Wereldpolitieke betekenis van de kwestie-Kasjmir Australië: land van zonneschijn Aartsbisschop van Peking bezoekt Nederland Het melkvee in Amerika Het loerend oog van Moskou Nog geen sneeuw in Harlingen Kardinaal Tien getuigt van overtuiging en moed der Chinese Katholieken Maar zeker is niet alles rozengeur en maneschijn Familieleven kent de Australiër niet Kind verdronken ARTISTIEK journaal PAGINA 4 WOENSDAG 3 jANUARI 1951 (Van onze redacteur) In het Noorden^ van het uitgestrekte India ligt het kleine Kasjmir. Een paar honderd millioen bewoners tegen vier millioen. Het is een der ruim 550 semi-autonome vorstendommen in Indisch- Indië, die tegelijk met Brits-Indië op 15 Augustus 1947 onafhan kelijkheid verwierven. Brits-Indië viel uiteen in de staten India en Pakistan, maar de toekomst van Kasjmir bleef onbeslist. In de loop der jaren werd dit land niet alleen een betwist ge bied tussen India -- Pakistan, maar tevens een belangrijke factor in de wereldpolitiek. Deze factor van wereldpolitieke be tekenis ontleent het niet alleen aan het feit, dat de Veiligheids raad zich ermede heeft bemoeid en thans weer op de agenda heeft staa*- maar vooral ook aan zijn ligging. dia en Pakistan voortdurend in zeer labiel evenwicht verkeert, speelt een voorname rol. Niets belet hem immers in Tibet hulp te vragen tegen zijn belagers. En wanneer die hulp wellicht al te gaarne wordt verleend, staan de communisten in Kasjmir, onmid dellijk grenzend aan India. Men vergete evenmin, dat het loerend oog van Moskou in de Kasjmir- affaire mogelijkheden zal zien om haar opdringen naar de Indi sche Oceaan te verwezenlijken. De situatie zo beschouwd, ziet men, staande in het sociaal-econo misch zwakke India, westwaarts het eveneens zwakke Pakistan, grenzend aan 't niet minder ster ke Afghanistan. Het Midden-Oosten. Van het hieraan grenzende Iran kan men zeker niet zeggen, dat het anti-communistisch is ge stemd. Velen menen zelfs, dat het eerlang, indien de sociale toestan den er niet verbeteren, als een rijpe vrucht het communisme in de schoot zal vallen. Ter illustratie moge dienen, dat de Russen nabij Tsjkent ten noor den van de Afghaanse grens een enorme militaire basis hebben aangelegd, welke volgens de Dai ly Telegraph een ernstige bedrei ging vormt voor Iran, India en Pakistan. De landen, aaneengesloten in de Arabische Liga, zijn noch geza menlijk noch afzonderlijk tot eni gerlei noemenswaardige krachts inspanning in staat. Nog in April Het grenst immers aan zes lan den, te weten Afghanistan, Rus sisch Turkestan, Tibet, India en Pakistan. In het Noord-Oosten is het van de buitenwereld afgeslo ten door het ontoegankelijke Ka- rakorum-gebergte en in het Nrd.- westen door een langgerekte berg keten, waar doorheen slechts en kele bergpasen, o.a. de beroemde Khyber-pas, toegang geven. De bescherming van deze passen, waardoor eens de Ariërs en nog later Alexander de Grote Indië binnentrokken, was immer een belangrijk element in de Britse wereldpolitiek. Maar met de komst van de vrijheid in 1947 ging de veiligheid verloren, want noch Pakistan noch het aangrenzende Afghanistan zijn ieder voor zich noch tesamen stevig ter been ge noeg om deze veiligheid te garan deren tegen een derde macht. Zo werd dit gebied een militair va cuum in het Britse verdedigings stelsel, dat loopt van Griekenland tot en met Pakistan. Touwtrekken. Het zou ons te ver voeren de jarenlange touwtrekkerij om het bezit van Kasjmir te beschrijven. Met de buitenlandse inmenging laaide de binnenlandse partij strijd (77 pet. Moslims tegenover 20 pet. Hindoes) steeds hoger op. Ten einde raad protesteerde de Hindoe-vorst Maharadja Sir Hari Singh uit de Dogra-dynastie, bij Mountbatten, de G.G. van India, vroeg om hulp, aansluiting bij In dia en verklaarde zich tevens be reid Sjeik Abdullah, leider van de Nationale Conferentie, in een de mocratische regering op te nemen. India zond inderdaad troepen, aanvaardde Kasjmir's toetreding, echter onder voorwaarde van een referendum. En zo ontstond de strijd tussen de twee broedervolken, welke 14 maanden duurde, totdat een com missie uit de Veiligheidsraad, waarop India een beroep had ge daan, er in slaagde beide partijen te bewegen een wapenstilstand te sluiten tot één Januari 1949. Te vens stemden India en Pakistan in met een door een commissie van goede diensten gelanceerde idee van een volksstemming in Kasj mir. Pakistan eiste de terugtrek king der Tndiase troenen en In dia verwijdering der raiders, die via Pakistan Kasjmir binnentrok ken. Sinds nu twee jaren geleden is men erhter nog geen stan verder betreffende de vraag omtrent b=t hoe en door wie te houden refe rendum Pehalve het in fte aanhef genoemde huitenlandse oaet maakt de Chinese actie tegen Ti bet de kwestie nog gevaarlijker. Nu immers de communisten Kasimir en de Noordgrens van Indië naderen, rijst de kwestie omtrent de gemeenschaoneliike grens daar ter plaatse, o.a. in La- dakh en Assam. Voor wat India hetreft. meende Nebrne nog zeer kort geleden er goed aas: t» doen in het Parlement de Mac Mahon- linie als deze grens te noemen, vastgesteld hii de conventie van Simla in 1914. Tevens waarschuw de hii, dat India nooit iemand de grens zou laten nasseren China weigerde echter destijds deze con ventie te tekenen, zodat scher mutselingen aan de grens wel haast voor de hand liggen. Ook het ongeduld van Sjeik Ab dullah, wiens positie tussen In- HARLINGEN. Er is één plaats in Nederland waar men nog geen sneeuw heeft gezien dit jaar. Terwijl het hele land ruim schoots zijn portie van het win terse weer heeft gehad tot dus verre is in Harlingen en omge ving nog geen vlokje gevallen en ook de vorst is hier veel minder geweest dan men voor een stad in Friesland onder deze omstan digheden had mogen verwachten. Het heeft er de schijn van dat de weergoden het met Harlingen wel heel goed hebben voor gehad want buiten een straal van 10 km rond de stad zijn de velden wit. De enige die zich over dit knipoogje van moeder natuur niet verheugt is de jeugd van Harlingen die met lede ogen de berichten over de sneeuwpret over het hele land leest. ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING In het maandblad „De Wacht" van het concern de Algemene Friese Levensverzekering wordt medegedeeld, dat volgens de voorlopige gegevens in het afge lopen jaar bij de Algemene Friese en de Groot-Noordhollandse even als vorig jaar aan nieuwe verze keringen gesloten werd een bruto bedrag van ruim 160 millioen gulden. Het verzekerde bedrag steeg daardoor tot ongeveer 1280 millioen gulden. De bruto premie-ontvangst der schade-verzekeringsmaatschappij en van het concern heeft in 1950 het millioen ruim overschreden. Het schade-verloop was over het algemeen gunstiger dan in 1949. De Lek ijsvrij Het ijs in de Lek is sinds Maan dag zo snel afgevoerd, dat de rivier thans practisch ijsvrij is. In verband daarmede is de motor veerpont Schoonhoven—Gelkenes weer in gebruik gesteld. van dit jaar sloot de secretaris generaal van de Liga, Azzam Pas ja, zich volkomen aan bij de woorden van de Syrische minis ter Dawalabi, dat „de Arabieren eerder zullen toestaan, dat hun land een Sovjet-republiek wordt dan nog langer genoegen te ne men met de Amerikaanse politiek en voortdurende steun aan Is rael". Deze soep is wel zeer heet, maar een vertrouwenwekkende indruk gaat er van de Liga evenmin uit. Amerika, Engeland en Frankrijk gaven van hun kant 25 Mei eén gezamenlijke verklaring uit inza ke wapenleveranties aan de Ara bische staten en Israel. Welke verklaring Moskou pareerde als een nieuwe tegen de Sovjet-Unie gerichte aanvalsdaad en Egypte als een zeer gevaarlijke verkla ring. Men zou de geschetste politieke toestand kunnen beschouwen als een reusachtige tang, waarvan 't ene been reikt tot in Noord-Fin- land, waarover wij reeds eerder schreven, en het andere tot aan het Afrikaanse continent. Daar tussen ligt het deel van Europa, dat nog vrij genoemd kan wor den. Als Moskou de tijd gekomen acht, zal het niet aarzelen de tang stevig dicht te knijpen. Dit moment kan West-Europa uitstel len of mogelijk geheel afwenden, indien 't een einde maakt aan nutteloos onderling gekrakeel en één lijn trekt. De voorspelling van Lenin. Een en ander werpt des te dui delijker het licht op de voorspel ling van Lenin, in ons blad geci teerd door onze diplomatieke me dewerker, n 1. het Westen voor het communisme te winnen door het Oosten. Het gehele gebeuren in China (Indo-China, Korea, Tibet inbe grepen) de dreigementen, de op hitsing van 't volk tegen Amerika passen in dit kader. Want het bin den van Amerikaanse strijdkrach ten in het Verre Oosten biedt 'n kans tegen Europa. Tenzij het Kremlin zich vergist, zoals de we reld reeds eenmaal heeft kunnen constateren. Het hardnekkig vastgehouden axioma immers, dat het westerse kaoitalistische stel sel onverbiddelijk ineen zou stor ten, is een zeepbel gebleken. En thans in de huidige crisis blijkt, dat de Ver. Staten zich niet voor een fait accomnli laten stellen, hetgeen een dikke streep door de berekening van Moskou zou kun nen blijken. Kardinaal Thomas Tien-Ken- Hsin, aartsbisschop van Peking, die. zoals gemeld, thans in ons land vertoeft, verbleef tijdens de bezetting van Peking door de communisten, wegens ziekte in Hongkong en kon later niet naar zijn aartsbisdom terugkeren. Bij gelegenheid van de dogmaver klaring van Maria's Tenhemel opneming is hii naar Rome ge komen en heeft nadien verschil lende landen van Europa be zocht. Het was de uitdrukkelijke wens van de Kardinaal om hier bij Nederland niet over te slaan, omdat Nederland zoveel voor de missie van China en wel zeer bijzonder voor het aartsbisdom Peking heeft gedaan. Op de aller eerste plaats gaat zijn dank uit naar de Paters van Steyl, die zijn medebroeders en medewer kers zijn en aan wie hij zijn ge loof en priesterschap heeft te .danken maar ook naar al die 'andere Nederlandse paters, broe ders en zusters, die hij als goede missionarissen heeft gekend en gewaardeerd; speciale aandacht en waardering heeft de Kardi naal voor de Kleine Zusters van de H. Jozef, de Nederlandse con gregatie. gesticht door Mgr. J Savelberg, die juist in deze zeer moeilijke tijden hun roeping waarlijk heldhaftig trouw blij ven. Wat de huidige toestand in China betreft, legt de Kardinaal, die zelf uit heidense ouders werd geboren en zich op elfjarige leeftijd liet dopen, vooral de na druk op de geloofskracht van de Chinese Katholieken; niet alleen de oude Christenen, wier familie reeds twee of meer geslachten Katholieken zijn, doch ook de nieuwe Christenen, die, zoals hij, uit het heidendom tot het ware geloof overgingen, geven blijk van diepe overtuiging en onver zettelijke moed. Het wordt hen door de com munistische bewindvoerders steeds moeilijker gemaakt; het is niet mogelijk als Katholiek een behoorlijk ambt te bekleden, zo dat vele Katholieken tot armoede komen te vervallen. Om het da gelijkse brood niet te ontberen worden zij gedwongen hun ge loof te verzaken. De scholen, zelfs de seminaries, worden door de communistische propagandisten vergiftigd. Men probeert nu de Christenen te verenigen in een Nationale Kerk om hen zo van de moederkerk los te scheuren en zo het geloof zelf gemakkelij ker te kunnen ondermijnen. Met de overname van de Fu- Jen-universiteit te Peking zijn de communisten hun aanslag op het sterkste bolwerk der missie, de middelbare en hogere scholen begonnen. Kardinaal Tien meende dat de moeilijkheden voor de Christe nen, nu China daadwerkelijk aan de oorlog in Korea deelneemt, nog groter zullen worden, omdat de Chinezen daar strijden tegen het Westen en het Katholicisme in de communistische propagan da nog altijd een Westerse gods dienst is. Naast deze donkere toekomst echter staat d i t grote licht; de Katholieken zijn trouw, het gees telijke leven is verdiept en het bewuste geloof is in hen wakker geworden. De Missie gaat door, ook al is een geordend kerkelijk leven niet mogelijk en ïr.-aesten de priesters op het platteland hun parochies verlaten. Er zijn bekeerlingen en de leken vooral zijn bewonderenswaardig om hun moedige ijver. Talloze zaken, waar een jon gen belang in stelt, zijn te vin den op de „eigen tentoonstel ling voor schooljongens", wel ke te Londen wordt gehouden. Een sergeant van de Genie de monstreert enige jeugdige be zoekers van de tentoonstelling hoe een apparaat, dat landmij nen opspoort, in de practijk werkt. Een van de jongens graaft een door het toestel ontdekte (onschadelijke) mijn op. VERPLICHTE ZIEKENFONDS VERZEKERING AANZIENLIJK UITGEBREID Met ingang van 1 Januari zijn aanzienlijke groepen van de be volking onder de verplichte zie kenfondsverzekering komen te vallen, voor wie tot dan toe deze mogelijkheid niet bestond. Dit geldt o.m. voor: degenen, die een uitkering krachtens de noodwet ouderdoms voorziening ontvangen: degenen, die een invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of wezen rente ingevolge de invaliditeits wet ontvangen, voorzover deze rente tenminste f 125 per jaar be draagt; degenen, die een ongevals-, we duwen- of wezenrente ingevolge een der ongevallenwetten ontvan gen, indien deze rente berekend is naar een arbeidsongeschiktheid van tenminste 50 procent: zeelieden. Deze kunnen zich bii een afzonderlijk zeeliedenzieken fonds aanmelden. De helft van de premie wordt op het loon of de gage ingehouden (IV2 procent) en dienstplichtige mi'«^ ren die kostwinner zijn en in de zin van het ziekenfon'dsbesluit, zii krijgen een aanmeldingsformulier van de commandant van hun onderdeel en behoeven geen premie te be talen. DE HANDELSBALANS I960 (Speciale correspondentie) Australië wordt wel eens het land van de zonneschijn genoemd. Ongeacht het jaargetijde kan iedere dag op minstens 6 uur zonneschijn worden gerekend, hebben de deskundigen op meteorologisch gebied becijferd. Misschien ligt het wel hieraan, dat in het vijfde werelddeel, dat ook in ons land in het brand punt van de belangstelling staat, zeker niet alles rozengeur en maneschijn is. Te veel zon kan soms wat overmoedig maken. En we laten het graag aan de deskundigen over, om hiervan de werkelijke reden op te speuren, maar Australië is althans naar onze oer-degelijke Nederlandse begrippen overmoedig, zelfs meer dan dat, het is mondain. Neem aan, dat U in Sidney voor 4.5 (f 34.een treinkaartje heeft gekocht naar Melbourne. U stapt in de trein en na Uw medereizigers ge monsterd te hebben, begint U een gesprek. Kies dan een opper vlakkig onderwerp, want zo U een probleem ter sprake brengt, wordt dat uitgelegd als een gebrek aan goede smaak en om gangsvormen. De Australiër wil niet met problemen worden geconfronteerd. Het ontbreekt hme aan belangstelling voor alles wat niet onmiddellijk in verband staat met de practijk van het dagelijks leven. Dat is zo maar een voorbeeld. Bleef het hierbij dan zou aanpassing aan de Australische levensgewoon ten voor de Nederlandse emigrant niet zo moeilijk zijn. Doch er is meer in dit Werelddeel-in-opkomst. dat lijnrecht indruist tegen de leefge woonten in ons land. En dan nemen we nog niet in beschouwing het uit bundige strandleven, dat we in Euro pa wel vinden in België en Frank rijk. maar dat vreemd is in ons land. We denken hierbij in de eerste plaats aan wat iedere rechtgeaarde Nederlander respecteert, het huise lijke leven. Familieleven kent de Australiër niet. Hij zoekt zijn ver tier op straat. En hij is een meester in dat zoeken. Het cinemabezoek is zeer hoog, Er wordt in Australië tweemaal zoveel geld uitgegeven aan tabak en sterke drank als aan het onderwijs waarvoor toch respecta bele sommen zijn uitgetrokken. En deze vergelijking zegt nog meer als men weet, dat er 's avonds na zes uur geen druppel alcohol meer in de café's wordt uitgeschonken. Trou wens na dat uur wordt er in de café's ook niet meer bediend. Het perso neel is naar huis, hetgeen illustreert welk een tekort aan arbeidskrachten er ook in deze bedrijfstak bestaat. Het kansspel staat in Australië ook in het brandpunt van de belangstel ling. Aan gokken en dobbelen wordt eveneens tweemaal zoveel besteed als aan onderwijs. Trouwens veel van de Engelse gewoonten hebben de Australiërs overgenomen. Zij, die voor 95 pet. van Britse afkomst zijn, tonen zich in menig opzicht getrou we copieën van hun voorouders. De Australiër is te vinden op de sport velden, maar vooral ook bij de paar- derennen. Hij maakt zich drukker over een voetbalwedstrijd dan over een regeringscrisis. ,,'s-lands wijs, 's-lands eer", zegt het spreekwoord. Daarmede is echter nog niet gezegd, dat de Nederlander, die emigratieplannen heeft, zich niet eerst goed moet bedenken, alvorens hij de sprong van 20.000 km. over de grote oceanen maakt. Ongetwijfeld is het waar. dat Australië een benij denswaardige levensstandaard heeft, zelfs een van de hoogste van de we reld. Op het eerste gezicht zou men niet tot deze veronderstelling komen wanneer men ziet hoe slordig en Prof Ir. W. de Jong, Hoogleraar van de Rijkslandbouwhogeschool in Wageningen, heeft tijdens de jaar lijks algemene vergadering het Ne derlandse rundveestamboek een cau serie gehouden over de reis die hij vorig jaar als lid van 't Nederlandse E.C.A.-team heeft gemaakt door de V.S. en waarop hij de ontwikkeling van het Amerikaanse melkvee heeft bestudeerd. Speciaal de melkcontrole in de V.S. en datgene, wat daarmee annex is en de stamboekhouding, meer spe ciaal die van het Frisian Holstein- vee, zoals dat is voortgekomen uit Hollands fokvee, dat eertijds naar Amerika werd ingevoerd. De verschillen van de Amerikaan se bedrijven met die in Holland zijn in vele opzichten aanzienlijk. Alleen al het begrip „duurzame weide" waarop de Nederlandse koeien ge- WACHT AAN DE GRENS Hoewel de Verenigde Na ties het uitbreken van een oorlog in Griekenland konden voorkomen, nood zaken grensincidenten de waarnemers van de Ver Naties nog steeds tot uiterste waakzaamheid Hier onderzoekt een waarnemer van de Ver. Naties klachten van Griekse grensbewoners over vermeende ontvoe ring van kinderen. durende een half jaar alles kunnen vinden wat voor een zo hoog moge lijke melkproductie noodzakelijk is betekent in Amerika slechts een met stenen bezaaid veld, zoals dat door natuur voor de hoer is ontstaan. Het is daarom noodzakelijk, dat de melkvee-boeren het gehele jaar door krachtvoeder aan de dieren verstrekken. Er bestaan in de V.S. drie verschillende systemen voor melkcontrole, waarvan de resultaten door elkaar gepupliceerd worden. De kudde-controle is wat betreft de resultaten nog het beste te vergelij ken met onze cijfers op het gebied van melkcontrole. Van de ongeveer 25 millioen koeien worden er slechts 2% millioen gecontroleerd met een tussentijd van vier weken, die naar onze begrippen vrij lang is. Ten aan zien van de stamboekhouding zei Prof. de Jong, dat 't vee in Amerika zonder voorafgaande keuring wordt geregistreerd, wat zeer veel admini stratief werk tengvolge heeft. Wat de stieren betreft stelt men zich in Amerika op het standpunt, dat de productie van de stier kenmerkend is voor zijn kwaliteit en niet zijn exterieur. Spr. lichtte zijn woorden toe met lichtbeelden. Voor zijn causerie deel de Prof. de Jong als voorzitter van de vergadering mede, dat het afgelo pen jaar buitengewoon gunstig was voor de vereniging. ln de eerste elf maanden van dit jaar werden 8000 kalveren en 4000 koeien meer gere gistreerd dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Het aan tal stieren bleef nagenoeg gelijk. In dit jaar werden enkele belang rijke besluiten genomen, die voor de ontwikkeling van het Nederlandse rundvee stamboek van veel beteke nis waren zoals de instelling van het praedicaat „Preferente stammoeder" en het op gelijk niveau brengen van de productie voorwaarden van de „preferente stammoeder", keurstam- boek en rijkspremiewaardige stier. Bovendien werd besloten tot een al gemeen onderzoek naar de productie vererving van stieren. De vergadering nam het voorstel tot verhoging van de contributie van f 1.en van de diverse registratie kosten met algemene stemmen aan om aldus tot kapitaal-vorming voor de bouw van een nieuw kantoor te kunnen komen. De opbrengst van deze verhogingen wordt op totaal 120.000.geschat. weinig verzorgd de mannen gekleed gaan. Zij vormen echter een volle dige tegenstelling met hun vrouwen, die zeer modieus gekleed en wèl uiterst goed verzorgd zijn. Daarmede in flagante tegenstelling zijn weer de woningen, waar de dochters van Eva de scepter zwaaien. De Hollandse zindelijkheid is in de meeste Australische woningen ver te zoeken. Ook het gezellige interieur ontbreekt in de meeste huizen. Zo is» het meubilair schamel wat de Aus traliër niet opvalt, aangezien hij zijn vertier toch buitenshuis pleegt te zoeken. En om nog even op dat ver tier terug te komgfi, opwindende ver makelijkheden zijn favoriet. Op het gebied van kunsten en we tenschappen wordt weinig gepres teerd. Dat is ook de oorzaak, dat het land in cultureel opzicht arm is. Enorme woningnood De grondoorzaak van dit alles is misschien te herleiden tot de enorme woningnood, die er in dit werelddeel heerst en welke tot een van de groot ste ter wereld behoort. Dat betekent, dat geriefelijke woningen onbetaal bare huren doen. De gemiddelde huur voor een flat-woning bedraagt 5 per week, ongeveer f 34,Hu ren van 6 en 7 per week zijn geen zeldzaamheid. Dat betekent ook, dat de emigran ten zeker de eerste jaren met nog grotere woningproblemen moeten worstelen, dan zjj uit hun omgeving in Nederland reeds kennen. Directe huisvesting na aankomst met de boot is vrijwel uitgesloten, tenzij men over prima relatie zou beschikken in Australië. De emigranten wordt, zodra zij voet aan land hebben gezet, toegang verleend tot z.g. doorgangskampen. Zij mogen hier maximaal 28 dagen verblijven. Wanneer zij er gedurende die tijd niet in geslaagd zijn om woonruimte te vinden met een of twee kamers mag men al tevreden zijn dan worden zij geplaatst in verblijfskampen. Zulk een kample ven is niet zo gezellig. Het betekent zich behelpen. Dat is nog niet het allerergste. Die kampen zijn door bepaalde voorvallen van recente da tum in een niet al te beste reuk komen te staan. Mogelijke scheiding. De eerst aangekomen emigranten hebben het het gemakkelijkst gehad. Wie nu op werk uitgaat in de on middellijke omgeving van de door gangskampen, doet de ervaring op, dat de beste plaatsen zijn bezet. Zorg om aan de slag te komen behoeft men niet te hebben. De couranten brengen vrijwel iedere dag vijf pagi na's advertenties met betrekkingen. In tal van gevallen zal de emigrant echter een baan moeten aannemen, die hem van zijn gezin scheidt. Het werk zal hem op honderd of meer kilometer van het kamp brengen, (Van onze correspondent) BEDUM. Het 4 J4-jarig zoontje van de heer P. Oosterloo zakte bjj het spelen van het Balkgat bij de houtwerf van de fa. Sietsema door het ijs. Het gelukte de heer N. Sietsema, die zich aanstonds in het ijskoude water begaf, weliswaar het kind onder het ijs weg te halen, maar langdurige pogingen om de le vensgeesten weer op te wekken, faalden. VERGADERING ST. DEUS DEDIT SLOOTDORP. In Hotel „De Lely" te Slootdorp kwamen de leden van „St. Deus Dedit" bij een voor een vergadering. Voorzitter S. Brattinga heette de vele leden welkom. De notu len werden onveranderd goed gekeurd. Van het H.B. was een schrijven ontvangen, waarin de leden werden opgewekt deel te nemen aan de studiedagen, welke 3, 4 en 5 Februari en 3, 4 en 5 Maart georganiseerd zullen wor den te Berg en Dal bij Nijmegen. Twee leden gaven zich op. De secretaris verschafte de leden verschillende soorten pro pagandaboekjes, om deze onder de niet-leden te verspreiden. Bij de hierna gehouden be stuursverkiezing, aftredend de heren P. Kuilboer en F. de Bak ker, werden gekozen de heren A. Faes en Th. de Blok, die hun benoeming aanvaardden. Volgde een bespreking over een te houden feestavond op 30 Jan. 1951 in Hotel Lely. Het enthou siasme daarvoor was groot. Bij de rondvraag stelde de heer Kuilboer voor om de leden, die de studiedagen te Berg en Dal bezoeken, de helft van de reis kosten te vergoeden uit de af- delingskas. Het voorstel werd goedgekeurd. Hierna sluiting. waar zijn vrouw en kinderen ver blijven. Dat is vooral voor de echt genote niet prettig. Zij moet een flinke vrouw zijn, die in staat is zich door de moeilijkheden heen te slaan. Trouwens iedere vrouw in een emi grantengezin moet voor geen klein tje vervaard zijn, want van haar hangt veel af. Van de emigratiege- vallen, die geen succes werden, was de oorzaak voor 85 pet te wijten aan de omstandigheid, dat de vrouw zich niet kan aanpassen. Een ge waarschuwd man telt voor twee. Wie plannen voor emigratie heeft zal er goed aan doen zich vooraf goed te laten informeren. Dat voorkomt teleurstellingen. De Katholieke Emi gratiestichting staat voor iedereen klaar. Niet alle kinderen in Marokko, die de schoolgerechtigde leeftijd hebben bereikt bezoeken thans de scholen, zo bijvoorbeeld zij. die op afgelegen boerderijen of plattelandscentra wonen, waar nog geen school is. Om dit gebrek te ondervangen zjjn instructie lessen samengesteld, die via de radio worden uitgezonden om de kinderen in de kunst van lezen en schrijven in te wijden. N. a. v. de première van de „Parciyal Film" van haar eerste jeugdfilm „De club van de zwarte panter" verklaarde de Directeur van deze Industrie, de heer Th. F. Droog, dat deze Ne derlandse Film Industrie nood zakelijk is om goede buitenlandse jeugdfilms door uitwisseling aan te trekken. De „Parcival Film" is opgericht met de bedoeling, op katholieke leest geschoeide Ne derlandse jeugdspeelfilms uit te brengen. De Nederlandse acteur Willem Goossens. is met zijn Volkstoneel uitgenodigd om een galavoorstel ling te geven van het stuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog. in de Kon. Neder!. Schouwburg te Antwerpen. Deze voorstelling zal gegeven worden op Dinsdag 16 Januari. Op 25 December vierde de schilder G. B. J. Westermann zijn 70ste verjaardag. Gerhardus Westermann, die te Leeuwarden geboren werd, studeerde van 18981902 aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam onder Allebe. Hii werk te op Terschelling en in Brabant en Limburg. Van 19211946 was hij lector aan bovengenoemde academie. Door de Spaanse schilder Ca nada is bij restauratie werk zaamheden aan een verzameling te Irun (Sp.) een doek ontdekt, dat aan Rembrandt wordt toege schreven. Volgens deskundigen, die de handtekening van Rem brandt hebben ontcijferd, dateert het doek van de jaren 16301635. Naar vernomen wordt, zullen Franse. Italiaanse, Amerikaanse en Engelse filmproducenten deze zomer te Knocke een filmfestival organiseren. Het zou hier geen competitie, doch een soort film beurs betreffen, tijdens welke de voornaamste producenten hun nieuwe films zullen voorstellen. De Belgische kust zou aldus ge durende een tweetal maanden van dit filmfestival kunnen pro fiteren. Momenteel is in de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amster dam de 12e Nationale Kerstsalon van Fotografische Kunst die tot en met 1 Januari duurt, te be zichtigen. Van de ruim 1000 in gezonden fotowerken van ama teur- en vakfotografen uit het gehele land. koos de jury er meer dan 200 uit voor expositie. Voorts zijn op de tentoonstelling een aantal kleurendia's te zien. De stichting het Nederlands Impresariaat deelt mede, dat de Nederlandse pianist Hans Hen- kemans gedurende de eerstvol gende maanden in Londen, Brus sel. Keulen en München zal op treden. Hans Henkemans heeft juist Een succesvol tournée naar Noor wegen achter de rug. De pianist Cor de Groot is na een succesvol tournée door Spanje in ons land teruggekeerd. Hij gaf in Spanje verschillende recitals en trad enkele malen als solist op met grote orkesten. Binnenkort zal een nieuw ge zelschap. namelijk „Victor Cola- ni met zijn operettespelers" op de Nederlandse planken ver schijnen met opvoeringen van Paul Abrahams operette Bloe men van Hawai". Colani werd hiertoe in de gelegenheid gesteld door het „Nederlands Theater Bureau", gevestigd in Den Haag. De medewerkenden in deze ope rette zijn voor een deel artisten van de Residentieoperette. In deze operette werken mee „The Kilima Hawaiians" en de vol gende solisten: Bettina Margano. Elly Westermijer, Victor Colani, Gerard Muller. Henk Viskil Cor Wijgers. Tiana Horst Cor Borry en Bernd Sec. De dansen staan onder leiding van Claire Renee en het orkest onder Sam Kapper. Ankie Brooshoofd is de pianiste. De eerste voorstelling zai Maan dagavond 1 Januari in het Haag se Gebouw voor Kunsten en We tenschappen worden gegeven. Een show of tentoonstelling van de ontwikkeling, verande ring, groei enz. in het historische nationale costuum spreekt altijd sterk tot de verbeelding van de toeschouwers. Ongetwijfeld zal dit een der redenen ziin geweest die bij de Gemeente Den Haag het voornemen deed ontstaan om de unieke uiterst waardevolle verzameling Nederlandse histori sche costuums van de heer Cruys Voorbergh aan te kopen. Deze collectie bestaat uit 120 complete costuums, daterend uit de 18e tot het begin van de 20e eeuw. met meer dan 600 losse onderdelen van costuumsoorten die niet meer of slechts met de grootste moeite compleet te krijgen zijn. Tenslotte voltooien de nodige accessoires als 300 paren schoe nen handschoenen, tassen, wan delstokken. parasols, etc. etc., dit bezienswaardige geheel. Uit deze verzameling, die men hoopt onder te brengen in het Bredius Museum. Prinsegracht te 's-Gra- venhage, kunnen jaarlijks zeker 6 costuum-demonstraties worden samengesteld met behulp van de heer Cruys Voorbergh wiens ad viezen en explicaties tijdens deze shows onontbeerlijk zullen blij ken. De waarde der collectie wordt geschat op f65.000, V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4