Regeling van het stakingsrecht? Imperium en kolonie Inroepen van bemiddeling is misschien beter Prinsesjès in Sankt Anton Nieuwste afsluitbomen Vrijdag in gebruik HAAGSE BRIEF Doel sympathiek maar moeilijk is juiste vorm te vinden De „Manchester Guardian De ski's waren vergeten De dorpsharmonie naar huis gestuurd Heiloo heeft de primeur Nieuwe poging van de „twaalf"? Verleden en toekomst Kees Broekman in ons land Koude kan lang duren DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de Justitiebegroting is de belangrijke vraag aan de orde gesteld of de Overheid niet over middelen moet beschikken die gehanteerd kunnen worden tegen sta kingen, zoals die in Augustus van dit jaar in onze zeehavens plaats vonden. Deze vraag is ongetwijfeld ook urgent, omdat wij ons niet de illusie mogen maken, dat de communisten het bij deze overigens deerlijk mislukte poging zullen laten. De economische positie van ons land is als gevolg van de inter nationale gebeurtenissen verre van rooskleurig en wanneer de weerslag hiervan zich ook in ons levenspeil zou doen gevoelen, zullen de communisten ongetwijfeld andermaal trachten om hun kans te grijpen. De eerste reactie op een der gelijke vraag is dan ook een vol mondig „ja". Wanneer aan de ene kant aller inspanning wordt ge vraagd om de productie op te voeren, teneinde zo de gaten te vullen, die vooral de laatste maanden in onze economische positie zijn geslagen, moeten po gingen om deze gaten nog te vergroten, toch zeker als mis dadig worden aangemerkt. Wij herinneren in dit verband ook nog eens aan het befaamde krantenknipsel van achter het IJzeren Gordijn, dat bij de alge mene beschouwingen door de mi nister-president werd voorgelezen. Uit dit krantenknipsel bleek, dat men zich ginds onverholen over de stakingen in onze havens ver heugde en wel omdat de Poolse haven er zijde bij zou spinnen. Overwegingen als deze leiden er toe, dat men gaarne bereid is om de zinsnede in het Voorlopig Ver slag te onderschrijven, „dat de democratie niet ten onder mag gaan, doordat de vrijheid, welke zij toestaat, wordt misbruikt om haar zelf te ondergraven". Voor het onmogelijk maken van stakingen als deze zouden ook de maatregelen kunnen plei ten, die in Augustus van dit jaar door het comité van actie der hona fide organisaties van het Amsterdamse bouwbedrijf wer den genomen als reactie op de door de E.V.C. georganiseerde staking. In een spontane opwel ling om de eigen bestaansmoge lijkheden niet van de willekeur van de communisten te doen af hangen, werd toen besloten dat de onruststokers niet meer op het werk zouden worden toegelaten. Ware deze maatregel niet later, onder aandrang van derden, ver zacht, dan zouden wij hier dus de figuur gekregen hebben, dat buiten de wetgever om het orga niseren van communistische sta kingen strafbaar werd gesteld met uitsluiting uit het beroep. Het wil ons voorkomen, dat wan neer dergelijke wel zeer ingrij pende maatregelen nodig zijn, het dan toch in elk geval beter is dat zij door de Overheid zouden wor den genomen. Maar hoe? De belangrijke vraag, die zich dan echter vervolgens opdringt, geldt de vorm, waarin de be moeiing van de Overheid met het stakingsrecht zou moeten worden gegoten. In de Memorie van Ant woord had minister Struyken hierop reeds sterk de nadruk ge legd. Het eenvoudigste zou zijn om stakingen zonder meer te ver bieden. In het Voorlopig Verslag is er terecht op gewezen, dat de Overheid ook aan het spoorweg personeel het recht van staken heeft ontnomen en in zoverre is er dus inderdaad een precedent. Maar men mag niet uit het oog verliezen, dat de Overheid daar naast juist voor die groep moge lijkheden heeft geschapen, die het verlies van dit recht kunnen com penseren. Zou men deze lijn wil len doortrekken, dan zou de Overheid dus ook over de hele lijn soortgelijke garanties moeten kunnen geven. Het is niet onbe grijpelijk, dat de Overheid hier voor terugschrikt. Wel mag de vraag gesteld worden of een vol ledige uitbouw van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, aangevuld met de ondernemings raden, een dergelijk bezwaar niet zou kunnen ondervangen. Maar zover zijn wij in elk geval nog niet en ook de voorzitter van de K.A.B. heeft trouwens nog in Augustus van dit jaar voor de K.R.O.-microfoon verklaard, dat de bona fide arbeidersbeweging geen afstand kan doen van het recht tot staken. Wil men een wettelijke rege ling maken, dan zou deze dus bona fide stakingen van andere stakingen moeten kunnen onder scheiden. Is dit inderdaad moge lijk? In theorie is de omschrij ving van het delict gemakkelijk gevonden. Men zou die stakers moeten kunnen straffen, die de bedoeling hebben om „de econo mische orde" te verstoren. Maar wie bepaalt of „inderdaad de economische orde verstoord wordt"? Van katholieke zijde is de mo gelijkheid geopperd om zulks door de Sociaal-Economische Raad te doen uitmaken. Een gedachte, die ook naar de mening van mi nister Struyken ongetwijfeld overweging verdient, maar wij vrezen toch dat ook de S.E.R. er niet uit zou komen. dat zowel een door de bona fide vakbeweging als door de com munisten georganiseerde staking „de economische orde" verstoort. Deze te verstoren en daardoor begrip af te dwingen voor de ge stelde eisen, is juist het wezens kenmerk van iedere staking. Het wezenlijke verschil tussen bona fide stakingen en communistische stakingen kan slechts zijn, dat men in het ene geval het waar achtige heil van de arbeiders op het oog heeft en in het andere geval hun ondergang. Maar zo tot de kern van de zaak gekomen zijnde, tekent de moeilijkheid van een wettelijke regeling zich dan ook volledig af. Hoe kan bewezen worden, dat men in het ene geval het heil van de arbeiders en in het andere geval hun ondergang op het oog heeft? Dat kan dunkt ons slechts dan, wanneer het communistisch drijven ook als zodanig strafbaar zou zijn en dus ook in een be paalde staking zou kunnen wor den onderkend. Tussenvorm Een tussenvorm zou wellicht zijn het treffen van een regeling omtrent bepaalde vormen welke bij het stakingsrecht in acht zou den moeten worden genomen. Men zou bijvoorbeeld kunnen be palen, dat eerst na inachtneming van een zekere termijn mag wor den gestaakt, dat bij een uit spraak van de arbeiders een eer lijke besluitvorming gewaarborgd moet zijn en eventueel ook, dat staking eerst geoorloofd is, in dien bemiddelingspogingen niet binnen zekere tijd tot succes heb ben geleid. Of hiermede commu nistische stakingen voorkomen zouden kunnen worden, mag met enige reden betwijfeld worden en anderzijds is het zo, dat bepa lingen als deze wellicht in het algemeen zouden betekenen, en dit is, zoals gezegd, een recht, waarop de bona fide vakbewe ging nog steeds prijs stelt. Al met al een wel zeer moeilijk vraag stuk. Laat een commissie het be studeren, heeft de Kamer gezegd. Moge de praktijk haar niet bij In feite is het toch immers zo, deze studie kunnen helpen LONDEN, 28 Dec. (Reuter). De liberale Britse „Manchester Guardian" schrijft in een hoofd artikel over het mislukken van de Nieuw-Guinea-conferentie, dat het Nederlandse voorstel tot het inroepen van bemiddeling „mis schien beter is dan dat de kwes tie nog eens een half of een heel jaar wordt opgezouten". Ten aanzien van de positie van Indonesië zegt het blad, dat er „economisch hoofdzakelijk be hoefte is aan buitenlands kapi taal". Ongelukkigerwijze leeft Indonesië in de waan, dat de we reld vol belegging zoekend kapi taal is en dat het zeer kieskeurig kan zijn wat betreft de te stellen voorwaarden. Aldus loopt het met het hoofd in de wolken. In wer kelijkheid is er slechts weinig kapitaal voor Zuid-Oost-Azië be schikbaar. De Indonesiërs zullen tot de werkelijkheid komen wan neer zij dit gaan inzien. Misschien zullen zij dan meer belangstelling krijgen voor het economisch plan van het Britse Gemenebest voor Zuid-Azië". De conservatieve Britse „Daily Telegraph" schrijft in een hoofd artikel dat „de Indonesische aan spraak op souvereiniteit over Westelijk Nieuw Guinea redelij kerwijze niet gebaseerd kan worden op gronden van cultuur, ras of religie. Ook kan niet aan gevoerd worden", aldus het blad, „dat de regering van Djakarta de nodige bestuurservaring, geld of personeel heeft om de belangen van de gewenste nieuwe onder- *HT Het beoefenen van de visvangst op het ijs is niet nieuw. De inwoners van Tawas City en East Tawas, gelegen aan de Saginaw Baai in Michigan, hebben er echter iets op ge vonden, om deze wintersport wat aangenamer te maken. In samenwerking met de plaatselijke Kamer van Koophandel hebben zakenlieden uit deze beide plaatsen op het ijs van de baai een ijsdorp gebouwd, dat zij Perchville hebben gedoopt. Zelfs van elders komen de liefhebbers en liefhebsters, zoals deze dame uit Owosse in Michigan, die, om zich tegen de kou te beschermen, zich in een volledige vliegersuitrusting L gestoken heeft. danen te bevorderen. De vraag is eerder, of zij de macht heeft om het eigen reusachtige rijk op orde te brengen". Het blad zegt verder: „Het is te hopen, dat president Sukarno en zijn rege ring aandacht zullen schenken aan het Nederlandse slotvoorstel om de kwestie aan bemiddeling te onderwerpen het middel waardoor hoofdzakelijk ook de huidige status van Indonesië tot stand is gekomen". België te Madrid vertegenwoordigd Volgens het blad „Le Peuple" is de Belgische regering voor nemens Marcel Henri Jaspar. de huidige gezant te Buenos Aires, te benoemen tot ambassadeur van België te Madrid. In verband met het voornemen van de Zuid-Koreaanse regering om Seoel tegen de Noord-Koreaanse troepen te verdedigen, verlaat de burgerbevolking de stad. Het kost- deze vluchtelingen heel wat moeite om met hun zwaar beladen wagen over de besneeuwde straten een veilig heen komen te zoeken. SANKT ANTON, 27 Dec. (Van de speciale A.N.P. verslaggever). Sankt Anton was er zich van avond nauwelijks van bewust, dat de Arlbergexpress, die om twee en twintig minuten over zes in het stationnetje binnenliep, enige leden van het Nederlandse Ko ninklijk Huis naar het Oosten rijkse wintersportplaatsje bracht. Wel hadden de kranten reeds enige dagen geleden de voorge nomen komst van het Koninklijk Paar en de prinsesjes aangekon digd, doch in de loop van de dag hadden zoveel tegenstrijdige be richten de ronde gedaan, dat eigenlijk niemand nog op een harer rekende. De 30 man sterke dorpsharmo nie, gekleed in nationale kleder dracht, die vanmiddag om kwart over een (bij het binnenkomen van de eerste expresstrein) be steld was, was weer naar huis gestuurd. Zo kon het gebeuren, dat slechts zeer weinigen getuige waren van de aankomst der prinsesjes, die, in haar grijze bontmanteltjes, nieuwsgierig door de ramen van de express naar buiten gluurden. Prinses Beatrix nam onmiddel lijk de leiding over haar zusjes. Als eerste stapte zij uit de trein, nam prinses Margriet stevig aan de hand mee en resoluut stapte zij te midden van de andere rei zigers, die hier uitstapten, over het perron naar de uitgang van het station. Geen ogenblik tijdens de korte wandeling naar hotel Post bleef zij staan. Rechtstreeks liepen prinses Beatrix en haar zusjes de ingang van het hotel binnen, de hall door en onmid- Op Vrijdag 29 December te 10 uur zal, ter beveiliging van de overweg aan de Zevenhuizerlaan te Heiloo een nieuw type over wegboom in dienst worden ge steld. Het betreft hier zg. Ame rikaanse halve-over weg bomen, welke bovendien zijn voorzien van een flikkerlichtinstallatie. Bij de op afstand bediende overwegen, de overwegen, die van een post op enige afstand gelegen uit worden bediend komt het voor, dat de weggebruikers geen acht slaan op het stopsein dat ongeveer tien seconden voor dat de wachter de bomen laat dalen, zichtbaar is. Zodra dit sein wordt getoond, be hoort ieder te stoppen, opdat de wachter gelegenheid krijgt de overweg af te sluiten. De prak tijk heeft echter uitgewezen, dat deze lantaarns in vele gevallen niet voldoende waren. Het ge beurt immers, dat een automo bilist of fietser er in slaagt nog onder de eerste boom door te glippen. Vlak voor hem valt de tweede boom in de houder en direct daarna ook de boom ach ter hem. Doordat de bedieningspost ver van de overweg is verwijderd, kan het gemakkelijk voorkomen, dat de wachter niet tijdig be merkt, dat er op zijn overweg een weggebruiker in gevaar is. Bij het nieuwe systeem zal de weggebruiker er altijd op een voudige wijze in slagen zich tij dig van de overweg te verwijde ren. Immers deze bomen reiken slechts over de halve breedte van de weg. Uiteraard zullen zij de rechterhelft van de weg afslui ten, gerekend in de richting van het wegverkeer. De tweede boom laat dus het weggedeelte, waar op men rijdt net linkerweg gedeelte voor het verkeer uit te gengestelde richting vrij. Het opgesloten raken tussen twee bomen is bij deze overwegbevei liging dus niet mogelijk. Het Amerikaanse type stoplicht dat bij deze overweg wordt aan gebracht, bestaat uit twee rode lampen naast elkaar, die een dub bel flikkerlicht vormen, bij na dering van een trein beurtelings aan- en uitgaan. Deze twee lam pen zijn aan het bewegingsme chanisme van de afsluitbomen bevestigd Bovendien geven deze flikker lichten zowel aan de voor- als aan de achterzijde licht, zodat het wegverkeer, dat komt aan rijden, rechts en links van de weg de rode lichten ziét flikkeren. Tien seconden voordat de wach ter de bomen gaat sluiten, be ginnen de rode lampen te bran den. Op de afsluitbomen zelf zijn nog weer drie rode lampen be vestigd. Twee van deze lampen flikkeren wisselend, terwijl de derde lamp doorlopend brandt, zolang de bomen gesloten zijn. Het hangwerk ,dat men gewoon lijk aan de overwegbomen vindt, ontbreekt echter. De op de instal latie voorkomende letters zijn in reflectoren uitgevoerd, zodat bij avond het geheel flonkert in het licht der koplampen. Deze wijze van beveiliging, heeft alleen nut voor de op af stand bediende overwegen. Voor de ter plaatse bediende overwe gen is een afsluiting met halve bomen niet nodig ,daar de over wegwachter daar altijd de bomen nog tijdig even zal kunnen ope nen om een auto, die tussen de bomen terecht zou komen, te la ten ontsnappen. Het door rood licht rijden (in dien men er nog voor stoppen kan) is strafbaar, zodat men, be halve het grote gevaar dat men loopt (men weet niet waar de trein is) en de kans de dalende sluitboom te vernielen of op zich te krijgen ,ook nog strafbaar is voor de wet. Al is dus de mogelijkheid van opsluiting niet meer aanwezig, er kan niet voldoende op oplettend heid worden aangedrongen. RECHTSHERSTEL Verlenging termijn indiening verzoekschriften Het dagelijks bestuur van de raad voor hét rechtsherstel heeft de termijn, waarbinnen verzoek schriften om rechtsherstel moe ten worden ingediend, voor de laatste maal verlengd tot 1 Juli 1951. Slechts voor drie catego rieën van verzoekschriften is de indiening opengelaten tot een nader te bepalen tijdstip: dit zijn: 1. verzoekschriften betrekking hebbende op geschillen ten aan zien van onroerende goederen; 2. verzoekschriften betreffende aanspraken op en terzake van effecten; 3. verzoekschriften strekkende tot herstel van levens verzekering. dellij k naar de lift. Maar drie minuten later reeds waren ze alle drie terug om onder aan de trap een praatje te maken met een paar goede vrienden: Rudi Matt en Ludwig Tscholl. de Oos tenrijkse skileraren, die met hen zullen optrekken. En toen bleek, wat prinses Beatrix reeds had gevreesd: de skischoenen waren vergeten. Rudi Matt wist ook niet waar ze waren. Hij had ze in de afgelopen winter bij het vertrek uit Val d'Isere ingepakt en bij de bagage voor Soestdijk gelegd, maar de prinsesjes hebben ze thuis niet kunnen vinden, zodat er morgen wel drie paar nieuwe schoenen zullen moeten worden aangeschaft, alvorens zij van de Galzig naar beneden kunnen suizen. „Als er dan toch nieuwe schoenen moeten komen, dan ook maar meteen nieuwe ski's" vond Rudi Matt. De oude ski's zijn al weer een paar jaar oud en be hoorlijk afgelopen. „Ludwig zal voornamelijk als begeleider van de prinsesjes- fun geren", zegt Rudi en hij voegt er aan toe: „en geloof me. hij weet er de wind onder te houden. Het eerste jaar hadden de meisjes een goede skileraar, maar ze konden met hem doen wat ze wilden. Dat zal met Ludwig niet gaan. Dat heeft hij het vorig, jaar al be wezen. De prinsesjes hebben dat begrepen, ze doen wat hij haar zegt en houden van hem" zegt Rudi Matt. „En dat is ook nodig, want het zijn me er een paar.", voegt hij er" aan toe. OM TE. KOMEN TOT STAKING VAN HET VUREN LAKE SUCCESS, 28 Dec. (A.F.P.) Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de twaalf Aziatische en Arabische landen (de ondertekenaars van het be roep der „dertien" minus de Phi- lippijnen) die reeds pogingen hebben gedaan om een staken van het vuren in Korea tot stand te brengen, in de afgelopen dagen verschillende malen bijeen zijn geweest om de mogelijkheid van een nieuwe poging te onderzoe ken, nu Peking geweigerd heeft met de commissie van drie in overleg te treden. Het zou er om gaan, de poli tieke commissie te vragen zich uit te spreken over de resolutie van de twaalf, waarin biieenroe- ping wordt voorgesteld van een conferentie van vertegenwoordi gers van communistisch China, de Grote Vier, India en Egypte. Behandeling van deze resolutie is opgeschort geweest in afwach ting van het resultaat der pogin gen van de Commissie van Drie om de voorwaarden voor een sta ken van het vuren vast te stellen. De twaalf landen zijn van me ning, dat Peking van zijn weige ring met de Commissie van Drie in contact te treden zou kunnen terugkomen wanneer het de ze kerheid zou hebben dat de V.N. na stopzetten van het Chinese offensief in Korea zou beginnen met de behandeling van de aan spraken van communistisch China. ONTSNAPTE DIEF AANGESCHOTEN Op verzoek van de rijkspolitie te Heer (Limburg) hield de po litie van Eindhoven een 27- jarige man aan, die zich in Heer schuldig had gemaakt aan het stelen van costuumstof. Bij zijn aanhouding wist de verdachte zich bij het verlaten van zijn wo ning lós te rukken. De achter volgende politie-agenten losten twee waarschuwingsschoten, maar de verdachte rende «loor. Een derde schot raakte hem in het dijbeen.-Hij werd in het zie kenhuis opgenomen. PSEUDO-VOGELPEST TE DEN ILP Bij de pluimveehouder S. R. te Den lip heeft zich een geval van pseudo-vogelpest voorgedaan. De 1500 dieren van dit bedrijf zijn gisteren gedood en zullen naar de destructor te Purmerend worden vervoerd, om daar ver nietigd te worden. Britse ambassadeur te Madrid Uit gewoonlijk welingelichte diplomatieke kringen verluidt, dat waarschijnlijk binnen enkele dagen een Britse ambassadeur in Spanje zal worden benoemd. Aangenomen wordt, dat dit Sir John Balfour zal zijn. de tegen woordige ambassadeur te Buenos Aires. Engeland mag dan al het land van stille revoluties genoemd worden, de evolutie die het Brits Imperium vooral in de laatste jaren heeft doorgemaakt, brengt er niet minder een diepgaande verande ring in het staatsherstel te weeg. Wel doorstond de St. Paul's Kathedraal van Londen de Duitse bombardementen, maar Brittannië boette in zekere zin een groot deel van zijn vroegere grootheid in. Hoe groot en imposant het ook blijft, niet langer beheerst het on betwist de zee en is zijn eenmaal machtig rijk feitelijk reeds uiteengevallen. Groot-Brittannië De wijsgerende der Griekse Oud- ueia namen reeas als grondbegin sel aan dat alles aan een voort durende Deweging en verandering onderworpen is. Men heelt de ontwikkeling als grondwet der geschiedenis gezien. Een sprekend oewijs voor ueze stelling zou En- geiand kunnen zijn. Zijn up en down door de eeuwen is ais de graphische voorstelling van de lotgevallen die dit rijk in zo ster ke mate heeft meegemaakt. Nog is zijn plaats in de West-Europe se gemeenschap de belangrijkste en zijn medezeggingschap in de wereld-raad niet de geringste, voldoende in elk geval om de ogen nog altijd op zich te doen vestigen. Het jongste bezoek van ons Vorstenpaar aan het Britse eiland heeft de belangstelling van Nederland in de laatste weken overvloedig gekeerd naar Enge land. Temidden van deze aandacht verschijnt wel zeer ter gglegener tijd een nieuw deel van de be kende Terrabibliotheek (J. A. Boom en Zoon, Uitgevers, Mep- pel), dat Dr. H. A. Schönhage ge wijd heeft aan „Groot-Brittannië, „land van stille revoluties". Het is mede de bedoeling van deze Terra-bibliotheek de verschillen de landen in hun onderscheidene historische, geografische, economi sche, politieke, sociale en andere aspecten te doen kennen, waar door een beeld en een voorstel ling ontstaan, die ons een beter begrip van en een juister waar dering voor volk en land zullen geven. Het isolement waarin vo rige geslachten hebben geleefd, is in onze cosmopolitische tijd door broken. Onkunde omtrent een be paald land kan niet langer te ver ontschuldigen zijn, zeker niet nu de zo uitstekende delen van de Terra-bibliotheek ons ten dienste staan. Engeland in het bijzonder in teresseert ons om meer dan een reden. De banden die ons land met onze Westelijke buren over zee verbinden zijn in de loop der tijden wel niet allen even aange naam geweest en er doemen tal rijke minder prettige herinnerin gen op, maar zij zijn er niet min der werkelijk om. Het contact is vooral in deze na-oorlogse jaren veelvuldig geworden. Daarom is het zo goed dat dit nieuwe Terra- boek over Groot-Brittannië ons nader inlicht en ons het ware En geland van nabij doet zien. Het belicht niet zozeer de historische kant van het onderwerp als wel het actuele, concrete, levende beeld van het hedendaagse leven. Misschien is de tekening van de geestelijke zijde gezien wat- te vaag en te onvoldoende het 4e hoofdstuk over kerken, scholen en universiteiten geeft de indruk niet het meest opvallende te zijn, maar de schets over de economi sche structuur en de sociale ver houdingen verraden des te meer de kenner van de tvpisch-Engelse toestanden, die ook goed op de hoogte blijkt te zijn van de staatkundige en politieke situatie. Wij krijgen hier, zij het mis schien met een overwegend „pro faan" accent, een goede kijk op het hedendaagse leven in Enge land. Tal van illustraties ver aanschouwelijken dit in een prettig-leesbare tekst beschreven beeld'van het nog altiid machtige en steeds aantrekkelijke Groot- Brittannië. Broekman is gisteren onver wacht naar Nederland terugge keerd. Hii nam de trein van Ila- mar naar Oslo en is toen met een maar naar Amsterdam door gevlogen in gezlschan van Abram Chardon. ook een riider uit het Westland. Kees Broekman zal deelnemen aan het provinciaal kampioen schap van Zuidholland over 500. 1500 en 51100 meter te Rotter dam. Op Zaterdag 30 en Zondag 31 Dec. zal hij aan de start ver schijnen bij hét Nederlands kam pioenschap op de lange baan. Mocht het blijven vriezen, dan is het de bedoeling, dat enkele buitenlandse rijders naar Neder land komen om tezamen met de beste Nederlandse cracks op en kele wedstrijden in eigen land te starten. Broekman toonde zich enigs zins teleurgesteld, toen hij ver nam, dat Van der Voort én De Koning niet naar Nederland zou den terugkeken voor het Neder landse kampioenschap. Beide rij ders oefenen in Valadalen in Zweden. Sedert het seizoen 1946 —'47 is er geen Nederlands kam pioenschap meer gehouden Australië Maar zal de toekomst niet zijn aan dat verre wereld-deel, waar van reeds de Grieken en Romei nen het bestaan in de wereldzee ten zuiden van de Evenaar ver moedden? Eerst door de Neder landers en dan stuksgewijs door de Engelsen ontdekt, heeft dit onbekende Zuidland dat wij Au stralië noemen onmiskenbaar zijn Angelsaksische inslag, tenzij door steeds meer toenemende immi gratie ook hierin een verande ring zal' komen. Nederlanders en Vlamingen maken zich in voort durend groter aantal op om ginds een nieuwe en betere toekomst te zoeken. Australië staat in Ne derland ongetwijfeld in het mid delpunt der openbare belang stelling. En ook hier komt de Terra bibliotheek aan 't verlangen van velen naar meer kennis omtrent dit land tegemoet door een deel dat verzorgd werd floor een bij uitstek bevoegde schrijver, die reeds vanaf 1915 in Melbourne verblijft en daar aan de Univer siteit als hoogleraar werkzaam is. Prof. Dr. A. Lodewijckx heeft hét boek geschreven „Australië waarheen?" Hij deed het op een zeer brede grondslag, want niet alleen behandelt hij de meer na tuurlijke kanten van zijn onder werp'zoals daar zijn de hoofd stukken over de ontdekking van het land, zijn inheemse bevol king, de bestaansmiddelen, de hulpbronnen, maar hij schenkt zeer uitvoerig de aandacht aan de geestelijke aspecten die de eigen lijke Australische beschaving uit maken, de maatschappelijke toe standen, het onderwijs, de staat, de sport, de kunst, de letterkun de, de wetenschap, godsdienst en kerkelijk leven, politiek en poli tieke partijen, de buitenlandse betrekkingen. In menig opzicht, vooral in gods dienstig', weerspiegelt Australië de toestand van Groot-Brittanië. Maar meer en meer is het met verloop van tijd zijn eigen wegen gegaan en heeft de kolonie zich ontwikkeld tcfc een zelfstandige grootmacht. Er is in de 150 jaar sinds de stichting van de straf kolonie daar veel tot stand ge bracht, al zijn de prestaties op cultureel gebied minder groot. Men voelt er blijkbaar niet veel voor culturele belangen. De open bare besturen tonen in dit op zicht althans een zekere onver-' schilligheid die aan het voortbe staan der West-Europese bescha ving in Australië inderdaad doet twijfelen. Het is zelfs zó dat het Europese karakter der Australi sche bevolking niet dan met een uiterste krachtsinspanning ge handhaafd zal kunnen blijven. Het probleem der immigratie dat zich vooral na de tweede wereld oorlog aan de orde van de dag stelt, vindt dan ook in dit boek een vrij uitvoerige uiteenzetting. Prof. Lodewijckx die over een jarenlange en rijke ervaring be schikt, neemt inzake landverhui zing een uitgesproken neutrale houding aan. Hij kan noch aan- noch afraden. Onomwonden ver klaart hij, dat men geen oude schoenen moet wegwerpen zonder men nieuwe heeft. Australië is geen luilekkerland, zegt hij, maar door eerlijke arbeid kan men er zich een betere toekomst verze keren dan in welk land ook. Nu de gedachten van velen in Nederland uitgaan naar Australië en zijn talrijke mogelijkheden, is dit zeer deskundige boek uit de Terra-bibliotheek om zijn be trouwbare voorlichting, zijn pret tige leesbaarheid en zijn talrijke illustraties voor menigeen wel kom. II. J. AANVAL OP UURRECORD VAN STRIJBIS Op 27 Febr. 1947 vestigde Marinus Strijbis uit Dirkshorn het Ned. uur record door een afstand af te leg gen van 30.056 km. Sedert het sei zoen 19461947 is er geen gelegen heid meer geweest om een poging te doen dit uurrecord scherper te stel len. Aangezien Strijbis het record op de voor dit doel uitstekend gele gen baan van de Amersfoortse IJs club heeft gemaakt wil het bestuur van deze vereniging thans rijders in de gelegenheid stellen het uurrecord te verbeteren door zijn baan daar voor ter beschikking te stellen. SCHAATSWEDSTRIJDEN 29 December; Kampioenschap van Noord-Holland schoonrijden dames en heren en paren te Hoofddorp, aanvang 11 uur. 29 December: Provinciaal kampi oenschap langebaan van Noord-Hol land te Bergen, aanvang 11 uur. 500, 1500 en 5000 meter. (Van onze weerkundige medewerker) Wat het weer betreft hebben we dit jaar weer eens ouderwetse Kerstdagen gehad met echt winterweer. 0<5k voor de komende dagen ziet het er naar uit dat Koning Winter nog van geen wijken zal weten. Een storing in de hogere luchtlagen was er de oorzaak van dat gisteren de zuidelijke helft van ons land nog onaangenaam verrast werd door sneeuwval, maar tot het noorden wist de sneeuw echter niet meer door te dringen. Dat de temperatuur gisteren nog om het vriespunt was hadden we te danken aan het feit, dat de lucht die over ons land stormde afkomstig was uit Duitsland, waar het nog niet zo koud was. Daar er zich nu een krachtig hogedrukgebied bevindt met een centrum boven Zuid-Scandinavië, zal er lucht aangevoerd worden afkomstig uit Polen en Rusland, waar wat lagere tem peraturen voorkomen. Op matige vorst mag dan ook zelfs over dag worden gerekend. Het is mogelijk, aldus het K.N.M.I., dat een storing tussen IJsland en Noorwegen, die naar het zuiden trekt, even een korte onderbreking zal veroorzaken. Maar over het algemeen moet er op gerekend worden dat de vorst ook daarna zal aanhouden en zelfs van lange duur kan zijn. De maximum temperaturen waren gisteren te Beek 0, te Ypen- burg 0, Eelde 4-1 en te Den Helder zelfs 4-5 graden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3