De begroting onder de loupe in gemeenteraad Castricum Cursus voor verloofden Der Messias" van Handel Expositie Tintoretto Excelsior" in volle bloei P.O.A. n.v. Uitvoering Kerst-oratorium te Noord-Scharwoude Uitstekende resultaten bereikt ALKMAAR EN OMSTREKEN Voorbereiding tot bet huwelijk Feestdagen met drankmisbruik Veel belangstelling NIEUWJAARS KAARTEN Frankenberg N.¥. Terugkerende militairen Nieuwe machines, grote omzetten Gezond èn lekker! Mooie wedstrijden op Wieringen Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 ALKMAAR. Reeds lang be stonden er plannen om een cur sus te organiseren voor jongelui, die verloofd zijn, of die ernstige verkering hebben; er schijnt voor een dergelijke cursus veel belang stelling te bestaan. Men herinnere zich slechts de door dr. Holt voor de Schola Publlca gehouden cur sus over het liefdeleven van de mens, die elke avond door ruim 200 personen bezocht was. Deze cursus was echter zowel voor ge huwden als voor ongehuwden, doch volgende week begint een speciale cursus voor ongehuwden, die ernstige plannen hebben bin nenkort een huwelijk aan te gaan. Het huwelijk is een gewichtige aangelegenheid en het spreekt, dat men niet onvoorbereid deze voor het verdere leven beslis sende stap gaat zetten. Hoe kunnen we ons huwelijk gelukkig maken, wat zijn de natuurlijke wat de bovenna tuurlijke grondslagen van het huwelijk; hoe ontstaan er moei lijkheden en hoe kunnen die worden voorkomen of opgelost? Allemaal vragen, waarvan de be antwoording allen, die vóór een huwelijk staan, zal interesseren. Op deze vragen zullen deskun dige sprekers op 'n tiental cursus avonden, welke in Hotel Victory worden gehouden, een antwoord geven. De bekende kanselrede naar en jeugdleider, Pastoor H. J. Drost van Schoorl, die ook de ontwikkelingscursus voor meisjes opende, zal op Dinsdag 2 Januari deze cursus voor verloofden in leiden met een causerie over het geheim van de liefde en een ge lukkig huwelijk. De W. E-. heer H. Balestra uit Haarlem, zal op 9, 19 en 26 Januari over de grondslagen van het huwelijk spreken. Dr. J. P. de Smet, de medische leider van het Kath. Bureau voor Huwelijksvoorlich ting te Alkmaar, zal op 16 en 23 Februari spreken over het ont staan en de oplossing van moei lijkheden in het huwelijk. De bekende publicist H. Divendal uit Heemstede en kapt. Jos. de Boer zullen het huwelijk van de meer practische kant bekijken en elk in Maart een tweetal avonden voor hun rekening nemen. Het Pseudo-vogelpesl voorbij ALKMAAR. De maatregelen genomen ten opzichte van de pseudo vogelpest te Alkmaar, kunnen met ingang van heden worden opgehe ven. De lastgeving tot het doen vast leggen van honden, katten en pluim vee komt hierdoor mede te verval len. EEN PREMIÈRE Bij DE K.j.M.V. Hedenavond, de laatste bijeen komst van dit jaar, brengen wij iets nieuw, iets sensationeels in de KJ MV programma's. Voor de eerste maal sinds het bestaan van onze Vereniging, staat deze avond in het teken van Onnozele Kinderen. De vier jongste KJMV'ers zullen het bestuur overnemen (let wel slechts voor vandaag) en het gehele programma verzorgen. Naar de ge ruchten te oordelen, belooft het iets fantastisch te worden. Men zegt zelfs dat „ons home" onderste boven gezet wordt. Vrienden, komt in grote getale naar Paviljoen Kinheim 8.30 uu? en wacht op de dingen die te gebeuren staan. Damclub D.D.D. ALKMAAR. Vrijdagavond speelde het 2e tiental van DDD tegen Dam- lust uit Zuid-Scharwoude. Damlust won deze ontmoeting met 416. Voor DDD won G. Bgkkum zijn partij. D. Stam en M. A. Langras speelde remise. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn: M. J. Langras jr.M. Oud 02 M. HemelsJ. Schuit 11 N. Oud—D. Peerdeman 20 A. VisserJ. v. Beusekom 20 C. BijwaardC. Balder 02 P. BooyD. Klinkhamer 20 J. MekkenM. J. Langras jr. 20 J. RanzijnP de Wijn 02 M. OudL. Verver 02 Th. HofmanJ. Ranzijn 02 J. SchuitG.Woonijk 20 K.A.B. te Alkmaar ALKMAAR. De 2e Kerstavond, die eventueel zou worden gehou den, gaat wegens te geringe belang stelling niet door, Alkmaarder voor de radio ALKMAAR. Hedenmiddag om 6 uur zal de NCRV over Hilversum I een concert uitzenden, gegeven door de Chr. Harmonie Ver. „Sursum Corda'' te Vlaardingen, waarvan de heer Jan v. d. Peet dirigent is. DE THIERY-MILLIOENEN De familie verdeeld het werk In de gisteren gehouden be stuursvergadering van de Vereni ging van de Nederlandse erfge namen van de Thiery-millioenen zijn hoofdzakelijk besluiten geno men van organisatorische aard. Er is een werkverdeling vastge steld om op een doeltreffende manier de aanspraken van de Thiery-families op de millioenen- erfenis tot erkenning te brengen en die aanspraken zodoende in klinkende munt om te zetten. De mededeling van een Amster damse Thiery dat 40 jaar geleden uit de nalatenschap een uitkering is gedaan van f 500.door be middeling van een Amsterdamse notaris, kan het bestuur niet voetstoots aanvaarden- Men houdt er rekening mee, dat deze mede deling op een vergissing of fan tasie kan berusten. Niettemin zal men naar dit onderdeel van het erfenis-probleem een serieus on derzoek instellen. feestelijke slot komt met een in leiding van Frans 't Hoen uit Hoorn, die de vraag zal beant woorden: Hoe vieren wij bruiloft? Men ziet een attractief pro gramma, waarvoor naar wij ver wachten meer dan voldoende be langstelling zal zijn. Ongetwijfeld zal de gezellige zaal van Victory ook voor deze cursus te klein blijken. De kosten worden zo laag mogelijk, gehouden en zullen lager zijn, al naar gelang de deel name groter is. Daarom jongens en meisjes, met ernstige plannen, grijp deze mooie kans op goede voorlichting en meldt u terstond aan bij Kap. N. Tromp, pastorie Verdronkenoord; ook al behoort u niet tot de parochie van de H. Laurentius; de cursus staat open voor jongemannen en jongevrou- wen uit alle drie parochies. Autobestuurder onder invloed ALKMAAR. - Onder de dron ken personen die tijdens de kerst dagen naar het politiebureau zijn gebracht ter ontnuchtering, was er een die bovendien de orde verstoorde.' Hij beukte op een zodanig hardhandige wijze op een cafédeur, dat een ruit werd ver nield. - Vannacht om half twee reed een luxe auto. een prachtige Kaiser Fraiser van de Geester singel links af de Westerweg op. De wagen laveerde van links naar rechts zodat het vrij duide lijk was dat de bestuurder ondp invloed van alcoholische drank moest verkeren. De wagen reed de Eikelenbergstraat in en bleef daar over het trottoir rijden: de chauffeur stopte in de Hulst straat., De bestuurder bleek zoda nig onder invloed van alcoholica te zijn, dat hii volstrekt niet in staat was de auto te besturen. De wagen is in beslag genomen en de bestuurder is ter ontnuchtering meegenomen naar het politie bureau. Omtrent het bezoek Zaterdag j.l. aan de uitvoering van Han dei's Oratorium „Der Messias", hadden we geen grote verwach tingen, te meer, daar dit concert plaats vond, precies vlak voor de feestdagen. Maar... niet wei nig waren we verrast, in het kerkgebouw een auditorium aan te treffen van honderden luiste raars. De schitterende kaarsver lichting gaf het interieur een wel bijzondere stemming. In muzi kaal opzicht kan men een uit voering van Handei's Messias 'n grootscheepse onderneming noe men, daar komt nog heel wat voor kijken. Echter, „Eendracht maakt macht". De afd. Alkmaar van de Maatschappij der Toon kunst, verbond zich met de af deling den Helder, eveneens de respectievelijke orkesten en het Sthager orkest en zo konden de gezamenlijke koren onder leiding van H. Zaal er toe overgaan, dit Oratorium uit te voeren. De amateurs bleken met kennelijke toewijding aan dit grote we: k te hcht.r gestudeerd, wait de vo cale resultaten waren op 'n en kele uitzondering na, uitstekend. Wat meer vitaler voordracht hier en daar had het effect nog goeei gemaakt. Dirigent Herman Zaal, diri geerde de partituur rustig en .beheerst, het leek soms wel op een zekere mate van voor zichtigheid. In ieder geval, er werd beschaafd en zuiver gezon gen en dat is reeds bij een der gelijk werk een zeer lofwaardige prestatie. De religieuze sfeer en de lyriek van Handei's koren werd vaak goed getroffen. De keuze van solisten was beslist voortreffelijk. Jo Vincent, so praan. Annie Woud, alt. Wiebe Draver, tenor en Laurens Bofit- man, bariton. Het is niet nodig TIENMAAL KEES STET ALKMAAR. Een tot de laatste plaats bezette „Gulden Vlies"-zaal was gisteravond getuige van het tiende optreden van Kees Stet in deze stad. Dit was voor de directie van het „Gulden Vlies" aanleiding om Kees Stet en zijn gezelschap een kleine hulde te bereiden. De heer W. Mooij wees er in zijn toespraak op dat hier zeker van een succes kan worden gesproken want niet minder dan 5000 toeschouwers hebben Piet Kroon in zijn creatie van Kees Stet willen zien. In zijn hulde betrok de heer Mooy ook de overige leden van het gezel schap die eveneens niet weinig heb ben bijgedragen tot dit succes. Ook de echtgenote van de heer Kroon werd bloemen aangeboden. (Advertentie) in goede sortering Langestraat 24 - Alkmaar Met het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat vermoedelijk in de nacht van 28 op 29 Decem ber te Rotterdam zal arriveren, keren de volgende militairen te- IUALKMAAR: Sold. I J. v. Wil- sem, Rembrandtstraat 61; sold. C. Kleyn, Fnidsen 51; sold. E. Schouten, Overdiestraat 11; sold. M. A.P. deVries, Rembrandtstr. 60, sold. J. Bron.Basstraat 48. HEILOO: Sold. J. L. I. Beek man, Rijksstraatweg 326; sold. M. J. van Elswijk, Westerweg 281, sold. C .Min Westerweg 161. AKERSLOOT: Sold. P. A. Ter- luin, Koningsweg 149. OPPERDOES: Sold. K. Visser, Zwarte Pad 3. BERGEN: Sold. A. v. Bizen, Hijstraat D 127. CASTRICUM: Huz. Th. Dijk man, Dorpsstraat 97. KROMMENIE: Sold. I K. Hak- voort, Talmastraat 3. WARMENHUIZEN: Sold. G. J. Mosch, Dorpsstraat 195. OUDDORP: Sold. I J. Vliet- land, Nieuweweg 146. BAKKUM: Sold. H. Gruis, Duin en Bos 47. ST. MAARTEN: 2e It. A. Bon tenbal, Groenveld C 75. NRD.-SCHARWOUDE: Sold. S. J. van Diepen, Raadhuisstr. 3; sold. J. Beers, Werfstraat 1. WAARLAND: Sold. P. Meester Veluwerweg D 151. WIERINGERWAARD: Sold. I Th. Douma, Noordzijperweg 8. ST. PANCRAS: Sld. H. Schuur Benedenweg 65. DE RIJP: Sold. S. Smits, Ve nestraat 124. om de afzonderlijke prestaties van deze vocalisten te bespreken Het beste wat we in dit opzicht in ons land bezitten was in dit kwartet wel zo ongeveer ver enigd. Er viel slechts te genieten van edele zangkunst en prach tige tekstuitbeelding. Aangezien we voor de begelei ding het volledige symphonie- orkest moesten missen, op enkele instrumenten na, die een enkele maal hier en daar optraden, had het geheel de indruk of we met een officieel strijk-orkest bege leiding hadden te doen. Men kan niet altijd het hoogste eisen en we hebben grote bewondering gehad voor de grote schare ama teur-instrumentalisten, uie voor een' zeer aannemelijke en prij zenswaardige begeleiding zorg droegen. „De Pastorale Sympho- nie", voor orkest alleen werd zeer goed gespeeld. De mogelijk nog onvervulde wensen hebben aan de uitstekende totaal indruk geen afbreuk gedaan en Toon kunst kan terugzien op een zéér geslaagd concert. Ondanks tien coupures duurde het werk nog drie uur lang, maar de luisterenden volgden 't gehele oratoriym met gespannen aandacht en zullen er geen spijt van hebben gehad met een van Handei's schoonste composities kennis gemaakt te hebben. W. Schreurs. AGENDA ALKMAAR. Kerstavond Kath. Vrouwenbeweging, in het Gulden Vlies 8 uur. Gezinsvoor- stellmgen in de theaters blijven hetzelfde. Voorstellingen heden avond 8 uur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Frank zv W. P. de Vries en W. M. van Zwieten Marianne F. dv W. H. Jansen en M. G. van der Zwart; Mijnardus A. zv M .A. van der Lem en E. Bosma; Richard R. zv J. C. Blankendaal en A. J. van de Pas; Froukje dv R. van der Zee en A. M. Plato; Elisabeth W. M. dv N. C. Zijp en W. F. van de Burgt; Hendrikus H. J. zv H. J. Jan sen en M. Koopman; Marianne dv F. J. Ris én N. Vennik. Gehuwd: Jan F. van Ginkel en Catharina M. van Sluis. Overleden: Jan Smit 68 jaar we duwnaar van B. Butter; Catharina W. Wittensleger 68 jaar geh, met H. Sterk; Willjelmine Schmittmann 80 jaar wed. van A. Mol; Elisabeth Tonneboeijer 88 jaar wed. van C. M. van der Stok Thuiskomst BERGEN. Met het Engelse vaartuig Cameronia is Zondag j.l, voor de tweede maal, doch nu na een verblijf van 8 maanden in de tropen, Marva I C. M. Hopman, Kruisweg 27, teruggekeerd. HEILOO. De Traditionele Kerst expositie welke het schilder- en te kengenootschap ieder jaar omstreeks Kerstmis in de ULO-school houdt, is ook dit jaar weer een groot succes. De belangstelling van de zijde van het publiek is zeer bevredigend. Wat frappeerde was de grote vooruitgang die aan het oeuvre van de exposan ten kon worden opgemerkt. Men constateert dat in het afgelopen jaar onder de deskundige en bezielende leiding van de heer Heeck veel goeds is gepresteerd. Men ziet o.m. uitstekende land- schapshilderingen in olieverf van de heer C. N. Troostheide, aquarel len van de heer J. J. Erkamp, zeer goede olieverfschilderijen van C. J. Molenaar. Vooral stillevens van ge noemde heer was uitstekend van compositie en kleur. De heer S. Kok exposeerde enige mooie pastellen evenals de heer M. Bood die wel een zeer grote vooruitgang toonde. Enige „oude rotten", zoals de he ren C. Baar sr. met („Waagplein") en J. Dekker met „Duinlandschap" (olieverf) en Landschap (Gekl. Houtskooltekening) waren prachtig van kleur. Ook de heer Oudejans, al hoewel maar met een olieverfschil derijtje (Madelieven) heeft hiermede uitstekend werk geleverd. De heer K. v. Til exposeerde met een viertal prachtige aquarellen. Speciaal goed vonden wij het werk der nieuwe leden van Tintoretto met name van Mej. Porte. Deze exposan- te toont een grote veelzijdigheid. Zeer aardig en ragfijn getekend wa ren haar waterverftekeningen zoals IJspret, Spookjesprinses en prins. Alles voortgevloeid uit haar fantasie. Ook haar olieverfschildéringen o.a. „Balletdanseresje" waren uitstekend. De heer P. C. Zuurbier maakte een goede beurt met enige Sepia-teke- Onderscheidingen verleend OUDORP. Dezer dagen werd 't ereteken voor orde en vrede aan de navolgende personen uitgereikt; E. G. Verweij, P. Pronk, Th. Wijte en Bakker. Allen hadden een militaire diensttijd van langer dan drie jaren in Indonesië vervuld. Voor allen was het ereteken dan ook voorzien van de gespen 1946, 1947, 1948 en 1949. De burgemeester reikte de onderschei dingen. met een toepasselijk woord, uit. K. A. B. HEILOO. De KAB afd. Helloo zal op Zaterdag 30 December een Kerstmiddag geven voor de kinde ren der leden van 414 jaar. De kin deren worden om 14.30 uur verwacht. Kaarten voor deze middag kunnen Vrijdagmiddag van 15—16 uur wor den gehaald in de R.K. Bibliotheek. Tweede Openbare Lagere School HEILOO. Op Dinsdag 2 Januari des namiddags half drie vindt de of ficiële opening plaats door de heer J. Kolff, burgemeester van de ge meente HeilÓo. van de nieuw ge bouwde Tweede Openbare Lagere School. Dammen HEILOO. De uitslagen van de gespeelde partijen voor het club kampioenschap van H.D.C ziin de volgende: Groep I: GeuzebroekBeukers afgebr. DekkerS. de Geus 20 Verver—de Graaf 02 Groep II; de JongHelder - 02 Schurerv. Lieshout 20 OudHofman 20 SpaansLangedijk 11 Groep III: Smit—v, d. Werf 02 v. DijkCremer afgebr. Groeneboom—Huisman 20 Huiswaarts DIRKSHORN. Op de kortste dag begon Jaap Smit als militair de mooiste reis van zijn leven. Hij stap te n.l. die dag in Priok aan boord van de „Groote Beer" en aanvaardde de thuisreis. ningen voorstellende Indische land schappen en tafereeltjes. Wij kunnen natuurlijk niet alle geëxposeerde werken noemen. Wij willen volstaan met Tintoretto te fe liciteren met het gepresteerde en onze abonné's aanraden eens een kijkje te gaan nemen op de tentoon stelling. Deze is geopend op werk dagen des avonds van 1922 uur. Op 30, 31 Dec. en 1 Jan '51 van 1417 uur. Des avonds zal het Strijk- ensemble Smit voor passende mu ziek zorg dragen. GASFABRIEK LANGEDIJK-ST. PANCRAS De commissie van beheer der gemeenschappelijke gasfabriek van Langedijk en Sint Pancras behandelde de begroting voor het dienstjaar 1951. Deze werd vast gesteld op een totaal bedrag van f231.808.97, terwijl het vermoe delijk nadelig saldo f 12.113.82 bedraagt. Er is een post voor on voorzien van f 2000.-. Aangezien onder de uitgaven een retributie aan de gemeentebesturen is op genomen van f 14.325.-, betekent dit dus, dat volgens deze uit komst de exploitatie sluitend is. Bij de opzet van deze begro ting is rekening gehouden met het ophouden van de productie op 1 Maart. De bouw van het nieuwe gebouw voor de meetin strumenten is gegund aan de fa. C. de Geus te Broek op Langen- dijk. Nu in deze begroting f5132.25 is opgenomen als bij drage van de gemeenten zijn de tekorten van de jaren 1945 tot 1947 weggewerkt. Er zal in samenwerking met Alkmaar, propaganda worden ge maakt voor het gebruik van gas. Waarschijnlijk zal op 2 Januari worden begonnen met het aan leggen van de toevoerbuis van de nieuwe weg tot de gasfabriek. Op 1 Januari is de heer G. de Haan 25 jaar als gasfitter aan het bedrijf verbonden. Dit zal op 2 Januari worden herdacht evenals het zilveren jubileum van de se cretaris der commissie de heer K. G. Reinders. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Maria Helena dv P. Vlaar en M. E. Dier- king; Jonny P. zv S. Oortwijn en J. G. van Toor; Gerrit zv J. Tromp en F. Schoonewil; Theodora C. dv H. J. Vet en G. T. Groot. Ondertrouwd: Ment Ipema 51 jaar en Antje C. Kramer 46 jaar. Overleden; Hendrik Wicher Flen- trop 83 jaar. Uitslag bekerwedstrijd ZIJDEWIND. D.I.D. (Zijdewind)Volharding (Waarland) C. Wijnker—N. Bruin 1—1 W. SchouteN. Volkers 20 L. ValkJb. Schrama 11 P. BroersenC. v. d. Heide 11 A. BroersenG. Borst 11 J. DekkerA. Zut 20 J. BlankendaalF. Danenberg 20 J. BakkerC. Zutt 11 N. Broersen—L. Kok 11 M. de GraafT. Smit 20 J. UrsemW. Jonker 02 D. EkkerG. Dekker 20 D.I.D. winnaar met 168 Donderdag a.s. onderlinge compe titie. Allen dus weer present in het clublokaal bij Jo en Tryntje. HEERHUGOWAARD. Indu strieën kan men in de Hcerhugo- waard nog weinig vinden, maar wei treffen we daar aan een coöperatieve zuivelfabriek, die momenteel volop in werking is. Het ledenaantal stijgt. In het boekjaar 19491950 werd onge veer 3.000.000 kg melk meer ge- leveid dan het vorig jaar. Acht en dertig jaar geleden hebben onze boeren de handen in-een geslagen en zijn toen met de angst om het hart een coöp. zuivelfabriek begonnen. Tijdens het eerste boekjaar 1913:1914 werd er aan deze fabriek in totaal 2.941.9937 kg melk ge leverd. In het afgelooen jaar be droeg dit 11.489.708 Tcg. Ook dit jaar is er in vergelij king met het vorig jaar. op alle gebied een vooruitgang te be speuren. Het aantal- leden is ge- Advertentie «OOSENOAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË De post, „huur van huizen" is nog niet met 15 pet. verhoogd. Als ae huurverhoging doorgaat valt het overschot mee. Er zal worden toegezien op misbruik van vervoersvergoedingen voor kinderen die niet per fiets naar school kunnen. Ten opzichte van de subsidiëring der muziekcorp sen zal een welwillende houding Scheerman, aan de Dorpsstraat (II Slot) doornstraat. Er werd een veror dening vastgesteld regelende de verlening van bijdragen in de kosten voor ambtenaren en a.c.- ers. De raad besloot tot uitgifte van gronden in' erfpacht tegen een erfpachtsrecht van f 0.26 per M2 en tot aankoop van een per ceel grond van de heer N. worden aangenomen. De subsi- diepost is trouwens al met f 100 verhoogd. De heer Beijersbergen vond de vermakelijkheidsbel. wel wat erg hoog voor culturele vereni gingen. Maar dat euvel wordt door subsidies weer opgeheven zei de voorzitter. Op de naleving der voorschriften met betrekking tot de vermakelijkheidsbelasting zal een nauwgezette controle worden toegepast. De heer Berlee had geen be zwaar tegen de bouw van een brandweergarage maar wel te gen de hoge som die daarvoor is uitgetrokken: f 60.000. Hij was trouwens niet de enige die be zwaren maakte 'tegen die prijs. Maar de zaak zat tenslotte zo, dat het bedrag er slechts pro memorie prijkt. De raad is ner gens aan gebonden Als straks de plannen ter tafel komen kan daarover ruimschoots gediscus sieerd worden. Daarmee kwam het einde der begrotingsbehan deling. De begroting werd in stemming gebracht en vastge steld met de wijzigingen. Het bedrag der gewone dienst is f 768.074.99 in ontvangsten en uitgaven. Het bedrag der kapi- taaldienst is f 1.584.328.44. In de middagvergadering kwa men de andere programmapun ten aan de orde. Twee nieuw aan te leggen straten worden genoemd Helmkade en Duin van later zorg. Het college heeft begrip voor de noden dezer men sen. De heer Jonker (Arb.) leg de in zijn maidenspeech de na druk op het belang van jeugd- voorlichting ter voorkoming van vernieling van plantsoenen. De ze suggestie zal ter harte worden genomen. De heer Berlee duchtte moeilijkheden nu de regeling van tegen f 7.25 per M2. De opper- het vuilnisophaalsysteem ter vlakte is 42 M2. Een voorstel tot verlenging van een voor schot op onteigeningsvergoeding werd aanvaard. Het verzekerd bedrag in de waarborgingsrege- ,1 ing bij de Frauderisico-Onder linge van Gemeenten (FOG) werd verhoogd tot f 20.000. Aan de R.K. jongensschool St. Augus- tinus werden gelden ter beschik king gesteld voor de aanschaf fing van meubelen en leermid delen. Hierbij werd het advies van de inspecteur gevolgd, waar door het gevraagde bedrag ge reduceerd kon worden tot f 2587.14. Voor de restauratie van het dak van het schip van de N.H. kerk werd een subsidie verleend van 10 pet. zijnde f 214.50. De suppletoire begrotin gen werden vervolgens vastge steld. Daarna was men aan de rond vraag toe. De heer Beijersbergen van Henegouwen sloeg een te rugblik en sprak dankwoorden tot het college en het gepieente- personeel. De heer Belgraver was beducht voor de regeling van de huisvesting van gerepa- trieerden. Hij wenste dat clan destien wonen zou worden te gengegaan. Er is echter geen sprake van candestien wonen. Wel wonen er gerepatrieerden zender toestemming van de ge meente maar met rijkstoestem ming. De huisvestingsregeling is kennis van de burgerij was ge bracht. Men heeft critiek op het stelsel der retributicheff'np. Dc heer v. d. Meij achtte Bakkum stiefmoederlijk behandeld m.b.t. het zandstróoien op gladde we gen. De opdracht tot strooien is echter nadrukkelijk gegeven. De zaak zal worden onderzocht. Speelterreinen Naar aanleiding van een op merking van meyr. Verhoef over het plantsoen in de van Ginho- venstraat opperde de burgemees ter de mogelijkheid het plant soen te bestemmen tot speelwei voor de kinderen. De raad was daar echter tegen. Wel achtte men het van belang dat er speelgelegenheden voor de jeugd komen. Aan het andere einde van die straat wordt een terrein als speelterrein bestemd. Klei nere kinderen kunnen daar straks spelen. Ook voor de gro teren zal een oplossing worden gezocht. De heer Twisk vroeg lichtpunten voor de Achterlaan. De zaak zal worden bekeken. Hij drong ook aan heftig zelfs, op spoedige voltooiing van de ver betering van de Madeweg. Die werd hem toegezegd. Na rondvraag sloot de burge meester de raadsvergadering met een dankwoord tot de raad voor zijn medewerking en met een „Zalig Kerstfeest en Zalig uit einde". stegen van 214 tot 254. Van de totale hoeveelheid melk is 78 procent door de leden geleverd. De technisch outillage is aanzienlijk uitgebreid Het plan tot aanbouw van een pekellokaal en een kaaspakhuis is in 1950 geheel ten uitvoer ge legd, zodat in Mei j.l. dit ge deelte in gebruik kon worden genomen. Een goed onderdak voor de auto's is verkregen door het bouwen van een zeer prac- tisch ingerichte garage aan de noordzijde van de fabriek. Te genover de fabriek is een nieu we dubbele personeelswoning geplaatst, welke in September kon worden bewoond. Voor de melkontvangst werd een „lanko" volautomatische monsternemer aangeschaft met een automati sche koelkast. „Belangrijk jaar" Naast deze belangrijke aan schaffingen en nieuwbouw, werd ook de fabrieksinventaris aange vuld met centrifuge, pompen kaasvormen enz. Bovendien werd voor een bedrag van f13.000 aan melkbussen gekocht. Er zijn dit jaar drie melkcur- sussen georganiseerd, waarvan het totale aantal cursisten veer tien bedroeg. Allen slaagden. De cursussen stonden onder leiding van de heren Lont en Blauw. Zoals wel blijkt wordt door de directie geen middel onbeproefd gelaten om te komen tot het le veren van de zuiverste produc ten. Om het bedriif van Excelsior van alle zijden te leren kennen, zou men zelf er een bezoek moe ten brengen. Betreurenswaardig is het echter dat er zo weinig dorpsgenoten zich onder het per soneel van Excelsior bevinden. Immers het bedrijf biedt werk gelegenheid. die toekomst heeft WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. WEER TOENEMENDE VORST Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige sneeuw, later opklaringen. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Advertentie) ARCHIEFZAKKEN DOSSIERMAPPEN VOUWMAPPEN SNELHECHTERS REGGAMAPPEN PAYGLOP CHARISIUS WINT GOEDE PRESTATIE VAN VAN 'T OEVER WIERINGEN. De 20-jarige Lls- senaar van 't Oever die vorig jaar alleen nog maar in koppelwedstrij den uitkwam heeft ook tijdens de langebaanwedstrijden die gisteren op de ijsbaan Westerland te Wierin gen werden gehouden, bewezen dat zijn ster snel rijzende is. Na de prestatie te Warmenhuizen waar hij tweemaal eerste werd, werd hij jn Wieringen slechts over troffen door de sterke Leeuwarder Charisius, doch eindigde hij vóór de Amsterdammer Luc de Goede die Zondag op de langebaankampioen- schappen te Veendam alle drie de afstanden met glans won. Het ijs op de baan Westerland was in vergelijking met andere banen van vrij goede kwaliteit. Er was veel publieke belangstelling en het was ideaal schaatsweer. De organisatie was prima verzorgd door de IJsclub „Westerland". De uitslagen luiden: 500 m.: L. van der Eist (Rotter dam) 51.1 sec.; 2. Charisius (Leeu warden)) 51.3 sec.; 3. De Goede (Amsterdam) 51.4 sec. 1500 m.: 1. Charisius 2 min. 46.8 sec.; 2. Van 't Oever (Lisse) 2 min. 47.1 sec.; 3. Van der Eist 2 min. 47.9 sec. 3000 m.; 1. Van 't Oever 5 min. 55.9 sec.; 2. Charisius 5 min. 58.3 sec.; 3 Van der Eist 6 min. 10.9 sec. Algemeen klassement: 1. Charisius 166.617 pnt.; 2. Van 't Oever 167.317 pnt.; 3. Van der Eelst 168.884 pnt.; 4. De Goede 173.550 pnt.; 5. Strybis (Harenkarspel) 176.400 pnt. OPERETTE „ZIGEUNERLIEFDE" NOORDSCHARWOUDE. ZOndag 7 en Woensdag 10 Jan. a.s. zal de Operette-Vereniging „Caecilia" en 't volledig Zaanse Operette-Orkest de romantische Operette „Zigeuner liefde" van de beroemde componist Frans Lehar in „Concordia'1 te Nrd.- Scharwoude voor het voetlicht bren gen. De voorverkoop van kaarten is reeds in volle gang en de belangstel lenden doen er goed aan, zich spoe dig van plaatsbewijzen te voorzien. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie In dit blad. NRD.-SCHARWOUDE Zon dagmiddag gaf de R.K. Gem. Zangvereniging St. Caecilia, in de R.K. Kerk een uitvoering van het Kerst-Oratorium van Jos Vrancken. Deze uitvoering stond deze keer nog onder leiding van Jac. N. Al als aastdirigent. De tegenwoordige directeur van St. Caecilia, B. Wolters. speelde de orgel-begeleiding. Zeer velen waren naar de kerk gekomen om naar dit mooie werk te luisteren. En dit is te begrijpen tijd en plaats van uitvoering waren vol komen juist gekozen. Vrankcn's Kerst-Oratorium realiseerde het Kerstgebeuren niet op sentimen tele maar meer op voorname wijze, men kan het werk een zekere mystieke sfeer niet ont zeggen. Hoewel dit oratorium lang niet gemakkelijk te zingen is, hebben we daar niet veel van bemerkt. om de eenvoudige reden, dat het koor dit werk technisch onder de knie heeft. Men hoorde dus een goed en semble en zuivere en genuan ceerde koorzang. Maar er was nog iets wat belangrijker was deze concertmiddag. Het koor zong dit werk met overgave en innerlijke overtuiging het werd boven de noten uitgeheven men kwam toe aan het gebied van de ware kunstzinnigheid, de devote interpretatie. Het koor dwong als het ware de toehoorders tot me ditatie, en dit is natuurlijk ook het doel van de componist ge weest. St. Caecilia kan geen groter compliment ontvangen dan door hen te verzekeren dat ze het con tact tussen luisteraar en uitvoe renden constant wisten te hand haven. De solo partijen welke in dit werk voorkwamen, werden ver vuld door leden van St. Caecilia Ook zij hebben zich op lofwaar dige wijze van hun taak geltwe- Rattenbestrijding TUITJENHORN. In de komende dagen zal de strijd worden aange bonden met de rat. Voor dit doel zijn verdelgingsmiddelen gratis verkrijg baar bij de heer Corn, Pekker te Tuitjehorn en bij de heer N. Pronk te Kalverdijk. ten, en zongen vaak met goed tekstbegrip. Het was een zeer mooi concert, en dit Kerst-Oratorium kan in de kerk worden uitgevoerd zon der de sfeer allerminst te storen. De organist die van de orkest partij maar even een bruikbare orgelpartij moest zien te spelen, deed dit zéér goed en met muzi kale smaak. St. Caecilia kan er van overtuigd zijn dat hare' pres- tatie's op hoge prijs zijn gesteld, al kwam dit uit de aard van de zaak niet door applaus tot uit drukking. Zo ervaart men dat een kunstvol werk ook al is het niet populair bij goede uitvoering toch succes heeft. W. Schreurs GROOTEBROEK 23 Dec. 6000 kg groene kool 79, 1250 kg uien grof 4.00, riel. 560, nep 12.50; 125 st. bloemkool 10.00. AVENHORN, 23 Dec. 1000 kg. peen II 3.20, III 7.50, IV 5.90: 500 kg spruitkool 4176; 5800 kg ro de kool 6.5013.80, 1500 kg gele kool 5.307.30, 1000 kg. groene kool 10: 4500 kg grove uien 6.60, gewone 3.204.50, 1000 kg ble ten I rond 9.60, 400 kg witlof I 44, id. II 34. BEEMSTER, 22 Dec. Aardap pelen Bevelanders 11; witlof 23 55, rode kool 611, groene kool 611, spruitkool 4082, boere- kool 1217, sla 29, andijvie 39 52, rode bieten 410, gare bieten 15—17, winterpeen 510, waspeen 25, uien 47, prei 9 23; Appels: Brab. Bellefleur 4 16; Bramley Seedling 614; Cox Orange Pippin 2659; Goudrei- nette 1638, Gron. Kroon 824, Jonathan 1649, Notaris-appel 626; Present van Engeland 10 37; Zoete Campagner 1836; peren: Comtesse de Paris 1634; Conference 1027; Gieser Wil deman 2443; Kamperveen 31; Winterlouwtje 1433, Winterjan 19—38, IJsbout 14—32. Nrd.-SCHARWOUDE. 3300 kg. uien 4; drielingen 8,30; nep 13.50; 5000 kg. rode kool 612.50; 25000 kg. witte kool 56.40. LANGEDIJKER GROENTE- CËNTRALE. 10.000 kg groene kool 712.40; 2000 kg rode kool 7.10—8.40; 13000 kg gele kool 6.708; 4500 kg Deense witte kool 5.20—6.50. WARMENHUIZEN. Rode kool 7.60—12.60; gele kool 5.50—8.60; witte kool 5.606.40. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2