Een waarschuwing van Eisenhower DE VREEMDE GAST Si! Terreinafbakening tussen stands- en technische organisaties is gewenst In de Noord-Oostpolder komen tóch fruitbedrijven Amerih NATIONALE Export-perspectief is somber RADIO Bruggeh Katholieke Tuindersvakbond van de K.N.B.T.B. gestart LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. 1 ROTTERDAM 1 Heffing van 0 4 pet. op geveilde producten voor Tuinbouwweerstandsfonds? Hr. Ms. „Evertsen" kreeg de post terug Naar wij vernemen: door Jan van Hatert PAGINA 4 VRIJDAG 5 JANUARI 1951 (Van onze verslaggevers) Te Utrecht vergaderde gisteren voor het eerst de landelijke Katholieke Tuindersvakbond van de K.N.B.T.B. Het Tweede Kamerlid, de heer Jac. Groen Azn. werd tot voorzitter gekozen en hield een installatierede, waarin hij het goed recht van de confessionele standsorganisatie bepleitte en haar verhouding tot technische organisaties als het Centraal Bureau voor de Veilingen, aan een nadere beschouwing onderwierp. De heer Driessen, voor zitter van het B. G. F. hield een causerie over de toestand in de tuinbouw, waarbij hij een somber perspectief schetste t.a.v. de export van tuinbouwproducten in dit jaar. Hij spoorde de tuin ders aan, om door cultuurspreiding en intensivering van hun bedrijf de moeilijkheden het hoofd te bieden. In zijn openingsrede bepleitte de heer Jac. Groen allereerst het bestaansrecht van de principiële vakorganisatie. De totstandko ming van de Stichting van de Landbouw en de op handen zijn de P.B.O. hebben ertoe geleid, de centrale organisatie van de specifieke tuinbouwvakken te bevorderen. Naast de vakbonden voor boomkwekers en bollen- kwekers vormt de tuindersvak bond veruit de grootste groep van tuinders; die der groenten- en fruittelers. De organisatie telt ca. 23.000 leden en is koninklijk goedgekeurd. Terreinafbakening Onze bedoeling, aldus spr., is krachtig te zijn, maar niet te overheersen. Bij samenwerking met anderen willen wij voor vol beschouwd worden en redelijk vertegenwoordigd zijn in de di verse instanties, die zich met tuinbouwbelangen bezig houden. Advertentie ZATERDAG 6 JANUARI HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gra mofoonmuziek; (9.309.35 Water standen); VPRO: 10.00 Medische cau serie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.30 Viool en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Pia noduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmu ziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Gramofoonmu ziek; 14.50 Streekuitzending; 15.15 Banjo-ensemble; 15.45 Van de wieg tot het graf; 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Sportpraatje; 16.45 Kameror kest en solisten; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Hein Festijn; 18.20 VARA-Varia; 18.25 Gramofoon muziek; 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Passepartout, causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week, causerie; VARA; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen-Neder- land; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Geva rieerd programma; 21.15 Weense mu ziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Populair concert; 22.40 ..Onder de pannen" hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23,30—24,00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.0o Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Hoogmis; 10.30 Philharmonisch Orkest en so liste; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr. pl.; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements orkest (12.30 Land- en tuinbouw- med.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 1320 Gra mofoonmuziek; 14.00 Pianospel; 14.20 Engelse les; 15.20 Fanfare-orkest en madrigaal koor; 15.20 Kroniek van letteren en kunsten: 1555 Amuse mentsmuziek; 1630 De Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Filmmuziek; 18.15 Ac tualiteiten, .18.25 Orgelspel; 18.48 Sportpraatje; Dit is leven, causerie en Voor de jeugd; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 Zang en orgel; 19.52 Journalistiek weekoverzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaak wedstrijd NederlandNoorwegen; 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Steek eens op, he ren! 21.00 Gevarieerd programma; 21.53 Wat zou U doen? 22.00 Amu sementsmuziek: 22.30 Godsdienstig programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerbe richten; 12.32 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang; 13.30 Gramo foonmuziek; 15.30 Orgel en zang; 16.15 Ethnische muziek; 16.00 Nieuws 17.10 Accordeonmuziek17.25 Gra mofoonmuziek; Voor de jeugd; 18.00 Accordeonmuziek; 18.15 Gramofoon muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Voordracht, 20.00 Omroeporkest en soliste; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gevarieerd programma; 22.00 Nieuws 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Omroeporkest en solist; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30 en 14.00 Verzoek programma; 15.00 Gramofoonmuziek 16.30 en 17.10 Lichte muziek; 18.30 Accordeonmuziek; 19.00 Klassieke muziek; 19.4o Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en soliste^ 21.00 Gramofoonmuz.: 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gra mofoonmuziek; 22.55 Nieuws, 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. Komende tot de verhouding van de tuindersvakbond tot de technische organisaties refereer de spr. zich aan een recent schrij ven van het Hoogwaardig Epis copaat, waarin verklaard werd. dat Katholieke veilingen niet ge- eist worden. Ons standpunt, al dus spr.. is, dat de veilingen autonoom zijn op het door haar bestreken technische gebied van de rechtstreekse, gezamenlijke verkoop van het product aan de handel en wat daarmee samen hangt. Waar deze verdere afzet sa menhangt met maatregelen, die zich tot het buitenland uitstrek ken tot de handelspolitiek meen ik, aldus spr., dat deze be langen zózeer het bestaan van de tuinbouw raken, dat dit niet bui ten de standsorganisaties om kan gaan. Spr. bepleitte in dit verband een terreinafbakening, die de taak van standsorganisatie en technische organisatie zuiver stelt en die alle misverstanden uit de weg ruimt. Mochten de technische organi saties zich bewegen op stands- organisatorisch terrein, of zich opwerpen tot standsorganisatie voor hen, die als zodanig niet georganiseerd zijn. dan, aldus spr. zouden wij ons daartegen moeten verzetten. Spr. wekte de leden van de Bond verder op tot een actief or ganisatieleven in hun gewest; dan volgt het slagen van de Bond vanzelf. De P.B.O. T. a. v. de P.B.O., aldus de heer Groen, staan wij op het stand punt, dat er één publiekrechter lijk horizontaal orgaan voor de hele land- en tuinbouw moet ko men; de raamwet P.B.O. insti geert voor de betreffende orga nen een samenstelling op maat schappelijke groepen naar de geestelijke stromingen. Wordt dit voor een eventueel Landbouwschap geëist, dan eisen wij dit niet minder voor de in dit Landbouwschap opgenomen belangengroepen. Zo zal een hoofdafdeling Tuinbouw ook ge bouwd moeten worden op de geestelijke stromingen, ieder in gelijke verhouding. Ook dit zal in de eventuele maatregel van bestuur evenzeer moeten worden bepaald als voor het Landbouw schap zelf. Na bespreking van de uit komsten voor de tuinbouw in 1950 dat hij een minder-gunstig jaar noemde, bepleitte spr. sane ring van de teelt en zo nodig overheidsmaatregelen, waardoor de ondergang van sommige be drijven moet worden voorkomen. Het is niet alleen een tuinbouw- belang, doch een landsbelang, dat maatregelen worden getrof fen. die het bestaan van het tuin- bouwbedrijf bevorderen en an- derszijds de tuinbouwexport doen toenemen. Vooral wat dé handelspolitiek betreft mag de Regering ge vraagd worden niet te toegeef lijk te zijn; want achteruitgang van de tuinbouw treft nie t al leen de tuinders-landgenoten, doch ons gehele economische be stel. Nadat de eerste begroting met een eindbedrag van f9.900,als mede het eerste jaarverslag was goedgekeurd, werd de heer Jac. Groen uit Alkmaar, met op 1 na algemene stemmen tot eerste voorzitter gekozen. Onder dank zegging voor het vertrouwen, deelde hij mede. dat hij graag nog enige jaren zijn schouders onder het werk van de Tuinders- vakpond zou willen zetten doch lat het niet in zijn voornemer lag dit voorzitterschap lang ie bekleden. Somber perspectief De heer W. M. Driessen, voor zitter van het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit sprak hierna een openhartig woord over de toestand in de tuinbouw. De si tuatie in de tuinbouw is. evenals die in de wereld, moeilijk en zorgzaam. De Tuinbouw staat op een keerpunt en dient zich daar op ernstig te bezinnen. De tijd van volledige afzet van de producten is voorbij en een vooroorlogse mentaliteit van „teel maar raak" kan niet meer geduld worden. Door de oorlog zijn verschillende landen zelf- supporting geworden ook wat groenten en fruit betreft, zwak ke producten, die in het buiten land niet zo geliefd zijn als zui velproducten. Sinds de oorlog ging de afzet van producten, ook naar onze grootste afnemer Duitsland, steeds meer met moeilijkheden gepaard; ook de export naar Bel gië en Engeland vertoonde een zeer grillig beeld. Van de libera lisatie van de handel is tot dus ver nog niet veel terecht geko men. Hoe het dit jaar zal gaan, is op geen stukken na te zeggen; de onderhandelingen zijn erg moei lijk omdat zowel in Engeland en België als in Duitsland de tuin ders zich met hand en tand ver zetten tegen invoer van tuin bouwproducten uit Nederland. Het doordraaien van produc ten lijkt een normaal verschijn sel te worden; in het droge jaar 1949 draaide er nog 76 millioen kg door en in het natte jaar 1950 122 millioen kg. De grotere productie, de clan destiene teelt en de verminderde export waren hiervan de oorza ken. Dit kwantum doorgedraaide producten betekent, dat al thans tot Oct. '50 gerekend in 1950 2300 H.A. nutteloos is be- tecld. Spr. drong in dit verband sterk aan op spreiding der cultuur, zo dat de tuinders het hele jaar door hun producten naar de vei ling kunnen brengen. Er zijn voorts teelten, aldus betoogde spr., die hun tijd gehad hebben, zoals die van zomerkooi. Door intensivering van de bedrijven en een zelfstandige bedrjifspoli- tiek zal de tuinbouw, die over een periode van 50 jaar genomen toch belangrijk is vooruitgegaan, ook in de toekomst een bestaan bieden. De heer Jac Groen Azn. uit Alkmaar werd gisteren te Utrecht tot eerste voorzitter van de (nieuwe) Tuindersvak bond van de K.N.B.T.B. gekozen. (Advertentie) lllllll I De tweede grote stap vooruit Hulp by Ziekenhuis- ïg en Sanatoriumkostcn H Onze eerste grote stap het periodiek genees- kundig onderzoek kent U reeds; nu komt onze tweede grote stap! H De verzekeringen met overlij densrisico, die H thans worden gesloten, geven recht op een rente loze lening (tot het bedrag van maximaal de premie vrije poliswaarde!) niet alleen voor ope- ratiekosten doch nu ook voor de onkosten voortvloeiende uit opneming in een ziekenhuis H of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Hf Vraagt onze brochure waarin onze stappen H uitvoerig worden toegelicht. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr De grootste in Nederland UTRECHT. In de middagbijeen komst va.n d© Tuindersvakbond van de KNBTB kwamen in de vorm van voorstellen, brandende problemen aan de orde. Zo was door 't bestuur de verwachting gewekt, dat de voor genomen uitgifte van 1500 ba in de N.O.P. voor fruitbedrijven, niet zou doorgaan omdat de organisaties zich er tegen verzetten en omdat de beide Centrale Boerenleenbanken weiger den. op de van overheidswege voor gestelde basis voor deze bedrijven crediete.n te verstrekken. Nauwelijks kwam dit punt aan de orde of de voorzitter deed de teleur stellende mededeling, dat de uitgifte van fruitbedrijven in de N.O.P. toch doorgang zou vinden, niettegenstaan de daartegen door practisch alle agrarische vertegenwoordigers in de Tweede Kamer was gewaarschuwd. Hoewel er fruitbedrijven in ons land teveel zijn, wordt de aanplant van nieuwe fruitbedrijven door de over heid gestimuleerd. Hiertegen is vooral de grief gericht van de KNBTB. Daarnaast zijn de financiële voorwaarden door de regering ge steld. zó rigoureus, dat alleen een combinatie van fruitkwekers of fa brieken zulke grote kapitalen kun nen investeren. De voorzitter liet 'n ernstig protest daartegen horen en de vergadering stemde daarmede unaniem in. Minimumprijzen De ABTB had voorgesteld de mi nimumprijzen van groenten te bren gen op 80 van de productiekosten (L.E.I.-rapport), doch het bestuur wilde niet verder gaan dan te stre ven naar iets hogere minimumprij zen voor sommige producten. Wel ondersteunde het bestuur het voor ste] van de LTB om te komen tot instelling van een tuinbouwweer standsfonds, dat de mogelijkheid biedt om te suppleren aan noodlij dende fondsen. Het bestuur ver klaarde zich bereid als wenselijkheid aan het Centraal Bureau voor Vei lingen kenbaar te maken, dat in de nabije toekomst naast een heffing van 0.3 op alle geveilde groenten- en fruit ten behoeve van het afzet- fonds nog 0.4 wordt geheven ten behoeve van een weerstandsfonds. Een nabetaling op princessebonen, waarvan tussentijds de vergoedmgs- prijs met 3 cent was verlaagd, achtte het bestuur uit financieel oogpunt niet onmogelijk. Teeltvergunningen De ABTB had een uitgebreide ver langlijst ingediend t.a.v, teeltvergun ningen en fruitaanplant. Zo werd verzocht een betere controle op de teeltvergunningen de heer Jorna Friesland, wenste die opgedragen te zien aan oud-gedienden uit de tuin- bouwwereld en het bestuur was het hiermede in zoverre eens, dat middels de veilingen eigen bedrijfs- controleurs waren aan te stellen. Doch dit zouden volwaardige krach ten moeten zijn en geen oud-gedien den. Voorts was het bestuur het volko men met de ABTB eens, dat het niet mogelijk moet zijn, dat niet-leden van de veilingen, het werk van deze veilingen ondergraven, terwijl aan conservenfabrieken in het geheel geen bijzondere teeltvergunningen dienen te worden uitgereikt. Toeslagregeling voor 1950 Zowel ABTB als LTB hadden aan gedrongen op de uitwerking van een concreet plan inzake steunverlening aan de noodlijdende tuindersbedrij- ven over 1950. Het bestuur van de KNBTB was het in principe daar mede volkomen eens, doch de uit voering van zulk een regeling lever de ontzaglijke moeilijkheden op, om dat zij zó dient te geschieden, dat die steun inderdaad alleen daar komt waar zij dringend nodig is. Ook al is een deel van de tuin bouw zwaar getroffen, daarom kan in 't algemeen toch niet van een noodtoestand gesproken worden, al dus de voorzitter. Spr. hoopt dat het L.E.I. spoedig gereed zal komen met zijn rapport, opdat binnen niet te lange tijd aan de regering, die wel een helpende hand wil bieden een voor de overheid aanvaardbare re geling kan worden voorgelegd. In dit verband vestigde de heer Marijnen de aandacht op de gemeen telijke steunregeling voor kleine zelfstandigen, waardoor althans een bepaalde periode o'verbrugd kan worden. Maar de betrokken tuinders dienen zelf de aanvraag om steun in te dienen. 5 millioen uit de Marshall-pot De ABTB had gevraagd, dat met spoed het in 't vooruitzicht gestelde borgstellingsfonds van 5 millioen gulden aan de tuinbouw ter beschik king zou worden gesteld. Uit de gedachtenwisseiing bleek dat de tuinders zich zeer ten achter gesteld voelden ten opzichte van de landbouw- en veeteelt, waarvoor een fonds van 20 millioen voorhan den was. Hij zegde toe dat krachtig bij de regering zou worden aange drongen op beschikbaarstelling van dit fonds. Deze gelden kunnen ten dele b.v. dienen voor de bouw van poterbewaarplaatsen, waarvoor rijks subsidie wordt verleend. Maar de fi nanciering van koelhuizen, dient door het bedrijfsleven (de veilingen) zelf te geschieden. Grondonteigening De kwestie van de grondonteige ning zit de tuinders die veelal direct aan de bebouwde kom der steden grenzen zeer hoog. De ABTB wilde een krachtig protest tegen het ver vreemden van cultuurgrond, terwijl de LTB in gematigde vorm hetzelfde wilde. Het bestuur van de KNBTB liep minder hard van stapel. 'Het verwees naar de aanstaande vorming door de Stichting voor de Landbouw van een onteigeningscommissie, die, naar de voorzitter vertrouwde, de belangen van de bedreigde tuinders zal behartigen. Bovendien onder houdt het bestuur nauw contact met de ingestelde Pachtwetcommissie van de KNBTB, bij wie op een spoe dige bevredigende regeling werd aangedrongen. Zo was het eerste treffen tussen de katholieke Tuinders en het be stuur van de Tuindersvakbond een voorzichtig zoeken en tasten, een afwegen van de kansen en mogelijk heden. Doch gezien de grote belang stelling en het meeleven van de tuinders, is voor de KNBTB in de toekomst een belangrijke taak weg gelegd. Weken lang hebben familie leden en kennissen van opvaren den van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", die in de Koreaanse wateren tezamen met de zee strijdkrachten der Verenigde Na ties opereert, het zonder enig be richt van deze oorlogsbodem moe ten stellen. Door een vergissing, welke ver moedelijk werd begaan op een postkantoor van de Britse marine werden namelijk vier postzakken met de brieven, welke de beman ning van Hr. Ms. „Evertsen" tus sen 6 en 22 December verzond, naar dit schip teruggezonden. Uiteraard zal alles in het werk worden gesteld, om de hierdoor ontstane vertraging zo snel mo gelijk op t,e heffen en om herha ling van dergelijke onaangename verrassingen te voorkomen. BUITENLANDS OVERZICHT Generaal Eisenhower heeft gisteravond vóór zijn vertrek naar Europa, om daar zijn nieuwe functie van opperbevelhebber van alle Geallieerde strijdkrachten op zich te nemen, een ernstige waar schuwing gericht tot de West- Europese landen, welke een dui delijke aanwijzing bevatte over het doel van zijn voorlopig be zoek, dat slechts enkele weken duren zal. De generaal zeide nl. dat zijn reis geen inspectietocht was, maar dat hij eens pools hoogte kwam nemen hoe de za ken in West-Europa liggen. En dat, wanneer het hem daarbij mocht blijken, dat de West-Euro- pese landen niet bereid zijn zich dezelfde offers te getroosten en krachtsinspanning te vervullen voor de verdediging van hun vrijheid, welke momenteel het Amerikaanse volk zich getroost, het ondernemen van een poging om West-Europa te verdedigen, vrijwel doelloos is. De generaal heeft daaraan misschien moeten we zeggen nog niet toegevoegd zijn voorne men om geen doelloze taak op zich te nemen. Maar de Was hington Post wist dezer dagen reeds te melden, dat hij eerst na dit bezoek aan Europa, waarvan hij eind Januari in Washington hoopt terug te keren, definitief zal beslissen, of h;j de functie van opperbevelhebber op zich neemt. Het behoeft wel geen nader be toog, dat wanneer onverhoopt Eisenhower bij zijn bezoek aan Europa niet de mentaliteit ont moet, welke hij een der meest essentiële voorwaarden acht voor het slagen van zijn taak, en op grond daarvan zijn functie weer neerlegt, de situatie voor West- Europa buitengewoon ernstig wordt. Want een dergelijk besluit zou, gezien de geweldige populariteit van de generaal in alle Ameri kaanse kringen, zowel die der republikeinen als democraten, de stroming van hen, die nu reeds betogen, dat Amerika verstandi ger doet West-Europa maar aan zijn lot over te laten, belangrijk in kracht doen toenemen. Zoals onze lezers reeds weten, is deze strijdvraag reeds enige weken geleden door oud-presi dent Hoover aan de orde gesteld. In een rede, waarin hij de vraag formuleerde of de Ver. Staten voort moeten gaan met het voe ren van een buitenlandse poli tiek, die de opdringende macht van het communisme weerstand wil bieden door krachtige finan ciële, economische en miliatire steun aan West-Europa, of dat Amerika riiet veel verstandiger doet zich terug te trekken op een verdedigende positie van het Westelijke Halfrond en zijn voor uitgeschoven posities in de At lantische en Stille Oceaan. En dus zijn frontlinies te beperken tot Engeland en Spanje en wat de Pacific betreft tot Japan. For mosa en de Philippijnen. Men weet, dat Hoover deze laatste vraag bevestigend beantwoordde en daarbij uit tal van kringen, zelfs democratische, steun kreeg, al ontmoette hii in zijn eigen partij, o.a. van Foster Dulles en senator Vandenberg, krachtige tegenstand. Maar het behoeft wel geen nader betoog, dat de beslis sing van Eisenhower na zijn bezoek aan Europa, voor een be antwoording vtfn deze strijdvraag in Amerika van enorme betekenis zijn. Maar daaruit blijkt ook duide lijk van hoe grote betekenis dit bezoek van Eisenhower aan Euro pa is. Van grote waarde is daarom het bericht, dat gistermiddag uit Parijs kwam, nl. dat de Franse regering onmiddellijk na de on dertekening van het olan-Schu- man, dat men vóór 15 Januari definitief in kannen en kruiken hooDt te hebben, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen bijeen wil roepen, om dan on middellijk tot de vorming van een Euronees leger over te gaan, hetwelk dan over de zeer belang rijke verzameling kolen en ijzer erts zal beschikken, welke tot het domein van deze 6 landen behoort. Van niet minder betekenis is ook het feit, dat de poging van Moskou, om door zijn jongste nota in zake een te houden vier- mogendheden bespreking, ver deeldheid te zaaien tussen de Grote Drie. als niet geslaagd kan worden beschouwd. Aanvankelijk scheen het even, dat deze nota, speculerend op bepaalde socialis tische tendenzen in Engeland en vooral Frankrijk, niet zonder re sultaat zou blijven. Immers: Was hington was direct van mening, dat het Russische antwoord in wezen niét anders dan als afwij zend kon worden beschouwd. In Londen en vooral in Parijs huldigde men een andere opvat ting. Maar volgens gisteren ge publiceerde berichten, zijn de Grote Drie het eenstemmig met het Amerikaanse standpunt eens, dat de toenadering in de Russi sche nota meer schijn dan wer kelijkheid is en geen andere op zet heeft dan de herbewapening van West-Duitsland op de lange baan te schuiven. De drie mo gendheden zijn het nu eens ge worden over een antwoord-nota aan Moskou, waarin op bepaalde concrete punten nadere gegevens gevraagd worden, waarop Rus land een duidelijk antwoord zal moeten geven. Eerst als dit ant woord er is, zal men beslissen of de viermogendheden-conferentie al of niet door zal gaan. Zo zijn er momenteel, naast de aanvaarding door verschillende West-Europese landen, met name door Frankrijk, van plannen welk een aanzienlijke verzwaring van de militaire lasten betekenen, verschillende aanwijzingen, dat men in West-Europa niet alleen een gemeenschappelijk front wil vormen tegen de agressor, maar dat men ook daden wil stellen, om aan de gemeenschappelijke plannen een krachtige basis te geven. De moeilijkheid is nog de weifelachtige houding van Duits land, al wordt daar momenteel druk overleg gepleegd, om ook deze schakel in de West-Europese keten zo sterk mogelijk te maken. Er bestaat daarom een rede lijke kans, dat Eisenhower, wan neer hij voet aan de grond zet in Parijs, geruststellende verzeke ringen zal krijgen, dat ook Euro pa bereid is, evenals het Ameri kaanse volk, grote offers te bren gen voor zijn vrijheid en onaf hankelijkheid. Dit is ook vurig te hopen. Want een andere in druk zou voor het Avondland niet anders dan catastrofale ge volgen kunnen hebben. zullen de handelsbesprekingen tussen Nederland en West-Duits land die kort voor Kerstmis in den Haag werden geschorst, waarschijnlijk volgende week in Bonn worden voortgezet. komt vanavond te 19.15 uur de Nederi. delegatie bij de V.N. voor Hilversum n voor de micro foon zijn minister mr. van Schaik en staatssecretaris mr. van der Grin ten in Curacao aangekomen werd de zilverprijs gisteren met f 0.60 per kg (fijn) verhoogd tot 106,35—108,60. De goudprijzen bleven onveranderd is de zanger Frans Vroons plotse ling ziek geworden zodat hij zijn gastvoorstellingen aan de Weense Staatsopera niet heeft kunnen geven is te Den Haag de commissie- Kupers geïnstalleerd, die een aan tal verlangens betr. pensioenrege lingen etc. van militaire oorlogs slachtoffers, invaliden en wedu wen naar redelijkheid en billijk heid zal toetsen ook aan wat in het buitenland op dit gebied geldt bedroeg de productie van de Kon. Ned. Zoutindustrie in 1950 410.000 ton, 80.000 ton meer dan in 1949. Dit verschil werd in hoofdzaak geëxporteerd Is in de vacature ir. M. H. Dam me in de S.E.R. door het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en het Verbond van Ned. Werkge vers gezamenlijk benoemd mr. F. H. A. de Graaff te Amsterdam, en ais plaatsverv. mr. A. J. R. Mauritz te den Haag viert Philips in Eindhoven van 13 tot 20 Mei a.s. het 60-jarig be staan. De Markt wordt omge bouwd in een Europees uitgaans centrum, het ""adspark in een Wondertuin, etc FEUILLETON 10 En toen ik, me zelf.... ofschoon met moeite.... geheel meester, hem wenkte, dat het onderhoud als geëindigd beschouwd moest worden, zou hii me tegen de grond geslagen hebben, als ik niet op mijn tellen had gepast." „Hij dacht dus, dat u onrecht vaardig was? Had hij dat geheel verkeerd?" „Het leek er toen ongetwij feld wel wat op. Ik geloofde op gcede gronden, dat hij"*een nieu we vinding van ons bekend ge maakt had. voordat wij er oc trooi op hadden aangevraagd." „Bent u nadien tot een andere opvatting gekomen?" „Latere bevindingen hebben een ander licht op het geval ge worpen." „Dan is Hessen dus inderdaad onrechtvaardig behandeld ge worden en onrecht is de wortel van haat en anarchie. U hebt hem nadien natuurlijk verteld, dat het een misvatting is ge weest? Maar waarom weigert u hem dan nog steeds een gunsti ger en goed getuigschrift?" „De belediging van die slag is nog niet uitgewist!" Het bloed steeg hem plotse ling naar het hoofd en met zijn vuist op zijn schrijfbureau slaan de. sprong Pelman overeind en keek de vreemdeling aan. „U bent nu eenmaal geen za kenman. U kunt u zelfs niet voorstellen. hoe onmeedogend het zakenleven tot in de kleinste onderdelen van oorzaak tot ge volg voortgaat. Als een patroon zich liet beledigen en daarna zijn maatregelen terugtrok.... wel, dat zou op anarchie uit draaien. Als er iemand in een grote organisatie lijden moet, dan moet het degene zijn. die in zulk een samenstel van het kleinste belang is. Het hoofd kan niet toegeven, of het wordt door anderen overvleugeld. Hij kan geen uitleg geven of hij raakt zijn gezag kwijt. Het woord van de patroon moet.on feilbaar zijn, of hij houdt op. de baas te blijven." „Maar het woord van de Meester heeft toch stand gehou den. terwijl alle decreten van Nero en Tiberius vervallen en vergeten zijn. Want Zijn woord was de samenvatting van de meest volmaakte liefde. Wie zal zeggen, waar Hessen u en de uwes nog eens zal ontmoeten? ....De poorten der hel zijn uit misvattingen opgebouwd!" „En wat zal er gebeuren," vervolgde hij na even gezwegen te hebben om de ander tijd te geven tot nadenken, „als u in deze sombere worsteling de top hebt bereikt? Als u niet hoger kunt en een jongere kracht om hoog 'klimt, om u voorbij te stre ven en zijn grondslag te leggen op uw sluitsteen? Wat zal dan uw beloning zijn?" „Wat Hessen' betreft", zei Pel man zonder op die vragen ant woord te geven, „dat is een zaak, die vanzelf terecht moet komen. Ik weet niet. waar hii is. Als hij ooit bij mij terug zou komen, zou dat de zaak heel an ders maken." Pelman zei dit met een zucht en hief onwillekeurig de hand op, als wilde hij een slag afwe ren. Hij was uit zijn humeur over de inmenging van de vreemdeling en verlangde van hem af te komen. Doch toen hij z(jn mening in woorden wilde omzetten, kon hij de gewenste uitdrukkingen niet vinden. Hij vroeg botweg: „Hoe komt het toch, dat u, die een volkomen vreemde voor me bent. mij zo kalmweg durft te becritiseren? Waar bent u vandaan? Was is uw positie te genover mij?" „Komt het erop aan. waar ik hf t levenslicht aanschouwd heb, nu ikzoveel landen heb door reisd en de Waarheid in alle ta len hetzelfde kinkt?...." „Spoedbrief!" zei Mies Kleyn. ae deur openend en een brief voor haar patroon op diens bu reau leggend. Bij het heengaan gluurde ze even naar de vreem de bezoeker. Er kwamen weinig mensen op het privé-kantoor, die niet door haar bemiddeling waren aangediend. Doch haar argwanende uitdrukking ver keerde terstond in een vrijmoe dig, vriendelijk lachje, dat ze nooit zou hebben toegeworpen aan een andere, toevallige be zoeker. „Mevrouw Pelman is aan de telefoon, mijnheer; ik heb haar overgeschakeld op uw privécel; mijnheer Roberts is er om u te spreken; ik heb hem in de wachtkamer gelaten." Deze onderbreking was een hele opluchting voor Pelman. Hij had nu de gelegenheid om Josine op de komst van de vreemdeling voor te bereiden en ook om nog even tijd te winnen alvorens mijnheer Roberts te ontmoeten. .Wat is er, Josine?" vroeg hij op een toon. die te kennen gaf, dat hij iets bijzonders verwacht te. „O, ik wou alleen maar vra genje komt vanmiddag toch zeker op tijd thuis voor het eten?" „Is daar een of andere bijzon dere reden voor? Ik heb een on verwachte gast gekregen en ik dacht, dat het misschien beter zou wezen hem mee te nemen naar de soos, omdat dit voor hem een nieuwtje is en voor jou gemakkelijker uitkomt, vooral omdat je nogal opziet tegen on verwacht bezoek. Hij legde haar in het kort uit, wat vor iemand die vreemdeling was. „O.... maar breng hem ge rust mee, jongen. Kom alsje blieft thuis. Niet dat er iets bij zonders aan de hand is, ten minste allicht niet naar jouw mening, maarik heb,me de hele dag zo alleen gevoeld en ik heb jou zo graag bij me Het was aan haar volle, wel- luidende stem te horen, dat ze moeite had om zich goed te hou den. toen ze vervolgde: „Ik ben niet erg lekker en ben zo angstig gestemd. Waarom weet ik zelf niet. En bovendien zijn er twee brieven van thuis gekomen, een voor Tommie en Beppie en een voor mij, om te vragen, of we toch vooral met Kerstmis thuiskomenDe kinderen zijn erover in de wol ken. (Wordt vervolgd) NEW YORK, Dec spreken het oordqpl nog zeer lange tijd hernieuwde stormli allieerde frontlijn de overtuiging toe geheel gesloten, fro doen stijgen boven ben betaald voor In hebben de desbetr Defensie hun eersti krijgstoneel gemaal nezen tien tot twn geallieerden. Indien deze gegeve juist .blijken zelfs het laagste cijfer i neemt dan zou gerechtvaardigd zij Chinese strijdkracht nen vereist zou zijn pact geallieerd lege honderdduizenden, thans in Zuid-Korea evacuatie te nopen. Aan een dergelij tekening dient men volgende twee punt< behoud te verbinden geallieerde luchtm thans het geval is, d in de lucht kan be tenslotte, de Russisc vloot niet in handei sche „vrijwilligers" eigen initiatief" een nen op de geallieei concentraties ter hoe rea's kust, daarmee e evacuatie in gevaar De geallieerde str het bruggehoofd w< teel versterkt met n tingsstukken ter vei het materiaal, dat Zuiden kon worden Militaire kringen te blijven er de nadru dat men onder geer heden de daar best macht het gevaar nietiging zal doen Deze politiek van den in Korea" hee een veelvoudig doel ste plaats valt er sl derhandelen, zolang rea nog voet aan de In de tweede plaat militaire tactici de deze dagen is ontst Russisch-Chinese s" horden te voet' en „geheime wapen" de communisten niet dere ondervinding a ma doen vastleggen (Er zijn bekwame wier óórdeel luidt, den-tactiek is oversi een succes is geblekei tegen kleine plukje: heden, maar haar t nog geenszins heeft gen een compacte mu en lood, waartegen z den opbotsen). In plaats gelooft men in dat het wellicht van zou kunnen zijn, de een maximale milita in Korea te dwinger zegt men, is econorr zwak; een voortdu strijd zou de Chinese linies en het bevoori raat voor grote m kunnen stellen en zo toe kunnen besluiten schapsverdrag met R roepen. Verschillen kring enin Washingtc vooropstellende, dat naar hun oordeel va maat aan optimisme beaamden niettemin, gelijk beroep op schapsverdrag de R aangenaam kon zijn meenschappelijk R nees beleid" op zwar stellen Dit laatste standpu deeld door verschille den te Lake Success laatste ogenblik blee hopen op de „redelijk een wapenstilstand Van een niet-/ Westelijke zijde wei reerd, dat Washingto het inzicht zou zijn g de huidige situatie sl* van de twee volgende kunnen worden ontv eerste, een regeling v tisch conflict door aai zetel in de O. V. N. zen, nadat de Kore taanse en Fomiosaar naar de zin van Ma geld zouden zijn; ten het alternatief; volle met China. Berichten uit Was dersteunen deze tl PLUIMVEE- EN El BARNEVEL BARNEVELD, 4 J veemarkt. Heden z handel in pluimvee, oude kippen bleef In de handel in N.H. kens kwam weinig i Er werden ook nogal aangevoerd, welke vl verkocht. Het overigi een lagere prijs dan v De jacht is weer ges het voor het Wild W( ste marktdag was. De voer bestond uit ca. Prijzen: Oude kip] «25 (per kg fl.55—1 hanen f3—5.50, oude o i N-H- Blauwe ku —3.10 per kg.; gan: tamme konijnen f3-f IJ6.50, fazanten f3- Zen fl2.75; wilde ec wüde konijr 2.50; wilde duiven f0. EIERMARKT: He handel. De totale 'aan tot ca. 1.200.000 stuk: niet veel export wat Sfukte. De grote eie f13.5014.50, de jong eieren fll.5012.50 terwijl de kiloprijs f2.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4