'9 ALKMAAR GING VERDER OP WEG NAAR HERSTEL VERKEERS- EN MARKTVRAAGSTUK AAN DE ORDE Onze stad nam het initiatief tot gasconcentratie in Nrd.-Hol!and Toneel, dans en film in hef afgelopen jaar :.v. igeval te jmeer De nieuwe Friesebrug komt er De industrialisatie nam toe I M Een greep in het kleingoed Die ons ontvielen RWACHTINC door het KNMI te van Zaterdagavond IOUDENDE VORST .'aar bewolkt met nlgc sneeuw. Matige riI kraehtige Zuide- ■id-Oostelijke wind. strenge tot matige ertentie) lisdom Haarlem Bisschop van Haar- md tot Rector van eroen te Noordwijk, x P. J. van Bakel. G. STAPEL SLEDEN is bij een auto- neer de 50-jarlge G. arspel om het leven ïxe auto, bestuurd waarin nog twee ekarspel zaten, had ïeer verlaten, toen :en wielrijder moest to slipte en geraak- pe sloot. Binnen en- nden de drie inzit- enarde positie wor- heer S. had zich leurde zo sterk aan- hij een shock kreeg later overleed. Hij der vereniging van minatie bij runde fan „Aurora" te Op land van de Vier en een alom beken- houderskringen, e heren kwamen er af. VEDSTRIJDEN ELAST m, door het Neder- Verbond voor dit esteld, zijn in ver- teldheid der terrei- •VLIECER mdcrschoiden •ve eerste lultenant- ;an der Knaap, is ministerie van Oor- t Oorlogskruls met n toegekend. Luite- lap maakte deel uit Mitchcl-squadron uchtvaartdienst. Op werd zUn toestel ment op Cherbourg jager aangeschoten lend in zee stortte. aatje over astingwetten tal via. de zender i 18.4019.00 uur neraal van fiscale rl. van de Berge. )uden over ..Wat ijk op het gebied en gebeurd". HOEKJE r Bergen - Het doet wei dden van de win- spreken over de ler. Welnu, het Mei-Juni, toen uur naar Bergen iter Directeur te traditionele re- .A.B.'ers. In een li hebben we er daarbij de kan- wikkende en we er Directeur wa ver eens, dat het invloed zou zijn deelnemers, iuist len als los-arbei- 1- en tuinbouw in Noord-Hol- e het eigenlijk ;gen. willen we n van ons ge ien n.l. afgespro- n extra gebedje opdat, indien het 50-1951 zou vrie- naar zou plaats iken, dat wij een houden. Veel be drukte in het isten enz. zouden jnü En een grote K.A.B.'ers naar zekerd zijn, het- ïatbare betekenis t geestelijk leven zij. hetvriest, land- en tuin- isch stil en wij grote deelname, wii de data op: 1215 Januari liefst aan het te Alkmaar. De 3 per persoon. In geven de bestu- i af. in andere reductie gegeven, i mogen we zeg- anciële bezwaren sijn; daarom: op IAAR ZEN ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 Voor onze goede stad Alkmaar is het voorbije jaar 1950, waarin wij de drempel naar de tweede helft van de 20ste eeuw overschreden, geen jaar van schokkende gebeurtenis sen geweest. Bracht 1949 ons een stapje nader naar herstel, dit jaar werden er enkele schreden meer op dit pad naar herstel gezet, al bleven vele plannen ook dit jaar nog onver vulde wensen. Tot de belangrijkste besluiten, welke de gemeenteraad dit jaar nam, kan wel gerekend worden het raadsbesluit inzake de gasconcentratie in Noord-Holland,. Laten wij vooraf nog even memoreren, dat in de samenstelling van de Raad enige wijziging kwam door het overlijden van de heer A. Stenis, wiens zetel in de fractie van de P.v.d.A. werd ingenomen door de heer A. Eriks. Dat Alkmaar zich van haar positie als centrumgemeente bewust is, bleek uit verschillende raadsbesluiten. Reeds leverde de Alkmaarse gasfabriek gas aan o.m Schagen, Bergen en Warmenhuizen de gemeenschappelijke regeling inzake hulp verlening bij brand werd met vier buitengemeenten uitge breid, terwijl Koedijk, Schoorl en Warmenhuizen ook toetra den tot de gemeenschappelijke Vleeskeuringsdienst. Bij de vorming van een gas- pool, die een concentratie van de gaslevering in de kop van Noord-Holland beoogt, speelde Alkmaar ook de hoofdrol; het be zit een uitstekend geoutilleerd gasproductiebedrijf, dat ook de leverancier zal worden van gas aan andere buitengemeenten, die tot de gaspool zullen toetreden, of reeds toegetreden zijn. De voornaamste afnemer zal Den Helder zijn, een stad, die dank zij de blijvende vestiging van de Marine, een goede toekomst te gemoet gaat. Voorts traden ook Langedijk en St. Pancras tot deze gas-pool toe, terwijl te verwach ten is, dat nog meerdere ge meenten in de kop van Noord- Holland dit voorbeeld zullen vol gen. De principebesluiten zijn in genoemde gemeenten reeds ge nomen en te verwachten is, dat deze besluiten in het komende jaar tot volledige uitvoering zul len komen, als de gestichte N.V. haar beslag krijgt. De kwestie P.E.N.G.E.B. bleef slepende; nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor. Marktvraagstuk De het vorig jaar ingestelde commissie tot onderzoek voor het marktwezen publiceerde dit jaar haar rapport, dat echter nog niet in de gemeenteraad in be handeling kwam. Wel werd het in „Oud Alkmaar" en de VVV besproken, waarbij bleek, dat de commissie, die tot taak had een oplossing te zoeken voor het verkeer van buiten de stad naar het marktplein, i.e. het Waag plein zich beperkt had tot de onmiddellijke toegangswegen tot dit plein; een verdere oplossing van het verkeersvraagstuk meen de de commissie aan een speciale nog te benoemen verkeers- commissie ter bestudering te moeten overlaten. De Commissie kwam in meerderheid tot het advies, om de percelen Houttil 1 en 3 waarin het kaaspakhuis van de N.C.Z. is gevestigd, te amoveren en de Dijkbrug te verbreden. Dat het Waagplein daardoor aan de Noordzijde zijn afsluiting zal moeten missen, heeft de commissie wel overwo gen. doch zij meende daarvoor geen oplossing die van stede- bouwkundige aard is aan de hand te moeten doen. Daarom heeft ons blad op 27 November j.l. een suggestie gedaan tot stichting van een monumentaal Ïioortgebouw, dat zowel een op- ossing geeft voor het grote ver keer naar en van de markt, als voor de tot behoud van het stadsschoon noodzakelijke afslui ting van het Waagplein. De toe komst zal leren in hoeverre met deze suggestie waarvan overi gens door insiders met belang stelling kennis werd genomen, rekening zal worden gehouden. Op de urgentie van de instelling van een verkeerscommissie heb ben wij onlangs reeds gewezen; laten wij hopen, dat deze spoedig zal worden benoemd. Kaasmarkt Een verheugend feit was, dat de kaasmarkt zo uitermate van belang voor de stad, dit ..jaar weer behouden kon blijven, dank zij de subsidie van de Kaas- en Botercontrólestations. De aanvoer overschreed het mil- lieen K.G. en bedroeg gemiddeld ruim 40.000 K.G. per week; de prijzen waren in sterke mate fluctuerend en varieerden van fl.63 tot f2.26 per K.G.. welke laatste notering eind September werd gemaakt. Jammer is, dat we van het be houd van de markt in 1951 nog niet verzekerd zijn en dat weer afgewacht moet worden, of en van welke zijde, de bijdrage voor de instandhouding van de kaasmarkt in 1951 zal komen. Vermelding verdient, dat de Raad een voorstel van Mr. Berk houwer, tot het instellen van een automarkt op Zaterdag op het Waagplein met 'n kleine meerderheid verwierp; een be sluit, dat wij betreuren omdat er allicht een opleving van het marktwezen van verwacht kon worden. Een opleving die juist daarom zou zijn toe te juichen, omdat de Graanbeurs dit jaar definitief ter ziele ging; de het vorig jaar gedane poging de graanbeurs nieuw leven in te blazen, is een mislukking ge worden en dit jaar besloot de Raad het gebouw aan het Luttik Oudorp te verhuren aan de Coöp. Ned. Wolafzetvereniging, die, als een periode van proef neming resultaten afwerpt, voor nemens is er een nieuwe indus trie te vestigen. Vermelden wij voorts, dat de Zaterdagavond- markt dit jaar 25 jaar hestond en dat tweemaal een druk bezochte lappenmarkt werd ge houden. Dat Alkmaar als markt stad ook het centrum is van een agrarisch gebied, bleek voorts uit de goedgeslaagde Landbouw tentoonstelling, georganiseerd door de drie samenwerkende landbouworganisaties. Verkeer en industrie De industrialisatie heeft de volle aandacht van het gemeen tebestuur dat al het mogelijke in het werk stelt de bestaande industrieën tegemoet te komen en nieuwe industrieën aan te trekken. Het industrieterrein- Noord kwam tot verdere ont wikkeling en in Mei werd er het nieuwe kaaspakhuis van de fa. Eyssen in gebruik genomen. De gemeenteraad besloot tot de bouw van een industrie-gebouw in Noord, tot de bouw waarvan echter nog niet is overgegaan. Voor 1951 is wederom een be drag van f50.000 op de begroting uitgetrokken voor het reclame fonds voor industrievestiging, waaruit geconcludeerd mag wor den, dat dit fonds in het voor bije jaar goede diensten heeft bewezen. Een belangrijke ge beurtenis was de ingebruikname van de nieuwe corsettenfabriek van de fa. Eckmann. terwijl het bezoek van Z.K.H. Prins Ber- nhard aan de Alkmaarse IJzer en Metaalgieterij en de orgel- fabriek van de Fa. Pels even eens niet onvermeld mag blijven. Friesebrug Een verheugend nieuws voor Alkmaar was, dat over de bouw van de nieuwe Friese.brug, waar mee Rijkswaterstaat inmiddels is begonnen en die. als de werk zaamheden voorspoedig verlopen, eind 1951 gereed zal kunnen zijn. Zowel voor de industrieën in Noord als voor het busverkeer uit het Noorden en Oosten van onze provincie naar Alkmaar zal ait een belangrijke verbetering zijn. Vanuit d i e richting komt de grote trek van bezoekers naar Alkmaar, een categorie, die door de heer Heuseveldt, voorzitter van de Alkm. Middenstandsver eniging belangrijker voor de middenstand werd' geacht, dan de duizenden vreemdelingen, die in het zomerseizoen naar de kaasmarkt komen kijken. Het is vooral daarom, dat de in te stel len verkeerscommissie haar aan dacht zal hebben te besteden aan een goede verkeersverbin ding van de nieuwe Friesebrug met de binnenstad. Het verkeer van buiten leide men zo min mo gelijk om de stad heen en men bedenke zich wel tweemaal voor rren ertoe besluit, om straks in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan voor het doorgaand verkeer een nieuwe verkeersbrug te bouwen over het Noordhol lands Kanaal. Voorts is er dit jaar meer teke- meerdere scholen op het bouw- ning gekomen in de plannen totprogramma. In de Nieuwjaars- verdere uitvoering van het tun nelplan bij Velsen; dit kan helaas nog niet gezegd worden van de plannen voor een verkeerstun- nel onder de Berger Overweg, 'n chapiter, dat met het oog op de stadsuitbreiding in het Westen ook wel eens aan de verkeers commissie ter overweging mag worden gegeven. Wat de Middenstand betreft, deze kan op een gunstig jaar terugzien; de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel zal hierover wellicht iets meer kunnen zeggen. Vreemdelingenverkeer De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" plaatste het vreemdelingenverkeer in het centrum der belangstelling. Hoe wel de financiële resultaten bene den de verwachting bleven en de gemeente Alkmaar haar garantie van f 35.000 tot een bedrag van ca. f 27.000.zal moeten aan spreken, kan toch gezegd wor den, dat de tentoonstelling ge slaagd is en haar nut zeker zal afwerpen voor het vreemdelin- genbezoek aan Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Het kaasmarktspel, dat door Alcmaria VVV, met financiële medewerking van de gemeente met zoveel succes vele malen op het tentoonstellingsterrein door de schooljeugd werd opgevoerd, zal zeker ook niet nalaten het be zoek aan de Alkmaarse kaas markt te bevorderen. Het bezoek aan de kaasmarkt was dit jaar, als gevolg van de internationale toestand en het slechte weer belangrijk minder dan vorig jaar; toen werd het aantal bezoekers op 190.000 ge raamd, dit jaar op 120.000. Vermelden wij nog, dat Alc maria VW een directeur kreeg in de persoon van de heer Spaan derman en dat de Alkmaar Pac ket, die toch in het vreemdelin genverkeer een rol speelde, om dat zij vele bezoekers uit Am sterdam en de Zaanstreek per boot naar Alkmaar bracht, dit jaar ophield te bestaan. Dat het bloemencorso te Bergen dit jaar weer werd gehouden bewijst voorts, dat men ook in Bergen op het gebied van vreemdelin genverkeer tot de oude activiteit is teruggekeerd. Woningbouw Voor zover aan de gemeente bouwvolume werd toegestaan, werd de woningbouw bevorderd. In de Overdie kwamen verschil lende nieuwe woningblokken ge reed en begon men met het bouw rijp maken van terreinen voor verdere woningbouw. De 76 wo ningen, die in het eind vorig jaar in aanbouw waren, alsmede de 69 montagewoningen, kwamen nagenoeg alle gereed, terwijl een complex van 96 woningen voor gedemobiliseerden thans in aan bouw is; twee blokken hiervan naderen hun voltooiing en te verwachten is, dat deze 96 wo ningen medio 1951 gereed zullen zijn. Inmiddels hebben de wo ningbouwverenigingen „Goed Wonen" en „Rochdale" wederom plannen in voorbereiding voor de bouw van nieuwe woningcom plexen in de Overdie. De scholenbouw beperkte zich bot een Openbare School aan de Ruysdaelkade en een Oostenrijkse school in de Overdie voor de R.K. meisjesscholen; de goedgekeurde plannen voor de bouw van een Rijkslandbouwwinterschöol en Handelsschool kwamen nog niet tot uitvoering; voor 1951 staan rede van de burgemeester zullen we nog wel enkele cijfers te ho ren krijgen over het 'aantal wo ningzoekenden, dat in het begin van dit jaar 1050 bedroeg, welk aantal wel niet belangrijk zal zijn gedaald, want de bevolkings toename ging door. De 40.000ste inwoner is inmiddels verwel komd. Openbare werken De plannen tot stichting van een autobusstation op het Sta tionsplein, waarvan in de Nieuw jaarsrede van '49 al gezegd werd dat ze in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeer den, hebben in de vergadering van de Raad van 3 Augustus hun definitief beslag gekregen. Met de uitvoering ervan werd echter nog geen begin gemaakt. De ver- nieuwings- en onderhoudswerken aan straten en pleinen vond nor maal voortgang: vooral de ver breding van het Zeglis, waar nieuwe walmuren werden aange bracht, betekende een goede ver betering voor verkeer en voet gangers. Verschillende straten, o.a.. de zijstraten van de Langestraat, wachten op verbetering door het aanleggen van trottoirs. De toenemende werkzaamhe den bij deze tak van dienst maak te een reorganisatie en uitbrei ding van de personeelsstaf van ir. Knol gewenst; deze reorgani satie heeft ook haar beslag ge kregen. Voor 1951 staan verschil lende openbare werken op het plan, o.a. de aanleg van een cir culatieplein op de hoek Kenne- mersingel Kennemerstraat- weg, zulks in samenwerking met Rijkswaterstaat. Ook het bouw- rij p-maken van het terrein tus sen „Rochdale" en Heiloërdijk wordt binnenkort ter hand geno men De Gemeentereiniging werd gemoderniseerd door de invoe ring van het uniforme vuilnis emmersysteem, waardoor de paardentractie kon worden ver minderd. De Brandweer had een rustig jaar: de preventieve maat regelen, door de brandweer ge nomen, hebben blijkbaar hun uit werking niet gemist. Grote bran den kwamen dit jaar niet voor; slechts werd epkele keren in buitengemeenten geassisteerd. Toch was 1950 voor de Brand weer een belangrijk jaar, omdat het materiaal met een schitte rende manschappen- en materi aalwagen werd uitgebreid. Op verschillende plaatsen in de stad werden speelterreinen voor nle^, te Egmond aan een nieuwe onder leiding van het Gemeente bestuur van Bergen. De kwestie 't Oude Hof bleef dit jaar rusten, doch komt, naar verwacht mag worden, binnenkort weer aan de orde. Museum In het Stedelijk Museum wer den verschillende tentoonstel lingen gehouden, w.o. die van het werk van jenge schilders uit Bergen, die van oude schilderijen rond de „Meester van Alkmaar" en de postzegeltentoonstelling, ter gelegenheid van het bezoek van de Alkmaarse relaties uit Bath, het meest de aandacht trokken. Op initiatief van de Burge meester werd een voorlopig co mité gevormd tot oprichting van een vereniging van „Vrienden van het Museum", waarvan we overigens nog niets naders ge hoord hebben. Uit eigen kamp Vermeld dient te worden de uitstekend geslaagde Dekenale viering van het H .Jaar in de Muziektuin, voorafgegaan door een optocht, zoals nog maar zel den door Alkmaar's straten trok. Een evenement op het gebied van de katholieke sport was het kam pioenschap van AFC, waaraan enkele drukbezochte kampioens wedstrijden waren voorafgegaan. Een kath. Hockeyclub kwam het aantal kath. sportorganisaties vermeerderen; het wachten is nog op een kath. z wemclub, waarvoor toch voldoende belang stelling moet bestaan, gezien de zwemïpor^beoelenen1.6"!! Febrm Dit jaar werd de grote toeristische tentoonstelling ,,Van de ari werd een comité tot oprich- Wadden tot het IJ" in Alkmaar gehouden. Men ziet hier de ting van een kath. Ambachts school opgericht, dat overigens niets van zich liet horen. Even eens werd opgericht een comité tot stichting van een Kajotters- huis, dat reeds Vergevorderde plannen heeft; doch deze plannen verkeren nog in een dusdanig stadium, dat hierover nog geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan. In dit H. Jaar werd de priorij van Egmond weer tot regale Ab dij verheven; de eerste abt van dé herrezen abdij, Dom Andries- sen, werd door Mgr. Huibers in de St. Bavo gewijd, in tegen woordigheid van Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong. Het feest van de Abdij vierde heel Egmond mee. Vermelden we tevens in dit verband de met succes bekroonde actie van het comité ,dat de Kar de jeugd aangelegd. Berger tram Daar Alkmaar ook geïnteres seerd is bij de tramverbinding met Bergen aan Zee, mogen we installatie voor de centrale ver warming hielp. Ook dit jaar werd het Feest van de Arbeid op de gebruikelijke wijze gevierd en huldigde Katholiek Alkmaar Christus Koning op de laatste Zondag in October. Fr. O. Commissaris van de Koningin en de burgemeester op de tentoonstelling. De belanestellins voor het toneel was dit iaar geringer dan vorige iaren. In plaats van vier series abonnenientsvoorstellingen kon de directie van het ..Gulden Vlies" in 1950 drie serjes van vier voorstellingen organiseren, daartegenover stond echter, dat het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling nog een serie van drie toneelvoorstellingen door 't „Gulden Vlies" liet verzorgen. Het elftal van R.K. A.F.C. te Alkmaar, dat dit jaar de kampioenstitel verwierf. in dit overzicht ook wel even ge wag maken van de Actie tot Be houd van deze tram, welke voor lopig dit resultaat gehad heeft, dat de tram dit najaar niet is opgeheven, zoals in de aanvan kelijke bedoeling van de Nederl. Spoorwegen lag. Een rapport van het N.E.I., dat in opdracht van het gemeentebestuur van Ber gen het gehele vraagstuk van het verkeer rond Bergen in studie had genomen .adviseerde tot handhaving van de railverbin ding, doch met vervanging daar bij van het stoomtreinmaterieel door Diesel-tractie. In deze geest zijn thans pogingen gaande, T- f.' Het Noordhollands Dagblad deed een suggestie tot oplossing van het verkeersvraagstuk rondom het Waagplein. Hierboven het poort gebouw, dat een ontwerp is van het architec tenbureau Bierlee Altena Drees te Amstelveen. In het afgelopen jaar ging mr. Stoffels heen bij de Alkmaarse Rechtbank en mr. Nolet werd in zijn plaats als rechter geïnstal leerd. Op de groentenveiling ont stond een veilingconflict, dat liep tussen de directie van de veiling enerzijds en de groenten- en fruitdetaillisten anderzijds. Het ging om de „cent van Mak" en het werd bijgelegd toen de Recht bank in kort geding ten gunste van de detaillisten had beslist. De Don Bosco-verkenners open den hun nieuwe hoofdkwartier. Kapelaan Zoutenbier werd ver vangen door kapelaan Tromp in de St. Laurentiusparochie. De heer C. Pijl werd benoemd als hoofdinspecteur bij de Alkmaarse gemeentepolitie en mej. mr. T. J. Stellingwerf werd de nieuwe adjunct-inspectrice van de afd. Kinderpolitie. Burgemeester Nieuwenhuijsen van Limmen ging heen en werd vervangen door burgemeester Bosma van Oude Niedorp. Aan vele oud-strijders werd het ereteken voor orde en vrede uitgereikt, aan enkelen ook posthuum. Verschillende an deren kregen het oorlogsherinne- ringskruis. Het Alkmaarse garni zoen verliet onze stad. De reini ging nam de nieuwe roltrommel- wagens dn gebruik. In een ge deelte van onze stad deed zich dit jaar de langdurigste lichtsto- ring van de laatste jaren voor. Op de algemene begraafplaats werd een nieuwe aula in gebruik genomen. Dr. G. J. Sluijmer werd directeur van het St. "Elisabeth- ziekenhuis. De vroegere wijk verpleegster van het Wit-Gële Kruis. zuster C. M. Koopman, vertrok met het Korea-detache- ment naar Tokio. Opa van 't Hof overleed in de ouderdom van 101 jaar. In de Alkmaarse straf gevangenis werd de gerestau reerde kerkzaal in gebruik geno men. In de Wilhelminalaan werd het nieuwe monument voor de gevallenen onthuld. Het Duitse Ehrenfriedhoff verdween. Jan Hennink won de Ronde van N.W. Nederl. Riet Schouten werd be noemd als eerste violiste van het Concertgebouworkest. De kerk van Oudorp kreeg een nieuwe klok. Het A.B.T. verdween en het Rex-theater verrees. Kost bare relieken kwamen naar de Abdij van Egmond terug. Het rijkspolitie-elftal van het district Alkmaar ging naar de eerste klasse. Het dagblad „De Vrije Alkmaarder" gaf de geest. in een Alkmaars logement had een moordaanslag plaats. Het nood weer van 3 Juli veroorzaakte ver schillende branden en ongeval len in de omgeving van Alkmaar. Pater Raymundus M. v. d. Bosch, Ord. Praem., deed in de St. Jo- sephkerk zijn eerste H. Mis, de Weleerw. Heer A. van Duin deed dat in Warmenhuizen en Aker sloot had de eerste H. Mis van de Weleerw. Heer J. Leijen. De eerste priester van Oterleek, Pa ter J. M. Kuilboer O.M.J., werd eveneens dit jaar gewijd. In Januari orveleed te Amster dam prof. dr. Cornelia de Lange, die lange tijd inwoonster van Alk maar was. Kort daarna overleed oud-burgemeester Eriks van Pet ten. In de nacht na een raads zitting ging plotseling het raads lid A. Steenis heen, die geruime tijd de P.v.d.A. in de Alkmaarse Raad vertegenwoordigde. Oudorp betreurde in de loop van Februari het overlijden van het zeer ge ziene oud-schoolhoofd, de heer J. A. Rohde. Alkmaar's oudste in woner, Opa van 't Hof, ging heen in de loop van dit voorjaar. In de loop van de zomer overleed de oud-commandant van de Alk maarse brandweer, de heer S. Frayman. In het najaar gingen nog Cl. Kollmann. oud-districts commissaris van de Verkennerij en de oud-bedrijfsleider van V. en D., de heer W. Seelen, van ons heen. Limmen en de hele bloemenbollenwereld werd medio December opgeschrikt door het plotseling overlijden van de heer J. Valkering Tzn., oud-wethouder van Limmen, die vele belangrijke functies in het openbare leven vervulde. Het jaar werd ingezet met het actuele stuk van Maurits Dekker „De wereld heeft geen Wachtka mer" door het Amsterdams To neel Gezelschap gebracht. Wim Kan zagen we in Alkmaar om ons het A.B.C. nog eens voor te houden. In Bergen bracht het A.T.G. voor de Kunstkring „King Lear" van Shakespeare. Het Leidse Studententoneel kwam, voor een liefdadig doel. op de Alkmaarse planken met de ,.Qua- dratuur van de Cirkel". Veel besproken werden de 2 opvoeringen van „De dood van een handelsreiziger", dat door 't A.T.G. en even eerder door „Co- media" was gebracht. De Haagse Comedie oogstte met „De Jongen Winslow" en vooral ook met „De Fluwelen Hand schoen" groot succes. „Comedia" gaf verder nog acte de presence met „Uitstekend Mylord en ,,'n Vreemd Meisje" en Guus Oster kwam na zijn „Bakersprookje" met een nieuw gezelschap, de Nederlandse Comedie, dat een uitstekende opvoering gaf van „Leer om Leer". Het gezelschap van Cor Ruys, dat nog niet in Alkmaar jubileer de, bracht werken van lichter genre als „Drie jongens en een Meisje", „De Zilveren Fluit" en „Zomer in December". De ver diensten van het Rotterdams To neel onder Ko Arnold! kwamen vooral tót uiting in „Jeanne van Loraine". Traditie getrouw bracht het Gulden Vlies ook in de kermis- week weer een reeks voorstellin gen voor de toneelliefhebbers. Liefhebbers van de danskunst kwamen dit jaar slecht aan hun trek. Alleen het Spaanse uitste kende ballet van José Gr'cco deed onze stad aan. Levensvatbaarheid schijnt het ballet overigens in Alkmaar niet veel te hebben: Marie Jeanne vgn der Veen, Ne- derland's Prima Ballerina, vindt echter wel een klas enthousiaste leerlingen. De beste daarvan, Anne-Marie Kuhne, vertrok naar Frankrijk, waar haar een enga gement bij een Parijse troep wachtte. De film. De belangrijkste gebeurtenis in de filmwereld was de opening van het nieuwe Rex-theater in de Langestraat. Zo kreeg Alkmaar eindelijk een klein, intiem thea ter, waarin een prettige sfeer heerst. Op hte witte doek volgden de vaste bioscoop-bezoekers het ju bileum van Polygoon, dat verder nog de L.O.L.P.K. verzetsfilm uitbracht, die ook hier verscheen. De „Dijk is Dicht" vond, en te recht. meer waardering. Ook dit jaar bracht ons diverse oorlogsfilms, waarvan „Bastogne" „Opmars zonder Genade", „Gung Ho" en „The Purple Heart" wel de belangrijkste waren. Veel belangstelling was er voor de veel besproken film „De Derde Man".. De belangrijkste Duitse film was „Huwelijk in de Schaduw". Prettig en menselijk was „Nightstop in Dakar", terwijl de echte filmliefhebbers ook van „Doodlopende Straat", „De Zaak Paradine". „De Slangenkuil" en „Saboteur" genoten. In „Jeanne d'Arc" kwam de historie weer aan het licht en in „Met Heilig Geweld" kreeg de katholieke Charitas weer eens wat belangstelling. „Hotel Re serve", „Verloren Grenzen" en „Wishkey als Water" sneden weer andere problemen aan. Met „Odette Churchill" en „Staatsgeheim" besloten de Alk maarse bioscopen dit jaar hun pro-gramma's. DeSchola Publica kwam met de fraaie Afrika-film van Mr. Regout en de film „Monsieur Vincent". Tenslotte was vooral voor de bevolking van het platteland de vertoning van de uitstekende boerenfilm „In Eigen Handen" van de F.N.Z. een vermeldens waardige gebeurtenis. l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3