Conferentie over status van Nieuw-Guinea zonder overeenstemming geëindigd Indonesië wenst het gebied niet onder het gezag van de Unie Er heerst nog steeds rust aan het Koreaanse front „Geen stakingen om Irian" EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Om de Franse herbewdpenina Mislukking in Den Haag Impasse op termijn? Nederlandse souvereiniteit thans zonder instemming van R.l Toch naar vreed zame oplossing Irenebrigade gaat herdenken Postboot gestremd bij Terschelling „Vriendschappelijke regeling...." De familie Schram opnieuw gered Weer 'n overval op Java Djakarta waarschuwt: Britse troepen onder Eisenhower Landbouwprotocol geeft moeilijkheden Economische boycot van China? Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief pér editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct-, resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God w 't nergens veilig. (Vondel) HET FBH A S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 28 December 1950 46e Jaargang No. 12053 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 IN DEZE TIJD raakt men aan alles en aan allerlei nieuwe din gen en uitdrukkingen gewend. Waarom zou men ook niet kun nen spreken van een „impasse op.... termijn?" Het gaat hier over Nieuw-Guinea' en als men kennis neemt van de laatste pu blicaties over deze kwestie, met inbegrip van de officiële verkla ringen der beide delegaties' in den Haag, dan is de eerste in druk zeker, dat wij met de zaak in een moeilijke impasse zijn ge raakt. En dat is ook zo, met liien ver stande, dat de zaak niét als ho peloos moet worden beschouwd. De „termijn" immers zit 'm in de Nederlandse suggestie, dat de kwestie, waar het Nederlands- Indonesische overleg niet uit kon komen, zal worden voorgelegd aan de Unci, de befaamde com missie voor Indonesië van de Verenigde Naties. (Unci is de af korting van de United Nations Commission Indonesian). De mogelijkheid van interna tionale bemiddeling is al eerder geopperd en wij- hebben gelezen dat de Unci nog steeds in Dja karta zetelt en haar tijd daar in, naar wij aannemen zalig, niets doen doorbrengt. Er is dus alle reden, om de heren weer eens aan het werk te zetten, of om de commissie te ontbinden De standpunten van Indonesië en Nederland staan inderdaad tot nu toe vrijwel onverzoenlijk tegenover elkander. Het is dus duidelijk, dat er een derde aan te pas moet komen, om te be middelen, of goede diensten te bewijzen. Het is merkwaardig, dat Indonesië, dat tevoren nooit afkerig is 'geweest van deze in ternationale bemiddeling, (zelfs arbitrage wilde aanvaarden in het eerste charter van 1946!) thans aan deze inmenging wil ontkomen. t Dit is misschien niet zo vreemd, als men let op het (ver keerde) uitgangspunt van de In donesiërs, die naar de„on derhandelingengingen met de gedachte, dat van hun standpunt, waar het in wezen omging (de souvereiniteitsoverdracht-nü, niet mocht of kon worden afgeweken. Het is echter-wèl merkwaardig, als mén bedenkt, dat de bespre kingen in den Haag als inzet hadden de vraag, niet hoe, maar f de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië zou worden overgedragen. Nederland's standpunt kwam in het kort hierop neer, dat Nieuw- Guinea t.z.t. zelf zou beslissen, of het onder Indonesische dan wel onder Nederlandse souverei niteit wilde blijven. Dat leek een redelijk standpunt, ingegeven door eerbied voor het zelfbe schikkingsrecht, dat in de R.T.C.- overeenkomst toch niet helemaal voor de leus was „veilig" ge steld! In zoverre zou men misschien dan ook wel kunnen zeggen, dat de impasse al te voren als een kwade kans in het spel zat en dat het onmogelijk was, deze er uit te werken, als het spel zich tot de twéé partijen beperkte. De impasse is er dusop ter- m ij n in zoverre, dat het nu van Indonesië afhangt, of het op het Nederlandse denkbeeld zal in gaan. Het zal de enige uitkomst zijn in de omstandigheden, zoals die nu eenmaal thans liggen. Eerst als de Indonesiërs weige ren, zal de impasse volledig zijn. Eerst dan zullen de onaangena me, en pijnlijke gevolgen te vre zen zijn, welke in de afgelopen dagen ons als mogelijk zijil voor gehouden. Voordien behoeft er niets onherroepelijk stuk te gaan. Het is wel te betreuren, dat Indonesië niet is ingegaan nog niet althans op de Nederlandse gedachte, om de kwestie op te lossen in het kader van de sa menwerking, welke er bestaat in de Nederlands-Indonesische Unie. Dat was ook een constructief denkbeeld, en het zou Indonesië niet misstaan hebben, indien het er op was ingegaan! Tenslotte is de poging, om de kwestie Nieuw-Guinea naar in ternationaal overleg over te bren gen, een kans, althans een rede lijk-voorlopige kans, om even- tueel-dreigende binnenlandse po litieke moeilijkheden te voorko men. Dat mag men wellicht als een bijkomstigheid willen zien in het kader van de grotere be langen, waar het om gaat, maar het is, ook terwille van de onder havige kwestie, een niet te ver waarlozen factor! OOK IN JANUARI GEEN RIJKSGOEDKEURING VOOR WONINGBOUW Blijkens een desbetreffende be schikking heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting besloten dat ook in Januari 1951 geen rijksgoedkeuring wordt verleend voor het bouwen van woningen, tenzij het betreft: wo ningen voor gerepatrieerden, toe gewezen door het ministerie van Binnenlandse Zaken, woningen uit het contingent van de Natio nale Demobilisatieraad, woningen voor militairen door het depar tement van Oorlog te bouwen, woningen die gebouwd worden met een z.g. herbouwplicht, wo ningen, die gebouwd worden met toepassing van de beschikking verminderde bijdragen Woning- wetbouw 1951 (1) en woningen, die gebouwd worden met toepas sing van de verminderde premie regeling Woningbouw 1950. De Nederlands-Indonesische conferentie over de status van Westelijk Nieuw-Guinea is gisteravond geëindigd, zonder dat de partijen overeenstemming hebben kunnen bereiken. Naar verwacht wordt, zal de Indonesische delegatie morgen naar Djakarta terugkeren. Aan de vooravond van de 27ste December, de datum waarop Indonesië de overdracht van de souvereiniteit had verwacht en waarop in ieder geval volgens de R.T.C.-overeenkomst de status van West-Irian geregeld had moeten zijn, heeft de Nederlandse delegatie nog twee voorstellen ingediend. Op het eerste Irian onder de Nederlands-Indonesische Unie te plaatsen is door de gedelegeerden van Djakarta afwijzend geantwoord. Op het tweede de onderhandelingen met interventie van de U.N.G.I. voort te zetten bleef de Indo nesische afvaardiging het antwoord schuldig. De Nederlandse delegatie zegt in haar slotcommuniqué, dat naar haar oordeel thans de Nederlandse souvereiniteit oyer het Nieuw-Guinese gebied voortduurt. De Indonesische dele gatie heeft als haar mening uitgesproken, dat de Republik Indonesia haar aanspraak op West-Irian blijft handhaven en dat ós Nederlandse souvereiniteit over het gebied, die tot nu toe voortduurde met Indonesische toestemming zulks krach tens de R.T.C.-overeenkomst van nu af wordt voortgezet, evenwel zonder de instemming van de Republik Indonesia. gen. Aangezien de Nederlandse regering uitgaat van het stand punt, dat de thans afgesloten onderhandelingen een voortzet ting waren van een bepaald deel der R.T.C. waarbij de commis sie der Verenigde Naties haar bij stand verleende heeft zij voor gesteld de besprekingen zo spoe dig mogelijk te heropenen onder de bijstand van deze commissie of een soortgelijk -orgaan. De Indonesische visie De Indonesische delegatie had onoverkomelijke bezwaren tegen het stellen van West-Irian onder het gezag van de Unie, terwijl het feitelijk beheer in Neder landse handen zou blijven. Indo nesië kan het voortzetten van een „vreemd" bestuur, niet gedogen over een gebied, dat naar haar overtuiging een deel is van het Indonesische vaderland. De Indonesische delegatie acht in de overeenkomst van de Ronde Tafel Conferentie geen grond aanwezig voor het inmengen van de U.N-C.I. Zulks is trouwens te Djakarta reeds lang tevoren ver klaard. In hoeverre Indonesië nog aan dit voorstel van de Neder landse delegatie tegemoet zal ko men, moet na de terugkeer van Moh. Rum te Djakarta blijken. Beide delegaties hebben, zo zegt de Nederlandse verklaring, moeten vaststellen, dat de onder handelingen niet binnen het voor af bepaalde tijdvak het beoogde resultaat hebben opgeleverd. Dit brengt naar het oordeel van dé Nederlandse delegatie met Zich, dat de Nederlandse souvereiniteit gehandhaafd moet worden en dat het geschil niet is opgelost. Beide partijen hebben zich echter verbonden, hun geschil door vreedzame en redelijke mid delen tot een oplossing te bren- TE ASSEN EN DEN HAAG Het zal op 11 Januari 1951 tien jaar geleden zijn, dat te Congle- ton in Cheshire (Engeland) de Koninklijke Nederlandse Brigade werd opgericht, die enkele maan den na haar oprichting van H.M. Koningin Wilhelmina de naam „Prinses Irene" ontving. Thans ligt het garderegiment „Irene" in Assen en Zuidlaren. Het vormde in de afgelopen vier jaar vijf bataljons, die naar Indo nesië werden uitgezonden. Een daarvan, het 434e bataljon infan terie, vertoeft als onderdeel van de K-brigade nog overzee. De overigen zijn gerepatrieerd en gedemobiliseerd. Te Assen wordt op 11 Januari a.s. een herdenking gehouden, te 10.30 uur beginnend met een buitengewone vlaggenparade en 's avonds eindigend met een gala concert van de Kon. Militaire Kapel. Op Zaterdag 13 Januari komen de oudstrijders van de brigade te 's-Gravenhage in een reünie bijeen. De postboot „Noord-Nederland" van de Rederij Doeksen is gister middag tengevolge van de bij de huidige oostenwind zeer lage wa terstand aan het eind van liet z.g. Schuitegat onder de kust van Terschelling aan de grond ge lopen, terwijl zij op weg was van Harlingen haar Terschelling. De sleepboot „Stortemelk" van de zelfde rederij voer kort daarna uit en nam de passagiers van de vastgelopen postboot over om ze vervolgens op Terschelling aan land te zetten. Om 7 uur 's avonds slaagde de postboot er in weer los te komen. Nu de grote aanval van de Noord-Koreanen op Seoel elk ogenblik verwacht kan worden, verlaten vele inwoners de stad. Vluchtelingen, die hun bezittingen op een wagen hebben geladen, moeten per boot overgezet worden, daar de brug door de oorlogshandelingen verwoest is. Het paard evenwel heeft voor de inscheping weinig animo, zodat met man en macht gewerkt moet worden, om 't dier aan boord te krijgen. ENGELAND EN IRIAN De Britse ambassadeur te Den Haag, Sir Philip Nicholls. heeft in de afgelopen dagen bij de Nederlandse en Indonesische delegaties ter Nieuw-Guinea- conferentie de nadruk gelegd op het belang van Engeland bii een vriendschappelijke regeling al dus heeft de officiële woord voerder van het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. In diplomatieke kringen te Londen betreurt men het zeer. dat er nog geen oplossing is ge vonden, daar men vreest dat het bestaan van een ernstig Neder landsIndonesisch geschil nog meer zal bijdragen tot de on evenwichtige toestand van Zuid- Oöst-Azië als geheel MAKASSAR STAAKT OM NIEUW-GUINEA De voorzitter van het Irian- comité te Makassar deelde aan Aneta mede, dat heden te Ma kassar een eendaagse algemene staking wordt gehouden, teneinde de teleurstelling van het Indo nesische volk over de gang van zaken bij de behandeling van de kwestie-Irian tot uitdrukking te brengen. SOUVEREINITEITS- OVERDRACHT WERD NIET HERDACHT De verjaardag van de souve- reiniteitsoverdracht is nergens in Indonesië gevierd. „27 Decem ber is een gewone dag, 17 Aug. is de dag, waarop de onafhanke lijkheid werd afgekondigd," zo deelde men in regeringskringen aan Aneta mede. ROSSLARE, 27 Dec. (Reuter). Voor de vijfde maal is de uit Den Haag afkomstige publiciteits agent J. Schram met zijn gezin uit zee gered. Ditmaal werd het vaartuig van de familie S., de „Amy II", een als jacht ingericht sloep van ongeveer negen meter lengte, lekkend en wel de haven van de Ierse plaats Rosslare bin nengesleept door een trawler, die het bootje met defecte motor op zware zee voor de kust van Wales had aangetroffen. De heer Schram, aan een been invalide, die met zijn vrouw en drie kinderen van respectievelijk negen, zeven en vijf jaar aanvan kelijk naar Zuid-Amerika had willen emigreren doch later op Ierland besloot, sprak als zijn verwachting uit tenslotte in „vei lige haven" te belanden. FRANSMAN TE PRAAG VEROORDEELD Een 43-jarige Fransman. Ger- vais Garcette, oud-employé van de Franse ambassade te Praag, is te Praag tot 25 jaar dwang arbeid veroordeeld wegens mede plichtigheid aan het smokkelen van monsters Tsjechisch ura niumerts naar Frankrijk via de Franse ambassade. Het proces is in het geheim gevoerd. De Franse ambassade is er niet van in kennis gesteld. GRIEKENLAND EN JOEGO-SLAVIË VREDELIEVEND Rados Jovanovich, de eerste Joego-Slavische gezant in Grie kenland sedert vier jaar, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan Koning Paul overhandigd waar mee het herstel van de normale betrekkingen tussen de beide landen is voltooid. Uit Belgrado wordt bericht, dat de niéuwe Griekse gezant al daar, Spiro Capentanides, zijn geloofsbrieven aan maarschalk Tito heeft overhandigd. DERTIEN TOURISTEN DOOR BENDE GEDOOD Tussen Tsjisaat en Parankuda nabij Sukabumi heeft een bende een overval geoleevd op een ge zelschap, bestaande uit negen Indonesiërs, twee Chinezen, een Europeaan en een Europese dame. Het gezelschap reisde in drie ge sloten personenauto's, zo wordt te Djakarta gemeld. Voor zover op het oee^bUk be kend, zouden alle inzittenden bij deze aanslag om het leven ge komen zijn. COMMANDANT OLDEBROEK VOOR DE KRIJGSRAAD Aangaande de geruchtmaken de affaire-Oldebroek vernemen wij van justitiële zijde dat na onderzoek voldoende termen aanwezig zijn gevonden om de commandant van de legerplaats Oldebroek do.or de Krijgsraad te doen vervolgen. Hier is geen sprake van een doodlopen van de zaak in de doofpot: de aangele genheid zal te zijner tijd worden behandeld te Arnhem. DE AMERIKANEN EN 'T WOLTEKORT De Wool Associates van de New Yorkse katoenbeurs hebben gisteren soberheids maatregelen ten aanzien van het wolverbruik voorspeld. Deze maatregelen zullen waarschijnlijk inhouden, dat herencostuums het volgend jaar vervaardigd zullen wor den met broekspijpen zon der omslagen, colberts met slechts een buitenzak en zonder vest. Deze en andere materiaalbesparingen zullen nodig zijn wegens de toene mende militaire behoeften. Onder het oorlogsmateriaal, dat door de troepen van de Ver enigde Naties op de Noord-Koreanen werd buitgemaakt, bevinden zich ook talrijke stukken gemotoriseerd geschut van Russische makelij. Bij de evacuatie van Hoengnam zijn de verbonden strijdkrachten er in geslaagd behalve het eigen materiaal ook de oorlogsbuit mede te nemen. De rust aan het Koreaanse front duurt nog voort, afgezien van de voortdurende bombardementen door vliegtuigen van de verbonden troepen. De Amerikaanse luchtmacht schat, dat zij tot nu toe 40.000 Chinezen heeft gedood of verwond in de Koreaanse oorlog. Piloten verklaren, dat zij alleen gisteren 800 soldaten hebben gedood of verwond. De verdedigingslinie van de verbonden troepen is versterkt met de 100.000 man. die uit Hoengnam zijn geëvacueerd. Lui tenant-generaal Ridgeway. com mandant van het achtste leger, heeft thans 220.000 man onder zijn bevel. Hoge militairen te Tokio ge loven dat de verbonden strijd krachten, als zij de lucht en de zee beheersen en wat tanks en kanonnen betreft ver in de meer- Woensdagavond heeft de Indonesische regering een commu niqué uitgegeven, waarin zij zegt, dat zij niet kan toestaan, dat dreiging met stakingen of aanmoediging tot stakingen, alsmede intimidaties de atmosfeer in de samenleving beïn vloeden en dat zij daarom hiertegen geëigende maatregelen zal nemen. In haar verklaring zegt zij: Herhaaldelijk heeft de regering bekendheid gegeven aan haar vastbeslotenheid om die bepalin gen van de grondwet uit te voe ren, welke gericht zijn op de ver wezenlijking van een democrati sche staat, die gevestigd is op de grondslagen van het recht. In de laatste tijd hebben zich acties voorgedaan van personen en groe pen die, indien deze acties zich tot een gewoonte zouden ontwik kelen, een direct gevaar voor onze idealen zouden kunnen betekenen. Dikwijls is het gebeurd, dat per sonen of groepen, om hun wil op te leggen aan andere enkelingen of groepen door middel van boy cots, stakingen enz., hun toe vlucht namen tot bedreigingen of intimidaties. Indien deze han delingen tot gewoonte worden. OP ZOEK NAAR DE KRONINGSSTEEN Via de B.B.C. is een beroep op iedere Engelsman gedaan om alle mogelijke hulp te verlenen bij het terugvinden van de histo rische kroningssteen, die uit de Westminster Aodij is weggeno men. In een uitgezonden bood schap van de deken van West minster wordt gezegd dat koning George „diep bedroefd" is over de verdwijning van de steen. De Franse minister van Finan ciën Maurice Petsche, heeft Woensdag in de nationale ver gadering verklaard, dat de rege ring weigert om maar een der bezuinigingen, die door de finan ciële commissie in de speciale begroting voor de herbewape ning, ten bedrage van 355 mil liard francs, voorgesteld zijn. te aanvaarden. Het bedrag ver tegenwoordigt Frankrijks bij drage voor het eerste jaar ran het programma voor de West- Euopese defensie, waarover in de afgelopen zomer te Washing ton is beraadslaagd. De regering is van plan haar bestaan op het spel te zetten om aanvaarding van de begroting te verkrijgen. zullen zij onze gemeenschap in een atmosfeer van vrees brengen. Zulk een atmosfeer zou zeker niet bevorderlijk zijn voor een ge zonde groei der fundamentele menselijke rechten en vrijheden, zoals deze zijn vastgelegd in onze grondwet, welke wij in ere hou den. Een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat de in aan merking komende Britse troepen naar het leger van het Atlantisch Pact zullen 0vp""aan. zodra gene raal Eisenhower zijn hoofdkwar tier heeft gevestigd. Onder deze troepen vallen de Britse contin genten in Duitsland. Oqstenri.ik en Triëst. BENELUX-BESPREKINGEN Gisteravond arriveerden op station „Hollandse Spoor" te Den Haag de Belgische en Luxem burgse ministers, die heden deel nemen aan de hernieuwde be sprekingen over het op 21 October j.l. te Luxemburg gesloten land bouwprotocol, dat op 1 Januari in werking zou treden. Naar „De Nieuwe Gids" schrijft zou tijdens de besprekingen der ministers van landbouw van de Benelux te Den Haag van Belgi sche zijde worden aangedrongen op een uitstel van het van kracht worden van het nieuwe land bouwprotocol, dat in October te Luxemburg werd geparafeerd. INCIDENT AAN JOEGOSLAVISCHE GRENS Officieel is medegedeeld dat Joego-Slavische grenswachten gisteren „een persoon in een Roemeens uniform" hebben doodgeschoten zeshonderd meter binnen Joego-Slavisch gebied aan de grens met Roemenië. Het in cident gebeurde bii het dorp Radojevo. derheid zijn, het onbepaalde tijd tegen wel tien millioen Chinezen kunnen uithouden, zo nodig op een front van 200 km rondom het oude Taegoe-Poesan-bruggen- hoofd in het zuiden. Te Lake' Success zijn twee rap porten van de geallieerde opper bevelhebber in Korea, generaal Douglas Mc Arthur, ontvangen, waarin hij mededeelt dat de Chi nese communisten klaarblijkelijk de rechtstreekse verantwoorde lijkheid op zich hebben genomen voor het gehele Noord-Koreaanse front, terwijl de Noord-Koreanen naar Mandsjoerije worden gezon den en aldaar worden opgeleid. Russen in Korea? Volgens welingelichte militaire kringen te Tokio hebben Russi sche officieren in uniform Ame rikaanse krijgsgevangenen in Ko rea ondervraagd. Een Amerikaanse officier, die door de Chinezen krijgsgevangen was gemaakt, werd na zulk een ondervraging vrijgelaten. De Rus sprak onberispelijk Engels en had de Amerikaan vriendelijk behan deld. Gemeld wordt, dat de V.S. een voorstel van „een economische boycot van communistisch China door de vrije wereld" bestuderen als mogelijke volgende stap in verband met het Chinese optre den in Korea. De Amerikaanse regering zou van mening zijn, dat een derge lijke boycot geen fatale gevolgen voor de regering te Peking zou hebben, maar „minstens een aan zienlijk moreel effect zou heb ben". Kota Agoeng, Djakarta-Rot terdam, passeerde 27 Dec. Guardafui. Willem Ruys, passeerde 26 December Gibraltar. 30 December te Rotterdam verwacht. Zuiderkruis, passeerde 27 December Burlings. In te genstelling met het bericht van gisteren wordt het schip toch eerst Zaterdag 30 December in de vroege morgen te IJmuiden ver wacht. Om technische re denen ontscheping niet te Rotterdam, maar te Am sterdam op Zaterdagmor gen te 9 uur. Bengkalis, Djakarta-Amster dam, 26 December van Port Said. Mataram, Djakarta-Rotter dam, 26 December van Port Said. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 27 December te Aden. Maloya, 28 December (he den) te Amsterdam. Ont scheping te 9 uur heden morgen. Tabian, Surabaja-Amsterdam, passeerde 27 December Quessant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1