Nieuw Djakarta blijft gereserveerd over afloop van Irian-gesprek Benelux-unie in critiek stadium Indonesische militairen beschermen Nederlanders Twee M.L.D.-squadrons gaan oefenen in Engeland Sovjet-China esi Korea EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN nHd 't Botert niet met België Nogal kras Maximum snelheden afgeschaft „Er is geen reden om 't hoofd te verliezen Inmenging U.N.C.I. afgewezen Scheepsberichten Ook immigranten onder de wapenen Demonstraties te Makassar Landbouw het struikelblok Nederland houdt aan datum vast Franse belastingen verhoogd Gespannen toestand te Djakarta Kroniek en Kritiek f 320.000.- voor #n Rubens Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God u 't nergens veilig. (Vondel HET FEIT A s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 29 December 1950 46e Jaargang No. 12054 Kantoren: HOORN. Draafsmgel 59. tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN ONS LAND kan men, dank zy de persvrijheid, van alles be weren. Vandaar dat het A.R. blad >>Tf°uw gisteren kon schrijven, dat het Nederlands kabinet „on betrouwbaar" is! Dat krasse woord viel naar aanleiding van het officieel bekend worden van he* feit, dat Nederland in de onderhandelingen over Nieuw- Guinea had voorgesteld, de sou- veremiteit over dat gebied over te dragen aan de Nederlands- Indonesische Unie. Dat had de regering niet mo- d°en- Haar standpunt was: Wij dragen de souvereiniteit niet over en dat had zo moeten blij ven, aldus „Trouw". Maar als dat werkelijk het standpunt geweest zou zijn, had Nederland het hy pocriete spelletje van toch te willen onderhandelen, niet be hoeven wat zeggen wij, niet mogen spelen. „Trouw" is er dan ook naast. Om m de stijl van het blad te blijven: zijn voorlichting is onbe trouwbaar. Nederland stond op het standpunt, dat de kwestie er was dus een kwestie! van de staatkundige positie van Nw.- Guinea moest worden opgelost met als énig richtsnoer het be lang van land en volk .van Nieuw- Guinea. Nederland meende in derdaad, dat dat belang het best was gediend door N.G. te laten onder onze souvereiniteit, maar wij stonden open voor de móge lijkheid, dat zou blijken, dat het anders zou zijn. Bovendien was er een verplich ting tot onderhandelen, volgens het besluit van de R.T.C. En dat onderhandelen was niet maar 'n aardigheidje. De regering was niet zó onbetrouwbaar, dat zij dat overleg niet serieus opvatte. Zij wilde al het mogelijke doen, om van dit obstakel op de weg naar goede verstandhouding met Indonesië (toch altijd nog Unie partner af te komen. Daarom gaat de regering met een andere verantwoordelijkheid dan die van de hardnekkige op positie in het parlement en ach ter de schrijftafel, naar zulke conferenties en zij probeert er iets van te maken, zonder (ver der) de eer van het land te scha-i den. Zij heeft dat ook hier gedaan. Onjuist is de bewering van „Trouw", dat zich voor wat zij noemt de „deviatie in drijfzand", geen enkele nieuwe omstandig heid had voorgedaan. Indien dat meer klaarblijkelijk was geweest, zou „Trouw" er dan in hebben berust? Maar was de nieuwe om standigheid, aangenomen al dat daaraan behoefte bestond, dan niet, dat onze regering tot over eenstemming wilde trachten te korren, gezien de ontwikkeling zoals die ter conferentie nu een maal was komen te liggen? En dan: behield de suggestie van overdracht aan de Unie „met be houd van Nederlands bestuur", niet voor meer dan 50 Neder landse invloed, met redelijke toe passing van het zelfbeschikkings recht, waar het, als het er op aankomt, ook bij Nederland ten finale nog meer om gaat dan om behoud van de souvereiniteit, welke men- op de duur immers toch aan het zelfbeschikkings recht onderwerpen zal?! In het artikel, dat nogal tame lijk „van dikhout zaagt men plan ken" gaat, worden ook verschil lende voorspellingen gedaan, zo als deze, dat Nederland nu al zijn troeven kwijt is, enz., terwijl In donesië toch maar aan zijn stand punt heeft vast gehouden. Wij geloven, dat er aanleiding is, de voorspellingen van het a.r. blad rustig tegemoet te treden. Wij dachten, dat er nu eindelijk eens waardering zou zijn voor de hou ding van de Nederlandse rege ring, die de, mislukte, conferen tie, is doorgekomen, zonder dat zij de souvereiniteit heeft prijs gegeven, terwijl voor het forum van de publieke opinie vast staat, dat Nederland, anders dan Dja karta, alles heeft gedaan wat oirbaar was, om tot een vergelijk te komen. Het had anders kun nen zijn, als bepaalde krachten in het kabinet hun zin gekregen hadden. „Trouw" heeft andermaal on danks schone beweringen van bereidheid tot medewerking van partijgenoten in de Kamer, de ge legenheid voorbij laten gaan, om een constructieve bijdrage te le veren voor gemeenschappelijke Nederlandse politiek! NA 1 JANUARI A.S. Dezer dagen heeft de A.N.W.B. aan alle gemeentebesturen in ons land een biljet gezonden in de vorm van de borden waarop de cijfers der maximum snelheid staan aangegeven. Deze biljetten, die op de be staande borden kunnen worden geplakt, dragen als opschrift: „Maximum snelheid opgeheven. Rij rustig, toon u het vertrouwen waardig". Door de opheffing van de ma ximum snelheidsbepalingen in be bouwde kommen wordt het na 1 Januari aan de verantwoordelijk heid van de weggebruiker over gelaten hoe snel hij in bepaalde situaties moet rijden. Chinese delegatie uit Moskou vertrokken MOSKOU (Reuter). De dele gatie van communistisch China naar de Verenigde Naties, die op doorreis Moskou heeft bezocht, is Donderdag per trans-Siberische spoorweg naar Peking vertrokken. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat president Sukarno het Nieuw-Guinea-vraagstuk zal aanroeren in de rede die hij op dertig December a.s. in het Paleis Rijswijk zal houden ter gelegenheid van de herdenking van Mohammed's geboortedag. Premier Natsir ontving Donderdag te zijnen huize de Ameri kaanse ambassadeur Merle Cochran en besprak met hem ge durende een half uur het mislukken der Nieuw-Guinea-confe- rentie. Daarop beraadslaagde Natsir met Palaupessy en Abdoel Gani. Na afloop werden geen mededelingen gedaan. De berichten uit Den Haag in zake het mislukken van de con ferentie met betrekking tot Nw. Guinea betekenden voor de rege ring geen verrassing, aldus ver klaarde men te Djakarta in rege ringskringen omstreeks het mid daguur aan de politieke corres pondent van Aneta. „Er is echter geen reden om het hoofd te ver liezen", zo voegde men hieraan toe. Op vragen over het standpunt van de Indonesische regering ten aanzien van eventuele bemidde ling van de commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië zei men, dat bemiddeling van de Unci in deze moeilijk zou kun nen worden aanvaard. Men wenste hier niet nader op in te gaan. Tenslotte zeide men, dat de regering thans wacht op het rapport van minister Roem. Na afloop van een buitenge wone kabinetszitting, welke van vijf uur tot middernacht duurde, verklaarde Natsir, dat hij nog geen contact met Roem had ge had. Hij zeide een telefoongesprek te verwachten. Op de kabinetszitting werd onder andere beraadslaagd over een regeringsverklaring ten aan zien van een boycotactie. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, passeerde 27 De cember Gibraltar. Volendam, Djakarta-Rotter dam, 27 December 185 mijl W. Minicoy. Talisse, Djakarta-Amsterdam, passeerde 28 December Quessant. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 27 De cember Finisterre. Zuiderkruis, 28 December 125 mijl Z.Z.W. Quessant, 30 December te 1 uur ver wacht te IJmuiden. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, 28 December 160 mijl O.Z.O. Cocotra. Nederlandse planters vragen overdracht Namens 90 Nederlandse plan ters heeft de heer M. v. Ponsen van de Negaradja-onderneming ter Sumatra's Oostkust op een vergadering van het comité West- Irian in Tebintinggi verklaard, dat de Nederlandse Plantersver eniging in Oost-Sumatra als teken IN AUSTRALIë De Australische minister van Defensie. Mc.Bride, heeft ver klaard, dat de Australische rege ring op het ogenblik met een aantal Europese landen, waar onder Nederland, onderhandelt ever een machtiging om onder danen van deze landen in Australië onder de wapenen te kunnen roepen. Australië hoopt, dat ook be paalde immigranten bij het ge regelde leger zullen kunnen worden ingelijfd zo voegde de minister hieraan toe. 750.000 MAN TEGENOVER DE U.N.O.-TROEPEN Uit gegevens, gepubliceerd door het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur, blijkt, dat twee vijfde gedeelte van de gehele militaire macht van het communistische China, namelijk de derde en vierde veldlegers, tegen de verbonden troepen zijn ingezet of in gereedheid worden» gehouden om pok in de strijd te worden geworpen. Volgens het hoofdkwartier be vinden zich thans zeshonderd duizend man Chinese communis tische troepen in Korea. In de gegevens van Mac Ar thurs hoofdkwartier werd geen melding gemaakt van de naar schatting 150.000 man Noord- Koreaanse troepen, die. blijkens vroegere officiële geallieerde be richten, opnieuw werden gegroe peerd en in legerverband opge nomen nadat zij aanvankelijk door de verbonden troepen uit een waren geslagen. van solidariteit met de Indone sische claim op West-Irian een resolutie naar de Nederlandse regering heeft getelegrafeerd, waarin er op wojdt aangedron gen, dat West-Irian zo spoedig mogelijk aan Indonesië wordt overgedragen, aldus meldt An- tara. Minister Spender zwijgt De Australische minister van buitenlandse zaken Spender wei gerde gisteravond, in het huidige stadium, enig commentaar te leveren op de afloop derVonder- handelingen over Nieuw-Guinea. Vele duizenden uit alle groe pen der bevolking hebben Don derdagochtend, zo meldt Antara, te Makassar in een massale demonstratie hun ontevreden heid geuit over de mislukking van de Nieuw-Guinea-conferen- tie Met uitzondering van de vitale bedrijven wérd te Makas sar overal gestaakt. Te Djakarta valt geen spoor van enige stakings- of boycot actie te vernemen. Het stadq-i beeld heeft nog zijn normale aanzien. Met haar zusje Margriet stevig aan de hand en gevolgd door Prinses Irene begeeft Prinses Beatrix zich na aankomst in Sankt Anton naar het hotel, waar zij verblijf houden. De besprekingen, die gisteren op 't Ministerie van Buitenlandse Zaken door de Nederlandse en Belgische delegaties werden gehouden, over het in October te Luxemburg gesloten Land- bouwprotocol, hebben nog geen resultaat opgeleverd. Daar de besprekingen heden zullen worden voortgezet, hoopt men dan alsnog een oplossing te bereiken. Van Belgische zijde wil men de inwerkingtreding van de Eco nomische Unie uitstellen, totdat inzake het Landbouwprotocol al gehele -overeenstemming bereikt is. Van Nederlandse zijde is door minister-president dr. W. Drees verklaard, dat Nederland aan de aanvangsdatum van het Land bouwprotocol, 1 Januari a.s.. vast houdt. Opgemerkt werd, dat juist de procedure van het protocol de weg aangeeft, om samen moei lijkheden als zich thans in de landbouw voordoen, op te lossen. De Belgen bleken heden echter niet te overtuigen. Met betrekking tot het Land bouwprotocol hebben zij grote bezwaren tegen de arbitrage mogelijkheden. Zij menen, dat zij daardoor een deei van hun sou vereiniteit prijs geven en zij achten die arbitrage geen waar borg als Nederland kwade bedoe lingen zou hebben. Minister Mansholt heeft het de Belgen duidelijk gemaakt, dat Nederland allerminst het plan heeft de Belgische belangen te schaden. Men heeft algemeen het ge voelen, dat de besprekingen thans in een zeer kritiek stadium zijn geraakt. Door de duidelijke wijze, waarop minister-president dr. W. Drees het standpunt van Neder land, met betrekking tot het in werking treden van het Land bouwprotocol, heeft kenbaar ge maakt, is er als het ware een vertrouwenskwestie gesteld. De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft Donderdagavond de belas tingvoorstellen van de regering voor de financiering van het spe ciale bewapeningsprogramma van 355 milliard francs in gewijzigde vorm aangenomen. Verwacht werd, dat minister president Pleven terzake de kwes tie van vertrouwen zou stellen. De commissie verminderde het totaal van de nieuwe belasting tot 140 milliard en vermeerderde de voorgestelde bezuinigingen in het civiele budget tot 25 milliard. De Franse regering had giste ren in het parlement voorstellen ingediend tot verhoging van ver schillende belastingen, waardoor de inkomsten van de schatkist met 145 milliard francs zou moe ten stijgen. In Djakarta was de toestand vijf o£ tien jaar nodig zouden gisteren gespannen, nadat het - - - eerste nieuws over de impasse in de besprekingen omtrent Westelijk Nieuw-Guinea te Djakarta bekend werd. Solda ten en militaire politie door kruisten in vrachtwagens, jeeps en op motorfietsen de stad. Bewapende politie bewaakte de gebouwen, waar Neder landse firma's gevestigd zijn. Vele Nederlanders te Djakarta hebben in de afgelopen weken anonieme brieven ontvangen, waarin zij met represaille-maat regelen bedreigd werden, tefwijl de huisvrouwen de laatste maan den voedselvoorraden zouden hebben aangelegd. Een hoge Indonesische autori teit zeide te. vrezen, dat de Ne derlanders „alle goodwill" in Indonesië zouden verliezen na de impasse in de besprekingen. Hij voorspelde het einde van de Nederlands-Indonesische Unie „vanwege de Nederlandse weige ring om de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan In donesië over te dragen". Doch Indonesië zou zijn aanspraak niet opgeven, „zelfs indien er twee. Mariniers, die deel uitmaken van de ruim honderdduizend man, die uit Hoengnam ge- evacueerd werden, wachten op een kade in Poesan tot zij worden ingescheept voor on bekende bestemming. Voorzitter Surinaamse Kabinet neemt ontslag PARAMARIBO, 28 Dec. (A.N.P.). De voorzitter van de Suri naamse regeringsraad, mr. dr. J. C. de Miranda, heeft heden, met ingang van morgen (Vrijdag), zonder opgaaf van redenen ont slag gevraagd uit zijn functie. WELKOM, BEVER! In een tuin in de gemeente Oirschot heeft men een moeras bever van 92 cm lengte en een gewicht van ruim 9. pond gevan gen. In de gemeente Schijndel werden zeven grote bunzings ge vangen zijn om Westelijk Nieuw-Guinea te krijgen", zo voegde deze Indo nesische autoriteit hieraan toe. Inzake het beroep van het Indo nesische kabinet op het volk, dat via de radio werd uitgezonden en waarin verzocht werd zich van anti-Europese activiteiten te onthouden en geen anti-Neder landse boycot in te stellen, zeide hij: „De regering zal niet tussen beide komen, zolang de maat regelen van de bevolking binnen de perken der wet blijven. Het beste, dat wij doen kunnen, is kalm te blijven". Beroepskeuze (Sm.) Ten onrechte heeft de minister van Sociale Zaken zich m de Tweede Kamer beklaagd, dat de woordvoerder van de K. V. P., die subsidie voor de particuliere en dus ook voor de katholieke beroepskeuze-bureaux bepleitte, zo ongeduldig was. Mr. de Kort nam nl. geen genoegen met de toezegging van de minis ter, dat er over zijn denkbeeld overleg zou worden gepleegd, maar diende een motie in en handhaafde die, tegen de wens van de minister in. De motie werd aangenomen met een flinke meerderheid en dus heeft- de Tweede Kamer zich uitgesproken vóór subsidie aan de particuliere bureaux voor beroepskeuze. Ein delijk. zeggen wij. Onze fractie in de Tweede Kamer is terecht ongeduldig geweest, want 't ,.e- tiett hier ai een oude zaak en totnogtoe was de regering wei gerachtig gebleven, .om op de billijke wens, van de katholieke zijde o.a., in te gaan, om ook de particuliere instellingen op dit gebied financieel te helpen. En nog wel nu in gelijke mate als de Overheid de ovcrneidsbureaux steunt. Een doortrekking dus van het principe der financiële ge lijkstelling. In wezen is die „ge lijkstelling" jn zoverre eigenlijk niet juist, omdat het hier prin cipieel gen zaak betreft, die tot het particulier initiatief behoort. En dat'is dan ook niet in gebre ke gebleven. Het éérste bureau voor beroepskeuze is van katho lieke zijde tot stand gekomen! Maar sinds de opvattingen, welke nog heel veel meer uit handen van particulieren in het beheer van de overheid willen brengen, zoveel vrij spel gekregen hebben, zijn ook op dit gebied de juiste verhoudingen verstoord. Gelijke kansen voor het particulier ini tiatief is al het minste dat ge vraagd mag worden. Daarom is dit votum van de Kamer langs twee kanten een votum, dat tot blijdschap stemt. Er is een prin cipiële erkenning van het recht van de particuliere bureaux en aan deze zal niet langer onthou den worden, wat hun rechtens toekomt- Doordrijven P (Sm.). De minister van Bin nenlandse Zaken schijnt een las tig zaakje te moeten opknappen voor de meeste van zijn ambtge noten, die, feitelijk meer dan hij, zitten te tobben met de top salarissen! Uit het nadere voor stel, dat de minister aan de Ka mer heeft gedaan en dat met hem de andere minister ook de- dene blijkt, dat het hier gaat over 171 ambtenaren. Het is nog al een brede top! De breedte daarvan bewijst op zichzelf al, dat het hier geen „binnenlandse" aangelegenheid betreft. Ook zou men de vraag kunnen stellen, waarom de Rijksbegroting er niet beter voor staat, nademaal minister Teulings in de Kamer had gezegd, dat de topambtena ren vaak millioenen voor het rijk verdienen! Maar, „Badinage a part". Dat betekent: scherts ter zijde! Het nieuwe voorstel houdt in herstel van een toeslagrege ling en kost een halve ton meer, terwijl de aanvankelijke regeling twee ton vroeg. Daarmee heeft de minister als een ware ,top"- man, al anderhalve ton voor het Rijk verdiend.... Het zou ons verwonderen, indien de Kamer dit nieuwe voorstel zou verwer pen. Het komt op billijke wijze tegemoet aan de wensen van de Regering en aan de bezwaren van de Kamer. Veel meer dan 'n doordrijven van de regering, zo als „Trouw" het gelieft te noe men ,is het een poging, om een gemaakte fout, gevolg van onvol doende inzicht, te herstellen. ERNSTIG ONGELUK OP BELGISCHE OVERWEG ARMENTIERES, 28 Dec. (AFP) Donderdagochtend is bij de overweg te Komen (België) een losse locomotief op een autobus met werklieden gereden. Naar gemeld wordt zijn 16 personen gewond. De baanwachter zou niet van 3e komst van de locomotief op de hoogte zijn gesteld. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Twee squadrons van de Marine Luchtvaartdienst, in totaal om vattende twintig vliegtuigen en 175 man vliegend personeel en grondpersoneel, zullen in Januari naar Groot Brittannië vertrekken voor een oefenperiode in het ver band van de Britse marine. Het doel van deze detachering op grote schaal is in de eerste plaats het zo hoog mogelijk op voeren van de integratie bij het vliegkampschipwezen der Atlan tische zeestrijdkrachten, zodat een nauwe samenwerking mogelijk zal zijn. De eenheden, die hieraan deel nemen, zijn het uit acht seafuries bestaande 860 squadron, dat in Noord-Ierland gestationneerd zal worden, en het uit twaalf Fire flies bestaande squadron no. IV, dat in Cornwall geplaatst wordt. De vliegtuigen zullen op 17 Ja nuari van het marinevliegkamp Valkenburg naar hun plaats van detachering worden overgevlo gen; het grondpersoneel vertrekt met de ilarwich-boot en zal in Engeland door de zorgen van de Britse marine zijn plaats van be stemming bereiken. De beide M.L.D.-squadrons zul len eerst enkele maanden oefe nen op de Britse vliegbases en daarna geplaatst worden op Britse vliegkampschepen, waar mee zij de zomeroefeningen zul len meemaken. Het schilderij van Rubens, voorstellende de aan een rots vastgeketende Prometheus die door de adelaar wordt aangeval len, is door de heer M. B. As- scher te Den Haag verkocht aan het Museum of Art te Philadel phia, zo meldt The Times. De koopprijs moet naar men zegt, meer dan 320.000.hebben be dragen. Het vorige jaar werd het schilderij verkocht voor on geveer ƒ32.000. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1