T uinders gehandicapt R. K. Vrouwenbeweging organiseerde Kerstavond door exportmoeilijkheden Voor de a.s. Feestdagen firma M. Preijer Zoon De polder Waard en Groet neemt tertiaire weg over G. S0ECKER ALKMAAR EN OMSTREKEN PELS7 WIJNHANDEL - ALKMAAR Goede stemming in Raad Ursem Regering tekent hoger beroep aan Banketbakkerij Oudejaarsavond reclame La n ges tra at 39 Telef. 2485 Marktberichten PAGINA 2 DONL/bRDAC 28 DECEMBER 1950 ALKMAAR Gisteravond heeft do afd. Alkmaar van de Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging, Gemengde Groep, (Gilde), in het Gulden Vlies een kerstavond gehouden, die in alle opzichten geslaagd mag heten. De presidente, Mevr. Palcari- van Nieuwkuyk opende de avond met een woord van wel kom tot de totaal gevulde zaal. Zij deelde mede. dat de Aïk- maarse toneelvereniging „Cante- cleer" zich bereid had verklaard een tweetal kerstspelen voor deze feestavond te verzorgen. Voor de voorlichtingsavond over emigratio zijn toegangskaarten gratia verkrijgbaar. De dames, die hebben meege daan aan de brei-actie, dankte Mevr. Paleari voor haar werk. waarna zij de zeer talrijke aan wezigen een zalig kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar toe wenste. Onder leiding van de heer Joh. Kuiper voerde het knapenkoor van de St. Dominicuskerk ver schillende Nederlandse en Franse kerstliederen uit. Zii deden dat muzikaal en beschaafd. De diri gent had eer van zijn voortref felijk werk. „Cantecleer". dat zich maar veertien dagen op deze avond heeft kunnen voorbereiden om dat aanvankelijk een ander ge zeischap het kerstspel zou ver zorgen, voerde, onder de goede regie van Bep Speet allereerst het mirakelspel van Henri Ghéon „De man die St. Nicolaas zag" op. Het was een plezierige opvoering, waarbij goed snel werd te zien gegeven door Vok Keijsper die de oude klokken maker bijzonder goed wist te ty peren. Martien Wessels leverde, als anticlericale wethouder en valse Sinterklaas uitstekend spel evenals Toon Buissink dat deed als St. Nicolaas in zwervers- NUTSSPAARBANK ALKMAAR Overzicht December 1950 In het tijdvak van 118 Dec. werd op de spaarbankboekjes in gelegd f 139.791.70 en terugbe taald f 277.754.22, alzo minder in gelegd dan terugbet. f 137.962.52. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870.05, be draagt thans f 11.202.339.83. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 59. Ingetrokken Werden 65 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 27798. Van dit aantal behoren 17470 aan personen of instellin gen te Alkmaar gevestigd: 6603 aan personen of instellingen el ders gevestigd en 3725 aan school- spaarders. Onder de in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 11 voor pasgebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.— In voormeld tijdvak bedroeg het aantal posten van inleg 1102. dat van terugbetaling 1499, teza men 2601. De lediging in voor meld tijdvak van 272 spaarbusjes leverde een bedrag vari f 3.818 42 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, bedraagt thans 5637. R.K. BOUWVAKARBEIDERS OPGELET ALKMAAR Donderdag 28 December vanaf 7.30 kunnen 7 bonnen ingeruild worden voor Kerstmis en Nieuwiaar. Ongeor ganiseerden kunnen Vrijdagavond nun vacantiebonnen inleveren. Diefstallen op bouwwerken ALKMAAR Bij de politie alhier zijn twee aangiften bin nengekomen, één van diefstal van een rol lood van ongev. 100 kg. uit een loods op een bouw werk aan de Anna van Buren- straat. Een andere aannemer deed aangifte van diefstal van een aantal loden buizen van 40 a 50 cm. lang. Deze loden buizen werden gestolen van een bouw werk van duplexwoningen ach ter Rochdale, Dronkeniieden op Kerstmis ALKMAAR In de nacht van Zondag op Maandag te omstreeks kwart voor één kreeg de politie te;ci' t isch beric'n, dat een aan tal personen zich luidruchtig en baldadig gedroeg op 't Verdron- kenoord. De politie trof deze groep, die ongeveer 10 personen telde, op de Laat aan. Zij waren in staat van dronkenschap. Na herhaalde aanmanihgen oin zich ordelijk te gedragen, was de po litie genoodzaakt, met de gum mistok op te treden. Na dit haid- handig optreden keerde de rust in het vrolijke gezelschap weer. Gevaarlijk ijs ALKMAAR - Tijdens de kerst dagen beeft de politie herhaalde lijk schaatsende kinderen van het onbetrouwbare ijs in de stad moeten verwijderen. Het ijs is voor schaatsliefhebbers absoluut niet geschikt. jUBILEUMVERLOTINC VAN „TURNLUST" Uitslagen bekend ALKMAAR Gisterenavond heeft in het Gulden Vlies, ten overstaan van notaris Mr. D. J. Roos, de trekking plaats gehad van de jubileumverloting van de Alkmaarse gymnastiekver. Turn- lust, die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert. In een advertentie, welke vandaag in ons blad voor komt, vindt men de uitslag van deze trekking, De hoofdprijs viel op no. 4154. Deze prijs, eén solexrijwiel gaat dus naar de oud-directeur van Turnlust, de heer Pol te Wor- merveer. De tweede en derde prijs, een stofzuiger en een foto toestel, gaan naar de bezitters van de lotnummers 1984 en 4825. Voor de overige winnende num mers zie men de advertentie. Op de geschiedenis van de gouden vereniging en op haar .ïubileumplannen komen wij nog uitvoerig terug. gedaante. Ook Arie Roobeek en Hans Keijsper. als gemaskerde bandieten, verdienden alle lof. Het tweede spel van Cante cleer was het korte stuk van Godfried Bomans „De Drie Ko ningen". een stuk waarin naar onze smaak al te goedkoon wordt gemoraliseerd op een wijze die niet eens overtuigend is. Dat echter is een euvel van Bomans' sDel. De spelers. Hans Keiisper Toon Buissink en Vok Keiisper, lieten ook in dit stuk weer voor treffelijk spel zien tegen een allerprettigst décor. Cantecleer heeft zich jn deze beide snelen weer van zijn goede kant laten zien. Er zit kennelijk talent bij deze vereniging. In de pauze vond een grote verloting plaats waarbii de win naressen de practische prijzen alleszins bleken te waarderen. Aan alle aanwezigen werd bo vendien een tractatie aangebo den die zeer in de smaak viel. Wij zijn ervan overtuigd, dat de dames van het gilde zich op deze kerstavond uitstekend hebben geamuseerd. Het was dan ook een zeer geslaagde avond. Schaakclub D.O.S. ALKMAAR De voortgezette onderlinge wedstrijden van de wintercompetitie luiden: J Nijman R. van Wezop 01 P. van Hoven—Mazereeuw 01 J Slikker P. Obdam 01 J. Boekei S. de Boer 01 F Jongkind A. Ligthart 10 A. Nijman W. Speets 10 A. Burgert J. Kooy afgebr. R. v. WezopMazereeuw W. Speets J. Nijman 10 F. Jongkind A. Nijman 10 F. Obdam J. Boekei 01 A. Burgert S. de Boer 10 Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mar- garetha d. van L. Koemeester en J. Velseboer. Marianna M. d. van W. Loos en A. Pauw. An- thonius J. C. z. van C. J. Vlaar en J. M. Valkering. Richard H. G. z. van F. J. Hol en C. C. A. Martens. Frans en Anneke, z. en d. van H. B. van Haren en G. Schouten. Theodora P. M. d. van J. A. Toornent en W. J. Kaan dorp. Hendrik B. J. z. van J. Morriën en A. Schenk. Marie, d. van J. Elzer en J. Faber. Martha R. d. van I. Bakker en M.Schui temaker. Gehuwd: Cornelis van Mierlo en Aaltje van de Kuijt. Johannes Bruin en Geertruida Admiraal. Overleden: Trijntje Nes, oud 76 jr., wed. van P. Donker. Jan Basjes, oud 87 jr., gescheiden van C. M. Knaap. ONZE AGENDA KERSTAVOND Voor leden van de K.A.V. om 8 uur in het Wapen v. Heems kerk. FILMS: Rex-theater: Odet te Churchill, 14 jr.; Har monie: Francis, a. leeft.; Cinema Americain: De Gebroken Pijl, 14 jr.; Victoria Theater: Fra Diavolo, alle leeft. Voor stellingen hedenavond 8 uur. APOTHEKEN: De apothe- kersdienst wordt waar genomen door de apo theek van Mevr. de Wed. C- M. B. Wanna, Mientll TAXI'S: De nachtdiensten worden gereden door de Nassau-garage, Nassau- plein, telef. 3545. TONEEL: Abonn.voorstei- ling, serie A, verzorgd door Rott. Toneel in 't Gulden Vlies, 8 uur. Gevonden en verloren BERGEN. Gevonden: Kin- derportemonnaie met inhoud; 1 p. licht-bruine gebreide hand schoenen; 1 pr. zwarte dames handschoenen; rood-wit gebreide halsdoek; bruin lederen kinder kapje; portemonnaie met beugel sluiting; 1 pr. groene wollen wan ten; rood-wit kinderwantje; ge vlochten biezen boodschappentas witte wollen want; 1 pr. gebreide heren handschoenen; blauw kin derwantje; zwarte rechter kin derhandschoen; linker blauwe kinderwant; bruin lederen porte monnaie met inhoud; 1 pr. witte gebreide wanten; blauw wantje; wit metalen kinderrozenkrans; padvindersriem met sleutel en fluit. Verloren: Zwarte portemonnaie met drukknopsluiting; 1 pr. Ie deren dameshandschoenen; grijze want met bont gevoerd: bruine want; blauwe alpinomuts; wit dekkleed; gouden dameshorloge met dito schakelarmband; zwarte ballpointpen; wieldop van auto, merk „Minor"; portefeuille (plas tic) met inhoud; nummerbord G-K-99556 met achterlicht; wit- bruine linker wollen want; kin derwantje met ^bruine strepen; bruin lederen kinderkapje; don kerblauwe gebreide ijsmuts. Aan komen lopen: Zwart hond je met witte borst; hazewindhond Burgerlijke Stand SCHOORL, Geboren: Cornelis Th. zv G. Kooij en W. R. Stoop; Willem J. zv W. J. Mast en D. Keij- zer; Annie dv W. Ruis en C. A. Snip; Geertje dv N. de Hart en A. Nottel- man; Johannes P. M. zv G. A. Schel- tema en C. H. Kooijman; Paulina A. dv P. J. Leek en A. Druijven; Catharina C. M. dv. J. Nanne en M. Tesselaar. Ondertrouwd: F. Repko en A. G. de Waard. Getrouwd; W. Sevenhuijsen en M. den Das. Overleden: G. Thomasz 84 jaar weduwe van J. Levendig; A. Rens 67 jaar getrouwd met A. Schenk. (Advertentie) De Oudorperpolder weer in trek OUDORP. De jeugd, die wei nig geduld, heeft -om te wachten tot het' ijs sterk is, beoefent de ijsspórt al weer op grote schaal. DeOudorperpolder biedt hier voor een 'gunstige gelegenheid. Bij tientallen vermaken zij zich op de sloten en tochten. Al blijkt het ijs nóg zwak te zijn en al maakten verscheidenen reeds kennis met het water. Behoudens enkelfe plaatsen, zijn de sloten en tochten in de Oudorperpolder in het algemeen ondiep en wij gunnen de jeugd gaarne deze pret. Toch verdient het aanbeveling om geen kleine kinderen zonder geleide op het ijs te laten gaan. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Theodorus Adrianus, zoon van Th. A. Smit en E. M. Mulder; Hendrika Ma ria, dochter van H. Roersma en M. Wiersma; Everdina Anna Ma ria, dochter van G. A. de Wit en C. I. M. Schilder. Overleden: Levenloos aangege ven kind van Corn, de Wit en R. Dijkstra. Teruggetrokken ZIJPE Naar men ons mede deelde, heeft de laagste inschrij ver voor de bouw van het tehuis voor oudelieden te Schagerbrug, de fa. C. Noort en Zn. te Bergen, zich officieel teruggetrokken. Aan hen zal dus in elk geval geen bouwopdracht worden ver leend. Advertentie De laatste dag van 't jaar, de dag van het bezinnen, PELS wenst U allen toe, nu 't nieuwe gaat beginnen: Voorspoed en vrijheid, Gezondheid en blijheid, Maar bovenal dat eindelijk.de vrede het zal winnen! Oude Pels, p. ltr Citroen, p. Itr Fladderac, p. ltr Bessen, p. ltr Advocaat, p. ltr Cognac, p. ltr v.a. Likeuren, p, ltr v.a. Rhumpunch, p. ltr v a 5.60 4.70 4.85 4.35 4.20 5.95 5.15 v.a. 4.90 Rode Bordeaux per fl. vfa2.30 Witte Bordeaux per fl .v.a2.70 Bourgogne, per fl. v.a. 3.30 Portwijnen, per fl. v.a. 4.45 Sherry, per fl. v.a. 5.30 Samoswijnen, per fl. v.a. 2.95 Bisschopwijn, p. fl. v.a. 2.35 Champagne Pommery per fles 13.45 TELEFOON 2585 WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te K.A.B.'ers op retraite? Vrienden, WAARLAND. Vrienden, nu de vorst zijn intrede in ons Hol lands landschap heeft gedaan en een groot gedeelte van onze af deling een verdiende rust geniet, is er een mooie gelegenheid om ons drie dagen te verdiepen in de katholieke zaak van onze be weging. Komt het niet prachtig uit, dat er van 58 en van 1215 Januari retraites, gehouden worden spe ciaal voor ons? Zijn wij onze stand en straks met de P.B.O. medezeggingschap waardig, waflneer wij de K van K.A.B. niet kennen? Daarom vrienden, de. gelegen heid is er. Geeft u vóór 1 Jan. op bij de voorzitter. Wanneer er financiële bezwaren zijn om f 9.50 te betalen, dan wil het bestuur u daarin tegemoet komen. KERSTAVOND BEEMSTER. Hedenavond orga niseert de KAB afd. Beemster in het verenigingsgebouw een Kerstavond, Dit is iets nieuws voor de Beemster KAB daar andere jaren rond St. Ni colaas een dergelijke avond werd ge organiseerd. Deze avond, die geheel in het teken van Kerstmis ligt, zal naar het bestuur hoopt zeker de aan dacht trekken. HEERHUGOWAARD-NOORD. De L.T.B., afdeling Heerhugo waard-Noord, besloot in principe mede te werken aan de stichting van een gezamenlijke zuurkoolfabriek. Bij de inven tarisatie van 2 December j.l. was gebleken dat er momenteel nog 234 wagons producten onder de tuinders waren, dat is 66 wagons meer dan vorig jaar. De oorzaak is voornamelijk te vinden in de exportmoeilijkheden. Zoveel mogelijk zal toege legd worden op de bloemkoolteelt in het komende seizoen Oude Genever, p. Liter f 5.25 Citroen p. Liter f 4.50 Fladderac p. Liter f 4.60 Bessen p. Liter f 4. Advocaat .vanaf p. fl. f 3.70 Cognac, vanaf p. fl. f 4.20 Cognac Bisquit, p. fl. f 9.50 Cognac Courvoisier p. fl. f 11.35 Cognac Remy Martin p. fl. f 13.80 Rhum Punch, p. fl. f 4. Citroen Punch, p. fl. f 4.— Bisschopwijn, p. fl. f 2.20 WIJNHANDEL - ALKMAAR - VOORDAM 8 Tel. 3166 LANGEBAANWEDSTRIJDEN BEEMSTER. De 2e Kerstdag werden op de ijsbaan Beemster, langebaanwedstrijden gehouden voor ingezetenen van de Kring Purme- rend. Van elke afd. waren er twee afgevaardigden, 'zodat er 18 rijders aan de start verschenen. De uitslagen waren: 500 m.: 1. K. Kerkhoven, Beemster 2. C. Zwaan, De Rijp; 3. D. Los, Jisp; 4. C. Rijswijk, Purmernd. 1500 m.: 1. C. Rijswijk, Purmerend 2, K. Kerkhoven, Beemster; 3. D. Los, Jisp. Totaal klassement: 1. K. Kerkho ven, Beemster; 2. C. Rijswijk, Pur merend; 3. D. Los, Jisp. Wegens de slechte gesteldheid van het ijs konden de wedstrijden in het schoonrijden voor dames en heren Zondag 21 Dec. geen doorgang vin den. Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van de waterschappen Waard- en Groetpolder beraad slaagden Zaterdagmiddag over het voorstel om van de polder Wierlngerwaard over te nemen de z.g. „oprit" van Wierlngerwaard, over Nieuwersluis tot aan de brug van de Wieringermeer. Deze weg loopt dwars door het N.O. deel van de polder, doch werd desniet temin in 1942 plotseling door de Staatssecretaris van Waterstaat en Verkeer in verplicht onder houd overgedragen aan de polder Wieringerwaard. Daaruit ontstond de dwaze toe stand dat Wieringerwaard een weg had waarmede ze niet te maken wilde hebben, en Waard en Groet geen zeggenschap had over een weg en drie grote dui kers in het eigen domein. Veel last had men er tot nu toe niet van, doch het uitdiepen van alle sloten en het verlagen van het waterpeil gevoegd bü het dicht- slippen van de te hoog liggende duikers, zijn oorzaak dat het land aan de N.O. zijde van de „oprit" verdrinkt als het overige gebied reeds geheel w-atervrii is. Tijdens conferenties met de polder Wie ringerwaard bleek dat waterschap genegen om de weg over te doen op dezelfde voorwaarden als waarop men het „verplicht cadeau" gekregen had, d.i. in be heer en onderhoud van weg, ber men, taluds en duikers, met toe betaling van f 4990.— door Wie ringerwaard. Verschillende hoofd ingelanden brachten naar voren, dat voor dit geld de weg onmo gelijk onderhouden kan worden. Voorzitter beaamde dit, doch bracht hen onder het oog, dat er anders geen mogelijkheid zou zijn om de veel te lage hoofdduiker op te halen. Het is immers on mogelijk zulks van Wieringer waard te eisen. Bovendien wordt door het overnemen van de weg een eind gemaakt aan een wan toestand. Het voorstel werd aangenomen. Vervolgens werd in principe besloten om de hoofdduiker op te graven en ruim 30 cm lager In te leggen. Dit is nogal een groot werk, want er ligt 4 meter boven op. In totaal moet dan ook 700 M3 grond worden i verwerkt, Het ligt in de bedoeling om hiermede direct na nieuwjaar te beginnen, omdat nu de dregline nog be schikbaar is. De kosten, geraamd op f 1000.-, zullen worden bestre den uit het bedrag dat van Wie ringerwaard voor het wegonder houd ontvangen wordt. Het voorstel om de diverse werknemers een loonsverhoging van 5 pet. en een gratificatie van 2 pet. te verlenen werd z.h.st. goedgekeurd. Dijkgraaf Breebaart kon mede delen, dat de werken in de pol der nagenoeg voltooid zijn en ondanks de heftige regen goed geslaagd. De opnieuw behandelde weg, waarvan een stuk zelfs „uit regende", is in zulk een perfecte conditie, dat deze zelfs door het zware bietenvervoer niets heeft geleden. De vergadering besloot om een erkenteUlkhcidsschrijven te richten aan de uitvoerders, de fa. Ooms uit Avenhorn. De dreg line heeft de waterloop van de sluis tot aan Aartswoud en van de Machine tot voorbij de Wed. Waiboer in Groetpolder uitgediept De zaak is keurig opgeruimd, vooral bij de bruggen. Volgend jaar zal de vaart langs de Winke- lerweg onderhanden worden ge nomen. Ook is de tocht van A. Spaan tot aan de machine te Winkel bijzonder keurig opge knapt, hetgeen eveneens geschied de met de sloten aan weerskanten van de „Ontginning" bij Stammes. De sloten zpn zo ruim dat het waarschijnlijk niet eens meer no dig zal zijn om daar een onder bemaling te plaatsen. De zware regens, die het land in de Waard- polder veranderden in onafzien bare velden met kleibiubber, maakten het onmogelijk om het graven van de nieuwe vaart en het dichten van de oude mot de gewenste snelheid voort te zetten. Toch is dit werk ook goeddeels klaar gekomen en Dijkgraaf Breebaart sprak woorden van hulde aan het adres van de dreg- line-machinist welke bewezen heeft een opmerkelijk kundig vakman te zijn. Het P.E.N. heeft tijdig zorg gedragen voor het ver leggen van de kabels. Enkele hoofdingelanden wezen er nog op, dat ook de hoek bij Geertsema de sloten zo vol zitten dat er haast geen water meer door vloeit. Het bestuur zal hier aandacht aan wijden. Verder werd nog medegedeeld, dat de uitkering uit het tertiair wegenfonds f 4287.30 heeft bedragen d.i. ruim f 400.meer dan vorig jaar. Ged. Staten hebben nu wel toestem ming verleend om f 7000.te lenen, maar het blijkt volstrekt onmogelijk om voor de toelaat bare rente van 2l/i pet. klaar te komen. Besloten werd om Ged. Staten toestemming te vragen of een hogere rente gegeven mag worden. De regenval kost f 8500.— Opzichter en penningmeester gaven een overzicht van de ge volgen van de abnormale regen val. In 1948 is 562 mm water ge registreerd, in 1949 642 mm en in 1950 tot en met November 946 mm. De gemalen hebben in 1948 verwerkt 48.328 m3, in 1949 71308 en in 1950 liefst 145.064 m3, ter wijl over die jaren het Kw/h ver bruik resp. was 4.197.000, 5.992.800 en 11.168.000 (t.m. November), zodat dit jaar minstens 12 mil- lioen kilowatt kost, d.i. 2<li maal zoveel als in 1948. Hiervoor heeft men t.m. October reeds f 5933. moeten betalen, doch men moet rekenen op minstens f 8500.— aan stroomkosten voor het gehele jaar. Vorig jaar is aan bemalings- kosten f 2546.uitgegeven, zodat men de gestegen energiekosten in aanmerking genomen met een raming van f 4500.aan de zeer veilige kant bleef. Zelfs die ra ming wordt nu met ruim f 4000. overschreden. De ingelanden doon er daarom goed aan, rekening te houden met een naheffing of extra hoge polderlasten voor 1951. HEILIG JAAR FILM DE RIJP. Zondag werd in de geheel gerestaureerde feestzaal van café Blokdijk, de grote Heilig-Jaar film vertoond, een indrukwekkende reportage van alle grote gebeurte nissen, die in 't Heilig Jaar te Rome hebben plaats gehad, In het voorprogramma is een do cumentaire film opgenomen welke een interessant verslag geeft van het zogenaamde ,.Fibra"-systeem bij het doofstommen-onderwijs te St. Mi- ehelstel. De demonstratie welke de meisjes ln Rome hebben gegeven heeft OP de aanwezige autoriteiten w.o. ook de Nederlandse gezant gro te indruk gemaakt. Van dit systeem is een film gemaakt welke enige we ken in-Italië is vertoond en thans bestemd is voor Amerika. Vóór Kerstmis kwamen de tuinders van de afdeling Heer- hugowaard-Noord in vergadering bijeen. Het emigratieprobleem is mo menteel een vraagstuk van groot belang. Dit heeft het hoofdbe stuur der LTB dan ook terdege ingezien en is overgegaan tot het instellen van een emigratie- dienst, geheel ten gerieve van haar leden. Op 21 Juli a.s., van 10 tot 3 uur zal zij voor het eerst zitting houden in paviljoen Kin- heim te Alkmaar en zo vervol gens iedere 3e Vrijdag van de maand. Het hoofdbestuur dankte de leden voor de vlotte betaling der contributie. Deze contributie zal met ingang van 1951 met 20% worden verhoogd en zii zal in de loop van Januari worden geïnd. De kernclub zal, evenals vorige jaren, met een subsidie worden gesteund. Bij de inventarisatie van de stapelproducten bleek dat op 2 Dec. 1950 ruim 300 wa gons aanwezig waren, tegen vo rig jaar 234 wagons. In het afge lopen seizoen is er aan NMB voor 20 mill, gulden doorge draaid. De leden der LTB werden dopr de geestelijk adviseur, pastoor .5- De voltallige raad vergaderde dezer dagen onder voorzitter schap van Burg. Nolet. Aan een motie van de raad van de Gemeente de Wijk betref fende, onbillijkheid in de wegen belasting, werd adhaésie betuigd. Besrotine 1951. Inkomsten en uitgaven gewone dienst gemeente bear, f 143.896.46 Inkomst, en uitg. Lapitaaldienst 103.205.05. Begroting gemeente lijk woningbedrijf 1951 in baten en lasten f 16.229.14. Kapitaal- inkomsten en uitgaven idem f 5470.86. Ink. - en uitgaven gevv. dienst Burg. Armbestuur f 9328.80. Ink. en uitgaven kap.dienst Burgerlijk Armbestuur f 96.—. In een uitvoerig rapport bracht de heer Sijts ter kennis, dat de begrefting de goedkeuring der commissie kan wegdragen. Hij stelde dan ook voor deze te aan vaarden, hoewel hij de post voor de Brandweer tamelijk hoog vond, maar die is misschien be doeld om het materiaal op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Waarop wethouder Langereis opmerkte: „Was het materiaal op hoog peil ,dan zou deze post niet zo hoog geweest zijn," De begroting werd algemeen geaccepteerd. Ook voor 't Burg. Armbestuur en woningbouw. Algemene beschouwingen. De heer Si.its merkt op, dat bij de begroting van 1950 geen alge mene beschouwingen werden ge houden, hetgeen te begrijpen was, maar daar wil hij zich niet in verdiepen. Door de KVP is indertijd druk uitgeoefend' op het Plaatselijk Belang, aangaande het samen stellen der lijst van candidaten voor leden van de Gemeenteraad. Hiermede werd dan bedoeld geen leden der C.P.N. op de lijst te plaatsen. Immers, in de vorige raad had 1 lid der C.P.N, zitting. Ging PI. Belang hiermede ac- coord, dan zou de mogelijkheid bestaan om aan PI. Belang als kleinste partij een wethouders zetel af te staan. En zo is dan bij de wethoudersverkiezing de heer Joh. Langereis als wethouder ge kozen. De heer Sijts gelooft dat er nog zo'n slechte keus niet ge daan is, want er wordt op bui tengewoon prettige wijze samen gewerkt. Tenslotte sprak wethouder Langereis de wens uit, dat de goede samenwerking tussen de beide groepen èn in de Raad èn in de gemeente mag blijven voortbestaan. De heer Veekus bracht dank aan de KVP voor het vertrouwen in wethouder Langereis en hoopt verder op een prettige samen werking. De rondvraag leverde geen bij zonderheden op. De burgemeester dankte allen voor de samenwerking in het af gelopen jaar cn gewaagde van de talrijke grote en kleine beslui ten die zijn genomen, over de goede verstandhouding in de raad en de bevolking onderling. De nieuw benoemde gemeente werkman B. Vlaar te Ursem is 20 Dec. j.l. in functie getreden. Borsboom aangespoord in een van de volgende maanden een retraite te houden. De gelegen heid bestaat op 23 tot 26 Jan. en op 3 tot 6 Februari a.s. De leder kunnen zich alsnog opge /en bij de secretaris der afdeling. Over het tijdvak van 30 Oct. tot 25 Nov. 1950 vloeide in de kas der N.M.B. f9810.10. Bij de be spreking van de Oogstdankdag stelde voorzitter voor óm 's mor gens eerst 'n H. Mis te laten op dragen, waarna een algemene ledenvergadering, waarbij alle leden zullen worden uitgenodigd. Na een uitvoerige en duidelijke uiteenzetting van de voorzitter omtrent de stand van zaken m. de mogelijkheid tot het op richten van een zuurkoolfabriek besloten de léden in principe hu: medewerking hieraan te verle nen. Bavo-training gaai- door! URSEM. Nu er de laatste we ken niet gespeeld wordt wil dit niet zeggen dat de training ook dpor de bond is afgelast. Sommige spelers schijnen van dit standpunt uit te gaan. Vrijdagsavonds om 7.30 uur is er nog altijd trainen in 't clubhuis. Het bestuur zal gaarne zien' dat de animo niet verslapt, daar deze trai ning de vereniging handen met geld kost en uiteindelijk wil men dan ook de vruchten hiervan plukken. Ook is er een achterstand van contributie ontstaan, ook al vanwe ge het niet doorgaan van de wed strijden. Vriendelijk verzoekt de penningmeester dit a.s. Vrijdag op de training te willen aanzuiveren. Hij zal een speciale „zitting" houden in verband met het afsluiten van het oude jaa.r Benoemd HEERHUGOWAARD-NOORD Onze plaatsgenoot, de heer S. P, Borst, is met ingang van 1 Fe bruari a.s. benoemd in vaste dienst als districts-controleur van het Landbouw (Pensioenfonds en voor het contineren van de di verse verzekeringen. MARKTOVERZICHT PURMEREND Het gezegde, dat een verstelde markt, ijzer of goud waard is, werd gistermorgen op verschil lende plaatsen weer bewaarheid daar de handel in vette koeien maar heel stroef was. Na de aanvoer van runderen, waren de vette wel het meest in getal, al kan men niet zeggen, dat over het geheel de kwaliteit zo goed was. Voor de enkele geldekoe die er was, was ook geen lief hebberij en ook bij verse melk koeien was het heel stil. Ook voor de pinken en de enkele graskalveren voor het gebruik, was geen animo. Met de nuchte re kalveren ging dif anders. Daar was het een vlugge be weging en dezen werden dan ook voor hoge prijzen genomen. De rundveemarkt was tegen de verwachting in maar heel matig bezet. De gang was heel goec en voornamelijk de lammetjes werden duur gekocht voor ex port. Degenen, die met vette varkens waren, profiteerden wel van de verstelde markt, daar de zen bi) een klein aanbod, heel wat hoger in prijs waren; de in zet was f 1,80 maar liep gelei delik op, om op f 1,85 5 f 1.86 te sluiten. De vette zeugen de den ook zo om de*fl,70 Het aan bod, van biggen was ook minder. BI) de bokken en geiten was de handel stug. Ook bii de paar den was het stil, ook voor de slacht was maar weinig vraag. Dat de pluimvee-markt minder druk was dan de vorige week was te begrijpen. De prijzen wa ren vrii stabiel. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR, 27 Dec. Slachtvee- markt. 20 koeien 500—900; per kg 2.402.60; 16 nuchtere kalve ren 30-50, 18 vette schapen 100 130, 67 varkens per kg 1.80 1.84. Rekening houdende met het feit, dat we vandaag een ver stelde markt hadden, benevens de niet direct grote behoefte bij de slagers na de kerstdagen, is de aanvoer ons niet tegengeval len. De kwaliteit van do koeien kon over het geheel genomen niet zo best genoemd worden, vandaar dat maar voor een en kel beestje de hoogst gegeven notering is besteed. De nuchtere kalveren, zowel als de schapen, zijn allen tegen hoge prijzen ver kocht. De kwaliteit van de aan gevoerde varkens was prima. De 'dieren zijn tegen de hierboven genoemde prijzen, die gegeven zijn met korting op het levend gewicht, vlug verhandeld. De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. AANHOUDENDE VORST In het Zuiden van het land vrij veel bewolking met later mogelijk enige sneeuw. Elders flinke opklaringen. Krachtige tot matige, maar langs de kust van Holland en Zeeland tijde lijk harde Oostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar strenge, overigens lichte tot matige vorst. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN GESTAAKT De veerdienst EnkhuizenSta veren is, ingaande gisteren, we gens ijsgang gestaakt. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Naar wij vernemen heeft de Staat der Nederlanden hoger beroep aangetekend tegen de. uitspraak van de Haagse rechtbank in het kort geding betreffende de af- vloeiing van de Ambonese mili tairen van het voormalige K.N.I.L. ZAANSE MOLEN VERLOOR OPNIEUW EEN WIEK Omstreeks elf uur gistermor gen is. van de pelmolen „Het Prin senhof" te Westzaan een roede afgemalen. In April van het vorig jaar werd eveneens een roede afge malen, doch door financiële steun van molenvrienden kon de schade toen hersteld worden. Het voort bestaan van deze molen, een der laatste in de Zaanstreek die nog in vol bedrijf is, wordt door deze ramp ernstig in gevaar gebracht. Advertentie SNEEUWBALLEN met slagroom SAUCIJZENBROODJES CROQUETTEN PASTEITJES APPELBOLLEN APPELFLAPPEN APPELBEIGNETS ZALM- en HUZARENSLAATJES ZUIDERKOGGE. Bevelanders 10; groene kool 10.2014.30; gele kool 5.509; spruiten 4058; boere- kool 13; uien 3.404.80; goudéeinet 22—26; st. remi 20—30; winterjan 22 37; schollinkhouter 22—33. LANGEDIJK. 5700 kg. uien 4.60 ■8.90; grove 6.907.50; drielingen 67.50; nep 5.9011.60; 2000 kg. peen. B 5—6.30; C 6.80—7.20; 700 kg. bieten A 11; B 0.10; 17000 kg. groene kool 17.30; 18000 kg. gele kool 5.50— 11.40; 16000 kg. rode kool 6—16.30; 4500 kg. deense witte 5.70—0.10. WARMËNHUIZEN. uien 5.60; gele kool 7,909.80; rode kool 6.30— 14.50; witte kool 5.906. N.-SCHARWU ODE. 2000 kg. uien 5.505.00; grove 6.90; 400 kg kroten A 10.90; 22.000 kg. rode kool 7.50—14.50; 10.000 kg. gele kool 6.20 10.50; 3400 kg. groene kool 7.70 12.80; 31.000 kg. witte kool, deense witte 5—6.20; sufcees witte 5.606.10. ZWAAG, 27 Dec. Aardappelen 9.10—9.70, uien 2,90—7.40, prei 18—27, savoye kool 5.9014.10, rode kool 714.60, boerenkool 16 24, spruitkool 6273, witlof 52 74, breekpeen 67.70, bloem kool 956, knolselderie A 021, B 616; Alicanten 34-94; goud- reinetten 2033, Cox Orange 22 66, Glorie van Holland 24—34; Present van Holland 816; Com- tesse de Paris 2443, Legipont 25 —28, Gieser Wildeman 2042, Winterjan 2936. OBDAM, 27 Dec. 2500 kg uien 4.60—6, grove 5.80—6.70, 1500 kg breekpeen C 5.606.30, 2000 kg kroten A 10, B 8.00, 3000 kg sa voye kool 910, 500 kg rode kool A 10.80, 800 kg spruiten 5165. ALKMAAR, 27 Dec. Veemarkt 20 vette koeien 500-900, 16 nuch tere kalveren 3050, 18 vette schapen 100130, 70 varkens 1.80 ■1.84 per kg. ALKMAAR, 27 Dec. Export- veiling. Spruiten extra 70—85, 4068; prei 16—34, knolsoep 7 15, boerekool 2437.50, witlof 3974, andijvie 1162, sla 15 16, gele kool 5.508.60, rode kool 6—12, groene kool 8.2017.60, bieten 412, worteltjes 2534, uien 410, aardappelen 7.5012, selderie 11—16, peterselie 16, stoofperen 2939, appels moes 1728, Present van Engeland 39. PURMEREND, 27 Dec. Eieren: 3500 kipeieren 12—14, 1500 een deneieren 12 per 100 stuks. Veemarkt: 310 runderen, 166 vette koeien 1.852.00 per kg, afloop stug; 60 geldekoeien 385 650, stug; 42 melkkoeien 650— 850, stil; 22 pinken 325—500, stil; 8 stieren 6751250 stug, 12 gras kalveren 165-240, stug; 186 nuch tere kalveren slacht 55-110, vlug, 107 vAte varkens slacht 1.70 1.86 per kg, vlug, magere var kens 45—65, kalm, 356 biggen 28 45, kalm, 556 schapen en lam meren, schapen 70—115, goed. lamm. 75110 vlug, 18 bokken en geiten 1050, stug; 15 paar den 475700 stil; totaal 1548 dieren. Pluimveomarkt: 1600 oude kippen cn hanen, witte en rode 2.252.50 per kg, 1050 jonge ha nen blauwe 2.763 per kg; 850 eenden, jonge 1.252.25 p.st.;- 450 konijnen 24 p.st.; 40 ganzen 8 13 p. st; 17 zwanen 14—18 p.s.t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2