eer Nieuw Kerstrede Heilige Vader een tijdsdocument Nadrukkelijke oproep tot vrede Heiliae Deuren werden gesloten Pleidooi voor sterke gemeenschapszin tIST ra.../ 'ijp- i van die ire Philips- efbuïzei EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd s Heilige Vader sprak tot de wereld Graf van Sint Petrus gevonden Kroningssteen verdwenen Jubeljaar-aflaat uitgebreid tot de gehele wereld Kerstboodschap van Koningin Juliana Scheepsberichten en oof- gen, oer- ?ren Een RIGHT STUCHO AVAN ijn labora- arde kun st om mij >nd en dat n de ver- 5U hem in wandeling et bestaan >en tegen- ïiet, want iale snur- kwam er edaan had 3 van het an Balde- /erbaasd", tit natuur- dat? Hij door een dat niet Abonnementsprijs t4.65 per kwartaal, t 1.55 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad M Builen God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A H VANHEDE* Pagina 1 en 3 Woensdag 27 December 1950 46e Jaargang No. 12052 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoori 56. teL 2046. (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 ROME (KNP). Zaterdagmorgen om 11 uur heeft de H. Vader in Zijn Apostolisch Paleis als antwoord op de traditionele Kerstgroet der te Rome vertoevende Kardinalen een Kerstrede uitgesproken, die met recht een tijdsdocument kan worden genoemd. De H. Vader roept de gehele wereld wederom en met de grootste nadruk op tot vrede, nationaal en internationaal tussen de individuen onderling en tussen de verschillende sociale groeperingen. Koe somber de H. Vader de toekomst inziet blijkt uit'Zijn woorden, die Hij nadrukkelijk in herinnering bracht en die Hij in Augustus 1939 ook uitsprak: Niets is verloren met de vrede, alles kan verloren zijn met de oorlog". Deze Kerstrede, die in verband met de sluiting van de H.H. Deuren op Zondag 24 December, een dag eerder dan gewoon werd gehouden, werd behalve door Radio Vaticana door ver schillende nationale zenders gerelayeerd. Onmiddellijk na af loop der rede, begon Radio Vaticana met het voorlezen der letterlijke vertalingen, die in niet minder dan 23 talen geschiedden. De hoofdpunten van deze belangrijke rede zijn in het onderstaande vervat; waarbij de mededeling van de H. Vader, dat het Graf van de H. Petrus is gevonden. Er is reeds wederom een jaar verstreken, zo zegt de Heilige Vader, sinds wij aan de voor avond van Kerstmis op die heuglijke dag. onder de gespan nen verwachting van de gehele katholieke wereld, het grote jubi leum hebben aangekondigd en aangevangen, een jubeljaar, dat alle verwachtingen heeft over troffen. Het is aldus de Heilige ader, alsof Wij als een echo van gisteren de hamerslagen nog ho ren waarmede Wij de heilige doorgang hebben geopend tot het heiligdom, dat tot een verzamel plaats is geworden van honderd duizenden. De Heilige Vader werpt dan een terugblik op de gebeurtenissen van het Heilig Jaar in het bijzonder op de vele zalig- en heiligverklaringen, die een bewijs vormen van wat de mens vermag met steun van de goddelijke genade. De Heilige Vader herinnert aan de rijke liturgische plechtigheden, aan de schitterende en onzichtbare glans der zielen, die door tranen van berouw werden gereinigd, aan de grote feesten waarbij Hij bij zonder de heiligverklaring van Maria Goretti en de afkondiging van het dogma van Maria ten hemel opneming noemt. Hij her innert aan de grote boete- en zoenprocessies aan de congres sen en aan de pauselijk? docu menten. die Hij gedurende het Heilig Jaar in zo grote getale en In tegenwoordigheid van kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders heeft Z.H. de Paus uit zijn studeerkamer via Radio Vati caanstad Zijn Kerstboodschap tot de wereld gericht. aan zo velen heeft gericht. De Heilige Vader memoreert in het bijzonder de encycliek „Humani Generis" en de Apostolische Ad- hortatio tot de priesters .Menti Nostrae" waarvan Hij de groot ste vruchten verwacht. En de Heilige Vader zegt: .Het is alsof Wij wederom de echo's horen van Onze woorden, die door pers en radio over de ge hele wereld zijn verspreid." De Paus spreekt dan over Zijn ontroering die Hij ondervond, telkens wanneer Hij Zijn kinde ren mocht ontvangen. Het was voor Hem geen plicht van Zijn heilig ambt", zo zegt de Heilige Vader maar een zoete gebeur tenis." En nooit was hij te ver moeid of te overladen met werk. altijd vond Hij tiid voor zijn kin deren: en niet alleen om hen te ontvangen, maar ook om hen te gemoet te gaan. Het liefste ech ter waren hem de arme pelgrims. Zij vormden het grootste er, schoonste sieraad van de Sint Pieter en de rijkste en kostbaar ste schat van de Kerk. Het graf van Sint Petrus is gevonden l)e Heilige Vader kondigt dan de verschijning aan van een uit voerige documentatie over de op gravingen onder de Sint Pieter. De opgravingen hebben van het begin van Zijn nontificaat af Zijn grootste aandacht gehad. Deze opgravingen en onderzoe kingen zijn nog gedurende het Heïüg Jaar tot een gelukkig ein de e-ebraebt. „Het resultaat is on eindig riik en hoogst T>eJangrijk" aldus de Heilige Vader. „De vraag echter die allen bijzonder interesseert, is deze: Is nu inder daad het graf van Sint Petrus gevonden? De resultaten hebben het overduidelijk uitgewezen: BRAND IN KINDERTEHUIS LIEP GOED AF In de avond van eerste Kerst dag ontstond brand in .Huize Heelsum" te Heelsum een tehuis van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. De brand ont stond in de schoorsteen van de conversatiezaal, die direct werd ontruimd. De ongeveer vijftig kinderen die in het tehuis aan wezig waren, zijn allen onderge bracht in het rusthuis Bergzicht Het gelukte de Heelsumse brand weer de brand bijna onmiddellijk te stuiten waardoor de schade beperkt bleef tot waterschade en een opengebroken plafond op de bovenverdieping. De Kerstrede van de H. Vader is ditmaal van zulk een bijzondere betekenis, mede gezien in het licht der internationale politieke ge beurtenissen, dat wij in onze editie van morgen (Donder dag) de rest laten volgen. Onze lezers kunnen dan irt beide edities tn uitgebreide vorm kennis nemen van de woorden van Zijne Heilig heid tot de wereld gespro ken. Inderdaad het graf van de Prins der Apostelen is teruggevonden. Een tweede vraag, ondergeschikt aan de eerste is: Zijn ook de relieken van de Heilige Petrus gevonden? On deze vraag moet geantwoord worden: Aan de rand van dit graf zijn resten ge vonden van menselijke beende ren, waarvan het echter nu moei lijk is met zekerheid te bewijzen, dat zii behoren tot het stoffelijk overschot van de eerste apostel Maar vast staat dat boven het oorspronkelijk zo bescheiden graf van de eerste bisschop van Rome zich thans de koepel welft van de Sint Pieter als een groots monument van de verering van de latere eeuwen." Pelgrims heraut van geest van Heilig Jaar Na deze belangrijke mede delingen spreekt de Heilige Va der verder over het Heilig Jaar en zegt o.m.: Velen kwamen dit jaar naar Rome .millioenen ech- ter moesten thuis blijven. Maar op hen. die in Rome zijn geweest en de Jubileumaflaat hebben ver diend. rust de verantwoordelijk heid en de plicht om na hun terugkeer in hun eigen land Zie vervolg pag. 3. - - A UIT WESTMINSTER ABBEY LONDEN, 25 Dec. (Reuter). De „Scone Stone", de steen waar op de koningen van Engeland ge kroond worden, is op Eerste Kerstdag uit de Abdij van West minster verdwenen. De politie gelooft, dat de steen door Schotse nationalisten, die in het verleden gedreigd hebben haar weer naar Schotland te laten terugkeren, is weggenomen. De steen werd in 1296 uit Schotland weggevoerd. Scotland Yard heeft onmiddellijk de pro vinciale politie verzocht de hoofd wegen van Engeland naar Schot land te bewaken. Auto's, die naar het noorden gaan, werden aange houden en doorzocht. Het gewicht van de steen, die ongeveer 350 pond weegt, in aan merking genomen, moeten enkele personen haar weggevoerd heb ben door de Abdij naar een ge reed staande auto Na het Heilige Jaar gesloten te hebben door het plaatsen van een steen in de opening van de Heilige Deur, zegent Z.H. Paus Pius XII van de Pauselijke troon, geplaatst aan de ingang van de St. Pieter, de meer dan zestigduizend personen, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren. De Heilige Deur (rechts) werd na de sluitingsplechtigheid met een voorhang bedekt. (Van onze K.N.P.-correspondent) VATICAANSTAD. De Heilige Deuren der vier basilieken te Rome, waardoor millioenen uit geheel de wereld gedurende dit Heilige Jaar van de grote terugkeer en de grote verzoening zijn binnengegaan, zijn Zondag aan de vooravond van Kerstmis ge sloten. In de Sint Pieter geschiedde dit door de H. Vader zelf, zoals de steen die Zondag in de toegang gemetseld is, dit aan geeft: „Pius XII, de Opperherder, heeft deze H. Deur geopend en gesloten in het Heilige jaar MCML". In de drie andere basi lieken werd deze plechtige sluiting verricht door drie speciaal benoemde Pauselijke Legaten: Kardinaal Clemente Micara voor de Sint jan van Lateranen, Kardinaal Eugène Tisserant voor de St. Paulus buiten de Muren en Kardinaal Allessandro Verde voor de H. Maria de Meerdere BRAND IN PARIjSE OPERA PARIJS, 26 Dec. (Reuter). De Parijse Opera is tot nader aankondiging gesloten, daar Maandag door brand vijf rijen stalles en acht loges, waaronder de bestuursloge, verwoest zijn. De brand is waarschijnlijk door een achteloos weggeworpen bran dende lucifer ontstaan. Nederlands schip in Zweden aan de grond STOCKHOLM. 26 Dec. Het Nederlandse motorschip Ponza uit Zaandam, liep vannacht aan de grond in de Straat van Kal- mar (Zweden). Het schip wist op eigen kracht weer vrii te komen maar was toch dermate beschadigd, dat het slechts dank zij de lading, die uit hout be stond, bleef drijven. De motor van het schip is intact doch het voorschip staat onder water. Van morgen is de bemanning begon nen met de lading over boord te zetten. De Ponza was op weg van Hudiksvall (Zweden) naar Har- lingen. Men vermoedt dat de ge zagvoerder een navigatiefout ge maakt heeft doordat hij zich heeft laten misleiden door de vuurtorens. Italiaans stoomschip aan de grond De „Santagana", een schip van 7049 ton, is op de Goodwinbank bij de Engelse zuidkust in tweeën gebroken. De 46 koppen tellende bemanning heeft het schip ver laten en werd veilig aan land gebracht. KERSTNACHTMIS IN SINT PIETER LONDEN, 26 Dec. (Reuter). Paus Pius XII heeft in de Kerst nacht de mis gecelebreerd in de basiliek van de Sint Pieter te Rome. Deze dienst, die een uur duurde, werd bijgewoond door naar schatting 45.000 mensen. Dit was een bijzondere dienst, daar de basiliek van de St. Pieter andere jaren gesloten bleef en de mis dan in de kapel van het Vaticaan werd gecelebreerd. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag een rede uitgesproken over beide Hilversumse zenders en de kortegolfzender van de Wereldomroep. H.M. had Haar toe spraak de titel gegeven van „Komt allen tezamen". De Konin gin zeide, dat allen het Kerstfeest zien als het licht in de nacht, de hoop in de nood,. En iedereen gevoelt de behoefte dit op een of andere wijze te beleven en eens in het jaar dit, als een troost, zich te laten doorgloeien. H.M. zeide, dat we dit allen gaarne samen doen. Daartegen over steekt dan af onze mensen machteloosheid, allen tezamen, datgene van onze wereld te ma ken, wat we, elk van ons, zo dui delijk voor ons zien, zoals het zou moeten zijn: zonder oorlog, zonder gebrek, misschien zelfs zonder ziekte en, als iedereen er zich ten volle voor gaf, zelfs zonder haat en nijd. Daarbij mo gen mensen onderling enigszins verschillen van idealen, maar hoofdzaak is dat vaststaat, dat we vrede op aarde willen en die aarde veilig en vruchtbaar, waar het leven goed is, omdat wij goed voor elkander zouden zijn. Dit is onbereikbaar, zo lang enkelingen, ja ook groepen, ja zelfs zeer grote groepen zich bui ten de gemeenschap houden, of er zich tegen keren. Laten we het bekennen, dat ons allerlief ste wens zou zijn, dat dat ver anderde. Nieuwe gemeenschap Vervolgens wees de Koningin er on. dat allen de hand aan de ploeg dienen- te slaan om een nieuwe gemeenschan on te bou wen. Deze gemeenschapsbouw zal op internationaal plan moe ten geschieden, even goed als tussen de verschillende groepen van onze eigen samenleving mo gelijk is. „Ik spreek niet over ge dwongen samengaan, maar over samenwerking. Dit woord houdt aller vrijwilligheid en hoogste verantwoordelijkheid in. Dit geldt over de ganse linie. Ons wordt thans een kans ge geven, iets van ie wereld te ma ken, zo vervolgde de Koningin. „Nooit waren we technisch beter toegerust, noch geestelijk rijper, noch zo aan 't los scheuren van verkeerde tradities". Dienstknechten van God De maskeraden, die de tijden verbinden als wereldse heer schappijen, worden toch daar heen geleid, waar de dreigende volkomen vernietiging zich over geeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Daarom zul len zij, die, door inzet van hun eigen leven, trachten te komen tot begrip van deze lotsbestem ming, dienstknechten zijn van God. Zij zullen in het Kerstfeest het eeuwig licht ontmoeten. Boodschan van Prinses Wiihelmina H.K.H. Prinses Wiihelmina heeft zich met een Adventsbood- CANADEES VLIEGTUIG VERONGELUKT Meesfe passagiers gered NEW YORK, 26 Dec. (Reuter) 17 van de 18 inzittenden van een toestel van de „Canadian Pacific Airlines", dat Vrijdag in de Rocky Mountains is neerge stort, zijn vandaag behouden aangetroffen, zo meldt New York. De bestuurder is om het leven gekomen maar de tweede piloot heeft ernstige verwondin gen opgelopen. De 15 passagiers en de stewardess zijn als door 'n wonder aan de dood ontsnapt. Het wrak van het toestel werd Zaterdag op de piek van Okana- gan (Brits Columbia) door een militair vliegtuig gevonden. Twintig jaar voor von Falkenhausen BRUSSEL (Belga). De mili taire auditeur te Brussel heeft Zaterdagmiddag zijn requisitoir in het proces tegen de voormalige Duitse generaals beëindigd en tegen von Falkenhausen en Ree der 20 jaar dwangarbeid en tegen Bertran en von Claer 15 jaar geëist. FRANSE HERBEWAPENING Debat uitgesteld PARIJS, 26 Dec. (Reuter). De Franse nationale vergadering heeft Dinsdag met 302 tegen 289 stemmen besloten het debat over de begroting voor de herbewape ning tot Woensdag uit te stellen. De piecntigneia van ue sluiting van de H. Deur in de Sint Pieter begon Zondagmorgen om half elf. Pelgrims uit alle delen der we reld waren naar de 'Sint Pieter gestroomd, die rijk was versierd. Niet alleen de basiliek, maar ook het gehele Sint Pietersplein en de aangrenzende straten waren met gelovigen gevuld. H. Vader op St. Pietersplein Reeds om 10 uur hadden de te Rome vertoevende kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, abten en prelaten zich in de Zaal der Benedicties verzameld om te wachten op de H. Vader. De H. Vader werd hoog gezeten op de Sedia Gestatoria over het Sint Pietersplein naar het voorportaal van de St. Pieter gedragen. De H. Vader was gekleed in een witte goudsbrokaten koorkap en droeg in plaats van de tiara, het symbool van zijn koningsmacht, de witte bisschopsmijter in ver band met de te verrichten litur gische handelingen. Bij de H. Deu.' In het voorportaal steeg de H. Vader van de Sedia Gestatoria af en schreed, voorafgegaan door de luisterrijke stoet over de drempel van de H. Deur. Voor het Confessie-altaar kniel de de H. Vader op het faldisto- schap gericht tot het Nederland se Volk. Deze boodschap werd op een gramofoonplaat weerge geven op Zaterdag j.l. tijdens 'n dienst in de Martinikerk te Gro ningen. Minister-president dr. Drees heeft o.m. gesproken in het Kerstprogramma van de Ameri kaanse radio. Generaal Kruis richtte zich in een radiobood schap tot de mannen en vrouwen van het leger en van de lucht macht en tot hun gezinnen. Z.H. Paus Pius XII legt de Heilige Steen in de opening van de Heilige Deur ter slui ting van het Heilige Jaar 1950. Ongeveer 60.000 personen woonden de plechtigheid bij. riuiu lieer en vereende üe drie kostbare relieken van de St. Pie ter: het Heilig Aanschijndoek van Veronica, een deel van het H. Kruis en de spits van de lans, waarmede de Romeinse soldaat Longinus de borst van Christus doorboorde. Deze relieken waren boven het Confessie-altaar uitge steld. Na de verering der relieken begaf de H. Vader zich, terwijl de toejuichingen van de pelgrims nog steeds voortduurden, naar het Sacramentsaltaar om daar enige korte ogenblikken het Al lerheiligste te aanbidden. Dan formeerde zich weer de stoet en werd de H. Vader van het Sacramentsaltaar naar de H. Deur gedragen. Daar hief de Paus de antifoon aan: „Cum juoundi- tate exibitis" „met blijdschap zult gij uittrekken" en begaf zich met een brandende kaars in de hand naar de H. Deur, waardoor Hij alleen en als laatste naar buiten ging. In het voorportaai van de St Pieter nam Hij plaats op de witte, met rood fluweel versierde troon, die links van de H. Deur in het voorportaal is opgesteld. Achter Hem stonden de diplomatieke vertegenwoordigers bij de H. Stoel en de bijzondere afgezan ten. Plechtige sluiting Op het moment dat de stoet zich rondom de H. Vader schaarde gaf Mgr. Dante, prefect der Pau selijke ceremoniën, enige aanwij zingen. De H. Vader zegende en bewierookte de stenen en knielde vervolgens ongemijterd voor de drempel van de H. Deur neer. De Kardinaal-Poenetencier Canali reikte de Paus de gouden troffel aan, alsmede op een zilveren schaal wat metselkalk, welke de H. Vader in het midden en aan de kanten van de drempel uit- De Chinezen in Malakka LONDEN, 26 Dec. (Reuter). „China zal de vervolging van Chinezen op Malakka niet toe staan", zo heeft volgens Tass een regeringsfunctionaris van de rege ring van Peking voor de radio verklaard. Malakka, zo had de functiona ris gezegd, was veranderd in een groot kamp waar terreur en dood heerste. Duizenden en nog eens duizenden Chinezen waren ge arresteerd en vervolgens geran seld, gedood of gedeporteerd. De Britse regering volgde een dub belzinnige politiek: aan de ene kant erkende zij de Chinese rege ring te Peking en aan de andere kant toonde zij zich vijandig je gens het Chinese volk. streek. Onder het uitspreken van de rituele gebeden: „Tu es Petrus et super hanc petram aedificabo Ecclesiam raeam" plaatste de Paus de drie vergulde stenen op de drempel. Apostolische zegen Na deze sobere, maar toch juist door de eenvoud der woorden en handelingen indrukwekkende ge beurtenis zette de H. Vader het Te Deum in. Daarna weerklonk weer hoog en ijl de stem van de H. Vader voor de Apostolische zegen, die de plechtigheden be sloot. Eerst echter deelden de troondiakens in het Latijn en in het Italiaans mede, dat de H. Vader aan deze Apostolische ze gen een volle aflaat onder de voorwaarden van het jubeljaar heeft verbonden voor hen, die de zegen öf persoonlijk öf door middel van de radio hebben ont vangen. Het H. Jaar was geëindigd, de deuren der basilieken in Rome zijn gesloten, maar de genaden- rijkdom van het Jubeljaar staat thans open voor geheel de ge lovige wereld. INCIDENT TE DJAKARTA DJAKARTA (Aneta). De sinds enkele dagen heersende wrijving tuisen Ambonese Apri- militairen en voormalige Ambo nese leden van de KNIL met de KL-status veroorzaakte Eerste Kerstdag een incident te Dja karta. Een aantal militairen bei der groeperingen ontmoetten el kaar op Kramat waarbij een schietpartij ontstond. Een Ambo nees van de KL raakte gewond. Verloving Prins Boudewijn tegengesproken LISSABON (Reuter). Graaf Henri de Paris, de Franse kroon pretendent, heeft te Lissabon ontkend, dat zijn oudste dochter zich met Prins Boudewijn van België heeft verloofd. Toen men hem om een com mentaar vroeg op een desbetref fend krantenbericht antwoordde hij: „Het is niet waar". Boot-dienst Lemmer-Amsterdam v.v. gestaakt De bootdienst van de Groninger- Lemmer Stoombootmaatschappij, die de dienst onderhoudt van Lemmer-Amsterdam v.v. over het IJselmeer, heeft zijn dienst ge staakt. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, passeerde 25 Decem ber Minicoy. Johan van Oidenbarnevelt, Amsterdam Australië, pas seerde 25 December Suez. Mataram, Djakarta-Rotter dam, 25 December van Suez naar Port Said. Tabian, Surabaja-Amsterdam, passeerde 23 December Kaap Degata. Talisse, Djakarta-Amsterdam, passeerde 25 December Kaap St. Vincent. Volendain, Djakarta-Rotter dam; 25 December van Colombo naar Aden. Zuiderkruis, reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag uit Djakarta te Rotterdam. Aanvankelijke verwachting was aankomst op Oude jaarsdag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1