulier initiatief in te schakelen, om mislukking te voor komen. De heer Volkers acht voor een vaste agrarische commissie naast de agrarische commissie van de Pla nologische Dienst zeker een taak aanwezig en wijst b.v. op de uitdro ging van de duingronden in Kenne- merland. Deze commissie zou naar zijn mening voor het grootste deel uit Statenleden en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven moeten bestaan en voorts uit speciale deskundigen. Verschillende leden bepleiten de oprichting van een „opbouw-orgaan" dat de gehele provincie bestrijkt voor het culturele en sociale leven. De heer Mensink (arb.) vreest, dat de arbeiderswoningbouw in het ge drang komt door het drukke bou wen in de vrije sector. De vergadering wordt heden voort gezet. HAARLEM. Voor de in standhouding van monumenten met geschiedkundige, oudheid kundige of kunstwaarde kwam op de begroting 1950 van de provin cie een bedrag van f 80.000 voor (1951 f 158.927). Hiervoor kwamen o.m. de vol gende objecten in aanmerking: Restauratie toren N.H. kerk te Middenbeemster f5.918: N. H. kerk te St. Pancras f 11.625; N.H. kerk te Bergen f 26.400, idem to ren te Bergen f 3.900; toren N.H. kerk Broek in Waterland f 3.676; toren N.H. kerk te Abbekerk f4.840; N.H. kerk te Oostzaan f 1.118; N.H. kerk te Uitgeest f 1.650; N.H. kerk te Schermer- horn f7.837.50; De Drommedaris te Enkhuizen f9.750; Hist. Gen. „Oud West-Friesland" te Hoorn, voor restauratie boerderij van P. de Jong te Zwaag f250; „Oud- Hoorn" voor de restauratie van 't perceel Breedstraat, hoek Trom melstraat f452.55; id. voor perceel Italiaanse Zeedijk f 268.50, W. Beelen te Hoorn voor restauratie van zijn korenmolen f 800. BRUSSEL. „Een reorgani satie van de verdedigingsorgani satie der Westerse Unie is nood zakelijk. Dit zal echter geen enkele invloed hebben op de verplichtingen die de vijf mo- gendheden-deelgenoten van het Brusselse verdrag op zich heb ben genomen" Aldus luidt de voornaamste passage in het communiqué dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen gister avond hebben uitgegeven na af loop van de tiende vergadering van de Consultatieve raad van het Pact. Speciaal op politiek, maatschappelijk en cultureel ge bied zal de nauwe samenwer king der vijf mogendheden voortduren. EEN VASTE MARKT Op dezelfde prettige wijze zo als dat ook in voorgaande jaren het geval was, hebben de Pries ters van het H. Hart van het Groot-Seminarie te Lieschbosch- Princenhage ook nu weer een Kerstboek voor de jeugd uitge geven. Eenvoudig wordt er het bekende verhaal van Felix Tim mermans „En waar de ster bleef stille staan" met de drie prach tige figuren van Schrobberbeek. Pitje Vogel en Suskewiet in ver teld. Verder zal men er een aar dig kinder-kerstlied in aantref fen, makkelijk te zingen, en een kort Kerstverhaal van Josephine Lem. De jeugdige lezers die over wat handigheid beschikken, vinden er ook een goede hand leiding voor de vervaardiging van kerstversiering in. Zoals gebruikelijk werd er ook een prijsvraag aan het boekje toegevoegd bestaande uit een legpuzzle voor de jeugd tussen 8 en 12 jaar, die er zich in de ka mende vrije dagen wel mee zal kunnen vermaken. Ter gelegenheid van de jaar wisseling wordt voorts door de Priesters van het H. Hart een handige zak-agenda aangeboden, waarin alle gebruikelijke we tenswaardigheden zijn opgeno men. AANBESTEDING BOERDERIJENBOUW WIERINGERMEER. Ten Domein- kantore te Wieringerwerf vond de aanbesteding plaats van de herbouw van acht boerderijen type M in het westen van de polder. Ingeschreven werd als volgt: Be groting Perceel I 231.605,—. perceel II f 124.504,Massa 356.109,Fa. v. Dijk en Co Nieuwveen f 233.000.—. I; II f 125.350,—; J. Kingma en 'Zn. Middenmeer II f 127.940.massa f 359,760,—; A. Groot en Zn. Lam- bertschaag I f 230.900,—; N.V. v.h. A. Kingma en Zn. Slootdorp. massa f 363.770,K. Koopman, Nw. Nie- dorp I f 232.950,—. II f 131.300,—; Gebr. Tuin 't Zand II f 133.200.—; J. Geusebroek Medemblik I f 231.550, II f 130.350,—; G. Kuipers De Weere I f 236.000.C. v. Essen, Den Helder II f 159.700,—; Minneboo en Walboom Den Helder II f 166.650, Voor het uitvoeren van de electri- sche installaties in deze boerderijen werd als volgt ingeschreven. Begro ting: f 4000.J. Klinker Wieringer- waard f 5.224.66; P. Lepelaar Leiden f 4.490,P. J. van Os. Den Helder f 6,999,—'; G. A. Struik en Co. Slootdorp f 4.750—; J. Geertsma Wie ringerwerf f 5,193.J. Koning. Zwaagdijk f 4.600.H. de Graaf, Zijpe Schagerbrug f 4.835,75; P. Rui ter Bergen f 4.845,W. A. J. Mens Hoogwoud f 5.400,A. Nipshagen Middenmeer 5.080.C. G. Sasburg Sijbekarspel f 4.668.L. J. Steeg- man, Den Haag, f 7.855.Gunnin gen vonden niet plaats. EN EEN AUTO De wafelbakker A. A. G. uit Den Haag, die met zijn bedrijf het gehele land afreist, kwam m 1948 in contact mét de 37-jarige schilder W. K. uit Den Haag. Deze deed G„ die in de toekomst wel een wat rustiger leven zou willen leiden, het voorstel, een schildersbedrijf, dat hij te koop wist, over te nemen. Er zou een goede broodwinning in zitten en de schilderszaak werd gekocht. Daar de wafelbakker van dit be drijf geen verstand had, regelde K., die een volmacht kreeg, de gehele gang van zaken. De zaak groeide K. boven het hoofd en hij legde geen verant woording meer af aan de accoun tant, zodat het schildersbedrijf in Mei j.l. werd opgeheven. Nu is gebleken, dat de bakker, die zijn eigen bedrijf gedurende die tijd aangehouden had. er een bedrag van f17.000 bij ingescho ten is. Ook heeft de schilder een auto. die hij van de bakker in bruikleen had, verkocht. K. is thans naar het Huis van Bewaring overgebracht. (Van onze diplomatieke medewerker) Kloek, klaar, waardig, sober en waar zijn de woorden, die in de Adventsbrief van het Neder landse Episcopaat ook aan de vrede op aarde zijn gewild. De rustige kracht, die daaruit sprak steekt af bij de niet steeds rus tige bedrijvigheid der Westerse staatslieden, om tenminste de oorlog af te wenden. Het beraad der Atlantische ministers van Buitenlandse Zaken, dat deze week Maandag in Brussel be gon, is daarin een episode. Europese politici stellen als doel van dit beraad: de werke lijke oprichting van een Atlan tisch leger en de opneming daar in van Duitse strijdkrachten. In zijn afscheidsboodschap aan Acheson, vóór diens vertrek naar Brussel, repte president Truman van de vriendschappe lijke vorming van een verded'- gingsstelsel voor Europa. Wij zouden aan de laatste formu lering de voorkeur geven. Im mers de organisatie van de Euro pese verdediging binnen het At lantische Pact is naar ons ge voelen, toch niet geheel het zelfde als een Atlantische ver dediging zonder meer. Het eer ste laat namelijk uitkomen, dat West-Europa een eigen beteke nis en een eigen positie moet gaan innemen binnen het Atlan tisch geheel: dat het daar weer een eigen gewicht moet gaan verkrijgen, Het laat ook moge lijkheden open tot vorming van een Europees leger, zoals Straatsburg dat tot tweemaal toe heeft gewenst, ook al kan dat helaas niet op korte termijn uit de grond worden gestampt. Het KERSTBOODSCHAP VAN TRUMAN TOT AMERIKAANSE SOLDATEN WASHINGTON In een Kerst boodschap tot de Amerikaanse strijdkrachten heeft president Truman de hoop uitgesproken, dat de wereld in het nieuwe jaar dichter zou komen bij de verwer kelijking van „haar droom van vrijheid en rechtvaardigheid". De statige, oude St. Paul's Kathedraal in Londen zal ge durende de dagen rond het Kerstfeest verlicht zijn door honderden kaarsjes in twee reusachtige kerstbomen, die een geschenk zijn van de Engelse Koning. maakt het bovendien ons inziens aan de regering in Bonn gemak kelijker, in West-Duitsland zelf breder instemming te krijgen met een Duitse militaire bijdrage tot een gemeenschappelijke ver dediging. dan wanneer daaraan dadelijk, zij het indirect, zou vastzitten een West-Duitse toe treden tot het Altantisch Pact zelve. Amerika, noch Engeland daartoe voorlopig bereid zijn. Een mili tair vervolg op het economische Schuman-plan liikt ons dan ook een onontkoombare eis van Euro pese veiligheid. Het heeft dan evenwel geen nut integendeel om éérst een Duits leger en een Duitse staf te gaan organi seren teneinde die later te kun nen samensmelten met andere staven en striidkrachten. Dat is niet enkel een nodeloze, maar ook een schadelijke omweg. Schadelijk omdat hii in Europa Dreiging van het wereldcommunisme Voor het vrije Westen bedreigt het wereldcommunisme de vrede. Moskou heeft aan de vooravond "an Brussel, nota's gezonden aan Londen, Parijs en Washington, waarin scherp stelling wordt ge nomen tegen ,de herbewapening van W.-Duitsland". Deze is ech ter niet aan de orde behoeft al thans niet aan de orde te komen, als men naar de woorden van Truman een Europees ver dedigingsstelsel zou trachten te vormen, ook al zou dit natuur lijk binnen het Atlantisch Pact moeten functionneren Een sterk West-Europa is geen agressieve macht. Een sterk West-Europa kan invloed uit oefenen op de wereldpolitiek, ook buiten Europa welke in vloed een vredelievende en mati gende zal zijn. Dat is al gebleken uit de conferenties tussen Attlee en Pleven, vóór Attlce's reis naar Washington en uit zlin be sprekingen daar met Truman. Men mag ook aannemen, dat zulk een meer Europees gerichte oplossing van het defensie- vraagstuk ook brede instemming zal hebben in de christen-demo cratische partijen van dit wereld deel. Zelfs de Duitsers niet weten van hun ..nationale herbewapening". Zij willen de linksen zowel als de rechtsen wel een bijdrage leveren in internationaal verband en als wij wél zien hii voorkeur in (West-)Europees verband. De Duitse socialisten stellen daartoe echter de nogal demagogische eis van „gelijkberechtiging mi" Niet alleen samenwerking Die rechtsgelijkheid is nü natuurlijk on verwezenlijkbaar, door de feitelijke ongelijkheid die er nu eenmaal bestaat. De West-Europese leden van het Atlantische Pact hebben natio nale strijdkrachten in tegenstel ling tot West-Duitsland. Het gaat er ook in Brus sel om, een internationale strijdmacht op te zetten, waartoe de. Pact-leden bijdragen zullen moeten leveren uit hun natio nale legers, vloten en lucht machten. Zulk een internationaal verdedigingsstelsel zal op de duur pas goed kunnen werken, als daarin een zekere samen smelting is tot stand geko men, wat dus méér is dan louter samenw e r k i n g tussen natio nale staven cn nationale strijd krachten. In het bredere Atlantische ka der zal die samensmelting moei lijker te bereiken ziin. daar noch zelf eer wantrouwen dan ver trouwen zal wekken. Schadelijk ook omdat het de communisten al te goedkoop materiaal voor propaganda en agitatie zou geven. Rechtsgelijkheid Als Schumacher en de zijnen in Bonn dus zeggen, wel een militaire bijdrage te willen leve ren „op voorwaarde van vol strekte „gelijkberechtiging" nu" is dat eeh ingewikkelde manier om mede te delen, dat zii voor lopig maar liever een ongewa pende neutraliteit verkiezen. Daardoor trekt men o.i. echter het gevaar alleen maar aan. Maar als zaak om de gemeenschappe lijke doelstellingen en om de gemeenschappelijke inspanning om die doeleinden te verwezen lijken. kan men Bonn rechts gelijkheid geven waarbij het dan realistisch zal moeten erken nen. dat er voor het heden nog een feitelijke ongelijkheid be staat. Zulk een rechtsgelijkheid in doel en methoden zal echter eerder in een Europees kader te verwezenlijken zijn. dan in een groter geheel, al kan dat Euro pese kader niet buiten het At lantische vallen. Aan de oplossing van al deze problemen zal Brussel, naar het ons toeschijnt, niet toekomen. Wel is echter te hopen, dat het ernstig zoekt naar een oplossing in deze richting. Een Atlan tisch systeem, waarvan Amerika, Engeland ir«»t dominions en een verbonden West-Europa de drie pijlers vormen, liikt ons een hechter en bezadigder vredes macht, dan een verbond-van- zestien-staten-zonder-meer. die onderling uiteenlopen in beteke nis, als van de machtige V.S. tot het Iegerloze IJsland toe. FRANSE SCHOUT BIJ-NACHT UIT FUNCTIE ONTZET PARIJS. De Franse schout bij-nacht Jean Moullec, die in de oorlog stafchef van de Vrije Franse vlootstrijdkrachten was, is uit zjjn functie ontzet wegens „onbetamelijk gebruik van ziin militaire voorrechten om zich in politieke aangelegenheden te mengen", zo heeft de Franse mi nister van Voorlichting Woensdag verklaard. Moullec is lid van de onder com munistische leiding staande „be weging van vredespartisanen". HET ONDERHOUD VAN DE AFSLUITDIJK Gisteren werd door de Dienst der Zuiderzeewerken te 's-Gra- venhage aanbesteed het onder houd gedurende het jaar 1951 van de Afsluitdijk van de Zuiderzee met inbegrip van de daarin gele gen kunstwerken te den Oever en te Kornwerderzand, met bijko mende werken. Er waren zes inschrijvingen. lfr' Hoogste inschrijfster was de aann. mij v.h. Fa. E. J. Bakker en Co. N.V. te Gorinchem f 665.000; laag ste inschrijver was J .v. d. Vlies te Sliedrecht voor f 567.900. HET ROTTERDAMS ELFTAL Voor de. wedstrijd Rotterdam Zwaluwen, welke 26 December, tweede Kerstdag, in het Feij en- oord Stadion wordt gespeeld, is het Rotterdams Elftal als volgt samengesteld: doel: Landman (Sparta): achter: Corveleyn (S.V.V.) en Steenber gen (S.V.V.); midden: Kroon (Feijenoord), Terlouw (Sparta) en van den Engel (Feijenoord): voor: van Male (Sparta). Ben- ningshof (Sparta), Beun (Xerxes), van der Tuyn (H.D.V.S.) en Joop Heyster (H.D.V.S.). Reserves: van der Bijl (Feijen oord). Tiebout (Sparta), v. Meer wijk (S.V.V.) en v. Ede (Sparta). FEUILLETON Brussel 324 meter: 12.00 gram.muz., 12.30 weerber., 12.32 omroeporkest, 13.00 nieuws, 13.15 gram.muz., 14.00 operette muziek, 16.00 en 16.45 gram.muz., 17.00 nieuws, 17.10 licht orkest, 18.00 godsdienstige muziek, 18.30 voor, de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gram.muz., 19.50 voordracht, 20.00 filmpraatje, 20.15 „De Mes sias", oratorium, 23.00 nieuws, 23.0524.00 gram.muz. 484 meter: 12.05 omroeporkest en soliste, 13.00 nieuws, 13.10. 13.30, 14.30 en 15.00 gram.muz., 16.30 klarinet en piano, 16.50 gram.muz., 17.10 ver zoekprogramma, 19.00 kamerork. en soliste, 19.40 gram.muz., 19.45 nieuws, 20.00 gev. muziek, 21.00 gram.muz., 22.00 nieuws, 22.15 kamermuziek. 22.55 nieuws, 23.00 gram.muz., 23.55 nieuws. AMSTERDAM, 20 Dec. Het naderen van twee lange week ends, alvorens de eerste beursdag van 1951 zijn intrede doet, bleef vandaag niet zonder invloed. De contramine gaf er in deze om standigheden de voorkeur aan tot dekkingsaankopen over te gaan, en aangezien zich hierbij voegde een stemming van „alle hoop is nog niet verloren want Roem keert naar Den Haag terug om verder over Irian te praten ontving de markt een onver wachte steun, die zich uitte in behoorlijk hogere koersen, over de gehele linie werden winsten van verscheidene punten ge boekt. Kon. Olie gaf de toon aan met een verbetering van 3 pet. Weer vormde zich een hoek in de 3 (4 pet. obligaties. De koers der obli gaties bleef gehandhaafd op cir ca 108. Opmerkelijk is het verloop van AKÜ, die ae laatste dagen we gens buitenlandse verkopen on der zware druk hebben gestaan, maar waarin vandaag de kopers het weer voor het zeggen hadden op 168 (plus 5). Schepen lagen opmerkelijk willig, vooral Scheepvaart Uriie die bijna 6 pet. opliepen. Cultu res déden behoorlijk mee en lie ten voor alle afdelingen hogere koersen zien, ook voor de Suma tra Tabakken, waarvan certifica ten Deli weer boven pari kwa men. Ook was er handel in aan delen Senemban en Arendsburg op hogere koersen. De stemming was dan ook ge animeerder dan op de vorige da gen. De claims Simplex die van daag voor het laatst verhandeld werden, verbeterden 10 gulden tot f55. Op de beleggingsmarkt waren de guldensleningen aan de zwakke k="* 46 „Ja, ja, ik dacht het wel, dat de twee muisjes zich hier ver borgen hadden. Nu, een erg ge lukkige keuze vind ik deze schuilplaats niet. Jullie had toch kunnen denken, dat ik tenslotte hier zou gaan zoeken. Eerst leek het me wel, of de chef van de organisatie de hand in het spel had maar toen dacht ik bij me zelf: als dat werkelijk zo was, dan had hij die idioot toch niet als afgezant hoeven te sturen. En tenslotte bemerkte ik met plot seling helderziende ogen de af drukken van warme handen op de verchroomde deurknop van de provisiekamer, die er gisteren zeker nog niet waren, want de dienstbode heeft alles flink ge poetst en ik of Ludwig zijn na dien niet hier in de kamer ge weest. Daarom beproefde ik mjjn geluk en.... met succes. Jullie hebt natuurlijk ondertussen neel wat gepraat, het is dus onnodig, de comedie nog verder voort te zetten. Niettemin zal alles gere geld worden, zoals ik het bepaal. En...." De bel van de woning rinkel de ononderbroken en deed Frie derike Standike verstommen. Dreigend klonk het scherpe ge luid door het huis en scheen maar niet te willen ophouden. Dat gebeurde op hetzelfde ogenblik, waarop binnen in de salon commissaris Valentin op sprong en Ludwig Hofner een vuistslag tegen zijn slaap gaf, dat hij wankelde en op de grond viel, waar hij als een stuk hout bleef liggen. Daar wist Friederike Standike echter niets van. Ze luisterde naar het aanhoudend bellen en haar gezicht vertrok van woede. „Wanneer de chef nóg een controleur stuurt dan zal het r,1 TV> of O VI C J5 "fl hnirir-1 D r»V| ze en voegde er hardop aan toe: „Herta, ga naar het venster terug o, wil je niet?" Ze hief haar pistool op en aan haar gezicht was gemakkelijk te zien, dat ze van plan was te schieten, als verzet dat naar haar mening nodig maakte. Toen Herta niettemin roerloos bleef staan, gaf Cissy haar een wenk. „Doe wat mevrouw Standike zegt. Herta. Het is voorlopig het beste". „Niet alleen voorlopig" hoon de deze, „altijd. Maar dat zullen jullie beiden nog nader moeten ondervinden. We hebben jullie te goed behandeld. Dat zai nu anders worden. Cissy, mars jij gaat met mij mee". Ze keerde zich om, nog altijd het pistool in de hand houdend enstond paf. Daar kwam de „idioot" met zijn schuw, suf gezicht aangewankeld, terwijl hii de sleutel van de deur in ziin hand hield. „Meneer uw echtgenoot gaf mij bevel open te doen", zei hij heel deemoedig en nog voor ze het kon beletten, had hij inder daad de sleutel omgedraaid en de deur wijd opengegooid. Hoe wel hij schijnbaar helemaal niet op het pistool in de hand van Friederike Standike gelet had wist hij het haar nu met een handige, snelle greep af te ne men. De vrouw was totaal over bluft, temeer daar ze politieman nen in uniform zag binnenko men. En hun aanvoerder was niemand anders dan die jonge man van het station Reut die op zo n onaangename manier in haar herinnering gebleven was. Met krachtige greep pakte hij haar bij haar polspn. ..Waar is Herta?" Friederike Standike kon geen woord meer uitbrengen, toen ze wonderen, al haar misdadige plannen ver nietigd zag en begreep, dat Her ta nu bevrijd zou worden. Voor bij was de droom om het jonge meisje met Ludwig Hofner te doen trouwen en haar dan te vermoorden om zo in het bezit van de erfenis te komen. Doch Cissy was des te radder van tong. „Hier binnen is ze", riep ze lachend en huilend tegelijk; toen wankelde ze en zou bijna geval len zijn, als Frans Valentin haar niet had opgevangen. Nu hoefde hij niet meer de rol van geeste lijk minderwaardig mens te spe len. Stram en kaarsrecht stond hij daar, en met zijn heldere in telligente ogen overzag hij de he le situatie. Stalen boeien werden om de polsen van de gebroken Friede rike Standike gelegd en een hand viel zwaar op haar schouder: „In naam der wet u bent ge arresteerd". Nu pas kwam er weer leven in haar; een schelle lach weerklonk. „U vergist u, mijne heren, op aansporing van een waanzinnige ze wees op Robert, die intus sen niet meer op haar lette, doch naar de provisiekamer liep, naar een bevend jong meisje, dat in overmaat van geluk telkens weer zijn naam stamelde „bent u hierheen gekomen, maar u zult spoedig inzien, dat u zich zult moeten verontschuldigen. Zoekt u maar gerust de hele woning af, u zult mets vinden, wat uw op treden tegen mij rechtvaardigt" En ze was maar wat blij, dat zij en Ludwig nu ze op het punt stonden te vluchten alle papieren.vernietigd hadden, die enig wantrouwen konden wek ken. Maar commissaris Valentin schudde het hoofd. „Het helpt u allemaal niets. U bent ontmaskerd. Denkt u nu werkelijk, dat de politie zich nog door u iaat beetnemen? En al had u alles nog zo goed voorbereid u zou toch verloren geweest zijn, ook al had de chef van de orga nisatie niet toevallig aan mij de opdracht gegeven u in de val te lokken. Want u kocht voor Herta Melcher in Soben een costuum, dat heel bijzondere knopen had en de eigenaar van de zaak gaf ons een van deze knopen mee en r naar ik zag draagt Herta dit costuum en het zou me ver wanneer u er in de tussentijd nog aan gedacht hebt, deze knopen te vervangen door andere die minder opvallend zijn". Van dit alles hoorde Friederike Standike slechts dit éne: deze man, die zij voor een idioot ge houden had en die nu opeens zo'n energie aan de dag legde, was door de chef op hen afgestuurd! Een wilde wraaklust steeg in haar op; haar tanden knarsten. „Mijn verzet was belachelijk, ik zie het nu zelf in. Maar hu Ludwi'g en ik verloren zijn, nu moet de chef er ook maar aan geloven, ja de hele organisatie moet naar de maan. Ik hen be reid een volledige bekentenis af te leggen". Zonder enige tegenstand liet zij zich wegbrengen en ook Lud wig Hofner onderging hetzelfde lot. Juist op het ogenblik, dat hij weer bijkwam .legden de politie mannen hem de handboeien aan. Toen werd de hele woning doorzocht, de valse papieren, die Cissy Behrens voor Herta Mel cher uitgaven, werden in beslag genomen. Friederike Standike wist, dat ze uitnemend vervalst waren, zodat ze niet bang was, ze aan de overheid voor te leg gen. Nu werd het ook duidelijk hoe Herta, die volkomen van de wereld was afgesloten, toch Cis sy's roepen en kloppen had kun nen horen, toen deze veront rust door het getik van de elec- triciteitsmeter voor de eerste keer door de woning had rondge lopen: juist toen was het zware gordijn voor de deur van haar gevangenis opzij geschoven. Bij de politie en de burgerlijke overheid heerste natuurlijk grote vreugde over de goede vangst; want als men alleen had moeten afgaan op het autonummer, dat de postbeambte van Werdern ge noteerd had, dan zou men ook niet ver gekomen zijn. Want nummer Z IV 3843 was het num mer van niemand anders dan de politiecommissaris van Koerdin. De misdadigers gebruikten het als dekmantel bij de uitvoering van hun plannen. Herta Melcher en Cissy Beh rens werden naar Reut gébracht, waar moeder Wessler hen met tranen in de ogen en grote teder heid ontving. Ook vader Wessler verheugde zich over de komst van de twee meisjes en op zijn eigen gemoedelijke, vrolijke wij ze, gaf hij uiting aan zijn blijd schap. Cissy had er zich eerst een beetje tegen verzet, om in Reut als gast te worden opgenomen. „Ik ben toch overbodig", sprak ze schuchter, „en ik heb zo het gevoel, dat ik u lastig vaT'. Maar toen werd Robert bijna boos, want ten eerste was het tengere ding een lijdensgenote van zijn Herta, en ten tweede sprak deze met zoveel liefde, dankbaarheid en waardering over haar, dat hij het gevoel kreeg, dat zij het dappere zusje was van zijn geliefde verloofde. Verloofde? Neen, dat was eigenlijk wat te veel gezegd. Wel hadden zij elkaar in de eerste vreugde van het weerzien een kus gegeven, maar toen Ro bert hoorde, dat Herta nu een rijke erfgename was, had hij zich een beetje teruggetrokken, al zei hij ook bij zichzelf, dat ze er kennen moest, dat hii haar om haar zelf liefhad. Herta merkte niet, vermoedde ook wel de reden en moest er om glimlachen. Tegen moeder Wessler zei ze: „Jammer, want nu zal er niets komen van mijn betrekking als hulp in de huishouding". „Des te beter, want onze goede huisfee, de trouwe Sophie, zou dat toch nooit geduld hebben." Toen keek Herta verbaasd op. „Ja, maar.... ik had toch bij u. „Nu ja officieel. In werke lijkheid bedoelde ik met mijn woorden heel wat anders. Kun je je dat niet indenken, Herta?" Het jonge meisje begon te blo zen. Op dat ogenblik kwam Ro bert binnen en daar moeder Wessler opeens naar de keuken moest, om naar het eten te kij ken bleven de beide jonge men sen alleen achter. Misschien waren ze nu ze zo tegenover elkaar stonden nog verlegener geweest, wanneer ze geweten hadden, dat moeder juist in de keuken tegen de oude Sophie zei: ..Sophie, vanavond eten we biizonder lekker eten, want als we-nu niet verloving nummer één vieren, dan bezit ik geen mensenkennis meer" Het goedmoedige, rode gezicht der oude getrouwe straalde van vreugde. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5