Nederland en Indonesië wilden de oplossing niet grijpen Folklore rond Driekoningen Debat over Nieuw Guinea wordt steeds urgenter RIll l WIN Samenwerking blijft nodig ER KOMT BEZOEK jdo55efóta.G.tje5 en jHoiie Jdla a cLjeó Van Alle Dag liet in de ie K.A.B. Na de Nieuvf-Guinea-conferentie P.v.d.A.-verklaringeen dolkstoot in de rug der regering? - Hoe liggen de kaarten? De bekoorlijke ster WACHTING Dor het K.N.M.I. dig van Vrijdag- rdagavond. ZACHT vaar bewolkt met en of motregen, de nacht en och- itselijke opklarin- krachtige en langs k wellicht harde Zuid-Westelijke t. ng van de gehou- isvergadering op 950, hebben be its gehad tussen jr en het bestuur risterdam. ;ingen hebben er ondanks verschil mtrent bepaalde de samenwerking gehandhaafd :li,ik werd in deze vastgesteld, dat zoverre deze een ik ten nadele van letz zouden heb- ls onuitgesproken iwd. het ijs gezakt dronken is uit het water aan 's-Gravenhage igehaald het stof- t van de zeven- uit de Vaelrivier- venhage. De jon- s Woensdag ver as gaan schaatsen. sommen gelds af- t, ofwel door hen en, dat hij na de art" geld „wit wel door voor te irrestanten van de u kopen, die voor het Ge- henen, konden op ig van oplichting veel licht werpen. een predikant, r W. voor f 50.000 nu worden. Dat iet en het geld >ald. a van de man, bij dergedoken, raak- le bevrijding in vijand, maar werd l en vrijgelaten, e door bemldde- legale Wreszins- it nooit bewezen rden. Wreszinsky staat vast, veel :ren, tabak en le- aaar het Kamp ïandeling van ge- dele nog buiten- in, werd de be- horst. THUISKOMST Met de Zuider- nze plaatsgenoot, a zijn militaire ropen te hebben iden en wel in aan. 1 arriveerde Piet in de ouderlijke familie en belang- op spontane wij- k welkom bereid en Bertus van dan zijn alle jon en verloren werpen Gevonden: een grijze tweedjas, dubbele parelmoer bruine dames hand- gen kunnen worden de postcommandant alhier. \DERING UWENBOND De R.K. Vrouwen- hield een zeer goed iring in het vereni- )e Presidente Mevr. rak haar voldoening e opkomst en sprak velkom tot de voor- K.A.B. de Midden- en van de LTB. j het woord aan het :vr. van der Gragt- rschillende medede- activiteit van het »ei o.a. dat pyama's ;ht voor leeftijden ir. Bij voorkomende deze gratis beschik- steld bij opname in ladat verschillende waren besproken, tot het meer fees an deze avond, ijering verzorgde de irwijl verschillende :en gehore brachten, 'ezigen op koffie en ithaald. Door ver enstanders in Alk waren luxe voor- :of enz. beschikbaar ander de aanwezige De verloting had staan van de Z.E. ngeveer half twaalf :nte deze gezellige 1 BEVOLKING EDORP Gebo- P.M. dv D. van de Wit; Johannes ;en en A.M. Suiker. M. Groot 37 j. Haagen 29 j. T. Wiegman 56 j. C. Wit; K. Blok ot van J. Glas; N. uwe van K. Koorn; echtgenote van G. M. Franzen van Groet van Haren- Versluis van Wie- J. Jansen naar d; L. van Oijen n. VI. Ridder n. Wij- ijweg naar Venray; Schagen. /e kip D. In de" ge- - 'heeft een kip van uder C. Doets een 2 ons en 7 gram. VRIjDAG 5 IANUARI 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Er is alle reden om nog eens terug te komen op de voorstellen, zoals die van Indonesische en Nederlandse zijde op de Nieuw Guinea-conferentie werden gedaan. Vóór de conferentie had het de schijn, dat noch in het Indonesische- noch in het Nederlandse standpunt ook maar enige speling aanwezig was. Uit Indonesië had herhaalde malen de eis geklonken dat Irian nog voor het einde van het jaar tot Indonesië zou moeten behoren. Van Neder landse kant was daar tegenover gesteld, dat West Nieuw-Guinea ook na '50 onder de Nederlandse souvereiniteit zou dienen te blijven. Tijdens de conferentie is even wel gebleken, dat er tussen bei de standpunten toch ook een middenweg kan lopen. Ja, men mag zelfs zeggen, dat de partijen tot het inzicht zijn gekomen, dat Nederland en Indonesië ten aan zien van Nieuw Guinea een ge meenschappelijke taak zouden kunnen hebben. Zo heeft men zich van Indonesische kant be reid verklaard om aan de over dracht der souvereiniteit een overeenkomst te verbinden, waar bij de sociale-, economische- en culturele ontwikkeling gedeelte lijk in handen van Nederland zou worden gelegd. Van Nederlandse zijde behelsde het eerste voorstel de instelling van een Nieuw Gui nea Raad, waarin Nederland en Indonesië paritair vertegenwoor digd zouden zijn en die als zoda nig ook besluiten zou kunnen ne men ten aanzien van het in Nw Guinea te voeren beleid. In het tweede Nederlandse voorstel werden de Unie-organen naar voren gesehoven om de samen werking tussen Nederland en Indonesië, ook wat Nieuw Guinea betreft, te kunnen verwezenlij ken. Deze bereidheid om Nieuw Gui nea als een gemeenschappelijke taak te zien, sluit goed aan bij hetgeen wij in de afgelopen maan den over de toekomst van dit op een na grootste eiland ter wereld hebben gezegd. Nieuw Guinea zal óf tot de wordende wereld van Indonesië behoren of in de toekomst deel gaan uitmaken van die andere wereld, die zich daarnaast, zij het nog veel vager, aan het vormen is en die reeds met Australië wordt aangeduid. Veronderstelt men het laatste, dan zou Nederland er dus in moeten slagen om in twee aan elkaar grenzende werelden een rol te spelen. Van Indonesië zou 't de Unie- partner moeten blijven maar an derzijds zou de ontwikkeling van Nieuw Guinea zeer waarschijn lijk een nauwe samenwerking met Australië vorderen. Wij zeg gen niet dat dit onmogelijk zou blijken te zijn, maar de lijn die de ontwikkeling volgen kan, zou zich toch veel duidelijker hebben afgetekend, wanneer het inzicht dat Nederland en Indonesië ten aanzien van Nieuw Guinea een gemeenschappelijke taak kunnen hebben.ook tot een overeenkomst in deze geest had geleid. Hoe een dergelijke overeen komst er had moeten uitzien, kan uit de helaas van de tafel ge schoven voorstellen zeker niet tot in onderdelen duidelijk wor den. Een deel van de Nederland se pers heeft er de regering een verwijt van gemaakt, dat zij ook wat Nieuw Guinea betreft, de samenwerking door middel van de Unie heeft willen verwezen lijken. Bij de beoordeling hiervan moet men echter toch wel voor op stellen dat dit de enige moge lijkheid was om het geschil over de souvereiniteit als het ware boven de partijen uit te heffen. Wel is het ongetwijfeld zo. dat de zg. „vederlichte" Unie hier mede zeer zwaar zou zijn belast, en dat inderdaad het risico werd celopen, dat deze de hele Unie in haar gewicht zou meesleuren. Maar wij vragen ons af of dit risico bij andere oplossingen vermeden had kunnen worden. Nog afgezien van 't feit, dat ook het Indonesische voorstel sprak van een ontwikkeling op velerlei gebied, die gedeeltelijk in Neder" landse handen zou worden ge legd ..op basis van samenwer king der beide Uniepartners", is het toch zo, dat een mislukking van de samenwerking ten aan zien van Nieuw Guinea, in welke „AVIFAUNA" TROK BI|NA EEN MILLIOEN BEZOEKERS Bijna een millioen bezoekers is tussen 18 Mei 1950 en Nieuw jaarsdag naar de 5000 vogels in „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn komen kijken. Bijna een ton ver makelijkheidsbelasting vloeide in de gemeentekas, de middenstan ders zagen hun omzet twee ton groter worden en 200 inwoners vonden in het park een werk kring Het park is nu tot 24 Maart gesloten, restaurant en parkeerterrein worden uitgebreid. Na de heropening zullen speciale busdiensten uit Brussel en Gent naar Alphen gaan rijden. N.B.B. STEUNT CANDIDATUUR LUC v. DAM De Europeaan Boxing Union zal binnenkort de bokser aanwij zen, die tegen de Engelsman Ran dolph Turpin zal uitkomen in een gevecht om de Europese midden- gewichttitel. Naar wij vernemen is Luc van Dam nu door de Ne derlandse Boksbond als candidaat voor deze wedstrijd bij de E.B.U. voorgedragen. Schaatsen NED. KAMP. SCHOONRIJDEN GAAN NIET DOOR De Nederlandse kampioen schappen schoonrijden, dames en heren, welke morgen te Kwints- heul zouden worden gehouden, kunnen in verband met de toe stand van het ijs geen doorgang vinden. Sluiting jacht op waterwild De jacht op de waterwildsoor ten, voor zover deze nog is ge opend, zal zijn gesloten met in gang van 16 Januari 1951. vorm dan ook, haar terugslag had kunnen hebben op de Unie verhouding. Voor de conferentie hebben wij er voor gepleit, dat Unie en Nw. Guinea, ook wat de structuur van de conferentie betreft, los van elkaar zouden staan, maar zo voegden wij er aan toe, dit zou slechts dan wezenlijk zin hebben, wanneer Indonesië ook buiten de conferentie bereid was om deze zaken uit elkaar te houden. Nu in deze dagen uit Indonesië het bericht komt dat men daar zelfs overweegt om nu maar de hele Unie op te zeggen, hebben wij zeker niet meer de illusie dat in een andere vorm van samenwer king eventuele conflicten wel buiten de Unie-sfeer hadden kunnen blijven. In hetzelfde vlak ligt voor ons gevoel het bezwaar dat de Unie voor een dergelijke samenwer king niet de organen zou hebben bezeten. Dit mag gedeeltelijk zo zijn, maar in het Uniestatuut wordt met zoveel woorden ge zegd „dat niets in dit Statuut al dus mag worden uitgelegd, dat enige daarin niet genoemde vorm van samenwerking, of samen werking op daarin niet genoemd gebied, waaraan de beide deel genoten in de toekomst de be hoefte mochten gevoelen, zullen zijn uitgesloten". Hier wordt dus uitdrukkelijk de mogelijkheid van nieuwe organen opengehou den, organen, die ook bij het In donesische voorstel nodig zouden zijn geweest en waarvan er één reeds in het eerste Nederlandse voorstel als Nieuw Guinea Raad werd aangeduid. Wel blijven er zoals reeds ge zegd, verschillende vragen open. Het verschil in overdracht en opdracht van de souvereiniteit aan de Unie is waarschijnlijk Keukenhof uitgebreid 't Succes van de in 1950 te Lisse gehouden bloemententoonstel ling op de „Keukenhof" heeft het bestuur doen besluiten het geheel uit te breiden. Er is veel hakhout weggekapt om nieuwe tuinen te kunnen aanleggen; ook „hove- nierstuinen" zullen dit jaar wor den beplant, terwijl in een nieuw paviljoen een binnententoonstel- ling worden ingericht. Tenslotte wordt het restaurant vergroot. hierin gelegen, dat een opdracht niet onherroepelijk behoeft te zijn, maar op welke wijze zou deze dan eventueel weer aan Nederland kunnen terugvallen? Wat de instelling van een Nieuw Guinea Raad betreft zou blijk baar toch aan het Nederlands bestuur het laatste woord moeten blijven voor het geval men in deze paritair samengestelde raad niet tot een beslissing zou kun nen komen. Omgekeerd zou het zeker zijn geweest in de gedach tegang van het Indonesische voorstel dat men de ontwikkeling op sociaal-, economisch en cultu reel terrein gedeeltelijk in Ne derlandse handen wilde leggen. Het ging immers uit van de over dracht van de souvereiniteit van Indonesië. Hier raken we dan echter de kern van de moeilijk heid. Beide partijen willen Nieuw Guinea als een gemeenschappe lijke taak zien, maar zowel Indo nesië als Nederland leggen de uiteindelijke verantwoordelijk heid hiervoor toch bij zichzelf. De tragiek van deze conferen tie blijft dan ook, dat men de op lossing wel nader kwam, maar haar toch niet vermocht te grij pen. Dubbel tragisch zou zijn. wanneer men niet alleen de po gingen niet zou willen voortzet ten, maar uit teleurstelling ook de aanloopplank van de reeds verktregen samenwerking zou willen wegwerpen. (Van onze parlementaire redartctir) Direct na de mislukking van de Nieuw Guinea-conferentie heeft prof. Romtne in een artikel in de „Volkskrant" als zijn mening gegeven, dat het Nederlandse volk zich nu als één man achter zijn Regering diende te scharen. „Elke andere houding", zo voegde hij hieraan toe, „zou iets hebben van de dolkstoot in de rug, in bet midden gelaten hoe diep die stoot zou aankomen." Vooral in het licht van deze waarschuwing krijgt de verklaring, die Mr. v. d. Goes van Naters, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractic in de Tweede Kamer, gisteren tegenover het A.N.P. heeft afgelegd, wel een zeer gewichtige betekenis. Toen ik nog een jongen was, wachtte ik op Driekoningenavond vol spanning op de ster van Bethlehem. Er woonde toen in ons stadje een oude vader met drie zoons, die de aloude familie traditie voortzetten om met Driekoningenavond met een grote papieren ster langs de huizen te gaan en hun beste wensen aan te bieden. (Advertentie) BROCADES 20 tabletten 45 ets Als het heel erg donker was, kwamen ze in onze straat. Tegen een uur of negen schoven zij bij ons de winkel in en met vader keken wij vol bewondering naar die grote papieren ster. Zij was geheel volgeplakt met heiligen plaatjes. met in het midden moe der Maria met het Kindje op haar schoot. ,Zou hij al die plaat jes gekregen hebben van de zus ter van de bewaarschool?" zo vroeg ik stilletjes aan mijn oudere broer. „Ben je mal." ant woordde hij, „die man is niet eens katholiek, maar dit heel oude gebruik hebben ze in Enk huizen er nooit uit kunnen krij gen. En je kunt je wel indenken, dat de dominees daartegen heb ben gesputterd." Het Driekoningen-lied De oudste van de twee begint met beverige stem te zingen. Vader beduidt ons dat we stil moeten zijn. Ze draaiden aan de ster. zodat het kaarsje binnenin fel flikkerde o ja. dat deden ze iedere keer bij een nieuw versje, zo kon ik mij nog wel herinneren en wensten ons het volgende: „Weest nu verblijdt gij mensen al En dank de Heer der Heeren Dat wij hier nog zijn op dit aardse dal, Wilt U tot God bekeren. God is de Verlosser van ons al, Hii is geboren in een stal Te Bethlehem geprezen Het welkom zo moet God wezen." En na over de besnijdenis en de zoete Naam gezongen te heb ben, kondigden zij de koningen uit het Oosten aan: „Drie koningen uit het Oosten, Die kwamen naar Bethlehem. Een ster die haar vertroosten. Maar toen zij kwamen al voor die stal In Bethlehem op dit aardse dal. Al waar zij Jezus vonden In doeken gebonden." Vader gaf dan aan de oudste een blinkend dubbeltje en opge togen gingen wij naar boven. Gebruiken in Friesland „Ja, dat was mooi, jongens," zo vertelde vader, ,maar in mijn jonge jaren was het veel spre kender. Ik weet nog heel goed. dat er, toen ik nog klein was. in Workum drie mannen langs de huizen gingen, op zonderlinge wijze uitgedost. Eén had zich met roet zwart gemaakt. Zij beeld den de drie koningen uit en wa ren op zoek naar het goddelijk Kind. Maar niet alleen was dit zo in Workum. waar nog veel katholieken woonden, maar over al geheel het land door. Er is nu zo goed als niets meer van over Toen ik later in Noordholland kwam werken, constateerde ik, dat daar op de dorpen de tradi ties veel beter bewaard zijn ge bleven." Wat rond Hoorn leeft „Kwamen ze nooit te paard?" vroeg ik dan heel nieuwsgierig. „Welnee, jongen," zo ging vader verder, „dat gebeurde alleen toen alles nog katholiek was. Dan gingen zc zelfs op hun paarden de kerk binnen en boven het ge welf schitterde dan een ster, die met de drie koningen naar voren werd getrokken naar een kerst kribbe met een kindje erin Ik geloof dat dit hier en daar in Duitsland nog in gebruik is. In de stad Hoorn had men daar een liedje op gemaakt en ge hoort het zingen in Hoorn, maar vooral in de omgeving (Oosthuizen): Wij komen, wij zijn met onze ster. Wij komen al voor Herodes' deur. Herodes, de koning kwam zelves veur Herodes de koning uit verre landen Daar wij de zon en de maan zagen branden. Maar sterre je moet zo stille niet staan. Je moet met ons naar Bethlehem gaan. Naar Bethlehem die grote stad Waar Maria met haar klein Kindetje zat. De koek „Nou, vader," zo kwam moe der er tussen, „nu zou ik maar eens even ophouden met vertel len. Kijk eens wat ik gemaakt heb?" En moeder kwam dan binnen met een dampende koek en wij sloegen van louter plezier met de lepel op ons bord en be keken hem van alle kanten. Want moeder had er een bruine boon in gebakken en die hem vond mocht die avond koning zijn. ..Als ik hem vind." zo dacht ik bij mij zelf. „dan verordonneer ik. dat wij op mogen blijven tot elf uur." Maar moeder was wel zo handig om mij dat stuk nooit toe te stoppen! Is dit heidens? Daar had vader de boon. Hij verslikte zich er haast in. Wii juichten en zetten vader een papieren kroon op het hoofd. Vader liet het lachend toe en vroeg toen: „Waarom is er toch maar één boon in die koek. Heeft dat nog iets met Driekoningen te maken?" ..Ze hebben laatst eens gezegd, dat dit gebruik van hei dense oorsprong is. Driekoningen zou de sluitdag zijn van het grote midwinterfeest dat twaalf nach ten lang duurde. Van de laatste maaltijd zou dit gebruik overge bleven zijn. Maar ik geloof het niet hard. Waarom bakt men Er van uitgaande dat de socia listische fractieleider hier inder daad als woordvoerder van zijn Partij optrad, betekent de ver klaring niet minder dan dat de P.v.d.A. de houding van de re gering dus niet onderschrijft en zich daarentegen over het hoofd van de Regering heen bereid verklaart om de besprekingen op basis van souvercinitcitsover- dracht te hervatten. Welke politieke consequenties deze verklaring moet hebben zal eerst kunnen blijken bij het par lementaire debat over de rege ringsnota, die de heer v. d. Goes mede in uitzicht heeft gesteld. Dit debat is dringend noodzake lijk, want het wordt nu haast met de dag onduidelijker hoe de politieke kaarten liggen. Is de P.v.d.A. blijkbaar van oordeel, dat de besprekingen op basis van souvereiniteitsoverdracht moeten worden voortgezet uit het reeds geciteerde artikel van prof. Rom- me kon slechts de conclusie wor den getrokken, dat de K.V.P. de afwijzing van de Regering in deze volkomen onderschrijft. Ligt hier dus een duidelijke tegen stelling tussen dc twee grootste partijen, anderzijds zijn er ook weer tegenstellingen tussen de K.V.P en de overige'partijen. Prof. Romme riep. zoals ge zegd. het Nederlandse volk op om zich achter zijn Regering te scharen, de A.R.-pérs beschuldig de dezelfde regering daarentegen van nieuwe deviaties en het kwam zelfs tot de conclusie dat dit kabinet .onbetrouwbaar" zou zijn. En wat de voorstellen be treft was het zo. dat prof. Romme de mogelijkheid van souvereini teitsoverdracht aan de Unie een rnvaal voorstel noemde, in de ..Nieuwe Courant" Zegt (V) waarachter zich de Indonesische specialist van de Tr.V D. verbergt echter van hetzelfde voorstel dat het .Nederlands rechtsgrond slag vernietigde, zowel juridisch als politiek en moreel". Deze politieke onzekerheid treft temeer op een ogenblik, waarop het Indonesisch parle ment zich beraadt over de mis lukking van de Nieuw Guinea- conferentie en over de houding, die hiervan het gevolg zou moe ten zijn. Was het nu ai zo, dat de Indo nesische premier voor zijn opvat- dan in Alkmaar en omgeving drie bonen in het brood, twee witte en een bruine boon of zo mogelijk zwarte? Dit herinnen toch heel duidelijk aan de drie koningen, zou ik zeggen. Maar .ia, de geleerden moeten dit ver der maar uitvechten." Vader knikte en haalde de kaarten voor de dag. „Nog even een spel letje voor jullie naar bed gaan." stelde hij voor. .want vanavond is de kaarttijd begonnen." Ja, dat was echt gezellig! En na Driekoningen mochten wc iedere avond kaarten tot aan Vasten avond.... Dan werd het spel de kachel in gegooid! B. VOETS. kapelaan Alkmaar STEEN EN DEKSEL Wij zijn zo aan Groot- Brittannië verknocht, dat wij naast de affaire van de Scone Stone, die, ver moedelijk door Schotten, uit de Westminster Ab bey is ontvoerd, onze zaak van de deksel heb ben. Niet van het dek seltje, dat altijd wel een potje vindt, om op te passen, maar de deksel van een ere-urn van het Monument op de Dam in de ho:ofdstad. Dat is een merkwaardige zaak. Dat deksel heette nl verdwenen, maar is vol gens latere berichten niet verdwenen, hoewel toch verdwenen. Want het is er niet, was al drie maanden geleden vernield!en zou door de beeldhouwer ver nieuwd worden. Het is dus wel een beetje vrij moedig, van een deksel, dat weg is, te beweren zoals mijn eigen lijf blad deed dat het „helemaal niet weg" was. De zaak was ech ter, helaas, niet zo sen sationeel als die van de Schotse Kroningssteen, die heel wat meer rim peltjes verwekt heeft in de betrekkelijk rustige vijver van het Britse leven. De „stunt" van de Schotten, die van het geval verdacht wor den, is heel wat r ij k e r (ondanks hun spreek woordelijke zuinigheid) dan de goedkope historie van 't deksel, welke on danks alle beweringen van het tegendeel, al drie maanden weg is, wat de Amsterdamse collega's, ondanks hun pas herdachte 50-jarige reputatie, niet eerder hadden ontdekt. Is dat eigenlijk niet veel sen sationeler dan het geval der niet (en toch) ver dwenen deksel zelf????? HINDERLIJK VOLGEN. De heer van der Goes v. Naters begint zich schuldig te maken aan „hinderlijk volgen", bij de wet verboden. Eerst heeft hij met schriftelijke vragen kapsie gemaakt over een bezoek van de vloot aan een Spaanse haven, waarbij officiële dingen zijn gebeurd. Nu volgde een vloot- bezoek aan de haven van Valencia. Weer vragen. Weer moes ter, twee ministers in touw, om te vertellen, dat er nu zeker helemaal niets bijzonders aan de hand is geweest. Wat er geschiedde, gebeurt altijd, enis ook andere jaren sinds de bevrijding voorgekomen. De heer v. d. Goes schijnt spijkers op laag water zoeken een prettige tijdspassering te vinden. Hij sprak in zijn Nieuwjaarsrede over„bewustzijnsvernau wing". Hij zou daarvan kunnen genezen, door vragen te stellen over het tijdstip, waarop wij onze gezant uit de Sovjet-Unie zullen terugtrekken. Daar wonen zachtst zulke politieke rabauwen" als in Spanje EH BIEN, DON NATRIOS? Wij moeten nog een klein vervolg breien aan de kous, die we jonker van der Goes van Naters op zijn hoofd (vanwege de adel kun je geen „kop" zeggen) gaven in de cursieve middenmoot. Twee dagen nl. na het antwoord van de betrok ken ministers op de vra gen van de P.v.d.A.-lei der inzake het vlootbe- zoek aan een Spaanse haven, gaf de Vara voor de radio een Spaans muziekprogramma. Me- lando op zijn bost en het was heel aardig. Tot overmaat van ramp werd er zuiver Spaans gespro ken. Nu vragen wij ons af, of dat allemaal zó maar gaat? Wij vinden, als het één niet mag, mag het ander ook niet. Is Don Natrios ook lid van de Vara? Hebben wij van hem een protest te verwachten tegen deze besmetting van de demo cratische aether? Of zou de jonker, als het er op aankomt, voor deze en andere Spaanse schoon heid niet ongevoelig blij- ven????? DURE VIS Vijf-en-twintig jaar ge leden is, dat de eerste opvoering plaats gehad heeft van Heijermans' „Op Hoop van Zegen", met mevrouw Esther dc Boer-van Rijk als de on vergetelijke „Kniertje" en 't gevleugelde wóórd „De vis wordt duur be taald". Minister Mans- holt heeft weer eens iets moeten aanhangig maken over het Landbouw Ega lisatie Fonds, het L.E.F., waarbij Z.Exc. met zo veel lef de melkprijs heeft verlaagd. Nu nog moet er boekhoud kundig noemen ze dnt een wijziging aange bracht worden in het L.E.F. van 1949. Dat ge beurt ook niet zonder lefV/ij hebben vis gekocht op IJsland. Dat heeft een strop opgele verd van zeker vier millioen!! „De vis wordt duur betaald". En de melk ook, zeggen de boeren, die nog steeds geen oog kunnen dicht doen vanwege die halve cent, maar daar loopt het over acht millioen gulden! Dat „egaliseren" is toch maar een rare bezigheid EISENHOWER De opperbevelhebber van de Atlantische strijd macht komt Zaterdag 6 Januari in Europa aan. Op de dag van Drie koningen. „De Wijzen kwamen uit het Oosten" Maar dat is lang gele den. Tegenwoordig ko men ze uit het Westen. En wij hopen, dat ze, wanneer ze „langs een andere weg naar hun huis terug keren", dit in elk geval de weg van de vréde zal ziiri. De moderne Herodes blijft even onbetrouw baar als zijn voorganger en aan valse voorwend sels is geen gebrek ONGEMERKT De overgang van het oude naar het nieuwe jaar is weer, net als al tijd, precies gegaan ge lijk de overgang van de grens van het ene naar het andere land. Je merkt er niets van. De zelfde straten, dezelfde grónd, dezelfde bomen, dezelfde mensen! Als je de eerste kranten zag van het nieuwe jaar, dan kon je wel zien, dat alles bij het oude is gebleven. Maar dan wordt het ook nooit beter. „ZONDER PORTEFEUILLE" Gehoord in de trein: A. Waarom is die mi nister zonder porte feuille naar Suriname gegaan? B: Zeker bang, dat-ie 'm verliest (Ingez. door J. Kr. te B.) GOEDKOOP - DUURKOOP „U weet niet, hoe goedkoop vliegen is", adverteert de K.L.M. l„In het exploitatiever - ies van de K.L.M. droeg iet Rijk 65 millioen bij", staat er in de jaarover zichten van 1950. (Ingez. door P. van S. te IJ.) IN HET GEZICHT VAN DE HAVEN Deze kwam te laat voor het vorige nummer: Drie prominenten zijn in 1950 „in het gezicht van de haven gestrand. Eerst Churchill bij de stem busrace in Groot-Brit- tannië, toen Koning Leo pold bij de Konings kwestie in België en toenMc Arthur op Korea. En dit laatste is erger dan die eersten (Ingez. door F.P. te Den H.) EN NOG IETS Uit een K.R.O.-hoor- spel: Van hoeveel meer betekenis dan de Mar shallhulp is de hulp van een Engelbewaarder. (Ingez. door W. v. d. H. te H.) Van 'n kalenderblad: Het is moeilijker kin deren In de hemel dan ter wereld te brengen. (Ingez. door W. v. d. H. te H.) CORRESPONDENTIE De inzendingen van mej. T. B. te L. en de heer S. J. S. te Ui. be antwoorden tot onze spijt niet aan de bedoe ling, die wij met deze rubriek hebben. Intus sen zijn wii hen dank baar voor hun belang stelling. ting dat het Nederlandse voorstel inzake souvereiniteitsoverdracht aan de Unie niet serieus bedoeld zou zijn geweest, zich ook kon i)»roepen op de mening van „twee belangrijke Nederlandse en", nu is tiaar nog de ver klaring van de P.v.d.A. bijgeko- iv.-cn. waardoor de Nederlandse afwijzing aanmerkelijk wordt verzwakt. Vooral in dit verband krijgt de beeldspraak, die prol'. Romme in zijn bovenaangehaald artikel gebruikte, een beklem mende betekenis HUUR EN WONING PUZZLES Het blijkt ons, dat, nu met een Januari de nieuwe huurverho ging is ingegaan en de eerste nieuwe huurkwitanties deze week zijn gepresenteerd, er nog al eni ge deining ontstaan is bij vele huurders, vooral van woningen van woningbouwverenigingen, die ontstemd zijn, omdat hun huurverhoging iets meer bedraagt dan de 15 pet. op de z.g. naakte huur. Er zijn intussen, na deze huur verhoging nog meer vreemde denkbeelden gerezen en zo wer den we reeds enkele malen op gebeld door verontruste huurders die van hun huiseigenaren ge hoord hadden, dat deze na een Januari ook meer rechten gekre gen hadden, wat het verhuren van hun woningen betreft - en voortaan grotere bevoegdheden hadden, zowel wat betreft de huuropzegging, als de toewijzing van een woning. Dit laatste is natuurlijk volkomen onjuist. In de bestaande wet inzake de op zegging en verhuren van wonin gen, is met 1 Januari geen enke le wijziging gekomen en zonder een vonnis van de rechter kan niemand uit zijn woning worden gezet. En de burgemeester blijft alleen bevoegd in het toewijzen van woningen en ook gedeelten van woningen. Wat dus practisch betekent, dat buiten het z.g. huis vestingscomité niemand een wo ning kan toewijzen, zelfs de be sturen van woningbouwvereni gingen niet. Voor het verhuren van hun woningen, moeten deze besturen de medewérkig en toe stemming hebben van het plaat selijk huisvestingbureau. Nu wat de huurverhoging betreft. Met ingang van 1 Januari j.l. mogen de eigenaren van wonin gen, hun huur verhogen met 15 pet op de z.g. naakte huur, d.w.z. de huur, zoals deze gold op een Januari 1940, met aftrek van de waterleiding Nu ligt het geval echter bij 'n groot aantal woningbouwvereni gingen iets anders dan bij de particuliere huurders. Deze wo ningbouwverenigingen bieden hun huuredrs een bepaalde servi ce aan, die men bij de particu liere huiseigenaren niet kent. Zo wordt door verschillende woning bouwverenigingen het onderhoud van de tuintjes gemeenschappe lijk door de woningbouwvereni gingen en huurders gedragen. Ook voor het schoorsteenvegen glasverzekering, geysers enz. be staat er bij vele woningbouwver enigingen een regeling, waarbij in de kosten van dit alles de huurders tegmoet gekomen wordt die daarvoor wekelijks of maan delijks enkele centen bij hun huur bij betalen. Volgens art. 9 sub 3 van de huurwet, mogen voor deze service aan de huur ders vergoedingen in rekening gebracht worden welke als tijde lijk zijn aan te merken. Als men nu weet, dat de kosten van tuin aanleg, glas, schoorsteenvegen, enz. sinds 1940 met meer dan 200 pet. gestegen zijn en dat de wo ningbouwverenigingen momen teel grote bedragen op deze dien sten toeleggen, dan zal ieder re delijk denkend mens het billijk beschouwen, dat ook op deze be dragen, momenteel een kleine toeslag geheven wordt. Trouwens, de Regering, die de woningbouwverenigingen subsi dieert en op de exploitatiekosten belangrijke bedragen bijlegt stelt als eis, dat in de kosten van de ze service door de huurders in redelijke mate wordt bijgedra gen. De woningbouwverenigingen zagen zich dan ook nu genood zaakt, wilden ze grote expoitatie- tekorten voorkomen, voor deze (flensten nu met ingang van een Januari een klein bedrag on geveer 10 et. meer te heffen Bij deze verhoogde heffing ge nieten nog de huurders van wo ningen van woningbouwvereni gingen een belangrijk voordeel, boven de huurders van particu liere woningen, die van dit alles gewoonlijk gespeend zijn. We zouden daarom de huurders van woningbouwverenigingen, wanneer ze dezer dagen op hun huurkwitantie een bedrag vinden dat enkele centen hoger is, dan de officieel toegestane huurver hoging, ernstig in overweging willen geven, daartegen niet te gaan opponeren en deze verhoog de bijdrage niet te weigeren. Laten ze bedenken, dat deze verhoging, mede geschiedt in hun eigen belang ten einde goede woningvoorzieningen, die vooral voor de huurders van grote waar de zijn, te kunnen handhaven. De woningbouwverenigingen hebben zelf bij deze service geen enkel belang, integendeel, zij kost hun veel geld, ook na dc nu op gelegde verhoging. Het gaat hier om de handha ving van éen groot sociaal goed in het belang van de huurders getroffen. J.H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3