Indonesisch parlement overwoog verbreking van Unie-verband 'i Communistische stoot-divisies op enkele mijlen van Seoel Den Haag: „Eenzijdige opzegging niet mogelijk De Sovjet-Unie bereid tot viermogendheden-overleg UNO-troepen achteruit ZES MANIEREN om de Kerk te bestrijden Ook Chinezen in Indo-China Oost-Berlijn Steekpartij Toch om het vriespunt EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] 't Spijt me, maar 't moet!" Nederlandse regering onder druk? Mas ju mi nog tegen Scheepsberichten „Oudere soldaten waardeloos" bij de Sovjet-zone? te 's-Gravenhage - Amerikanen en Britten sceptisch onder dekking van luchtmacht Ook een doorbraak in het Oosten Pamflettenactie van Moskou? 43 milliard dollar voor defensie Voetgangsters door auto aangereden Wielrijder weifelde Monument op de Dam geschonden Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; fn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j1. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN GENERAAL KRULS: Pagina 3 Woensdag 3 Januari 1951 46e Jaargang 4 No. 12057 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 President- Sukarno en vice-president- Hatta hebben gisteren de zitting van het Indonesische kabinet bijgewoond;- op deze zitting, waarin minister Roem rapport uitbracht over de Nieuw- Guinea-conferentie, werden de consequenties van het volledig in impasse geraken der besprekingen in beschouwing genomen. In het gebouw van het parlement kwamen de voorzitters van parlementaire fracties bijeen om de laatste hand te leggen aan het concept van de ontwerp-motie ter annulering van het Unie-statuut en herziening van de overeenkomst der Ronde Tafel-conferentie. Agence France Presse bericht, dat men nog niet kan zeggen of deze motie de meerderheid in het par lement zal verkrijgen, daar de Masjumi (Indonesische Moham medaanse partij) meent, dat het tijdstip voor dergelijke maatrege len nog niet is aangebroken en dat men opnieuw zou moeten pogen te onderhandelen met Ne derland op uitdrukkelijke voor waarde, dat de sóuvereiniteits- overdracht over Irian door Den Haag wordt aanvaard. Eenzijdige opzegging niet mogelijk. „Eenzijdige opzegging van het Unie-verdrag is niet mogelijk. Al leen in onderling overleg zou men tot opheffing van de Unie-ver- houding kunnen komen", aldus meende men in welingelichte kringen te Den Haag. Deze redenen dienen inderdaad zeer dringen^ te zijn, temeer om dat het Unieverdrag zelf geen op zeggingsclausule bevat. In de veronderstelling dat een der partijen onrechtmatig het verdrag zou opzeggen aldus meende men verder ofwel zich in de practijk niet zou houden aan de bepalingen van de Unie, dan zou men te maken hebben met een contractbreuk. Oranje, Amsterdam-Djakarta, 29 December van Singa pore. Groote Beer, Djakarta-Am sterdam, 2 Januari in Suez Kanaal. Mataram, Djakarta-Rotter dam, passeerde 2 Januari Finisterre. Garoet, Rotterdam-Djakarta, 1 Januari van Lissabon naar Port Said. Kota Inten, Rotterdam-Dja karta, passeerde 1 Januari Guardafui. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 1 Januari van Port Said. Volendam, Djakarta-Rotter dam, 1 Januari van Aden. De andere partij zou dan kun nen overwegen de zaak voor te leggen aan het Internationaal Hof van Justitie. Er zou ook een an dere oplossing denkbaar zijn, zo zeide men tenslotte, namelijk om zetting van het Unieverdrag in een ander internationaal verdrag. Dit zou echter allee*1 ling overleg en met instemming van beide partijen kunnen ge schieden. Het hoofd van de Vietnamese voorlichtingsmissie te New Delhi, Nguejen Doey Thanh, heeft be vestigd, dat de voorposten Lang- son en Caobang, die onlangs door Franse troepen werden ontruimd, door Chinese troepen zijn bezet. Hil voegde er aan toe, dat een gordel troepen van de Vietminh de door Chinezen bezette voor posten beschermden. Generaal de Lattre de Tassigny, de nieuwe Franse opperbevelheb ber in Indo-China, is voornemens nieuwe moderne forten in Noord- Tonkin te doen bouwen, waardoor een nieuwe, krachtige frontlinie zal worden geschapen. Cement en andere materialen voor de bouw zijn reeds besteld. ZEGGEN DE BELGEN De Belgische regering heeft aan de Kamer van Volksvertegen woordigers een wetsontwerp voor gelegd tot herziening van de wet op de militaire dienstplicht. Op grond hiervan wordt de duur van de dienstplicht, die tot nu toe 25 jaar bedroeg, op 15 jaar gesteld. Bij de verlaging van de dienst plichtige periode van 25 tot 15 jaar, is men uitgegaan van de overweging, dat de ervaring heeft geleerd dat de oudere lichtingen dienstplichtigen waardeloos zijn. De militaire commissie had zelfs voorgesteld de duur der militaire verplichtingen tot zeven te verla gen, doch de regering achtte dit overdreven en stelde de totale termijn van de dienstplicht op 15 jaar vast. Friedrich Ebert, de burgemees ter in Oost-Berlijn, heeft op een massavergadering in Oost-Berlijn er op aangedrongen, dat Oost- Berlijn volledig onder juridictie van de Oost-Duitse staat geplaatst en daardoor in feite het zesde land van de Oost-Duitse republiek zal worden. Het opnemen van Berlijn in de Oost-Duitse eenheid was een onbetwistbare noodzaak. ECHTGENOTE VERWONDDE HAAR MAN In een woning in de Sumatra- straat te 's-Gravenhage ontstond gisteravond een echtelijke ruzie, die tenslotte op een steekpartij uitliep. Het slachtoffer werd uit eindelijk de echtgenoot, die door zijn vrouw danig met een "mes werd toegetakeld. Hij kreeg snij- wonden in nek en rug, welke in het ziekenhuis moesten worden verbonden, voor hij zich weer goed genoeg voelde om de nacht bij zijn kinderen te kunnen door brengen. De echtgenote is door de politie in bewaring gesteld. hHB WbhhSHHB BH» V BH NATIONAAL MONUMENT GESCHONDEN In de nacht van 1 op 2 |anuari is uit het voorlopig Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam de dek sel van de urn, die de aarde bevat uit Lim burg, ontvreemd. De daders zijn nog onbe kend, evenals de mo- ieven, die tot de dief stal hebben geleid. Rechts de urn met de aarde uit Limburg, zon der deksel; links de urn uit Drente. 81 MIJNWERKERS GEDOOD IN HONGARIJE Reddingsploegen hebben giste ren 40 mijnwerkers gered, die Zaterdag als gevolg van een ont ploffing ingesloten werden in een mijn in Tatabarnya (Hongarije). 81 mijnwerkers werden bij de ontploffing gedood. De kranten drukten een zwartomlijnde be kendmaking van de minister van mijnbouw af, waarin gezegd wordt, dat de oorzaak van de ramp nog niet is vastgesteld. GENERAAL EISENHOWER ZATERDAG NAAR EUROPA Generaal Eisenhower, de bevel hebber van het Noord-Atlantische leger, heeft medegedeeld, dat hij Zaterdag naar Europa zal ver trekken om besprekingen te voe ren met functionarissen der mo gendheden van het Atlantische Pact. Van gezaghebbende zijde te Londen is vernomen, dat alle Britse troepen op het vasteland onder het bevel van generaal Eisenhower zullen worden gesteld zodra hij zijn hoofdkwartier in Europa vestigt. Generaal Eisen hower zal meer dan 3 Britse divi sies onder zijn bevel krijgen. Radio Moskou heeft het Russische antwoord op de gelijk luidende nota's van de V.S., Engeland en Frankrijk over de agenda van een voorgestelde bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier gepubliceerd. De Sowjet- Unie heeft in haar antwoord aan de drie Westerse mogendheden voorgesteld, dat een voorbereidende bijeenkomst voor de agenda van een viermogendhedenconferentie xal worden gehouden. Deze bijeenkomst zou in Moskou, Parijs of Londen, maar niet in New York gehouden moeten worden. In het antwoord wordt ont kend, dat Oost-Duitsland zou worden bewapend. De verklarin gen in deze geest worden verzin sels genoemd. De nota acht het duidelijk uit de bekend gemaakte feiten, dat de drie Westerse mogendheden een geregeld Duits leger in West- Het is thans duidelijk dat de gehele geallieerde linie in Korea, als gevolg van het communistische nieuwjaarsoffensief, in zuidelijke richting moest worden verplaatst. Het achtste Amerikaanse leger valt terug op tevoren gereed gemaakte stellingen. Het wordt daarbij op de voet door Chinese en Noord- Koreaanse patrouilles gevolgd. Het verluidt echter dat de hoofdmacht der communistische troepen, die uit de lucht hevig door geallieerde vliegtuigen wordt bestook,t zich nog op flinke afstand van het achtste leger bevindt. allieerde luchtmacht is boven de westelijke frontsector in de strijd geworpen. Seoel direct bedreigd. Volgens berichten van het front hebben de troepen der V.N. Oeibongdjoe, 18 km. ten noorden van Seoel, prijsgegeven. Ook Tsjoengtsjon, een belangrijk kruispunt van wegen in het mid den van de verdedigingslinie over het schiereiland, is opgegeven. In de oostelijke frontsector bleef de toestand Dinsdagavond ver ward; het is niet nauwkeurig be kend hoe diep de communistische troepen in de geallieerde linies zijn doorgedrongen. Boven het gebied van Tsjoent- sjon worden vele geallieerde vliegtuigen waargenomen, het geen beduidt dat de positie van het achtste Amerikaanse leger aldaar ernstig is. De wig die de communisten in de naar Seoel leidende corridor van Jongtsjon en Oeidjongboe hebben gedreven, wordt gedomi neerd door het geraas van de slag. De in massa aanvallende communistische troepen worden door de geallieerde artillerie en vliegtuigen heftig bestookt. Het overgrote deel van de gehele ge- VREDESPATROUILLE IN KASHMIR V. •*s». ^.L. In Azië en in het Mid den Oosten heeft de Organisatie der Verenig de Naties reeds verschil lende conflicten kunnen voorkomen of doen bij leggen. Om na te gaan, of een overeenkomst be treffende het staken van het vuren door geen der partijen zal worden ge schonden patrouilleren speciale waarnemers van de Verenigde Naties on afgebroken in de grens gebieden. Een vredes- patrouille trekt door het bergachtige gebied van Kashmir. DE VLUCHT VAN DE DALAI LAMA Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Kalimpong verno men dat de Dalai Lama van Tibet Dinsdag de stad Jatoeng, aan de grens tussen Sikkim (een in het Himalaja-gebergte gelegen Indi sche staat) en Tibet, heeft be reikt. Het Tibetaanse staatshoofd werd in een verscheidene kilome ters ten noorden van Jatoeng ge legen klooster een grootse ont vangst bereid. VIJFTIEN DEMONSTRANTEN OP HELGOLAND Het hoofd van de Duitse mijn- opruimdienst te Cuxhaven. von Blanc, is gisteren op last van de Britse bezettingsautoriteiten ont slagen omdat hij herhaalde malen heeft geweigerd schepen ter be schikking van de Duitse politie te stellen voor de verwijdering van de „bezetters" van Helgoland. Gisteren bevonden zich onge veer 15 demonstranten op het eiland, die protesteren tegen de bombardementen op het verlaten eiland. De instigator van de Helgoland- actie, prins Hubertus zu Loewen- stein, die zich op het ogenblik op het eiland bevindt, heeft thans in een schrijven de Britse premier Attlee verzocht persoonlijk voor het herstel van de volkenrechte lijke status van het eiland op te komen. Dinsdag was de geallieerde luchtmacht voordurend in actie. 74 door de communisten bezette steden werden aangevallen, even als troepen, artilleriestellingen, gebouwen, voorraden, brandstof- •oslagplaatsen en vervoersmidde len. Tsjorwon, een belangrijk be voorradingscentrum der commu nisten, dat in de centrale front sector ten noorden van de 38ste breedtegraad is gelegen, is in brand gebombardeerd. Sabres", de nieuwste Ameri kaanse straaljager, die de snelste vliegtuigen ter wereld zijn, door kruisten het luchtruim boven Noord-West-Korea, op zoek naar tegenstanders, die zij evenwel niet ontmoetten. Duitsland op de been willen bren gen, in het kader van 't Atlan tisch Pact. Het Russische antwoord zegt verder, dat de Franse nota van 22 December „reden geeft aan te nemen, dat Frankrijk het eens is met het Sowjet-voorstel om een gezamenlijke vier-mogendheden- bespreking te voeren over de kwestie van de Duitse ontwape ning". De Sowjet-Unie hechtte hieraan groot belang. Reactie. Te Londen wordt verklaard, dat een van de gevolgen van een. vier-mogendheden-conferentie uit sluitend over het Duitse vraag stuk zou zijn, dat de Europese landen geneigd zouden zijn hun aandacht van het Verre Oosten af te wenden en meer te richten op de problemen van Europa zelf. Dit zou voor de Sowjets het voor deel hebben van tijdwinst, terwijl zij in staat zouden zijn zich thans met de leiding van de communis tische expansie tot het Verre Oos ten te beperken. In de Verenigde Staten heerst ie verwachting dat de Ameri kaanse regering zich zal verzetten tegen aanvaarding der Sow jet- Russische voorwaarden voor het houden van vier-mogendheden- besprekingen. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken staan sceptisch te genover de mogelijkheid van een daadwerkelijke vermindering der spanning tussen de Sowjet-Unie en het Westen. (Reuter). Radio-Vaticana riep Dinsdae om. dat in Moskou dertig millioen pamfletten ziin gedrukt, waarin zes manieren worden aangegeven om de R.K. Kerk te bestriiden. De pamflet ten worden thans in de Sow.iet- Unie en in de andere volksdemo cratieën verspreid. De zes manieren zijn: 1. Het scheiden van bisschop pen en priesters van de gelovigen. 2. Er mogen in geen geval mar telaren worden geschapen; daar om moeten de gearresteerde priesters, monniken en klooster zusters van „schandelijke misda den" worden beschuldigd. 3. Ook onder de priesters moet de klassenstrijd worden verbreid. Dit moet geschieden door de ar mere priesters tegen de prelaten op te zetten. In elk land moeten kleine godsdienstige groeperingen, die geen deel uitmaken van het voor naamste kerkgenootschap in dat land, worden gesteund. 5. Het gezag over kerkelijke in stellingen en aangelegenheden moet aan- de Staat worden ge trokken, door communisten in de leiding van godsdienstige organi saties en verenigingen te benoe men. Het Amerikaanse Congres heeft het bedrag van bijna 20 milliard dollar voor defensie-uitgaven goedgekeurd. Het ontwerp is naar het Witte Huis gezonden. Hiermede is het bedrag voor de versterking der defensie voor dit financiële jaar gestegen tot 43 milliard dollar. 6. De verschillende orden moe ten worden vernietigd, „want zij zijn bij uitstek de steunpilaren van het Pausdom en der R.K. Kerk". Aldus wordt in de pamfletten verklaard. NIET OPGELET BIJ HET OVERSTEKEN Gisteravond zijn drie voetgang sters op de Loosduinse weg te 's-Gravenhage bij het oversteken door een personenauto aangere den. Een dame, oud 42 jaar, werd zeer ernstig gewond. Zij moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht, evenals een 46- jarige, die een schedelbasisfrac- tuur opliep. De derde voetgang ster kreeg een lichte hersenschud ding. Zij kon later naar huis terugkeren. Waarschijnlijk hebben de dames bij het oversteken niet voldoende op het verkeer gelet. ONDER VRACHTWAGEN GEDOOD Op de Middenweg te Amster dam tegenover de Nieuweweg is gisteravond omstreeks half zeven een 33-jarige wielrijder door een vrachtwagen aangereden. De man overleed ter plaatse. Voorzover de politie kon nagaan heeft hij ge weifeld bij het oversteken van de weg en daardoor de bestuurder van de vrachtwagen misleid. BESCHERM DE KINDEREN TEGEN ONGELUKKEN! In 1949 stierven in Nederland in totaal 573 kinderen van 0 tot 4 jaar door verdrinking, verstik king etc. Dit getal is meer dan tweemaal zo groot als dat van het aantal aan kinkhoest overleden kinderen. 1950 geeft geen gunstiger beeld. In de eerste negen maanden van dit jaar waren reeds 456 slacht offertjes geteld. Mogen deze cij fers ertoe bijdragen het verant woordelijkheidsgevoel van ouders en verzorgers te stimuleren. PSEUDO VOGELPEST NOG NIET UITGEWOED De pseudo vogelpest heeft zich in de gemeente den lip (N.H.) weer uitgebreid. Een derde be drijf, dat van de heer S. Meyn, is aangetast. Duizend kuikens werden reeds onteigend. De bur gemeester heeft vervoer van alle pluimvee in de gemeenten den lip en Purmerland verboden, en bevel gegeven alle pluimvee, kat ten en honden op te hokken, vast te leggen of op te sluiten. DEKSEL VAN URN ONTVREEMD Maandagnacht is uit het voor lopig Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam de deksel van de urn, die de aarde uit Limburg bevat, ontvreemd. Twee agenten, die het plantsoen geopend von den, kwamen tot deze ontdekking. Wie deze schennende daad heeft verricht is een raadsel. Eveneens tast de politie in het duister om trent de motieven hiertoe. Er zijn geen scherven gevonden, zodat voorshands moet worden aangeno men, dat het hier een misplaatste grap betreft. Het echtpaar Mijnders uit Assen voert reeds lang strijd om zijn zevenjarige zoon Nan- no Sjoert die in 1943 aan de hoede van een Duitse pleeg moeder, Gerda Ullner te Bre men, werd toevertrouwd terug te krijgen. Deze vrouw ver klaart echter, dat de jongen als baby vrijwillig aan haar werd afgestaan en dat de ouders verzekerden, later geen rech ten op het kind te zullen laten gelden. De Bremer pleegmoeder Gerda Ullner met de zeven jarige Nanno Sjoert, die zich van de strijd, welk om hem ge voerd wordt, niets bewust is. (Van onze weerkundige medewerker) Tegelijk met het intreden van het nieuwe jaar heeft ook de dooi weer zijn intrede gedaan, daarbij een eind makend aan veel ijspret. Toch is de temperatuur nog niet zo hoog gestegen dat de sneeuw reeds is verdwenen. Zoals gewoonlijk ging ook dit maal het tijdelijke vertrek van de vorst gepaard met sneeuw en regen en harde wind, veroorzaakt door een randstoring rond een depressie bij de Britse eilanden. Hierachter stijgen op het ogenblik de barometers weer, hetgeen gisteren ook reeds in ons land te merken was. We zullen nu in een westelijke tot noor delijke luchtstroming komen maar toch zullen de temperaturen niet erg hoog oplopen. En des nachts zal het kwik zelfs bij heldere hemel tengevolge van de uitstraling tot beneden het vriespunt dalen. Daar de bovenlucht zeer koud is, is het dan ook waarschijnlijk dat er sneeuw en regenbuien zullen voor komen. Ook voor het verkeer is deze ontwikkeling door de grote kans op gladde wegen verre van gunstig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1