Hoe de verhoging von de huren in de practijk zol werken Bouwstop zal worden verlengd tot 1 Februari 1951 Het duel tussen K. P.M. en Zuid-Mol ukken gisteren in kort geding voortgezet Florentine! bood bijna een ton Commissaris benoemd voor de militaire productie Kerstrede van dr. Kortenhorst Er komen adviescommissies en beroep op kantonrechter De regeling bij inwoning Opnieuw drie doden op Oost-Java Opnieuw vordering op K. P. M. van #750.000 ingesteld Dit jaar een witte Kerst? Treinramp in Tsjecho-Slowakije Roosenburg tekende Prijsvraag wordt uitgeschreven voor „ideale woning" Scholenbouw weldra niet langer vrij? Contact Justitie- politie-pers Maakt het U gemakkelijk! Er komt ook adviesraad uit bedrijfsleven Nieuw bestuur van „De Hoge Veluwe" Scheepsberichten Hr. Ms. „Kortenaer" in ons land terug Korea-detachement nog aan 't trainen ZAT^RriAC /in-p !■«-/■) PAGINA 3 Met 1 Januari a.s. zal de nieuwe huurwet in werking treden. Het daartoe strekkend K. B. is een dezer dagen te verwachten. Tevens zullen dan een drietal algemene maatregelen van bestuur worden uitgevaardigd ter uitvoering van de wet. Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de hand van de Wet en de A.M.V.B. een beknopt overzicht voor de vaststelling van de huurprijzen samengesteld, dat binnenkort aan alle postkantoren a f 0.10 verkrijgbaar zal zijn. Uit dit overzicht blijkt, dat onder het begrip „huurprijs" in de zin der wet wordt verstaan de prijs die men betaalt voor het enkel gebruik van het onroerend goed en niet voor bijkomende voorzieningen zoals de levering van water, gas, electriciteit en het gebruik van meubilair, stoffering, centrale verwarming etc. De pacht- en pensionprijzen vallen buiten deze wet. De daarvoor geldende bepalingen blijven van kracht. In het algemeen kan worden gezegd, dat de op 31 December 1950 geldende huurprijs van wo ningen en bedrijfsruimten, die vóór 27 December 1940 zijn ge reed gekomen, met 15 pet. wordt verhoogd, onafhankelijk van het geen in het huurcontract is be paald. Deze 15 pet. moet dus worden berekend over de „huur prijs", zoals boven bedoeld. Voor woningen en bedrijfsruimten, die op of na 27 December 1940 zijn gereed gekomen, blijft de op 31 December 1950 geldende huurprijs van kracht De Huurwet heeft betrekking op alle onroerend goed, zowel gebouwd als ongebouwd, maar tegelijk wordt bepaald, dat voor ongebouwd onroerend goed de huurprijs van 31 December 1950 gehandhaafd blijft. Als onge bouwd onroerend goed wordt niet beschouwd de tuinen bij een wo ning of fabrieksterrein. Deze wor den geacht deel uit te maken van huis of fabriek. Onder gebouwd onroerend goed worden zowel woning enals bedrijfsruimten ver staan. Wanneer woningen of be drijfsruimten een zelfstandig ge heel vormen, moeten de huren er van met 15 pet worden verhoogd. Flatwoningen worden als zelf standige woningen beschouwd. Bij inwoning Voor inwoning komt de Huur prijsuitvoeringsbeschikking 1948 geheel te vervallen. In de plaats daarvan treedt nu een regeling, welke in het kort hierop neer komt. Indien de huurder meer dan drie personen bij zich laat inwonen, die niet behoren tot zijn gezin, dan wordt de huurprijs van de woning verhoogd met 4 pet. in geval vier of vijf personen inwonen, 8Vi pet in geval zes of zeven personen inwonen en 13 pet. in geval acht of meer per sonen inwonen. Staat de huurder als pension houder of kamerverhuurder voor de betroken woning ingeschreven bij de bedrijfsgroep Horeca, dan bedraagt de toeslag steeds 13 pet, ongeacht het aantal medebewo ners. Deze regeling geldt ook wan neer de hoofdbewoner geen huur der maar zelf eigenaar is. Ze is eveneens van toepassing wanneer op of na 1 Januari 1951 een wo ning door de eigenaar (niet zelf hoofdbewoner) rechtstreeks aan meer dan een gezin wordt vre- huurd. Uitzondering Op de regeling zijn een aantal uitzonderingen gesteld, waarvan de voornaamste zijn: dat voor be- TWEE STRIJDGROEPEN MELDDEN ZICH DJAKARTA Employé van der Kalk (of van der Valk) van de suikeronderneming Kremboen in Oost-Java die vermist werd sedert Maandag, toen hij, bege leid door twee leden van de mo biele brigade, de tuinen ging be mesten, blijkt door de leden van de groep A. S. Pelor te zijn ge dood; ook zijn begeleiders wer den gedood. Terwijl A. S. Pelor te Suraba- ja besprekingen voerde over de aanmelding van zijn groep in verband met de oproep van mi- nister-president Natsir werd de employé door leden van zijn or ganisatie ontvoerd. Omtrent deze moord deelde Pelor mede, dat de aangehoudenen gewaarschuwd werden, niet te schieten, aange zien het slechts om hun wapenen te doen was. Toen zij evenwel schietend verzet boden werden zij gedood, zo zei hij. De strijd groep A. S. Pelor omvat 150 man. Zii heeft zich bij de militaire commandant van Surabaja aan gemeld. Te Malang heeft de groep- Sunario, die eveneens 150 man sterk is, zich gemeld. drijfsruimte de minister op ver zoek van betrokkene een lagere huurverhoging dan 15 pet. kan vaststelen; dat onbewoonbaar ver klaarde woningen niet in huur mogen worden verhoogd, dat voor nieuwbouw zonder overheidssteun de huurprijzen practisch vrij zijn en dat van de na 27 December 1940 met overheidssteun gebouw de woningen de minister de huur prijs vaststelt. Het bepalen van de huurprijs bij inwoning geschiedt op andere wijze dan bij zelfstandige bewo ning. Voor de huurprijs bij inwo ning stelt de wet een norm, waarvan het gevolg kan zijn dat de huur niet mag worden ver hoogd, maar zelfs moet worden verlaagd. De wet zegt namelijk dat de huurprijs voor het gehuur de deel tot de huurprijs van de gehele woning of bedr f ri in dezelfde verhouding moet staan als het gebruiksgenot van het ge heel. Bij de beoordeling van de onderlinge verhouding moet men niet alleen rekening houden met de grootte van het geheel en het gedeelte, maar moet tevens wor den rekening gehouden met an dere hoedanigheden die het ge bruiksgenot bepalen, als ligging, gerief, aantrekkelijkheid enz. In geval degene die een deel heeft verhuurd, zelf hoofdbewo ner is of in geval van een be drijfsruimte zelf hoofdgebruiker, mag hij bedoelde huurprijs ver hogen met 20 pet. Deze 20 pet wordt hem gegeven als vergoe ding voor het ongerief dat hij ondervindt doordat hij een deel van zijn woning of bedrijfsruimte aan andere heeft afgestaan. Voor het gebruik van meubelen of stoffering mag een bedrag in rekening worden gebracht gelijk aan 20 pet. per jaar van de ver koopwaarde op het ogenblik van ingebruikneming. Huuradviescomm issies. Kunnen huurder en verhuurder niet tot overeenstemming komen, dan kunnen zij zich wenden tot de Huuradviescommissie, welke in elk rechtsgebied van een kan tonrechter wordt ingesteld. De kosten van een zodanig advies bedragen f 2.50. Als men niet te vreden is met dit advies, kan men in beroep gaan bij de kan tonrechter, waarbij men het ad vies van de Huuradviescommissie moet overleggen. De kantonrech ter doet uitspraak in hoogste in stantie. Voor gevallen van wan betaling of wangedrag wordt in hoofdzaak het systeem van het Huurbeschermingsbesluit gehand haafd. Opheffing Prijzen- commissies Nu door de invoering van de Huurwet de taak van de Prijzen- commissie aanzienlijk is vermin derd en deze alleen nog maar bemoeienis zulen hebben met de prijzen van onroerende goederen, zullen de thans bestaande zestig Prijzencommissies worden opge heven en in plaats daarvan twaalf nieuwe worden ingesteld, welke onder leiding zullen staan van de Provinciale directeuren van de Wederopbouw. Met het drinken van water moet men in alle Oosterse landen voorzichtig zijn; zo ook in Korea. Daarom zijn op verschillende punten zakken opgehangen met chemisch gezuiverd water. haald. Hij drong aan op inspan ning van alle krachten. De sombere verhalen over de baksteenproductie berusten niet op waarheid, aldus spr. Het vol gend jaar zal de productie hoger zijn dan het afgelopen jaar. De minister wees erop, dat in verband met het niet toereikende aanbod van hout van Finland en Zweden aan West-Europa, weer houtvervangende materialen zul len moeten worden gebruikt. Ook voor ijzer en staal zag hij dergelijke moeilijkheden. Wat het bouwprogramma be treft, was de minister van oor- Het conflict tussen de Konink lijke Paketvaart Maatschappij en ae Republiek der Zuid Molukken heeft gistermorgen geleid tot een tweede kort geding voor de pre sident van de Amsterdamse Rechtbank, mr. C. W. Thöne. Ditmaal aanhangig gemaakt door de K.P.M. De procureur der Republiek, mr. J. A. J. Bottenheim heeft namelijk tenuitvoerlegging van het vonnis van 2 November, waarin de K.P.M. veroordeeld was tot het betalen van een dwangsom van f250.000,— per schip indien voortgegaan werd met het vervoer van troepen der republiek Indonesia naar het gebied van de republiek der Zuid-Molukken, gevorderd. Per deurwaarders exploit was beslag gelegd op de eigendom men der K.P.M. tot een waarde van f500.000,op grond van net feit, dat de K.P.M.-schepen „Rei- nierse" en „Waiwerang" troepen naar Ambon zouden hebben ver voerd. De opheffing van dit be slag was de inzet van het gister morgen gevoerd kort geding, dat door de K.P.M., vertegenwoor digd door mr. Th. P. J. Masthoff, aanhangig was gemaakt. Mr. Masthoff stelde dat de krijgsver richtingen op Ambon ten einde zijn. De „Reinierse" vervoerde troepen van Djakarta naar Ma kassar en niet naar Ambon. De „Waiwerang" vervoerde bouw materiaal voor de bouw van loodsen voor de dakloos gewor den bevolking en 900 man be zettingstroepen aflossing van de stoottroepen. Deze troepen moeten als „garnizoen" worden gezien, niet als gevechtstroepen. Mr. Masthoff achtte daarom de beschikking van het vonnis niet overtreden. Voorts stelde hij de vraag'van wie een kwitantie kon (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel eergisteren plotseling een flinke temperatuurstijging intrad, veroorzaakt door warme lucht die, vreemd genoeg, dit keer uit het Oosten kwam, is toch de vorst niet verdreven. Gisteren kwam de temperatuur dan ook nergens meer boven het vriespunt, terwijl in het Zuiden zelfs matige vorst voor kwam. Het hogedrukgebied boven Scandinavië houdt nog stand, terwijl op het ogenblik de Oceaandepressies meer in Zuidelijker richting gestuwd worden. Deze situatie is, indien zij in stand blijft, zeer gunstig voor het aanhouden van de vorst, en de kans is dan ook groot, dat we weer eens een Kerstmis zullen vieren met vorst en sneeuw. Hoewel er flink gemopperd wordt over het aanwezige sneeuwdek, zullen toch velen hopen dat de witte vacht de Kerstdagen overblijft. Met enig voorbehoud mag gezegd worden dat dit zal geschieden. Daar op het ogenblik in Polen en West-Rusland de temperaturen nog niet bijzonder laag zijn, zal de vorst aanvankelijk slechts licht zijn met plaatselijk, gedurende de opklaringen 's nachts, strenge vorst. worden gevraagd in taald zou worden. geval be- Mr. C. Berkhouwer, advocaat der Zuid Molukken, stelde in zijn verdediging, dat allereerst zijn cliënt de dwangsom geëist voor de vaart der „Reinierse" zal la ten vallen. De- eis ten aanzien van de „Waiwerang" blijft ech ter onverminderd van kracht. Dat er nog strijd op Ambon is, blijkt uit de krantenberichten. Dat met de „Waiwerang" troe pen van welke aard die zijn doet niet ter zake vervoerd zijn, geeft de K.P.M. toe. Als ga rantie voor de eventuele terug betaling der dwangsom bood mr. Berkhouwer aan, de deurwaar der onherroepelijk te machtigen het geld te storten op een Am sterdamse Bank en deze bank garant te stellen voor de terug betaling. Mr. Berkhouwer be sloot met de president te verzoe ken de vordering der K.P.M. in haar geheel niet ontvankelijk te verklaren. Mr. Masthoff achtte zich be vredigd met de garantie waarna de president de uitspraak be paalde op Donderdag 28 Decem ber. Inmiddels had mr. Berkhou wer bekend gemaakt, dat ten tweede male een vordering op de K.P.M. was ingesteld, ditmaal van f750.000,Gesteld is dat op of omstreeks 21 November jl. het K.J.M.-schip „Waingapoe" troe pen van de R.I. van Makassar naar Ambon heeft vervoerd; dat op of omstreeks 29 Novem ber j.l. het KJP.M.-schip „Kalu- ku" 600 man troepen der R.I. naar Ambon heeft vervoerd, en dat „eveneens op of om streeks 29 November j.l. het s.s. „Valentijn" van de K.P.M. troe pen naar Air.bon heeft vervoerd Deze aanzegging is gedateerd 22 December en bepaalt, dat in- 41 PERSONEN GEDOOD PRAAG Bij Podivin in Mo- ravië (Tsjecho-Slowakije) is een sneltrein op een motorwagen ge reden, de sneltrein werd van de rails geworpen. Er zijn 41 doden, 46 personen bevinden zich in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeur de bij een overweg. De bewaker, die verantwoordelijk zou zijn is gearresteerd. Er is een spéciale kabinetsvergadering gehouden waarop een rapport werd aange hoord. dien het bedrag van f750.000, niet binnen twee dagen is be taald beslag op onroerende goe deren van die waarde zal worden gf legd. (Van onze sportmedewerker) SNEEK. André Roosen burg is met een flink contract in zijn zak op weg van Flo rence naar zijn ouders in Den Haag, waar hij vanavond laat verwacht wordt. Het oefenpar tijtje in het verre Italië heeft de Sneker kanonnier geen windeieren gelegd. Bijna een ton om precies te zijn f 95.000 telde Florentina voor de ex-internationaal neer. Slechts weinig minder dus dan het bedrag, waarvoor dezelfde club bereid was Abe Lenstra te contractueren. Roosenburg, die in het Haagse A.D.O. zijn voetbalcarrière begon, kwam via de Noordelijke derde klasser Neptunia (Delfzijl), in Sneek op een accountantskantoor. Voor de Friese club betekent het vertrek van deze goalgetter, on getwijfeld een ernstig verlies. Woensdag a.s. zal Roosenburg met zijn vrouw naar Sneek terug keren en hoopt zo spoedig moge lijk naar Italië te vertrekken. Er bestaat natuurlijk een grote kans, dat de Sneker middenvoor de eerste zal zijn, die door het besluit van het Bondsbestuur, de nu reeds beruchte drie maanden wachttijd, gedupeerd zal worden. deel, dat opnieuw bekeken zal moeten worden of het plan in volle omvang kan worden uitge voerd. Om hef noodzakelijk evenwicht op de bouwmarkt te behouden zal de enige tijd geleden aangekondigde bouwstop worden verlengd tot 1 Februari a.s. Deze mededeling deed gistermiddag mr. J. In 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, in een rede in het „Bouwcentrum" te Rotterdam, waar hij behalve over de woningbouw ook over de te houden woningbouwprijsvraag voor een zeer talrijk gehoor nadere mededelingen heeft gedaan. Minister In 't Veld ging na hoe de woningbouw zich in de afge lopen jaren kon ontwikkelen, mede dank zjj de Marshallhulp. Sinds enkele maanden echter, aldus de minister, dreigen er door het Koreaanse conflict verschil lende monetaire moeilijkheden. Indien wij mogelijk zouden terugvallen op een productie van 40.000 woningen, zal de achter stand niet kunnen worden inge- Hii meende, dat het mogelijk is. dat men on het vrijlaten van de bouw van scholen, kleuter scholen en gymnastieklokalen zal moeten terugkomen. Mr. In 't Veld wilde onder geen beding verlaging van het woon- peil. Hij meende een oplossing in de eerste plaats te moeten zoe ken in een steïkere differentia tie en wees in dit verband op een gemeente, die in de bouwverorde ning woningen met minder dan drie slaapkamers niet toestond. Hij zeide te overwegen die ge meente te vragen hier binnen 3 maanden verandering in te bren gen op straffe van onthouding van medewerking van zijn Depar tement. Spr. wees verder op an dere bouwverordeningen, die standaardisatie en normalisatie in de weg staan. Om na te gaan of het mogelijk is voor de groep van kleine mid denstanders en iets beter gesi tueerde arbeiders een ideale wo ning te ontwerpen met een rede lijke huur, had de minister het plan opgevat een prijsvraag uit te schrijven, waaraan zowel door Nederlandse als door buiten landse architecten kan worden deelgenomen. Onder ideale woning verstaat de minister in dit verband een woning, passend in de huidige premieregeling, welke aan een voortreffelijke indeling een ma ximum aan technische perfectie paart. De huurprijs zou zich moe ten bewegen tussen f 9 en f 12 per week, uiteraard na aftrek van de premie en zonder de centrale voorzieningen. Het is spr.'s voornemen de prijs winnaars, zo enigszins mogelijk, in de gelegenheid te stellen de bekroonde ontwerpen tot uitvoe ring te brengen. Daartoe heeft liii de medewer king gevraagd van de gemeente besturen van Amsterdam. Rotter dam. 's Gravenhasre en Eindhoven. Elk van de Benoemde gemeen - ten zal een bebouwinesnlan. ieder voor ca. 1000 woningen, doen ont werpen. De architecten mogen naar één of meer- plannen mee dingen. Het staat niet bij voorbaat vast dat de opdracht tot uitwerking van een bebouwingsplan aan één architect zal worden gegeven. Het denkbeeld zal nog nader in een programma worden uitgewerkt. COMMISSIE GE-INST ALLEERD De Minister van Justitie heeft Vrijdag geïnstalleerd de commis sie. die zich zal wijden aan de mdere bestudering van de moge lijkheden van samenwerking tus sen de organen van justitie en politie enerzijds en pers ander zijds. betreffende het verstrekken van inlichtingen en het publice ren van gegevens omtrent inge stelde strafrechtelijke onderzoe ken. De Minister hield bij deze in stallatie een rede, waarin hij mel ding maakte van de meest ex treme opvattingen, welke hier tegenover elkaar staan, aan de ene kant de opvatting, dat het criminele bericht in de pers in het algemeen achterwege behoort te blijven, aan de andere kant de opvatting, dat het de taak van de pers is, alles te publiceren, wat zonder schade voor het on derzoek openbaar gemaakt kan worden. Het is niet de bedoeling, alge meen bindende richtlijnen te ontwerpen. De commissie is voor al bedoeld als een studie-com missie. De voorzitter der commissie pro'f. mr. J. M. van Bemmelen, heeft de rede van de Minister beantwoord. EXTRA-TREINEN OP 26 EN 27 DECEMBER De N.S. zullen op tweede Kerst dag een aantal extra-treinen laten "open, o.a. een van Meppel naar Amsterdam en een van Meppel naar Den Haag en Rotterdam. Op Woensdag 27 December worden ingelegd een trein Zwolle Den Haag/Rotterdam (drie trei nen) en een MeppelDen Haag Rotterdam en twee GoudaMep pel. U kunt de abonnementsprijs voor dit blad betalen per kwartaal, dat is het eenvoudigste voor U en voor ons. Eens in de drie maanden een kwitantie, eenmaal betalen. Maar U kunt ook iedere maand betalen. Het bedrag is ian kleiner, dat is voor sommigen gemakkelijker. En eens per maand een kwitantie geeft U al heel weinig last. Maar als ook dat wat bezwaarlijk is, welnu dan kunt U ook per week betalen. Dan heeft U per jaar 52 maal te betalen, maar ach, daar heeft U misschien geen bezwaar tegen. U betaalt dus maar zoals U wil. Maar dat moet U natuurlijk wel spóedig aan de agent of aan ons bureau opgeven. Teneinde een zo doelmatig mo gelijke militaire inspanning van Nederland te bevorderen, zijn door de minister van Economische Zaken enige organisatorische voorzieningen getroffen met be trekking tot de militaire produc tie. Deze zijn erop gericht om, mede met behulp van de van Amerikaanse zijde beschikbaar gestelde en nog beschikbaar te stellen grondstoffen en productie middelen, de Nederlandse indus trie zoveel mogelijk in te scha kelen bij de voorziening in de diverse materiële behoeften van de Nederlandse strijdkrachten en van die van haar bondgenoten. Hiertoe is bij het ministerie van Economische Zaken benoemd een commissaris voor de militaire pro ductie. Deze is belast met de lei ding van het tot stand brengen van die militaire productie, welke in het kader van het Atlantisch overleg door Nederland zal wor den verzorgd. Hij zal voor de pro blemen der militaire productie het centrale contact met de in dustrie onderhouden. In overleg met het georgani seerde bedrijfsleven zullen de mi nisters van Economische Zaken en van Oorlog en Marine een ad viesraad uit het bedrijfsleven EEN HONDERDJARIGE OP KERSTMIS IN SNEEK Op 2e Kerstdag viert de heer Keimpe Piers Nijdam te Sneek zijn 100ste verjaardag. Sinds 4 jaar is de heer Nijdam ziek, maar hij is nog monter en belangstellend. WEER ONDER LEIDING VAN MR. MARCHANT HOENDERLO. De Stichting „Het Nationaal Park De Hoge Veluwe" zal ingaande 1 Januari weder in hoofdzaak het bestuur krijgen, onder leiding van mr. H. P. Marchant, dat zij vóór de oorlog had. Dit is een gevolg van het proces, dat mr. Marchant ge voerd heeft teger^ de Staat, aan gezien in bezettingstijd een ander bestuur was gesteld in de plaats van het oorspronkelijke. Het thans nog fungerende be stuur heeft van het personeel der Stichting gisteren afscheid geno men. Cameronia, Djakarta-Rotter dam, in de nacht vén Za terdag op Zondag voor Hoek van Holland. Ont scheping Zondagmorgen 9 uur te Rotterdam. Maloya, Djakarta-Amsterdam, wordt in de loop van Woensdag voor IJmuiden verwacht. Ontscheping voorlopig vastgesteld op Donderdag 28 December te 9 uur in Amsterdam. Mataram, Djakarta-Rotter dam, 21 December van Aden naar Port Said. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 21 December van Colombo naar Aden. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 21 December te Suez. Tabian, Surabaja-Amsterdam, 21 December van Marseille. Talisse, Djakarta-Amsterdam, passeerde 22 December Pantellaria. Zuiderkruis, Djakarta-Rotter dam, 22 December van Port Saidj voor de militaire productie in het leven roepen, waarin een verte genwoordiger voor ieder van de centrale werkgeversorganisaties, werkzaam op het terrein van de industrie, alsmede de voorzitters van de erkende arbeiders-vak- centralen zitting zullen nemen. Daarnaast zullen de bij de mili taire productie betrokken leiden de militaire en civiel-ambtelijke functionarissen in deze raad zit ting nemen. De raad zal onder voorzitterschap staan van de commissaris voor de militaire pro ductie, de heer Th. E. J. de Bie, tot voor kort kwartiermeester- generaal van het K.N.I.L. Aan het einde van de verga dering van de Tweede Kamer heeft gisteren voorzitter dr. Kor tenhorst in een Kerstrede een korte beschrijving gegeven van de uitzonderlijke werkperiode die de Kamer thans achter de rug heeft, waarbij zij bijna drie en een halve maand nauwelijks onderbroken vergaderde. Uit zonderlijk noemde de praeses ook het debat over kunst en cultuur en de kwestie van de topsalarissen, waardoor nog geen enkele begroting kon worden aangenomen, ook al zijn de be raadslagingen afgesloten. Het omvangrijk, verantwoor delijk en dikwijls ondankbaar werk memorerend, constateerde spr. met dankbaarheid dat alle medewerkers van hoog tot laag het tempo hebben kunnen bij houden, waaronder hij de pers begreep. Hij herinnerde er aan hoe de voorzitter van de parle mentaire enquete-commissie, de heer Donker, aan het werk van de Kamer zijn gezondheid heeft opgeofferd, én wenste hem een spoedig herstel. Speciale wensen had hij ook voor onze landgeno ten in Indonesië en onze solda ten in Korea. „Zij zijn geen mo ment uit onze gedachten", zo zeide hij. Met een Nieuwjaars gedicht van Guido Gezelle be sloot dr. Kortenhorst zijn met applaus begroete wens voor een deugdelijk, zalig en vredig jaar 1951. NA TWEE EN EEN HALF JAAR DIENST IN INDONESIË Na een verblijf van twec-en- een half jaar in Indonesië is Hr. Ms. „Kortenaer" Vrijdagmiddag, een uur later dan verwacht werd, onder commando van de luite nant ter zee eerste klasse F. L. Capel de haven van Nieuwediep binnengelopen. De torpedoboot- iager heeft op de terugreis Nieuw-Guinea aangedaan en daar de verschillende wateren verkend. Na enige weken werd de reis voortgezet naar Australië waar de opvarenden van de oorlogs bodem een groot onthaal werd bereid vooral door de vele Ne derlandse emigranten, die in Brisbane en Sydney wonen. Ook in Nieuw-Zecland was de ontvangst zeer prettig. De Commandant Zeemacht Ne derland, vice-admiraal J. J. L. Willinge, heeft bemanning en schip geïnspecteerd en zich over de reis uitvoei'ig laten inlichten. Naar de Legervoorlichtings- dienst mededeelt, wordt er bij het Nederlandse detachement Verenigde Naties nog steeds zeer druk getraind. De gezondheids toestand van en de stemming on der de militairen van het deta chement laten niets te wensen over. Er heerst in Korea een strenge koude maar de kleding is daarop berekend De Hoge Commissaris en Frans opperbevelhebber Generaal de Lattre de Tassigny (tweede van rechts) heeft in gezelschap van Jean Letourneau, minister van Staat enz. (links) een bezoek gebracht aan de Keizer van Vietnam, de Bao Dai.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3