Roosenburq gaat wèl DE VREEMDE GAST Waar moeten de Ambonezen heen? Deviezen voor emigranten Frankrijk's herbewapening Thans een half millioen storten Adenauer naar Berlijn? Duel Kerstens-W endelaar in de Eerste Kamer Asylrecht voor enkelen RADIO De UNO is duur 80 pet. van invoer door uitvoer gedekt HELP de vogels door de winter heen Voor hem en Stoffelen geldt oude overschrijvingstermijn Transferbedrag ruim één ton DAMES! VOORAL NU Naar wij vernemen: F.N.Z. bijeen door Jan van Hatert VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 PAGINA r- (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het wetsontwerp, waarbij het mogelijk wordt gemaakt om Nederlandse dienstplichtigen nog drie maanden in Indonesië te doen verblijven, was voor de Eerste Kamer aanlieding om ook harerzijds aandacht te wijden aan de afvloeiïng van de Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen. Na de interpellatie-Gerbrandy, aan de overzijde van het Binnenhof, scheen het alsof dit debat weinig nut meer kon hebben, maar de conclusie moest na afloop toch een andere zijn. Minister 's Jacob wenste zij nerzijds een evenwicht in de be langen van beide groepen te zien. De regering blijft bij haar wens om de afvloeiing in vrijwilligheid te doen geschieden, maar ook blijft zij de mogelijkheid voor ogen houden, dat een oplossing zou moeten worden geforceerd. Dit was dan ook de reden, waar om de regering niet in het von nis van de Haagse rechtbank kan berusten. De minister verklaarde nog dat aan de Ambonezen, die op de zwarte lijst staan, asylrecht zal worden verleend. Minister 's Jacob kon van deze gelegenheid gebruik maken om verschillende scheve voorstellin gen aan de hand van nieuwe ge gevens recht te zetten .en het voornaamste was dat hij mr. Wendelaar (WD), die hier de rol van prof. Gerbrandy vervul de, tot de overtuiging bracht, dat het hier om een zeer moeilijke kwestie gaat, die zeker niet, zo als de heer Kerstens (KVP) te recht betoogde, gediend is met 'n verscherping van de tegenstel lingen. Dhr. Wendelaar (VVD) betoogde in eerste aanleg dat de positie v. de Amb. militairen geheel los moest staan van die van de Ne derlandse dienstplichtigen, die zoals bekend met de bewaking van de Ambonese kampementen belast zijn. Nederland moest kost wat kost vasthouden aan een af vloeiing in vrijwilligheid. De heer Kerstens (KVP) viel in een fel betoog de rede van de heer Wendelaar aan. Met de stel ling te poneren, dat de vrijwil ligheid kost wat kost gehand haafd moest blijven, raakte de afgevaardigde z.i. in de vallei van de absurditeit. De heer Ker stens wilde vertrouwen blijven stellen in de personen, die met de afvloeiing belast zijn. PROGRAMMA ZATERDAG 30 DECEMBER HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Zen dersluiting, 9.00 Nieuws, 9.10 Voor de huisvrouw, 9.30 Water standen 9.35 Amusementsorkest, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram. muziek, 11.00 Voor de zie ken 11.45 Gram. muziek. 12.00 Angelus, 12.03 Gram. muziek, 12.30 Land- en tumbouwmede- delingen 12.33 Gram. muziek, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amu sementsorkest. 14.00 Piano en or gel, 14.20 Gram. muziek, 14.40 Amateuruitzending, 15.15 Kro niek van letteren en kunsten, 15.50 Vocaal ensemble, 16.10 Metropoie orkest. 16.30 ..De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film programma, 18.15 „Nederland in dustrialiseert". klankbeeld, 18.25 Orgelconcert. 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie", 19.00 Nieuws, 19.15 .Dit is leven", actualiteiten, sport, 19.27 Promenade orkest en solisten, 19.52 Journalistiek weekoverzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 Radioschaakwedstrijd Noor wegenNederland 20.06 De ge wone map zegt er 't zijne van, 20.12 Gram. muziek, 20.15 „Licht baken", 20.40 „Steek egns op, heren!", 21.00 Gevarieerd pro gramma, 22.00 Populair concert, 22.30 ..Wij luiden de Zondag in!", 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.2524.00 Tweede carnavalszitting. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws 7.13 Gram. mu ziek, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws en weerberichten, 9.10 Gram. muziek. 9.12 Gram. muziek, 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgen wijding, 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven, 11.35 Fluit en piano, 12.00 Gram. mu ziek, 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 Dansmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Promenade orkest, 13.45 Gram. muziek, 14.00 Voor de jeugd, 14.30 Gram. mu ziek, 15.00 Boekbespreking. 15.15 Hawaiian muziek, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 Gram. muziek 16.30 Sportpraat- je, 16.45 Kamerorkest en solist, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-varia, 18.20 Dans muziek, 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Passepartout", cau serie, 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", causerie, 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwed strijd NoorwegenNederland, 20.06 Actualiteiten, 20.15 Gevari eerd programma, 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Tiroler- muziek 22.25 „Onder de pan nen", hoorspel, 22.45 Instrumen taal kwartet. 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gram, muziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. muziek, 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws, 13.15 Gram. muziek, 14.00 Economische cau serie, 14.10 Gram. muziek, 15.30 Lichte muziek. 16.00 Vlaamse muziek, 16.30 Kamermuziek, 17.00 Nieuws, 17.10 Accordeonmuziek, 17.25 Hawaiian muziek 17.40 Ac cordeonmuziek. 17.55 Économisch overzicht. 18.00 Jazzmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoon, 19.50 Radio feuilleton, 20.00 Omroeporkest, 21.00 Actualiteiten. 21.15 Radio bioscoop, 21.45 Gram. muziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Verzoek programma, 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Gram. muziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Lichte muziek. 13.00 Nieuws, 13.10 Verzoekprogram ma, 14.00 Gram. muziek, 15.15 Verzoekprogramma. 16.30 Lichte muziek, 18.30 Accordeonmuziek, 19.00 Gram. muziek, 19.40 Gram. muziek. 19.45 Nieuws, 20.00 Ge varieerd programma. 21.15 Gram. muziek. 2130 Jazzmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Dansmuziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Gram. muziek, 33.55 Nieuws. De beide wetsontwerpen wor den z.h.s. goedgekeurd, met aan tekening dat de CPN-fractie ge acht wil worden te hebben, tegen gestemd. Huurprijzen. In de avondvergadering kwam nog een interpellatie van «ee com munist van Santen aan de orde, over de te hoge huurprijzen. Inmiddels zijn er al behoorlijke straffen gevallen en Minister van den Brink wees ook al op de activiteit der prij zencommissies. Prof. Kranenburg sloot de zit ting met een toepasselijk woord ter gelegenheid van de jaarwisse ling. LAKE SUCCESS (A.F.P.) Zes-en-dertig van de zestig leden- staten van de V.N. hebben hun aandeel in de kosten van de Verenigde Naties voor het a.s. jaar, in totaal 37.170.000 dollar, betaald. O.a. de Sowjet-Unie heeft haar aandeel ten volle ge stort. De regering van Tsjang Kai Sjek heeft nog pas ruim 21.000 dollar betaald en is nog ruim twee millioen dollar schul dig. Deze vrouw uit het district van het Kutubu-meer in Nieuw- Guinea draagt haar kind, zoals alle inboorlingen in Nieuw- Guinea doen. Rechts een andere inwoner van Nieuw-Guinea: een inboorling uit de buurt van Rabaul. Deze man lijkt meer op een neger. Hij gebruikt zijn doorstoken oor als pijpenrek en' zijn haardos als potloodhouder. toegestaan bij hun vertrek eigen inboedel (huisraad) mee te ne men, waaronder ook worden be grepen gereedschappen van klei ne zelfstandigen. Emigranten, die kunnen aanto nen, dat zij zich als zelfstandige hebben gevestigd of zullen vesti gen en reeds eerder doch na Mei 1945 zijn vertrokken, kun nen alsnog een bedriifsinventaris uit Nederland betrekken tot een maximale waarde van f 8000., De waarde van reeds eerder mee genomen bedriifsinventaris wordt op dit bedrag in mindering ge bracht. EX-HOOFD P.O.D. KRIJGT VOORWAARDELIJK De Rotterdamse Rechtbank veroordeelde de 47-iariere T. E. uit Rotterdam, ex-hoofd van de P.O.D. aldaar, tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 6 mnd. met een proeftijd van 1 jaar. De Rechtbank achtte niet bewezen dat E. zich gelden had toegeëigend, die hij als verzets leider onder ziin beheer had. De Rechtbank hield rekening met het feit, dat E. tijdens de bezetting in groot gevaar had ge leefd en moeilijk ruggespraak kon houden met hoge verzetslei ders. Voorts meende de Recht bank dat verdachte's grote ver diensten niet worden geschaad door deze strafzaak. De gepleeg de feiten zijn zeer ernstig, aldus de Rechtbank, evenals de hou ding van E. bij het vooronder zoek en de terechtzitting. Bij hoge uitzondering werd een voorw. straf gegeven. Radio-vraaggesprek over nieuwe Huurwet Hedenavond zal in de radio rubriek .Verklaring en toelich ting" via de zender Hilversum I van 19.15 tot 19.35 uur een vraag gesprek worden uitgezonden met de heer J. Bommer van het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting, over de nieuwe Huur wet. Teneinde onder de huidige om standigheden zoveel mogelijk te gemoet te komen aan de moei lijkheden, waarvoor emigranten zich zien geplaatst bij hun vesti ging in het buitenland, zal van 1 Januari a.s. af ten aanzien van de deviezentoewijzing en het mede- nemen van inboedel en bedriifs inventaris de volgende regeling gelden, aldus het ministerie van Sociale Zaken. De emigranten zullen de vol gende bedragen in vreemde va luta mogen medenemen: bij ver trek, gezinshoofden en alleen staande personen f 760.gezins leden van 15 jaar en ouder f 380.-, gezinsleden beneden 15 jaar f 190.Naar landen van de Europese betalings-unie mag per gezin maximaal de tegenwaarde van f 760.worden medegeno men plus de toeristendeviezen, welke per persoon kunnen wor den oppenomen. Na een jaar kunnen gezinshoof den en alleenstaande personen nog de tegenwaarde van f 380. opvragen. Na twee jaar kunnen de emi granten, die zelfstandig beroeps beoefenaar zijn of kunnen aan tonen dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een bedriifsinven taris van Nederlands fabrikaat (goederen noodzakelijk voor uit oefening van beroep of bedrijf waaronder begrepen vee doch niet behorend tot bedrijfsvoorra den) uitvoeren tot een maximum waarde van f 8000.of voor elke f 1000.minder aan goederen een bedrag van f 190.aan con tante deviezen opnemen. Gezinshoofden, die zich niet zelfstandig hebben gevestigd, kunnen na twee jaar maximaal de tegenwaarde van f 380.aan deviezen opnemen. Van de ge noemde termijnen kan in indivi duele gevallen worden afgewe ken). Door de emigranten gezins hoofden of zelfstandige beroeps beoefenaars kan bij vertrek een montage-woning worden mee genomen, die een maximale waarde mag vertegenwoordigen van f 10.000.en van Nederlands fabrikaat dient te zijn. Als men een montage-woning heeft mee genomen wordt het hierboven genoemde bedrag van f 8000. verlaagd tot f 5000. Het is alle emigranten voorts IN NOVEMBER: Terwijl onze invoer In Novem ber vergeleken met de vorige maand met f 39 millioen ver minderde, kon onze uitvoer zich vrijwel volledig op het hoge peil van October handhaven. Als ge volg hiervan steeg het dekkings percentage van 76 in October tot 80 in November. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg n.l. de waarde van onze invoer in November 1950 f 700 millioen (v.m. f 739 millioen) en van de uitvoer f 558 millioen (v.m. f562 millioen). K.P.M. MOET BETALEN De president van de Amster damse Arrondissementsrechtbank Mr. C. W. Thone, heeft Donder dag uitspraak gedaan in een kort geding, aanhangig gemaakt door de Koninklijke Paketvaart Mij. contra de republiek der Zuid- Molukken en daarin deze laatste in het gelijk gesteld. De KPM had schorsing gevraagd van de exe cutie van het vonnis, eveneens door deze president in kort ge ding gelezen op 2 Nov w.aarin aan de KPM verboden werd, schepen ter beschikking te stellen van de republiek Indonesia voor het ver voer van troepen. Nadat de president van de Ar rondissementsrechtbank te Am sterdam zijn vonnis in het twee de kort geding tussen de Konin klijke Paketvaart Mij. en de re publiek der Zuid-Molukken had bekend gemaakt, heeft Mr. Dr. C. Berkhouwer te Alkmaar, advo caat der republiek, het volgende medegedeeld. Op dezelfde dag, dat het twee de kort geding werd gevoerd, heeft de procureur, Mr. Botten- heim, de KPM een dagvaarding getekend, waarin nogmaals drie maal de dwangsom werd geëist in verband met drie overtredin gen van het vonnis van 2 Dec.; gepleegd in begin December. De tenuitvoerlegging van het beslag werd opgeschort tot de president van de rechtbank uitspraak zou hebben gedaan, hetgeen thans is geschied. In totaal zal door de KPM een bedrag van f 500.000 bij de Twentse Bank te Amsterdam worden gestort, waarvan later uitgemaakt wordt of dit uitein delijk zal moeten worden betaald c.q. terugbetaald. BESPREKINGEN OOST-WEST Kanselier Adenauer en de Oost- Duitse premier Otto Grotewohl zijn door Duitse Evangelische kringen uitgenodigd om elkaar te ontmoeten bij dr. Otto Dibe- lius, hoofd van de Duitse Protes tantse Kerk en bisschop van Ber lijn en Brandenburg. Dr. Otto Dibelius verklaarde Donderdagavond dat hij een voor stander is van besprekingen tus sen Oost- en West-Duitsland, in dien hiermede een vereniging van Duitsland wordt beoogd. Hij zeide in dat geval ziin eigen woning te Berlijn beschikbaar te stellen als plaats van samen komst voor Grotewohl en Ade nauer. Een vooraanstaande West-Duit se communist heeft verklaard, dat Otto Grotewohl, de premier van Oost-Duitsland, mogelijk be reid zóu zijn om naar Bonn te komen voor het geval dat kanse lier Adenauer vanwege het koude weer niet naar Berlijn zou wen sen te reizen. Inmiddels heeft kanselier Adenauer nog geen antwoord ge geven op Grotewohl's voorstel om over de hereniging van Duits land te spreken. (Van onze verslaggever) DEN HAAG. Gisteravond omstreeks tien uur heeft de Sneker middenvoor André Roosenburg van het bondsbestuur van de K.N.V.B, officieel bericht ontvangen, dat voor hem nog de oude bepaling geldt inzake de overschrijvingstermijn voor buitenlandse clubs. Onmiddellijk zond Roosenburg een telegram naar zijn nieuwe club Florentina, waarin hij verzocht om uitstel van zijn komst en dit verzoek werd gisteravond laat nog bevestigend beantwoord. Woensdagmiddag was Roosen burg reeds op het bondsbureau geweest, waar hij een onderhoud had met de secretaris-penning meester, de heer Brunt. Deze gaf hem reeds officieus de verzeke ring ,dat voor hem nog de oude overschrijvingstermijn zou gel den. Een nauwkeurig onderzoek en de overgelegde stukken had den namelijk aangetoond, dat de onderhandelingen en bovendien de bekrachtiging van het con tract hadden plaats gevonden voor het nieuwe besluit van het bondsbestuur was afgekomen Daaruit waren morele verplich tingen ontstaan, terwijl de spe lers nog niet bekend waren met het besluit. Reeds toen Roosenburg con tact opgenomen had met „Flo rentina," die hem officieus toe zegde het contract in die geest te zullen wijzigen, dat hij niet zoals eerst overeengekomen was, op 31 December naar Florence moest vertrekken. Het vertrek werd toen bepaald op medio Ja nuari. Nadat 't besluit van het bonds bestuur was afgekomen, hadden we nog een gesprek met de ex- Sneek middenvoor in zijn ouder lijke woning. Roosenburg ver klaarde op 10 Januari met zijn gezin naar Florence te zullen vertrekken. Mocht reeds over schrijving verleend worden per ij die d; meespelen in de uitwedstrijd te ag 28 Januari, dan zou hij die meespelen in de uitweastrijc gen Torino uit Turijn en in elk ZWARE SNEEUWVAL IN LUXEMBURG De aanhoudende sneeuwval in het Groothertogdom Luxemburg belemmert voornamelijk in het noordelijk deel, waar de sneeuw laag thans 60 cm. dik is, ten zeer ste het wegverkeer. Ook het treinverkeer ondervindt aanzienlijke oponthoud en de in ternationale treinen boeken ver tragingen van 1 tot 2 uur. geval, dat per 1 Februari over schrijving verleend werd, was de eerste wedstrijd van Roosen burg voor zijn nieuwe club in de thuiswedstrijd tegen Como. Bii een nauwkeurige bereke ning van het transfer-bedrag was voorts nog gebleken, zo ver telde Roosenburg. dat dit niet f 95.000.- bedroeg. Het bedrag was namelijk 16 millioen lire en dit was omgerekend volgens de hui dige koers f 101.000.- Ook voor Joop Stoffelen ,de aanvoerder van Ajax, zo vertelde Roosenburg ons voorts nog, geldt nog de oude overschrijvingsbepa lingen op grond van dezelfde maatstaven als voor hem aange legd. De Ajaxied zal dus midden Januari voor zijn club, Racing Club de Paris kunnen uitkomen. DE SUBSIDIERING VAN DE HERBOUW VAN KERKEN De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een rondschrijven tot Gedeputeerde Staten gericht, waarin hij waar schuwt tegen het verlenen van subsidie door provinie of ge meente aan besturen van door oorlogsgeweld verwoeste kerken of kerkelijke gebouwen. Deze subsidies immers, aldus de minister, zullen de betrokken kerkbesturen geen voordeel brengen. Artikel 7, lid 2 sub c en d, van de wet op de materiële oorlogsschaden bepaalt namelijk, dat ..geen bijdrage wordt ver leend, voorzover de schade op andere wijze is goed gemaakt, of voorzover voor de schade op andere wijze vergoeding is ver kregen. kan worden verkregen of had kunnen worden verkre gen". Wordt de subsidie vastge steld nadat de bedoelde rijks bijdrage is bepaald, dan is er sprake van een feit. waarmede bij de vaststelling der bijdrage geen rekening is gehouden (art. 97 der wet) zodat, gelet op die bemaling juncto het genoemde artikel 7. de btidrage moet wor den herzien en het teveel betaal de zal moeten worden terugge vorderd. BUITENLANDS OVERZICHT De laatste dagen van het jaar zal de Franse Kamer zich dag en nacht bezighouden met het ook hier alles beheersende pro bleem van de bewapening. Óver het eindresultaat van dit debat kan men .moeilijk in het on zekere verkeren. Vooral niet sinds de minister-president de Kamer voor dit dilemna heeft gesteld: ofwel dit inderdaad niet geringe offer van 740 milliard franc te aanvaarden ofwel straks de dertiende Europese vasalstaat van het Kremlin te worden. Voor deze keuze staat niet al leen Frankrijk, maar elk demo-* cratisch en vrij land in West- Europa, een derde uitweg is er niet. En waar elk financieel en economisch offer, hoe zwaar ook, in elk geval toch verre te verkiezen is boven het offer van zijn vrijheid en nationale onaf hankelijkheid. zal ook de Franse Kamer nog voor 1 Januari de regering-Pleven die meerderheid geven, welke deze nodig heeft om haar verplichtingen tegen over de Atlantische bewapening te vervullen. Toch moet het betreurd wor den. dat niet alleen de oppositie uit beginsel als communisten en Gaullisten zich krachtig verzet ten tegen deze herbewapening maar dat ook groepen uit de democratische partijen een vrij krachtige oppositie voeren, zodat de regering reeds enkele malen de vertrouwenskwestie moest stellen om de vereiste meerder heid te krijgen. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit, dat de regering ter dekking van de gewéldige uit gave van 740 milliard nieuwe belastingontwerpen heeft inge diend teneinde deze herbewape ning te kunnen' financieren. Nu zijn maatregelen tot verhoging van de belasting niet bepaald ge- eigend om geestdrift te wekken en vooral nu in 1951 nieuwe ver kiezingen in Frankrijk noodzake lijk zijn. is het begrijpelijk, dat de afgevaardigden het niet be paald ideaal vinden de verkie zingscampagne in te gaan, be zwaard met maatregelen, die een ingrijpende verhoging van de belasting tot gevolg hebben. Maar men moet deze zaak ook weer niet overdrijven. De minister van Financiën heeft aangetoerd, dat wanneer deze nieuwe fiscale wetten zijn aan genomen de belastingdruk met slechts twee procent wordt ver zwaard terwijl niemand zal kunnen beweren, dat in Frank rijk het militairisme overheerst. Dat is alleen het geval in die landen, waar de communisten de macht in handen hebben; daar heerst het militairisme opper machtig, maar daar wordt ook aan de partijgenoten in andere landen als politieke gedragslijn opgelegd om in naam van de vrede, zich tegen elke militaire bewapening te verzetten. Minister Moch heeft gisteren het Franse parlement voorgere kend. dat Rusland per hoofd van de bevolking in het afgelopen jaar ongeveer tienmaal meer uit gaf voor de bewapening dan Frankrijk. Wat wij" u vragen is geen offer voor het militairisme, zo zeide de minister, maar dat is de prijs voor de vrede. Alleen door ons te bewapenen, kunnen wii misschien, zo zeide minister Moch, in de Conferentie van Vier, welke de volgende maand gehouden zal worden de vrede in Europa nog redden. Zo is het inderdaad. Alleen door tegenover de Russische militaire macht een geallieerde macht in West- Europ'J te concentreren, welke zich met de Russische kan meten, heeft de wereld een kans het zo gevaarlijke Russische imperia lisme een halt toe te roepen. Het is in de afgelopen jaren wel duidelijk gebleken, dat Moskou slechts voor één argument vat baar is en dat is het argument dat steunt op een machtspositie. Een zwak Europa is voor Mos kou een provocatie tot oorlog. Nog eens: de meerderheid van het Franse parlement zal voor deze argumenten zeker vatbaar zjjn en de kans. dat het de voorgestelde regeringsmaatrege len niet zou aanvaarden, is wel uitermate gering. Maar het zou WEST-BERLIJNSE STUDENTEN IN OOST-DUITSLAND GEARRESTEERD De Oost-Duitse politie heeft twaalf West-Berlijnse studenten, die door Oost-Duitsland reisden om ouders of verwanten te bezoeken voor een ge zamenlijke viering van het Kerst feest, gearresteerd. De studenten werden in Oost- Duitse treinen bij een controle van identiteitsbewijzen aangehouden. Bij deze controle bleek dat zij colleges volgden aan de West-Berlijnse Vrije Universiteit. voor het Franse prestige naar buiten toch een betere en meer vertrouwenwekkend^ indruk ge maakt hebben, indien het Fran se parlement in een sfeer van besluitvaardigheid en daadkracht deze bewapeningsplannen had aanvaard. En hoewel de partij van generaal De Gaulle tot de oppositie behoort zou toch ook van deze groep verwacht mogen worden zoveel nationaal gevoel te bezitten om op dit moment aan de herbewapening van Frankrijk steun te geven. Het argument, dat de huidige rege ring niet het vertrouwen kan geschonken worden Frankrijk in deze nieuwe richting te leiden, kan moeilijk als overtuigend aanvaard worden, gezien alleen het feit. dat een regering, welke het volle vertrouwen van de Gaullisten zou hebben Mn Frank rijk niet mogelijk is. En het be lang van Frankrijk maar ook van heel West-Europa en de ge- heV westelijke beschaving' eist, dat West-Europa zich thans sterk maakt om een Russische over weldiging te keren. Aan deze taak kunnen ook zeker de Gaul listen zich niet onttrekken. De oppositie welke zij nu voeren, brengt alleen gewin voor Mos kou. (Advertentie) Hamea-Gelei voor uw handen worden te Amsterdam voorberei dingen getroffen tot het stichten van een instelling, die de belan gen behartigt van het onderwijs aan emigranten kwam het troepentransportschip „Maloja" gisteren met ruim 1000 passagiers, in hoofdzaak militai ren van het voormalige K.N.I.L. met hun gezinnen aan boord, in de Amsterdamse haven aan. besloot de gemeenteraad van Bus- sum tot uitbreiding van het „Bouma-plan", n.l. de bouw van een derde flatgebouw, speciaal voor de huisvesting van 34 gezin nen van repatriërende militai ren. wordt met ingang van 1 Januari a.s. bij de Oranje Nassaumijnen een mijnwerker, Willem Beek uit Heerlen, gepensionneerd, die een record-diensttijd, n.l. twee en vijf tig jaar lang ondergrondse mijn- arbeid, achter de rug heeft. is in de Cinetone studio's te Dui- vendrecht een aanvang gemaakt met de vervaardiging van de Ne derlandse versie van Charlie' Chaplin's film „Grote parade van 1915" EN WEER.... DE MELKPRIJS In het Jaarbeurs restaurant te Utrecht heeft gisteren onder voorzitterschap van Mr. J. Lint horst Homan uit Groningen ,de algemene .Nederlandse Zuivel- bond (FNZ) vergaderd. In zjjn openingswoord heeft Mr. Lint horst Homan in de allereerste plaats een woord van welkom toegeroepen aan dr. England, „di rector of research Stephens dairy industries", te Washington, die een maand lang, op verzoek van de FNZ in ons land vertoefd om de coöperatieve melkfabrieken te adviseren over roomijsbereiding. Daarna heeft spr. o.a. uitvoe rig het vraagstuk van de melk prijs behandeld. Van verschillende kanten werd namens de provinciale bonden ontstemming over het besluit van de minister vertolkt. Van de be stuurstafel werd daarna voorge lezen de brief, die namens de stichting' voor de landbouw en de FNZ ,aan de kamerleden is gericht. Zonder hoofdzakelijke stemming sprak de vergadering haar goedkeuring over deze brief uit. De voorzitter deelde verder mede, dat het bestuur in deze di ligent zal blijven. Het aftredend bestuurslid Mr. J. Linthorst Homan werd vervol gens zonder stemming herkozen, waarna de heer J. Paulussen te Bergeyk als buitengewoon lid werd benoemd. Tenslotte werd overgegaan tot de stichting van een fonds voor bijzondere noden van het perso neel. FEUILLETON Die sprong van het heden in het verleden was hem iets te machtig geweest. Flip's levens ideaal stond zo ver van het zijne af. Het was zo onpraktisch! Hij kreeg het gevoel, alsof iemand met een enkele moker slag de gevel van zijn massieve kantoorgebouw had weggeslagen en alsof hij zelf van een duize lingwekkende hoogte omlaag was gestort in een wijde, open ruim te. waar hjj verward van zinnen en snakkend naar adem door heen vloog. Die goeie Flip de Kok, die al tijd geloofd had en altijd zou blijven geloven, dat ieder ding waard was, wat het uiterlijk scheen, wat had die toch weinig begrip van de inspanning, die het leven in een grote havenstad van een zakenman vorderde! Pelman raakte bijna uit zijn hu meur over die brief, die hij eerst met een toegeeflijk lachje had gelezen. Stel je voor, iedere zomervacantie te moeten door brengen in een nest als Eelde, in plaats van aanraking te zoe ken in de plaatsen, waar de grote wereld bijeenkomt, met mensen van wie je iets leren kunt. die over nieuwe methodes kunnen praten en vakgeheimen laten doorschemeren. En dan.... een jonge vrouw als Josine moest toch met de kinderen ieder seizoen iets anders hebben om zich te amuseren en op de hoogte te blijven van de nieuw ste modesnufjes? Was dat niet het geval, dan zou iemand van zijn positie immers al gauw be schuldigd worden dat hij zijn vrouw verdonkeremaande, ter wijl hij juist bovenal verlangde, dat ziin vrouw up to date zou wezen en gezien n de beste krin gen? Toen Pelman zich bewust be gon te worden van wat er van hem verwacht werd: niet alleen, dat hjj in de drukste tijd van het jaar een vreemde gast zou herbergen en nog wel iemand, die niet tevreden zou ziin te stellen met een vormelijk diner ergens in een duur restaurant, met een avond naar de schouw burg of naar een concert, brom de nii ontevreden: „Hmmm.... dat is gewoonweg krankzinnig! Ik kan die vent niet hier hebben!.... Ik heb er geen zin in!.... Ik zal juffrouw Kleyn maar dadelijk laten telegraferen, dat we met Kerstmis niet in de stad zijn." En dan ook: hoe zou Josine het opnemen, als haar met Kerstmis zo maar een vreemdeling op haar dak werd gestuurd, terwijl ze zelf zoveel bezoeken had af te leggen en met de kinderen naar zoveel kerstbomen moest gaan kijken bii vrienden en kennissen? En ver der een man, die, als hij al kaart speelde, toch niet te overtuigen zou zijn, dat bridge een mooier spel was dan whist! Om de waarheid te zeggen, was Pelman eigenlijk helemaal niet bang, dat zijn vrouw enig be zwaar zou maken. Ze had immers in de laatste tijd in al zijn plan nen en wensen toegestemd? Dat ze het vrii onverschillig deed, hinderde Pelman niet in het minst want in de laatste drie, vier jaar, sedert Beppie niet meer in de wieg lag, had hii voor zijn vrouw hoe langer hoe minder tijd ge had, naarmate de geschenken, die als vergoeding voor zijn afwezig heid moesten dienen, groter en kostbaarder waren geworden. Zo doende had hij werkelijk niet op gemerkt, dat Josine's levendig heid, haar eigen inzicht en haar openhartige manier van haar me ning ten beste te geven overge gaan waren in een bestudeerde stilzwijgendheid en dat haar vroeger zo levendige belangstel ling ineengekrompen was tot een beleefde onverschilligheid voor al wat er voorviel. Omdat ze van afkomst en door opvoeding een dame was, kon Josine het niet van zich verkrijgen om te mok ken of te schelden om de aan dacht van haar man te trekken, en hij was allang over de periode heen, waarin een man, die zijn vrouw liefheeft, aan de kleinste kleinigheid bemerkt, uit welke hoek de wind waait. Gedurende de eerste jaren van hun huwelijk hadden Josine en Karei in een eenvoudig huisje in Hillegersberg gewoond. Ze had den samen gewerkt en gehoopt en gedweept over hun toekomst. Ze hadden lief en leed met elkaar gedeeld, totdat Karei zijn kans gekregen had en. al te spoedig geheel in zijn zaken was opge gaan. Zozeer namen die zaken hem in beslag, dat hij niet wist, zich zelfs niet kon voorstellen, dat er iets niet in orde of ook maar scheef was geworden in hun onderlinge verhouding. Hij had immers geen tijd om daarop te letten? Als iemand hem toen gevraagd had, of hij van zijn vrouw hield, zou hij met grote verwondering geantwoord hebben: „Maar man, natuurlijk doe ik dat!" Waar was het echter voor nodig, om de eens gegeven liefdesverklaring telkens en telkens wéér te herhalen? Als of men iemand in een spiegel een gedekte tafel kon laten zien en hij daaraan genoeg zou hebben voor zijn avondeten! Maar het huwelijk is slechts het begin, niet de volmaaktheid der liefde. Op dat ogenblik verkondigde het loeien van sirenen en het gil len van stoomfluiten op de rivier hem, dat het reeds één uur was en, zonder zijn lessenaar te slui ten, nam hij hoed en stok en ging de straat op. In de gang kwam hii Mies Kleyn tegen, die een stroom van frisse lucht van buiten met zich meebracht. De brief met het blauwe randje had hij ongelezen in zijn zak gestoken. „U doet beter, uw overjas aan te trekken, mijnheer Pelman", zei ze met grappige moederlijke bezorgdheid, die helemaal niet vrijpostig was. „Het weer is lang zo zacht niet meer als vanmorgen en de wind is veel scherper ge worden." Het meisje was gewoon, haar patroon onder het spreken recht in de ogen te zien, doch ditmaal- vond Pelman, dat er iets vragends in haar blik lagiets dat op medelijden geleek en een ogen blik stond hjj verwonderd. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5