Nieuw Herziening R.T.C.-overeenkomst moet worden overwogen Oost en West géén tegenstelling! Verbonden troepen gaven brandend Seoel prijs Seoel gevallen Verdere besprekingen alleen op basis overdracht Nw. Guinea Amerikanen zullen doorvechten LK IRTIKEL IWARTJE I-berichten NHD Moh. Natsir ia Indonesisch parlement: Urndeksel was helemaal niet weg Twee priesters uit Bisdom Den Bosch in België gedood Coaster uit Delfzijl gestrand Verdedigingsring werd doorbroken Scheepsberichten Nieuwe regeling voor kwitantiezegels Rijkspostspaarbank verhoogt rente Commissie van Drie bracht rapport uit Stootarbeiders dreigen met staking IEER DAN O ARTIKELEN icelli oni '/4 kg stti '/4 kg. jries '/2 kg bloem '/2 kg. mout 2 kg. ne erwten -spliterwten ding m. suiker lingsaus jnsap igroenten chuurpoeder uishoudzeep idel toiletzeep >eder le soort [grof of fijn) jfwas Januari gen uit is. i ng, meerlanders :i 45 mm opwaarts: alpha's ng, zand 35 ts: noordeling n.g., 8.50-9, andere soor- ibod. (alle., per 100 zen zijn berekend op orwaarden, vastge- verkoop van con- ippelen, berekend lip of auto). Aangevoerd werden: —750; 6 kalveren 45 en 3060. IUIZEN 3 Jan. Gele .60; witte kool 6.40 rooi 7.2015.40; uien en 7.50; nep 10. WOUDE 3 Jan. 1200 grote 7.90; 34.000 L 7.40—15.60; 12.500 6—10.10; 51.000 kg .40—6.80. Slachtveemarkt Lri: 12 koeien 500 :ere kalveren 3060, ipen 100—120, 147 -1.82 p. kg. i vandaag wederom ïad met een verstel- e aanvoer kon der- root zijn ofschoon varkens (allen van eit) lang niet tegen- e dieren trad echter igheid op, dat er on- belangstelling voor agprijzen van fl.90 kg konden derhalve orden gehaald. Bij werd in 't begin lii afloop der markt besteed. Deze prij- korting op 't leven- [eringe aantal koeien de kwaliteit betreft onder „goed" ge- Dnden worden, moest ?e handel, van f2.40 kg worden betaald, re kalveren en de trekkend verkocht prijzen. De schapen sg geslacht op f2.20 :N, 2 Jan. 500 kg i39 12.500 kg rode >.70, 8000 kg gele 10, uien gew. 5.40 30—7.80, nep 12.60— bieten, ronde I 10.80, 0 kg peen II 33.50, I, IV 4.60—5.50. ROEK, 2 Jan. 2000 001 7, 3500 kg uien [root 3.40, 200 kg middel werckt! doet het goed?" es maer!" lachte riefje wees, dat e U immers dat drincken? Wel- tuck! Maer met ibe ick U weer nde ghesoht van ;jeskraam!" riep Gij hebt me het [ediend. Heb ik is het mogelijk! Maar.maar. Hoeveel van die le rare alchimist ;t hem rond. En il veertig pillen 1de smidje Ver- sschien nog wel Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 et„ resp. 30 et. per m.m. HET FEIT f."j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. n" edities voor alkmaarhoornden helderschagen Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 4 Januari 1951 46e Jaargang No. 12058 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Aan de Noordhollandse kant van het IJselmeer liggen de ijsschotsen op sommige plaatsen meters hoog tegen de dijk gekruid, zoals hier, even voorbij het dorp Schellinkhout. (eigen foto) DJAKARTA (Reuter-Aneta)De Indonesische premier, Moh. Natsir, heeft gisteren in het parlement medegedeeld, dat Indonesië vanwege het mislukken van de besprekingen inzake Nieuw-Guinea te den Haag herziening van de overeenkomst der Ronde Tafel-conferentie met inbegrip van het statuut der Nederlands-Indonesische Unie zou moeten overwegen. Enigerlei toekomstige bespre king zou moeten geschieden op basis van souvereiniteitsover- dracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië, zo zeide hij, anders zouden dergelijke besprekingen zelfs bij aanwezigheid en bijstand van een derde partij, nutteloos zijn. De verklaring werd uitgespro ken voor een voltallig parlement. Van de zijde van het publiek be stond een overweldigende belang stelling. Natsir zeide, dat het uitblijven van de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië het samen werken met de Nederlanders op dezelfde basis als voorheen „zeer moeilijk" had gemaakt. Hij drong er bij de bevolking op aan, de strijd om Nieuw-Guinea voort te zetten en zeide ,dat het parlement moet beslissen, hoe de zaak in de toekomst moet worden behandeld. Politieke waarnemers te Dja karta waren van mening, dat door de verklaring van Natsir mogelijke interventie door de Verenigde Naties uitgesloten is. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is de erfenis van het Nederlands- Indonesische geschil, waarvan de regeling ter Ronde Tafel-confe rentie werd uitgesteld, zodat Irian tijdelijk een positie kreeg, die verschilt van die van de an dere delen van Indonesië, aldus Natsir. „Dit wordt door het Indonesi sche volk als een druk gevoeld, evenals verschillende andere aan gelegenheden in de verhouding tussen Indonesië en Nederland, vervat in het overeengekomene, welke eveneens hetzelfde karak ter hebben. In verband hiermede is de regering van mening, dat Toen Dinsdagochtend vroeg twee surveillerende agenten het nekje om het parkje bij het Na tionaal Monument op de Dam te Amsterdam geopend zagen staan er, daarna constateerden, dat de deksel van de urn, die aarde uit Limburg bevat, verdwenen was, fees het vermoeden, dat een mis plaatste grap was uitgehaald. De nolitie is de gehele dag iiveria bezig geweest de verdwenen deksel te zoeken totdat plotse- 'mg bleek, dat de deksel hele maal niet verdwenen is. Onge veer drie maanden geleden was een dronken buitenlandse zee man het parkje binnengestapt en had per ongeluk de deksel vernield. Hij was daarvoor op- ppakt en had de volgende dag ■en stadhuize de veroorzaakte fenade vergoed. Daarop was de beeldhouwer, die destiids de ur nen vervaardigde opdracht ge- Reven een nieuwe deksel te ma- een Deze beeldhouwer vertoef- j e 'n het buitenland en daardoor j; de opdracht nog altijd niet "''gevoerd. nieuwe grondslagen dienen te worden gezocht", aldus besloot Natsir zijn verklaring, die twintig minuten in beslag nam. Hij was begonnen met een over zicht te geven van de besprekin gen. Hierbij zeide hij o.m., dat Indonesië ook het tweede aan de vooravond van 27 December door Nederland gedane voorstel inzake de Unci-bemiddeling verwierp, President Soekarno van de Re publiek Indonesië tijdens één van zijn jongste toespraken. OPZICHTER VERMOORD IN INDONESIË DJAKARTA, 3 Jan. (Aneta). Op weg naar de Ruittuinen in het Bululawangse is de baanopzichter van de suikerfabriek Kabon Agung, de heer F. Lubeck, bij een beschieting met automatische wa pens gedood. „omdat artikel 2 van het charter der souvereiniteitsoverdracht niet voorziet in de voortzetting van de besprekingen, die op 27 De cember beëindigd moesten zijn". In de loop van zijn rede zeide Natsir o.m. ten aanzien van de laatste bijeenkomst der Nieuw- Guinea-conferentie, dat de dele gaties geen overeenstemming kon den bereiken over het gezamen lijke communiqué, omdat de Ne derlanders niet wilden verklaren, dat deze zitting de laatste was. Elders zeide Natsir, dat naar de mening van de Indonesische delegatie het voorstel om de souvereiniteit aan de Unie over te dragen niet bedoeld was om een oplossing te bereiken, maar om indruk tegenover het buiten land te maken. AUSTRALIË BEZORGD OVER HERBEWAPENING jAPAN De regering van Australië zou, naar men in gezaghebbende krin gen meent te weten, de Britse regering een nota gezonden heb ben waarin zij haar grote be zorgdheid uit voor een eventuele herbewapening van Japan, waar op generaal MacArthur onlangs heeft gezinspeeld. Op de Antwerpse Steenweg te V.'estmalie is een auto Dinsdag avond Iaat, bestuurd door Kape laan S. Sleegers uit Oss, geslipt en tegen een boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De inzittende Kapelaan E. Dam mers uit Helmond werd zo zwaar gewond dat hij Woensdagmorgen is overleden in het Ziekenhuis te Turnhout. De naast hem zittende Rector A. van Nistelrooy. Mode rator aan de R.K. H.B.S. te Veghei werd eveneens levens gevaarlijk gewond en is Woens dagmorgen enkele uren na Kape laan Lammers overleden. Behalve de bestuurder was voorts nog in de auto gezeten Pastoor W. van der Wiel uit Oss Pastoor van der Wiel en Kape laan Sleegers zijn beiden geluk kig ongedeerd gebleven. Zii kon den in de loop van Woensdag huiswaarts keren. Het ongeluk is te wijten aan de gladheid van de weg, waardoor de wagen slipte en tegen een boom vloog. STOCKHOLM Het 325 ton metende Nederlandse m.s. „Ge- sina" uit Delfzijl is Dinsdagmid dag ter hoogte van het eiland Smaagoe aan de Zweedse Z.O.- kust gestrand. Een bergingsvaar tuig is uitgevaren. De „Gesina" maakte veel water. ILSE KOCH IN HONGERSTAKING AUGSBURG. Ilse Koch, de weduwe van de oud-commandant van het concentratiekamp, Bu- chenwald, is een hongerstaking begonnen, zo hebben gevangenis beambten aan Reuter meegedeeld. Ilse Koch arriveerde gisteren 20 minuten te laat in de recht zaal. Zij had sedert Maandagoch tend niets gegeten. RIJWIELBANDEN ZIJN DUURDER Op grond van gestegen grond- stofkosten is per 1 Januari 1951 de maximumprijs voor normale I rijwielbuitenbanden van de afme ting 28 x l'/s verhoogd (van f 4.85 tot f5.20 per stuk). Staalkundig hoofdredacteur „De Gelderlander Naar wij vernemen heeft prof. mr. F. Duynstee te Nijmegen we gens drukke werkzaamheden ont slag genomen als staatkundig hoofdredacteur van „De Gelder lander". Prof. Duynstee zal met ingang van het nieuwe jaar wel optreden als staatkundig mede werker van „De Maasbode" Ook een noodtoestand De burgemeester van San Fran cisco heeft de noodtoestand in zijn stad afgekondigd om de spoedige installatie van sirenes tegen luchtaanvallen te kunnen verkrijgen. TOKIO, 3 Jan. (Reuter). De verbonden troepen hebben Seoel prijsgegeven. De stad staat in vlammen. Terwijl de communistische troepen uit het Noorden zich vechtend een weg in de brandende puinhopen baanden, trokken de verbonden troepen weg in Zuidelijke richting. Op 28 Juni van het vorige jaar viel Seoel in handen der Noord- Koreanen. Na drie maanden van Noordelijke bezetting werd het 26 September door de Amerikanen heroverd, nadat deze te Intsjon geland waren. Reeds 24 Decem ber gelastte de Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, de eva cuatie door alle niet-strijdenden en alle niet-strijdbare personen. De verbonden troepen begon nen de stad Woensdagavond te verlaten. De ten Noorden van de stad gelegde verdedigingsring had tot die tijd stand gehouden. De order om het contact met de vijand te verbreken betekende een schok voor de troepen der V.N., aldus seinen journalisten van het front. Het bevel werd echter naar alle waarschijnlijk heid ook gegeven, om de omsin geling te voorkomen die dreigde van de met 300.000 man aanval lende strijdkrachten, die uit 210.000 Chinezen en 90.000 Noord- Koreanen bestaat. Een stroom van twee millioen vluchtelingen beweegt zich achter het front in Zuidelijke richting, GRONINGEN HEEFT PRIMEUR OP-ÉÉN-NA Het eerste kentekenbewijs voor motorrijMigen, dat de oude num- merbewljzen vervangt op grond van de nieuwe verkeerswetgeving werd gisteren verstrekt aan de directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer J. K. Leen te Utrecht. Het kenteken is ND-01-01. Het tweede kenteken werd toegewezen aan de heer O. Euverman te Groningen. STEENBERG VERSPERT SPOORLIJN De steenberg van de „Charbon- nage de l'Ouest de Mons" is ver schoven en heeft de spoorlijn BergenQuievrain tussen Boussu en Dour versperd. De spoorweg brug is ingestort. De reizigers- diensten zijn omgeleid. Men denkt dat het geruime tijd zal vorderen om de lijn vrij té maken. GRIEP-EPIDEMIE IN NOORD-ENGELAND Tienduizenden personen moeten het bed houden als gevolg van een griepepidemie van niet- ernstige aard in de industrieste den van Noord-Engeland. Meer dan een kwart van de bevolking van 44.000 personen van Widnes in Lancashire is ziek, er zijn nog geen sterfgevallen gemeld. in de hoop ergens nieuw onder dak te zullen kunnen vinden. In Poesan is elke vierkante meter ruimte in kerken, scholen, thea ters, fabrieken en andere gebou wen reeds ingenomen. De autoriteiten, die geen plaats ruimte meer te vorderen of te vergeven hebben, willen nu stro- matten gaan distribueren opdat daklozen zich daarmede nog enige beschutting tegen de koude zul len kunnen verschaffen. Kota Agoeng, Djakarta-Rot terdam, 2 Januari van Port Said naar Genua. Laertes, Djakarta-Amsterdam, 29 December te Belawan. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, 3 Januari van Port Said. Mataram, Djakarta-Rotter dam, passeerde 3 Januari Quessant. Volendam, Djakarta-Rotter dam, passeerde 3 Januari Djeddah. Op 1 Januari j.l. is de Zegel en Registratiewet gewijzigd. Van die datum af behoeft op kwitan ties en andere stukken, die als ontvangstbewijs gelden, tot en met een bedrag van f20.geen kwitantie-zegel meer te worden geplakt. Ontvangstbewijzen voor een bedrag hoger van f 20. moeten van een zegel van 15 cent worden voorzien. Alle nota's en facturen waarop de aantekening: voldaan, rem bours, contant- verrekend of an dere aanduidingen van betaling vallen onder de zegelplicht. Weekkaarten en maandkaarten alsmede abonnementen welke worden afgegeven dooiJ openbare autobusondernemingen behoeven niet meer van een zegel te wor den voorzien, ongeacht of het be drag hoger is dan f 20. De gelegenheid zal worden opengesteld oude plakzegels in te wisselen en gezegelde kwitanties te laten bijzegelen. De directeur-generaal van P.T.T., de heer L. Neher, heeft gisteren in zijn Nieuwjaarsrede medege deeld, dat de rentevergoeding op de saldi der inleggers bij de Rijkspostspaarbank met ingang van 1 Januari 1951 van 2,16 tot 2,28 pet. is verhoogd. De toestand van het P.T.T. be drijf noemde de heer Neher in 1950 niet rooskleurig, maar men zal pogen er ook in 1951 zonder tariefsverhoging te komen. De telefoondistricten hebben m.i.v. 1 Jan. een grotere administratieve zelfstandigheid gekregen, die voor de Inspectie der posterijen even eens wordt voorbereid. NU WIJ BESCHIKKEN over de volledige tekst veerd beroep (waarover wij nader spreken) van de Kerstboodschap van Z. H. Paus Pius XII, op alle volkeren, tot samenwerking. En het ons in officiële Nederlandse vertaling bezorgd behoeft niet te verwonderen, als de H. Vader door het Katholiek Nederlands Persbureau te met zijn bezwerende woorden: „dat het ontzet den Haag, kunnen wij heden beginnen met tende gevaar, dat ons boven het hoofd hangt, gevolg te geven aan onze belofte, in het Oude- om redenen van zijn ernst de gebiedende eis jaarsartikel gedaan, om, in enige vervolgen, in stelt, dat iedere gunstige omstandig- opvallende vorm, een aantal hoofdpunten uit hei d, die aan de wijsheid en de rechtvaardig- deze rede nader onder de aandacht van onze heid een kans biedt om in het teken van een- lezers te brengen. Het Woord van de Paus is dracht en vrede te zegevieren, zeer hoog altijd belangrijk, maar de aansporingen, verma ningen en klachten uit deze grootse Kerstbood schap zijn dit wel heel bijzonder. Tot een van de voornaamste hoofdpunten reke nen wij de oproep van Paus Pius XII, om „de afsluitingen" op te heffen. Zonder het met name te noemen, mag wel worden aangenomen, dat de H. Vader hier ook het oog heeft op het z.g. ijzeren gordijn. Dat behoeft geen bevreemding te wekken. Christus is gestorven voor alle mensen en Hij is, gelijk wij dat in deze dagen blijven herdenken, in de stal van Bethlehem ter wereld gekomen als klein kind, „voor alle mensen en voor alle geslachten", de communisten, de echte en de meelopers, niet uitgezonderd. Zeker, de Paus laat niet na, worde aangeslagen", als de H. Vader dan, zeggen wij, het oog heeft op de nieuwe pogingen, welke worden aangewend, hetzij door de V.N. hetzij door besprekingen der Grote Vier, vooral als de Paus daaraan toevoegt „Men moge ze benutten, om de gevoelens van goedheid en liefde te doen herleven jegens alle volkeren, die zonder uitzondering oprecht en uitsluitend verlangen naar vrede en naar een rustig leven". En dan vraagt de Paus: Mogen in de internationale organen wederom het onderling vertrouwen heersen, dat oprecht heid van bedoelingen en eerlijkheid in bespre kingen vooropstelt, waaraan hij a.h.w. de smeek bede toevoegt: „Mogen de afsluitbomen worden geopend, de prikkeldraadversperringen verbroken, moge aan ieder volk de vrije blik worden gegeven in het leven van al de anderen, moge de afscheiding worden opgeheven, die enige landen van de rest der beschaafde wereld afsluit en die zo nadelig is voor de zaak van de vrede". Dat de toestanden achter het IJzeren Gordijn vreselijk zijn, weten zijn droefheid uit te spreken over „de ernstige wij, dat er sterke consequenties zijn verbonden belemmeringen, die het apostolaat der Kerk in aan herstel van waarlijk-vrij internationaal ver- de weg staan" en als Hij spreekt over landen, keer over de gehele wereld, eveneens, maar de waar „regeringsvormen het karakter aannemen Paus van Rome, die geen politicus, maar ziele- van een openlijke vijandigheid en van een ware herder is, schrikt daar niet voor terug en het vervolging", dan weten wij, welke landen wor- is vooral het gebed van alle goedwillenden, dat den bedoeld. Als Hij klaagt over „de ledige Hij vraagt, opdat al het mogelijke kan geschie- plaatsen onder de koepel van Michelangelo" en den voor „de zaak van de vrede". Daarvoor over „belijders van Christus, die onverdiend te strijden is de taak van de Kerk, die vurig zichtbare en onzichtbare ketenen dragen", dan ernaar verlangt, „mede te helpen tot het effenen weten wij het evenzeer. Dan spreekt de Paus van de weg naar dat contact tussen de ook over de Vaderlijke groet, die Hij brengt aan volkeren. Voor haar vertegenwoordigen Oost deze vervolgden-om-Christus-wille, in de hoop, en West geen tegenovergestelde beginselen" dat die groet hen zal kunnen bereiken en zal belangrijke uitspraak! „doch delen zij in kunnen doordringen „door de muren van hun een gemeenschappelijk geestelijk erfdeel, waar gevangenissen, door het prikkeldraad van hun aan beiden aanzienlijk hebben bijgedragen en concentratiekampen, en de kampen voor dwang- geroepen zijn ook in de toekomst nog LAKE SUCCESS. „De Ame rikaanse troepen in Korea zullen doorvechten. Dit is in overeen stemming met de verantwoorde lijkheid, die alle leden der Ver enigde Naties te dragen hebben gekregen door het aanvaarden van de resoluties over Korea door de algemene vergadering en de Veiligheidsraad". Aldus verklaarde de Ameri kaanse vertegenwoordiger Warren Austin, in de Woensdag door de politieke commissie der Verenig de Naties gehouden bijeenkomst. „De Verenigde Naties moeten tonen dat zij verenigd aan een aanval weerstand zullen bieden", vervolgde hij. „Doch zij moeten blijven pogen hun doeleinden in Korea op vreedzame wijze te ver wezenlijken". Austin sprak nadat de Commissie van Drie rapport DISTRIBUTIE VAN ENKELE METALEN Nu de wereldpositie van enkele metalen reeds enige tijd door de oorlog in Korea en de toegeno men productie van de bewape ningsindustrie moeilijk is gewor den, worden op het ogenblik maatregelen voorbereid voor de distributie van enkele metalen voor de industrie. Als eerste me taal komt koper aan de beurt, waarvoor een distributieregeling reeds zeer binnenkort is te wachten. had uitgebracht over haar mis lukte pogingen om een staakt- het-vuren in Korea tot stand te brengen. Het rapport werd uitgebracht door Sir Benegal Rau (India) die constateerde dat de zes door de commissie voorgestelde voorwaar den die een redelijke basis voor een „staakt-het-vüren" zouden hebben opgeleverd, door het ge allieerde opperbevel waren aan vaard. Op 16 December was aan Peking via de Zweedse ambassade verzocht, generaal Woe nog in New York te doen blijven en hem te machtigen onderhandelingen te voeren. Minister Tsjoe-en-Lai had geantwoord dat de door de Alge mene vergadering genomen be sluiten „onwettig" waren, waarna op 22 Dec. voor Radio-Peking een lange verklaring werd omgeroe pen waarin de gehele poging der V.N. een „Amerikaanse samen zwering" werd genoemd. Jacob Malik bracht tevoren een lange lijst van aanklachten uit, waarin hij Engeland en Noord- Amerika beschuldigde van „sabo tage der pogingen om vrede in Korea te .stichten". IN WEST-DUITSLAND BOCHUM De arbeiders van de Westduitse ijzer- en staalin dustrie zullen met ingang van 1 Februari in staking gaan, indien hun aanspraak op medezeggen schap in de bedrijfsvoering niet wordt vervuld, zo is door vak bondsfunctionarissen bekend ge maakt. 96 procent van de arbei ders heeft zich uitgesproken voor een staking om hun eisen inge willigd te krijgen. arbeid, daarginds, in die verre landen, die ontoe gankelijk zijn voor de blikken van de vrije mensheid, waarover een dekmantel van stil zwijgendheid ligt uitgespreid". Maar de Paus doet ook een beroep, een dringend en gemoti- bij te dragen. Krachtens haar goddelijke zen ding is zij voor alle volkeren een moeder, voor allen, die de vrede zoeken, een trouwe helpster en een wijze gids". Nu de kille adem van Koning Winter de Amsterdamse grachten grotendeels in een ijsvlakte heeft veranderd, is het in één van de kaden, die nog open zijn, n.l. de Bilderdijkkade, een drukte van jewelste, door een ware invasie van eenden, die zich pas „kiplekker" voelen, wanneer zij naar hartelust kunnen zwemmen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1