De volkeren verlangen naar vrede De Britse houding tegenover de internationale crisis DE VREEMDE GAST SPOF qeorc Mededelingen van de Stichting van de Landbouw 600 f. Laatste woord nog niet gezegd over de melkprijs RAD/O De Paus in Zijn Kerstrede: De geestei'sjke nood maakt de mens voor zn taak ongeschikt Naar wij vernemen Een katholieke stem uit Engeland Oorlog moet vermeden worden maar niet ten koste van alles T egenstrijdigheid van opvattingen Beursoverzicht door Jan van Hatert bij wed: PAGINA 4 DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 In het vervo'g van Zijn Kerstrede, Zaterdag gehouden en waarvan wij gisteren het eerste deel publiceerden, gaf de H. Vader uiting aan Zijn grote bezorgdheid voor de toekomst en schildert in grote trekken de noden, waarin de wereld zich thans bevindt. Wijzende op de grote strijd op sociaal terrein betoogde de H. Vader, dat een effectieve strijd tegen de werkloosheid een zedelijke plicht is voor de Staat zowel als voor de werkgevers. Ook herinnerde de Paus hierbij aan het egoïsme bij de sociale organisaties, die slechts voor de belangen van hun eigen leden opkomen. Dit egoïsme moet wijken voor de plicht, zo ging de H. Vader voort, tegenover alle staats burgers en tegenover het algemeen welzijn. De H. Vader wijst op de wan hopige positie van hen, die ver dreven zijn uit hun haardsteden en dakloos rondzwerven. De H. Vader waarschuwt hen, die koud blijven voor deze noden, dat ook zij eenmaal door eenzelfde lot kunnen worden getroffen. Zouden zij, zo vraagt de H. Vader, die zich niet langer baseren op recht, maar op de macht van het getal, niet veel meer kunnen doen voor de vrede in de landen. Alleen de lei ders, de mannen en de vrouwen en al hun volgelingen, die niet vasthouden aan eigenbelang, maar zich inspannen voor het welzijn van allen, alleen zij die nen de vrede. Wanneer de mach tigen zich werkelijk voor de vre de gaven, dan zou ook de jongere generatie zich gemakkelijker ge ven, want thans zien zij slechts corruptie en slechte voorbeelden. „Het ergste is echter", zegt de H. Vader, „de geestelijke nood, want deze maakt de mensen van binnenuit ongeschikt voor hun taak, lang voordat men dit uit wendig kan hebben bespeurd". De H. Vader spreekt dan over de ontevredenheid, welke tegelijk met de geestelijke nood, leidt tot ontevredenheid tussen de volke ren onderling. Aangezien Hem het welzijn van alle naties ter harte gaat, zou de H. Vader gaarne de aaneensluiting zien van alle vol keren in wederzijds vertrouwen en onderlinge hulpvaardigheid. Want zulk een aansluiting zou de beste waarborg zijn voor de vrede. „Helaas", zo vervolgt de Paus, „is er in deze laatste weken we derom een breuk gekomen in de internationale betrekkingen. Wan neer daar uiteindelijk een nieuwe wereldoorlog uit zou voort vloeien, dan zouden in deze oor log de nieuwe wapenen een ver schrikkelijk effect hebben en deze wapenen zouden de aarde woest en ledig maken, terwijl geen en kele natie uit deze chaos zou kun nen ontsnappen. Een nieuw con flict", zo vervolgt de H. Vader, „zou zijn weerslag vinden en zich verveelvoudigen in de verschil lende sociale lagen van de landen. Alle burgerlijke instellingen en alle geestelijke waarden zouden in het grootste gevaar worden ge bracht. Het ontzettende gevaar, dat ons boven het hoofd hangt, maakt het lot een gebiedende plicht voor eenieder om eendrach tig naar rechtvaardigheid te stre ven, teneinde niet te worden aan geklaagd. Alle volkeren verlan gen naar de vrede", zegt de H. Vader, „en zij hebben er de groot ste opofferingen voor over." De H. Vader spreekt dan als zijn vurigste wens uit, dat de afsluitbomen mogen omhoog gaan, de versperringen worden doorbro ken, de ijzeren deuren worden geopend, die een deel der wereld van de rest der beschaafde wereld afsluiten en aan iedere burger een vrije blik worden vergund in het leven der andere volkeren. Want dit alles, zo zegt de H. Vader, strekt de vrede tot voordeel. Daartoe wenst de Kerk niets liever dan mee te werken, want alle volkeren zijn voor Haar broe ders en als broeders moeten zij naar de vrede zoeken. Allergrootst onrecht Vurig wenst de Kerk mede te werken aan het contact tussen de volkeren. Voor haar vertegen woordigen Oost en West geen tegenstelling. Alle volkeren zijn haar dierbaar en voor allen is Zij een Moeder. „En toch summa injuria, allergrootst onrecht! beschul digt men de Kerk de oorlog te willen en mede te werken aan materialistische machten". Dan daagt de II. Vader al- deze beschuldigers uit en zegt: „Wat kunnen Wij anders ant woorden op zulk een bittere be lediging dan de beschuldigers te verzoeken ieder woord, dat ge durende Ons pontificaat Ons van de lippen is geweld, iedere zin, die uit Onze pen is gevloeid, te onderzoeken. Zij zullen slechts aansporingen vinden tot vrede". Dan herinnert de H. Vader nog eens nadrukkelijk aan het geen Hij reeds in Augustus 1939 aan de vooravond van de tweede wereldoorlog de wereld heeft voorgehouden: Niets is verloren met de vrede, alles kan verloren zijn met de oorlog". En als tweede antwoord op de beschuldiging zegt de H. Vader nog: „Als ergens de vredesduif rustig kan neerstrijken dan is het juist hier op dit gebied, dat geheiligd werd door het bloed der martelaren. Wij kennen geen groter voorrecht dan een onver moeibare voorvechter te zijn van de vrede". Helaas, zo besluit de H. Vader Zijn Kerstrede, onze menselijke middelen zijn te zwak. Daarom moeten wij bidden en smekend onze harten opheffen tot Jezus Christus, die naar ons is afge daald om mens te worden als wij. Hij is machtig en kan de harten der machtigen bewegen. Hij alleen is in staat om de storm te beteugelen, die eens het scheepje van Petrus bedreigde, waarin zich niet Petrus en gezel len bevinden, maar een gehele mensheid in ontsteltenis, weder om van de dreigende storm te redden. Daarom is het een plicht voor de kinderen der Kerk om te offeren en te smeken, dat de Heer der heerscharen. Jezus Christus, aan dit menselijk ge slacht de grote kalmte van de ware vrede moge schenken." EXAMENS IN ZICHT! Voor de H.B.S.'ers De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat het schriftelijk gedeel te van de eindexamens van de Openbare Hogere Burgerscholen A en B en van de ingevolge de Middelbaar Onderwijswet aan- gewez'en Bijzondere Hogere Bur gerscholen A en B en van de eindexamens van de afdelingen Hogere Burgerschool A en B van de Openbare Lycea van de in gevolge de Middelbaar Onder wijswet aangewezen afdelingen Hogere Burgerschool A en B van de Bijzondere Lycea in het jaar 1951 zal worden gehouden op 23, 124. 25, 28, 29 en 30 Mei. MOORDEN TE BANDUNG Op de weg tussen Bandung en Garut zijn de majoor D. Sjamsu van de A.P.R.I. (het Indonesisch leger), commandant van het on der-territoriale commando Pri- angan en de heer Adawidjaja ambtenaar van de Volksbank, door een bende, waarvan de leden in uniform waren ge kleed. met hun auto tot stoppen gedwongen en gedood. Deze weg werd tot nu toe volkomen veilig geacht. AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN SPANJE Plet Witte Huis heeft bekend gemaakt dat Stanton Griffis door president Truman tot am bassadeur in Spanje zal worden benoemd als het nieuwe congres in Januari bijeenkomt. Naar A.F.P uit goede bron heeft vernomen, heeft de Ame rikaanse regering de Spaanse regering medegedeeld, dat zij haar goedkeuring hecht aan de benoeming van Jose de Leque- rica tot ambassadeur van Spanje in de Verenigde Staten. mogen bij het interlocaal trans port de tarieven met 25 pet. ver hoogd worden, als hinder wordi ondervonden van sneeuw en gladheid; was gisteren te Scheveningen een (vissers)echtpaar 70 jaar ge trouwd. De bruid zei ziekenfond sen overbodig te achten. „Eet meer vis" is haar leus: zal de Stichting voor de Land- bouw op 5 Februari te Utrecht een „buitenlandse" dag organi seren. Inleidingen van ir. Staf. de heer I.ouwes en mr. J. Lint horst Homan; worden met ingang van 1 Jan. de prijzenbureaux voor onroeren de zaken in hun huidige vorm opgeheven. Zulks in verband met de inwerkingtreding van de Huur wet. De taak van deze bureaux wordt overgenomen door de huur adviescommissies. AUTO VAN DE TOEKOMST? Het is niet waarschijn lijk, dat men de hier af gebeelde auto in deze vorm op de wegen zal kunnen aanschouwen, al zullen vele van de nieuwste vindingen, die in deze wagen zijn on dergebracht, wel deel gaan uitmaken van de auto's der toekomst Deze, door General Mo tors ontworpen proef- auto, die de naam „De Sabel" draagt, is ver vaardigd van zeer kost bare materialen, zoals magnesium- en alumi- nium-legerin.gen. Zij is uitgerust met een acht- cylinder V-motor en slechts 90 cm hoog. In de staartvormige achterspatborden zijn de tanks voor de brand stof ingebouwd; één voor benzine en één voor methylalcohol, welke laatste vloeistof de motor en bijzonder krachtig vermogen verschaft. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft be sloten aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal verslag uit te brengen van het resultaat der besprekingen, die door de Overheid en de Stich ting voor de Landbouw zijn ge voerd over de melkprijs voor het jaar 1950/1951. Met zorg constateert het hoofd bestuur in het verslag, dat de Kamerleden is toegezonden, dat bij vele boeren in toenemende mate de opvatting gaat heersen, dat een voortgaan op de weg naar verdere rationalisatie van de be drijfsvoering voor hen geen zin heeft, indien de overheid reeds (Door graaf M. de la Bedoyere) Het is zeer moeilijk de werke lijke gesteldheid van de Britse opinie betreffende de Koreaanse crisis vast te stellen. Te oorde len van wat de dagbladen en tijdschriften publiceren, zou men de indruk krijgen, dat een poli tiek van verzoening sterke steun onder de socialistische in- ».i ~"tuelen. De „New States man," het machtigste en invloed rijkste orgaan van deze groep, komt er openlijk voor uit, dat de enige hoop op behoud van de vrede gelegen is in het op geven van de herbewapening en vermeerdering van de Marshall hulp ten behoeve van het Wes ten. zodat de werkelijke weer stand tegen het communisme in de westelijke landen zou toene men. Deze redenering is gegrond op het geloof, dat onze herbewape ning (vooral van Duitsland) de Sovjets zal provoceren, terwijl de Marshall-hulp reeds het bes te anti-communistische afweer- VRIJDAG 29 DECEMBER HILVERSUM 1, 402 m. 7.0&—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws 7.10 Gram. mu ziek, 7.15 Een woord voor de dag, 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws en weerberichten, 9.15 Voor de zgken, 9.30 Waterstan den, 9.35 Gram. muziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano, 11.20 Gram. muziek, 12.00 Viool en piano, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen 12.33 Mari nierskapel, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Gram. muziek, 14.00 Kamerorkest en solist, 14.40 Voordracht, 15.00 Amusementsmuziek. 15.30 Gram. muziek. 15.40 Voordracht, 16.00 Orgelconcert, 16.30 Zenderslui- ting, 13.00 Regeringsuitzending: Dr. R. W. van Diffelen: „Cultu rele betrekkingen Nederland Indonesië" 18.10 „In dienst van het vaderland", causerie, 18.20 Zigeunerkwintet, 18.30 „25 jaar landelijke ruitersport", causerie, 18.45 Mannenkoor. 19.00_ Nieuws en weerberichten. 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelichting" 19.35 „Een goed woord voor eer. goede zaak". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Radioschaakwedstrijd Noor wegenNederland. 20.06 Duitse kerkmuziek, 21.30 ..De levende Kerk", causerie. 21.45 Amuse mentsmuziek. 22.15 Vocaal dub- belkwartet 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonheid", cause rie, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws 7.13 Gram. mu ziek, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Zendersluiting, 9.Ó0 Nieuws en weerberichten. 9.10 Gram. muziek, 9.12 Voor de huisvrouw, 9.22 Gram. muziek. 10.00 .Kin deren en mensen", -psvcholo- gische causerie, 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. muziek. 10.30 Voor de zieken, 11.05 Voor de vrouw. 11.20 Piano en tenor, 11.40 Radiofeuilleton 12.00 Or kest-concert, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek, 13.45 Orgelspel, 14.00 Kookpraatje. 14.20 .-Een serenade in Sint Jansnacht", zangspel 15.00 Boekenschouw, 15.20 Tenor en piano 15.35 Her haling hersengymnastiek: 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zender sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Or gel en zang. 18.45 „Denk om de bocht" 19.00 Meisjeskoor. 19.15 .Beurs en Buikriem", prijzen- praatje 19.30 „Heden en mórgen ir, het Vrijzinnig Protestantisme", jaarbeschouwing. 19.45 „De schoolradio van de VPRO", cau serie, 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbesnrek.ing. 20.10 Gram. muziek 20.35 Man en Macht", hoorspel. 21.00 Thea terkoor en -orkest. 21.30 Aether - forum 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Instrumentaal trio. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwiiding 23.00 Nieuws 23.15 .Huwelijk van A tot Z". cause rie BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. muziek, 12.30 Weerbericht 12.32 Kopersextet, 13.00 Nieuws 13.15 Orgel en zang. 14.00. 15.00 en 15.30 Gram muziek. 16.00 Internationale Radio-Universiteit. 16.30 Gram. muziek 17.00 Nieuws 17.10 De wereld der muziek 18.00 Gram. muziek. 18.10 Voordracht, 18.20 Gram. muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws 19.30 Film muziek 19.50 Radiofeuilleton, 20.00 Filmrevue. 20.15 Sympho- nie-orkest (21.15 Kunstkaleidos- coop), 22.00 Nieuws. 22.1524.00 Gram. muziek (23.00 Nieuws). BRUSSEL. 484 m. 12.05 Lichte muziek 13.00 Nieuws, 13.10 13.30. 14.30. 15.00. 16.30. 16.50 18.30. 19.00 en 19.40 Gram. muziek. 19.45 Nieuws, 20.00 Omroeporkest en solisten, 21.15 Gram. muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianotrio 22.55 Nieuws, 23.00 Gram. muziek. 23.55 Nieuws. middel is gebleken. Het blad ziet over het hoofd, dat de Sovjets er niet voor terugschrikken om door geweld een weerloos de mocratisch volk, zoals in Tsjecho- Slowakije is gebeurd, te over- .—mpelen, ook al is er geen spra ke van bijzonder slechte eco nomische omstandigheden. Slechts weinige Labour-parie- mentsleden zouden de zienswijze van de „New Statesman" open lijk onderschrijven, hoewel men veilig kan aannemen, dat zij haar zeer prefereren als een laatste oplossing boven het tegenover gesteld Amerikaanse standpunt, dat een politiek van uitdaging huldigt. Geen politiek van toe gevendheid. Het gewone publiek is over het algemeen verward door de ingewikkeldheid van het pro bleem hetgeen niet te ver wonderen is omdat alle poli tici in het Westen eveneens ver rast schijnen. De mening dat oor log moet worden vermeden is ongetwijfeld overheersend en zelfs zo sterk, dat de reële mo gelijkheid van oorlog nauwelijks onder het oog wordt gezien. Zij is „ondenkbaar." Toch schijnt deze geestesge steldheid verenigbaar met de eveneens sterke nvming dat men aan het communisme niet moet toegeven. Deze mening is onder het gehele volk verbreid, ook on der de arbeiders, zodat in dit opzicht de linkse intellectuelen niet de massa vertegenwoordigen. Terwijl de publieke opinie, wel ke verrassend kalm blijft en ae werkelijke stand van zaken niet onder de ogen wil zien, zeer plooibaar en tegenstrijdig is, kost het de regering, even goed als de conservatieve leiders, weinig moeite aanmerkelijke steun te verkrijgen voor welke politiek dan ook, indien zij maar de uit eindelijke capitulatie vermijdt en op wereldoorlog niet openlijk aanstuurt. Britse critiek op Amerika Gezien de halsstarrige verkla ringen van heet-gebakerde re publikeinse groepen in Amerika en de militaire stap van gene raal Mac Arthur die zoals bekend met zijn regering overhoop ligt, is het niet zo verwonderlijk, dat Britse ministers critiek uitoefe nen op het Amerikaanse stand punt in dit beslissende uur. Shinwell, onze minister van de fensie, die er om bekend staat, dat hij er uit flapt, wat hij denkt, critiseerde openlijk generaal Mac Arthur. En een zo helder den kend en evenwichtig man als mr. Stokes, minister van openbare werken, een bekende katholieke figuur in Engeland, heeft de Chi nese agressie verdedigd als een vanzelfsprekendheid en beklem toonde de noodzaak communis tisch China te erkennen. Deze krasse uitlatingen zijn betreurenswaardig, omdat zij geen goed doen. De pers, ook een katholiek blad, heeft de actie van mr. jStokes scherp becriti- èeerd. Critiek op Mac Arthur geeft over het algemeen de Brit se opinie weer en mr. Attlee zal er in Washington zeker uiting aan hebben gegeven. Erkenning van communistisch China is een vaak besproken kwestie, maar men mag niet ver geten, dat een traditioneel han deldrijvend land als Engeland dat steunt op een langdurige we reldgeschiedenis en diplomatieke ervaring in Europa, veel gemak kelijker bereid is regeringen te erkennen uit utiliteitsoverwegin gen dan jongere naties, welke geneigd zijn diplomatieke erken ning te verlenen als een bewijs van goed gedrag. De meeste Engelsen delen dit standpunt waarschijnlijk en zijn volkomen bereid Mao Tse Toeng te erkennen, indien dit er toe bijdraagt de algemene toestand te verlichten. Engeland en de atoombom. Engeland's positie als luchtba sis v®n Amerika in een derde we reldoorlog maakt ons volk bij zonder gevoelig waar 't de atoom bom betreft. Iedereen beseft dat het vrije gebruik van de atoombom in de eerstvolgende oorlog het leven op dit kwets bare eiland zeker zal verwoes ten, zelfs indien andere landen (vooral Rusland) het kunnen overleven. In dit opzicht sprak mr. Attlee zeer zeker namens zijn land, toen hij er op aandrong, dat de atoombom niet zou wor den gebruikt zonder toestemming Wij moeten echter herhalen, dat deze uiteenlopende Britse ge voelens op het ogenblik geen samenhang vertonen. Sommige dingen hebben wij nodig; andere moeten wij vermijden. Slechts weinige personen, indien er al zijn, hebben er ook maar een flauw idee van, hoe deze gevoe lens in overeenstemming zijn te brengen met een of ander dui delijk plan van actie. Als het moet Hetgeen men gelatenheid kan noemen, vertegenwoordigt hel algemene standpunt. Onze bange vermoedens betreffende een der de wereldramp, waarin wij zou den worden vernietigd, worden in ons onderbewustzijn gedron gen, omdat zij te afschrikwek kend zijn om onder de ogen te zien. En juist daarom mag niet wordpn betwijfeld, dat het Britse volk in meerderheid het uitbre ken van een oorlog fatalistisch zou aanvaarden en zolang moge lijk zou volhouden op zijn tradi tionele wijze van „de zaken gaan gewoon door." Beurs Middenmeer Tarwe 21—23.60: Gerst 28—30: Haver 2729; Rogge 27.5030; Duivenbonen 3035 Capucijners 5569; Groene Erwten 33-39.50 Schokker erwten 3743; Brui ne bonen 4557.50; Koolzaad 59 60.50; Karwijzaad 125145; Blauwmaazaad 135147.50. Weinig handel. Hooi, stro en ruwvoeders. Withooi 95—105; Rode klaver hooi 90100; Lucerne hooi 100' 110; Haverstro 41—45; Gerststro 45—48; Tarwestro 4648; Rogge- stro 4044 Groene erwtensro 52 58; Ander erwtenstro^. 4045; Voederbieten met hoog gehalte 2123; Suikerbieten ,geen note ringen: Voer aardappelen 3.75 4.50. Aardappelen: Pootaardappelen geen noteringen, gaat weinig om Consumptie aardappelen binnen land 8—10.50; export 8—11; Con sumptie export, matig; Consump tie binnenland .ook matig. bij voorbaat bij haar prijsstelling de meerdere resultaten van nog aan te brengen bedrijfsverbele- ringen gaat wegnemen. In het Departement van Land bouw is een bespreking gevoerd tussen de Minister van Land bouw, enkele vertegenwoordigers van het Landbouw Economisch Instituut en enige vertegenwoor digers van de Stichting voor do Landbouw. Deze bespreking had betrekking op de grondslagen van de kostprijsberekening voor melk en in verband daarmee op ver schillende argumenten, die de minister in de Tweede Kamer heeft aangehaald ter motivering van de verlaging van de basis prijs voor de melk. Bij deze be spreking kwam duidelijk naar voren, zo deelt men ons van de zijde der Stichting mede, dat er een nauw verband bestaat tussen kosten en opbrengsten, en dat men dit verband niet kan los maken. Tevens is gesproken over de werkelijke waarde van de melkprijsgarantie voor de bedrij ven op het zand, welke onder ongunstiger omstandigheden moe ten werken. Hierbij bleek, dat het zeer goed mogelijk is, dat vele zandbedri.jven in werkelijkheid een prijs ontvangen, welke aan merkelijk lager is dan de ge middeld voor alle melk door de regering gegarandeerde prijs van 171/d cent. Het L.E.I. zal een en ander in een nota nog eens duidelijk in het licht stellen. AMSTERDAM, 27 Dec. Men vroeg zich ter beurze af in hoe verre de Kerstdagen het vraag stuk Nieuw Guinea dichter bij een oplossing hebben gebracht. Iets definitiefs hierover was ter beurze nog niet bekend. Zag het er aanvankelijk uit, dat koers verliezen het overwicht zouden hebben in het verdere verloop nam de markt een verrassende wending. Er kwam enige vraag los en cultures liepen gestadig op, waarna op het hoogste punt van de dag gesloten werd. Op merkelijk vooral was het verloop van Amsterdam Rubber die op 108 openden en op 114 de markt verlieten. Kon. Ólie aarzelend geopend, ontmoetten lichte vraag en stegen tot 295. hetgeen 3 pCt hoger was. Voor het eerst kwa men transacties tot stand in de 'nieuwe 3% pCt obligaties Ko ninklijke, die genoteerd werden op 109V4. (Uitgegeven op pari). De affaire bleef tamelijk be perkt. Van een opgewekte stem ming was allerminst sprake en geen enkele afdeling trok spe ciaal de aandacht. Voor H.V.A. kwam pas in de vierde tape een notering tot stand. Het slot kwam op 110, vorige koers 10844. Ook Deli sloten boven het ni veau van Vrijdag. De Scheepvaartmarkt had van het begin af aan een vast voor komen vooral voor de Indonesi sche lijnen. Internationale in dustrieën namen een betrekkelijk vriendelijke houding aan. Overi gens had de markt weinig te be tekenen. De Stichting voor de Landbouw in Noordholland verzoekt ons op name van het volgende: CONTRACTERING ZAADTEELT Bij het afsluiten van contracten voor het telen van zaad is het volgende van belang: 1. Gebruik geen „brief" maar een contract voor het afsluiten van een zaadteelt-overeenkomst. 2. Omschrijf duidelijk onder welke voorwaarden wordt ge contracteerd. 3. Vermeld volledig eventueel afwijkende bepalingen. 4. Controleer vóórdat het con tract wordt afgesloten of het in overeenstemming is met de gel dende teeltafbakening, hetgeen ook kan geschieden door infor matie bij: ,a. de secretarissen van de districtsorgaanbesturen van de Stichting voor de Landbouw. b. de gemeentehuizen, als voor het betreffende gebied een afbakening geldt. c. de rijksland- en rijkstuin- bouwconsulentschappen. 5. Het is wenselijk tijdig over leg te plegen met buren ten aan zien van het teeltplan, ter voor koming van ongewenste kruis bestuiving, waardoor latere moei lijkheden kunnen worden voor komen. 6. Als op z.g. „Algemene Voorwaarden" (gedeponeerd ten kantore van notaris D. Veenebos te Enkhuizen op 7 Mei 1947) wordt afgesloten, is het van be lang in verband met de voor genomen wijzigingen, welke in overleg tussen de Vakgroep Zaadhandel en de Stichting voor de Landbouw worden vastgesteld een clausule in het contrhct te doen opnemen, dat de hernieuw de „Algemene voorwaarden" van kracht worden zodra deze zijn vastgesteld en derhalve de oude dan als vervallen dienen te wor den beschouwd. Bovenstaande gegevens hebben betrekking op het afsluiten van contracten. T.z.t, zullen verdere mededelingen volgen over het nemen van monsters enz. De Stichting voor de Landbouw in Noordholland adviseert de Zaad telers er bij het afsluiten van een contract met de bovenge noemde punten rekening te hou den, daar zulks van grote be tekenis kan zijn en veelal latere misverstanden voorkomt. Post voor de „Volendam" Post bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Volendam", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 31 De cember in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Volendam" óp thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. EXAMENS IN ZICHT! Voor de gymnasiasten Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de Openbare en van de ingevolge de Hoger Onderwijswet aangewezen Bijz. Gymnasia en van de eindexa mens van de afdelingen gymna sium van de Openbare Lycea en van de ingevolge de Hoger On derwijswet aangewezen afdelin gen Gymnasium van de Bijzon dere Lycea zal in 1951 worden gehouden op 16, 17 en 18 Mei. FEUILLETON Na aldus een poosje gezeten ie hebben draaide Karei Pelman zijn stoel om naar de schoor steen, waaronder de haard rus tig stond te branden en een be haaglijke warmte door het ver trek verspreidde. Hij ging er heen en pookte hem wat op, waarna hii zijn handen ervoor hield om ze te warmen. Hoe was het mogelijk, dat hij het koud kon hebben? vroeg hij zichzelf af. Denkelijk was het in de an dere kantoorlokalen juist te heet door de centrale verwarming, die hij op zijn privé-kantoor niet had willen hebben, omdat hij die warmte te droog en te benauwd vond. Het was niet de koude, die zijn handen verkild had. Het was de huivering, die hem had overvallen bij de gedachte aan het einde van het jaar. waarvan hii zoëven door Mies Klevn her innerd was. Ongedurig liep hij voor de haard op het „ikke, Oosterse tapijt heen en weer. Onder het lopen spreidde hij de iange sterke vingers van zijn linkerhand uit en streek ermee over zijn snor, die hij, al was het ook geen mode meer. nog steeds droeg. Dan gleed zijn hand over zijn kin en drukte de lijnen daaromheen in diepe rim pels samen. En zijn scherpe, grijze ogtn bleven vrijwel onophoudelijk ge vestigd oó de twee hpeven op zijn bureau, die hij om de een of andere reden nog steeds met ge lezen had. Het leek wel, alsof het opschrift „persoonlijk" hem ervan afhield ze tijdens kantoor tijd te lezen. Eindelijk nam hij de grootste brief op en haalde er langzaam het vierkante, dichtbeschreven vel papier uit, vier kantjes vol. En nog voordat hii de onder tekening had gezien wist hij reeds van wie die kwam, of schoon hij het handschrift in geen vier jaren onder ogen had gekregen en hier en daar duide lijke sporen vertoonde van over haast ge.schreven te zijn. Cambridge Universiteit, Engeland Beste „Boffer"! Het gebruik van je bijnaam brengt je misschien in de Re- wenste stemming om na zo lange tijd weer eens naar me te luisteren. Want in de afge lopen week zijn er twee din gen gebeurd, die mij wakker geschud hebben uit de slome slaperigheid, welke zich zelfs van een professor van een zó beroemde universiteit als deze soms meester kan maken en die mij aangezet hebben om jou weer, eens iets van me te laten horen. Op de eerste plaats dan ga ik mijn vacantie bij een vriend in Groningen doorbrengen ik denk op de terugreis Eelde even aan te doen. waar ik in geen vijftig jaar meer ben ge weest en dat toch voor ons beiden het uitgangspunt van onze loopbaan was. Met jou is dat natuurlijk een heel ander geval. Jij hebt de band met je ouderlijk huis nog. Jij bent er natuurlijk in je vacanties met vrouw en kinderen meermalen geweest en daarom zou ik willen vra gen, mij alles, wat je zoal over het dorp weet, te schrijven en vooral hoe het bii je thuis gaat. Ik ben er ook benieuwd naar ,of Klaartje Kleinboer er nog woont na al haar reizen en trekken en of de wilde wingerd nog bestaat, waar- uiicier haar tante Marie zich ait>i verschool wanneer wij samen Klaartje het hof maak ten. Iedere kleinigheid is me welkom, want ik voel vaax een soort heimwee naar die oude, bekende plekjes. Denk nog eens terug aan die goede oude tijd, toen we er samen op uit gingen om te vissen, of aan die avond, toen Klaartje je voor het eerst een .boffert" noemde, toen je er zelf zo goed afkwam, nadat je ons al len met de slee had laten om kieperen. Ik hoop voor je. dat je nog altijd een boffert bent gebleven. De tweede reden, die me tot schrijven bewoog is. dat ik je een gunst wilde vragen die zelfs veel gevraagd zou zijn van iemand ,die nóg gastvrijer zou zijn dan jij. We hebben hier aan de universiteit enkeie lezingen gehad van een zekere dr. Danckerts. Hij is een pret tige, geestige man wiens ,be- langstelling zich vooral richt op de ontwikkeling van het huiselijk leven en de mogelijk heden van gelukkige huwelij ken in verband met de nieuw opgekomen zedelijke opvattin gen. Ik weet zelf niet. hoe ik hem noemen zal, want hjj is geen dokter, geen psychiater, geen godgeleerde van beroep, maar hij heeft van dat alles iets over zich. Hii is in elk geval een geestelijk zeer hoog staand mens, cjje. naar ik meen te mogen veronderstellen, in zijn jonge jaren heel droeve ervaringen heeft opgedaan en die, om zo te zeggen, herboren is tot een leven van geestelijke broederschap met alle mensen. Je zult in hem een prettige gast hebben die eenvoudig en zonder omhaal is in zijn hele gedrag. Iemand die ondanks zijn hoge eerbied voor vrou wen, zelf niet getrouwd is en tot op heden zijn vaderland om een of andere reden ge meden heeft, maar nu verlan gend is, het weer eens te be zoeken. Hij is op het ogenblik bezig met een studie over de geest, waarin het Kerstfeest in de verschillende beschaafde landen wordt gevierd in de moderne tijd. Dus ben ik zo vrijpostig hem voor dat doel jou op je dak te sturen. Hij zal binnen enkele dagen in Rotterdam aankomen. Als je hem je huis zoudt willen open stellen en hem deel laat ne men aan jouw huiseliik leven, zou je hem daarmee ongetwij feld een grote dienst bewijzen. Op mijn doorreis hoop ik jou zelf te ontmoeten, blijf als altijd je vriend. Flip de Kok Karei vouwde de brief dicht en stak hem weer in de enve loppe. Hij voelde een brok in zijn keel. (Wordt vervolgd) De sport is tisch, maar de dat amatcurisi wordt georgani ht communisti Moskou zetelt sport. Het hee van sport vorm tieve staf. De I groot bedrag a begrijpelijVerwi Volgens de ht voorzitter van d tiekbond, die et aan Rusland om strijden te oi athleten van he amateursport in gelijken met et dustrie onder Staat. Tijdens zijn Russische hoofds de Zweedse of: hulpzaam met van inlichtingen voor hem alleer ge gewaarwordi voet te worden stenografen die teerden van de hij met Russiscl de. Hij mocht z vrij bewegen ei ken van de sts van de straten films moest hij ontwikkelen al zijn land .terugr Voetbal staat hoog aangeschr der dan 12.277 het afgelopen i de competitie t beker. De stadi steden zijn groo nieuwe te Leni door vrijwillige aan 100.000 toes de ingang en 1 ruimte van 50 i beeldhouwwerke watervallen. He te Moskou kan bevatten. Er lig velden, een ijsb nen, 6 banen v( zalen voor boks in. De toegangs ter maar voor len. Wanneer e een voetbalwed speeld houden politieagenten e: niemand zonder komt. Dit jaar h campagne op to stadions schoon peukjes of vodj de tribunes me is trouwens mir dan in het Wesi land is zo goed lade en snoeper De heer Eric Moskou verder Familieberic Met grote vre dankbaarheid a geven wij kenni geboorte van om en broertje HENK Bij het H. werd hij onder scherming gestel H. H. Henricus, J Thomas, Maria. A. Corth R. Corti Dorothy Angela Alkmaar, 24 E Nieuwlandersii Tot onze diepe üeid overleed na een langdu geduldig gedra, den en voorzit de H.H. Sacrai der Stervendei innig geliefde moeder, behuv grootmoeder ALIDA HEE Echtgenote Johannes F in de ouderdo 58 jaar. Uit aller J. 1 Zd.-ScharWoudi 28 Decembi De gezongen vaartdienst zal hebben op Zi a.s„ des morgc 9.30 unr, in- dc chiekerk van Johannes de Di N. Schar woude, na de begrafen Rozenkrans, b 's avonds 8 uur sengracht 32, Scharwoui Hierbij geve: kennis, dat nt zien van de H cramenten dei venden is ove onze innig moeder, behut der en oma GUURTRU! BIJL Weduwe v J. Klanki in de ouderdo 73 jaar. Uit aller P. J. Kla 26 December Bergen N.H., Prinsesscnlaan De gezongen R op Vrijdag 21 a.s, te 9 uur parochiekerk t gen, daarna grafenis op ht Kerkhof, aldaa

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4