Hoe d in Het Koepel-comité wordt Raad van Overlég P.O.A. v Directeur Massink nam afscheid van de H.B.S. Het Rode Kruiscorps kwam met goede gaven De Brug der Kerstbomen Groot klaverjas-tournooi in 't Wapen van Heemskerk Begroting Hoogheemraadschap vastgesteld ALKMAAR EN OMSTREKEN Ten bate van t.b.c.- patiënten GOTISCHE EETKAMER Secretaris-mutatie E re-tentoonstel ling Koos Stikvoort Voor de dammers m J3L.:i Hulst en Engelenhaar Generaal Walker omgekomen Brits stoomschip in brand Er kom en berc De regelii inwoni l Opn ieuw drie op Oost-J Dit jaar VAGINA 2 ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 ALKMAAR Het Koepel- comité. waarin de standsorgani saties vertegenwoordigd ziin. zal het volgend iaar worden omge zet in een meer uitgebreid ver band. in een Raad van Overleg, die een officieel en permanent karakter zal dragen. In deze Raad van overleg zul len behalve de standsorganisaties voor volwassenen en iongeren ook de Kath. Actie en de Kath. Jeugd raad vertegenwoordigd ziin. Het bestuur van het Koenelcomité zal als bestuur van deze Raad van Overleg fungeren: althans dat schiint de bedoeling. Overwogen wordt voor de vertegenwoordigers van de organisaties in deze Raad van Overleg ook plaatsvervangers aan te wiizen. Dit besluit van het Koepel comité sloot aan op een door de moderator, Rector Holthuizen ge houden causerie, waarin hij enae- le gedachten van Pater Lombard] ontwikkelde. „De besturen van de sociale ver emgingen moeten er niet voor terugschrikken hun doel zo hoog mogelijk te stellen", dat was ae eerste gedachte van de bekende vredesapostel, die Dr. Holthuizen ontwikkelde; dat doel is de eeu wigheid en om de leden van de or. ganisaties dit doel te doen berei ken, dienen de besturen op de eerste plaats aandacht te besteden aan de genademiddelen van gebed, sacramenten, retraite enz. in dit verband merkte Rector Holthuizen op, dat Katholiek Alkmaar te weinig op retraite gaat. Juist in deze tijd van verlamming is het zaak geestelijk actief te zijn en te bouwen aan geestelijke waarde. Een andere gedachte van Pater Lombardi ligt in de aansporing tot het bewaren van de eenheid en 't coördineren van de stimuie rende krachten. Gemeenschappe lijk dient men na te gaan, waar er in enig opzicht een behoefte een hiaat bestaat; op het gebied van de opvoeding, het onderwijs, het vermaak, of de lectuur enz. Is er in dit geheel van geestelijke waarden éen hiaat, dan geeft men de vijand een kans voor 'n door braak. Spr. spoorde tenslotte de vertegenwoordigers der organisa ties aan in liefde voor elkander alle krachten te verzamelen en de hogere motieven van het vereni gingsleven voor ogen te houden; dan wordt men het over een plan van actie vanzelf wel eens. De voorzitter, de heer L. v Jaarsveld deelde nog mede, dat 10 Jan. in 't Gulden Vlies een voorlichtingsavond zal 'worden gegeven vanwege de Centrale Kath. Emigratie Stichting, tot een bezoek waaraan hij alle be langstellenden in het emigratie- vraagstuk uitnodigde. Ook staan er cursussen voor emigranten op stapel, waarvoor reeds 25 cursis ten zijn ingeschreven. Drs. v. Kampen zal zijn causerie over dit vraagstuk op 10 Jan. met films illustreren. Voorts zijn er plannen, om aan de viering van het beest van de Arbeid in Mei a.s. een herdenking van de verschijning der encyclie ken over de sociale rechtvaar digheid te verbinden; de jeugd- standsorganisaties, zullen al thans dit ligt in het voornemen een spel opvoeren. Jaarboekje De mededeling, dat het Jaar boekje Voor Katholiek Alkmaar in zijn huidige vorm zal verdwij nen, om plaats te maken voor drie parochiële boekjes, werd met weinig instemming ontvangen; verschillende bezwaren hiertegen werden geuit. Het bestuur zal alsnog trachten tot eén gecombi neerde uitgave te komen. Het R.K. Bevolkingsregister is nog niet gereed; maar Rector Holthuizen deelde mee, dat het nog maar 'n haar scheelt. Binnen enaele weken zal een Stichting hiervoor in het leven worden geroepen, dat het bevolkings register zal beheren; deze Stich ting zal geen winst beogen. Bij de rondvraag vroeg Rector Holthuizen belangstelling voor de filmcursus van de Schola Pu- blica, welke 25 Jan. begint; al degenen, die uit de aard van hun functie belangstelling behoren te hebben voor dit verschijnsel, dat zo'n grote aantrekkings- K.A.B.-HOEKJE Tijdens de Kerstavond, welke Woensdagavond werd gegeven, verloor een van de aanwezige dames haar handschoenen. Zij kan deze terugbekomen bij de voorzitter. Zoals dezer dagen reeds werd gepubliceerd, bestaat de moge lijkheid dat een herhaling van de kerstvoorstelling wordt gegeven. Echter alleen, indien blijkt, dat er voldoende belangstelling voor bestaat. Daarom gelieve eenieder die prijs stelt op kaarten, uiter lijk ZATERDAG de gele oproep in de brievenbus van de bestuurs leden, nl. voorz., secr. of pen ningmeester te deponeren. Dan weten wij, of er al of niet vol doende belangstelling bestaat. Vermelden we voorts nog even, dat de K.A.B.-kalenders steeds te verkrijgen zijn bij onze cor respondent: W. de Boer. Eikelen bergstraat 50. Ook de speciale K.A.B. zakagenda's zijn daar te verkrijgen. Deze zijn onmisbaar zeker voor bestuurders, omdat alle adressen van de Beweging er in zijn opgenomen. Nu nog een mededeling voor de leden van „St. Deus Dedit". Evenals vorig jaar zal er weer een studie-weekend worden ge geven, speciaal afgestemd op het agrarische leven en de P.B.O. alsmede wachtgeld- en werke loosheidverzekering. Zoals men weet is, voor het agrarische be drijfsleven een aparte regeling getroffen bij de werkeloosheid verzekering. De weekends wor den gehouden: 3—4 en 5 Februari alsmede: 34 en 5 Maart a.s. te Nijmegen. Kosten zijn er niet aan verbonden. Opgaven worden binnenge wacht bij de voorzitter. Daarna zal het bestuur nader be slissen, wie er heen mag. Opga ven moeten voor 6 Januari bin nen 2ijn. kracht op de jeugd heeft, doen er goed aan deze cursus, die met filmstrips geïllustreerd wordt, te volgen. Vervolgens kwam het ontbre ken van een katholieke zwemclub ter sprake; de heer Belt hield een goed geargumenteerd betoog, waarin hij de wenselijkheid van een zwemclub voor katholieken naar voren bracht: zijn sugges ties vond van verschillende kan ten bijval, waarna het bestuur toezegde deze kwestie op korte termijn onder ogen te zullen zien. (Advertentie) BALANSPAPIER BALANSBOEKEN a BALANSSCHRIFTEN JOURNAALPAPIER BREED FOLIO PAPIER DOORSLAGPAPIER SCHRIJFMACHINEPAPIER PAYGLOP - -ALKMAAR ACENDA FILMS: Rex-theater: Odette Churchill, 14 jr. Harmonie Francis, a. leeft.; Cinema Americain: De Gebroken Pijl 14 jr.; Victoria Thea ter: Fra Diavolo, alle leeft. Voorstellingen hedenavond 7 en 9.30 uur. Zondag, Maandag en Dinsdag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Mati nee: Woensdagmiddag 2.30 in alle theaters. DOKTOREN: De dokters diensten worden waarge nomen door: Zondag: A. R. Gransbergen, Geester- weg 11, telef. 2294 en E. E. M. van Gilse, Kenne- merpark 8, telef. 3136; le Kerstdag: A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersin- gel 59, telef. 3193 en R. F. Westerkamp, Emmastraat 93, telef. 4357; 2e Kerstdag A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 59, tel. 3193 en J. Lourens, Oude gracht 295, telef. 2892. APOTHEKEN: De apothe kersdiensten worden op Zondag en de beide kerst dagen waargenomen door de apotheek van mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. TAXI'S: De nachtdiensten worden gereden door de Nassau-garage, Nassaupl. telef 3545 BERGENTentoonstelling van aquarellen, tekenin gen en houtsneden van wijlen de heer B. Essers, door het KCB georgani seerd in de tentoonstel lingszaal van de „Rusten de Jager". Opening Zater dagmiddag 3 uur. Andere dagen 2.305.30 uur. 1ste Kerstdag gesloten. ALKMAAR Onder grote be langstelling heeft de directeur van de Rijks-H.B.S., Drs. J.H. Massink. die wegens het berei ken van de pensioen-gerechtigde leeftijd ziin ambt neer moest leggen, afscheid genomen van ziin school. Bij dit afscheid waren tegen woordig de vertegenwoordiger van de Minister van O.K. en W., de heer van Dam, inspecteur van het M.O.; de burgemeester van Alkmaar, Mr. Dr. H.J. Wytema: Drs. J.L. Kuppers, rector van het Lyceum; Dr. J. Hemelrijk, rector van het Sted. Murmellius Gym nasium; de heer G.A.M. Snijders, directeur van de Gem. Handels school; de heer C.J. Knook, di recteur van de Rijkskweekschool, vele collega's en oud-collega's en leden van de Commissie van Toe zicht op het M.O. De heer van Dam, sprekende namens de minister, bracht de waardering van de hoogste au toriteiten voor het werk van de heer Massink, die vanaf 1928 de school goed bestuurde, tot uit drukking, waarbij hij een over zicht gaf van de loopbaan van de scheidende directeur. Hij her innerde nog aan de onderschei ding, die de heer Massink bij het 80-jarig bestaan der school mocht ontvangen, zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje (Nassau. Burgemeester Wytema Erees de geest, die aan de school eerste en waardeerde de leiding, die gebleken was goed te zijn. Oud-inspecteur Elzinga sprak van een aangename samenwerking en vooral rector Kuppers was het, die namens directeuren en rec toren van M.O.-scholen in de kop van Noord-Holland dank bracht voor de prettige samenwerking en speciaal de hulp tijdens de oorlogsjaren geboden, op prijs stelde. De heer Daalder, oud leraar, waardeerde het eerlijk en open karakter van deze directeur en de heer K. Bos, sprekende na mens het V.G.L.O., een der beste leveranciers van leerlingen ge noemd, prees ook de goede sa menwerking en legde vooral de nadruk op de goede houding, die de directeur in de oorlogsjaren aan de dag had gelegd. De heer Massink sprak woorden van dank en prees de goede sa menwerking en hulp, van zo- velen ondervonden. In het werk heeft hij altijd voldoening gevon den al is het leraarsambt verre van gemakkelijk en komt er meer kijken, dan lesgeven alleen. Dat de Alkmaarse H.B.S. een goede naam had dankte hij voorname lijk aan de werkzaamheid van hét goede corps leraren. ALKMAAR. De Alkmaarse klaverjasclubs „In 't Klein" en ,,'t Klavertje" hebben gisteren avond een toumooi georgani seerd met een bijzonder sympa thiek doel. Het doel van deze avond was namelijk de patiënten van de lighallen en de Zweedse barak ken een Kerstverrassing te be reiden. De kaarten dus in het geweer voor de t.b.c.-patiënten. Ieder heeft medegewerkt om deze avond te doen slagen: de Alkmaarse middenstand schonk tal van prachtige prijzen, de heer KI. Rus stond de zalen van Wapen van Heemskerk gratis ter beschikking. De deelname was bijzonder groot: er waren zestig taféls, dus 240 deelnemers, die beide zalen keurig versierd voor de kerst dagen, vuldeiil De avond werd geopend door de heer Selie. die de leiding van deze avond had. Hij heette allen welkom en sprak woorden van dank voor de mooie prijzen door de Alkmaarse middelstand ge schonken en de heer Rus voor het beschikbaar stellen van de zalen. Ook dr. Degenaar sprak nog en kort woord, waarin hij van zijn waardering getuigde, dat de klaverjassers deze avond hebben willen organiseren ten bate der t.b.c.-patiënten. Daarna was het woord of lie ver de daad aan de kaarters. Een grote taak wachtte daarna nog het secretariaat ,waar alle partijen moesten worden uitge werkt. Met zulk een grote deel name was dat een omvangrijk werk, maar onder leiding van de heer Busch verliep alles 'vlot. Intussen werd een verloting gehouden om mooie prijzen. De uitslag van dit grote kla- veijas-tournooi was: 1. DuivemanDe Jong 6350 p. 2. S. GrootK. Groot 5690 p. 3. LutynKooy 5555 p. 4. HeimigDekker 5498 p. 5. Wit—Wit 5424 p. 6. DonkerVogelpoel 5423 p. 7. BlankHofstatter 5286 p. 8. PeereboomKoeman 5268 p. 9. RoonTeileman 5225 p. 10. SpandelAkker 5210 p. 11. KoningVisser 5181 p. 12. PronkNijhuis 5134 p. 13. Landzantv. d. Berg 5130 p. Advertentie Met de feestdagen etaleren wij EEN FRAAIE WONINGINRICHTING Verdronkenoord 46 ALKMAAR R.K. Handbalclub „A.O.G." ALKMAAR. Zondag, 24 Decem ber, spelen de 3 senioren-elftallen thuis. Het le speelt tegen Tybb uit Haarlem om half drie. Het 2e elftal krijgt VBO 1 uit Oudorp op bezoek en deze wedstrijd begint om half twee en het 3e elftal gaat zijn krach ten meten met DDO 2 uit Schermer- horn. Zij spelen om half een. Alle speelsters moeten een kwartier voor de aanvang op het terrein aanwezig zijn. Ook de reserves! De junioren spelen niet. Veel suc ces, speelsters. De opstellingen en in dien de wedstrijden worden afgelast staan aan bij de heer J. Smit, Nieu- wesloot. Natuurlijk vervalt de training van Dinsdagavond. Deze meisjes kunnen echter ook Woensdagavond komen. Het Bestuur wenst Geestelijk Ad viseur en leden evenals de dona teurs een Zalig Kerstfeest. Hockey-programma ALKMAAR. Voor Zondag 24 De cember staan de volgende wedstrij den op het programma: Dames: AlkmaarRood Wit 11.30 uur. Strawberries IIAlkmaar II, 11 uur. Heren: Amsterdam IIAlkmaar, 13 uur; Alkmaar II—VW II, 12.45 uur. ALKMAAR Zonder de om slag te verhogen (3.5) is de be groting van het Hoogheemraad- schan van Noordhollands Noor derkwartier sluitend vastgesteld met een nost onvoorzien van f 38.650 en on een eindbedrag van f 2.457.970. De begroting van uitgaven is o.m. belast met een post van f 50.000,wegens onderhoud der van andere lichamen in onder houd overgenomen wegen, voor zover de uitgaven daarvoor niet op andere wijze kan worden ver effend. In de ontvangsten is een batig saldo over 1949 opgenomen ad f 131.751, alsmede een Rijksbij drage van f 60.000 op grond van de wet „Bijdragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen"; deze bijdrage zal echter vermoe delijk f 120.000 bedragen, naar de dijkgraaf, Mr. Kamp bij de behandeling van de begroting mededeelde. De heer De Boer (Obdam) had nl. betoogd, dat de begroting wel wat krap was op gezet, reden, waarom hij. mede uit psychologische overwegingen, liever een verhoging van de om slag had gezien. Mr. Kamp stelde hem echter gerust, waarna de begroting conform werd vast gesteld. Bij het voorstel tot reservering van f 50.000 voor de wegen, drong de heer Behagen aan op aanneme lijke voorwaarden voor overname van wegen, opdat in het algemeen belang zoveel mogelijk wegen kunnen worden overgenomen; de heer Wagenaar echter maande, gezien de stijging der materiaal- prijzen en onderhoudskosten, tot voorzichtigheid. De heer Roosen drong aan op verbetering van Herenweg en Rijwielpad onder Egmond. Aan de heer J.W. Broersma werd onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten aan het Hoogheemraadschap sedert 29 jaar bewezen, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag ver leend; in zijn plaats werd de heer A. du Bois tot hoofdsecretaris benoemd. De heer S. Marwitz zal door D. en H. benoemd worden in de vacature van laatstgenoemde als referendaris ter secretarie. De dijkgraaf, Mr. Kamp hoopt t.z.t. bij het afscheid van de heer Broersma nog het nodige te zeg gen, doch bracht hem nu alvast ALKMAAR Eind Januari wordt de primus inter pares van de Alkmaarse schilders. Koos Stikvoort. 60 jaar. Bij deze gele genheid zal de commissie van advies en bijstand voor kunst tentoonstellingen eind Januari in het stedelijk museum een ere- tentoonstelling van zijn werk or ganiseren, waarbij werk van Stikvoort uit de verschillende perioden uit eigen en particulier bezit bijeengebracht zal worden. Zaterdagvoetbal afgelast Alle voor vandaag voor de Zar terdagcompetitie van de K.N.V.B. vastgestelde wedstrijden zijn uit gesteld. dank voor zijn verdiensten; hij wenste voorts de heer du Bois geluk met diens benoeming, waarop beide- functionarissen de vergadering dankten voor het in hen gestelde vertrouwen. De vergadering ging accoord met de uitkering ineens over het 3e en 4e kwartaal van de 5% loonsverhoging aan de dijkgraaf en het personeel van het hoog heemraadschap; een regeling der vergoeding van 'n deel der kos ten van ziekteverzorging voor deze functionarissen werd even eens vastgesteld. Enkele andere voorstellen inzake ruiling van grond, overnemnig in onderhoud en eigendom, of in rechten van verschillende percelen hier en daar werden z.h.st. aangenomen. 14. v. d. Zeiv. d. Zei 5114 p. 15. A. SlotenD. Groot 5111 p. 16. Weert jr.Weert sr. 5407 p. 17. WeertSchoenmaker 5042 p. 18. GeertsmaVoort 4976 p. 19. DelfsMollevanger 4877 p. 20. Kooge—van Riet 4861 p. 21 .ScheffelKramer 4793 a. 22. HermesDekker 4724 p. 23. Klinkenberg—Swets 4688 p. 24. GrootUrsem 4674 p. 25. W. In 't Hal—Bos 4671 p. 26. JonkerFeyke 4653 p 27. Dantselaar—Smit 4614 p. 28. PoelmanZandvoort 4599 p. 29. BrakenhofP. Groot 4578 p. 30. StamMors 4550 p. Trootstprijs voor het laagst- aankomende koppel mevr. Hop manDe Jong met 2547. Daarna werden de prijzen met enige toepasselijke woorden aan de winnaars uitgereikt. De organiserende verenigingen „In 't Klein" en ,,'t Klavertje", alsmede de wedstrijd-commissie van deze avond komt een woord van lof toe voor het vele werk deze avond verricht en in het be lang van een sympathiek doel. Een 65 a 70 pakketten zal aan de patiënten in de lighallen en barakken kunnen worden gezon den. Een belangrijke verbetering De bovenzaal van 't Wapen van Heemskerk heeft een totale ïfetamorphose ondergaan, die een belangrijke verbetering kan worden genoemd. Er is thans een knus zaaltje ontstaan, dat plaats biedt aan ten hoogste honderd personen en dat voorzien is van alle moge lijke moderne comfort, als speci ale luchtverversing moderne verlichting en aankleding. Een eigen buffet en toilets geven dit artistieke zaaltje een eigen, in tiem karakter. W i m m door J. Geuzebroek Zwart speelt en maakt minstens remise. Oplossingen met uitvoerige analyse aan J. Geuzebroek, Ewis- laan 26, Heiloo, vóór 26 Januari 1950. Voor de beste oplossing wordt een „Springer's damsleutel" ver strekt. In de wedstrijd WDO Alkmaar- Damclub Heiloo kwam aan bord VII de volgende stand voor Zwart: A. Slijkerman, Heiloo: 3, 6-9, 13-16, 19, 23, 24. Wit: H. J. Toepoel, Alkmaar: 25, 27, 28, 31-33, 36, 38, 44, 45, 48, 49. Stand na de 30ste zet van wit. Er volgt heel mooi: 30. 31. 32. 24—30 23—29! X 34x23 gedwongen 16—21 7—11 8—12 X 19x50 32. 33. X 34. X 35. x 36. x 37. 17—11 x 38. 32—28 x 39. 31—27 x 40. X 9—13 41. 38—32 14—19 42. 32—28 3— 8 43. 49—43 15—20 44. 45—40 En hier faalt zwart door 2024 te spelen en verliest de partij. Zie nu onze Kerstpuzzle. „Zij waren vrij van ziekte en dood", leerde ons in onze jon gensjaren de katechismus over de paradijselijke staat van onze eerste stamouders. Maar Adam heeft zijn paradijselijk geluk verspeeld en Eva's zonen en dochteren weten alles van het verloren paradijs, als zij de kwalen en de malen ervan aan den lijve ondervinden. Ziek zijn, een griepje hebben, een gebroken been en wat al kleine ellenden meergevolgen van de erfzonde,, jawel, maar nauwelijks noemenswaard, als men bij uitzondering als gezond mens kennis maakt met de jarenlange ellende van zovelen, van al te velen, die in het zenith van hun jaren staan. Daar liggen zij, onbewegelijk en misvormd door gewrichts- rheumatiek, al veertien jaar, al zeven jaar, mannen, wie de werk lust tintelt in de bleke handen, die eenmaal knuisten waren. Daar ligt de vrouw, die al een decennium aan de tering lijdt. Wat komt er van haar huishou den terecht, als naast dat ziek bed alleen maar eon man staat, een man, die van 's morgens acht tot 's avonds zes zijn brood en het hare verdienen moet. in het zweet zijns aanschüns, vanwege Adam's zonde. Daar ligt een meisje van veertien jaar in een kinderledikantje. Eens was zij een gezonde baby, moeders trots toen zij twee was, kreeg ze kinderverlamming. Ze weet niet wat anderen weten; ze speelt niet gelijk anderen spelen, ze praat niet zoals haar broertje praat, ze kan niet eens lopen De Stenenbrug-, die men ter onder scheiding van zijn platte naamge noot de Gewelfde noemt, krijgt er ieder jaar omstreeks Kerstmis heel wat welvingen bij. Dennengroen en kerstbomen, hulst en hout liggen er in een bonte wanorde, waarin niet temin een zekere orde schuilt, over vrijwel het hele brugoppervlak ver spreid en de handelaren in kerst feestelijkheden klappertanden van de kou en wachten op hun klanten. Dit jaar komen de klanten niet zo vlot. Vorig jaar was dat beter. Een van de lieden, die er met een tent vol kleingoed staat, engelenhaar en kerstboomspinrag, klatergoud en klaterzilver, rode, witte, zwarte, groene en grijze kaarsen, speelkaar ten en kleurboeken, vertelde ons, dat hij op de Zaterdagse markt in één keer meer ontvangen had dan in een hele week op de kerstbomen- markt. Het weze dan zo, dat de handel stug is, zoals we dat zo vaak hebben geschreven over de nering op de kaasmarkt ze staan er dan toch maar zo'n hele week, de handelaren en de handelaarsters, in de kou, in de regen, in de sneeuw. Ze staan er en ze wachten op hun klanten. En die komen wel, Ook dit jaar. De eerste dagen van de markt is er nog geen peil op te trekken. Pas de laat ste dagen voor Kerstmis komen ze inkopen doen. Dan staan ze met vrienden en magen om zo'n dennen boompje heen. Is het wel recht? Heeft het een volle top? Is het wel mooi groen? En; hoeveel moet het kosten? Dan kijkt de baas van het spul zijn klanten aan en dan klinkt het: voor u een gulden, of, en dan geldt het eenzelfde boompje: geef er maar een rijksdaalder voor. Dat wil niet zeggen, dat zo'n boom voor een riks verkocht wordt als ie een gulden had moeten opbrengen. De baas kijkt zijn klanten aan. En als je zo'n dertig, veertig jaar op de kerst markt hebt gestaan, weet je zo lang zamerhand bij de eerste oogopslag, wie niet meer dan een gulden te mis sen heeft. Dan is de baas de koop man die hij is, en dan geeft ie wat toe op de prijs. 'Zó gaat het en zo gaat het andersom. De baas komt aan zijn trek en de klant krijgt de boom van zijn wensen. En bij de tentjes midden op de brug, zoekt men zich kaarsen en bellen en pie ken, kiest men zich goud- en'zilver draad en sneeuw en engelenhaar. En als het dan kerstavond is, staat er een feestelijke boom te blinken en te branden boven het kerststalletje thuis. Want het is Kerstmis en dat mag gevierd worden. Er is nog niet veel kerststemming, vinden de handelaren op de markt. De economische toestand noopt de klanten hun geld niet lichtvaardig uit te geven. Het geld zit vast, maar 't moet nog Zaterdag worden, zeg gen de mannen van de bomen, laten we hopen dat de hele boel weggaat. Het restant is voor de vuilnisbelt. Ja, het vereist wel koopmanschap, als je daar met een bosvol kerstbomen op die markt gaat staan. Maar stugge handel of vlotte, de handelaren ko men weer, jaar op jaar. Brouwer, die altijd met zijn bloe men en planten op de bloemenmarkt staat, heeft al veertig jaar de kerst boom-negotie gediend. En Anton Boersen, die, net als zijn collega, bomen heeft in alle maten en in alle prijzen, staat er al dertig jaar. Ze verlenen de service van de ri.jkelui-zaak. Ze brengen je de bomen thuis als je dat wenst. Dan krijgen de jongens ook nog een grijpstui- ver en zoiets animeert dé ser vice. En daar staan er nog een stuk of vijf. Hun voorraad slinkt langzamer dan vorig jaar, maar hij slinkt. En van de bomen, die dreigen over te blijven, maken ze groen .dennegroen voor de Kerstversiering. De handel mag stug zijn, de klanten lopen af en aan. Het is nog geen Zaterdag als we dit schrijven. Zaterdag middag zal men de weg naar de Stenenbrug wel weten te vinden. Maak die mensen los daar op die markt. Sier uw huis met Kerst- groen met de rode bessen van de hulst en leg Kerstservetten op uw tafel. Laat het levende licht der kaarsen herinneren aan het Licht dat leven ging in Bethle hem. En als u dan met armen vol Kerst-attributen langs de Kerstpotten van het Leger des Heils loopt denk er dan eens aan dat het ook Kerstmis is voor hen die het Kind van Kerstmis dë minsten de Mijnen noemde. Slachtveemarkten ALKMAAR. Wegens de feest dagen zal de slachtveemarkt van de volgende week op Woensdag 27 Dec. worden gehouden; in de daarop vol gende week wordt deze markt ge houden op Dinsdag 2 Januari. ze is een hoopje ellende en ze ligt in een kinderbedje, maar ze is wat ze eenmaal was, moeders oogappel. En daar doet u een man zijn huisdeur open. Hij is de gelukkigste van allen, hij loopt, hij fietst zelfs, maar hij siddert en hij schokt als een luttel boomblad in de storm. Daar boven, in een kleine kamer, ligt een man van vijftig jaar, alleen. Zijn vrouw is uit, zijn zoori is niet thuis. Hij ligt er in helder linnen en zijn raam staat open op de Decemberssneeuw. Tuber culeus en zenuwziek. Hij ligt er al elf jaar en is het dan te ver wonderen, dat hij zijn dokter ruilde voor een chariatan, die hem tenminste nog wat verlich ting bracht in zijn beroerdigheid? „Och meneer, er is een tijd geweest, dat ik mijn noodlot ver vloekte, dat ik een opstandige was, lendenlam maar revolterend die tijd is voorbij. Ik heb leren berusten. Mijn vrouw is een lieve vrouw en ik heb het getroffen met mijn kinderen". Van ellende naar ellende Zo troffen wij ze aan, deze week, toen wij, met de ijveraars van het Alkmaarse Rode Kruis corps, de stad doortrokken, om zieke en invalide stadgenoten de kerstverrassing te brengen, die het Rode Kruis hen brengen wilde en brengen kon, dank zij de medewerking van zeer velen in onze stad. Het corps heeft onlangs een feestavond georganiseerd en daar was een tombola aan verbonden, een tombola, die wat geld in het laatje heeft gebracht. Van dat geld zijn wij uit geweest. Deze week, de week voor Kerstmis. Wij hebben een reis gemaakt van pleisterplaats naar pleisterplaats, van ellende naar ellende, en wij hebben ons gesticht aan het ge duld en de lijdensmoed, aan het godsvertrouwen en de berusting van hen, die wij niet kennen die de meesten van ons niet ken nen, maar die er z ij n met al hun ziekten, met al hun lichaams gebreken, jarenlang met de kluis ters der krankheid aan hun rust bed gebonden, jarenlang hunke rend naar de eindelijke genezing, die maar uitblijft gehecht, als wij, aan het leven, aan $e liefde, aan de gezondheid. De wil om volwaardig te leven, volwaardig te werken, stuwt als een bloeds omloop door hun hunkerende lijven, teistert als een jeuk hun willige handen, die niet gewend waren gesteund te worden hoe dan ook maar die aan zoveel hebben moeten wennen in de loop der jaren. Tranen en kerstgeschenken Er waren 53 kerstpakketten, grote witte dozen, omwikkeld met een rood lint en versierd met een takje hulst. En in die pakken lag een besneeuwde Weinachtstol, 'n pakje kaas, een pak biscuit, een worst, een zakje snoep, wat fris fruit daar lag een kerstver rassing voor hen, die aan kerst verrassingen zo moeilijk toeko men, voor Alkmaar's zieken en invaliden, voor diegenen onder hen, die er het allereerst voor in aanmerking kwamen. En wij zijn meegegaan, met de mensen van het Rode Kruis, en wij hebben de blijde verrassing gezien op die gezichten, die door het lijden waren getekend. Wij hebben de stameling gehoord van die dankbare monden, die door het leed waren vertrokken. Wij hebben de tranen zien opwellen in de ogen van mannen, die een maal hebben gedacht, dat zii geen tranen meer hadden om te we nen. Het beduusde vrouwtje, dat er mee aan was en dat ons van de aandoening zelfs niet even binnen liet op die koude avond Och, we konden het allemaal zo (Advertentie) WEERSVERWACHTING te de Bilt. Geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VORST BLIJFT Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte sneeuw. Plaatselijk, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land, opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind, midden op de dag nog vrij wel overal lichte vorst. BIJ ONGELUK MET JEEP Luitenant-generaal Walton H. Walker, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, is bij een ongeluk met een jeep in Korea om het leven gekomen, al dus is. volgens door radio-New- York omgeroepen telegrammen door het hoofdkwartier van Mac Arthur medegedeeld. De generaal was 61 jaar oud. DEN HAAG, 23 Dec. (A.N.P.) Het Britse s.s. Alpera heeft geseind, dat het in brand staat voor de zuidkust van Spanje. Het Franse stoomschip Calais heeft aan radio Gibraltar ge seind, dat het zich in de buurt van de Alpera bevindt, die ge heel in brand staat. FILMS VAN DE WEEK Harmonie Francis Een journaal van 't wereldnieuws en een Nederlands nieuwsjournaal gaan met een alleraardigste jazz- tekenfilm en en reclamefilmpje plus een collecte voor het Bio-vacantie- oord, de hoofdfilm in de Harmonie in deze Kerstweek vooraf. Die hoofdfilm verhaalt op verma kelijke manier van het aandeel dat een sprekende muilezel heeft ge had in de oorlogvoering in Birma. Wij zullen hier dat verhaal niet na vertellen. Wie zich een avond lang met deze dwaze geschiedenis wil ver maken, die ga deze film zelf zien. Wij zijn ervan overtuigd dat nie mand er spijt van zal hebben. Jong en oud zal zich met Francis amuse ren, zoals wij dat gisteravond hebben gedaan. Rex en Cinema De films, welke in deze theaters lopen hebben wij gisteren al bespro ken, n-1- de uitstekende speelfilm uit het verzet, „Odette Churchill" en de fraaie en boeiende avonturenfilm De gebroken Pijl". Het voorpro gramma geeft een uitgebreid wereld journaal waarin de terugtocht der geallieerde tropen in Korea te mid den van het barre winterlandschap actuele beelden schept. Fox Movie tone filmde ook de lavastroom uit de Etna, Kerstgebruiken in Stier marken en grote sport-evenementen in wintersfeer. In alle theaters gaat deze week ten bate van het Bio-vacantie-oord een aardig filmpje van George PM met muziek van Hugo de Groot ge titeld „Vrienden in Nood" waarna traditie-getrouwde collecte-bus ram melt voor die kinderen, die een extra-verzorging nodig hebben. Ver geet ook hen in deze dagen niet. Victoria Theater: FRA DIAVOLO In het Kerstprogramma van Victoria Theater treden op het bekende film-duo Stan Laurel en Olivier Hardy in de film „Fra Diavolo".. Zij geraakten verzeild tussen de bende van de bekende roverhoofdman Fra Diavolo en de avonturen van het tweetal ziin even vermakelijk als talrijk. Wie zich eens wil amuseren, wel die moet Laurel en Hardy in de ze film gaan zien. Men zal niet teleurgesteld worden. Het uit gebreide voorprogramma bevatte actueel nieuws en een tweetal aardige tekenfilms. begrijpen. De man met de doffe ogen, die gingen glanzen, toen hij ons verwelkomde.... De long patiënt, die maar niet uitgepraat raakte over een Amerikaanse weldoener Wij zjjn uit geweest, van ellen de naar ellende en wij weten, eens te meer, dat ons nog ergens, achter het harnas van onze man nelijkheid, een reservoir van tranen is gelaten. Het is heerlijk, anderen gelukkig te zien. Uw eigen ogen weerspiegelen de vreugde van de verrasten. Men voelt geen kou, zittend op een kist in een kille bestelwagen.. En elk lantaarnlicht, dat door de autoruit slaat, is een kerstmis ster; elk woord van dank een engelenlied bij Bethlehem's krib be. Op zo'n avond gaat men zich bezinnen op de betekenis van het „Vrede op aarde", op de geboorte van het Kerstkind, dat de Liefde op de wereld bracht. Het is heerlijk anderen geluk kig te zien, anderen gelukkig te maken. De mensen van het Rode Kruis-corps waren wel te be nijden. die avond van de kerst verrassingen. En al die anderen, die niet zijn meegegaan in een kille auto een koude avond in, waarvan de kou ons niet kon deren, al die anderen, die dit feest van geluk hebben mogelijk gemaakt, voor hen is boven Bethlehem niet tevergeefs de ster "'iiven stilstaan. In hen is de liefde, die het Kerstkind kwam brengen, vlees geworden. Het Kind van Bethlehem zal er hen voor lonen, want door wat zij deden brachten zij glorie aan God in den hoge. Met 1 Januari a.s Het daartoe strekl Tevens zullen d; bestuur worden u departement van 1 de hand van de voor de vaststellir binnenkort aan all Uit dit overzicht de zin der wet w het enkel gebrul bijkomende voorz electriciteit en hei verwarming etc. deze wet. De daai In het algemeen gezegd, dat de op 1950 geldende huur] ningen en bedrijfs vóór 27 December reed gekomen, met verhoogd, onafhankc geen in het huurco paald. Deze 15 pc worden berekend oi prijs", zoals boven 1 woningen en bedrijf op of na 27 Decern gereed gekomen, bi December 1950 gelde van kracht De Huurwet heel op alle onroerend gebouwd als ongel tegelijk wordt bepa; ongebouwd onroerer huurprijs van 31 D( gehandhaafd blijft, bouwd onroerend goi beschouwd de tuiner ning of fabrieksterre: den geacht deel uit t huis of fabriek. On. onroerend goed wc woning enals bedrijfs staan. Wanneer won drijfsruimten een ze heel vormen, moeten van met 15 pof. word Flatwoningen word( standige woningen 1 Voor inwoning koj prijsuitvoeringsbeschi geheel te vervallen, daarvan treedt nu welke in het kort komt. Indien de hi dan drie personen 1 inwonen, die niet bel gezin, dan wordt van de woning verl pet. in geval vier of inwonen, 8'/« pet in zeven personen inw pet. in geval acht o sonen inwonen. Staat de huurder houder of kamerverl de betroken woning bij de bedrijfsgroep bedraagt de toeslag s ongeacht het aantal ners. Deze regeling gele neer de hoofdbewone: der maar zelf eigens eveneens van toepass op of na 1 Januari 1 ning door de eigena: hoofdbewoner) rechl meer dan een gezin huurd. U Op de regeling ziji uitzonderingen geste! de voornaamste zijn: TWEE STRIJDGR MELDDEN Zj DJAKARTA En der Kalk (of van dei de suikeronderneming in Oost-Java die ve: sedert Maandag, toen leid door twee leden biele brigade, de tuin mesten, blijkt door d de groep A. S. Pelor dood; ook zijn begele den gedood. Terwijl A. S. Pelor ja besprekingen voeri aanmelding van zijn verband met de opro nister-president Natsi: employé door leden c ganisatie ontvoerd. Oi moord deelde Pelor de aangehoudenen ge1 werden, niet te schiet zien het slechts om hl te doen was. Toen z schietend verzet bode zij gedood, zo zei hij groep A. S. Pelor om'v Zii heeft zich bij d commandant van Sur gemeld. Te Malang heeft Sunario, die eveneen sterk is, zich gemeld. (Van o Hoewel eergisteren intrad, veroorzaakt keer uit het Ooster Gisteren kwam de het vriespunt, terwi kwam. Het hogedrul terwijl op het ogenb richting gestuwd wc blijft, zeer gunstig v is dan ook groot, da met vorst en sneeu' het aanwezige sneeu vacht de Kerstdagen worden dat dit zal en West-Rusland de zal de vorst aanva: gedurende de opkla:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2