Ook West-Europese landen moeten offers brengen Communistische opmars in Korea duurt voort P.v.d.A. in beginsel bereid tot overdracht Nw. Guinea De Wereld hongert en dorst!" VRACHTAUTO EN NACO-BUS BELANDDEN IN DE SLOOT EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Politieke deining rond Nw. Guinea „Anders spelen we 't niet klaar" zegt generaal Eisenhower Engelse vrachtboot aan de grond Blue-Band-prijsvraag voor de rechter Nederland krijgt gezant in Spanje Bijna juist zoals verwacht werd zegt Minister Marshall Nederlands beheer zou echter nog dertig jaar moeten worden voortgezet Dico van der Meer begraven Kon. N.Z.H.R.M. redde 95 schipbreukelingen Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Abonnementsprijs f 5,50 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 5 Januari 1951 46e Jaargang No. 12059 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON. Generaal Dwight D. Eisenhower, de opper bevelhebber der troepen van het Atlantische Pact in Europa, heeft aan de vooravond van zijn vertrek uit Amerika op een persconferentie gezegd: „De Westerse wereld is van oordeel dat zij het recht heeft niet slechts in veiligheid zonder meer te leven doch in een veiligheid, die aan de volken het vertrou wen geeft, dat zij onder rustige omstandigheden kunnen leven. Dit te bereiken is alles wat wij pogen". „Indien de Westerse wereld voor dit doel een voldoende deel van haar hulpbronnen, haar arbeids kracht en inspanningen beschik baar stelde zou dit opofferingen betekenen". Indien ieder door Amerika gebracht offer niet door de West-Europese landen beant woord wordt met even grote offers en een even grote mate van oprechtheid kunnen wij het niet klaarspelen". Eisenhower, die in dit verband op zwaardere belastingen zin speelde antwoordde op een des betreffende vraag, dat hij dat slechts bij wijze van voorbeeld deed. Hij verklaarde met grote nadruk; „Indien wij deze landen kunnen verenigen is er niets wat wij niet kunnen bereiken". „Ik weet niet of de Sowjet-Unie een derde wereldoorlog wenst. Ik geloof niet, dat enig land de grote verantwoordelijkheid op zich zou nemen te verklaren, dat het opzettelijk een wereldoorlog zou ontketenen. Dit is een ver schrikkelijke beslissing". Over het gebruik van Duitse troepen in de striidmacht van het pact wenste Eisenhower slechts te zeggen, dat de bijdrage van een land, dat deze niet geheel van harte deed, „niet al te doeltref fend" zou zijn. Eisenhower sprak op zijn druk bezochte persconfe rentie met nadruk waarbij hij herhaaldelijk met de vuist op tafel sloeg. De Amerikaanse legerautoritei- ten hebben strenge veiligheids maatregelen voor het Astoria Ho tel, waar Eisenhower zijn tijdelijk hoofdkwartier zal vestigen, ge troffen. Ilse Koch geeft het op AUGSBUEG. Ilse Koch heeft na twee dagen haar hongersta king opgegeven. Twee Koreaanse kinderen van de talloos velen, die door het leed dat de oorlog over de burgerbevolking brengt, getroffen zijn, hebben in de slaap vergetelheid gevonden. Onbewust van het rumoer, dat het transport van de troepen veroor zaakt, liggen zij bij het station van Poesan, dicht bijeen gekropen tegen de koude, tegen een oude mat in diepe rust verzonken. NED. „SINGKEP" REDT ALLE OPVARENDEN De 11.063 ton metende Britse vrachtvaarder „Palana" van de „P. and O. Line" is in de nacht van Woensdag op Donderdag ter hoogte van Noord-Oost-Australië op een rif gelopen. De gehele bemanning heeft het schip Donderdag verlaten. Gezag voerder, scheepsofficieren, de 69 koppen sterke bemanning en de echtgenote van de eerste stuur man, zijn door het 6657 ton me tende Nederlandse vrachtschip „Singkep" overgenomen. Toen de Palana, dertien uur na het aan de grond lopen, werd ver laten, maakte het schip water en hevige slagzij. Scheepvaartdes kundigen te Brisbane zijn van mening, dat, indien het weer niet verslechtert de „Palana" niet zal zinken, in dat geval zullen met krachtige pompen uitgeruste sleepboten het schip pogen vlot te brengen. Op 1 Februari a.s. zal voor het kantongerecht te Rotterdam te rechtstaan de directeur van de verkoopcentrale van de Unilever te Rotterdam, verdacht van over treding van de Loterijwet. Deze zaak houdt verband met een prijs vraag betreffende Blue-Band margarine. De deelnemers werd gevraagd op een daarvoor be stemd formulier een slagzin in te zenden, vergezeld van vier ge drukte opschriften, die op een pakje margarine voorkomen. Aan deze prijsvraag werd door 387.000 personen deelgenomen. Als getuige zal optreden de Haagse auteur Ben van Eijssel- stein, die in de jury zat. Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de benoeming te ver wachten van mr. W. C. Graaf ttcchteren Limpurg, thans gezant in Cairo tot H. M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Madrid. In Spanje wordt Nederland thans nog vertegenwoordigd door inr. L. M. de Brauw, gevolmach tigd minister, als tijdelijk zaak gelastigde. Binnenkort zal Ne derland daar dus weer vertegen woordigd worden door een ge zant, sinds op aanbeveling van de »er. Naties in 1946 vele landen, waaronder ook Nederland, de hoofden der diplomatieke verte genwoordigingen uit Spanje te rugtrokken. Orkaan eist 500 doden Een orkaan welke onlangs de Lomoren-Archipel (in de Indische uceaan) heeft geteisterd, heeft meer dan 500 mensenlevens ge- eist. 40.000 personen werden dak- „De situatie in Korea ontwikkelt zich bijna juist zoals werd verwacht", aldus heeft de Amerikaanse minister van Lands verdediging, generaal Marshall Donderdag te Washington verklaard. „De verbonden strijdkrachten worden ontplooid om aan deze ontwikkeling het hoofd te bieden. Zij hebben in vele gevallen tegen een bijna ongelooflijke overmacht aan commu nistische manschappen moeten vechten". Intussen is de ontwikkeling waarop hij doelde, bedenkelijk genoeg. Communistische legers ter sterkte van rond 200.000 man voeren in Midden-Korea een actie uit die ten doel heeft de verbonden troe pen in twee delen te splitsen, voordat zij hun posities hebben gestabiliseerd in nieuwe stellin gen, waarvan de juiste ligging een streng bewaakt militair ge heim is. Men gist in Tokio dat zij door Soewon zal lopen, 30 km ten Zuiden van Seoel of mogelijk nog 15 km Zuidelijker bij Oson. De terugtocht der verbonden legers duurde Donderdag over het gehele 240 km lange front voort. Zij werden daarbij op de hielen gezeten door communisti sche troepen die ten Westen van Seoel over de rivier de Han wa ren getrokken. De evacuatie over zee van de troepen die tot het laatste toe Seoel hebben verdedigd, waarbij de 29ste Britse brigade in een hinderlaag viel, maar daaruit wist te ontkomen na de laatste brug over de Han te hebben op geblazen, is in volle gang. Britse, Canadese en Australische kruisers en torpedobootjagers liggen met de „Evertsen" en Amerikaanse oorlogsbodems nabij Intsjon voor actie gereed. Zij bestrijken met verdragend geschut de wegen waarlangs talloze wanhopige vluchtelingen zich met de verbon den troepen, door communisten achtervolgd, naar de Westkust begeven. Duizenden vluchtelingen bestormen de gereedliggende transport- en koopvaardijschepen. Onder hen bevinden zich vele aanhangers van de Zuid-Koreaan- se regering en hun gezinnen. De terugtocht wordt ook gedekt door geallieerde vliegtuigen die de op rukkende communisten met bom men en boordwapens bestoken. Het vliegveld Kimpo werd even eens ontruimd. De eerstvolgende bedreigde stad is Wondjoe, een belangrijk ver keersknooppunt, waarvan de ver overing de communisten in staat zal stellen de omsingeling van de geallieerde troepen in het Noor den en het Westen verder voort te zetten. Zij zouden daardoor ook gebruik kunnen maken van de weg naar Poesan. WEDSTRIJDEN ZATERDAG-COMPETITIE K.N.V.B. AFGELAST In verband met de toestand waarin de speelvelden thans ver keren, zijn alle voor a.s. Zaterdag voor de Zaterdag-competitie van de K.N.VJ8. vastgestelde wed strijden afgelast. Het programma voor de dis tricten West I en H wordt naar 20 Januari verschoven. Vele bekende artisten uit het gehele land hebben gistermorgen de laatste eer bewezen aan de op Nieuwjaarsdag plotseling over leden tekstdichter en KRO-me- dewerker Dico van der Meer. Zowel in de kerk, waar een plechtige H. Mis werd opgedra gen door prof. dr. B. Kors O.P., voorzitter van de KRO, als op het kerkhof, was de belangstel ling bijzonder groot. Op weg naar het kerkhof maakte de stoet halt voor de KRO-studio aan de Emmastraat. Hier werd een viertal grote kransen aan de baar gehecht. Op het kerkhof droegen acht naaste medewer kers van de overledene de baar naar de groeve. „Voor de Partij van de Arbeid is de kwestie Nieuw-Guinea nog niet afgedaan. Zij zal indien enigszins mogelijk trachten de onderhandelingen opnieuw op gang te brengen na de behande ling in de Tweede K "v van de binnenkort te verwachten rege ringsnota over het verloop van de conferentie", aldus verklaarde de fractievoorzitter van de P. v. d. A„ mr. van der Goes van Na- ters, tegenover een redacteur van het A.N.P. „Wij zijn in beginsel niet af kerig van hernieuwde onderhan delingen op basis van souverei- niteitsoverdracht over Nieuw- Guinea aan Indonesië. Als voor waarden moeten wij echter stel len een voortzetting van het Ne derlandse beheer voor de eerst komende dgrtig jaren een be hoorlijke financiële regeling tus sen dë beide landen en een re geling ter waarborging van orde en veiligheid in Nieuw-Guinea Wij stellen deze voorwaard0" echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onderhande lingen niet zou kunnen blijken, dat andere oplossingen of andere uitwerkingen beter zouden zijn Hoofdzaak is voor ons, dat een oplossing gevonden wordt. „Wij hebben begrip voor de verontwaardiging over het mis lukken van de conferentie in In donesië. Wanneer deze boosheid echter zou leiden tot contract- „Voor de Jeugd" heet de ten toonstelling, welke in Stock holm wordt qehouden. Ook de jeugdige kroonsprins van Zweden, Carl Gustaf, bracht er een bezoek en toonde zich zeer geestdriftig over al het mooie, dat te bewonderen viel. In een miniatuur auto gezeten voelde hij zich kenne lijk „prinsheerlijk". De jongste foto van generaal D. Eisenhower, de opperbevel hebber der strijdkrachten van de bij het 'Noord-Atlantisch Pact aangesloten landen. IN DE SLOTWOORDEN van hetgeen wij giste ren aanhaalden kan men zonder veel moeite o.i. lezen een uitnodiging van de Vader der Chris tenheid, om bemiddeling te verlenen bij de pogingen, om contact en overleg tot stand te brengen tussen de volkeren, die „oprecht en uitsluitend naar vrede verlangen". Maar daar zijn verschillende voorwaarden aan verbonden, waaraan voldaan moet worden, willen dergelijke pogingen resultaat opleveren. Dat zijn op de eerste plaats voorwaarden van geestelijke aard. De vruchten van het Heilig Jaar moeten groeien en rijpen en daar moeten, als herauten van de goede geest vooral zij voor zorgen, die in Rome het voorrecht van persoonlijke deelneming aan het H. Jaar hebben gehad. „De wereld hongert en dorst ernaar". Velen zijn geestelijk ondervoed. Het is de gebiedende plicht van het Katholieke Apostolaat, de „verdoofde en gees telijk verzwakte kinderen der Kerk wakker te schudden". Vrede vereist v r ij h e i d voor het ene ontgoocheld door het verleden, de anderen hun zinnen gericht op een vaak vals ingebeelde toekomst en in alle gevallen ontevreden met het heden". De Paus verklaart hier niet te doelen op „de aanvaller, die van buiten komt, die groot gaat op zijn kracht, met verachting van alle recht en alle liefde". Hij zo zegt de Paus, dan en wie oren heeft om te horen, dat hij hore! deze aanvaller „vindt nochtans in de c r i t i e k e toestand der volkeren, in hun gemis aan geestelijke en morele onder linge samenhang, een uiterst krachtig wapen enals het ware zijn hulptroepen in het land zelf". Dat zijn woorden van grote practische betekenis uit de Kerstrede van de H. Vader. Denk niet, dat de Paus met deze laatste toe speling de z.g. vijfde colonne bedoelt! Wij hebben naar ons zelf te zien (1951, begin opnieuwbij u zelf, zegt de Bond zonder naam voor dezé maand!) De volkeren moeten hun critieke toestand naar de maatstaf der Apostolaat der Kerk. Een dam moet worden rechtvaardigheid en der sociale liefde verbeteren, opgeworpen tegen „de verwoestende golf van de geest der wereld. De sociale invloed van de Kerk moet worden erkend. Nog meer moet worden ingezien, dat trouw aan Kerk en Staat geen tegenstelling kan zijn, algemeen moet HET WOORD VAN DE PAUS worden deelgenomen aan de grote kruistocht van gebed en boete, welke nu over de gehele wereld zijn begin zal nemen. Er moet vrede zijn in ieder volk, vrede op sociaal terrein, waarvoor verwerping van het eigen belang het meest vereist is. Levende christenen verlangt de Paus dat wij zijn! Er moet saam horigheid zijn en organische samenwerking tussen groepen en standen. „Vrede, vrede, vrede" waren de smekende woorden, welke Paus Pius XII ook weer herhaalde toen Hij op Nieuw jaarsdag de diplomaten van het Vaticaan ontving. Het was de bevestiging-ten-overvloede van het woord van protest, dat de Paus in zijn Kerstboodschap had laten horen, toen Hij de „bittere belediging", weerlegde, dat de Kerk oorlog wilde: „Doorvors de twaalf bewogen jaren van Ons Pontificaat, onderzoek ieder woord, dat Ons van de lippen is geweld, iedere zin, die Ons uit de pen is gevloeid, gij zult er slechts aansporingen in vinden tot v r e d e". Ook daarvan geldt: De wereld hongert en dorst ernaar! Wat is nu een „ernstig gevaar voor de vrede, binnen de grenzen der afzonderlijke volkeren en voor de vrede tussen de volkeren onderling"? Dat zijn: „de mensen, van die christelijke zin (tot de juiste samenwerking volgens de natuurlijke sociale orde) beroofd, de zij moeten zich geestelijk en moreel sterk maken, naar diezelfde maatstaf. Het is altijd oud, en altijd weer nieuw! Maar vooral de samenwerking der volkeren beveelt de Paus hier krachtig aan. Ligt het niet voor de hand, dat de Paus, gelet op „het ontzettende gevaar, dat ons boven het hoofd hangt", doelt op de noodzaak van rechtvaardige maatregelen in het kader van de politieke en economische samenwerking, vooreerst in Europa, maar ook elders in de wereld ,als Hij zegt: „Het is dus nodig, dat de volkeren zich niet door beweeg redenen van prestige of door verouderde ideeën er toe laten verleiden om politieke en economi sche moeilijkheden op te roepen tegen de inwendige versterking van andere volkeren, met miskenning en verwaarlozing van het voor allen gemeenschappelijk gevaar!" Mogen wij hier niet zeggen: een goede verstaander heeft aan een half woord genoeg??? En dan dit, dat klinkt als een verwijt aan zekere machten: „De volkeren moeten begrijpen, dat hun natuurlijke en getrouwste bondgenoten zich daar bevinden, waar de christelijke gedachte, of tenminste het geloof in God, ook gelden als staatsaangelegen- heden, en dat zij niet als enige basis aanvaarden een vermeend nationaal of politiek belang, met voorbijgaan of terzijdestelling van het diepe verschil in de fundamentele wereld- en levens beschouwingen". Waarschuwend tegen de „dub belzinnigheid en besluiteloosheid in de rangen van de oprechte vrienden van de vrede", pleit de Paus vurig voor „een nauwe aaneensluiting van al die volkeren, die meester zijn van hun lot". Samenwerking in oprechte geest, met bereidheid tot het brengen van offers, dat is „het enige middel tot verdediging van de vrede", waarnaar de wereld hongert en dorst! breuk, dan zou ook voor ons het hervatten der onderhandelingen moeilijk zijn." Het voorstel van de Neder landse regering betreffende goe de diensten van derden zou. in dien Indonesië hiertoe zou zijn te bewegen, door de P.v.d.A gaarne worden gesteund. In dat geval zouden wij niet vasthou den aan de U.N.C.I. in haar hui dige samenstelling. Ik persoon lijk ben van mening dat in dat geval Indonesië landen als de Philippijnen en India zou kun nen uitnodigen terwijl van Ne derlandse zijde Australië en En geland of Amerika in aanmer king zouden komen. Blijven de Indonesische bezwaren tegen in ternationale inmenging bestaan dan zie ik in hervatting van on derhandelingen tussen de twee partijen nog grote mogelijk heden. Men zou dan echter de beide delegaties breder moeten samenstellen. Ook parlementa riërs zouden aan de besprekin gen moeten deelnemen", aldus de heer van der Goes. Vijf en negentig schipbreuke lingen zijn in 1950 door de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Holland se Redding Maatschappij gered tijdens de negentig reddingpogin gen van stoom- of motorschepen onder Deense, Duitse, Engelse, Finse, Griekse, Nederlandse, Pa namese, Spaanse en Zweedse vlag. Het totaal aantal geredden sedert de oprichting is nu gestegen tot 7425. Vele malen werd ook ge assisteerd bij het -vlötbrengen of binnenslepen van zeiljachten, vis sersvaartuigen en kustvaarders. Een vooruitgang was de moderni sering van het station Wijk aan Zee, dat thans is uitgerust met een motorstrandreddingboot op wagen en waterdichte motortrac tor. Dit jaar is Katwijk aan Zee aan de beurt en het aantal red dingboten zal met één, de „Prins Hendrik", vermeerderd worden. Kreeg in 15*0 de „Insulinde" motoren, dit jaar worden er ge plaatst in de „Neeltje Jacoba Onmogelijke eis (Sm.) Het voornaamste uit de rumoerige berichten welke uit Ir. ionesië tot ons komen over de kwestie Nieuw Guinea, is wel, dat, welk verschil er ook in nuan ce tussen de standpunten der (politieke) partijen daar mag zijn, er een tragische overeenkomst bestaat: men wil de besprekingen met Nederland alleen hervatten op basis van de overdracht der souvereiniteit over N. Guinea door Nederland aan Indonesië! Dit lijkt ons een onmogelijke eis, die immers het wezenliike kern punt tussen de partners geruis loos onder de voet wil lopen. Het mag zijn, dat men in Indonesië het stan '.punt: de souvereiniteit hoort óns, luide:- verkondigt dan wii het hier doen, niettemin staat Nederland nog steeds op het standpunt dat die souvereiniteit aan Nederland behoort. (Al kan men, in het ongunstigste geval, het Nederlandse denkbeeld, om de overdracht aan de Unie te doen, een verzwakking van ons standpunt noemen, maar dit denk beeld is door de Indonesische af wijzing van de baan). Bovendien was ook die souvereiniteitsover- dracht aan de Unie uiteraard tij delijk en afhankelijk van de latere beslissing, welke door een volksstemming in N. Guinea zou worden genomen. Van de rede lijke toepassing van hc-t zelfbe schikkingsrecht was en is N- Guinea in het Nederlandse stand punt ten allen tijde zeker, in het Indonesische standpunt allerminst. Tot onze spijt moet ook het denkbeeld van de P.v.d.A., bij monde van de fractie-leider v. d Goes van Naters ter onzer kennis gebracht, in dezelfde vaart als onmogelijk worden afgewezen Ook dat gaat, ten onrechte, van de overdracht der souvereiniteit door ens aan de R.I., uit. Ook dat tracht dus het kernpunt uit de discussie te wippen, door een po ging, de „onderhandelingen" op zij-sporen te brengen, met een premie van dertig jaar Nederla* ds bestuur als waarhorg(?) Dit voor stel is voor de Nederlandse hou ding het hellende vlak in optima forma! Een tussenweg in de Ne derlandse en Indonesische stand punten is er, ten aanzien van het kernpunt, natuurlijk niet. Dat kernpunt te ontlopen, zou 'och wel zeer onwaarachtig ziin. Dus is er maar een keus: of wij hand- I aven beiden ons standpunt en aanvaarden de consequenties daarvan, of wij aanvaarden be middeling in het internationale vlak. Zelfs arbitrage moet, in de sfeer van de huidige ontwikkeling van het internationale recht toch mogelijk, en voor beiden aanvaardbaar zijn! Zij is verre te verkiezen boven het hellend vlak. Woensdag is een begin gemaakt met het tweede gedeelte van de Landbouwtelling 1950, welke onder auspiciën van de „Food and Agricultural Organization" in ongeveer 65 landen georganiseerd is voor de Wereldlandbouwtelling. De bedoeling is, een overzicht te verkrijgen van alles, wat met de land- en tuinbouw in verband staat. Tijdens het invullen der formulieren. Aan de Ganker, op de grens van de gemeenten Nibbixwoud en Sijbekarspel, zijn gistermid dag om 2 uur een vrachtauto en een autobus met elkaar in bot sing gekomen. Beide wagens be landden in een sloot en liepen schade op. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. De heer C. Doodeman had een vracht gelost bii de schuur van de heer N. Verlaat. Juist toen hij het erf verliet, naderde een Na- co-bus uit de richting Medem- blik, met een groot aantal pas sagiers. Vermoedelijk tengevolge van de gladde weg, schoot de vrachtauto door en een botsing was niet te vermijden. Beide wagens kwamen in een nauwe sloot terecht. Onder de inzitten den van de gekantelde bus ont stond een paniek, maar niemand werd gewond. Na bij omwonen den op verhaal te zijn gekomen, konden zij hun reis met een an dere wagen voortzetten. De ma teriële schade was niet groot. Ook de heer Doodeman kwam met de schrik vrij, maar zijn auto was zeer zwaar beschadigd en moest worden weggesleept, nadat de Verkeerspolitie een voorlopig onderzoek had inge steld. Het verkeer moest worden omgelegd. Laat op de avond kon de Naco-bus op het droge wor den gebracht. Chitral, 3 Januari van Dja karta naar Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Fremantle, 3 Januari 275 mijl N. Diego- cargia. Roebiah, Djakarta-Amster dam, 3 Januari te Port Sudan. Tawali, Surabaja-Amsterdam, 4 Januari te Suez. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, passeerde 4 Januari Kaap Bon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1