GAAT GASPRIJS OMHOOG? Oosterhout startte met 44.44, niet zo hoog a!s virtuoos de Jong ADELAAR ZEEP Communisten kwamen vergeefs in touw 's Raads nestor beantwoordt nieuwjaarsrede burgemeester Oplichter of Jodenhelper? Een rommelige raadsvergadering VOOR EEN FRISSE, HELDERE WAS Het derde J. Pz. Coen-tournooi begonnen Er zal een hoog gemiddelde gespeeld worden Oudste speler 48, jongste 20 jaar per dubbetsiuk Vet en overvloedig schuimend de ideale huishoudzeep Het conflict in de diocesane K.A.B. Wat weet gij van het huwelijk? Niemand zult U zeggen, E. H. HOFSTEDE, Een duistere figuur PAGINA 2 VRIJDAG 5 JANUARI 1951 Sr' De eerste Alkmaarse gemeenteraadsvergadering in het nieuwe jaar, droeg aanvankelijk, na de nieuwjaarstoespraken, een wat rommelig karakter. De beide communistische fractieleden weerden zich danig naar aanleiding van de afdoening van enkele ingekomen stukken. Een besloten zitting, betrekking hebbende op een der agendapunten, onderbrak voorts de gang van zaken geruime tijd. Naar aanleiding van enkele behandelde punten ontstond enige discussie, doch overigens werd de agenda, die niet zo bijster belangrijk was, in een vlot tempo afgewerkt. Nieuwjaarsrede beantwoord De heer Sietsma, nestor van de raad, beantwoordde de nieuw jaarsrede, die de burgemeester gisteren aan het begin van de raadsvergadering uitsprak en die wij gisteren reeds konden publi ceren. Tot de burgemeester sprak hij woorden van grote waardering en hij noemde hem de juiste man op dé juiste mts. Hij deelde het pessimis van de burgemeester ten aan van de gemeentelijke zelfstan ïeid en hij ondersteun de zijn iroep tot geestelijke weerhaan Met hartelijke we- derwensen „e-ioot de heer Siet sma zijn antwoord De voorzitter wenste de twee raadsleden van Dijk en de Zeeuw geluk met de gezinsvermeerde ring, die bij hen heeft plaats gehad. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring van Ged. Staten van de uitgave van f 40.000.voor centrale verwar ming in een tweetal blokken van de 76 woningen voor gedemobili- seerden, aan de Willem de Zwij gerlaan. Ook de uitgave van f 82.400.voor een nieuwe ma chinehal en een compressor voor het koelhuis van het gemeente slachthuis werd goedgekeurd. Ook in de Alkmaarse raad was het verzoek van de raad van Finsterwolde om adhaesie aan zijn motie tegen de aanstelling van een regeringscommissaris aldaar, binnengekomen en ook hier werd dit verzoek afgewezen, omdat het ongebruikelijk is, dat de gemeente zich aansluit bij landelijke acties. Eenzelfde lot onderging een ver zoek van B. en W. te De Wijk om adhaesie aan een motie ter vervanging van de wegenbelas ting. Het verzoek van de vereniging St. Joseph om de grond voor de te bouwen R. K. Jongens-Ulo school, tussen de Ferdinand Bol straat en de Hoeverweg, in eigen- -csdom aan de vereniging over te -.xiragen, werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. evenals een verzoek van de Ver tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs om medewerkin, tot het stichten van een bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs in Zuidoost Alkmaar Zo verging het eveneens een ver zoek om gelden voor de verbete ring van de kleedkamertjes bij 1 et gymnastieklokaal van de St Aloysiusschool en een verzoen om gelden voor de verbetering van de verlichting in de St. Ag- nesschool aan de Koornlaan en cie van de St. Aloysiusschool. Een subsidie-aanvrage van het Vit-Gele Kruis zal bij de behan deling van de begroting '51 wor den afgedaan. Aan de heer D. Borst werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de Tesselschadeschool. Communistisch protest Bij de ingekomen stukken was bovendien een brief van het com munistische raadslid C. Toren- vlied, ten geleide van een door hem en ziin fractiegenoot, de heer Knuistingh Neven bij Ged. Staten ingediend beroepschrift waarbij wordt opgekomen tegen het raadsbesluit van 30 Nov. j.l. tot wijziging vaft de verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren en werklieden in gemeentedienst, tengevolg waarvan de communis ten van het G.O. worden uitge sloten. Er was nog meer communis tisch protest. De heer Knuistingh Neven was het lang niet eens met het besluit, de motie van de raad van Finsterwolde niet te steunen. Hij brak een lans voor adhaesiebetuiging, doch hij deed dit tevergeefs. Hij bereikte, dat de wijze van afdoening in stem ming werd gebracht. Alleen de beide communisten verklaarden zich tegen de manier van afdoening. Zijn fractiegenoot, de heer To- renvlied, ging daarna hevig te keer tegen het advies van B. en W. n.a.v. een adres met het ver zoek om in de eerstkomende maanden zeer weinig woningen in uitvoering te geven in ver band met het te grote aantal in aanbouw zijnde woningen in ons land. In het belang van een orde lijke verdeling van arbeidskrach ten en materiaal stelden B. en W. voor, aan dit verzoek zoveel mogelijk te voldoen. De heer Torenvlied weerde zich heftig, al te heftig nu en dan, en er was een ogenblik, dat de sfeer gespannen werd. Hij meende dat het voorstel in strijd was met de woningbouwverordening. Tenslot te verzocht de heer Torenvlied het adres in handen te stellen van B. en W. om advies en raad. Dit .voorstel werd gesteund. Met 16 tegen 9 stemmen werd het verworpen. Voor stemden de he ren Vleugel, de Zeeuw, Gouds blom (K.V.P.), Kirpensteijn, Koot, Couwenhoven (P.v.d.A.), v. d. Borden (C.H.), Knuistingh Neven en Torenvlied (C.P.N.). Over deze aangelegenheid was de raad echter daarna nog niet uitgediscussieerd. De heer Cou wenhoven stelde voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel werd in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 12 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aanvaard. Jeugdwerk gesubsidieerd. Een verzoek om gelden voor de bouw van een gymnastieklokaal voor de te stichten R. K. Jongens- Ulo-school, werd in handen ge steld van B. en W. om prae- advies. Er was tenslotte ook nog een. verzoek van de parochiële jeugd-' beweging van do St. Laurentius- parochie, om vrijstelling c.q. ver mindering van de vermakelijk heidsbelasting voor het geven van filmvoorstelling ten behoeve van de zgn. asphaltjeugd. Voorgesteld werd subsidie te verlenen tot het bedrag van de te heffen vermakelij kheidsbelas ting. Dit voorstel werd gaarne door de raad aanvaard. Gasprijs omhoog? Er was tenslotte een brief van de directeur der lichtbedrïjven, waarin de verhoging van de gas prijs met een halve cent met in gang van 1 Januari, in verband met de verhoging van de kolen- prijs, wordt aangekondigd. De raad moet over deze verhoging der gasprijs nog beslissen, maar de bevolking van Alkmaar kan zich nochtans op dc gasprijsver- hoging alvast voorbereiden. Deze verhoging zal f 50.000 opbrengen. De raad in comité. Nadat mej. M. II. Schenkeveld, candidate in de Nederlandse let teren, alhier, benoemd was als tijdelijk lerares Nederlands aan het Murmelliusgymnasium en mevr. de weduwe E. Dijkema- de Groot als onderwijzeres aan de Lindenschool, besloot de raad dat de houten brug voor de Co- mansstraat, de enige brug, die tot nu toe naamloos bleef, voor taan de naam „Comarisbrug" zal dragen. Inmiddels was de raad geruime tijd in comité geweest ter zake van de benoeming van een onder wijzeres aan de Lindenschool. Het resultaat van de comitéver gadering was het. als .tweede op de voordracht, plaatsen van mej. Hamstra te Heiloo. Nietetmin werd, als boven vermeld, mêvr. Dijkema henoemd. In, verband met de benaming van de Comansbrug uitte de h'eer Holsmüller (V.V.D.) zijn ergernis over de onaesthetische aanbren ging van de brugnamen op de benoemde bruggen. Hij zou de naam op een klein plaatje boven op de brug willen aanbrengen., Over het aanbrengen der brug namen zullen B. en W. zich met de directeur van W. verstaan. Huis en grond. Er is, op verzoek van de huur der, een doucheruimte met gas- geyser aangebracht in hét pand Oudegracht 212. De kosten van deze voorziening hebben f 1044.26 bedi'agen. Iri verband hiermee be sloot de raad de huur van het pand verhogen met 10 procent van deze kosten. De huur werd verhoogd van f 642.tot f 746. per jaar. Een perceel' bouwterrein aan de Frie'seweg, met een oppervlakte van 118 m2, eigendom van de heer J, Huiberts alhier, ging bij raadsbesluit voor f7.25 per. m2, of f7170.25 in totaal over in Jeigendom van dg gemeente. Maatregelen ten bate vah 't personeel. "Aan hét Onderwijzend personeel jbij het bijzonder voorbereidend lager onderwijs zal de tw.eede 5 procent worden uitgekeerd. Hiermee is een uitgave gemoeid van f 1036.32. Eon verordening werd vastge steld, die het verhaal regelt van bijdragen voor de inkoop van diensttijd en van op wachtgeld door-gebrachte tijd voor pensioen. De verhaalsverordening van 3 Augustus j.l. werd daartoe inge trokken. In de nieuwwe verorde ning wordt, naar de wens van Ged. Staten, de wijze waarop het verhaal uitgeoefend wordt, af hankelijk gesteld van de datum waarop de belanghebbende, door het verkrijgen van de hoedanig heid van ambtenaar in de zin der Pensioenwet, tot inkoop bevoegd werd. Voorts werd vastgesteld een verordening, regelende de uitke ring van eentijdelijke vergoeding aan het gemeentepersoneel in de premiekosten voor vrijwillig ge sloten ziekteverzekeringen en daarmee gelijkgestelde kosten. Men heeft aanspraak op de helft van het bedrag per kalen derjaar betaald voor de verzeke ring, of op de helft der jaar- kosten voor geneeskundige ver zorging, tot een maximub, beide, van f 50.per jaar. De kosten der uit te betalen vergoedingen worden geschat op rond f 16.000.per jaar. De heer de Zeeuw (K.V.P.) wilde deze uitkering slechts ver strekken aan- diegenen, wier sa- ONZE AGENDA FILMS: Rex theater en Cinéma Americain: Wiener Madeln, alle leeft.; Victoria-theater: Ontsnapping van Corregidor. 14 jaar; Harmonie: De Rede Donau, 18 jaar. Voorstellingen avond 8 uur. Hed.ëh- Matihée: Woensdagmiddag 2.3Q uur 'in het Rëx-theater.' APOTHEKERS: Te begin- -nen hedenavond 18 uur zal 'deze week buiten de normale openingstijden voor spoedgevallen ge opend zijn, Apotheek Wanna, RitseVqort 5. Apo theker Mej. G.- Ka'mphuys. NACHTDIENST TAXI'S zal worden gereden door H. Jong, Lindenlaan 100, te lefoon 3628. laris beneden, de weistandsgrens voor de sociale verzekering blijft. Dit voorstel werd gesteund door de heren BerkhouWer (V. V.D.)' en Eriks (P.v.d.A.), Wethouder Coerts sprak zich uit voor de mogelijkheid voor alle Nederlanders óm zich bij de zie kenfondsen aan te sluiten, De groep van niet-verzekerden wordt steeds kleiner. Hij verdedigde de regeling zoals die was voorge steld,. De definitieve regeling voor rijksambtenaren zal zo zijn, dat ook de hoger gesalariqerden zich kunnen verzekeren. Mej, Kamphui,ia (K.V.P.) ver dedigde, ingaande op het betooi van wethouder Coerts, de vrijheic Van de arts. De heer de Zeeuw wilde de ambtenaren niet bevoordelen bo ven de werkers in het vrije be drijf. Hi.i sprak van een verkapte salarisverhoging en hij hield vol de hoger-gesalarieerden van deze bijdrage uit te willen sluiten. Het amendement van de heer de Zeeuw werd in stemming ge bracht en verworpen. Vóór stemden de heren v. d Borden. Eriks. de Zeeuw, Knuis tingh Neven. Torenvlied, Venne- ker en BerkhouWer. Laatste loodjes In de rekening-courant-overeen komst met het Centraal Zieken huis werd een wijziging aange bracht in dier voege, dat het maximum-crediet bij de gemeente van f 100.000.— tot f 150.000.— wordt verhoogd; DezP verhoging geschiedde op verzoek van het College van Regenten, die wijzen op de noodzakelijkheid ervan ten gevolge van het'minder snel bin nenkomen van vorderingen op debiteuren. De verhoging is B. en W. na een onderzoek inder daad noodzakelijk gebleken. Tenslotte werd de gemeente begroting over 1946 opnieuw in enkele onderdelen gewijzigd. In de eerstvolgende vergadering zal de voorlopige vaststelling van de gemeenterekenipg 1946 worden aangeboden. Hiermee was de eerste raads vergadering in, het nieuwe jaar ten einde. - -v- Advertentie) i (Van onze sportredacteur) HOORN. Dit is hèt gebeuren voor de biljartliefhebbers uit West- Friesland, die er best een rondje voor over hebben als ze zelf in een heel vlotte bui op libre eens tot een serie van 40 of daaromtrent komen, maar nu meesters van groot formaat aan het werk kunnen zien. U begrijpt het: voor de derde maal is in de gezellige „Keizers kroon" in Hoorn het tournooi om het zilveren J. Pz. Coenbecld begonnen. „Ik wilde dit tournooi beslist niet missen,, want het is een van de gezelligste die er zijn", vertelde de winnaar van het vorig jaar, Kees van Oosterhout, ons, voordat de eerste partijen zouden beginnen. Dat blijkt wel: zeven van de acht spelers, die het vorig jaar van de partij waren, doen ook nu weer mee en Kees Oosterhout, die pas is gepromoveerd naar de hoofdklasse groot biljart, heeft zelfs hemel en aarde bewogen om maar in Hoorn de queue weer te kunnen hanteren. De enige nieuweling is de Limburger van Reyen, die echter de eerste avond al liet zien dat hij in de biljartsport waarachtig geen I nieuweling is. Als van Oosterhout er in slaagt om het tournooi op 1 zijn naam te brengen, dan is hij de definitieve bezitter van de zilvereji trofee. Men speelt dit jaar kader 38/2 zonder vrij midden ook, dit in tegenstelling met vorig jaar, toen het middenvak wel vrii was. Laten wij u de heren eerst even voorstellen: Flip Schmidt, uit Amsterdam, 48 jaar en eigenaar van een zaak in dameshoeden: Jan de Jong uit Den Haag, 45 jaar, eigenaar van een cafébedrijf; Henk Hoogland, 42 jaar, bij ieder bekend als de vishandelaar van de Laat in Alkmaar; Van Reijen, 37 jaar, koopman in Spekholzer- heide (met weinig gelegenheid om te oefenen, want Limburg is geen biljartland, zei hij); Jan Peetoom, 32 jaar en eVen bekend in Noordholland als kastelein in Schagen; de Amsterdammer Flip Beekman, 30 jaar oud en van hetzelfde beroep (hij won het beeld in 1948) en tenslotte de twee jongsten: Jan Feeke uit Burgerbrug, 22 jaar en in mili taire dienst en last not least Kees van Oosterhout uit Rotterdam, 20 jaar, leerling-kellner te Maastricht, Allen, behalve Hoogland en Peetoom, spelen in de hoofd klasse 38/2. Tournooisfeer De voorzitter van de organise rende vereniging, de heer Feller, had nauwelijks zijn welkomst woord beëindigd, of bij de eerste, onwennig begonnen partijen, kwam de echte tournooisfeer de zaal binnen: het eentonige tellen en het „entreé", „dedans" of „acheval" van de arbiters, tot het uiterste geconcentreerde spe lers, gespannen zwijgen van het vrij talrijke publiek en de stilte die slechts duidelijk gebroken werd voor een applausje en nou ja, éen keer door het luid geschreeuw van een kat, die on verwachts de keu van Henk Hoog land op zijn staart voelde gezet. Moeizame nartii. Jan Feeke kreeg het in zijn eerste partij hard te verantwoor den tegen Henk Hoogland, die meteen zijn gevreesde harde spel ontplooide. Aanvalslustig als een stier zwierf de Alkmaarder om het biljart, in de 20ste beurt met een hoogst spectaculaire serie van 95 tot zijn hoogste vorm ko mend. Jan Feeke kon zich tot de 27ste, moeizame beurt niet aan Hoogland's stormachtig spel ont rukken. Acht poedels waren de tol die hij moest betalen voor het té grote verschil in speltype tus sen hem en zijn tegenstander. Toen kwam de 27ste ronde. Hoog land was toen juist door een se rie van 11 op 382 gekomen, ter wijl Feeke op 251 stond. Toen gebeurde het onverwachte: in de twee volgende beurten maakte Feeke series van 76 en 73 en kreeg daarmee de 400 vol, nadat Hoogland tot tweemaal toe een poedel had gemaakt. Feeke 400 29 73 13.79 Hoogland 382 29 95 13.17 Glans verloren. Aan de andere tafel speelde zich de partij af tussen de geraf fineerde en deze keer opmerke lijk kalme Flip Schmidt en de vlot carambolerende Reyen, die zich aan het publiek voorstelde met een moyenne van 60 in de eerste vier beurten. Jammer dat een serie poedels achter elkaar, éven voor de tiende beurt, veel van de glans van de meesterlijke partij deed verloren gaan. Reyen had een flinke steun in de rug door een serie van 149 en liet de regelmatig spelende Schmidt 40 caramboles achter zich in 15 beurten. F. Schmidt 360 15 69 24.— v. Reyen 400 15 149 26.26 Vlot.... De Jong liet in .8 beurten tegen Beekman 400 caramboles uit zijn keu vloeien. Vloeien ja, want met een onverstoorbaar flegma en in een tempo dat vlugger is dan van alle andéi'Ni. doet hij schijnbaar met het ivoor wat hij wil. Series van 98, 81, 56 en tot slot 148.... Houdt hem dus in de gaten. Hij is alleen tegen zeer sterke spelers soms helemaal en hopeloos de kluts kwijt. De met toewijding spelende Beekman hield hem goed bij, maar zag zich de pas afgesneden door de 148- serie. De Jong 400 8 148 50. Beekman 176 8 7Ö 22.50 z Goed begin. v. Oosterhout ontwikkelde reeds in deze eerste partij zijn uiterst fijn gevoelig spel, vooral toen hij de gelegenheid kreeg uiterst secuur langs de krijtlijnen te ma noeuvreren. Series van 167 en later van 101 tot slot. Verder een paar beurten die hem niets op leverden. Peetoom was geen partij voor hem. Oosterhout 400 9 167 44.44 Peetoom 111 9 30 12.33 v. Oosterbout. „Zou je kans hebben het J.Pz. Coenbeeld definitief in je bezit te krijgen?" vroegen we nog aan Oosterhout. „Ik kan er niets van zeggen: veel vertrouwen heb ik er niet op; hij is er ook nog", en daarbij wees de forse Rotterdammer met zijn voet naar Reyen. die bezig was met een paar oefenstoten. „Heb je veel gelegenheid tot oefenen, nu je op de kellnerschool in Maastricht zit?" „Bitter weinig, sinds ik gepro moveerd ben naar de hoofdklasse mag ik niet meer op klein biljart spelen. Alleen voor deze keer kon ik dispensatie krijgen, om dat ik mijn trofee moet verdedi gen. In heel Limburg is geen groot biljart, ik moet er juist voor naar Luik en dat kan mijn studenten-portemonnale niet dra gen. Thuis in Rotterdam 'kan -ik nog wel eens op groot biljart spelen." „Vindt je het prettig om hier te spelen?" „Het spijt me dat ik niet meer aan dit tournooi zal kunnen deel nemen, want er heerst hier een gezellige sfeer en we gaan heel kameraadschappelijk met elkaar om. „Hoe is het materiaal?" „Dat is schitterend, maar toch zal ik wel niet tót zo'n hoog moyenne komen als tijdens het kampioenschap van Rotterdam kader 38/2. toen ik 40 haalde. Dat was met plastic ballen, fijn mate riaal met veel grotere trefzeker- Tijdelijke aanbieding WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. VRIJ ZACHT Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen, voornamelijk in de nacht en och tend, later plaatselijke opklarin gen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht. Naar aanleiding van de gehou den Bondsraadsvergadèring op 11 November 1950, hebben be sprekingen plaats gehad tussen het Bondsbestuur en het bestuur van de afd. Amsterdam. Deze besprekingen hebben er toe geleld, dat, ondanks verschil van inzicht omtrent bepaalde beleidsvragen, de samenwerking vanzelfsprekend gehandhaafd blijft. Uitdrukkelijk werd in deze besprekingen vastgesteld, dat uitlatingen, in zoverre deze een verkeerde indruk ten nadele van de heer Steinmetz zouden heb ben gewekt, als onuitgesproken worden beschouwd. Jongen door het ijs gezakt en verdronken Gistermiddag is uit het water langs de spoorbaan 's-Gravenhage Rotterdam opgehaald het stof felijk overschot van de zeven jarige H. S. W. uit de Vaelrivier- straat te 's-Gravenhage. De jon gen .werd sinds Woensdag ver mist, toen hij was gaan schaatsen. ALKMAAR Voor een aan dachtig gehoor van 130 jonge- .lui, grotendeels verloofden, in 'n aparte doch rustige' sfeer, hield de Zeer Ee-rw. Heer pastoor H. J, Drost van Schoor 1, de eerste inleiding van de cursus voor jon gelui in hotel Victory, onder de titel: „Het geheim van de liefde naar een gelukkig huwelijk." R.K, CEM. ZANGVERENIGING „ZINGEN IS VREUGDE'* ALKMAAR Hedenavond (Vrijdagavond) om half negen jaarvergadering in het clubhuis aan de Nieuwstraat. Tevens kun nen nieuwe léden zich melden. Vooral heren met hoge stemmen en dames met lage stemmen. Uit de recensie in de krant van 22 Pee. j.l, hebt U kunnen merken wat wij presteren. „IN 'T WITTE PAARD" ALKMAAR Zaterdag a.s. .zal „Odeon" de laatste yoorstel ling geven van „In-, 't Witte Paaxd". Wé willen hier nog .e.ens extra de aandacht op vestigen, te meer daar deze opvoering voor deze vereniging een jubileum- voorstelling betekend. „Odeon" viert dan haar eerste lustrum. „Odeon',' heeft in de afgelopen vijf jaar, honderden aan zich ver plicht door het geven van goed verzorgde voorstellingen. Deze operette Vereniging draagt ook in belangrijke mate bii aan het culturele leven van onze stad. Laat men dit waarderen,do.or Zaterdag de avond voor „Het Witte Paard" te reserveren. We wensen „Odeon" Zaterdag een- uitverkocht huis. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 7 JANUARI Rayon West-Friesland (West) Dr. Pool te Hoogwoud, telef. Spanbroek 297 (K 2263); Dr. Barnho#:n te Blokker, telef. K 2292 533; Dr. Mulder te Midwoud tel. Oostwaud 1. BerkhoutAvenhorn: Dr. van der Linden te Berkhout, telef. K 2295 264. GIDSEN-OUDERAVOND ST. LUDWINA-GROEP BERGEN. Het Kerstspel dat op deze ouderavond van de Gidsen door de meisjes geheel zelf werd uitge beeld, vormde mede door de keurige décors en costuums hun fijngevoelig spel en goede uitspraak van de vaak zeer moeilijke en zware gedichten, o.a. uit Vondels verzen, een subliem geheel. Veel indruk maakte de blij de boodschap aan Maria en de aan bidding bij de Kribbe. Na de pauze vertoonde de aalmoe zenier gekleurde lichtbeelden van 't zomerkamp, waarbij vele verrassin gen te voorschijn kwamen. Na enkele vlotte schetsen, volgde de installatie van de kaboutertjes, de onderafdeling van de gidsen. De ceremonie, die hierbij volgde maakte het tot een plechtigheid. De gidsenbeweging van Bergen met zijn 60 leden kan trots zijn op haar organisatie. Advertentie maar mevrouw zit uw corset niet -strak, steken de baleinen niet? Een RUBBERCORSET zit zo soepel als een tweede huid. U voelt het niet. Meer behoeven wij niet te zeggen. KOMT, PAST en OVERTUIGT U. Alleen de beste mer ken hebben wij. LANGESTR. 61, ALKMAAR heid dan met ivoren ballen. Ivoor speelt wel fijner maar het is een natuurproduct en het reageert zo licht, zelfs op het kleinste beetje tocht". Dan verschijnt Hoogland voor zijn 'eerste partij en moeten wé het gesprek staken. „Er zal hier een hoog gemiddelde gespeeld worden", zegt Oosterhout nog legen Henk Hoogland. Een wat vreemde figuur stond gisteren in tweede instantie voor het Amsterdamse Gerechtshot. Het was de 60-jarige Siegfried Wreszinsky, die bijna een jaar geleden werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, op beschul diging van voortgezette oplich ting. Wreszinsky, die een Jood is, raakte tijdens de bezetting in het kamp Westerbork maar wist daar uit te ontsnappen. Hij dook onder te, Amsterdam, waar hij zich uit gaf voor bankier, consul, vriend van Churchill, millionair etc. In deze periode, zo luidde de dag vaarding, heeft hij een aantal Burgerlijke Stand BERGEN Ondertrouwd: Jacob J. Berk hout 29 j. en Aletta K. Grefeld 30 jDirk Bakker 23 j. en Chris tina C. H. Drolsbach 22 j.: Gerard H. L. Filarski 23 j. en Ditha Stui ven berg 24 j.; Johann Becker 42 paar en Christina'C. M. Schmiedt Overleden: G'eertruida Bijl 73 jaar, weduwe van Jan Klanker. AUTOBOTSING HEERHUGOWAARD—N OORD Woensdagmiddag omstreeks half vier had in deze gemeente een aanrijding plaats nabij de gemeente woningen te Heerhugo- waard-Noord. Vanaf de richting Noord kwam aangereden het be stelwagen tje' van bakkerij Vlaar, bestuurd door de heer Vlaar zelf. Hij was bezig met het rondbren gen van bestellingen. Nabij de heer Duin stak genoemde bakker zijn richtingaanwijzer uit met de kennelijke bedoeling de weg over te steken. Van de tegenover gestelde richting naderde met een tamelijk grote snleheid de vrachtwagen van het rietdekkers- bedrijf Sprenkeling uit Heerhu- gowaard-Zuid. Waarschijnlijk heeft de chauffeur van deze wa gen de richtingwijzer niet gezien. Hij reed gewoon rechtdoor. Het gevolg was dat het bestelwagen- tje in de flank gegrepen werd en een kleine luchtsprong maak te. Geen d'r bestuurders werd gewond. Het wagentje van bak ker Vlaar werd chter deerlijk beschadigd. De Verkeerspolitie alsmede de rijkspolitie van de groep Heerhugowaard waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. OOGST VAN DE WEG ST. PANCRAS Over het tijdvak van 25 October tot 31 De cember 1950 zijn de navolgende voorwerpen als gevonden en ver loren opgegeven. Men gelieve zich hiervoor te vervoegen bij de postcommandant der Rijks politie te Sint Pancras, Boven'weg 285 Verloren: Zwarte vulpenhou der met gouden pen; jaeger vest je met rode wol ingebreid; ge luidsdemper van vrachtauto; bruin lederen portemonnaie met inhoud van ongeveer f 14,50 en vuursteentjes; bruin lederen portemonnaie met inhoud; blauw wantje; koolmes: bruin lederen actetas met studieboeken; 1 paar groene kinderwanten; bruin lede ren portemonnaie met inhoud van f 12,50 en blauw dames porte feuille, inh. foto's; beige capuchon met bruine rand; rood wollen kindervestje; bruin lederen por temonnaie inh. f 1,klein geld, elastiekjes en kinderwantje; glacé dames handschoen; bruin lederen actetas met inhoud laten liggen in de NACO bus van Alk maar naar Oudkarspel; 1 pr. rode kinderwantjes; groene etui met blauwe vulpen met gouden pen, vulpotlood en stuk gom; vulpen houder en een zwarte wollen want. Gevonden: Staaflantaarn met batterij; wit wollen wantje, muntbiljet, van f 2.50; blauw jasje, emmertje; parelmoer knip- mésje; wit wollen kinderwantje; 1 paar donkerblauwe sokken; bijbeltje met psalmen; wollen grijze shawl (geblokt), konijn, en een bruine portemonnaie met in houd. Lenteboden AKERSLOOT. Dezer dagen werden op de boerderij van de heer A. Rotteveel in de Starnmeer de eerste twee lammeren geboren, het geen omstreeks Nieuwjaar zeer spo radisch voorkomt. Moge dit unieke verschijnsel een voorbode zijn van een vroeg invallende lente. mensen grote sommen gelds af' handig gemaakt, ofwel door hen voor te spiegelen, dat hij na de bevrijding „zwart" geld „wit" kon maken, ofwel door voor te geven, dat hij arrestanten van de Duitsers los zou kopen. De getuigen, die Voor het Ge- rechtshof verschenen, konden op de beschuldiging van oplichting niet bijzonder veel licht werpen. Zo kwam er een predikant, wiens zoon door W. voor f50.000 vrijgemaakt zou worden. Dat lukte echter niet en het geld werd terugbetaald. De schoonzoon van de man, bij wie W. was ondergedoken, raak» te kort voor de bevrijding in handen van de vijand, maar werd goed behandeld en vrijgelaten. Men vermoedde door bemidde ling van de „illegale Wreszins ky hoewel dat nooit bewezen is kunnen worden. Wreszinsky zond wel, dat staat vast, veel pakjes met kleren, tabak en le vensmiddelen naar het Kamp Westerbork. Voor de behandeling van ge tuigen, die ten dele nog buiten slands vertoeven, werd de be handeling geschorst. BEHOUDEN THUISKOMST AKERSLOOT Met de Zuider kruis kwam onze plaatsgenoot', A. Terluni, na zijn militaire dienst in de tropen te hebben vervuld, behouden en wel in ons vaderland aan. Zaterdagavond arriveerde Piet in Akersloot in de ouderlijke woning, waar familie en belang stellenden hem op spontane wij ze een hartelijk welkom bereid den. Nu nog één Bertus van der Eng en dan zijn alle jon gens weer thuis. Gevonden en verloren voorwerpen AKERSLOOT. Gevonden: een ceintuur van een grijze tweedjas. Verloren: een dubbele parelmoer colliertje en een bruine dames hand schoen. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de postcommandant der Rijkspolitie alhier. VERGADERING R. K. VROUWENBOND OUDORP. De R.K. Vrouwen bond te Oudorp, hield een zeer goed bezochte vergadering in het vereni gingsgebouw. De Presidente Mevr. Meijering-Bos sprak haar voldoening uit over de goede opkomst en sprak een woord van welkom tot de voor zitter van de K.A.B. de Midden standsvereniging en van de LTB. Hierna geeft zij het woord aan het werkcomité. Mevr. van der Gragt- Verduin deed verschillende medede lingen over de activiteit van het werkcomité en zei o.a. dat pyama's waren aangekocht voor leeftijden van 7 tot 14 jaar. Bij voorkomende gevallen zullen deze gratis beschik-' baar worden gesteld bij opname in ziekenhuizen. Nadat verschillende aangelegenheden waren besproken, werd overgegaan tot het meer fees telijk gedeelte van deze avond. De heer Th. Meijering verzorgde de pianomuziek, terwijl verschillende dames een lied ten gehore brachten, terwijl alle aanwezigen op koffie en koek werden onthaald. Door ver schillende middenstanders in Alk maar en Oudorp waren luxe voor werpen couponstof enz. beschikbaar gesteld, welke onder de aanwezige werden verloot. De verloting had plaats ten overstaan van de Z.E. Heer Pastoor. Ongeveer half twaalf sloot de presidente deze gezellige avond. LOOP DER BEVOLKING NIEUWE NIEDORP Gebo ren: Anthonia P.M. dv D. van Velzen en W. de Wit; Johannes H. zv J. Spaansen en A.M. Suiker. Ondertrouwd: M. Groot 37 j. en T. van der Haagen 29 j. Overleden; T. Wiegman 56 j. echtgenote van C. Wit; K. Blok 86 j„ echtgenoot van J. Glas; N. Aker 79 j. weduwe van K. Koorn; M. Geels 32 j„ echtgenote van G. Floor. Ingekomen: M. Franzen van Deventer; E. Groet van Haren karspel; J.L. Versluis van Wie- ringermeer. Vertrokken: J. Jansen naar -Heerhugowaard; L. van Oijen n. Heerlen; G.A.M. Ridder n. Wij- chen; G.J. Kleijweg naar Venray; C. Everts naar Schagen. Brave kip PURMEREND. In dé ge meente Warder 'heeft een kip van de pluimveehouder C. Doets een ei gelegd van 2 ons en 7 gram.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2