Zal Rusland de U.N.O. verlaten? HET LAND VAN DE VRIJE MENSEN Siam, bolwerk in 't Oosten Katholieke Nederlanders welkom in Tasmanië A'damse Kamer van Koophandel voor het eerst weer bijeen urnaal Gelukkig voorbeeld van samenwerking met het Westen Emigratiemogelijkheden van dit eiland zijn nog te weinig bekend Moskou improviseert niet Gouden Vleugels Hr. Ms. Tjerk Hiddes naar Indonesië Verbonden troepen trekken zich terug Mr. Ch. van Eeghen voorzitter WOENSDAG 3 JANUARI 1951 PAGINA 5 kinderen ver voor de echt- Zij moet een in staat is zich i heen te slaan, ïw in een emi- or geen klein- ant van haar le emigratiege- -'s werden, was pet te wijten dat de vrouw ssen. Een ge- voor twee. Wie ae heeft zal er vooraf goed te Dat voorkomt katholieke Emi- voor iedereen n in Marokko, tigde leeftijd zoeken thans voorbeeld zij. oerderijen of wonen, waar Dm dit gebrek in instructie- l, die via de zonden om de nst van lezen wijden. ière van de in haar eerste ub van de erklaarde de Industrie, de dat deze Ne- lustrie nood- e buitenlandse twisseling aan Parcival Film" bedoeling, op schoeide Ne- slfilms uit te acteur Willem in Volkstoneel galavoorstel- m het stuk >d" van Jan Kon. Nederl. twerpen. Dize ?even worden ïari. r vierde de Westermann ig. Gerhardus e Leeuwarden udeerde van Rijksacademie insten te Am- be. Hij werk en in Brabant 921—1946 was ovengenoemde schilder Ca- luratie werk- verzameling ioek ontdekt, wordt toege- deskundigen, g van Rem- ijferd. dateert én 1630—1635. wordt, zullen Amerikaanse ducenten deze en filmfestival iu hier geen en soort film lens welke de ïcenten hun n voorstellen. :ou aldus ge tal maanden kunnen pro- de zalen van te Amster- ale Kerstsalon Kunst die tot uurt, te be- ruim 1000 in- :n van ama- afen uit het de jury er 'oor expositie, tentoonstelling lia's te zien. Nederlands mede, dat de Hans Hen- de eerstvol- Londen. Brus- ichen zal op heeft juist ée naar HOOT S' e Groot is na ournée door teruggekeerd, verschillende :ele malen als orkesten, en nieuw ge- Victor Cola- tespelers" op ilanken ver keringen van srette Bloe- Colani werd mheid gesteld ands Theater in Den Haag. in deze ope- deel artisten eoperette. In an mee ..The en de vol- tina Margano. 'ictor Colani, ik Viskil Cor st Cor Borry dansen staan Claire Renee Sam Kapper, s de pianiste, ng zal Maan- in het Haag- nsten en We- gegeven, entoonstelling ïg, verande- let historische preekt altijd :lding van de atwijfeld zal ziin geweest 3 Den Haag l ontstaan om waardevolle andse histori- 3e heer Cruys kopen. Deze 120 complete uit de 18e tot 0e eeuw. met 5 onderdelen n die niet t de grootste kriigen zijn. de nodige paren schoe- tassen. wan- s. etc. etc., geheel. Uit ie men hoopt het Bredius iht te 's-Gra- aarlijks zeker -aties worden ehulp van de gh wiens ad- s tijdens deze zullen blij- der collectie i.000,— (Van een onzer redacteuren) HET STORMT op het grote schiereiland van Zuid-Oost-Azië, Birma, Malakka en Indo-China worden gestriemd door wanordelijkheden, communistische rebellie en wanorde. Sinds de met succes bekroonde opmars der rode legers in het enorme China, maar vooral na de ernstige nederlaag der U.N.O.-legers in Korea, verwachten de rebellen in genoemde landen krach tige steun van Mao Tse Toeng, om zich van het Westelijke imperialisme te bevrijden. Op het Engelse Malakka voert Sir Harold Briggs met alle middelen van de moderne oorlogsvoering een felle strijd tegen de communisten; in het Franse Indo- China is thans generaal De Lattre de Tassigny belast met het opperbevel. ,,Als een oase van geluk in deze oceaan van ellende" ligt Siam, door de bewoners, de Thais, sinds 1938 geheten Moeang Tai ofwel land van de vrije mensen. Een land, dat in sterke mate westelijke allures aannam, iets groter dan Duitsland, daarentegen slechts 17 millioen inwoners telt; bekend om zijn rijstcultuur, ter wijl de bevolking godsdienstig in hoofdzaak boedhistisch georiën teerd is. Tijdens de laatste oorlog verwierf het vooral bekendheid, doordat het nagenoeg dagelijks werd genoemd in grensincidenten die al evenzeer bijna dagelijks Slaats vonden op deze uithoek er aarde. Gelegen in de Britse machts driehoek Calcutta (Brits-Indië)- Singapore (op een klein eiland voor de Zuidkust van Malakka)- Hongkong (de Britse Kroonkolo nie nabij het Portugese Macao, ten Zuid-Westen van Formosa) wees het in 1942 Japan de weg naar Birma en Malakka. Terwijl Japan zijn troepen liet binnen rukken in het noordelijk deel van Indo-China om vandaar uit con trole te kunnen uitoefenen op de beroemde Birma-weg, waarlangs Tsjang kai Sjek wapenleveran ties ontving, trokken Siamese troepen over de grens in het zui delijk deel van Indo-China om zich Laos en Angkor, oud Siamees bezit, toe te eigenen. En hieruit ontstonden destijds de befaamde grensincidenten. Het roer ging om Maar thans houdt Siam zijn grenzen met Birma, Malakka en Indo-China angstvallig gesloten om de communistische opstande lingen daar niet een toevluchts oord te bieden. Want Siam heeft na de Japanse nederlaag, waarin het deelde, omdat de premier, maarschalk Songgram, in Januari 1942 de oorlog verklaarde aan Engeland en de Ver. Staten, defi nitief het roer omgeworpen. De aristocratische regeringskringen kunnen van rood China alleen maar omverwerping van hun re gime verwachten. Daarom zijn de vijanden van het communisme de vrienden van Siam en de vrienden der communist enzijn vijanden. Intussen blijkt genoegzaam, dat Engeland en de Ver. Staten het volk en de regering in deze ge steldheid stijven. Beiden hebben Siam wapenhulp toegezegd. De Internationale Bank beloofde fi nanciële steun en de E.C.A. ver leende een eerste lening. Bang kok en Washington tekenden een overeenkomst betreffende uitwis seling van studenten en een in zake Amerikaanse technische bij stand, het kreeg een vertegen woordiger in de Korea-commissie van de U.N.O. en bood de Assem blee troepen aan. Siam handhaaft gaarne zijn positie van onafhan kelijk koninkrijk, waarin het trouwens door het Westen nooit is gestoord en vervult als zodanig tegelijkertijd de functie van buf ferstaat tegen het rode China. Want met Indo-China en Birma kan het de springplank zijn voor verder reikende expansie-plan nen van Peking. Tot zover is alles koek en ei. Van over de grenzen moge er dan al voor de naaste toekomst weinig dreiging aanwezig schijnen het gevaar, voor zover aanwezig, schuilt binnen de grenzen. Zoals alle grote en kleine staten van het Verre Oosten telt ook Siam onder zijn bevolking een Chinese min derheid van ongeveer 4 rhillioen zielen. Het gaat er maar om in hoeverre deze minderheid commu nistisch en als zodanig actief is. Een voor haar ongunstige om standigheid vormt de volkomen onafhankelijkheid van Siam zo wel naar binnen als naar buiten. Het motief voor opstand of over rompeling om het land te bevrij den van de Westelijke imperia listen kan dan ook onder de in heemse bevolking weinig of geen opgeld doen. En in economisch opzicht is de toestand niet zo slecht ,dat hierin een bron van ontevredenheid zou liggen. Zo biedt Siam een gelukkig Voorbeeld van samenwerking tussen een Aziatisch land en het Westen. Ook deze, laten wij zeg gen, gunstige factor kan de Chi nese minderheid, in zoverre zij communistisch is, moeilijk een motief aan de hand doen om zich te verzetten tegen de status quo. Wrijvingen Toch waren en zijn er wel wrij vingen. Reeds sinds lang voor de Oorlog emigreerden geregeld Chi nezen naar Siam, waar zij zich hoofdzakelijk bezig hielden met handel en bankwezen. Eenmaal gevestigd, leefden zij hun eigen levenswijze, organiseerden zich en richtten Chinese scholen op. Op die manier vormde de Chinese minderheid een eigen groep, af gescheiden- van de inheemse be volking. Maar na de oorlog deed de Siamse regering, onder protest van de Kwomintang, vele scholen sluiten, uit vrees voor communis tische cellenvorming en opleving van het nationalisme. Vervolgens verminderde de regering in 1947 het aantal emigranten tot tien duizend en later zelfs tot 200 per jaar. Typerend mag worden ge noemd, dat na de bezetting van China door de legers van Mao Tse de oplage van het communistisch dagblad te Bangkok sterk schijnt te zijn gestegen. De regering liet een paar honderd linksgerlchte leiders arresteren. Onder degenen die werden gedeporteerd, bevond zich een Chinese leraar, Hee Chai, waarschijnlijk lid van het plaat selijk uitvoerend comité in de hoofdstad. Dergelijke maatrege len en de sluiting der West-Noord en Oostgrens vormen nagenoeg de enige daadwerkelijke actie, welke lt te men tegen gevaar. de re gering meen! tegen het communistisch moeten ne- De toekomst Hoe in de tokomst de betrek kingen met Peking zich zullen ontwikkelen valt heel moeilijk te zeggen. De beide Westelijke lan den, Engeland en de Ver. Staten, trekken een lijn en Siam speelt hetzelfde spel. Toch blijft er de mogelijkheid, dat Peking hier de zelfde taktiek zal toepassen als ten opzichte van Indo-China. In de Veiligheidsraad kwalificeerde de rode Chinese delegatie de Amerikaanse hulp aan Frankrijk immers als inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Vietnam. Omtrent qe sympathieën van Peking kan geen twijfel be staan en hoe handig zou het zich niet aan het hoofd kunnen stel len van de sluimerende demo cratische beweging in Siam tegen het reactionnaire bewind van maarschalk Songgram. Zo kan de Russisch-Chinese sa menzwering, waarvan Bevin in het Lagerhuis sprak, geheel Zuid- Oost-Azië, dus ook Siam treffen. „Katholieke Nederlandse emigranten zullen zeer welkom zijn in Tasmanië. Zij zullen er ook zeker een middel van bestaan vinden, in een klimaat waaraan zij gemakkelijk zullen wennen en een samenleving, waarin zij zieh weldra thuis zullen ge voelen". Zo is de conclusie van de aartsbisschop van Hobart, Mgr. Ernest Tweedy, die onlangs ons land bezocht, juist met het oog op de emigratie van katholieke Nederlanders. (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIjN In een gesprek, dat wij onlangs met de minister van Buitenlandse Zaken der Oost-Duitse regering, Ceorg Der- tinger, voerden, verklaarde deze: „Ik sta er nog steeds over verbaasd, hoe weinig de Westelijke wereld van de Russische politiek begrijpt. De Russen zijn geen speculanten. Zij volgen consequent een vaste lijn, waarbij met alle tactische mogelijk heden rekening wordt gehouden". Op zichzelf vormen deze woorden geen openbaring, maar in één adem kan men hier aan toevoegen, dat zij desondanks nogal eens door de spelers aan 't schaakbord der wereldpolitiek vergeten worden. Moskou improviseert niet. Dan kwam op 23 November j.l. te Warschau het zogenaamde vredescongres bijeen, waaraan door 2000 afgevaardigden uit 80 verschillende landen werd deel genomen. Dit congres werd door de Tag- liche Rundschau, het ambtelijk orgaan der Sovjet-Russische con trole-commissie in Duitsland, be titeld als de „plenaire zitting van alle volken der aarde". „De ge weldige macht van deze reusach tige organisatie moet nu ook op politiek gebied worden ingezet UNO niet interessant. Bij de beoordeling van de in ternationale toestand wijst men er hier in Berlijn op. dat de bij eenkomst der ministers van Bui tenlandse Zaken van het Stalin- blok in Praag, het „vredescon gres" van Warschau en de brief van Otto Grotewolh aan Bonds kanselier Adenauer gebeurtenis sen zijn, die met elkander in nauw verband staan. Te Praag werd de mogelijkheid onder ogen gezien, dat alle lan den van het Sovjetblok de orga nisatie der Verenigde Naties zou den verlaten. Zelfs propagandis tisch is Lake Success voor het Kremlin oninteressant geworden. Geen enkel Russisch voorstel heeft enige kans om te worden aangenomen. Dit vindt volgens het Kremlin zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de vertegen woordigers der Westelijke wereld zich aan Amerika hebben „ver kocht". Het tiidstio om de UNO te verlaten acht Moskou weliswaar nog niet eekomen. maar wel moet door de landen van het Stalinblok in versterkte mate met een dereeliike moeeliikheid reke ning worden eehouden. De Sovjets hebben te Praag be kend gemaakt, dat voorbereidin gen getroffen zullen worden om een internationale organisatie te stichten, waarin te geschikter tijd alle landen zullen worden opge nomen, die met de UNO niet lan ger willen samenwerken. en zij moet zelf op het politieke toneel der wereld de hoofdrol vervullen", zo vervolgt d'it blad. Zij vraagt niet meer, maar èist van de UNO, dat met haar voor stellen rekening wordt gehouden. Het woord „eist" had de schrij ver van dit hoofdartikel cursief laten drukken, om het ultima tieve duidelijk tot uiting te laten komen. Hier bevindt men zich reeds ten overstaan van de eerste ee- voleen der besnrekineen te Praag. Mocht de Sov.iet-Unie zich ge noodzaakt zien zich uit de UNO terug te trekken, dan zal zit alle landen, die haar voorbeeld vol gen. in een internationale vre desorganisatie onnemen. Zij is bij de uitvoering van dit plan verzekerd van de volledige medewerking van haar satellie ten, terwijl zij tevens nog rekent op steun uit landen, die officieel niet communistisch zijn, maar BOEKBESPREKING ROMAN VAN *N JONGE PILOOT Het boek, waar ongetwijfeld vele jongeren, .die belang stel len in de luchtvaart lang op ge wacht hebben, werd geschreven door twee schrijvende vliegers, Mr. M. Scholte, secr. Vliegbe- driif bijde KLM en A. v. Ulsen. Chef Vliegdienst Europa bij de zelfde maatschappij. Scholten had reeds naam als letterkundi ge en iournalist: van.Ulsen ken den we alleen als een vlot cau seur. Beide KLM-ers hebben een Drachtige staat van dienst bii de KLM achter de rug en hebben hun ryke ervaring benut, om een boeiend boek te schrijven over de burgerlucht vaart. Een jong piloot is de hoofd persoon van deze roman, die een interessant beeld geeft van de wederopbouw van de KLM ge durende de vijf na-oorlogse ja ren. waarin Schiohol werd van een ruïne tot een ultra moderne Wereldluchthaven en de KLM haar wereldluchtnet over ocea nen en continenten spande. Wij volgen de idealistiche jongeman oo ziin weg via de Rijkslucht vaartschool op Ypenburg en Gil- ze Rijen naar zijn doel interna tionaal verkeersvlieger en wij krijgen zodoende een belangwek kende uiteenzetting over de piloot aan wie een kostbare machine Wet een nog kostbaarder lading Wordt toevertrouwd. De boeiende tekst is verlucht Wet een schat van actuele foto's, terwiil een liist van luchtvaart- termen de ionee lezer vertrouwd Waakt met het iargon van de vliecerswereld. Het boek is vlot beschreven en door ziin roman- Vorm de ionge vlieger kriigt aan het slot ziin ideale vliegers- Vrnuw is het. behalve een be trouwbaar stuk luchtvaartge schiedenis. een aantrekkelijk yerhaal van het avontuurliik le- ?en van de verkeersvlieger. Het Spek genoot bii de Uitgeverij De Koepel. Nijmegen een tvpogra- «sch goed-verzorgde uitvoering. HET LAATSTE BIVAKuit gave v.h. C. de Boer Jr., A'dam, door Anthony van Kam-pen. In aansluiting op Jungle Pim pernel schreef de populaire Ka schrijver Anthony van een boeiend verhaal, waarin een tampen jong controleur bij het Binnen' lands Bestuur op Nieuw Guinea de hoofdpersoon is. Van Kampen schetst in dit interessante boek de grote moeilijkheden, die de ambtenaren van het B.B. in dit nog niet geheel geëxploreerde overzeese gebiedsdeel te over winnen hebben. In fascinerende verhaaltrant schildert hij ons de verschrikkingen van de jungle en de ongekende woeste schoonheid van dit tropische vulkaan-eiland. De roman vindt zijn hoogtepunt in de geheimzinnige tocht van de hoofdfiguur Bob Reitsma, die in zijn eentje, nadat hii een Nieuw Guinea-tik heeft opgelopen, de rimboe intrekt, vermoedelijk naar de onbekende Baliem-Val- lei, waar hij volgens de fantasie van de schrijver, zijn laatste bi vak heeft opgeslagen, en van waar hij nimmer terugkeerde. Maar, Het Laatste Bivak is meer dan een roman, het is een wekroep van de schrijver, die Nieuw Guinea uit eigen beschou wing kent en die in Nederland belangstelling wil wekken voor dit eiland; belangstelling voor de pioniers die er onder zulke moei lijke omstandigheden werken. Het was daarom een goede ge dachte van hem, om aan zijn verhaal toe te voegen uittreksels van een aantal rapporten, door ontdekkingsreizigers en bestuurs ambtenaren over Nieuw Guinea samengesteld. die om welke reden dan ook met Moskou sympathiseren. Herhev-ancnine tegenhouden. De brief van de Oost-Duitse premier Grotewolh aan Adenauer waarin besprekingen worden voorgesteld met het doel de een heid van Duitsland te herstellen, valt eveneens onder het streven der Sovjets, zoveel mogelijk lan den uit het verband der Weste lijke wereld los te weken. Dat Grotewolh op 1 December j.l. deze stap zou doen, was voor de deelnemers aan de besprekin gen te Praag reeds lang geen gfe- heim meer. Minister Dertinger had toen reeds opdracht gekre gen na zijn terugkeer in Oost- Berlijn alles in het werk te stel len om een gesprek tussen Oost en West-Duitse vertegenwoordi gers tot stand te brengen. Het is de Sovjets heel wat waard, dat Adenauer en Grote- wnhl zich om de conferentietafel scharen. De herbewapening der Bondsrepubliek zouden zii onder alle omstandigheden willen ver hinderen of minstens willen ver tragen en dit zou door een der- geïiik gesprek bereikt kunnen worden. Verwarring stichten. Uit bovengenoemde politieke manoeuvres der Sovjets trekt men hier de conclusie, dat Mos kou geen gewapend conflict met de westelijke wereld wenst. Het Kremlin zal van de ene kant zijn eigen politiek blok in versneld tempo versterken en van de andere kant zal 't voort gaan met onrust en verwarring te stichten, konder dat het hierbij zelf rechtstreeks betrokken is. Het hoopt de Westelijke wereld af te matten en uit te putten, ter wijl het de wereld achter het IJzeren Gordijn tot een stalen blok aaneensmeedt. Dit ziin volgens waarnemers te Berliin de oogmerken van het ingriinen der Chinezen in Korea, van het ..vredescongres' War schau en de brief van Grotewohl aan Bondskanselier Adenauer. Het zijn verschillende manoeu vres, maar zij liggen alle in de strakke lijn, die de buitenlandse politiek der Sovjets sinds het einde van de jongste oorlog ge karakteriseerd heeft. Tasmanië is een eiland ten Zui den van .Australië, waarvan het een "der staten vormt. Het is even groot als Nederland, maar telt slechts 218.000 inwoners, waaron der 40.000 Katholieken, 53 pries ters oefenen hier de zielzorg uit. De bevolking is geheel Europees. Onder hen bevinden zich reeds vele immigranten uit Polen, Li- tauen, Tsjecho-Slowakije en Hon garije. Voorts natuurlijk op de eerste plaats Engelsen, die bij de immigratie enige voorkeur heb ben, terwijl de condities voor hun overtocht en eerste verblijf goed zijn geregeld. Temperatuur en regenval op Tasmanië komen 2eer met de Ne derlandse omstandigheden over een, en als men verneemt dat aardappelen, appels en peren tot de voornaamste uitvoerproducten behoren, evenals boter, kaas en wol, dan zullen Nederlanders zich hier niet zeer vreemd voelen, ook al heeft het eiland wat meer ber gen en zijn er nogal wat meren. Voor emigranten zijn er vele mogelijkheden, niet alleen, voor boeren maar evenzeer voor goede vaklieden. Er is groot gebrek aan bouwvakarbeiders en monteurs. Werkgelegenheid wordt ook ge vonden bij de grote waterkracht installaties,, de papier- en de mijnindustrie. Ruimte en bouw materiaal is er genoeg, maar men zal dan ziin huis zelf moeten bou wen. Er is trouwens ook een transitkamp voor emigrantenfa milies Dat Tasmanië eigenlijk nog bui ten het emigratieschema van Ne derland lag, verbaasde mgr. Tweedy wel zeer, maar bii nader onderzoek zou dit moeten worden toegeschreven aan het feit, dat het eiland zich nog te weinig op de emigranten-markt vertoont, wat de andere staten van Austra lië wel doen. Er zouden dienaan gaande ook nog geen overeen komsten met Nederland ziin ge sloten. Er zijn voldoende katholieke scholen, 'n mobiele zustersschool De schrijvers van 't hoek „Gouden Vleugels", mr. M. Scholte en A. v. Ulsen, resp. secretaris Vliegbedrijf en chef Vlieg dienst Europa bij de K.L.M. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Pietje Johanna, d. v. Nicolaas Carnas en Sietske de Vries; Jozef Wilhelmus Hyacinthus z. v. Wil helmus Petrus Quax en Bertha J. Groenland. Ondertrouwd: Jan smit, n jaar, en Marie Kapitein. 22 jaar, beiden wonende alhier; Theo- dorus Ferwerda, 26 jaar. wonen de te Den Helder, en Niesje de Boer 21 jaar, wonende alhier; Jan 'Blokdijk, 27 jaar, wonende te Alkmaar, en Cornelia Bakker, 18 jaar, wonende alhier; Cornells Maria Pauëlsen, 28 jaar. wonen de te Alkmaar, en Maria Zijp. 27 jaar wonende alhier. Getrouwd: Adrianus Petrus Molenaar, 29 jaar, wonende te Obdam, en Maria Anna Spaans 28 jaar, wonende alhier; Johan nes Cornelis Schuffelen, 36 jaar, en Catharina Brammer, 31 jaar, beiden wonende alhier; Jan Dirkmaat. 26 jaar, en Klaasje Vaartjes, 19 jaar, beiden wonen de alhier. Overleden: Maria Margaretha Segaar, 73 jaar, wed. van Corne lis Hart. wonende te Langedijk. DUBBEL JUBILEUM LANGENDIJK Op het kan toor van de gemeenschappelijke Gasfabrieken van Langedjjk en St. Pancras is Dinsdagmiddag een dubbel jubileum herdacht. De heer K. G. Reinders was er 25 jaar secretaris van de com missie van beheer en de heer G. de Haan vierde zijn zilveren fit- tersjubileum. In een feestelijke bijeenkomst van bestuur en personeel wer den zij beiden gehuldigd en toe gesproken door burgemeester H. Schelhaas die als voorzitter van het bestuur der gasfabriek de heer de Haan een enveloppe met inhoud en de heer Reinders een actetas aanbood. Namens het personeel sprak de heer Akkerboom, de directeur van het bedrijf die bloemen en een nuttig cadeau aanbood en voorts werd het woord gevoerd door de oud-directeur Smit en de heer Chr. de Wolf namens de collega's. Met een dankwoord van de ju bilarissen werd het festijn be-" sloten. EEN BUITENKANSJE 30 nieuwe woningen LANGEDIJK. Voor het uit- Dreiamgsplan centrum Noord- ocnarwoiide zijn uoor de raad nog- dertig -woningen met ver minderde rijksbijdrage geprojec teerd. Deze woningen die al ge- piand waren mogen nu worden aanbesteed aldus werd aan het gemeentebestuur bericht. De bouw zal worden uitgevoerd door de fa. Henselir.uns uit Noord- Scharwoude. GLADDE WEGEN EN ZANDSTROOIEN HEER-HUGOWAARD. Naar aan leiding van de gladde wegen te Heer-Hugowaard heeft het soms bij de polderopzichter telefoontjes en klachten geregend. Het zandstrooien te Heer Hugo- waard geschiedt voor gezamenlijke rekening van de gemeente en polder. De wegen waren hier veelal buiten gewoon glad. Op sommige plaatsen is 2 tot 3 maal gestrooid, sommige wegen van minder belang voor het verkeer zijn overgeslagen. Steeds krijgt de Middenweg de eerste beurt omdat bij niet strooien de busdien sten met staking dreigen. De zandstrooier is niet geschikt voor smalle wegen, daar hier het zand te veel in de kanten wordt ver spreid. Er zullen nu maatregelen worden getroffen om ook deze smal le wegen met zand te laten be strooien. Ook zal voortaan zout door het zand gemengd worden. Er zijn ook wel klachten binnengekomen dat ditmaal te laat met bestrooien begonnen is. We vernemen hierover dat dit deels te wijten is aan de in middels, zij het tijdelijk ingetreden dooi, waardoor het strooien werd stopgezet en eventueel uitgesteld. Steeds is het zo dat opritten en glad ste gedeelten eerst voorzien moeten worden. Men kan niet overal tege lijk zijn, waarbij bedenkt dient te worden dat te Heer Hugowaard een wegennet ligt van een lengte van H. H. Waard tot Amsterdam. Volgens dijkgraaf Tromp heeft de polder Heer-Hugowaard in vergelijking met elders bij. het bestrijden van de gladde wegen geen slecht figuur ge slagen. Het is ook voorgekomen dat de arbeiders geruime tijd voor de ge wone aanvang avn de dagtaak met het bestrooien begonnen. Abnormaal groot aantal maaluren HEER-HUGOWAARD. Als ge volg van de vele regenval heeft het machinegemaal van de polder Heer- Hugowaard dit jaar een zeer groot aantal maaluren gehad. Op de be groting 1950 staat voor de posten electrische stroom, plus vaste recht en meterhuur f 12.000 aangegeven, terwijl per 1 December jl. reeds voor f 18.000 verbruikt was. Alleen in November werd voor f 3.700 ver bruikt bij 500 maaluren. Bij een nor male regenval beloopt het jaarlijks aantal maaluren 2.000. terwijl nu tot en irret November in 1950 reeds 2344 uren gedraaid is, waarbij 24.000.000 m3 water verplaatst werd. Uitslag Bridgewedstrijd BURGERBRUG De onlangs gehouden bridgewedstrijd had als resultaat: A-lijn: Hr. en mevr. Geensen 39%, A. Boll—J. G. Bruin 37; G. Rademaker-H. Vriesman 33%; J. de GrootJb. Eriks 32%; A. SchildersJb. de Beurs 31; C. J. VriesmanM. Boersen 28%; W. BoontjesJ. Boontjes 25; Hr. en mevr. K. de Groot 25. B-liin: P. BosmanJb. Breg- man 25: mej. A. BruinG. Vis ser 22%; Gebr. Nanne 22: Hr. en mevr. Joh. C. Bruin 20%; Hr. en mevr. P. Ott 16%: Jb. RavenJ. Visser 13%. bewerkt het platteland. Tasmanië bezit voorts twee katholieke mid delbare scholen, een ambachts school en een meisjes-huishoud' school. Er zijn katholieke vereni gingen voor arbeiders, jongens, meisjes, studenten, etc. Zuiver katholieke vakbonden zijn door het monopolie van de neutrale vakorganisaties nog niet moge lijk, maar wel worden katholie ken opgeleid om t.z.t. in die vak bonden vooraanstaande posities te kunnen innemen, zoals ver schillenden hunner nu al doen, „Terwijl de regering hier een blok Europese productiviteit wil bouwen aan de rand van de Oceaan, die Australië van Azië scheidt, willen wij hier 'n krach tige katholieke kern overbren gen", aldus besloot mgr. Tweedy ziin uiteenzettingen tegenover 't K.N.P. „Katholieke Nederlanders zullen ons daarbij zeer welkom zijn". ZILVEREN IUBILEUM BRANDWEER LIMMEN. Dinsdag 9 Januari viert het Vrijw. Brandweercorps van Limmen zijn 25-jarig jubi leum. 's Morgens om tien uur zal op het gemeentehuis een officiële inspectie plaats hebben waarna het corps met materiaal zal defi leren door het dorp. 's Middags vindt de receptie plaats in café A. de Swart, Dusseldorperweg van 2 tot b uur. Het zal het jubi lerende corps niet aar» belang stelling ontbreken al worden geen officiële uitnodigingen ver zonden. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Willem zv Wijnand Sekeres en Cornelia van Tilburg; Marian dv A. Karbaat en M. Ootjers; Jacobus N. zv M Zwarts en M.C. Adrichem; Ca tharina M. dv P.S. de Wit en T den Boer. Gescheiden van echt: Klaas Raat en Neeltje Hoogvorst. DEN HELDER. Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" zal op 11 Januari a.s. uit Nieuwe- diep naar Indonesië vertrekken om te worden overgedragen aan de Indonesische marine. De „Tjerk Hiddes" is in 1941 te Dumbarton in Engeland gebouwd Als Hr. Ms. „Nonpareil" maakte het schip eerst deel uit van de Engelse marine. Op 27 Mei 1942 werd de torpedobootjager over gedragen aan de Kon. Marine. De „Tjerk Hiddes" meet 1760 ton. Het schip kan 31.5 mijl lopen. MARKTBERICHT LANGEDIJK. 4000 kg uien 5.506.40 .grove 7.607.80, driel. 7.50, 2500 kg peen C 6—7.30 35000 rode kool 6.80—14.40,.20.000 kg gele kool 6.409.50 11.000 kg deense witte 5.507.40, 5000 kg groene kool 712. Vanaf 1 Januari qelden de plaatselijke bepalingen betref fende de maximum snelheid niet meer. De A.N.W.B. heeft aan alle Nederlandse gemeen tebesturen biljetten gezonden met het opschrift: Maximum snelheid opgeheven RIJ RUSTIG Toon U 't vertrouwen waardig STRIJDTONEEL OP KOREA De verbonden troepen op Korea hebben zich teruggetrok ken op een verdedigingslinie 13 kilometer ten Noorden van Seoel onder druk van honderdduizen den Chinezen en Noord-Koreanen die de 38ste breedtegraad over trekken, aldus Reuter. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger heeft te Tokio medegedeeld, dat 300 000 man Chinese en Noord-Koreaan- se troepen de breedtegraad heb ben overschreden en dat er nog meer ter versterking onderweg zijn. ZUID.KOREAANSE REGERING VERLAAT SEOEL NEW YORK. 3 Jan. (Reuter). Volgens een bericht omgeroepen door radio New York, heeft de Zuid- Knreaanse regering Seoel verlaten. Zegelrechten voor kwitanties Met ingang van 1 Januari is het zegelrecht voor kwitanties veranderd. Voor bedragen be neden 20.zjjn de kwitanties vrij van zegel, boven 20.moet 15 cgnt geplakt worden. De jongste deelnemer Wij meenden tussen de 5000 deel nemers aan de dorpentocht de jong ste gevonden te hebben in de per soon van de 14-jarige Jan Vethaak uit Alkmaar, doch men bericht ons nu uit Zwaag dat we de 12 jarige Joop Buis over het hoofd hebben gezien. Welnu, Joop is dus de jongste (of soms niet?). Hij reed op Oudejaarsdag dapper de 110 km tocht uit en haalde alle twaalf stem pels. CflRTO-501921 De nieuwe indeling van de Kamers van Koophandel. De wederom ingestelde Am sterdamse Kamer van Koophan del en fabrieken vergaderde gis teren voor de eerste maal en be noemde met 36 van de 39 uitge brachte stemmen mr. Ch. P. van Eeghen. voorheen voorzitter van de thans ongeheven Kamer van Koophandel voor Noordholland tot haar voorzitter voor 1951. De heren mr. D.A. Delprat, mr. N.W. Sickler en F.J.M. Mensink werden tot ondervoorzitters ge kozen. In een rede herinnerde mr. van Eeghen er aan hoe bij de twaalfde klokslag van Oudejaars nacht de elf provinciale Kamers ophielden te bestaan en 36 Ka mers met een aangewezen ambts gebied hun taak overnamen De structuur der Kamers tussen 1922 en 1942 gaf in het algemeen rede tot voldoening ,zo zeide mr. van Eeghen, die vervolgens uitvoerig de veranderingen schetste die tij dens de bezettingsjaren werden aangebracht. De centralisatie bleek belemmerend te werken, en vooral het kiesstelsel bleek vele bezwaren te hebben. Willen de Kamers gezag bij en vertrou wen van het bedrijfsleven behou den, dan zullen ze hun oorsprong ook in het bedrijfsleven moeten vinden Het aantal van 48 leden overtreft alle cijfers uit het ver leden, aldus spr., die verklaarde dat de beide tot heden vertegen woordigde groepen van werk gevers hun drie medeleden uit de werknemers gaarne aanwezig heden van de Kamers blijvend zien. Wel zou hij d* werkzaam- tot het economische terrein be paald willen zien, het sociale „wijselijk aan andere hiertoe be voegden overlatend" .Namens de drie leden van de vakbeweging dankte de heer Simonis de voor zitter voor zijn welkomstwoord.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5