NEDERLAND IN DE AFGELOPEN TWAALF MAANDEN Jaar van moeizaam vooruitgaan, ondanks tegenslagen Een reeks van dankbare herinneringen Schakel van Koninklijke bezoeken ZATERDAG 30 L>e(_bMbtK i v:>d Het afgelopen jaar is rijk geweest aan talloze waaronder velen die op een bepaald moment ze nog vers in het geheugen liggen en zeker gevaagd, ook al ligt 1950 thans achter ons. nog altijd zijn de diepe sporen merkbaar, die economische opbouw en de volkshuisvesting, land en Indonesië, vroegen de speciale aandacht dringende noodzaak om de defensie weer op 1950 stond wel zeer bijzonder in het teken van de Koninklijke bezoeken; zowel in het land zelf als naar buiten. Bijzondere aandacht trok de reis van Z. K. H. Prins Bernhard naar de West en enkele Zuid-Amerikaanse Staten en Mexico. Opmer kelijk waren de verliezen die de luchtstrijdkrachten leden tengevolge van ongevallen. Het Katholieke volksdeel ontplooide een grote activiteit en een bijzondere geste was de aanbieding van een volledige zendinstallatie aan Z. H. de Paus, een geschenk van Katholiek Nederland. gebeurtenissen binnen de landsgrenzen, dermate de aandacht hebben getrokken, dat niet uit onze herinnering zullen worden weg- Het was een moeilijk jaar voor ons volk; de oorlog en de bezetting achterlieten. De de ingewikkelde verhoudingen tussen Neder- van de regering. En daar kwam nog bij de peil te brengen. studering van de coördinatie van het productieprogramma. In Djakarta werd een minis tersconferentie van de Unie be legd om de regelingen, die reeds in verdragen waren vastgelegd op gang te helpen. De kwestie Nieuw Guinea zou later op de agenda worden geplaatst. In het laatst van de maand werd mgr. dr. J. Theunissen van de paters Montfortanen te Schim- mert tot bisschop gewijd. Het Ko ninklijk Gezin vertrok naar Val d'Isère om daar enige tijd een vacantie door te brengen. Het nieuwe jaar was nog maar nauwelijks begonnen, of Z.K.H. Prins Bernhard begon zijn reis per Karei Doorman met 't smal deel de Antillen, dat een bezoek zou brengen aan de West. Het werd een grootse tocht en meer dan eens in de komende maan den zou dit nieuws op de front pagina's van de bladen verschij nen. Het was in dezelfde dagen, dat de Spet. loonsverhoging toe gestaan werd en de N.S. prompt hun tarieven met 5pct. verhoog den en zo ook de loongrens van het ziekenfonds. Allemaal nog gevolgen van de oorlogsomstan digheden, waardoor de economi sche situatie ernstig werd ver slechterd. 1950 heeft al evenmin uitkomst kunnen brengen. Daar kwam nog bij, dat er op een of andere wijze een middel moest worden gevonden, om de gerepa- trieerden op te vangen. „Het zul len er 84.000 zijn dit jaar" zo werd in Januari officieel bekend gemaakt. De grote terugkeer van d» Nederlandse militairen begon, toen eindelijk, na eindeloze con ferenties en weinig bemoedigen de besprekingen de R.T.C. tot stand kwam, waarvan als een uitvloeisel mr. Moh. Roem in Ja nuari 1950 tot hoge commissaris van Indonesië in Den Haag werd benoemd. Het nam echter niet weg, dat er in Indonesië nog lus tig op los werd geschoten en de bladen herhaalde malen berich ten gaven over de grote onvei ligheid. En toen Westerling Ban dung binnentrok was er groot nieuws. Medio Januari werd het Zilve ren feest gevierd van de KAB, de „steunpilaar van de maat schappelijke organisatie in ons land", zoals minister v. d. Brink het noemde. De heer de Bruyn werd bevorderd tot comman deur in de orde van Oranje Nas sau en daarmede de ganse KAB geëerd voor hetgeen in de afge lopen jaren tot stand was ge bracht. Een andere belangrijke gebeurtenis, speciaal voor 't ka tholieke volksdeel, was de vor stelijke gift van de H. Vader voor het Katholiek Nederlands Pers bureau. Een waardevolle instel ling temeer nu het nieuws over de kerkvervolging achter 't IJze ren Gordijn voor een groot deel de censuur moet passeren. Een ander jubileum was dat van de Katholieke Centrale van burger- tijk overheidspersoneel. Nauwe lijks was men van deze festivi teiten bekomen of radio en kran ten maakten gewag van de uit bundige ontvangst van Z.K.H. Prins Bernhard op Curasao. Een felle Oostenwind woei in de eerste weken van het nieuwe jaar over het land en deed zelfs de wateren van de Wadden en 't IJselmeer stollen. Ameland werd geïsoleerd; er was een luchtbrug nodig. De scheepvaart werd ge stremd, auto's reden over het ijs, het Friese eiland Schiermonnik oog kwam danig in het nauw. In het kader van een „koude oor log" tussen Oost en West teken de Nederland het verdrag met de V.S., waarbij de laatsten zich zouden verplichten tot wapen hulp De Eerste Kamer nam de PBO aan met 30 tegen 11 stemmen, waarbij 't begin van een belang rijk aantal parlementaire beslui ten werd gemaakt. Tragisch was het neerstorten van een vlieg tuig van de Marineluchtvaart dienst op „Valkenburg" waarbij een dode viel te betreuren. En in dezelfde maand sprong in Rotter dam een acytheleencylinder uit elkaar, waarbij 6 personen zwaar en 14 licht werden gewond. Februari zette slecht in. Een Dakota stortte in de Noordzee, waarbij zeven inzittenden om 't leven kwamen. In Nijmegen vloog een smederij de lucht in tenge volge van het ontploffen van een trotylbuis. Drie personen lieten daarbij het leven. En in de buurt van Leeuwarden stortte een straaljager naar beneden. De pi loot verongelukte. Groot was de verslagenheid in de kringen van de militaire luchtvaart. Van Venlo kwam de victorie. Minister in 't Veld verklaarde in deze Limburgse stad, dat het 100.000ste huis sedert de bevrij ding was gereed gekomen. Op 10 Februari kwamen de textiel- prijzen vrij, in zoverre een gun stig teken, dat de prijsbeheersing weer een veer moest laten. Een zware storm ontlaadde zich bo ven de Lage Landen op 11 en 12 Februari. Een Fins schip verging op de Noorderhaaks, dwars voor Texel. 11 zeeheden vonden de dood in de golven en 18 opva renden van de „Karhula"' werden veilig aan wal gebracht. De „Do- rus Rijkers" verleende assistentie. Het Hoogwaardig Episcopaat verordende, dat de Kerkelijke Vasten- en Onthoudingswet weer volkomen van kracht zou zijn. Op 12 Maart werd bekend ge maakt, dat het Tweede Kamerlid van de K.VP. mr. J. Cals be noemd zou worden tot Staats secretaris aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De laatste wefek van deze maand stond in het teken van het Koninklijk Huis. H.M. Koningin Juliana en de oudste Prinsesjes brachten de vacantie door in St. Ankton. Prins Bernhard werd in Mexico ont vangen. Ongeveer op hetzelfde moment, dat het s.s. „Pasteur", het grootste vaartuig, dat ooit de sluizen van IJmuiden was gepas seerd, 4000 Nederlandse miliai- ren uit Indonesië terugbracht, kwam het nieuws van de arresta tie van de ex-kapitein van het K.NJ.L. Westerling in Singapore. Woensdag 1 Maart overleed een der meest vooraanstaande per soonlijkheden uit het Nederlandse Katholieke volksdeel, mr. baron van Wijnbergen. Tal van hoog waardigheidsbekleders, uit alle delen van het land waren bij de plechtige uitvaartdienst tegen woordig. In Praag werd de Nederlander Louwers voor het gerecht ge daagd en beschuldigd van spion- nage. Hij werd veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. De Neder landse regering diende een pro test in. Prins Bernhard bracht een bezoek aan Californië. De vriendschapsbanden tussen beide landen werden tengevolge van dit hoge bezoek opnieuw verste vigd. Uit de Marshallpot werd 303 millioen beschikbaar gesteld voor het economisch herstel. Een Pa- namees schip liep op 14 Maart op een mijn in de buurt van Ter schelling. Vier leden van de be manning kwamen om het leven. Een officiële verklaring hield een paar dagen later de mededeling in, dat de Oosterpolder over ze ven jaren gereed zou zijn. De totale kosten werden geraamd op 1.250. millioen. Zondag 19 Maart was voor het Koninklijk Gezin en het Neder landse volk een bijzondere dag. Z. K. H. Prins Bernhard arriveer de per vliegtuig uit New York, terug van zijn grote reis. Hare Majesteit en de prinsesjes waren on Schiphol aanwezig om de Prins te begroeten. Het bleek een uiter mate vruchtbare reis geweest te zijn en Z. K. H. bracht enige tijd later rapport van zijn bevindin gen uit in een speciale zitting van het kabinet en ten overstaan van de Nederlandse pers. Het gemeentebestuur van de hoofdstad ging onvermoeid met het maken van plannen door. Er werd aangekondigd, dat in de toe komst 3 tunnels onder het IJ zouden worden gebouwd. Den Haag aanschouwde op de 24ste Maart de aankomst van een keur van internationale politieke figuren, toen de voorzieningsraad van het Atlantisch Pact in de residentie bijeen kwam, ter be- In de eerste dagen van April kwam de opzienbarende mede deling uit Djakarta, dat Sultan Hamid II was gearresteerd, op grond van verdenking met Wes terling te hebben samengewerkt tegen het hoogste gezag in de Re publiek Indonesië. In Djakarta werd een officiële publicatie uit gegeven, waarin de redenen wa ren vermeld, waarom men tot deze arrestatie was overgegaan. Het Nederlandse circus Mullens trof een zware slag. De gehele levende have, waaronder een kostbare collectie paarden, kwam tijdens een brand om. Het circus stond op dat ogenblik in Utrecht. De schade bedroeg ruim een ton en overal in het land werden ac ties georganiseerd om de helpen de hand te bieden. Omstreeks de Paasdagen woedden er zware stormen en regenbuien. Na de feestdagen kwamen de Neder landse journalisten bijeen en spraken zij in grote meerderheid zich uit voor een afwijzen van een wettelijke regeling van de Het Vormingsinstituut van de K.V.P. werd in Baarn, onder grote belangstelling in gebruik genomen Kort na de officiële opening arriveerden de eerste cursisten op de Kaderweekends. Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong werd in het afgelopen jaar 65 jaar. tuchtrechtspraak. Een vergade ring van de K.A.B. bracht het vraagstuk van de personeelsver enigingen op het tapijt. Het Hoogwaardig Episcopaat veroor deelde het lidmaatschap van deze personeelsverenigingen voor Ka tholieken. Het Koninklijk bezoek aan Limburg werd een evene ment. Dagen achtereen vierden de Limburgers feest en gaven blijk van hun trouw en aanhan kelijkheid aan het Huis van Oranje. Het feit van 20 jaar „Katholiek Verkennen" werd ge vierd en in Den Haag ging de première van „Dit is Leven". De Statenverkiezingen brach ten weinig verandering voor de K.V.P.; de C.P.N. verloor talrijke zetels. Kort daarna werd de Va ticaanse zender overgedragen, een blijk van grote offervaardigheid van Katholiek Nederland. De verjaardag van H. M. Ko ningin Juliana werd alom met grote vreugde gevierd. Z. K. H. Prins Bernhard vertrok voor een tweede grote reis; ditmaal naar de Verenigde Staten. Op 5 Mei werd het eerste lus trum van de bevrijding herdacht en in de Gelderse hoofdstad de tentoonstelling „Mijlpaal" ge opend. De grote Italiaanse rede naar pater Lombardi S.J., die wereldberoemd werd door zijn predikaties, begon zijn „Kruis tocht der Goedheid". Indonesië werd een eenheidsstaat. De fa thers van Mill Hill vierden het 60 jarig bestaan van de congre gatie. Op 17 Mei vond een grootse plechtigheid plaats in Kapelle, waar de Franse strijders werden herdacht, die op Nederlandse bo dem voor de vrijheid hun leven lieten. In dezelfde week werd het vogelpark Avifauna in Alphen a.d. Rijn geopend, dat de gehele zomer een groot aantal bezoekers zou trekken. Een belangrijk mo ment was het toen de Heilige Va der in Rome de maquette in ont vangst nam van de nieuwe zen ders. Een groep katholieken, w.o. de ministers van Schaik en prof. v. d. Brink was bij de overdracht aanwezig. De 'chtbank in Singapore be sloot op 19 Mei, dat het meisje Bertha Hertogh aan haar ouders diende te worden teruggegeven." Op 23 Mei begon de grootse ont vangst van H. M. Koningin Julia na en Z. K. H. Prins Bernhard in Parös. Het was een unieke go- beurtenis voor de Franse hoofd stad en het Franse volk en be tekende de bevestiging van de hechte vriendschapsbanden tussen Nederland en Frankrijk. Nauwelijks was het Koninklijk Paar uit Frankrijk teruggekeerd, of er stond in de eerste dagen van Juni een bezoek aan de -govincie Dilute op het programma. Opnieuw deden zich twee 'ieg- tuigongevallen voor toen twee Firefly's van de Koninklijke Ma rine met elkaar in botsing kwa men en enkele dagen later een Meteoorstraaljager boven Twente verongelukte. Drie piloten kwa men bij deze rampen om het leven. De pseudo-vogelpest bracht in deze zomermaand de pluimvee houders in beroering. Op grond van veiligheidsmaatregelen werd een gedeelte van de pluimveesta pel afgemaakt. Prinses Margriet verrichtte haar eerste officiële handeling in het openbaar toen zij een monument onthulde in Spaarndam. Op 9 Juni bracht -t Koninklijk Paar een bezoek aan enkele Utrechtse gemeenten. De Leidse universiteit bestond i~5 jaar en de „Kon', ik ijke" 60. Tm gelegenheid van het 1; atste jubi leum werd een vorstelijke gift van f 1.000.000 beschikbaar gesteld voor de kanker- n t.b.c.-bestrij ding. De Kalve s'raai herdacht eveneens een heugelijk feit, her 500-jarig bestaan. Medio Juni werd het Holland Festival ge opend en op 17 Juni vond in Om men de nationale Koempoelan plaats. In de laatste week van Juni bracht het Koninklijk Paar een bezoek aan de provincie Gro ningen. De Abdij van Egmond vierde het 1000-jarig bestaan. Een zwaar noodweer teisterde vooral Brabant, waar 3 ton hagelschade werd geleden. Ook in overige ge deelten van het land waren de dagen allesbehalve zomers. De telegraaftarieven werden met 5 pet. verhoogd. Z. K. H. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit aan hen, die zich verdienste lijk hadden gemaakt voor de be vordering van het culturele leven. Bij Schiermonnikoog stortte een giostermeteoor neer. de piloot werd gedood. Op het einde van de maand werd mr. A. A. M. Struycken, wethouder van Breda tot minister van Justitie be noemd. u --ririo gaf een ver klaring uit over Korea. Juli was rijk aan gebeurtenis sen in het binnenland. De Pro vinciale Wet bestond 100 jaar en in Enkhuizen werd het Zuider zeemuseum geopend. Katholiek Nederland vierde het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier. Een hevig en langdurig onweer teisterde in de eerste dagen grote gedeelten van het land, waarbij vier doden warén te betreuren, verschillende boerderijen in de as werden gelegd en een enorme materiële schade werd aangericht. 6 Juli was de datum waarop de nieuwe Gedeputeerde Staten wer den gekozen. De margarine en het bier werden duurder. Een meevaller was, dat f230.000.000 uit de Marshallpot voor de Ne derlandse landbouw beschikbaar werd gesteld. Het Koninklijk Paar bezocht op 10 Juli Gelder land. De „Atlantis" keerde met gerepatrieerden terug, er werden onderweg 63 kinderen geboren. De „Évertsen" zette koers naar Korea om de agressie te helpen bedwingen. De Tweede Kamer aanvaardde de Kinderbijslagwet, nieuwe wetenswaardigheden uit de Londense periode van de rege ring kwamen aan het licht. Een ernstig ongeluk deed zich op 19 Juli voor in Tilburg. Een diesel- trein ramde een autobus, waar door verschillende passagiers werden gewond. 1000 emigranten vertrokken per „Sibajak" naar Australië. De regering bepleitte ruimer autonomie voor Ambon. De kaderdagen in Weert van de K.V.P. trokken grote belangstel ling. Het Haarlemse diocees leed een groot verlies met de dood van Mgr. Filbry. De Vierdaagse bracht als vanouds Nijmegen in feeststemming en menigeen liep in „de hitte van de dag". Het zoveelste vliegtuig van de Mari neluchtvaartdienst stortte neer bij het vliegveld Valkenburg en op nieuw vond een piloot de dood. De bevolking van de Wieringer- meer herdacht de inpoldering met een tentoonstelling „Land uit Zee". Op de laatste dag van de maand werden de studiedagen gehouden van de Ned. Katholieke Middenstandsbond. Augustus startte met de over dracht van enkele Amerikaanse fregatten aan de Nederlandse Marine. In het kader van de ver dediging werd bekend gemaakt, dat binnenkort drie divisies nodig zouden zijn. Niet minder dan 7000 jongens beleefden het vacan- tiegenot van een uniek kamp in Ommen. Er werden in Londen stappen ondernomen bij de En gelse regering inzake de kwestie Bertha Hertogh, de Nederlandse regering had hiertoe de opdracht gegeven. In de tweede week bra ken onlusten uit op Makassar en troebelen op Borneo. De aandacht werd weer gevestigd op de situa tie in Indonesië. Op 16 Augustus kwam de 100.000ste militair uit Indonesië terug. De vroegere lijf arts van Himler, dr. Felix Ker sten, aan wie het Nederlandse •volk in oorlogstijd veel verschul digd is geweest, ontving een hoge Nederlandse onderscheiding. In het midden van de maand werd het economisch leven ge teisterd door havenstakingen. In de Rotterdamse en Amsterdamse havens legden vele arbeiders het werk neer. De minister-president, dr. Drees, hekelde in felle be woordingen in een radiorede tot het volk de communisten, die hij de aanstichters van de havensta kingen noemde. Koningin en Prins brachten een bezoek aan Zeeland. In Amsterdam werd het Pax-Romanawereldcongres gehou den, waar het puikje van de internationale wetenschappelij ke katholieke kringen samen kwam en Z.K.H. Prins Bernhard de ere gast was. Niet minder dan een bedrag van 5.000.000 gulden van de Marshallhulp werd bestemd voor Zuid-Oost-Drente. „Rotterdam Ahoi" bleek in de zo mermaanden een groot succes. Dui zenden uit alle delen van het land brachten aan deze grootse show een bezoek. 600 katholieke studenten pelgrimeerden naar de Eeuwige Stad. Het was tragisch, dat ook in Augustus twee vliegtuigen ver ongelukten. De lijst werd opnieuw aangevuld met twee doden. Dit maal waren het vliegrampen bij Breda en Kijkduin. Met grote aanhankelijkheid werd de 75ste verjaardag gevierd van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Er werd een voorstel ingediend van de Raad van Vakcentralen om 5 pet. loonsverhoging toe te staan. In het laatst van de maand waren 1200 vrijwilligers gekeurd voor uitzending naar Korea. 1 September was voor de KVP een bijzondere datum, 't Nieuwe Vormingscentrum in Baarn werd officieel geopend en er kon een begin worden gemaakt met het kaderwerk in een breder verband dan voorheen. De 55ste Najaars- beurs werd een wegwijzer voor het economisch leven. Het weer was slecht in die eerste week. Een grote ballonrace mislukte in Amsterdam. Er kwamen geen on gevallen bij voor. De bestuurders maakten echter hachelijke mo menten mee. De regering kondigde de ver plichte loonsverhoging van 5 pet. af met een maximum van f 18Ö. per jaar. Er zou geen prijsstop komen, maar wel een streng op treden tegen prijsopdrijving. Indonesië kreeg een nieuw ka binet. Op 10 September vierde Z.Em. Kardinaal de Jong zijn 65ste verjaardag, en werd Mgr. Geerdinck kanunnik van het Me- tropolitaan Kapittel. De Katholieke werkgevers vier den op 13 September het zevende lustrumfeest van hun organisatie met een bijeenkomst in het In disch Instituut te Amsterdam, waar prof. dr. v. d. Ven een rede hield over het onderwerp „Be zinning op de sociale politiek" Er bestond voor dit lustrumfeest een grote belangstelling en het hoofdbestuur moest vele vrien delijke woorden en gelukwensen in ontvangst nemen. De N.S boekten een winst van 9 ton over 1949, werd bekend gemaakt en in een beschouwing over het be drijf werd gezegd, dat men de toekomst met goede moed tege moet ging. Mgr. J. P. Huibers, de Bisschop van Haarlem, richtte een herderlijk schrijven tot de gelovigen in zijn diocees, waarin gewag werd gemaakt van het plan tot het bouwen van nieuwe ker ken. Een speciale collecte werd voor dit doel in het leven ge roepen. De opening van de Staten-Ge- neraal op de derde Dinsdag van September, bracht de oude glorie van elk jaar opnieuw op het tapijt. De Troonrede was groots van inhoud en stijl. Er werd ge wag gemaakt van de diepe be zorgdheid waarmede de inter nationale toestand werd gevolgd. De Rijksbegroting 1951 wees een tekort aan van f 117.000.000. Alom in het land geschiedden de rectoraatsoverdrachten aan de universiteiten en hogescholen. En steeds wérd op hetzelfde stramien geborduurd. Het ruimtegebrek aan huisvesting voor studenten en het gemis aan voldoende loka liteiten voor het geven van het onderwijs. De zaak-Westerling trok op- De nieuwe minister van Oorlog mr. s'Jacob volgde minister Schokking op. nieuw de aandacht, toen de heer Thiesen vergaderingen ging be leggen en o.m. op een tegenstand stuitte tijdens een bijeenkomst in het Concertgebouw in Amsterdam. Op 21 September werd het prae- dicaat „Koninklijke" verleend aan de Nederlandse Zuivelbond. Voor het bouwplan 1951 deelde het departement mede, zou een bedrag van f 560.000.000 worden uitgetrokken. Geen peuleschille tje. In, Lake Success werd be sloten, dat voor de komende zit tingen, na de eindzitting van het huidige college, Nederland een plaats zou worden toegewezen in de Veiligheidsraad. Het Koninklijk bezoek aan Friesland viel in de laatste week van September. Er was grote vreugde in het oude „Heitelan". De Eerste Kamer aanvaardde de interimregeling van de Antillen en Indonesië werd lid van de V.N. Zondag 1 October overleed de heer A. J. Loerakker, oud lid van de Tweede Kamer en oud-voor zitter van St. Deus Dedit. Met hem ging een prominente strijder voor de Katholieke zaak heen. Minister Mansholt maakte in deze maand zijn plan bekend voor integratie van de landbouw. Een De zaak-Bertha Hertogh hield het laatste half jaar de gemoe deren voortdurend bezig In December kwam het meisje met haar moeder op Schiphol, aan waar een grote belangstelling bestond van de zijde van de pers. Boven: de aankomst op het vliegveld. Onder: De vader van Bertha leest een verklaring voor. ontwerp dat zou voorzien in een sterker samenwerking op agra risch gebied tussen de landen van West-Europa. Troepen van de R.I.S. bezetten plaatsen op Am- bon en de toestand werd met de dag ingewikkelder. Een historisch gebeuren in de parlementaire ge schiedenis was de indiening van een wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs, op voet van de financiële gelijkstelling; voor de uitvoering van deze regeling zou een bedrag nodig zijn van f 11.000.600.De regering be raadde zich over eventuele be lastingverzwaring. Op het defensiebeleid van mi nister Schokking werd ernstige critiek uitgeoefend. Minister Schokking trad af en mr. s'Jacob tot dusver secretaris-generaal aan het departement van financiën, volgde mr. Schokking op. De Belgische regering gaf aan Westerling toestemming, dat hij in België mocht blijven. Er werd hem echter te verstaan gegeven, zich van politieke activiteit afzij dig te houden. Half October verenigde de Ka mer zich met de richtlijnen van Straatsburg. Het begrotingstekort was 250 millioen. vertelde minis ter Lieftinck en er zouden geen verlagingen van belastingen in het uitzicht worden gesteld. De projectielen, die nog uit de oorlogsjaren zijn overgebleven, eisten 3 doden in Katwijk en 2 in Renkum, allen spelende kin deren. Op 24 October werd in Den Haag het vijfjarig bestaan van de V.N. herdacht en enkele dagen later vertrokken de Nederlandse vrijwilligers naar Korea. De mi nister-president, dr. Drees, sprak de troepen toe en hield de man nen voor: „Wij willen het recht inplaats van geweld". In de Ka mer gaf minister Lieftinck blijk, dat hij de middengroepen niet tegemoet wilde komen. De eerste dagen van November brachten de vrede tussen het Tweede Kamerlid dr. Lucas en minister Lieftinck. Het amende ment Lucas had zelfs een kabi netscrisis tot gevolg kunnen heb ben. Zo ver kwam het evenwel niet. De bisschoppen mgr. Mutsaerts en mgr. Hanssen keerden uit Rome terug, na een pelgrimage naar de Heilige Stad te hebben gemaakt. Op 3 November keerden 100 Nederlanders terug uit de Russische gevangenkampen. Het waren Nederlanders, die destijds tijdens de oorlogs- en bezettings jaren de zijde van Duitsland had den gekozen. De Tweede Kamer behandelde na de tweede week van November de rijksbegroting van 1951. Uit de Marshal lont. werd ons landje weer een grote gave toebedeeld. Een bedrag van 342 millioen werd toegewezen, een groot deel hiervan was bestemd voor de steun aan de agrarische opbouw. Vele Nederlanders waren reeds in de voorgaande maanden naar andere landen geëmigreerd. De regering sloot met Australië een emigratieverdrag, waarbij werd bepaald, dat in de toekomst 25.000 Nederlanders naar hun nieuwe vaderland zouden kunnen vertrekken. Mgr. Huibers, de bisschop van Haarlem, vierde op 14 November zijn diamanten verjaardag. Het ontbrak Z.D.H. op die dag geens zins aan belangstelling, zowel uit zijn diocees, als van ver daarbui ten in het land. Wim Snitker, parlementair redacteur van de Volkskrant, overleed, betreurd door velen. In Finsterwolde lieten de com munisten hun obstructiepolitiek botvieren. Burgemeester Tuin had geen gemakkelijke taak en op een bepaald moment werd de burger vader de raadszaal „uitgetreiterd". Een onverkwikkelijke geschiede nis. De oud-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. v. d. Leeuw, hoog leraar in de theologie aan de rijksuniversiteit van Groningen, overleed op 18 November te Utrecht na een ziekbed. De K.R.O. vierde op 19 Novem ber met een grootse herdenking het zilveren jubileum. Het be stuur van dè omroep moest de hulde en dankbaarheid in ont vangst nemen van geheel katho liek Nederland. Eén keur van uit voeringen gaf aan dit gebeuren een bijzondere stijl. De hoogste kerkelijke en wereldlijke autori teiten gaven van hun belangstel ling voor het werk van de K.R.O. blijk. Een tragisch auto-ongeval deed zich op 20 November voor in de buurt van Harderwijk, toen vijf personen bij een botsing het le ven lieten. Een hoogtepunt van het- jaar was de indrukwekkende ont vangst van het Koninklijk Paar in Engeland. In een vliegende storm vertrokken H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard naar het oude Albion. Zij- maakten een zegetocht door de Britse hoofdstad en de Koningin hield een indrukwekkende rede in de Guildhall te Londen, waar het gesprokene een diepe indruk maakte op het Engelse volk en overal elders ter wereld. De regering maakte bekend, dat gedurende de actie van de Ne derlanders in Indonesië 4751 mili tairen waren gesneuveld. Een somber bericht, dat herinnerde aan moeilijke tijden. De minister van Oorlog, mr. s'Jacob, maakte bekend, dat Nederland in 1951 drie infanteriedivisies zou hebben. In December werd „Den Essen- burgh" in Harderwijk plechtig ingewijd, hetgeen betekende, dat de paters Norbertijnen in het noorden van het land terugge keerd waren. December stond in het teken van de zaak-Bertha Hertogh. Het gerechtshof te Singapore bepaal de, dat het meisje aan haar ouders moest worden teruggege ven. Mevr. Hertogh maakte moei lijke dagen door, maar het resul taat was bevredigend. In Den Haag werd de conferentie gehouden om in de kwestie-Nw- Guinea tot een oplossing te gera ken, hetgeen geen gemakkelijke opdracht bleek. Een paar dagen later, 12 De cember, keerde Bertha Hertogh met haar moeder naar Nederland terug. Op 14 December kwamen zij op Schiphol aan waar vele be langstellenden de aankomst mede beleefden. Er was speciaal vreug de in het Brabantse land. zoals overal in Nederland over de gun stige afloop van het proces. Op de lijn BazelDen Haag ont spoorde een express-trein. Op 16 December werd een bij zondere Partijraadsvergadering van de K.V.P. gehouden in Utrecht. Het was een lustrum bijeenkomst n.a.v. het vijfjarig bestaan van de K.V.P., sedert de bevrijding. In de donkere dagen voor Kerstmis werd het land bezocht door ijzel en sneeuw, wat een grote stagnatie voor het verkeer betekende in sommige streken. De eerste spade werd in Nij megen in de grond gestoken voor de bouw van de medische facul teit van de Keizer-Karel-universi- teit. De Eerste Kamer aanvaardde de belastingwetten. Niet minder dan 700.000 gezinnen kwamen vrij van loon- en inkomstenbelasting. Dr. Olierook vierde op 21 Decem ber zijn 60ste verjaardag. En op dezelfde dag werd uitspraak ge daan in een kort geding voor de president van de arrondissements rechtbank in Den Haag in de zaak-Ambon en de terugvoering van de ex-Ambonese leden van het K.N.I.L. De staat der Neder landen werd veroordeeld, wat een staartje had in een zitting van de Tweede Kamer. Kerstmis was ditmaal een „witte Kerstmis" Vaarten en sloten la gen dicht en de schaatsenliefheb- bers konden n hart ophalen. Het jaar werd enigszins tragisch gesloten met het mislukken van de conferentie over de Status van Nieuw-Guinea; er werd geen overeenstemming bereikt en In donesië wenste het gebied van Nieuw-Guinea niet onder het ge zag van de Unie te brengen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 9