Nieuw Grote Drie over Sovjet-voorstel tot viermogendhedenconferentie Kamer aanvaardt motie-de Kort inzake financiële gelijkstelling beroepskeuze China verwerpt het voorstel tot „staakt het vuren" Nieuw-Guinea-conferentie wordt vandaag voortgezet a De les van de Kribbe Praagse plannen geen basis voor oplossing Duits probleem Vijf andere moties sneuvelden I EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN >esteilen n de lage iet band- ïim: voor id toestel, bandelaar! ytóen rden gaarne langenomen Niet over Duitsland alléén Kerstviering ten Paleize Soestdijk Aan onze lezers Kerstgave van Z. H. de Paus voor Nederland Tsjou En-Lai noemt het „onwettig" Boerderij afgebrand in Winsum Kroniek en Kritiek Overdracht werd niet beloofd" Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., 'minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits, .©ankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A Bullen God. u 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 23 December 1950 46e Jaargang No. 12051 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 mm - i met 5 op de 25-30*40-50- nauwkeurige vlieg- dtralp: krachtig en Prijs f495.-. «Ojle weergave, ge tonen. Extra dspreiding op 4 g .jArtistieke kast Prijs 295.-. Gevoe- fraai uiterlijk, er de weergave, aar. Aansluitings luidspreker en Prijs f 225a lijk, zeer gevoelig Verrassend goede Prijs f 145.-» AL WIE DOOR OOTMOET WORDT HERBOREN IS VAN HET HEMELSCHE GESLACHT' het is met deze woorden, dat hii die nog altijd terecht de Prins onzer Dichters wordt genoemd, in dichterlijke taal de betekenis van de ware nederigheid bezingt, zoals de mensheid die kan leren bij de Kribbe van Bethlehem. Hoe komt het toch dat in de geschiedenis van de wereld de vreugde en de luister van het Kerstfeest zo vaak zijn verduis terd door die ontlading van menselijke hartstochten, die oor log wordt genoemd? Maar de geest van de ware vrede is op het hoge feest van de Vrede niet altijd alleen verstoord door oorlogsgeweld of de dreiging daarvan zoals wij nu weer Kerst mis 1950 tegemoet treden tussen de zware slagschaduwen van oorlogsgevaren heen Zoals Paus Pius XII het vijf jaar geleden noemde in zijn Kerstboodschap, zo is het nu nog: er is geen vrede, wij leven nog altijd in een na-oorlogse fase. Vrede is trouwens niet al leen de toestand van afwezig heid van oorlog en krijgsrumoer, maar, zoals de Bisschoppen van Nederland dit nog pas in hun belangrijk rondschrijven aan de katholieken van Nederland heb ben voorgehouden, die toestand van rust en orde welke de ont wikkeling van rechtvaardige ver houdingen in godsdienstig, poli tiek en sociaal opzicht mogelijk Öl3.clkt Op al deze genoemde gebieden noemden de Bisschoppen de ver houdingen gruwelijk verstoord en het is voor een in de juiste geest opgevatte vrede onmoge lijk te gedijen, als de bodem door vijandige mensen is omge ploegd tot een dorre en on vruchtbare woestenij, waar slechts het onkruid van haat, klóssestrijd en leugen welig tie ren kan. En als wij tot de beschamen de erkenning moeten komen, dat wij ook Kerstmis 1950 weer in zulke omstandigheden tegemoet gaan dan hebben wij ons wel diep te bezinnen op de les van de Kribbe, in het diohter-woord vervat: alleen „wie door ootmoet wordt herboren, is van het hemelsche gatdacht". En dat is gezegd tegen de mens, die door hoogmoed wordt beheerst. ,.Die hoogmoed luistert na geen rede, hoe fel die in zijn oren klinkt", houdt dezelfde dichter ons voor in een van zijn voor de Kersttijd graag geciteerde versen. De hoogmoed is de voornaam ste, de „doorslaggevende", de ontwortelende kwaal van deze tijd, zoals ze eeuwen de samen leving heeft beheerst. De hoog moed, die „na geen rede" luis tert omdat ze meende, zelf de rede te zijn! De hoogmoed op godsdienstig en cultureel, op maatschappelijk en staatkundig terrein. Op ai die terreinen "el- den de eeuwige beginselen van het christendom, ontworpen en geleerd en gegrondvest door Hem, die als Kind in de Kribbe van Bethlehem wilde komen, als een voorbeeld van nederig heid voor de diep-gevallen mens. Die beginselen, enig en eeuwig houvast heeft de mens in zijn hoogmoedig beterweten ver worpen, om er andere stelsels en systemen voor in de plaats te zetten; gelijk hij dat eeuwen lang heeft gedaan, almaar zoe kend naar iets nieuws, als het maar anders was dan het chris tendom, met zijn leer van Waar heid en Liefde en Gerechtigheid, aie als een last werd afgedaan. In zijn hoogmoed wist de mens het beter, hoe fel de rede in zijn oren klonk, sinds de Engel met het zwaard „Wie is als God" als een waarschuwing en bezinning opstandige geesten in het gezicht slingerde. Grote maar dwalende geesten zoeken in nieuwe stelsels naar de zin van het levenen zij weten in al hun brede en diepe denken de eenvoudige waarheid niet meer. die in de les van de Krib be is gelegen. Wie de ware zin van het leven wil vinden gaat naar de Kribbe. Hij legt de hoogmoed af, en bidt, door ootmoet te worden her boren, om van het hemels ge slacht te zijn. Daartoe is God in zijn Zoon op de wereld ge- kómen, om het menselijk ge slacht weer met het hemelse te verbinden, nu de opstandige mens die God verwerpt, en zijn weten ontkent, die verbinding opzettelijk en hoogmoedig heeft verbroken. Christus kwam op de wereld als een voorbeeld van nederigheid, geboren als Hij wil de worden uit een eenvoudige vrouw en hij leefde nederig en verborgen, tot Zijn openbare leven, dat een leven van nede rige dienstbaarheid is geweest, vrede en geluk brengend aan de mensen tot aan zijn smadelijke dood op het kruishout. Maar de eenvoudige vrouw, Moeder bij de Kribbe, werd de Koningin van alle engelen en heiligen, van alle apostelen en martelaren, van alle profeten en aartsvaar- ders, de Koningin van de Hemel en van de Vrede en het kleine, nederige Kind, dat in een stal zijn grote verlossingswerk be gon, was een Wonderdoener, die na zijn Dood glorie-vol verrees, aan menigten wondervol ver scheen en op eigen kracht n hemel voer! Kerstmis, feest van vrede en verzoening feest van nederig heid. Moge voor ons de beteke nis van de les van de Kribbe fel genoeg in de oren klinken en Gods wondere adem de ziel ce- roeren. „Al wie door ootmoet wordt herboren, is van net hemelsche geslacht." LONDEN, 23 Dec.. (Reuter). Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie heden meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een basis voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te onderzoeken. Zij voegen hieraan echter toe, dat de „nauwe" basis van een conferentie over de demilitarisering van Duitsland, zoals in de Russische nota van 3 November is voorgesteld, geen uitzicht biedt op een werkelijke regeling van de bestaande regeling. moeilijkheid niet het Duitse pro bleem is, doch ..de algemene houding, die de regering van de Sowjet-Unie sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen". De Westelijke nota's verwerpen categorisch de voorstellen van Praag als een basis voor de re geling van het Duitse vraagstuk. Zij vestigen de aandacht van de Russische regering erop, dat de Westelijke Hoge Commissarissen, in de hoop een einde te maken aan de verdeling van Duitsland, dit jaar twee maal aan de Sow- jet-Russische bestuurscommissie in Duitsland plannen hebben voorgelegd voor vrije verkiezin gen onder internationaal toezicht. De drie Westelijke regeringen verklaren zich bereid tot het aanwijzen van vertegenwoordi gers om een voor beide kanten aanvaardbare basis te vinden voor een conferentie van de vier ministers. Het hoofdkantoor der Verenigde Naties te Lake Success stellen zij voor als de geschiktste plaats om deze voorbereidende besprekingen te voeren. De Westelijke voorstellen zijn aan het Sowjetrussische departe ment van Buitenlandse Zaken overhandigd. De Westelijke mogendheden verklaren in hun antwoordnota's, die gelijkluidend zijn, dat zij op recht wensen een einde te maken aan de huidige internationale spanning en geen moeite zullen sparen om dit zo zeer gewenste doel te bereiken. Zij achten echter een bespre king van Duitslands demilitairi- satie niet voldoende om de hui dige spanning weg te nemen en verklaren dat „de enige Duitse militaire macht, die op het ogen blik bestaat, degene is. die maan den geleden in de Sowjet-zone is gevormd en op militaire wijze met artillerie en tanks wordt opgeleid". In de Westelijke nota's wordt verklaard, dat de eigenlijke VANMIDDAG PER RADIO Heden Zaterdag 23 December, zal op paleis Soestdijk om half drie een Kerstviering met het gezamenlijk personeel plaats vin den, waarbij H.M. de Koningin het Kerstevangelie zal voorlezen en Z.K.H. de Prins een korte toespraak zal houden. Een gedeelte van deze viering zal per radio worden uitgezon den via Hilversum II Zaterdag om half drie en via Hilversum I Zaterdag om kwart over zeven. U weet het reeds: met Januari wordt de abonnementsprijs van dit blad 5 cent per week hoger. Wij hebben er reeds op gewe zen dat die geringe verhoging dringend noodzakelijk is. Reeds geruime tijd was er stijging van prijzen voor onze voornaamste grondstoffen. Het werd voor de kranten steeds moeilijker. Nu echter kwam daar nog bij een belangrijke stijging van die papierprijs. Zeer tot ons leedwe zen moeten wij nu wel tot ver hoging overgaan. Alle dagbladen verkeren in de zelfde positie als wij. Ook zij moeten hun abonnementsprijs verhogen. Wij hebben die verhoging echter zo laag mogelijk gehou den. Wij menen er op te mogen rekenen dat onze trouwe lezers geen al te ernstige bezwaren zul len hebben. Bovendien kunt U de betaling zo gemakkelijk mogelijk maken. U kunt jjer kwartaal, per maand of per week betalen. Dt voorstellen, die op 25 Mei en 9 October aan de Sowjetcom- missie zijn voorgelegd zijn tot dusver onbeantwoord gebleven, aldus de nota's. DEN HAAG- Paus heeft ook dit jaar wederom bij gelegenheid van het Kerst feest een belangrijke som gelds in Nederlandse valuta aan de Apostolische Internuntius in Den Haag ter beschikking gesteld, om deze te verdelen onder de ver schillende katholieke instellingen van weldadigheid en sociale bij stand. De verdeling van dit be drag over de verschillende cha ritatieve instellingen is inmid dels geschied. „De vraagstukken met betrek king tot Duitsland en Oostenrijk dienen uiteraard onderwerpen van bespreking te zijn", zo ver klaren de Westelijke mogendhe den. die verder var, mening zijn, dat de besprekirn.Lii „ook de voornaamste problimen moeten omvatten, waarvan oe oplossing een werkelijke en duurzame er- betering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Westelijken mogelijk zou ma ken." HERHALINGSOEFENINGEN IN 1951 Naar uit het jaaroverzicht van de legervoorlichtingsdienst blijkt, zullen in 1951 herhalingsoefenin gen worden gehouden voor het reserve-personeel van de le en 2e divisie, dat dit jaar voor 1 dag is opgeroepen voor registratie en herindeling. In de benedenstad van Djakarta staat de „Amsterdamse Poort", één der zeer weinige oude monumenten, die deze stad nog telt. Men heeft het bouwwerk echter steeds meer als een sta-in-de- weg beschouwd, zodat het gemeentebestuur heeft besloten, de Poort te slopen. Symbolisch? (Van onze parlementaire redacteur) Hel Kamerdebat over de begroting van „Sociale Zaken" eindigde op de laatste dag voor het Kerstreces met een zestal moties. De belangrijkste was die van dr. de Kort (K.V.P.) waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat de beroeps keuzevoorlichting primair behoort tot het terrein van het particulier initiatief, terwijl de Overheid voor zover nodig aanvullend zal hebben op te treden. Voorts nodigt de motie de regering uit, de particuliere bureaux v. beroeps- en studie keuze, welke aan te stellen normen van deugdelijkheid voldoen, te subsidiëren op een in financieel opzicht aan de rijksbureaux gelijkwaardige wijze. De motie werd met 46 tegen 16 stemmen aanvaard. Voor K.V.P., A.R., C.H. en V.V.D., tegen PvdA en Communisten. Bij de motivering van de stem van zijn fractie stelde de heer Suurhoff (P.v.d.A.) het zo, dat deze aangelegenheid z.i. nog in de kinderschoenen stond. Op dit ogenblik viel naar de mening van zijn fractie nog niet uit te maken HONGKONG. China heeft het voorstel van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren in Korea verworpen, aldus een radio-uitzending uit Peking. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou en-Lai, noemde het voorstel onwettig, omdat de Chinese communistische delegatie naar de Verenigde Naties niet bij de opstelling er van betrokken is geweest, zo deelde radio-Peking mee. China kan het voorstel niet aanvaarden als zijn voorwaarden „niet strikt worden nagekomen". Deze voorwaarden zijn: het terug trekken var. de buitenlandse troe pen uit Korea en van de Ameri kaanse vloot uit de wateren van Formosa en toelating van het communistische China tot de Verenigde Naties. Tsjou en-Lai verklaarde, dat het Chinese volk vurig naar een vreedzame regeling van de Ko reaanse kwestie verlangde. Dit kon echter slechts worden be reikt door het nakomen van de Chinese voorwaarden. De minister vroeg zich af, waarom de resolutie tot het sta ken van het vuren niet was aan vaard, toen de Amerikaanse troe pen de 38ste breedtegraad over schreden. De reden, zo zeide hij, is, dat de bedoeling voorzit de „Amerikaanse agressiestrijd macht" een adempauze te ver schaffen alvorens zij tot verdere agressie overgaat. Te Lake Success is nog geen antwoord van de Chinese regering op het voorstel tot het staken van het vuren binnengekomen. Sir Benegal Rau, het Indiase lid van de Commissie van Drie, deelde mee, dat het officiële ant woord van de Chinese regering zou worden afgewacht, alvorens over de volgende stap van de commissie zou worden besloten. De commissie heeft drie bood schappen aan Tsjou en-Lai ge zonden. In de laatste, die Don derdag is verzonden, werd ver klaard, dat de commissie tot mid den volgende week op een ant woord .zou wachten en dan haar rapport aan de politieke commis sie en de Veiligheidscommissie van de V.N. zal opstellen. NEGEN KOEIEN VERBRAND Om ongeveer 19.30 uur gister avond brak een grote brand uit in de kapitale boerderij van de heer P. Fekkes te Winsum. De brandweren van Leeuwarden en Baarderadeel konden niet voor komen dat het woonhuis en boer derij geheel uitbrandden. Om standers en leden van de brand weer konden nog 18 koeien red- Generaal Woe Hsioe Tsjoean (rechts), leider van de Chinese ^"'bSontetond! ^ortaWe' Communistische delegatie, die de besprekingen der Verenigde veehouder met een geopende fles Naties te Lake Success bijwoonde, en Tsj-ao Koean-Hoea, een Butagas in de buurt van een pe- ander lid van de delegatie, op weg naar Peking dekt^fchade.^1"' Verzekenng of een gesplitste behartiging van de beroepskeuzevoorlichting be slist noodzakelijk was. De ver schillende aspecten dienden eerst in commissoriaal overleg onder 't dog te worden gezien. Minister Joekes had bij de repliek zijner zijds betoogd, dat hij het recht van de ouders in deze erkende. Vooralsnog bleef het hem echter het meest doelmatig voorkomen, dat geen verscheidenheid op treedt in gevallen waarin deze niet nodig is. Zijn wens was het geweest, dat de motie zou wor den aangehouden tot de ook door de heer Suurhoff bedoelde com missie tot een uitspraak zou zijn gekomen. De heer Bieuwenga (A.R.) diende bii de renlieken een motie in. mede ondersteund door leden van K.V.P.. A.R. en C.H.. waarin de regering werd uitgenodigd om snoedig met een wetsontwern te komen, betrekking hebbende oo de organisatie van de emigratie, terwijl in afwachting daarvan zou moeten worden afgezien van elke maatregel en benoeming, waar door on de toekomstige organisa tie werd vooruiteeloDen. Minister Joekes stelde hier te genover, dat hij een dergelijk Utrecht. wetsontwerp reeds had aangekon digd en dat het dan toch geen gewoonte was om desondanks met een motie te komen. Ook had hij reeds verzekerd, dat hij op geen enkele wijze op de toekomstige organisatie zou vooruitlopen. Mede hierom achtte hij het ge baar van de heer Bieuwenga (AR) bijna grieven. Wel hield de be windsman vast aan de benoeming van een commissaris voor de emigratie, maar ook hier ging het slechts om een voorlopige titel. Na deze toezeggingen trok de heer Bieuwenga zijn motie im Voorts waren er een drietal moties van de heer Haken (Com.) verzoekende om een Kerstgrati ficatie voor ouden van dagen en D.U.W.-arbeiders. Minister Joekes moest verklaren, dat van een der gelijke gratificatie onder de hui dige omstandigheden geen sprake kon zijn. De derde motie wilde er bij de regering op aandringen, dat maatregelen zouden worden getroffen, die een aanpassing van de lonen bij het gestegen peil van het levensonderhoud ten gevolge zullen hebben. De drie moties werden met de stemmen van de communisten voor verworpen. Tenslotte was er nog een motie van de heer Hoogcarspel (Com.) in zake een wettelijke voorzie ning ten behoeve van de blinden. Deze ml>tie werd met 56 tegen 6 stemmen verworpen. Voor de Comm., VVD en Weiter. ADVOCAAT-GENERAAL BIJ DE HOGE RAAD Bij K. B. is op zijn verzoek aan mr. J. P. Hooykaas eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advo caat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbe tuiging voor de gewichtige dien sten door hem in rechterlijke be trekkingen aan den lande bewe zen en is benoemd tot advocaat- generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden prof. dr. J. Eggens, hoogleraar vanwege het Fonds ten behoeve van Indologische stu diën aan de rijks-universiteit te De Kardinaal (Sm.). Vijf jaar geleden, met Kerstmis J4ö, werd iieaer- land, en Katholiek Nederland wel in het bijzonder, verrast door het bericht van de verheffing van mgr. dr. J. de Jong, tot Kar dinaal van de Heilige Roomse Kerk. Dit lustrum mag met een enkel woord worden herdacht. De betekenis van deze hoge fi guur in de vaderlandse kerk hebben wij nog onlangs, toen Zijne Eminentie in September zijn 65e jaardag vierde, in het licht gesteld. Vandaag herdenken wij met dankbaarheid, hoe de H. Vader in de persoon van Kar dinaal de- Jong aan Nederland weer een plaats gai in het bestuur- der Kerk. Dat de Kerk-super- nationaal is, werd vijf jaar gele den nog eens helder in het licht gesteld, toen bij vele nieuwe Kardinalen talrijke niet-Italia- nen een plaats onder de gepur- perden kregen. In die Kerk neemt het kleine Nederland een grote plaats in, haar mede bereid door het sterke karakter en het wijze beleid van Joannes de Jong, man van groot geloof en diepe wetenschap. Zijn uitver kiezing was mede te danken aan de krachtige leiding, welke deze stoere zoon uit het Friese land wist te geven aan het verzet der Kerk in de smartelijke dagen, toen duivelse machten de rech ten van de Kerk en van de Bur gerij beknotten en miskenden. Zijn lering en leiding hebben de Kerk ongeschonden bewaard. Nog groter volgzaamheid van zijn onderdanen zou het proces der verdere herkerstening be vorderen en in godsdienstig op zicht herstellen en vernieuwen, wat nodig is. Wij weten, dat de sterke geest en het grote karak ter van de Kardinaal in een wankel lichamelijk hulsel wonen. Bidden wij op zijn eerste lus trumdag. dat Onze Lieve Heer hem nog vele jaren voor de Kerk van Sint Willibrord mag sparen en laten wij zelf niets onbe proefd. om te zorgen, dat zijn werk Gods Kerk en het heil der zielen ten zegen mag zijn. Von Preysing f (Sm.) Wij moeten vandaag nog een kardinaal herdenken. Zijne Eminentie Konrad von Preysing, eveneens vijf jaar geleden, gelijk met Joannes de Jong van Utrecht totKardinaal benoemd. Maar von- Preysing vijf jaar ouder, pas zeventig geworden, is aan de vooravond van zijn benoemings dag gestorven. In het harnas. Want deze edelman-kerkvorst- diplomaat die veel overeenkomst vertoonde in zijn leven en wer ken met onze Kardinaal stond midden in de branding van het verzet tegen het ultra-rode ge vaar van het Stalinisme-met- Oost-Duits masker, nadat hij het bruine gevaar van het Hitler- nazidom had overwonnen. Hij zetelde in het Russische deel van Berlijn en had een stuk van Oost-Duitsland onder zijn bis schoppelijk beheer. Wie dat hoort, beseft zijn bijzondere moeilijkheden. Deze Duitse kar dinaal was een man van buiten gewoon formaat. Zijn nagedach tenis moet de gehele beschaafde wereld in ere houden. Vooral omdat zijn leven en strijden en werken van de laatste vijftien jaar een symbool is van het ver zet van de Kerk tegen stelsels en wereldbeschouwingen, welke niet alleen de rechten van de Kerk tekort doen, maar rukken aan haar fundamenten en Haar vervolgen in haar edelste en bes te dienaren. Von Preysing vocht tegen de nazileer, zoals hii streed tegen het communisme en hij bestreed ze beide, omdat hij jn beide de troebele bron van hun herkomst scherp onderkende. Zijn arbeid moge oók na zijn dood voor velen blijven leven als een troostend en bemoedigend voorbeeld, gelijk de wereld dat nodig heeft! i; GEEN WIJKEN VOOR BOYCOT-DREIGING Volgens een correspondent van Reuter heeft een hoge Neder landse officiële woordvoerder in Den Haag gisteren nadrukkeliik de suggesties in Indonesië en el ders ontkend, volgens welke Ne derland voornemens is ..ziin be lofte" om de souvereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea on 27 December aan Indonesië over te dragen, „te breken". „Wjj verlangen zeer naar een oplossing van dit vraagstuk", zo zeide de woordvoerder, „doch wij zouden er sterk de nadruk op willen leggen, dat er geen enkele belofte tot overdracht van de souvereiniteit is gedaan." Het Nederlandse standpunt is, aldus de woordvoerder, dat in dien de onderhandelingen binnen de bij de R.T.C. overeengekomen termijn van een jaar geen beslis sing hebben gebracht inzake een nieuwe politieke status, „het ge bied dan volgens de normale gang van zaken onder Neder landse souvereiniteit moet blij ven." De enige belofte, die de Neder landers gedaan hebben, is, dat zij al het mogelijke zouden doen om tot overeenstemming te komen. Zij kunnen echter niet de In donesische snggestie aanvaarden, zo voegde hii hier aan toe. zelfs onder de dreiging van een boy cot of een andere directe actie in Indonesië, dat het niet bereiken van een vergelijk betekent, dat zii eenzijdig hun standpunt moe ten loslaten en de souvereiniteit in ieder geval overdragen. Met het vliegtuig, dat gisteravond, komende uit Djakarta, op Schiphol landde, arriveerden de heren Mohammed Roem, minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, tevens hoofd van de Indonesische delegatie voor de besprekingen over Nieuw Guinea met Nederland, en de heer Mohammed Yamin, adviseur van de delegatie. Beiden waren kortgeleden naar Indonesië vertrokken om verslag uit te brengen over de stand van zaken. De heer Roem vertelde in de 2>/2 dag, dat hij in Djakarta was geweest, besprekingen te hebben gevoerd met president Soekarno. de leden van het kabinet en bo vendien in een besloten zitting verslag over de stand van zaken te hebben uitgebracht aan het parlement. Uiteraard kon de heer Roem zich niet uitlaten over de eventuele instructies, die hij had gekregen, maar wel zeide hij nog goede hoop te hebben op de mo gelijkheid tot het bereiken van overeenstemming. „Als wij niet tot overeenstem ming komen", zo zeide hij, „moet men niet denken, dat de zaken normaal zoals tot nog toe door zullen gaan. Het probleem Nieuw Guinea zit diep bij het Indonesi sche volk. Indien géén overeen stemming wordt bereikt, zal een ernstige situatie ontstaan en da' alles maakt Nieuw Guinea tot een ernstig probleem. Er moet dan ook nog wel het ander worden besproken tussen de delegaties, ook al blijft onzer- voor 27 December de datum dei souvereiniteitsoverdracht tot een besluit te komen. De be sprekingen, die Zaterdagochtend om 11 uur zullen beginnen, zul len derhalve van groot gewicht zijn. Mogelijk zal op de Tweede Kerstdag de conferentie worden voortgezet." Ook de kwestie der boycot van de Nederlanders in Indonesië kwam ter sprake. De heer Roem merkte in verband hiermede op de indruk te hebben, dat de pro boycot-stemming wel is geluwd. De uitspraak der partijen in In donesië heeft wel aangetoond, dat de belangrijkste politieke par tijen geen voorstanders van een boycot zijn. „U moet de wrijvin gen van de laatste tijd dan ook niet zien als een uitvloeisel van deze boycotplannen". Op Schiphol werd de heer Roem verwelkomd door minister van Maarseveen, voorzitter van de zijds het streven er op gericht Nederlandse delegatie. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1