Opwekking tot gemeenschapszin en geestelijke weerbaarheid V'+ 'I P.O. A.N v Wonder-shaker Hoe Ale 'f! De Alkmaarse politierechter De burgemeester spreekt zijn Nieuwjaarsrede uit In 1950 steeg het aantal van werklozen en ondersteunden .Het Witte Paard Het nieuwe als het oude „Meneer Klaproos roomkloppen maizena aanmaken klontvrij bloem aan maken eieren klutsen enz. enz. DEMONSTRATIE VROOM DREESMANIV PAGINA 2 DONDERDAG 4 JANUARI 1901 ALKMAAR. In de gemeenteraadsvergadering van heden middag heeft burgemeester Mr. Dr. Wytema zijn Nieuwjaars rede gehouden. De jaarwisseling memorerend, die tevens de eerste helft van onze bewogen eeuw heeft afgesloten, releveerde de burgemeester het feit, dat de balans dezer eerste 50 jaren eerder een debet- dan een creditsaldo te zien lijkt te geven. Wijzend op Gods bestiering van het menselijk handelen echter, noemde hij dat wat dagelijks de aandacht trekt, van een relatieve onbelangrijkheid. Hij eerde de nagedachtenis van het overleden raadslid Arie Steenis, van de oud-directeur van Bouw- en Woningtoezicht, later hoofd van het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken, Gerardus Vos, van de boekhouder bij de lichtbedrijven, C. C. H. Köllman, van architect Jan de Meyer, jarenlang voorzitter der schoonheidscommissie voor onze stad, van de oudste Alkmaarder Gerardus van 't Hoff en van de in militaire dienst overleden soldaat J. de Haan. Hij herdacht het bezoek van Prins Bernhard aan Alkmaar en de jubilea van het Witte Kruis en van het gemeentelijk museum. Het stedelijk cultuurleven „De ter gelegenheid daarvan gehouden jubileum-tentoonstel ling", aldus de burgemeester, „werd beter bezocht dan de an dere exposities in onze onvolpre zen en door tal van deskundigen zo geroemde expositie-zaal. Ik ontveins mij echter niet, dat er nog een lange weg zal zijn af te leggen, alvorens de beeldende kunst gemeengoed zal zijn van de grote scharen, voor wie zij eigenlijk bestemd behoorde te zijn. Dit is geen uitsluitend Alk- maars probleem, want de Staats courant bevatte onlangs de na men van hen, die een commissie zullen vormen ter bestudering van de middelen om het museum- bezoek te stimuleren. Op dit punt past mij bescheidenheid, maar toch maak ik met enige voldoe- ning gewag van de in 1950 aan merkelijk toegenomen belangstel- ling voor concerten: de vermake lijkheidsbelasting doet zien, dat het concertbezoek met pl.m. 75 pet. steeg, en dat, terwijl de op brengst van deze belasting terug liep van f 193.000 tot f 113.000 (o-lanks de tentoonstelling „Van de "Wadden tot het IJ"), de ver mindering niet is gekomen ten koste van de serieuze kunst. Noch tans blijft een totaalcijfer van ruim f 10.000.op f 173.000.— aan de zéér bescheiden kant. Ik noemde tl zo juist de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Zij heeft ruim 80.000 be zoekers getrokken, veel minder dan gehoopt werd, maar aan de andere kant toch een aanzienlijk aantal, ert bijna 2/3 van het aan tal bezoekers onzer voornaamste aantrekkelijkheid: de kaasmarkt. Vreemdelingenverkeer blijft nu eenmaal ééh belangrijke bron van inkomsten ohzer stad, ook al zijn het meer dagjesmensen dan lo geergasten. Want op pl.m. 120.000 vreemdelingen is een aantal van nog gêen 12.000 logeergasten, waarvan 3000 buitenlanders, te b-"cheiden. Het komt mii voor dat ónze hotelcapaciteit en -service gerust wat zou kunnen worden opgevoerd. Stadsverkeer onbevredigend Onbevredigend blijft het reizi- gèrsvervoer op de stadslijnen .der NACO. Een gemiddelde büsbezet- ting van 10 op de lijn naar de Règulierslaan en van 4 op de lijn near Akersloot, die door het oos telijke stadsdeel loopt, is beslist te gering voor een behoorlijke exploitatie. Maar aan de andere kartt is de frequentie voor stads lijnen te gering. Is dit een vi cieuze cirkel? En zou -gelijk ge-uggereerd is de oprichting van beschutte halteplaatsen de animo om de bus te pakken, ver hogen? Hetgeen wij voornemens zijn te doen, oprichting van een wachthuisje op het Kerkplein, is meer van betekenis voor reizi gers op dé buitenlijnen dan op de stadslijnen. Het is en blijft een moeilijke en kostbare kwestie. De sociale sector. Verschillende jaarcijfers, die met de welvaart samenhangen, over 1950 geven èen minder gun stig beeld dan die over 1949. Zo wel bij de Nutsspaarbank als de Rijkspostspaarbank werd meer opgenomen dan ingelegd: het in- legsaldo over 1940 in de Nuts spaarbank ad f 133.000.— verkeer de in een opnamesaldo van ruim f 270.000.en het opnamesaldo bij de postspaarbank liep op van pl.m. f 1 ton tot ruim f 478.000 over 1950. De omzet op de Alk maarse Exportveiling liep terug van f 1.4 millioen tot fl.2 mil- lioen, maar dit is eên verschijnsel, dat zich op nagenoeg alle veilin gen in ons land vertoonde. Stijging daartegenover vertoon de het aantal werklozen: over 1949 een gemiddelde van 177. over 1950 een gemiddelde van 284, hetgeen overeenkomt met onder scheidenlijk 1 pet. en 1,5 pet. van de mannelijke beroepsbevolking. Het aantal door Maatschappelijk Hulpbetoon krachtens de Armen wet ondersteunde gezinnen en alleenstaande personen nam toe met ongeveer 10 pet. van 495 aan het begin tot 535 op het hoogste punt van het jaar. Daarna trad enige daling in, maar het gemiddelde bleef boven dat van 1949, toen het 449 be droeg. Ook andere gemeenten ge ven stijging van dergelijke cijfers te zien, waarvan als hoofdoorzaak geldt een, zij het nog niet veront rustende, vermindering van werk gelegenheid. Voorts is er de om standigheid, dat de uitkeringen krachtens de noodwet Ouder domsvoorziening allengs ontoe reikend worden. De hormen voor ondersteuning moesten, in ver band met de voortdurende stijging van de kosten voor levensonder houd, tweemaal verhoogd worden. De Volkscredietbank, die nu voor het eerst over een vol jaar ge werkt heeft, vertoonde sterke regelmatige groei, en de samen werking met het Alkmaarse Financieringsinstituut was voor treffelijk. Bedroeg het uitstaande saldo op 1 Januari 1950 ruim f 90.000.begin December was dit al de f 250.000.gepasseerd. De aflossing op de credieten is bevredigend en de reserves die bij de bank en het Financierings instituut behoorlijk zijn toegeno men, behoefden niet te worden aangesproken. Voor de Alkmaar- se middenstand is het een gun stige omstandigheid waarop 'trouwens gerekend was dat een flink deel van de aanvragers via het Financieringsinstituut be treft inkopen van inwoners van buitengemeenten bij winkeliers te dézer stede. Zou men nu uit hetgee.n ik zo even betreffende de sociale sec tor mededeelde, de indruk krij gen van toene.rrmde moeilijk heden en sombere vooruitzich ten. dan moge daartegenover ge steld worden de ervaring, dat nagenoeg alle gedemobiliseerden, ten getale van ongeveer 300. zon der schokken '1«n nlaats In het bleven konden hemrw en dat de mannelijke beroeps bevolking door natuurlijke aan was met 170 toenam. In nagenoeg alle takken Van nijverheid nam de werkgelegen heid toe en ik kan niet anders hopen, dat deze toeneming zich zal voortzetten in 1951. Als dan ook de beloning der werknemers dézen in staat zal stellen met minder moeite dan in 1950 het noodzakelijke levensonderhoud voor. zich en hun gezinnen te verschaffen, dan mogen wij dé algeriiêne verarming sedert de tweede wereldoorlog in ogen schouw genomen niet onte vreden zijn. Maar ook al zóu deze wens niet in vervulling gaan de aanwezigheid van werk gelegenheid blijft In mijn ogen de hoofdzaak. De Schouwburg-kwestie Van de in 1950 alhier geopen de bedrijven op industrieel ge bied noem ik de corsettenfabriêk van de heer Eckmann en het in de graanbeurs gevestigde bedrijf der Coöperatieve Nederlandse Wolafzetvereniging. De verhuur van de graanbeurs had nogal wat voeten in de aarde door de overeenkomst met de Stichting Noodschouwburg. Ik heb evenwel aan Sint Nico laas gevraagd om een nieuwe schouwburg en deze heeft mij wat voor miju schoen beloofd. Wie weet, of wij op of omstreeks 5 December 1951 niet blij ver rast zullen zijn. Dc burgemeester memoreerde voorts het raadsbesluit tot op richting van een industriehal en het verdwijnen van de Alkmaar Packet. De Handelskade zei hij, blijft een belangrijke rol spelen in het havenverkeér. dat on het, zelfde peil bleef als in 1949. In de. toekomstziet hij de behoefte ontstaan de Hoornse Vaart voor grotere schepen bereikbaar te doèn zijn. De aanleg van de ge projecteerde open havèn op hét industrieterrein-Oost zal daaraan z,i. vooraf diénen te gaan. Het Inwonertal Nog kort in het verleden ligt het inschrijven van de 40.000ste ingezetene een jongedochter Van onversneden Alkmaars bloed Het zielental onzer gemeente liep op van 39.411 tot 40.027, een toeneming derhalve van 616. Be langrijk in dit opzicht is in mijn ogen, dat 1950 weer een vesti êjngsoverschot van 56 zielen op leverde. Het verloop over de jaren 1946—1949 was achteruit gaand; het vestigingsoverschot nam steeds af van 250 op 108 op 50, tot 1949 een vertrekoverschot van 6 vertoonde, Grlukkig is de dalende lijn nu omgebogen het geen hoop geeft Voor de toe komst. Het geboortecijVr bleef tussen 22 en 23 per 1000 het sterftecijfer werd evenals in 1948, weer 8% per 1000, nadat 1949 een verhoging tot 10 par loOÖ te zien had gegeven. Meer dan door de procentuele bevolkingstoeneming veroorzaakt kon worden, stegen de omzetten van gas ên electric.iteit; de gas fabriek produceerde 10.75 mii- lioen m3, dit is bijna 1 millioen meer dan in 1949 ofwel 10 pro cent. de stroomaankoop bedroeg 11,50 millioen Kwh, tegen 10 millioen in 1949, dit is een stij ging van 15 procent. In dit ver band moge ik memoreren het uitermate belangrijke besluit tot oprichting van de N,V. „Gas- voorziening Kop Noordholland". De Alkmaarse markten De veemarkt bleef zich uiterst guhstig ontwikkelen: tegen 16.500 stuks vee in 1949 wérden in 1950 meer dan 25.909 stuks aange voerd. een toeneming met 50 procent. De aanvoer Op de kaas markt bleef nagenoeg dezelfde, te weten 1.112.000 kg. De Zater dagse goederenmarkt werd druk ker. hetgeen tot uiting komt in een stijging van de opbrengst der staangelden van f 2837.— op 3482.d.w.z. een toeneming met 20 procent. De lappenmarkt werd een vaste jaarlijkse instel ling, de automarkt, vurig ge wenst en bestreden vond in de ogen van een meerderheid in de raad geen genade. Vervolgens memorerend de totstandgekomen verbeteringen ten behoeve van de volksgezondheid. Het Centraal Ziekenhuis had over elf maan den 93.600 verpleegdagen tegen ruim 100.000 over het volle jaar 1949. Het aantal verpleegdagen van het Sint. Elisabeth-zieken huis steeg van 123.000 tot naar schatting 125.500. Het corps van de Alkmaarse brandweer, dat dit jaar gelukkig niet voor branden van betekenis behoefde op te treden, kreeg woorden van oprechte huide. Vuurwerk verboden? In verband met de voorge komen ongevallen van recente datum tengevolge van het ge bruik van vuurwerk, conclu deerde de burgemeester met spijt dat men uit het betreurens waardige ongeluk dat op 9 Octo ber gebeurde, kennelijk geen voldoende lezing heeft getrok ken. Hij zei daardoor genoopt te zijn een voorstel aanhangig te maken tot een algeheel verbod van verkoop van vuurwerk. Het verkeer De politie meldt vervolgde de burgemeester, wederom afneming van het aantal processen-verbaal wegens misdrijf, 269 tegen 452 in 1948 en 366 in 1949, waar tegenover een toeneming van overtredingen (3076 tegen 2851 in 1949), al is het aantal van 3470 van 1948 nog niet weer be reikt. Maar het zijn vooral de verkeersovertredingen die de stijging veroorzaken (379 ver keersongevallen tegen 310 in het vorige jaar). In verband met deze cijfers deed hij een ernstig beroep óp de stadsbevolking om zich als weggebruikers goedgemanierd te gedragen. Met betrekking tot het onder wijs volstond de burgemeester mèt enkele korte opmerkingen, waarin hij het bereikte '-ermeld- de en hetgeen nog te bereiken Viel aan de orde stalde Enkele grote ülannen op het gebied van Openbare perken konden wegens persone«gebrek nog niet tot uitvoeringTkomen. Nieuwe plannen worden onder wijl ontworpen en voorbereid Na de reorganisatie van de staf van Openbare Werken mag ver wacht worden dat in 1951 resul taten zichtbaar worden. Het woningvraagstuk Over de woningbouw .zei de burgemeester het volgende. In de loop van 1950 kwamen 137 woningen gereed door nieuw- of verbouw, terwijl nog een deel van het bouwprogramma niet is afgewerkt. De woningnood bleef onver minderd, zelfs steeg het aantal woningzoekenden van 1050 oo 1973. De taak van de wethouder Van slingerland is wel uiterst zwaar. Wij allen, die met dê woningbouw iets te maken heb ben, bouwverenigingen, particu liere ondernemers en de gemeen telijke instanties spannen ons tot het uiterste in, maar het zal nog wel jaren duren, voordat dc woningnood werkelijk is ge lenigd. Over het bouwvolume voor 1951 is nog niéts bekend, maar ik heb góede verwachting, dat het hoger zal zijn dan voor 1950. Meer wil ik er thans niet van zeggen. Nadat hij de toewijding van het gemeentelijk personeel had geprezen en de ambtenaren en werkieden voor hun werk de verdiende hulde had gebracht en nadat hij de intrede in de raad van de heer A. Eriks had ge memoreerd, vervolgde de burge meester het marktvraagstuk Van één aangelegenheid be trefffende onze stad sprak ik nog niet: het marktvraagstuk. In de zomer van 1950 werd het rap port van de daartoe door de raad ingestelde commissie gepubli ceerd. Het werd nog niet in openbare behandeling in de raad gebracht omdat wij het wense lijk oordeelden eerst de reacties uit het publiek af te wachten Gelukkig zijn er van verschil lende kanten beschouwingen cri- tische en prijzende, losgekomen. Enkele verenigingen hebben er aparte vergaderingen en bespre kingen aan gewijd. Deze belang stelling heeft mjj zeer verblijd. Een zo belangrijke aangelegen heid, te weten een voorstel tot demping of afbraak verdient de aandacht van nagenoeg alle stad genoten. Plannen betreffende onze stad ïr.'oeten gemeen goed zijn. moe ten leven onder de bevolking. Dat is een eis van democratie! Ook wie niet metterdaad deel neemt in het bestuur van de stad, draagt verantwoordelijkheid voor haar wel en wee en voor haar toekomst. De wijze, waarop een marktvraagstuk wordt aan gepakt en opgelost is een stuk stadspoliitek ook al heeft het met „politiek" niet zo heel veel te maken; daarover heeft heup iedereen zijn opinie. Als op dit punt lauwheid laksheid, apathie bestaan zou, zou dat betekenen, dat Hitier achteraf toch nog een beetje gelijk kreeg, toen hli ze'de en Staling zegt het nog dat geslikt werd: „Bemoei u niet met dat soort zaken, daar zullen wij wel voor zorgen." Het zou betekenen, dat voor zulke lauwe lieden alleen maar eigenbelangen bestaan. Wie over een kwestie van plaatselijk belang geen eigen mening kan en wil vor men, kan nooit over een kwes tie van nationaal of van wereld belang zich een eigen mening verwerven. Zo iemand kan slechts napraten. Ónze maat schappij is niet gediend met na- praters met ja-knikkers mei kopkleppers. Gemeentelijke zelfstandigheid Er staat op het ogenblik een wetsontwerp op stapel betref fende de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, Het past mij niet om in het open baar als raadsvoorzitter de rege ring, die het lang niet gemakke lijk heeft, te becritiseren, maar wel mag ik zeggen, dat dit wets ontwerp een zeer ernstig gevaar inhoudt voor de gemeentelijke zelfstandigheid. Wij, gemeente bestuurders. pretenderen, dat ge meentelijke zelfstandigheid een democratisch goed is van zéér hoge orde, dat zij kan bestaan en dat zij vurig gewenst wordi door onze gemeentenaren. Maar als de -gemeontenaren over aan gelegenheden van plaatselijk be lang zich in stilzwijgen zouden hullen de goeden niet te na gesproken dan is onze pre tentie waardeloos. Gemeentelijke zelfstandigheid zonder opgewekt gemeentelijk leveh, zonder in tense belangstelling van de ge meentenaren voor kwesties van plaatselijk belang, is immers on bestaanbaar, is een holle be wering. Men mene niet dat deze woor den, waarin enige bezorgdheid doorklinkt, alleen moeten dienen om bij de ingezetenen belang stelling te kweken voor het in derdaad zéér moeilijke vraagstuk van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Maar er staat meer op het spel dan 300 millioen na-uitkering uit het gemeentefonds of volledige com pensatie voor afgeschafte ónder- nemingsbelasting. ONZE AGENDA OPERETTE: Odeon herhaalt in het Gulden Vlies de op voering van „Het Witte Paard" om acht uur. FILMS: Harmonie, Bagdad, 14 j. Victoria theater, De Saint In Londen, 18 jaar; Cinema Americain: Road to Zanzibar alle leeft. Rex-theater, Odette Churchill, 14 jaar. VoorstellingenHeden avond 8 uur. Matinée: Woensdagmiddag 2.30 uur in het Rex-theater. APOTHEKERS; Te begin nen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openingstijden voor spoedgevallen ge opend zijn Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. Apo theker Mej. C. Kamphuys. NACHTDIENST TAXI's zal worden gereden door H. Jong, Lindenlaan 100, te lefoon 3028. Geestelijke weerbaarheid Gemeentelijke zelfstandigheid metterdaad en met de volledige inzet van alle plaatselijk aan wezige krachten van -zefibewuste democratische burgers is een kwestie van leven en toekomst voor Europa, dus voor de wereld. De wereld is vol dreiging en ge vaar, van oorlog en vrees. Temidden van al dat geweld, moeten wij geestelijk weerbaar zijn, niet als napraters en ja knikkers, maar als fiere zelf bewuste vrije mensen met een eigen mening. Wij moeten de vrees overwinnen door eenvou dig ons werk te doen, te doen wat voor de hand ligt te doen. maar tegelijkertijd ons mede verantwoordelijk te weten voor de gemeenschap, waarin wij ge steld zijn. Van die gemeenschap is da plaatselijke de gemakkelijkst grijpbare, en bègrijpbare een heid. Aan wie in de plaatselijke gemeenschap zijn plaats kent en zijn taak vervult kan straks ook in de grotere gemeenschap zijn deel worden toevertrouwd. Dit is niets nieuws. Reeds 100 jaar geleden leerde Thorbecke, de grote vernieuwer van ons Staatsleven, deze les met alleen Wat andere woorden. Maar zij is daarom zo belangrijk, omdat hierin schuilt de wezenlijke, en de onwrikbare kracht van onze vrije westerse wereld, waarin ik geloof met al wat in mli is. Deze kracht gaat niet gepaard met vertoon van macht, noch ook leidt zfj tot zelfoverschatting en overmoed ,als zij wordt ge dragen door het besef, dat, wat de toekomst brengen moge, ons geleidt des Heren hand. De vreugde en de werklust, de offer vaardigheid en de Innerlijke rust. die in de bereidheid tot aanvaar ding van de goddelijke leiding besloten liggen, wens ik u en de uwen voor 1951 van harte toe, aldus besloot dc burgemeester zijn nieuwjaarsrede van heden middag. VOORLICHTINGSAVOND OVER-EMIGRATIE Voor leden van de werknemende middenstand ALKMAAR Woensdag 10 Jan. zal in het Gulden Vlies om 8 uur voor de leden van de wer kende middenstand een voorlich tingsavond gegeven worden over Emigratie. De heer Jos van Kam pen, Directeur van de R.K. Emi- gratie-stichtnig zal over dit on derwerp een lezing houden, te vens zullen er enkele films ver toond worden over de Emigratie- landen. De leden, welke belang stelling hebben om deze avond bij te wonen, kunnen gratis kaar ten afhalen bij W. v.d, Eeren- beemt Ged. Nieuwe-Sloot 99. Verzuimt niet van deze mooie ge legenheid gebruik te maken om over dit actuele onderwerp een mooie uiteenzetting te vernemen. SUCCESRIJKE OPVOERING DOOR „ODEON" ALKMAAR. De Operette Ver eniging Odeon heeft voor een stamp, volle zaal opgevoerd: In 't Witte Paard, operette in drie bedrijven van Ralph Benatzky, en met dc uitvoe ring van Zaterdag a.s. viert Odeon haar eerste Lustrum. Met deze keu ze heeft men wel een oud paardje van stal gehaald, daar is echter niets tegen als dat paardje dan maar een muzikaal paardje Is; en dat was het, ondanks de eenvoudige constructive van de partituur. Opera suggesties, zoals we die bij Kalmann en Lehar aantreffen waren hier volkomen af wezig. Voor amateurs dus een zéér goede keuze. We vertellen wel geen nieuws wanneer we de zeer verzorgde koor zang o.l.v. dirigent Joh. Kuiper me moreren, wij en het publiek wisten dat reeds, maar we zouden ons toch in gebreke gevoelen deze factor niet met verdiende lof te memoreren. Het programma vermeldde dertien rollen allen afzonderlijk te bespreken zou ons te uitgebreid doen zijn, daarom doen we een keuze zonder aan de prestaties van de mensen op het tweede plan, ook maar enigszins af breuk te doen. Het bekende ver haaltje waar de waardin van 't Witte Paard ten slotte trouwt met de ober. kelner is overbekend. Drie figuren waarin de ware operette flair In be langrijke mate aanwezig is vormde de kern van deze opvoering, n.l. Mevr. TriestBoots als Josepha, goede zang en vlot spel. Jan Mak als oberkelner gaf een uitstekende ver tolking van zijn rol. Het vitale spel van Bob Bruschke, die de rol van fabrikant Giesecke speelde deed dit met veel vitaliteit, hij overdreef soms wel iets, maar het leefde ten minste. De balletten ingestudeerd door mevr. Majolée, waren zeer ef fectief. Décors en costumering waren keurig verzorgd. Het Zaans operette orkest zorgde voor de begeleiding, dit orkest heeft op operette terrein veel routine, en de begeleiding was dan ook uitstekend. De totaal indruk was in muzikaal opzicht zeer goed en verzorgd, men heeft blijkbaar op dit werk serieus gestudeerd. Odeon heeft nog twee uitvoeringen te ge ven, en daarom willen we de execu tanten in het belang van hun succes, nog de volgende goed bedoelde aan sporing geven. Zing nog iets vrijer, speel nog iets vrijer, bind u niet te veel aan het strakke rhythme, leef mee met de tekst en veroorroof u gerust een rubato. Amateurs zijn soms maar cen klein beetje verwij derd van de grens, waar het pas be gint te leven. Odeon zal ongetwijfeld, bij de volgende uitvoeringen deze wens in vervulling doen gaan. De voorwaarden zijn aanwezig, dus met een klein beetje moed is volle dig succes gegaranderd. Met een verdiend succes voor de regisseur Jean Robert jr. kunnen we deze recentie wel besluiten. W. SCHREURS WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig var, Donder dagavond tot Vrijdagavond. TOENEMENDE DOOI Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Zuid en Zuid- West. Verdere stijging van tem peratuur. Priesterjubileum Mill Hill Bij de opgave van de Priester jubilea onder de Paters van Mill Hill is verzuimd te noemen Father H. Thijssen, geboren te Volkel thans in het St. Boni- fatius Missiehuis te Hoorn, die zijn twaalf en half jarig jubileum viert op 9 Januari a.s. RETRAITE-AGENDA In het Retraitehuis St. Petrus Canisius te Bergen wordt van 5 —8 Januari een retraite gehou den voor leden van de K.A.B. Voor de leden van de L.T.J. en de N.K.J.B. is er een speciale re traite van 912 Januari, even eens in het Retraitehuis te Ber gen. (Advertentie) II Het nièuwê jaar .zétte óp de recht bank iii met èèn zitting van de Alk maarse politierechter, mr. J. N. Al- blas, die Weer met volle moed begoft eën reêks diefstallen, mishandelin gen en beledigingen, afgewisseld met een efikêle aanrijding, te berechten. Zoon geslagen Bij VerBtek Werd J. A. uit den Hel der tot èen boete van f 25 of lo da gen veroordeeld omdat hij zijn zoon tje geslagen en getrapt had. De zaak Was al op 7 Augustus behandeld tnaar voor een rapport aangehouden. Het verstek-vonrtis bestond voorts nog uit een flinke stok achter dé deur; een maand voorwaardelijk biet drie jaar proeftijd. Burenhulp Th. v. V., voorheen buschauffeur op de Berger bus. had een vordering op zekere K. van f 32,Op zekere dag, eind Augustus, was hij met een kwitantie naar' de buurman van K, de heer KI., gegaan ett inde daar een bedrag Vah f 26,75. KI. nam de zaken van K. Wel waar en gaf het geld op de kwitantie, in de veronderstelling dat hét wel goea zat, aldus het ver haal van verdachte, die wegens op lichting terecht stond. Maar de ge tuige K, deed een aftder boekje oVér deze zaak open. Verdachte Was vól gens getuige gekomen om geld te lenen daarbij speculerende op de be langstelling voor zijh persoon, stam mende uit dé bezettingstijd. Ver dachte zou namelijk met deze Th. in de cêl hebben gezeten en de hulp vaardige buur heeft, .geheel te goe der trouw, het geld afgegeven, ver dachte beweerde dat hij geld geleend had aan getuige en Wel in de bus, toen hij een greep in zijn geldtas zou hebben gedaan en toen aan getuige f 32 geleend. De officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, vond het verhaal van ver dachte niet aannemelijk, achtte op lichting bewezen en eiste een gevan genisstraf van 2 maanden. De - politierechter vonniste met 1 maand gevangenisstraf. Brandhout H. D. uit Slootdorp heeft op 26 Septëmber in Wieringermeer een viertal palen van een kermistent van zekere de S. op het terrein van S. na afloop van de kermis, weggeno men. Hij had zé nodig voor brand hout. Dê palên kosten hem, bij een boete van f 40, of 20 dagen, nu een tientje per stuk. Gevonden deuren. De tweè verdachten, G. N. en J. v. B., uit den Helder, stonden terecht voor diefstal van een paar deuren die in een kosthuis Werden terugge vonden. J. v. B. beweerde er niets mee te maken te hebben. Het waren deuren uit een huis, dat aan vernie ling van de jeugd bloot stond. De officier Van Justitie achtte be wezen dat de diefstal der deuren in vereniging was geschied en eiste te gen ieder een geldboete van f 40 of 20 dagen, Mr. Knuwer, de verdediger, achtte de diefstal meer een kwestie van het vinden van deuren. De politierechter achtte het bewijs tegen J. v. B. niet bewezen én sprak hem vrij. G. N. werd veroordeeld tot f 15 of 10 dagen. HÜ mocht er niet in J, ten B. uit Wieringen stond voor de Alkmaarse politierechter wegens het wederrechterlijk binnendringen van eên keet in den Helder op 24 October. Eigenlijk een eenvoudige zaak, die zo werd opgeblazen vol gens de politierechter, dat er de no dige getuigen moesten worden opge roepen, terwijl er ande>' s wellicht eeh kleine geldboete was gevallen. Nu werd het uitstel maar achter dat .shêrtzaakjê" zou volgens de advo caat een civiele vordering zitten van f 30.000! Onvoorzichtige knapen Met een defecte motor is J. M. uit Den Helder bij de Kooy uit de bocht gevlogen. De man voerde namelijk een zeer sléchte verlichting en was niet in het bezit van een rijbewijs. Met een zekere K. is hij echter toch op 13 October gaan rijden, ondanks dat hij de rijkunst niet meester was en K. was van de motor geslingerd en ernstig gewond. Deze heeft het van de dood opgehaald. De officier van Justitie meende, dat er twee belhamels voor hem (Advertentie) ZAKAGENDA'S KANTOORAGENDA'S LOSBLADIGE AGENDA'S KUN STK ALEN DËRS WEEKKALENDERS MAANDKALENDERS OMLEGKALENDERS PAYGLOP - -ALKMAAR stonden die goed wisten, dat deze rijderij Op ongelukken uit zou lopen. Hij vroeg een geldboete Van f 40 of 20 dagen en verbeurdverklaring van de motor. De politierechter, die het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel be wezen achtte vonniste conform de eis. Leljjke taal Bij verstek werd H, K, uit Hoorn wegens belediging veroordeeld tot eën geldboete van f 30 of 15 dagen, omdat hij een zekere A. v. E. had uiitgescholden. Onvoorzichtig J. B. uit Oudendijk, is met een traetor bij de Hoornse jaagweg tegen een vrachtauto van L. H. opgereden. Daarbij warén twee jongetjes die van de wagen werdeh afgeslingerd en een lelijke smak maakten. Dat kostte Hem een geldboete van f 25 of 10 dagen. Burenruzie J. E. uit Medemblik heeft op 22 October, tijdens een woordenwisse ling, D, M. beledigd. Ook deze ruzie was ontstaan over de kinderen. Het geval speelde zich af op een Zondag morgen en er werd heel wat lelijke taal gebruikt. De politierechter kon, door het gebrek aan getuigen, niet verder komen en toen moesten ge tuige en verdachte van plaats wis selen. Toen kwam D. M. op het matje die ook al niet brandschoon bleek. De officier eiste tegen ieder een geldboete van f 50 of 25 dagen. De politierechter maakte er f 30 of 15 dagen van. VIER OPVOERINGEN DOOR „PRO DOMO" ALKMAAR. Naar wij ver. nemen zal de Toneelclub „Pro Domo" van de R.K. Jeugdveren. St. Fidelis van Sigmaringen op 8, 9, 10 en 11 Januari a.s. „Me neer Klaproos", de welbekende klucht in drie bedrijven van Ge rard Nielen voor de donateurs en vrienden van deze vereniging voor het voetlicht brengen in het jeugdgebouw Vérdronkenoord 44. Insiders weten dat „St. Fidelis" zich de laatste tijd in een steeds groeiend aantal leden mag ver heugen en dat haar directeur, kapelaan N. Buurman, en zijn staf van medewerkers en mede werksters niets nalaten wat strekt tot de verbetering van de godsdienstige, maatschappelijke en culturele vorming van de in de genoemde vereniging opgeno men jeugd. Daar de beoefening van de to neelkunst een belangrijke bij drage levert voor de culturele vorming, treedt de leiding op dit punt steeds stimulerend op. De regie is in handen gelegd van de heer C. Rodenburg, die zijn taak met grote bekwaam heid en veel élan vervult. We komen op een en ander nog na der terug, ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. ALKMAAR Voor de winter competitie van de NHSB werden de volgende wedstrijden gespeeld. Hoofdklasse D. Appel—G. v. Breuk Vfe-Ml! P, DeugdP. Hoekstra 'A44A. Beemster- boer-C. Meyer afgebr.; j, Veis N, Termaat 0—1; K. Pyning— G. v. Breuk 10, Eerste klasse; A. Kgrkenier v. RosBum du Chatell 'Ai F. BoschJ, de Waal 0—1; F. Hel derA. Tegel 01; G. Groene- woudH. Dagelet afgebr. Tweede klasse: K. MeyerJ. de Wolf 10; C. MeyerJ, Bas- tiaanse 1—0; D. OudesA. Schaaps AV4; J. MeiboomN. de Jong 0-I. Derde klasse: H. Arndsmevr. de Jong 01; F. FaberJ, Bak ker 10; J. v. Ekerenmevr. Veis 1—0; G. v. Amstel—P. Dek ker 1—0, Een cursus in lakschrljven ALKMAAR Een zakenman die zijn eigen prijsk&arten maakt, werkt economisch. En de bedien de, die het kan, maakt allicht een goede beurt bij zijn baas. Een schilder moet in elk geval het lakschrift beheersen. Het reclamebureau „Redo"- Balder organiseert een cursus in lakschrljven, waarin men na enkele lessen uitstekende resul taten boekt. Eén telefoontje en u weet wat u weten wilt. Weet u niet wie u bellen moet? De advertentiepagina van vandaag zal u inlichten. De advertentie van „Redo"- Balder Zegt genoeg. De heer Bal der zelf zal de lessen geven. NOG STEEDS: HET GASROOSTER ALKMAAR Het rooster van de gaskachel In 't Wapen van Haarlem op de Nieuwesloot doet nog steeds van zich spreken. On langs is het bij een ontploffing uit de muur geslagen en gisteren, toen de heer P. zijn fiets met achtertas voor het rooster had geplaatst, begon de achtertas door de hitte te schroeien, waarbii zich een rookwolk ontwikkelde. Uit een en ander blijkt toch wel. dat een dergelijk rooster tot allerlei ongemak aanleiding kan geven. Opnieuw demonstreren wij U de door iedere huisvrouw geroemde o.a. voor: en dit alles in een oogwenk! Bezoekt onze op de parterre. ALKMAAR VERTROKKEN PERSONEN Eind December 1950 ALKMAAR M. Vadervan Esseveld, van Drebbelstraat 6 n. Oudorp; H.J. van Weelderen Goedhart, van Koorstraat 10 n. Utrecht; J.P. de Vet, van Uiten- boschstraat 86 n. C.B.R.; C.A, van Doorn, van 2e landdwarsstraat 6 n. Bergen; G.M. SchaafsmaKay van Heldcrseg 16 met gezin n. Hengelo; T. Knop van Nic. Beets- kade 54 naar Terschelling; C. Boelens, van Jul. v. Stolberglaan 32 naar Hengelo; N. Molenaar Jimmink, van Nic. Beetskade 35 n. Haarlemmermeer; A.M. Sinni- gevan der Kroon, met kinderen van Houtweg 26 naar Oude Nie- dorp; J. Pater, van Mient 14 naar Zijpe; M. BorstSchouwstra, van Fr. Halsstraat 32 naar Deventer; J. Steenhuis, van Dijkgraafstr. 6 naar Australië; W.F. Stoel, van Kennemerpark 28 naar Delft; A.P.C, Verwey, van Doelenstr. 17 naar Nijmegen; J.M.F, Kar- sten, van Heemraadstraat 6 naar Westwoud; A. Zeldamvan de Nes, van Koorstraat 6 naar Kala mazoo U.S.A.; G.M. Probst, van Nassaulaan 45 naar Wien Oosten rijk. R. K. Dansclub LIMMEN Zondag 7 en Zon dag 21 Januari organiseert de R.K. Dansclub „Vrij en Blij" on der leiding van de heer Joh. van Berkum weer ziin bekende dans avonden, met medewerking van de ABC-band van W. Lichthart. Op 7 Januari ziin er bijzondere attracties aan verbonden. Aan vang 7.30 uur in „St. Maarten". Nieuwe leden kunnen zich nog voor Zaterdag a.s. opgeven bij het bestuur. ZAKENjUBILEUM HEERHUGOWAARD ZUID 1 Januari bestond het metsel bedrijf van de heer J. Offeringa a.d. v. Veenweg alhier 50 jaar. Het bedrijf zelf bestaat reeds 80 jaar. Het werd begonnen door de heer Kees Appelman. De oude heer C. Offeringa was daar knecht en toen de heer Appelman het werk neerlegde nam de heer C. Offeringa op 1 Januari 1901 dit bedrijf over. In 1937 overleed hij en de zaak werd van toen af be diend cVior de huidige onder nemer- de heer J. Offeringa. Op Nieuwjaarsdag werd dit jubileum in familiekring herdacht. In Café Jb. Bes a.d. Draai had een recep tie plaats. Ingezonden EEN DANKWOORD ALKMAAR. Men schrijft ons: Op 22 Dec. 1.1. werd een klaverjas- wedstrijd gehouden in 't Wapen van Heemskerk. Het doel van dit tour- nooi was om de patiënten van de Lighallen en Zweeds Paviljoen tij dens de Kerstdagen een verrassing te bezorgen. Zaterdag j.l. werd dan ook de on dergetekenden een pakket aangebo den dat klonk als een klok. Het was cch grote verrassing en het werd door ons allen op hoge prijs gesteld. Vanaf deze plaats willen wij dan ook onze welgemeende dank betui gen aan allen, die tot het welslagen van deze avond hebben medege werkt, in het bijzonder aan de orga nisatoren van dit tournooi, alle kla verjassers en de Alkm. Middenstand. Aan allen onze hartelijke dank! De patiënten van de LighaUen en 'Zweeds Paviljoen. op c Hef isolation! alleen maar s, niet te bemoe oud. Men kan de zienswijze naar hem de I niet alleen in Europese macl halfrond moet< maar zij stelt aangelegenhed begrijpen, dat daarom maar I oceanen behec vrede leefden, nootschap met gehouden heb president Mon hebben afgeko geweten van f PRESIDENT MC blikein en het i de dan ook al republikeinse p; Toen de V.S. allieerde kant g aan de eerste w de Monroe-leer i maar het iso] springlevend. Z< de democratisch- son ondervonder kaanse Senaat i vereiste meerde ding der V.S. to goed te keuren, de zich anderma isolatie-dromen wakker geschud, eind 194i, verrat hoeds, in de h Harbour een bel Amerikaanse G opbliezen. Na de tweec traden de V.S. U.N.O.; zij nam- initiatief toe. D< keinse senator Ve zelf een krachtif gen het isolationi U.N.O. in het Mi< V.S. en won. Als zegepraal verklaa het isolationisme V.S. Had de senai behoort het niet rr toon in Amerikt als isolationi^ Maar als senator de buitenlandse p overal opnieuw genomen moet w wel eens kunnen verschil tussen de beschouwers" en tionisten toch niet De welhaast verf dent Herbert Hooi republikeinse pres dertiger jaren l Roosevelt werd i weer midden in c getreden met een Nieuwjaar, waarin pleit, dat Ameri terug kan trekki Natuurlijk heeft krachtig afgeweze riep zich in zijrv zeer uitdrukkelijk vrienden en bon'df bron van kracht e V.S. Hij noemde vóór Amerika's ei en militaire sterkt mee eveneens du tegen Hoover en tionisme. Echter, sche meerderheid nieuwe, op 1 Jane Amerikaanse Sen; kleinst mogelijke ken. Daarmee wo keinse standpunt tekenis, want Tru twee jaren lang e beleid voeren teg mogelijke minderl Senaat in. Dichter bij „he politiek" aan t Nu is Hoover's s- niet 't officiële rep republikein Foster openlijk algevaller der aer republiki verkondigde een wijze en zelfs d republikeinse senat Hoover niet. Maai zware eisen aan die zonder hulp va ciaal van de V.S., zouden kunnen sch zou 't wel eens ku wey dichter bij de wings "-politiek va dan bij Truman, nog, dat Acheson v deel van geliefd is blikeinen, die al d lijk zijn aftreden Truman hem tot i te handhaven. De w ij dering- tussen d republikeinen nope: kaanse Europa-poli van. denkbeeldig. J daarbij dat de state Grote Oceaan en in Westen liggen, repu werken zijn, die c Azië dan bij Euro seerd zijn. Rcpublikei Men houde ook ir de republikeinen 1 sympathie hebben v< listisch bewind in evenmin veel vertro in de socialistische i het Europese vasti liet communisme dc blikeinen krijgshaft voorzichtiger democi eiste volledige mo V.S.; Truman ging dan afkondiging van stand. Tenslotte m; uit het oog verliezer Amerika uit gezien pese ervaring met 1 Plan ook niet zo be geweest tot nu toe. hulp is gegeven ond uitdrukkelijk gestelc den: vooreerst, dat landen zoveel mog trachten zichzelf te zich ten tweede - S. /N A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2